meteorologický satelit NOAA

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

meteorologický satelit NOAA

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 10:52 am

Kolega se tady zminoval o prijmu obrazku z druzice NOOA.
Neco je popsane na:
http://www.emgo.cz/jak.html
maji v nabidce i stavebnice prijimacu, pravdepodobne prodavaji i ozivene.
http://www.emgo.cz/Info.htm
tam maji hotove ozivene prijimace a antenu. Pise ze ji ted namaji, ale kdyz by se4 jich objednalo vic, asi by se nechal ukecat a udelqali by je. Chce to napsat mu.
Potom budou obrazky z druzice na monitoru NB na lodi.
Posla jsem dotaz na OK1MOW Ivana a uz me odpovedel

Ahoj Bedo.
Snímky z družic je možné bez licence stahovat z družic NOAA 15,17, a 18.
Tyto družice pracují i v systému APT což je že vysílají mimo Giga Herzové
vlny i v pásmu 2 m. což je 137,100 až 137.620 MHz. Každá družice má svoji
frekvenci.
Vysílá se to v kruhové polarizaci.
Přijímače vyrábí hotové , nebo i dodává stavebnici Mirek Gola ok2ugs.
Stavebnice jsou perfektně vybavené , deska spojů je profi.
Na webu to najdete na www.EMGO.CZ Je to v postatě jediná možnost jak dostat
třeba na lodi snímek o stavu počasí. Snímek zabírá plochu o šíři 3000 km.
Tak to je asi vše o satelitech NOAA.
Zdraví Ivan

p.s je to bezplatne

antena a nejake povidani je i na:
http://www.frars.org.uk/cgi-bin/render.pl?pageid=1154
Naposledy upravil(a) Beda dne ned led 04, 2009 1:14 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » ned led 04, 2009 11:50 am

Ahoj!

Prosim o upresneni, jaka je k tomu zapotrebi antena.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 12:09 pm

windward píše:Ahoj!

Prosim o upresneni, jaka je k tomu zapotrebi antena.


Je to takova spirala ze dvou stocenych dratu proti sobe, asi o prumeru 30 cm a vysky asi 50 cm. Sezenu fotku a navod. Jde to udelat doma.
Tak jsem nasel odkaz kde je i fotka te anteny:
http://free-pu.t-com.hr/Rados/meteo.html
Je to radioamater z Chorvatska 9A5ARB- Croatian amateur radio station
branko.rados1@pu.t-com.hr.

dalsi:
http://www.ok2pya.wz.cz/qfh/
http://pandatron.cz/?232&prijem_noaa_sa ... m_skenerem
http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... tanice.pdf
http://salamander.pop3.ru/index.html
http://www.emgo.cz/Info.htm
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 04, 2009 1:49 pm

No to jsou ale užitečné informace ;)
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » ned led 04, 2009 3:21 pm

Opravdu uzitecne informace. :) Da se predmetna antena schovat do nejakeho valcoviteho krytu, treba plastoveho?
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: meteorologický satelit NOAA

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 4:50 pm

Beda píše:Kolega se tady zminoval o prijmu obrazku z druzice NOOA.
Neco je popsane na:
http://www.emgo.cz/jak.html
maji v nabidce i stavebnice prijimacu, pravdepodobne prodavaji i ozivene.
http://www.emgo.cz/Info.htm
tam maji hotove ozivene prijimace a antenu. Pise ze ji ted namaji, ale kdyz by se4 jich objednalo vic, asi by se nechal ukecat a udelqali by je. Chce to napsat mu.
Potom budou obrazky z druzice na monitoru NB na lodi.
Posla jsem dotaz na OK1MOW Ivana a uz me odpovedel

Ahoj Bedo.
Snímky z družic je možné bez licence stahovat z družic NOAA 15,17, a 18.
Tyto družice pracují i v systému APT což je že vysílají mimo Giga Herzové
vlny i v pásmu 2 m. což je 137,100 až 137.620 MHz. Každá družice má svoji
frekvenci.
Vysílá se to v kruhové polarizaci.
Přijímače vyrábí hotové , nebo i dodává stavebnici Mirek Gola ok2ugs.
Stavebnice jsou perfektně vybavené , deska spojů je profi.
Na webu to najdete na www.EMGO.CZ Je to v postatě jediná možnost jak dostat
třeba na lodi snímek o stavu počasí. Snímek zabírá plochu o šíři 3000 km.
Tak to je asi vše o satelitech NOAA.
Zdraví Ivan

p.s je to bezplatne

antena a nejake povidani je i na:
http://www.frars.org.uk/cgi-bin/render.pl?pageid=1154


A nyní ještě k tomu přijímači na snímky z družic.

