Navigace

YachtNet charter

Návštěvy

TOPlist

Náhodný výběr z encyklopedie
· buksírák, tlačák, traktor
· buml
· Ponor
· Blinda
· Besan

Zobrazeno stránek
Zaznamenali jsme
91883251
zobrazených stránek od měsíce září 2006

Marine počasí
/

Reklama

Partner portálu
YachtNet, s.r.o.

Content
· Praktické odkazy CZ
· Praktické odkazy HR
· Počasí
· Praktické odkazy PL
· České cestopisy a info o plavbách
· Lodní knihovna
· Zajímavé » KNIHY »
· Inzerce na portálu www.jachting.info
· Literatura
· O nás
· Ochrana osobních údajů
· Kontakty
· Nová lodní výstava v Praze - II. ročník
· Libštát po čtyřicáté druhé
· Plavby na Baltu 2010
· YachtNet s.r.o. - nový partner portálu JI

Fórum

J A CH T I N G - I N F O :: Zobrazit téma - Trailer sailers
FAQ
FAQ
Hledat
Hledat
Seznam uživatelů
Seznam uživatelů
Uživatelské skupiny
Uživatelské skupiny
Osobní nastavení
Osobní nastavení
Přihlášení
Přihlášení
Přihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv
Přihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv
Obsah fóra J A CH T I N G - I N F O » Loď snů ...

Přidat nové téma   Zaslat odpověď
Trailer sailers  
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 8.11. 2005

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 6:08 pm    Předmět: Trailer sailers Citovat

Na začiatok sem dám jeden od Majirčana ktorý bol napísaný vo vlákne Kam dál z5ti metrové loďky, http://www.jachting.info/modules.php?name=...8564#88564

Keď riešim otázku kam z 5 metrovky, tak to vnímam tak, že ten kto si obstaral 5metrovku asi chcel malú, šikovnú loď, ktorá zabezpečí aké také pohodlie pre dvoch ľudí, umožní ľahkú manipuláciu či na ceste či v marínach a ekonomiku prevádzky, ktorá mu umožní ľahko sa premiestňovať na rôzne vodné plochy vrátane mora, t.j. aby bola ľahko transportovateľná. Preto nepredpokladám, že by rovno skočil na 12 metrovku, lebo preferuje tú slobodu pohybu (čo s 12metrovkou je obtiažne), ale určite túži po lepšom komforte, prípadne lepších plavebných schopnostiach, t.j. o „málo“ dlhšej lodi – vidím to tak do 8m. Ale neviem, či chce meniť aj auto, vlek prípadne priplácať za dialnice. Ak zachovám pôvodný status pohyblivosti, a nechcem nič meniť čo sa týka dopravy tak vidím len skok, skôr krôčik k hmotnostému limtu cca 1000kg ak pravda tá 5metrovka už nie je na ňom. Ja vlastne riešim ten istý problém, kam z 3metrového gumáku? Do 5metrovky? Alebo na ten limit hmotnosti? Riešenie hľadám tak, že chcem dostať maximálnu veľkosť(komfort) práve z tak malej hnotnosti. Možno uvažujem špatne, možno sa veľmi mýlim, ale nejako takto mi to vychádza vzhľadom na moje finančné možnosti.
Nechcem nikoho nasierať s 3500kg, bol by som radšej keby táto hranica vôbec neexistovala a mohol by som ťahať na koľko si trúfa moje auto a bez zbytočných príplatkov a dorábania vodičákov, ale toto nie je teraz dôležité. Potrebujem iba dovysvetliť, čo pre nňa uvedený, termín, ľahko transportovateľná loď vlastne znamená. Pod týmto termínom si predstavujem jazdnú súpravu, ktorá neprevyšuje práve tých 3500kg – to je všetko! Všetko ťažšie už považujem za transportovateľné, alebo ťažšie transportovateľné, alebo draho transportovateľné. To znamená – nie za nemožné alebo neobyčajné, alebo nerealizovateľné, iba nie za ľahko transportovateľné.
Ja v podstate nemám problém ťahať viac, mám B E a z techničáku vyplýva že môžem ťahať súpravu do hmotnosti 4190kg. Keď to tak spätne spočítam, vyjde mi to, že by som zvládol loď s hmotnosťou 1570kg, keby som použil podvozok PBA 2000T, ktorého povolená hmotnosť je 2000kg a nosnosť 1570kg. 1570kg loď by mohla mať dĺžku cca do 8m – to by ma napĺňalo radosťou, pretože by už mohla spĺňať takmer všetko čo si v skromnosti predstavujem. Lenže toto sú limitné čísla na hornom maxime, preto by som radšej mal trochu výkonu a točivého momentu v rezerve, aby transport nebol utrpením pre mňa i auto a tiež ostatných účastníkov cestnej premávky a tiež, aby som ušetril aj nejaké euráše. Určite by sa po prvej jazde stalo to, že by som zistil, že by bolo lepšie ťažšie auto, väčší vlek, potom väčšia loď atď., ako to pomenoval Denis skrátka typický začarovaný kruh. Toto vie práve tá prekliata hranica 3,5t jasne rozlúsknuť. Chlapče máš jasný limit, nechci viac, nechci začať bludný kruh. Preto keď to zas spätne spočítam na ten limit, tak to mám 3500 – 2190 = 1310kg – pužitím podvozku PBA 1300G s hmotnosťou 1300kg my vyjde loď s hmotnosťou 980kg a podvozkom VP 45 loď s hmotnosťou rovných 1000kg. Tieto hmotnosti sa mi zdajú už normálne ťahateľné s príslušnou pohodou. Ale to už som na dĺžke cca 6 m a to už nie som až tak vytešený lebo to generuje loď kategórie Vika 20 a podobných. Nie že by som Viko 20 bral ako nevyhovujúce veď dáva dosť slobody a univerzálnosti plávať všelikde. Pre mňa by to určite bol riadny skok – z 3m gumáku, ale určite by ma to trochu škrelo, pretože z tých možných 1000kg by som rád očakával viac. Preto som tu nechcel riešiť autá, podvozky a vodičáky, ale chcel som tu hodiť do pľacu hľadanie riešenia lode, ktorá by čo najlepšie vyhovovala požadovaným kritériám – nízka hmotnosť, vysoký komfort a dobrá plávateľnosť aj bez špeciálnych áut, podvozkov a vodičákov pri rozumnej cene, teda so súpravou do 3500kg. Dá sa to uspokojivo riešiť? 

Ešte dodám že Majirčan má SUV RAV4. Dôvody prečo hladá loď do 1000 kg váhy popísal dosť jasne. Ale malo by to byť nad 20 stop, najlepšie niečo k ôsmim metrom Gooood . Pričom vlek má hmotnosť 300 kg, celková 1300 kg.

Európska jednotka vo výrobe malých plachetníc sú dnes Poliaci. Napriek všetkému aj u nich nevyrábajú lode prioritne pre ťahanie, ale v prvej rade pre čárter. A aj keď ťahajú, tak nie vela. Odtiahnuť 10-100-200 km loď na sezónu niekam na jazero, na to nemusím mať vlastné silné auto. Ale ak chceme z Nitry ťahať na Balt, alebo do Chorvatska, to už je kus cesty. Hlavnou snahou výrobcu nie je vyrábať čo najlahšie lode, ale pre najširší segment trhu vyrobiť loď za čo najlepšiu cenu s primeraným ziskom. To nikomu nemôžeme zazlievať. Vysvetlovať technológiu hromadnej výroby je príliš obšírne a nudné, výsledkom sú lode ktoré majú určitú váhu a tak kúpiť lahkú loď do 1000 kg s dĺžkou cez 7 m je nereálne.

Zostáva samovýroba. Je to vôbec možné? Na 755 cm dlhej lodi vlastnej konštrukcie oboplával Fanda Sýkora zemegulu. Bola to, či skôr je to olaminovaná preglejka s drevenou kostrou. Ak sa dobre pametám, tak loď mala asi 1200 kg spolu s kýlom, pričom kýl spolu s olovom mal asi 400 kg, výška kýlu tuším 75 cm a celkový ponor lode 100-110 cm. Teda váha samotnej lode je asi 800kg ak oddelíme kýl. A to je to riešenie čo ponúkal Kanic, spraviť kýl na príruby a voziť ho oddelene. Ak by sme spravili olovené závažie zo segmentov, tak ešte 200 kg môžme priložiť na na vlek a 200 kg šup do kufra. Ak o 10 % preťažime vlek, tak za to nám nespravia nič ani Rakušania /ale nesmiete mať českú špz Very Happy / a do 100 kg sa nám zmestí prívesný motor, fendre, kotva, laná a pár drobností. Do auta nastúpi posádka a pivo, jedlo, minerálky si dokúpi v cieli svojej cesty.
Fanda Sýkora má projekt svojej lode na papieri, dokonca je mierne inovovaný a za mierny poplatok je k dispozícii.

A čo ak sa mýlim a nepametám si parametre Fandovej lode presne? Confused Tak si pomôžem príkladmi, poďme do Polska. Pasja 750 s parametrami takmer na chlp ako Fandova loď
http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja750.htm

a ak si pozrieme Pasja 660 MS /motorsailer/, tak ani nemusíme oddelovať balast.
http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja660.htm

A ak si pozrieme Pasja 800, tak verzia plutvovka s vodným balastom má neuveritelných 730 kg! Shocked http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja800.htm

Aby sme nezostali len pri Poliakoch, môžme ísť na druhý koniec sveta, /myslím že sú to Američania/ je tu Dudley - Dix. Ich úžasná Didi 23, sedemmetrovka má aj s balastom len 875 kg, šup s ňou na trailer a hajde do sveta. http://www.dixdesign.com/23didi.htm

Alebo večšia Didi 26 má rovných 1000 kg a dĺžku 8 m! Motor do auta a je to.
http://www.dixdesign.com/26didi.htm

A jedna z Brazílie
http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/pa25/mult26.htm

Pri stavbe to chce len jedno, držať sa plánov a nezosilovať všetko o 50% ako je u nás zvykom. Takže cesta je stavať, alebo dať si postaviť. Stavba je ovšem prácna, takže dať si postaviť znamená radšej sa uspokojiť s Vikom 20 stop Confused

Naposledy upravil Denis dne so únor 19, 2011 6:21 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 10.9. 2010

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 8:10 pm    Předmět: Citovat

Ahoj všem.
Hledáme loď, která cituji: " ...má nízkou hmotnost, vysoký komfort, dobrou plovatelnost na moři i ve vnitrozemských vodách, obejde se bez speciálních těžkých podvozků a řidičáků..." Dá se to uspokojivě řešit?
Denis navrhnul několik variant více nebo méně uspokojivých. Lodi s odnímatelným balastem, lodi s vodním balastem a lodní samovýrobu.
Protože i já si s tímto malinko začarovaným kruhem již několik let lámu hlavu, přihodím nač jsem přišel já.
Není to nic tak nového.... Jsou to vícetrupé lodi. Katamarány a Proa (ať už atlantické nebo pacifické). Splňují dokonale zadání s jedinou malou vadou. Jsou dražší než jednotrupá klasika.
Mají za to ovšem mnoho dalších předností.
Myslím, že bychom na ně neměli zapomenout (v tomto případě) Petr.
P.S. Těším se na diskusi " jako malej harant".
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 28.2. 2009
Loď/revír: gumák/HR