Nemá cenu to zkoušet s komerčními TRX stanicemi i když obsahnou to pásmo 137 MHz.V komerčních stanicích jsou úzké mezifrekvenční filtry , na snímky z NOAA sat, je třeba šíře filtu 50KHz. Toto dodává Japonská fa.Murata, Mirek je používá ve svých WX RX rádiích. Snímek s komerční stanicí se sice dá přijmout,ale není právě pro ten úzký filtr to kvalitní.

Ahoj Ivan


Mozna by to umel TRCV ktery ma WFM, to je sirokopasmova FMka a je to tam proto aby sel poslouchat FM rozhlas. Treba FT-817, IC-706, zkousel to nekdo ?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned led 04, 2009 5:04 pm

To Beda,
rozumím tomu dobře, že se ty družice NOOA dají chytat i na VHF vysílačku, případně i na ten radiopřijímač Snagit. :?:
Nebo to jsme už zase někde jinde :?:
alffa
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned led 04, 2009 5:16 pm

Proběhl jsem všechny zde uvedené odkazy a jelikož některé výrazy jsou pro mne z jiného světa, potřebuju z toho udělat nějaký závěr.
Vypadá to že se bavíme o investici 6605,- kč v případě sestavěného přijímače, k tomu antény za 1650,-kč (která momentálně není k dispozici) a mohu stahovat satelitní snímky z daných družic počasí kdekoliv na světě. Je to tak správně.
Ještě se mi nabízí otázka jak to skombinovat s jinými možnostmi uváděnými v dalších topicích, tam se uvádí investice kolem 16000 za přijímač a pokud se někdo rozhodne pro výbavu mohlo by to odděleně stát zbytečně mnoho.
Poprosil bych zda by nemohl být výklad, pokud to vůbec jde, trošku méně odborný.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 5:16 pm

alffa píše:To Beda,
rozumím tomu dobře, že se ty družice NOOA dají chytat i na VHF vysílačku, případně i na ten radiopřijímač Snagit. :?:
Nebo to jsme už zase někde jinde :?:
alffa


Pokud to umi prijimat ten kmitocet tak by to mohlo jit, jen jestli to nema mod WFM, prijem siropasmove FMky tak by to melo obrazek ve spatne kvalite. Mozna se ozve nekdo kdo to zkousel. Ivan pise ze pro kvalitni obrazek to potrebuje sirku 50 kHz. Ja to moc neznam,nnneprijimam to. Ted me prisel email na ten dotaz:

jj jde to super,
pořid si program wxtoimg.
propojíš výstup zvuku z FT817 se zvukovou kartu PC.
pro ovládání přijímače je výborný software - ham deluxe radio a jeho doplněk Satellite Tracking, ten umožnujě plynulé přelazování s výpočtem doplerova jevu.

výsledkem jsou takovéto obrázky:
http://dxrevue.blogspot.com/search/label/NOAA

http://picasaweb.google.cz/vlas.tomas/Noaa#

tomáš OK9TVR, OK1-36216

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: OK1DOZ <ok1doz@seznam.cz>
> Předmět: [ok_list] prijem NOOA
> Datum: 04.1.2009 16:57:06
> ----------------------------------------
> Ahoj. Nemate nekdo zkusenost z prijmu obrazku z druzic NOOA pres TRX co ma
> WFM, treba FT-817 ??
>
> 73 Beda
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 5:47 pm

marks píše:Proběhl jsem všechny zde uvedené odkazy a jelikož některé výrazy jsou pro mne z jiného světa, potřebuju z toho udělat nějaký závěr.
Vypadá to že se bavíme o investici 6605,- kč v případě sestavěného přijímače, k tomu antény za 1650,-kč (která momentálně není k dispozici) a mohu stahovat satelitní snímky z daných družic počasí kdekoliv na světě. Je to tak správně.
Ještě se mi nabízí otázka jak to skombinovat s jinými možnostmi uváděnými v dalších topicích, tam se uvádí investice kolem 16000 za přijímač a pokud se někdo rozhodne pro výbavu mohlo by to odděleně stát zbytečně mnoho.
Poprosil bych zda by nemohl být výklad, pokud to vůbec jde, trošku méně odborný.