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 8:21 pm    Předmět: Citovat

Toto je presne to čo som chcel vidieť a počuť. Kopec novej inšpirácie. Takže predsa sa len niečo poriešiť dá! Na stavbu by som sa asi aj dal nahovoriť, ale to by som musel mať niekoho kto by ma popoháňal. Ja so totiž taký, že sa viem niečím ohromne nadchnúť, pustiť sa to toho s plnou vervou, ale vytrvať v tom až do finišu býva pre mňa problém. Takže to vidím tak, že si zaobstarám všetko potrebné, všetko pripravím, zorganizujem rozbehnem stavbu a niekde v polovici ma to prestane baviť, ako začnú pribúdať problémy a termím dokončenia sa začne vzďalovať - zastrelím sa? - miniem peniaze, zabijem čas a nič z toho. Preto je pre mňa len jediná cesta, a to je kúpa hotovej lode. Takže to Viko 20 budem asi musieť milovať! Smile Ja som pred časom overoval hmotnosti nového Phobosa 21, písal som do Dalpolu, či hmotnosť 1150kg je definitívna. Odpoveď bola taká, že ešte nevedia lebo loď nie je postavená. Všetko bude jasné po výstave vo Varšave ktorá bude 3.3. - 6.3. 2011. Takže ešte na toto čakám. Tiež by som chcel overiť Viko 23, či vo verzii s vodným balastom sa nedá dostať na nižšiu hmotnosť - ale k tomuto som sa ešte nedostal.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 8:34 pm    Předmět: Citovat

Katamaran rozhodne patrí do tejto kategórie, ale mohol by si byť konkrétnejší čo sa týka možnosti získania plánov.
Nevýhody katamaránov su známe, vyššia pracnosť výroby, horšia manévrovatelnosť s jedným motorom, pri dvoch motoroch síce super, ale 2x vyššia cena, horšia stúpavosť proti vetru, vyššie poplatky v marínach, pri prevrátení nemožnosť vrátiť sa speť, pri rozmeroch cca 8 metrov v jednom plaváku stiesnené podmienky ala ponorka. Ale má to aj výhody, neviem si síce spomenúť aké, ale počul som že sú Very Happy.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 9:03 pm    Předmět: Citovat

Nenašiel by sa skladací trimaran?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 9:15 pm    Předmět: Citovat

Ale našiel, v Nitre dostaneš za tú cenu trojizbový byt Very Happy To si v pohode môžeš nechať postaviť loď. Zožeň si stolára s dielňou a cez zimu ti ju zmastí.

Naposledy upravil Denis dne čt únor 17, 2011 10:05 pm, celkově upraveno 1 krát.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 9:21 pm    Předmět: Citovat

Tak tade cesta nevedie Smile
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 9:57 pm    Předmět: Citovat

Pozrel som si tie všetky možnosti - sú zaujímavé! Niečo som jasne vylúčil - vlastná stavba nepripadá do úvahy, viactrupové lode tiež, zostáva ešte tá cesta - dať si loď postaviť. Povedzme, že ma zaujala Pasja 800 ako je finančne náročná táto varianta? Stačí len hrubý odhad!
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt únor 17, 2011 10:23 pm    Předmět: Citovat

Odhadnúť je to ťažko. Závisí či by si nerobil vôbec nič, alebo by sa niečím prispel k dielu. Často sa robia lode tak, že hrubú stavbu si dajú spraviť a dokončovačky piplačky si robia ludia sami. Tiež je dôležité akú kvalitu si ochotný akceptovať. Ak chceš aby to vyzeralo špičkovo, tak treba zaangažovať lakýrnika, ak ti stačí vzhlad amatérskej stavby tak to pobeháš válčekom a je vymalované. Myslím že hrubá stavba v peknom, ale amatérskom prevedení asi 9-11 tis euro. K tomu sťažeň, takeláž, plachty, laná, kovania, okná, elektrina a ďalšie vnútorné vybavenie, motor a príslušenstvo k nemu a osádzanie týchto častí k tomu. Nezabudni na vlek.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 8:55 am    Předmět: Citovat

Myslíš, že pri skromnosti a nutnom vybavení na normálnu príbrežnú plavbu, by sa dalo v tejto variante dostať do 20 000€ ?
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Registrace: 24.1. 2008

Loď/revír: FS17-DlouhejKour, N27-PohodaJazz

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 9:25 am    Předmět: Citovat

S tou ponorkou, jsi mne Denisi, dostal. Pokud by se ale majircan chtel podivat do 'ponorky', tak jednu rozestavenou Elsu28 prodava Jiri Janda (Jonasuv tata).
Zahajil stavbu na objednavku a z realizace ze zdravotnich duvodu zakaznika seslo, takze je volna. Stav rozpracovanosti ale neznam.

Jen pro dokresleni priblizim :
celkova delka - 8,6 m
celkova sirka - do 5 m
hmotnost (bez centralni kajuty) - 1.440 kg
zakladni oplachteni - 30 m2
ponor - 0,68 m
sirka na vleku - 2,5 m
a kokpit jako krava - 2,5 x 4 m

Ahoj, Pavel
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 28.12. 2005
Loď/revír: Hartley 16 - Arorua

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 9:36 am    Předmět: Citovat

Já teď ani nějak neměl potřebu sledovat novinky v oblasti plánů pro amatérskou stavbu, ale dívám se na ten Barossův Pantanal 25 a připadá mi hodně dobrý Confused Hlavně mě láká ten pěnový sendvič Wink
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky ICQ
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 9:41 am    Předmět: Citovat

Jo, ten Pantanal vypada hodne dobre.
A sendvic si klidne vyzkousej. Ja jsem koupil u Havlu kus Airexu a snazil se z nej neco zpytlikovat a ono, svete div se, slo to.
Ale cely trup je prece jen o malo vetsi, takze ..... Radeji nebudu chvalit den pred veceri Wink

Pavel

Naposledy upravil Svobodak dne pá únor 18, 2011 1:06 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno
Jardasu
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 30.3. 2007
Loď/revír: 5m trimaránek Old_Finn

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 12:34 pm    Předmět: Citovat

Ismael napsal(a):
Není to nic tak nového.... Jsou to vícetrupé lodi. Katamarány a Proa (ať už atlantické nebo pacifické). Splňují dokonale zadání s jedinou malou vadou. Jsou dražší než jednotrupá klasika.
Mají za to ovšem mnoho dalších předností.
Myslím, že bychom na ně neměli zapomenout (v tomto případě) Petr.
P.S. Těším se na diskusi " jako malej harant".

To Ismael:

Zdravím Tě a ctihodné kolegy,

celou zimu přemýšlím, kam dál z malé 5m plachetnice a vyšlo mi to, že z malé plachetnice není třeba nikam chodit. Tedy za předpokladů a podmínek, které mám já: děti odrostlé, jezdíme ve dvou, pozemek nepřístupný pro velkou loď, auto malé, vozík na loď lehký, s malou nosností, nechuť jezdit stále na stejné místo. Prakticky máme odzkoušeno, že na 4,5m dlouhém Finnovi strávíme 3týdenní dovolenou a navzájem se "nesežereme". Jediné, co nám chybí je malá kajutka na přespání. Vadí mi, že je ráhno u Finna těsně nad palubou a tak spolujezdec musí sedět na dně lodi, aby neutrpěl nějakou tu ranku do hlavy.

Mám ještě jeden trup Finna, který bylo nutno buď vyhodit, nebo opravit.

Z těchto předpokladů mi vyšlo toto řešení:

konverze trupu Finna na malý trimarán.

Našel jsem na netu různé malé trimaránky a z několika z nich jsem si něco "vypůjčil".

Z trimaránu Sea Clipper uchycení plováků http://www.seaworthysolutions.net/seaclipperindex.html

tedy jenom částečně, nebude to skládací, ale rozebírací uchycení, ale chci mít vytvořený jakýsi pevný dřevěný rám, ke kterému budou plováky připevněny (materiál: modřín 120x20mm)

Na stránkách Scarabu

http://www.teamscarab.com.au/index.html

Scarab 16
http://www.teamscarab.com.au/scarab16/design.html

Scarab 18
http://www.teamscarab.com.au/scarab18/design.html

jsem si ověřil, že se dá i na tak malé lodi udělat kajutka a vypadá to docela pěkně. Navíc rozměry trupu Scarabu 16 jsou téměř shodné s rozměry Finna (toho chci prodloužit o cca 0,5m, aby se netahala vlna za zrcadlem).

Plány Finna jsou zde:

http://jachting.info/modules.php?name=Foru...&t=488

Na stránkách ASTUS 16 jsem okoukal pevné "ploutve" na plovácích, chci je použít místo centrální ploutve, kterou jsem kvůli zvětšení prostoru na spaní vyříznul (stejně tam zatékalo).

Stránky Astusu
http://www.exaqua.co.uk/trimaran_astus_20.2.php

doznaly změny a ASTUS 16 tam již není - zůstalo po něm video na youtube

http://www.youtube.com/watch?v=1t1oFQx7fbo...r_embedded

Z Corsairu 24, který jsem viděl loni na Hvaru - bohužel pouze přivázaný ve Vrbosce - jsem si vypůjčil posunuté uchycení motoru (to je bezva - nemůže se setkat vrtule a kormidlo a navíc je váha motoru posunuta blíže středu lodi.

http://www.fboats.com/corsair24/

Takže z toho všeho mi vznikly podklady pro vytvoření modelu 1:10. O víkendu se jej pokusím nafotit a dát na tento portál. Na modelu jsem respektoval rozměry překližkových desek 120x240 cm.

Zatím mám hotovu opravu dna trupu Finna, vybouranou celou palubu, rozdělané plováky.

Celkové rozměry by měly být 5m délka, 2,1m šířka složená, 3,5m šířka rozložená, "stojná výška" v kajutce 1,2m, celková hmotnost do 230 - 250 kg - z toho 2x 25-30kg plováky.

Optimisticky si myslím, že bych mohl vše dodělat tak za 14 dnů práce, tedy s tím, že stěžeň a plachtu budu používat jak na Finna - pro jednodenní ježdění - , tak i na trimaránek, pro víkendy a dovolené.

Takže tak..... a těším se na konstruktivní kritiku.

Mějte se
jarda
Pepa
moderátor

Registrace: 14.4. 2006

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 2:02 pm    Předmět: Re: Trailer sailers Citovat

Denis napsal(a):
Na začiatok sem dám jeden od Majirčana ktorý bol napísaný vo vlákne Kam dál z5ti metrové loďky, http://www.jachting.info/modules.php?name=...8564#88564

Zostáva samovýroba. Je to vôbec možné? Na 755 cm dlhej lodi vlastnej konštrukcie oboplával Fanda Sýkora zemegulu. Bola to, či skôr je to olaminovaná preglejka s drevenou kostrou. Ak sa dobre pametám, tak loď mala asi 1200 kg spolu s kýlom, pričom kýl spolu s olovom mal asi 400 kg, výška kýlu tuším 75 cm a celkový ponor lode 100-110 cm. Teda váha samotnej lode je asi 800kg ak oddelíme kýl. A to je to riešenie čo ponúkal Kanic, spraviť kýl na príruby a voziť ho oddelene. Ak by sme spravili olovené závažie zo segmentov, tak ešte 200 kg môžme priložiť na na vlek a 200 kg šup do kufra. Ak o 10 % preťažime vlek, tak za to nám nespravia nič ani Rakušania /ale nesmiete mať českú špz Very Happy / a do 100 kg sa nám zmestí prívesný motor, fendre, kotva, laná a pár drobností. Do auta nastúpi posádka a pivo, jedlo, minerálky si dokúpi v cieli svojej cesty.
Fanda Sýkora má projekt svojej lode na papieri, dokonca je mierne inovovaný a za mierny poplatok je k dispozícii.

A čo ak sa mýlim a nepametám si parametre Fandovej lode presne? Confused Tak si pomôžem príkladmi, poďme do Polska. Pasja 750 s parametrami takmer na chlp ako Fandova loď http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja750.htma

A ak si pozrieme Pasja 800, tak verzia plutvovka s vodným balastom má neuveritelných 730 kg! Shocked http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja800.htm

Dovolím si malé upřesnění. Frantova loď - dle údajů v jeho knize - váží suchá 1800 kg.
Myslím, že na jiném místě psal "maličko pod 2000 kg".
Váha balastu v kýlu /viz vlákno karya/ psal Franta 600 kg
Tedy suchá váha trupu /bez posádky a zásob/ asi 1200 až 1300 kg,

Pasja 800 je již rok jeden z mých horkých favoritů.
Samozřejmě verze s kýlem.
Je navržena jak pro woood epoxy, tak pro ply ..tedy šerpie a to umožňuje ji postavit i v hliníku.

Trup této lodi má některé přednosti, jež jsem u jiných nenašel.
Bohužel Pasja 800 je ve skutečnosti Pasja 750 pouze s prodloužením trupu v jeho původních liniích o 50 cm.To není úplně nejlepší pro optimální využití obestavěné délky 800cm ale stále to je jedna z nezajímavějších možností právě proto, že jinak je trup navržen tak, že maximálně využává šířku 250cm.
Jinak řečeno, v této 8 m lodi bude mít prostorový pocit jako v 9m.

Standardně rozdíl mezi 8 a 9 m lodí je asi 10 světelných let.
Je to přesně ta hranice, kdy z ¨"relativě malé a těsné lodi" přejde do "relativně velké a prostorné".
Proto také všichni velcí výrobci námořních plachetnic začínají na 30 31 32 stopách.
Pokud vyrábí pod 30 st, tak to v zásadě nejsou lodě, svoji výbavou, řešením a i plavebními vlastnostmi, určené třeba ke 14 denní přeplavbě. Jsou určeny, řekněme, pro krátkodobé pořežní plavby.
S panem Maderskim jsem si vyměnil asi dva emily. On preferuje woodepoxi.

Tady je ta šerpie /překližka/
http://yachtz.info/yachts/Pasja-800#
tady stránky stavitelů woodepoxy
http://www.sztormiaki.pl/rambler/pasja800.html
http://www.sportiwoda.pl/index.php?option=...&id=22

Pepa
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 1.5. 2006

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 2:37 pm    Předmět: Re: Trailer sailers Citovat

Pepa napsal(a):
Standardně rozdíl mezi 8 a 9 m lodí je asi 10 světelných let. Je to přesně ta hranice, kdy z ¨"relativě malé a těsné lodi" přejde do "relativně velké a prostorné". Proto také všichni velcí výrobci námořních plachetnic začínají na 30 31 32 stopách.

Svatá pravda!!! Gooood
Toto by líbilo moc... Crying or Very sad

http://nauticaltrust.com/images/23/22701.jpg
http://nauticaltrust.com/images/23/22705.jpg
http://nauticaltrust.com/images/23/22702.jpg
Challenge 33, ale stačil by aj v provedení 30 Wink

Jinak výše uváděný Jonas catamaran je také dobrá varianta. Lze zfouknout doma a je lehce převozitelný i stavitelný. A v provedení s bridgedeckem, žádná ponorka nehrozí. Byl jsem v něm a plány mám doma.
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 7:02 pm    Předmět: Citovat

Rozdiel madzi malou 8 metrovou a už velkou 9 metrovou nie je v dĺžke, ale v šírke lodi. 30-33 stopové sa dnes robia široké asi 3,5 m a to je ten rozdiel oproti 2,5 m pri osemmetrovke. Pekne to tu pred časom napísal Jura o svojom Tangu Family, to má šírku tuším 285 cm, len mizerných 35 cm viac a rozdiel je jasne viditelný.

Čo sa týka váhy Fandovej lode, podla projektu /ktorý mám/ je olova asi 350 kg plus nejaké železo, teda kýl asi 400 kg. V knihe sa píše že má výtlak 2 tony, ale to je vrátane toho čo uvezie. Myslím že ten údaj 1600 kg, t.j. váha lode a váha vleku spolu, si pametám pomerne dobre, tolko totiž môže ťahať moja dodávka Boxer. Váhu lode pred plavbou okolo sveta zvýšil tým, že zabudoval dízel motor s príslušenstvom a nádrže na vodu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 7:13 pm    Předmět: Citovat

Svobodak napsal(a):
S tou ponorkou, jsi mne Denisi, dostal. Pokud by se ale majircan chtel podivat do 'ponorky', tak jednu rozestavenou Elsu28 prodava Jiri Janda (Jonasuv tata).
Zahajil stavbu na objednavku a z realizace ze zdravotnich duvodu zakaznika seslo, takze je volna. Stav rozpracovanosti ale neznam.

Jen pro dokresleni priblizim :
celkova delka - 8,6 m
celkova sirka - do 5 m
hmotnost (bez centralni kajuty) - 1.440 kg
zakladni oplachteni - 30 m2
ponor - 0,68 m
sirka na vleku - 2,5 m
a kokpit jako krava - 2,5 x 4 m

Ahoj, Pavel

Pardon Svoboďáku, Elsa 28 s rozmermi 8,6 x 5 m s váhou 1440 kg nie je až tak lahko transportovatelný trailer sailer, aj keď ho dokážeš rozobrať a previesť v šírke 2,5 m. To už je bližšie k tomu čo hovorí Kanic, mať možnosť loď doviesť a nechať ju tam, neprevážať ju. Naozaj lahko prepravitelné a lahko montovatelné katamarany majú len dva plaváky bez stredovej nadstavby a v tých plavákoch je to hooodne tesné. Tam zelezieš ako do šuplíku a je vybavené. Žiadne sedenia okolo stolu.
samoliter
účet uživatele zrušen

Registrace: 30.4. 2008
Loď/revír: důchodce

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 8:10 pm    Předmět: Katamaran. Citovat

Pro náhled jsou tady katamarany i skládací, některé i s kabinou uprostřed: http://www.sailingcatamarans.com/index.htm . Vlevo Designs a pak vybrat délku.
Jsou tam i fotky naložených katů na vozíku, přívěsu. Ta adresa už před časem byla tady ve fóru. samoliter.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 8:16 pm    Předmět: Citovat

Denisi, nemůžeš vědět zase všechno Laughing

Jirka Janda to má vymakané. Ty dva plováky má na příčně výsuvných lyžinách. Vyjede s nima na potřebnou šířku, položí tři příčníky a sešroubuje svorníky. Teď zpaměti nevím jestli 6 nebo 12.
Složí to přímo na vozíku. Pak jen stěžeň, takeláž a pluje. Viděl jsem u něj samotný katoš s vozíkem, dost fotek a nějaké filmy. také jsem samozřejmě několikrát na něm plul na Lipně. A pozor! nejezdil na Jadran. Hamplasil se s tím až do Bulharska. Protože byli oba s manželkou kantoři a měli tam známé, jezdili tam skoro na celé prázdniny. Razz
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 8:33 pm    Předmět: Citovat

Na reči že to zloží priamo na vozíku som už dosť starý Razz

Napriek všetkému sa však snažme v tomto vlákne rozoberať lahko transportovatelnú plachetnicu do cca 1000 kg na vozíku, podla zadania Majirčana a to Elsa nesplňuje. Ak dáš nejaký katamaran do 1000 kg, tak hlboko pochybujem že bude mať stredovú nadstavbu a v plavákoch stojnú výšku 170-185 cm. A aj keby mal výšku, tak šírku má pod 200 cm. Však hovorím, jak do šuplíku Shocked .
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 8:53 pm    Předmět: Citovat

No dobře. Že nezapadá úplně do zadání, to připouštím. Ale to skládání jsem viděl. A viděl a viděl! Smash

Dobře. Tak tam má nový trimaran Michelle 9.2, stojná výška 1,65 - 1,89m, zvedací plováky na zaplouvání do maríny. Je tedy 400kg přes požadovanou váhu.
Ten se mě líbí také dost. 59.000€ není zas tak moc. Jo, ale velký problém, podobně jako Elsa se nenaklání.

Ale už vás nebudu dráždit, vracím se k charteristům. Razz
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 10:14 pm    Předmět: Citovat

Nóóó to som dosť prekvapený z toľkých možností, toto mi chvíľu potrvá zorientovať sa v tom. A zrejme budem musieť prehodnotiť svoj pohľad na danú problematiku.
Pepa
moderátor

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 10:16 pm    Předmět: Citovat

Denis napsal(a):
Čo sa týka váhy Fandovej lode, podla projektu /ktorý mám/ je olova asi 350 kg plus nejaké železo, teda kýl asi 400 kg. V knihe sa píše že má výtlak 2 tony, ale to je vrátane toho čo uvezie. Myslím že ten údaj 1600 kg, t.j. váha lode a váha vleku spolu, si pametám pomerne dobre, tolko totiž môže ťahať moja dodávka Boxer. Váhu lode pred plavbou okolo sveta zvýšil tým, že zabudoval dízel motor s príslušenstvom a nádrže na vodu.

Denisi (dělám to jen pro další objektivní úvahy), umím pochopit, že nevěříš mě. Ale jestli neuvěříš ani Frantovi....
Je zde předpoklad, blížící se téměř jistotě, že loď nebyla převážena s plnými nádržemi vody, nafty a se zalezlou posádkou. Surprised

Franta Sýkora napsal(a):
Dalším kritériem bylo, aby byla převozitelná na vleku za silným automobilem. Z toho mi vyšla loď 7,65 m dlouhá a 2,5 m široká s váhou okolo 2 tun.
Loď je amatérsky navržená a postavená šarpie 3 x lomená na každém boku s 10 mm překližky olaminovaná epoxylaminátem, nosné prvky konstrukce dub, ostatní smrk a borovice. Váha asi 2 tuny. Rozměry a váha byly limitujícím faktorem, abych loď mohl převážet na vleku za silným autem.