Ano, je to tak, ale je videt ze ten prijem jde i na jine prijimace i anteny.
Drivejsi TRCV nemel moznost prijimat sirokopasmovou FM a tim by to prijimalo ve spatne kvalite. Novejsi maji uz mode WFM, to je prijem sirokopasmove FM aby sel dobre prijimat FM rozhlas.
Uz se zacinaji ozyvat ze to jde i s TRCV FT-817, ten je tedka k mani okolo 14000,- a bude to umet i FT-857 a FT-897 jsou pod 20000,- a umi to i vysilat 100 W.
Ten specielni prijimac bylk vyvinuty asi v dobe kdyz na TRCV nebyla moznost prijmu WFM.
Ta antena je potreba takova jak je popsana. Jde i udelat doma. Ta druzice rotuje a tak kruhova polarizace eliminuje uniky v prijmu ktere by delala ta rotace druzice.

porad se me valeji nove zpravy:

Jde to, ale WFM už je moc široká a FM zase moc úzká. Ideální šířka mf je pro
NOAA asi 35 kHz. Dobrá je na to starší ručka Yaesu FT-50. Tam se jim WFM
nepovedla, na rozhlas je to úzké a na NOAA akorát.
73 Mirek OK2BUH visper@mbox.vol.cz

Jinak k přijmu lze použít i jiná zařízení třeba scanery uniden, podmínkou je aby mezifrekvenční filtry nebyly příliš úzké proto u FT817 přepnuta do FM a SQL stažený na minimum.

v programu wxtoimg, lze uměle dobarvovat snímky, nechat zakreslovat hranice, protot je potřeba ab byl ve windows správně nastavený čas.

jako antenu používám dvojitou discone se zesilovačem LNA2000, ale příjem funguje i na 1/4 vlný vertikál, nebo zkřížené dipoly.

tomáš T.VLAS@seznam.cz.

Takze to vypada ze to jde prijimat na ledascem, ale asi nejlepi bude ten specielni prijimac.
Chce to odzkouset.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned led 04, 2009 6:37 pm

Je to úžasné a až neuveritelné čo všetko existuje, o čom nemáme ani šajnu. Napriek tomu že ma to nadchýna si neviem predstaviť že by som zo satelitných snímkov dokázal robiť predpoveď počasia. Možno keby som tam videl hurikánove oko. :shock: Istotne to nedokáže ani meteorológ, na to sú treba aj iné údaje. Podla mňa je pre nás dôležitá tá kombinácia prístrojov, ktorá nám umožní kvalitný príjem predpovede počasia. Teda či je možné za prijatelnú cenu skĺbiť lodnú rádiostanicu s príjmom predpovede počasia, jednoducho ušetriť peniaze za viac prístrojov a mať jeden univerzálny.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned led 04, 2009 6:57 pm

to jsem rád, že jsem aspoň něco pochopil dobře. ¨
Ještě mám dotaz k instalaci na lodi, s vysílačkou je to tu někde probrané, ale jak to bude s licencí, či povolením k provozu na lodi u takovéhoto zařízení
to denis: zda někdo dokáže podle snímků předpovídat říci neumím, minimálně bych viděl využití v porovnání s vývojem dle předpovědi, která je asi spíše statistickým modelem a vidět případné hurikánové oko, taky jistě nebude k zahození po dvoutýdnu plavby po oceánu. Na to skloubení více možností jsem se ptal, jen ta stavebnička je zatím jediná co nepotřebuje, žádná povolení ani licence.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 04, 2009 7:39 pm

marks píše:to jsem rád, že jsem aspoň něco pochopil dobře. ¨
Ještě mám dotaz k instalaci na lodi, s vysílačkou je to tu někde probrané, ale jak to bude s licencí, či povolením k provozu na lodi u takovéhoto zařízení
to denis: zda někdo dokáže podle snímků předpovídat říci neumím, minimálně bych viděl využití v porovnání s vývojem dle předpovědi, která je asi spíše statistickým modelem a vidět případné hurikánové oko, taky jistě nebude k zahození po dvoutýdnu plavby po oceánu. Na to skloubení více možností jsem se ptal, jen ta stavebnička je zatím jediná co nepotřebuje, žádná povolení ani licence.