Fanda napsal(a):
Ahoj Pepo,
zene jsem nedal na "vybranou", ale je pravda, ze se na morich plavime jiz 25 let. Zpocatku jen na dovolenych, ale vzdy na vlastnich lodich. Teprve v roce 2001/2002 jsme si zkusili delsi plavbu do Karibiku a zpet. Pak jsme jiz trochu vedeli, do ceho jdeme. To znamena, ze lod musi umet za vsech okolnosti plout sama - velmi dulezite. Dobry diesel a 3 rolfoky. Co se tyce kylu - rozsiruje se smerem dolu v podelne i pricne ose, vaha je cca 600 kg, ploutev je dlouha 72 cm, delka u trupu 100 cm a dole 140 cm. Celkovy ponor lode je pouze 110 cm. Je to velmi vyhodne pri kotveni, muzeme byt vzdy hluboko v zatoce.
Ahoj Fanda

Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 10:52 pm    Předmět: Citovat

Verím, neverím, naschvál som sa bol pozrieť do výkresu a je tam 350 kg olova. Je možné že chyba je vo výkrese. V knihe je písaný výtlak 2 tony, mám za to že výtlak lode je hodnota váhy lode vrátane takej záťaže, že loď je zanorená po projektovanú vodorisku. Ale tiež si to môžem zle vysvetlovať. Vyzerá to že budeme musieť ísť Karyu prevážiť Smile
Ale potom ako to má Maderski? Tie jeho váhy sú potom zarážajúco nízke.
Pepa
moderátor

PříspěvekZasláno dne: pá únor 18, 2011 11:38 pm    Předmět: Citovat

Na konci knížky S Karyou kolem světa /u výkrsu/ je uváděna váha 1800 kg -600 kýl = samotný trup 1200
Pasja samotný trup 1130 +730 vodní balast + ploutev = cca 1900
nebo trup 1130 + kýl 450 kg = cca 1600 kg.
Na moře by těch 450 bylo určitě málo 600-700 bych to viděl jako minimum. A jsi opět kolem 1900-2000 kg
Pepa
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 29.11. 2006

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 8:51 am    Předmět: Citovat

Jen abych udělal konec spekulacím o balastu mé lodě. Je tam opravdu něco přes 350 kg olova, ale ta konsrukce ploutve je tvořena tlustou centralni deskou, silnými přírubami nahoře a dole s křídly, armaturou pro vyztužení ploutve a uchycení obvodových vytvarovaných plechů apd. Olovo se vešlo tak do poloviny ploutve, horní část boků kudy se lilo je dobetonována do tvaru a celá ploutev masivně olaminovaná kvůli pzdější údržbě. A to je těch chybějících více jak 200kg
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 12:51 pm    Předmět: Citovat

Aby som zbytočne nenaťahoval vlákno, skúsim to zhrnúť.
Na moju otázku či existuje uspokojivé riešenie pre ľahko transportovateľnú loď(plachetnicu), čo som zadefinoval na hmotnosť lode cca 1000kg + - 100kg podľa typu auta a podvozku.
Odpoveď je, že áno a to minimálne v troch rovinách:
1. bežná katalógová maloséroivo vyrábaná loď typu Viko 20, 22, Phobos 21 ....., ale podiel komfortu a plavebných vlastností k hmotnosti nie je nijak výrazný
2. stavba lode buď svojpomocne alebo pomocou firmy zo slušného počtu existujúcich plánov napr. Pasja 800 ...kde pomer komfortu k hmotnosti, je na hranici klasických konštrukčných materiálov, a prináša jasný benefit
3. viactrupé lode, katamarany, trimarany v skladacích verziách – možné riešenie, slušné riešenie, drahšie riešenie, ale v mojom zadaní som skôr myslel na klasickú loď

Pre mňa to znamená, prehodnotiť, niektoré moje postoje a hlavne ten, že do stavby, ako sa poznám, by som sa práve nemal púšťať – no ale do tej Pasje 800 som sa celkom zahľadel Smile

Ďakujem všetkým čo sa zapojili a pomohli mi rozšíriť si obzor v danej problematike.

Ak som to nesprávne zhodnotil, tak ma opravte a – je to dosť možné pretože nie som odborník na túto problematiku a morduje ma riadna chrípka, myslí mi to len tak povrchovo Sad
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Registrace: 16.8. 2009

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 1:08 pm    Předmět: Citovat

Denis tu psal o nevýhodách katamaránu. Jedna mi není úplně jasná. Psal, že špatně stoupají. Proč se to tak děje a jaká je

běžná stopavost u turistických katamaránů. Je to problém jen turistických a nebo i závodních? Díky, Martin.. I'm Sorry
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno
Pepa
moderátor

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 2:09 pm    Předmět: Citovat

Fanda napsal(a):
Jen abych udělal konec spekulacím o balastu mé lodě. Je tam opravdu něco přes 350 kg olova, ale ta konsrukce ploutve je tvořena tlustou centralni deskou, silnými přírubami nahoře a dole s křídly, armaturou pro vyztužení ploutve a uchycení obvodových vytvarovaných plechů apd. Olovo se vešlo tak do poloviny ploutve, horní část boků kudy se lilo je dobetonována do tvaru a celá ploutev masivně olaminovaná kvůli pzdější údržbě. A to je těch chybějících více jak 200kg

Díky Fando, že jsi nám tu zapeklitou otázku osvětlil a jsem rád, že měl denis s těmi 350 kg olova pravdu.
Je vidět, že to má opravdu pečlivě naštudované.

Pokud sem ještě zabloudíš, dovolil bych si využít situace k položení jedné otázky.
Tvoje loď má tedy kýl o celkové hmotnosti 600 kg. Důvody jsi zcela jasně popsal /přeprva/.
Moje otázka zní:
S ohledem na tvé nesmírné zkušenosti, je tato váha kýlu pro 7,5 m loď dostatečná. dobrá nebo dokonce naprosto nejlepší. Neber ale prosím vůbec v úvahu problémy s přepravou, nýbrž výhradně plavební vlstnosti a vlastní pocit bezpečnosti - samozřejmě relativní.
Jinak řečeno, řekl jsi si např. v nějaké situaci uprostřed Pacifiku /nebo kdekoli jinde/, škoda že tam nemám o 200 kg více. Přeci jenom lodě s délkou 7,5-8 m bývají také navrhovány s balastem o hmotnosti 800 až dokonce skoro 1000 kg. Tvoje loď má podíl balastu cca 32-33%, což je tak na spodní hranici obecně přijímaného rozpětí 33-38%, sportovnější lodě pak 38-45, ojediněle až 50%.
Zároveň ale existují názory, že snaha o maximum nemusí být optimální. Loď začne být ve svých reakcích "tvrdá" na poryvy větru, což snižuje pohodu plavby pro posádku a přispívá např. k její únavě.
Zkus prosím napsat svoje zkušenosti v této otázce. Díky předem.
Pepa
obor
nováček na fóru
nováček na fóru

Registrace: 1.11. 2009

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 3:56 pm    Předmět: Citovat

Nie je to klasika, ale má to stojnú výšku a dá sa to ťahať normálnym autom.

http://www.casacat.com/index.html
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
geronimo
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Registrace: 26.10. 2006
Loď/revír: Delphia22 s/y GERONIMO ll, Hracholusky

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 4:09 pm    Předmět: Citovat

Docela hrůzička Confused a kde je ten "sailer"?
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 29.11. 2006

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 6:30 pm    Předmět: Citovat

to pepa
nevím,ale myslím že vítr není pro plachetnici nepřítel a rozhodně ji neohrozí, pokud je alespoň elemenárně zabalastovaná. Problém jsou vlny respektive jejich tvar a energie. My jsme kdysi pluli s Karyou z Karibiku zpět do Evropy a na severním Atlantiku prošli bez problémů řadou bouří, které byli dvoudenní ale i čtyřdení a oceán podle toho také vypadal, ale přesto jsem neměl pocit ohrožení. Zatímco například za Arubou, ale i jinde, vznikají tak obrovské, kolmé a zalamující se vlny, že sebou vemou loď bez ohledu na to jak je zabalastovaná. Ostatně, ti co měli více smůly pak stáli v Panamě bez stěžnů a rozhodněto to nebyli malé lodě a už vůbec ne poddimenzované.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 7:15 pm    Předmět: Citovat

Pepo, neber mi prosím ťa nádej, ja s tým už počítam že Maderského Pasja má 1150 kg Very Happy

V popise na Maderskeho stránkach sa ku Pasja 750 píše, Masa, teda hmotnosť je 1150 kg, masa bez balastu je 700 kg a Balast 450 kg. Fanda má balastu na Karyi síce viacej, vďaka celkovej konštrukcii kýlu a dobétonovaniu vrchu, ale kýl je vysoký len 75 cm a preto je ponor lode len 100 cm. Pasja má ponor 125 cm a preto sa možno domnievať, že kýl bude o 25 cm vyšší, okrem toho má dole bombu a olovo ako celok je umiestnené trochu nižšie ako olovo u Karii. Kýl nie je dutý a preto ho netreba doliať betónom.

Spravil som aj kontrolu váhy cez material, v popise sa píše: Preglejka hr.8mm, 45 kusov a 0,6 m3 borovicového reziva. Ak je hmotnosť preglejky 450 kg/m3 a stratné je 30%, tak preglejka na celú loď bude vážiť 338 kg. Drevo porezom, hoblovaním a krátením bude mať stratné možno aj 50%, ak borovica váži 600 kg/m3 tak drevo na celú loď bude vážiť 180 kg. Plocha trupu môže byť hrubým odhadom 25 m2, ak dáme v priemere 1000 g skleného textilu na m2, tak olaminovanie trupu bude vážiť 65 kg. Nech má nadstavba tolko m2 ako trup a dáme 2-3 vrstvy jemnej tkaniny, teda asi 300 g/m2, potom olaminovanie nádstavby bude vážiť asi 20 kg. Na lepenie bude treba asi 20 kg epoxidu. Ešte 10 kg tmelu a 20 kg farby a sme na váhe 643 kg. Pripočítame k tomu kormidlo, kovanie, sťažeň a takeláž a zhruba približne som sa trafil. Rozhodne je to bez váhy kýlu menej ako 1000 kg.