Kdyz si udelas radioamaterskou licenci, tak to bude jediny papir ktery budes pri vysilani z lodi a i odkudkoliv jinde potrebovat. Existuje umluva CEPT a tam se clenske zeme zavazuji ze budou uznavat na svem uzemi licence z jinych zemi ktere jsou v CEPT. Nektere zeme nepovoluji beze zkousky z telegrafie vysilat na HF, ale ty zeme porad ubejvaji. Ten seznam CEPT kazdy dostane s licenci. Urcite se to necha vygooglovat. Ktera zem neni v CEPT, tak z ni muzes vysilat jen s jejich licenci a k ziskani zase slouzi papir HAREC ( ten dostanes po vykonane zkousce) coz je potvrzeni o vykonane zkousce a kopii prilozis k zadosti o licenci. Drive se stavalo ze v pristavu prisel na lod celnik a stanici zablomboval a pred odplutim zase odblomboval. V tom CEPT je uz mozna polovina zemi.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » pon led 05, 2009 12:45 pm

Bedo,

prosim pekne, da se predmetna spiralovita antena schovat do nejakeho obalu, treba do plastoveho valce? Ptam se z praktickych duvodu, protoze na lodi byvava pofukuje, tak asi je lepsi mit tuto antenu v nejakem plasti. Predpokladam, ze kriticke bude barvivo. Aby neobsahovalo treba grafit nebo neco jineho, co by mohlo ovlivnit antenu.
Uživatelský avatar
Pucmi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Pucmi » pon led 05, 2009 1:04 pm

Ahoj, vím, že otázka byla na Bedu, ale pokusím se odpovědět. Já bych jí do žádného obalu osobně nedával. Určitě, co se týká větru, bude celá anténa i s držákem méně namáhaná, než v obalu, menší hmotnost, a když tam tu anténu budeš mít, tak ať každý vidí tu nádheru, než aby se tě stále někdo ptal, proč máš na lodi nebo někde jinde ten sud na radiolokátor Tamara(ale oni se asi budou ptát stejně:-)). Jinak já bych to udělal raději z mědi nebo nerezu, ale to jak kdo na to má.Michal
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » pon led 05, 2009 1:24 pm

Ahoj, Pucmi,

dekuji za odpoved. Otazka zda schovat, ci neschovat je asi o tom, jak se kazdy rozhodne. Ja treba na lodi subtilni konstrukce namam rad, jiny zase nema rad Tamaru :lol: . Pominme ale "to be or not to be" a predstavme si, ze uz to strkam do nejake roury. Pochopil jsem spravne, ze bys obal udelal z medi ci nerezu? Promin mi laickou otazku, ale nebude to neco jako Faradayova klec, nebo jak se tomu rika?
Uživatelský avatar
Pucmi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Pucmi » pon led 05, 2009 1:51 pm

neeeeeee, obal samozřejmě plast, myslel jsem na mysli materiál na výrobu antény(měď, nerez drát)....
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » pon led 05, 2009 2:15 pm

Dobra, tak tedy plasty. co bys doporucil? Ja vim, ze nektere cerne technicke plasty maji jako barvivo nejakou grafitovou smes, tj. asi nejsou vhodne.
Uživatelský avatar
Pucmi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Pucmi » pon led 05, 2009 2:44 pm

No začal bych barvou, černou asi ne, teplota v létě. Jinak to použití loď nebo doma, určitě něco co nejlehčího a co vydrží UV, takže barva co nejvíc do bílé, materiál buď PVC rouru, nebo něco z kulatého kanystru, nevím, chce to popřemýšlet. Jinak, máte někdo podrobnosti o přesném nastavení programu?
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon led 05, 2009 9:38 pm

Pucmi píše:No začal bych barvou, černou asi ne, teplota v létě. Jinak to použití loď nebo doma, určitě něco co nejlehčího a co vydrží UV, takže barva co nejvíc do bílé, materiál buď PVC rouru, nebo něco z kulatého kanystru, nevím, chce to popřemýšlet. Jinak, máte někdo podrobnosti o přesném nastavení programu?