Takže zostávam optimistom aj naďalej a z nádejou pozerám k svetlým zajtrajškom Very Happy .
Pepa
moderátor

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 8:15 pm    Předmět: Citovat

Jsi nenapravitelný optimista a to je dobře. Smile
Otázka je, kolik ve svém optimismu, připustíš hmotnosti další nutné nebo zvloné výbavy lodě. To je teprve suchá váha lodě, bez posádky, vody, nafty a zásob.
Bylo by zajímavé udělat takový seznam a dosadit hmotnosti.
Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: so únor 19, 2011 8:52 pm    Předmět: Citovat

Optimista to ja som a viem čo to aj stojí. Keď som sa vydal pred 4 rokmi na svoju prvú dlhú plavbu na gumáku, tak som bral zo sebou aj polnú lopatku. Tak som bol preťažený, že do sklzu som sa ledva dostal. A práve pri sklze z málo výkonnými motormi /15-20 HP/ pri jazdách na dlhé a niekolkodenné štreky človek zistí, čo je to váha výstroje. Rozhodujúci je každý gram a treba k problému pristupovať tak, ako by človek mal niesť váhu výstroja na vlastnom chrbte. Toto si večšinou majitelia výtlačných lodí vôbec neuvedomujú, nie je to povečšinou potrebné.
Takže súhlasím s tebou Pepo, na lodi sú dve kotvy, kotevná reťaz, asi 300 m lán, plachty, batérie, matrace, osobné veci, varič, bandasky, nádoby, nautická výbava, hasiaci prístroj a ďalšie drobnosti. Je toho celá kopa a ešte viac.

K váhe trupu pribudne zábradlie, predný a zadný koš, vazáky, vinšne, kolajnice, samozrejme sťažeň, ráhno, rolfok, ocelové laná takeláže a iné.

Je nutné bojovať o každý gram, treba začať vlekom, cez trup lode až po výbavu. A to je presne to s čím sa výrobcovia nemôžu kašlať.
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 30.9. 2009
Loď/revír: Sport 50/Batův kanál,Slezká Harta

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 2:34 pm    Předmět: Citovat

Ahoj,
taky se již delší dobu zabývám myšlemkou stavby lodě a to trailer sailer,na stránkách p. Maderského jsem často,nejdříve mne zajímala Pasja 590

http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja590.htm

ale po přečtení tohoto vlákna jsem se zakoukal do pasji 800

http://www.maderskiyachts.alpha.pl/pasja800.htm

ještě jsem objevil projektanta Stefana Etkera

http://www.charleston.pl/index.html

a tady mne zaujala lod
http://www.charleston.pl/fiveoclock.html
http://www.charleston.pl/images/fiveoclock.gif

co na ni říkáte?Já osobně preferuji stojnou výšku v kajutě,snadnou převozitelnost a možnost domácí stavby.Jaký máte názor kýl u této lodi? Jinak s onstruktérem jsem si vyměnil spoustu mailů,poslal mi studijní plány,odkaz na člověka,který loď postavil,cena plánů je 1500 zlotých.
Ještě přidám pár fotek.

Uploaded with ImageShack.us

zdravím Mirek.
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 2:39 pm    Předmět: Citovat

Ještě jsem chtěl dodat další verzi teto lodi
http://www.charleston.pl/fiveoclock680_img.html
je maličko větší,taky zajímavá.

Mirek
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 6:03 pm    Předmět: Citovat

Vyzerá to ako malý Haber. Vidím to skôr ako bezpečný motorák než plachetnicu. Predpokladám že je to konštruované na nejaké špecialne oblasti, plytké jazerá, alebo more.
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 6:21 pm    Předmět: Citovat

Psal jsem si s majitelem,který tuto loď postavil,používá ji jako plachetnici převážně v Gdaňském zálivu,byl sni i na Mazurech a bez oplachtění jí používá jako motorák na řekách.
Denisi,prosím tě,líbí se mi i Karya,někde tady jsem četl článek od tebe,že jsi schopen poskytnout plány,bylo by to možné?Ze začátku by stačila i nějaká studijní verze?Našel jsem několik fotek,ale plán poskytne lepší informace a představu.A prosím tě,jaká je cena plánů.

zdravim Mirek
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 27.9. 2007
Loď/revír: gaffelsloep Beenhakker, dolní Labe

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 6:58 pm    Předmět: Citovat

K podobnosti lodí od Haberu a Charlestonu: projektanti Ekner (Charleston) a Konkol (Haber) jsou ze stejného názorového okruhu, ze stejné loděnice a dokonce i ze stejné lodní posádky (Absolvent 900, někdy po roce 1994). Zdá se, že v gdaňské loděnici došli v polovině devadesátých let k nějakému projektu, na kterém dále pracovalo více lidí samostatně. Původní koncepce ovšem byla ploutvová, jako je dnes Haber.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 7:39 pm    Předmět: Citovat

Sucri, v knihe S Karyou kolem sveta je na konci knihy študijný nákres. Áno, plány mám a ten príspevok som písal zrejme v dobe, keď bol Fanda na plavbe. Dnes je doma a je potrebné sa obrátiť naňho. Možno by to išlo s tej knihy aj naskenovať, ale bojím sa že by sa zlomila vazba.
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 7:47 pm    Předmět: Citovat

Denisi dík za info,
knihu mám v plánu si koupit,rád si ji přečtu a plánek lodi si prostuduji,případně budu kontaktova přímo Frantu.
Ahoj Mirek.
Libor
OK4AMI

Loď/revír: s/y Ami - Corveette 650

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 7:59 pm    Předmět: Citovat

Abys ji nemusel hledat
http://shop.jachting.info/index.php?main_p...ts_id=1540
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Skype jméno ICQ
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 8:33 pm    Předmět: Citovat

Libore, posílám ti soukromou zprávu s mojí adresou. Beru si taky jednu knížku. Martin
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: ne únor 20, 2011 9:00 pm    Předmět: Citovat

Libore,objednáno,těším se na pěkné čtení,Mirek
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 10.9. 2010

PříspěvekZasláno dne: út únor 22, 2011 12:28 am    Předmět: Citovat

Zdravím všechny,
Jardo - na ten tvůj model se moc těším. Odkazy jsem projel a opět jsem se utvrdil v tom, co už nějaký pátek raší v mojí škebli. Když se člověk podívá na nějaký problém nezaujatě a s čistou hlavou /bez zbytečného vertiga ze zdánlivě začarovaných kruhů/ řešení vyskočí a jen se divíš, jak slepý jsi byl.
Ty trimarány jsou nádherné. Elegantní a moderní lodi, lehké, bezpečné, nepotopitelné, bez stísněných prostor v centrálním trupu, s vymyšleným složením bočních plováků pro návštěvu v maríně (kam ovšem nemusím, protože si zakotvím v podstatě kdekoliv - díky minimálnímu ponoru), svižné i v okamžiku, kdy vítr ostatním lodím pouze "čechrá vlásky", takže nastoupají pár réček dříve než se konkurence pohne a v neposledy jsou to krásné a oku lahodící loďky. (Dík Baharisi).
Zapomenul jsem na něco?
Ano, jsou bez obav plnomořské jako pobřežní jako říční jako jezerní.
A použití nejmodernějších materiálů jejich přednosti jenom zvýrazní. Jsou nedostižné jako herexový sendvič i jen a pouze skvělé jako překližka a laminát.
Stavitele máme v tuzemsku a ne jenom jednoho. Ale ten o kterém mluvím, dodává trupy v jakémkoliv stádiu rozestavěnosti. Takže si mohu dodělat svoji loď snů podle vlastních představ a podle vlastních dostupných finančních prostředků a podle vlastního časového harmonogramu.
Ještě stále jsem na něco zapomněl?
Ano. Ten samý výrobce si spíchnul překližkovou stavbu doma ve stodole a pak s lodí projel La Manche, Biskaj, Canal Du Midi, Gibraltar a Atlantik. Bez záchraných ostrůvků a Epirb bójí a sponzorů a jejich postrkování.
A co ještě přihodit? Asi by se dalo, ale myslím, že už netřeba. Za sebe mám v řešení zadání jasno.
Když si vypůjčím slova "Největšího Čecha" : "Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale je to asi tak jediné, co proti tomu můžete dělat"
Howgh. (To byl pro změnu Inču - čuna).

Myslím, če bychom v další diskusi měli přihodit ještě jeden parametr.
A to, že hledáme jednotrupou !!!!!!!!!! jachtu, převozitelnou bez větších obtíží za silnějším !!!! autem (i se zásobami a vybavením), prostornou, spustitelnou a vytažitelnou bez těžké techniky, pohodlnou pro delší pobyt, finančně dostupnou ???!!!, případně v reálném termínu (před přílišným zestárnutím) vlastními silami postavitelnou, toulatelnou po mořích i řekách.

P.S. Nejsem fanatickým zastáncem multihullů. Naopak. Moc a moc se mi líbí klasika.I když klasika asi není nejvýstižnější termín, protože katamarány a proa pluly na odvráceném konci světa už v době, kdy my jsme se tady v Evropě plavili obkročmo na kládách a plácali rukama. Prostě líbí se mi lodi starých vznosných tvarů s pozvolnou klenutě se zvedající zádí a čelenem na přídi. Lodě s gaflovým i latinským oplachtěním. Džunky. Šebeky.
Líbí se mi lodi dřevěné a železné.
Ale zadání je zadání a evidentně se nabízející závěry mají podle mne jasné pořadí.
Jaká schizofrenie to ale pro mne je, ukazuje nejlépe fakt, že se vážnš zaobírám myšlenkou, že vlastně dřevěný jolový křižník by mohl být krásným hlavním trupem malého převozitelného trimaránku....................................................................
Mějte se fajn spoluplavci, jdu spát.
Říkejte mi Ismael.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: út únor 22, 2011 12:51 am    Předmět: Citovat

Ismael napsal(a):

Stavitele máme v tuzemsku a ne jenom jednoho. Ale ten o kterém mluvím, dodává trupy v jakémkoliv stádiu rozestavěnosti. Takže si mohu dodělat svoji loď snů podle vlastních představ a podle vlastních dostupných finančních prostředků a podle vlastního časového harmonogramu.
Ještě stále jsem na něco zapomněl?
Ano. Ten samý výrobce si spíchnul překližkovou stavbu doma ve stodole a pak s lodí projel La Manche, Biskaj, Canal Du Midi, Gibraltar a Atlantik. Bez záchraných ostrůvků a Epirb bójí a sponzorů a jejich postrkování.
A co ještě přihodit? Asi by se dalo, ale myslím, že už netřeba. Za sebe mám v řešení zadání jasno.

Kto prosím ťa stavia TRiMARANY a predáva ich v rozličnom štádiu rozostavanosti a na v stodole spichnutom preplával Atlantik?

Nie je dôvod aby toto vlákno bolo o monohuloch. Parameter je jasný, asi 1000 kg na prívese za autom, predstava je síce o niečom trochu večšom ako je prestavba malej otvorenej plachetničky, ale na inšpiráciu prosím.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: út únor 22, 2011 7:27 am    Předmět: Citovat

Denis napsal(a):
Kto prosím ťa stavia TRiMARANY a predáva ich v rozličnom štádiu rozostavanosti a na v stodole spichnutom preplával Atlantik?

Jen malá faktická. Nerad se k tomu vracím, ale když se ptáš.... Rolling Eyes
Oprava: Původní text neodpovídal pravdě. Embarassed
Odkaz na prodej lodi transportovatelné za autem v různém stupni rozestavěnosti, dávám až teď. Michelle 9,5. Nevnucuji, pouze odpovídám na citovanou otázku!
Libor
OK4AMI

PříspěvekZasláno dne: út únor 22, 2011 7:54 am    Předmět: Citovat

A už začali dělat trimarány ...Whist Dříve jen kat21 - 41 stop.... Myslel jsem taky, že je to překlep, chyba.
Nyní u nich vidím v novinkách jeden prototyp trimaránu Michelle 9.2
délka trupu 9,2m
délka vodorysky 9m
šířka celková 7,2m
šířka se složenými plováky cca 2,5m
ponor 0,4 - 1,4m
výška interiéru 1,65 - 1,89m
hmotnost prázdná 1,4t
nosnost 0,7t
délka stěžně 12m
hlavní plachta 30m
kosatka 24m2
genakr 50m2
kóje 4+1
motor outboard 9hp
materiál glass epoxy sandwich

Podle mě se však ale jedná o projekt, který tu nedávno představil jeho autor PodPetr v tomto vlákně http://jachting.info/modules.php?name=Foru...t=michelle
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Skype jméno ICQ
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

PříspěvekZasláno dne: út únor 22, 2011 8:50 am    Předmět: Citovat

Ahoj,

je to, Libore, presne jak rikas. Jedna se o tentyz projekt.
To ale nic nemeni na skutecnosti, ze i toto je mozne reseni transportovatelne lodi.
A s tou rozestavenosti, no nakonec proc ne. Zakaznik si zada, zakaznik ma. Na tom nic neni.

Pavel
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 2.3. 2008
Loď/revír: penzista

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 8:34 am    Předmět: Citovat

A co třeba tato: http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/made-i...-q4qt.html
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 9:14 am    Předmět: Citovat

Tak tenhle 'trailer' sailer bych fakt tahat nechtel Wink.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 18.6. 2007
Loď/revír: Jaguar 25 - s/y Sanru, Orlická přehrada

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 9:17 am    Předmět: Citovat

Pěkné, ale s ohledem na rozměry a hmotnost to tedy trailer-sailer není. Jinak pěkná loď
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno ICQ
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 2.1. 2011
Loď/revír: Romana 430 / kam se odveze

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 9:31 am    Předmět: Citovat

Momentalne lezi na prekladisti v Tynci n/L. Bud ji budou nakladat na lod, nebo nemaji povoleni na nadrozmer pro Stredocesky kraj (je ted na hranici Pardubickyho).
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Registrace: 28.12. 2005
Loď/revír: Hartley 16 - Arorua

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 9:45 am    Předmět: Citovat

Už se vidím, jak ji táhnu za Escortem do Chorvatska Very Happy Víte někdo, co to je za typ/projekt?
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky ICQ
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 10:03 am    Předmět: Citovat

Pokuď mě oči nešálí, tak ji na fotce nakládají na trailer.

V článku píší plachetnice, takže sailer.

Spojením dvou slov vznil TRAILER/SAILER.

A je to, jak je to eeeeeasy. Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy

Cat...

P.S. A jak je vůbec trailer/sailer omezen váhově??????
To neznamená, že když ji neuvezu za osobním autem, tak už to není trailer/sailer??????????????
Ale v článku nic nepsali o traileru. Psali o motor/saileru......
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 10:15 am    Předmět: Citovat

Osobně bych za trailer-sailer označil loď kterou můžu přepravovat volně, bez povolení - nadrozměr a podobně.

V článku sice o traileru nic nepsali ale vlákno se tak jmenuje.

Naposledy upravil Charlie dne pá únor 01, 2013 10:17 am, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky Skype jméno ICQ
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Registrace: 14.8. 2007

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 10:16 am    Předmět: Citovat

Ahoj, no právě trailer sailer váhově omezen není. Jde jen o to, jaký máš ten TRAILER. Nevím co všicni máte. je to trailer sailer se vším všudy Mad
http://www.denik.cz/galerie/g-stehovani-lod-pce.html?mm=4263647
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá únor 01, 2013 12:01 pm    Předmět: Citovat

Lodicka se prave stehuje z Tynce. Maji na to nejakou docela malou vanu a strka to lod jmenem Mistral (vypada jako hasicska). Zdalo se mi, ze jim ulozeni dela nejaky problemy, snad se jim bude darit. Smile
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 28.5. 2006

Loď/revír: Phobos 21, Adventure M330 / Střední Labe a tam kde lze s přívěsem

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 10:14 am    Předmět: Citovat

Namornici, chtel bych trochu ozivit toto tema spise filozofickým dotazem.

Planujeme s manzelkou nakup plachetnice Phobos21 prave za ucelem tahani po vsech certech. K tomu mame jeste "zatim" mala decka 1 a 3 roky.
Co si myslite o teto velikosti lodi do 7m?
Zajimaji me prakticke zkusenosti s timto typem "zivota", kdy vetsinu casu je lod na privesu a na dovcu nebo prodlouzene vikendy to hodite do vody?
Planujeme take pribrezni "zatokovou" plavbu (hlavne kvuli exematickym detem), takze zadna divocina pres rozboureny atlantik.

Docela dost lidi me zas premlouva at si radeji koupim 24 stopou lod, ze to uz neni o moc vetsi (o 1m delky a 400kg navic) a ze me pak to tahani prestane stene bavit.
Jen podotykam ze mam dlouholetou osobni zkusenost s kajutovkou Korzar (5.5m) a Catalina 25 (8m), takze vim jake to je zit v "predklonu" Smile Take manzelka ma v tom Phobosu stojnou vejsku, coz treba v Sasance nebo Corvette o nejaky ten centimetr nema.

Je fakt, ze spoustet to na vodu jen na vikend je hodne prace a casem urcite omrzi.
Na druhou stranu, ale tim ze to bude spise na privesu, rad bych usetril cas a naklady za kotveni, antifoul, jeraby atp.

Mit lod v lodenici kde je supr parta je fajn, ale takovych lodenic moc neni a navic privesak na lodi nechat nejde, takze se ho musim stejne tahat domu.

Diky za veskere postrehy.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 11:35 am    Předmět: Citovat

Ja mám na podvozku malý kajutový motorák, Áno, spúšťanie lode s prívesu je otrava a čím ťažšia loď, tým je to horšie. V protiklade k tomu je túžba a odhodlanie sa plaviť. Ja spúšťam lod min. 10 x ročne, ale zvyčajne podstatne častejšie, aj 20 krát. A rovnako je to aj s ťahaním lode, je to síce otrava, ale ... Smile. Takže všetko bude závisieť len na tvojom odhodlaní a túžbe sa plaviť. Skúseností s malými loďami a ich "velkosťou" máš, takže vieš do čoho ideš. Myslím že to je dobrá volba, čo si si vybral.
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 11:47 am    Předmět: Citovat

Ahoj,

jestli Te ma prestat bavit tahat 21-ka nebo 24-ka je skoro jedno, prace s tim bude tak, jako tak.
Jedno ale uz nejsou naklady s tim spojene. To si musis posoudit sam.

Mas auto s vlekem, ktere utahne vetsi a tezsi lod?
Mas dost mista, kde ji nechas bezpecne stat a budes moci provest udrzbu?

Urcite budes mit ve ctyriadvacitce vetsi komfort, nez v v jednadvacitce, to vis dobre sam. Neni to metr delky ale tri kubiky prostoru.
Problemem neni az tak posadka, dobrych lidi se vejde spousta, horsi je to uz s vybavou pro uspokojeni potreb posadky.
A s malymi detmi se tech kramu najde spousta.

Pripojil bych se tedy spise k tem, kteri doporuci vetsi lod.

Libor kdysi krasne popsal proces sveho rozhodovani pri vyberu lode a ma s tim, o cem hovoris Ty, dosti zkusennosti.
Treba Ti sem da odkaz (ja jej nemohu najit) a napise neco svych postrehu a poznatku.
Denis ma hromadu zkusennosti, treba se taky pripoji.

Nejsem ten uplne pravy na rzdavani rozumu, sam volim nejvetsi (primerene) dostupnou lod, i kdyz pluji jen se zenou.
Vedle baraku mi stoji na kozach trosicku natahlejsi 27-ka (29), coz je max. co bez problemu odvezu.
Ale te prace, co jsem si na ni vymyslel, to bys neveril.

Pavel

Edit: a Denis se uz ozval, nez jsem to stihl naklepat
Libor
OK4AMI

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 12:02 pm    Předmět: Citovat

Např.
http://web.jachting.info/paper/show/traile...hoby-dil-1
http://web.jachting.info/paper/show/traile...obby-2-dil
třetí je rozepsaný.

Ale je toho i dost ve fóru.

Stručně.... s dětma je to teď dostatečná velikost, později ti to bude malé a nakonec bys to vyměnil za ještě menší kvůli manipulaci....

Ideální je mít lodě dvě, tři , čtyři ...že Denisy a používat podle daného účelu a počtu lidí v posádce.

Já už prošel všemi fázemi a nakonec jsem zjistil že je to dobré tak akorát. 22 stop je nám teď až dost.

Stání na podvozku je ideální, nic tě to nestojí, když to máš doma a to také není zanedbatelná úspora, kterou můžeš investovat do cestování...
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Registrace: 15.12. 2007

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 12:24 pm    Předmět: Citovat

Zeptal jsi se dobře na zkušenosti, bohužel ty jsou však nepřenosné neboť každý vychází z jiných podmínek. Nicméně můžeš získat inspiraci pro vytváření vlastních kritérií pro své rozhodování. O čem to plácám? Confused Obvykle se pro důležitá rozhodnutí používá některý ze systému nebo postupů pro objektivní a efektivní rozhodnutí. V tvém případě asi nejjednodušší by byl systém vah jednotlivých kritérií a zapojením celé rodiny. Kdyby byl zájem můžu to rozepsat a eventuálně vytvořit modelový příklad v excelu.
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 12:36 pm    Předmět: Citovat

Ten Liboruv report jsem jiz cetl a prave ze me to spise utvrzuje, ze mensi je spis lepsi Smile
Mel jsem kylovou 30let starou 25tku a opravama a udrzbou straveno skoro vice casu nez plavbou. Navic obsluhovat ji sam uz vyzaduje urcitou kondicku.

Jinak u me auto neni problem. Kvuli tomu jsem vymenil za Kia Sorento ktere ma 3.5t na kouli a uz mam i prives dvounapravu s celkovou 2.6t.
S detma si stejne moc nezaplachtis, abys je nevysypal a cim budu starsi tim budou sily spise ubyvat.