Jasne ve futralu by to nevadilo elektrickym vlastonostem, ale vetru. Podle obrazku ty draty prochazi vyvodkama ktere maji gumove tesneni, na ty draty bych navleknul smrstovaci buzirku, Tesla to daval na anteny i pro armadu, tak to jiste bylo dobre zkouseno. Jinak se nam osvecilo kovove veci natirat Rezistinem ML. Dela se to za tepla, na plechovce je to napsane. Dokaze to vzlinat a vleze to do trhlinek a dobre to tesni.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob bře 07, 2009 10:37 am

NABÍZÍM
5. 03. Profi anténu s předzesilovačem na příjem satelitů NOAA .
z adresy: 85.161.100.195 - ip-85-161-100-195.eurotel.cz 1 200 Kč berny.s@seznam.cz.

Tady je inzerat na antenu. Byla vypustena dalsi druzice, takze to bude jeste nekolik let fungovat.

Pukud budou dotazy na ty satelity a prijem tak na Ivana ok1mow@seznam.cz
Rad odpovi a poradi.

Beda
Uživatelský avatar
spaceball
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 25, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: EU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod spaceball » stř bře 25, 2009 12:30 pm

Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř bře 25, 2009 3:03 pm

Pucmi píše:No začal bych barvou, černou asi ne, teplota v létě. Jinak to použití loď nebo doma, určitě něco co nejlehčího a co vydrží UV, takže barva co nejvíc do bílé, materiál buď PVC rouru, nebo něco z kulatého kanystru, nevím, chce to popřemýšlet. Jinak, máte někdo podrobnosti o přesném nastavení programu?

Na tu barvu reaguju za delsi dobu......Hodne lidi prislo na to ze umele hmoty cerne barvy vydrzi na slunicku nejvic. Jinak je vyzkouseny nater REZISTIN ML co se pouziva do dutin aut. Je to rozpusteny parafin a inhibitory koroze v lakovem benzinu a pouzivama to na anteny uz 25 let.

Jinak ta story NOAA je pekne popsana. Je to urcite casovy usek nekolik mesicu a nakonec se dospeje k doporucovane sestave .
Uživatelský avatar
spaceball
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 25, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: EU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod spaceball » stř dub 08, 2009 10:37 am

Děkuji za uznání.
Chtěl bych reagovat na ten antenní kryt - jak v předešlých bylo poznamenáno, mohlo by to opravdu vypadat jako Tamara a vysvětlovat, že to není ani k odhalování STEALTH či šionáži, by mne asi unavovalo. O krytu jsem samozřejmě uvažoval také, hlavně poté, když jsem se podíval na svůj první výrobek z hlinikového drátu, ale insporovalo mne jedno lodní zařízení z nerez ocelových pásů. Vyzkoušel jsem to s použitím ocelových pásů určených k balení a výsledek mne překvapil. Anténa nejen že působila esteticky, ale držela lépe tvar šroubovice a nato, že je to jen pokusný vzorek, po stránce příjmu jsem neshledal rozdíl mezi anténou z drátu a touto. Chystám se do výroby (nerez) antény s trochu užším profilem pásu a zpevňujícím křížem uprostřed. Takže , kryt ne. ;)

Obrázek

Více na SatKey - Diskuse o satelitním příjmu
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » stř dub 08, 2009 10:53 am

Pratele,

dekuji za inspirativni odpovedi na otazku krytu.

Ptal jsem se na kryt, protoze vim, ze za jistych podminek takova "spruslovita" konstrukce zavazi a je vystavena nebezpeci poskozeni. Osobne bych ji rozhodne schoval do krytu. Pokud si neco takoveho poridim, tak rozhodne v krytu, nikoliv jako prostorovy "ažúr".

Nemam cas to dokazovat matematicky, ale hrubym odhadem a z vlastni zkusenosti plastovy rourovity obal podle mne klade mensi odpor, nez spruslovita konstrukce, byt utla.

V souvislosti s tim mne prijde nesmirne dulezita otazka barviva, obsazeneho v plastovych rourach. Vim, ze nektere "barvy" jsou vlastne grafitovy prasek neob dokonce kovove "piliny", ktere z meho laickeho pohledu prekazi radiovym vlnam. Uvital bych neci praktickou zkusenost.

Dodam, ze na lodi je spousta venkovnich zarizeni v krytu: satelitni a radarove anteny, aktivni radarove odrazece. Duvod je samozrejmy - vetsi ochrana zarizeni.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host