Libore, jak jste resili na mori spani na lodi vs. pocasi a doplnovani zasob? Vzdy v nejake zatoce nebo marine?
Urcite bych rad pak v te lodi bydlel cely pobyt u more 2-3 tydny, ale mam trochu strach z pocasi na mori, tak abych zbytecne nehazardoval.
Kdyz je clovek sam, tak nad tim tak nepremyslis, ale s detma je to najednou jiny... vic starosti a resis co kdyby a tak Confused

Asi jsem to tu jiz vkladal, ale kouknete na tohoto typka s lodi Viko/Deltania 20.
Taky mel velkou namorni jachtu, ale prodal ji a koupil "malou". Taky to ma ohromny kouzlo Gooood
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 12:44 pm    Předmět: Citovat

rb: Myslis jako udelat si + a - ?
No... s manzelkou jsem to jiz probiral horem dolem. Uz nad tim premyslime pres dva roky a ji se ta mala lod stale libi. Nastestni neni narocna Smile
Lod uz je skoro objednana, spis me zajimalo jak to tu resi ostatni. Libor ma skoro stejnou lod, takze pro me je to inspirace a povzbuzeni, ze du spravnou cestou.
Uplne nejdulezitejsi kriterium je asi to, ze musim byt schopen vse udelat svepomoci.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 12:47 pm    Předmět: Citovat

Pridam jeden pohled:

Me primo bavi jezdit s lodickou na vleku a s autem, ktery mi vyhovuje. Dost lidi na vode i na suchu tim vydesim, ale to mne netrapi. Jestli te bavi cestovat autem, rozhodne je tvoje volba vyborna, s lodi si vezes na cestu o hodne vetsi komfort pro deti, nez kdybys vezl pitomej stan, to je potreba si uvedomit.

Hnat lod tesne na vahovou hranici auta neni uplne dobrej napad, kam potom s baglama?

Spoustim na vodu klidne i na par hodin projizdky v mistech, kde to podle myho za to stoji. Je fakt, ze mam vlek vyrobenej pro extremne snadny spousteni a vytahovani, ale i to je vysledek mych naroku na parametry.

Jako vysledek pozadavku na hodne lehkou kajutovku to neni zadny velky pohodli, ale celkem casto se mi stava, ze mi cestujici usnou v kajute, takze tak hrozny to asi nebude.
RACEK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Registrace: 26.6. 2009

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 1:13 pm    Předmět: Citovat

Mezi Phobos 21 a 24 je velký rozdíl ve spaní. Jak chcete spát?
Přední dvoulůžko není plnohodnotné pro dva dospělé, spíš pro dospělého a dítě.
Po rozložení v salonu získáš pohodlné spaní pro jednoho, nikoliv pro dva.

Phobos 24 má praktickou skříňku naproti WC.
Phobos 21 má možnost ledničky.
Za zamyšlení také stojí úložný prostor v podlaze na konci kokpitu.

Na moři žádný rozdíl nepoznáš. budeš stát spokojeně na kotvě v zátoce, počasí poslouchat na vysílačce, a jídlo kupovat v nejbližší dědině. Krám je stejně vždy v přístavu.

Na moře je potřeba silnější motor doporučuju tak 6 - 8 koní. Kotevní řetěz průměr 8mm délky 10m a kotva Bruce. Solární panel cca 40W. Nafukovací dinghy.
Zdenda12345
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Registrace: 9.1. 2013
Loď/revír: Venus 22 + Glastron 3.0

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 2:21 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, přidám svoje mini zkušenosti.

Já to mám na Labe asi 5 km. Navíc bydlim v domě s poměrně velkou zahradou. Taky jsem nerad vázanej na jedno místo. Takže pro mě byla volba převozitelný lodě jasná. Letošní sezonu jsem toho sice moc nenaplaval, ale to má jiný důvody.

Mám kajutovou plachetnici 7,2m o váze doufám, že ne víc, než 1,3t. Smile
Vloni mi nedělalo problém hodit si loď na vodu i na odpoledne. Loď spouštíme s manželkou. Zabere nám to cca půl hodinky i se zaparkováním auta. Je to naprostá pohoda. Potřeboval bych ještě poupravit vlek, aby lo šlo ještě líp. To je ale jiná kapitola. Kdybych si koupil bezdrátovou dálkovačku na naviják, tak loď vytáhnu a spustim i sám. Věř mi, že o tom to fakt neni.

S lodí jsme byli letos i v chorvatsku na 14 dnů. Pohoda. Ten pocit svobody je prostě fajn. Navíc v létě je dost malá pravděpodobnost, že budeš zápasit s nepřízní počasí.

Myslim si, že kotevní řetěz pro tak malou loď nepotřebuješ. Teda já ho nepotřeboval. Chybělo mi jen psaníčko na kotevní lano, aby to bylo dokonalý. Navíc v chorvatsku se stejně všude válí starý betonový kvádry. Když hlásí nepřízeň, tak se k nim uvážeš.

To co vidím já jako nevýhody:
Budeš to pořád tahat sem tam. Budeš tim neskutečně sr... závistivý sousedy. Bude tě to pořád nutit na lodi něco vylepšovat. Smile

Chtěl bych rozhodně stojnou výšku. Za pěknýho počasí seš sice venku, ale představ si, že by týden v kuse pršelo.... Za mě kup to největší, co uvezeš a dokážeš ovládat. Mě se třeba strašně líbí VIKO 27. Až jednou zbohatnu... Smile Nebo jí někdo bude prodávat v dezolátním stavu, jako prodávali moje současný lodě a já jí za pár šupů koupim a vzkřísím z mrtvých.

závěrem?
Máš čim tahat? Máš kde pohodlně spouštět? Máš kde parkovat? Máš peníze? Kup to největší, co můžeš. Po 3 týdnech na moři oceníš každej centimetr lodě.

Taky jsem nevěřil kolik krámů je potřeba do lodě naskládat na delší dovolenou. Smile

P.S. Že jsou tohle ale ty nejpříjemnější starosti? Výběr lodě. Smile
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 2:59 pm    Předmět: Citovat

Zdenda12345 napsal(a):
Taky jsem nevěřil kolik krámů je potřeba do lodě naskládat na delší dovolenou. Smile

A presne proto rikam... nekupuj tu nejvetsi lod, kterou uvezes, nech si rezervu! Bagly by te pak mohly krute mrzet:

tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 3:10 pm    Předmět: Citovat

Viky_CZ napsal(a):

A presne proto rikam... nekupuj tu nejvetsi lod, kterou uvezes, nech si rezervu! Bagly by te pak mohly krute mrzet:

Hehe... to me pripomelo, ze kdyz jsem prodaval tu 25tku, tak jsem z ni vyndal veci co jsem videl naposledy, kdyz jsem je tam daval. A ze toho bylo skoro na dve auta Very Happy
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Registrace: 6.1. 2008

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 3:13 pm    Předmět: Citovat

Asi trochu extrém, ale mám to podobně.
Prodali jsme 31´, protože mi připadalo, že ta loď nám bere víc, než dává. Předtím byla 21´, 25´.
Dnes mi přijdou na pár týdnů všechny velké, těžké, objemné.
Oprášil jsem rozestavěný 17´ kat a těším se jak děcko, až na něm budeme ve třech svobodně trampovat 1 stopu nad hladinou. k.
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 3:20 pm    Předmět: Citovat

tkruska napsal(a):
Viky_CZ napsal(a):

Hehe... to me pripomelo, ze kdyz jsem prodaval tu 25tku, tak jsem z ni vyndal veci co jsem videl naposledy, kdyz jsem je tam daval. A ze toho bylo skoro na dve auta Very Happy

Tak na toto nelze nereagovat, byt je to malicko OT.
Tohle jsme vytahli z lodi pred plavbou

samozrejme proto, abychom tam nacpali jine 'dulezitejsi' kramy Wink

Pavel
Libor
OK4AMI

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 3:39 pm    Předmět: Citovat

Tak se přijet podívat a prolézt si to. Dáme kafe a pokecáme.

Máš auto i vlek dostatečně nadimenzované, tak kup to největší. Lepši ti to popluje...a budeš mít více místa na krámy. Ty hromady co tam nastrkáš před dovolenou jsou neskutečné.

Motor taky vidím na moře 6-8HP. Musel jsem 4 vyměnit za 8.

Spaní je v pohodě, ale jak píšou ostatní. Loď otypovaná sice pro 6, ale tak tak jen na denní vyjíždku na přehradě, řece.

Jinak optimálně 2 dospělí a 2 děti. Ideál potom pro 2 dospělé...

Pro mě je nejdůležitější velikost kokpitu, šířka a zejména délka. U podobných lodí se toto zásadně liší.

V kokpitu všichni tráví velkou většinu dne. Musí umožnit pohodlné ležení alespoň pro 2 atd.

Když spíš, moc prostoru nepotřebuješ, zalehneš a je.

Co myslíš spaní versus počasí? Záleží kam popluješ, ale v létě to není kritické. A několik hodin deště v pohodě přečkáš.
Přes kokpit, ráhno je dobré natáhnout stříšku.

Zásobování v pohodě. Kromě pečiva vezu od vyplutí vše v dostatečném množství. Takže čas od času se přiblížím k pobřeží, udělám pauzu na zmrzlinu, dokoupím pečivo a zase 2-3 do pustiny mimo lidi.

Až jednou koupím pečenku a budeme péct chleba...za 3 týdny se k pevnině nepřiblížím.

Důležitý je mít také solár, abys dobil baterii na to nejnutnější. A dostatek nádrží na vodu.

Noc na kotvě v zátoce je v pohodě. Na malou loď nepůsobí takové síly....A když je venku špatné počasí, zůstaneš v zátoce.
Tím že jedeš na vlastní jsi pánem svého času a nic tě nehoní. Popluješ až to půjde pohodlně.

Nezapomeň že s dětma neudáláš mnoho mil za den. Po pár hodinách je to přestane bavit.
My jsme pluli kousek dopoledne, pak někde dlouho koupačka přes poledne a potom zase kousek.

Nebo se nevstávalo, koupačka až do oběda a pak jen jeden úsek odpoledne.

Se psem (máme dva) je to podobné s tím rozdílem že pes zaleze a vydrží o něco delší štreku. Ale stejně ráno na břeh, odpoledne/v podvečer na břeh.

No a dopadne potom tak, že děti to přestane bavit úplně...a nebudou s Váma jezdit. Pojdeš jen se ženou a to si teprv užijete pořádnou dovču na lodi na moři. Co ti budu povídat letos za 3 týdny jen 62 majlí. Obráželi jsme jen naše nejoblíbenější místa kde jsme si užívali pohodu a klid. Na pevninu jsme se vydali jen 2x.Ale to je na delší povídání...
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Registrace: 6.11. 2006
Loď/revír: Kaczorek / Nechranice

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 5:07 pm    Předmět: Citovat

Můj sen -Trailer sailers- je MacGregor 26 S. Je to velká prostorná loď, po zvednutí zvedací střechy má stojnou výšku (při kotvení), díky vodnímu balastu má malou přepravní hmotnost - i s originálním vlekem necelou 1t!!!! (2200 liber). Má to jen dvě nevýhody: 1.výroba skončila v roce 1995 a 2.starší se dá koupit téměř výhradně v Americe.
U nás jsem viděl na prodej za posledních 5 let jen jednoho a jednoho jsem viděl letos na živo na Lipně ( měli ho tam Rakušáci).

http://macgregor.sailboatowners.com/index....=Macgregor

http://www.youtube.com/watch?v=ZFP3QA9-5GI

V současnosti se vyrábí MacGregor 26 M, ale to je už úplně jiná loď motorsailer, ale také s vodním balastem. Prezentoval ho tady Miloš. Ten je pro mě už moc drahý a není to čistokrevná plachetnice.
mkovi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 17.7. 2007
Loď/revír: Avar Vento / SCORPION II

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 5:24 pm    Předmět: Citovat

Mám Vento s vlekem váha přes 3 tuny, které často převážím (nemám kotviště). Do nákladů na převážení je nutné si připočítat poplatky za skluzy a parkovné. Občas i problémy s časem, kdy je na skluz přístup atd. Tahání je určitě čím dál otravnější. Problém jsme např. měli letos po povodních na Orlíku, kdy jsme se kvůli nízké hladině nemohli dostat ven. Samotné naložení lodě je vcelku jednoduché, vytažení na tvrdém povrchu bezproblémové. Časté převážení si umím představit u motoráku. U plachetnice mě dost otravuje rozmotávat a balit takeláž...
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu ICQ
Fum
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 10.2. 2011
Loď/revír: Sportlake 660, Hobie Cat 16/Dalešice

PříspěvekZasláno dne: čt říjen 10, 2013 11:12 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, taky přidám osobní zkušenost, ke které se člověk dopracuje postupně. Začal jsem tím, že jsme si s klukama ještě za totáče postavili francouzskou Caravele Cigogne. Úžasná loď, když je ti něco kolem dvaceti. Překližková šarpie, délka 4,6 metru a šířka 1,8 metru, olaminovaná, s malou kajutou a s persenikem přes kokpit a hlavně ploutvokýl, takže spuštění a vytažení v pohodě. Hodně jsme se na ní naučili a nebyl problém ji převážet Škodou 100. Po revoluci jsem si pořídil Miton23 - pořádná loď s pevným kýlem. Bohužel veškerá manipulace s ní byla na jeřáb a na přehradě s ní ke břehu prostě nedojedeš. To mě na můj vkus zbytečně omezovalo.
Potom jsem objevil Mazurská jezera a obrovský trh se zajímavými plachetnicemi v Polsku. To bylo před cca 15-ti rokama, kdy největší lodě tam měly něco kolem 8-mi metrů, což už dneska patří spíše k těm menším. Já si tam jel koupit Sportinu 760, ale při její prohlídce se ukázalo, že skořepina není z továrny a její zpracování vypadalo "podezřele", takže jsem místo ní koupil Pegaz 737. Úžasný vnitřní prostor na relativně malé lodi. V ČR jsem do ní nechal zabudovat diesel motor a vyrazil s ní do Chorvatska. Bohužel šířka lodi 2,86 metru znamenala vyřizovat povolení pro přepravu nadrozměrného nákladu. To jsem měl pro Rakousko a Slovinsko a Chorvatsko jsem risknul. Bylo to ještě před zavedením Schengenské dohody, takže běžné odbavování na hranicích. V Rakousku moje povolení nikoho nezajímalo, za to ve Slovinsku je zase nezajímalo povolení pro Rakousko. Moje argumentace, že jim ten tunel (Karavanken) postavili stejně Rakušané zůstala nepochopená a musel jsem se otočit zpět do Rakouska. Moje žena měla pocit, že dovolená právě skončila, mému pětiletému synovi to bylo jedno, protože zatím nechápal, co se děje. Nakonec jsem zkusil jiný přechod a do Chorvatska jsme se na podruhé dostali. Skončili jsme v sobotu večer v Sukošanu, kde nám v neděli oznámili, že jeřáb v neděli nepracuje (byl červenec). To mě neodradilo a spustil jsme loď na přilehlé pláži. Dovolená byla super a na lodi jsme si to užili. Když jsem ale spočítal náklady a vzal v úvahu všechno kolem, tak jsem musel přiznat, že půjčit si nějakou 10-ti metrovou loď by bylo sice o trochu dražší, ne nijak významně a ta pohoda s tím spojená to rozhodně vyváží.
Následně jsem Pegaze prodal a koupil si TES678. S ním jsem projel velkou část Holandska a jeho přeprava (šířka 2,5 metru) byla příjemná a nijak neomezovala. I vnitřní prostor byl OK.
Já jsem tedy postupně dospěl k tomu, že univerzální loď neexistuje a je dobré mít v ČR přepravitelnou loď, tedy s šířkou do 2,5 metru, se kterou občas někam vyrazíš, ale nakonec přijdeš na to, že to bude jednou nebo dvakrát do roka, protože spuštění i vytažení lodě zabere se vším všudy stejně půl dne a to se nesmí nic přihodit. Dá se s takovou lodí vyrazit i na moře, ale je opravdu výrazně jednodušší a bezpečnější si půjčit u moře loď kolem 10-ti metrů a užít si to na ní a netrápit se transportem vlastní lodě, protože ta úspora není tak velká, jak by se na první pohled mohlo zdát (nafta, mýtné, jeřáb, viněta, pojištění). Když tu vlastní loď dovezeš k moři a tam ji spustíš, tak je tam jedna z nejmenších a pokud se zhorší počasí, tak s ní stejně nevyjedeš, protože taková loď má svoje limity, a to zvlášť, když máš s sebou rodinu s malými dětmi.
Netvrdím, že je to univerzální pohled na celý problém, určitě se najde dost zastánců, kteří budou tvrdit, že právě s lodí kolem 7-mi metrů délky je to na moři v pohodě a budou mít určitě pravdu, jenom se nesmí výrazně pokazit počasí.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 7:57 am    Předmět: Citovat

Tomáši já bych šel spíše do té 24ky, máš auto i vlek, rozdíl v přípravě na plavbu u 21 a 24 bude minimální, s mrtvákem máš stěžeň postavenej zachvíli, nahodíš hlavní plachtu, kosatku na rolfok a pluješ. Prostorově ta 24 bude mnohem lepší a děti rostou a předpokládám, že nekupuješ loď na pár sezon. I ta 24ka je ploutvovka, pokud vlek osadíš rolnama, tak ji v klidu natahneš navijákem a jedeš z vody.

Otázka jsou pak finance, jestli budeš brát funglovku, tak tam je značnej rozdíl v ceně.
RACEK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 9:09 am    Předmět: Citovat

Náklady na provoz trailersaileru jsou minimální ve srovnání s charterem.

Pobyt tři týdny:

Trailersailer: dálniční poplatky za cestu (navíc proti autu) 1800,-, viněta 3.500,-(pouze v HR), pojištění odpovědnosti 800,-(není nutné) parkování vleku 2100,-, jeřáb 2100,- CELKEM 10.300,-
Charter Bav32: pronájem 3x1840 EUR, pojištění kauce CELKEM 138.000,-

Tedy rozdíl je pouhých 128 tisíc Confused

A teď ještě jednou k výběru mezi 24 a 21.
Nám třeba děti spí sami v kóji pod kokpitem až od 6 let. Vejdete se u 21 s dětmi na ta rozkládací lůžka v salonu? Zkoušeli jste spát pod kokpitem jako dospělí? Ta 24 vám nabízí spaní v kajutě pro 2 dospělé a dvě děti, a pod kokpitem můžete mít nutné věci (gril, ploutve, záchranné vesty, pumpu ke člunu, plachtu přes kokpit, vyvazovací lana)
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 9:30 am    Předmět: Citovat

Ohledne velikosti luzek pod kokpitem a v prednim V-luzkem to ma Phobos 21 a Maxus 24 shodne. Tam to osidit moc nejde. Meril jsem to.
Kouknete na tyto plany nize.
Jedine kde se muselo na P21 ubrat je samozrejmne salonek. Jinak jsme P21 videli nekolikrat a zkouseli sme si tam i lehnout. Deti pod kokpitem a my ve predu uplne v pohode (ja 187 a zena 165). Tady je asi nejpodstatnejsi, ze manzelka ma stojnou vysku u kuchynky Smile . Na Cataline25 to bylo kupodivu u kuchyne jeste o malinko nizsi nez na P21. Nutno podotknout, ze C25 mela sirku jen 2.41m.

Nahore Phobos 21 a dole Maxus 24 ve stejnem pomeru

Jako kdyz budu nekolik dalsich let jen o vode a chlebu tak zvladnu novou s doplnky jen tu Phobos21. M24 jedine ojetou, ale zas neni problem 1-3 roky starou, takze v podstate v novem stavu.
Horsi je, kdyz pak vidis P21 a M24 na privesu, sice to papirove vypada jen maly rozdil, ale ve skutecnosti je M24 uz peknej macek.

Jinak diky za ty vase zkusenosti. Piste dal Gooood

Naposledy upravil tkruska dne pá říjen 11, 2013 9:44 am, celkově upraveno 1 krát.
MalyBob
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Registrace: 21.10. 2009
Loď/revír: Charter/Jadran

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 9:44 am    Předmět: Citovat

Já jsem téměř čistý charterista, na lodích pod 30 stop jsem mnoho neplul.
Ale srovnám-li třeba B30 a B33, tak ten metr lodi navíc je sakra hodně vidět. Na plavebních vlastnostech, na komfortu, pohybu po lodi i místa vevnitř. Jak píše někdo nahoře, nekupuješ to na rok-dva.
Já bych dělal vše pro to, abych měl metr navíc... Confused
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 9:49 am    Předmět: Citovat

Pro lepsi posouzeni vnitrni velikosti P21, prikladam fotku se zenou ktera ma 165cm. Ta druha zenska ma cca 70cm Smile

Naposledy upravil tkruska dne po prosinec 30, 2013 1:10 pm, celkově upraveno 1 krát.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 10:15 am    Předmět: Citovat

U Maxus 24 když rozložíš salon tak to podle fotky vypadá na slušný letiště u P21 se na dýlku v salonu asi nevyspíš a na šířku to zas nedá dvě pořádný lůžka.

V C25 jste spali v přídi?
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 10:30 am    Předmět: Citovat

Jojo v P21 lze sice spat u stolu, ale jen jeden, takze realne lod max pro 4 dospele nebo 2 dospeli a 4 deti.
Na C25 to bylo uzke takze tam spalo decko. Ja vzadu pod kokpitem vedle motoru a zena s druhym deckem na stole Smile Resp. na luzku udelanem kdyz se snizil stul. No rhuza, kazdy den budovat luzko a stlat Crying or Very sad
Holt dan za to ze tam byl diesel, ktery zabral jedno luzko.
RACEK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 10:59 am    Předmět: Citovat

Maxus má přes kokpit nad kormidlem takovou příčku. Na moři s dětmi je to k nezaplacení.

Asi záleží jestli chceš spíš k moři na tři týdny, nebo spíš do Čech na prodloužený víkend.
tkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra

PříspěvekZasláno dne: pá říjen 11, 2013 11:07 am    Předmět: Citovat

Jojo to maji dobre udelane. Nejaky druh zabradlicka/lanka bude potreba pripadne dodelat. Planuju s tim oboji, takze to musim prizpusobit na ty nejhorsi podminky.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra J A CH T I N G - I N F O » Loď snů ... Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Strana 1 z 4

Přejít na: