Brno/Praha a hantec :-)

Cizojazyčné slovníky, názvosloví cizí i tuzemské, jazykovědné či překladatelské problémy

Moderátor: vilma

designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř úno 09, 2011 6:52 pm

není to špatnej nápad, skočit si na jedno pivko těch cca 400km
super..nemá chybu...ještě, že tě máme,Taschonko!
úterý je blbý, to je tak na víkend
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » stř úno 09, 2011 7:07 pm

designer píše:není to špatnej nápad, skočit si na jedno pivko těch cca 400km
super..nemá chybu...ještě, že tě máme,Taschonko!
úterý je blbý, to je tak na víkend

No co, Pendolínem je to kousek :-D
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » stř úno 09, 2011 7:16 pm

designer píše:úterý je blbý, to je tak na víkend

na vikend ???? No to bude asi problem. Problem, kterej vy, kluci z VELKYHO mesta hned tak asi nepochopite ... my tady v Brne, ac se vetsinou oznacujeme za mestany, jsme v podstate prosti vesnicti lide. A jak znamo, lide na vesnici maji o vikendu spoustu jine prace nez chlastat s kamarady z ciziny. My musime uklizet, patro na baraku pristavet, plot natrit, vinohrad osetrit, brukev okopat, svestky otrhat a do sudu nalozit, merunky jakbysmet atd .. takze pokud cizinci z Prahy chteji skutecne s Moravaky pivo popit, nezbude nez si vybrat jiny termin - idealne mezi mezi pondelim, stredou s ctvrtkem :-))))
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř úno 09, 2011 8:14 pm

hehe,už vidím, jak v pátek večer,jak dorazíš z vinohradu, nahazuješ patro :lol:
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř úno 09, 2011 10:17 pm

Do hospody chodim "pravidelne" priblizne 3x do roka. Letos uz jsem 2x byl, ciste omylem, takze kdyztak pristi rok. :)
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř úno 09, 2011 10:27 pm

proč až příští rok? vždyť máš na letošek ještě jednu návštěvu nevybranou
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 10, 2011 9:31 am

TashonkaWitko píše: My musime uklizet, patro na baraku pristavet, plot natrit, vinohrad osetrit, brukev okopat, svestky otrhat a do sudu nalozit, merunky jakbysmet atd.

Dobře, jeden víkend jsi omluven, zbývá jich 51. :lol:

Petr
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 10, 2011 9:46 am

Tashonko, nenech si od pražáků diktovat, kdy máš chodit do vinohradu! Houby ví co to je perenospora.
Oni aby tam nemuseli, raději z Královských vinohradů udělali obytnou čtvrť. :P :lol:
:sorry:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 10, 2011 10:03 am

Milý Jiříku, čtyři stanice tramvají od mého bytu je vinice Grébovka, kde víno nejen pěstují, ale i produkují. A dá se velice dobře pít!
Jak jsi na tom Ty??? :mad:

Pražák odkojený Vltavou
:D
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv úno 10, 2011 10:27 am

Dělit fórum na pražáky a moraváky, nedej bože jiné, to je to poslední co bych si přál. Doufám že to tak nevyznělo. Pouze obrana našeho moravského indiána, když jste se na něj tak sesypali. :lol:

No co se týká těch vinic člověče, tramvaje tu nemáme, nemohu porovnat kolik stanic, ale kam dohodím v rozsahu 360°, tam trefím vinici. (zdravá nadsázka ;) )
To víš, Ásie...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 10, 2011 10:33 am

Cha, cha!!! Alespoň na tramvaje vedu. :lol:
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » čtv úno 10, 2011 12:20 pm

Tramvaj ??? Co je sakra tramvaj :shock: Nemyslels náhodó šalinu ???
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 10, 2011 12:34 pm

Nerumpluje Ti zoncna na hlavu???
V Praze (pro Asiaty Prágl) máme tramvaje!
:D
Naposledy upravil(a) lynx dne čtv úno 10, 2011 2:37 pm, celkem upraveno 1 x.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » čtv úno 10, 2011 12:43 pm

Lynx - "na hlavu" ???? :? Myslels na "budku", ne ? :D Ale na Prazaka i s tou hrubkou dobry ....
Jinak pro vsechny nadsence pro dalsi vzdelavani doporucuji ke studiu napr.
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Jak_ ... Pakostnici nebo
http://www.hantec.cz/hantec/povidky/spovidek.htm

ostatni bych poprosil alespon kousicek se navratit k puvodnimu tematu ;)

Až se vykecáme oddělím to tu na místo, které bude hodno této hodnotné debaty. :roll: B.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv úno 10, 2011 12:46 pm

Kontrolní otázka lynxi:
A dostaneš se tou pražskou tramvají (či co) na Pravidelné setkání u piva v Brně? :lol:

Blbneme, blbneme a za chvíli si to zaslouží přesunout SEM. :oops:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 10, 2011 1:21 pm

Baharisi: A Ty šalinó z Hodonína, TW z Kuřimi a Karaya 2 z Tišnova??? Máte to mnohem blíž. :D
TW: Budka nemůže být hantec – to se používá v Praze od pradávna. Myslím, že už kněžna Libuše ... :lol:
Baharisi: Jak píšu jinde, tyhle moje pindy bez váhání mazat. Nebudu se :o , ani :evil:
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pawlik » čtv úno 10, 2011 2:04 pm

Z doby, kdy jsem se motal kolem Brna, se mi vybavuje "škéca" nebo "šiša", to bych si tipl víc na hantec než "budka". Ale já su taky jen blbé cajzl :D
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv úno 10, 2011 2:15 pm

Hele Baharisi, co je na tom bydlet přímo na vinohradu.... :whist:

A vůbec už mě s tím tady ...... :prdel:

Jdu si založit druhé vlákno, pro mě trochu blíž .... a každou středu, heč.. :crazy:
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pát úno 11, 2011 10:47 am

jen k té "šalině" bych dodal jeden detail - mnoho "cajzlů" (českých přátel 8) ) se nadšeně pyšní znalostí tohoto slova, ale přitom netuší, že jej velmi často používají úplně blbě ...

šalina NENÍ tramvaj !

šalina JE elektrika .... obecně ... tedy věta "pojedeme šalinó" znamená "pojedeme elektrikou". A protože se slovo "elektrika" často (a nejen v Brně) používá jako synonymum pro tramvaj, pak to lze volně přeložit i jako ono známé "pojedeme tramvají".

Nicméně "šalina" je termín pro elektriku obecně ... tedy např. věta "bacha, je v tom šalina" ... je varování pro eletrikáře amatéra ve smyslu ... "bacha, je v tom elektrika"

Pro "tramvaj" tu máme jiné jednoznačné slovo a to "šmirgl". Tedy "valím šmirglem na prigl" je "jedu tramvají na přehradu". Takže teoreticky "šmirgl valí na šalinu" .. znamená "travaj je poháněná elektrikou" ... ale tohle by rodilý mluvčí nikdy neřek, to je přece jasný ;)

To jen tak ... abyste tu při další návštěvě nebyli zase za pitomce :lol:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 11, 2011 10:58 am

Jsem kdesi čtl, že výraz šalina vznikl zkomolením (sic!) německého Elektrische Linien, což se prý dříve v Brně používalo právě pro starou dobrou t..., vlastně šmirgl.
:lol: :lol: :lol:
Mimochodem, jak se v hantecu řekne "smirkový papír"??? :shock:
Doufám, že ne tramvaj. :P

P.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pát úno 11, 2011 11:08 am

pokud vím, řekne se to "šmirgl" ... ona tramvaj sypající v zimě písek na koleje aby zabrzdila je v podstatě "šmirgluje", kapiši ? ;)
vy v té češtině nemáte slova o více významech ? To my teda jo. A hodně. Podporuje to kreativitu a fantazii posluchačů, kteří se musí během chvilky domýšlet o čem je právě řeč :lol: třeba takový "šufle" to je něco :mad:

Edit : PS - ale pravda je, že šalina je používanější. Šmirgl moc neuslyšíš. Já to o té šalině psal proto, abyste věděli že to má i další, obecnější význam . Až ti někdo při opravě vypínače řekne .. bacha je v tom šalina, abys nemyslel že v tom vypínači jede tramvaj :lol:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 11, 2011 11:16 am

Ty to umíš tak krásně vysvětlit! :)
Umíš takhle hezky vysvětlit všecho?

Lynx
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pát úno 11, 2011 11:29 am

Lynx - už jsem chtěl odpovědět, že ano ... jen to odeslat ... ale ..... pak .....

..... pak jsem ve vzduchu zacítil nějakou zradu ;) Proč mam takový neodbytný pocit, že za Tvým, zdánlivě jednoduchým, dotazem, který má za účel ukonějšit tázaného, dokonce v něm snad i vyvolat dojem pochvaly či ocenění, se ukrývá nějaká léčka .... co léčka ... nějaká zrada, šalba a klam .... 8)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 11, 2011 11:34 am

Já teda nevím :?
Odkdy Indiáni ovládají hantec? Není náhodou tento jazyk jejich prapůvodní řeč?

Z tohoto lze rozumět / přeložit tak asi 2 slova:
Vyhópne ráno borec z betle, hodí čučku z vokna, zgómne že zoncna rumpluje, tak hlásí hakl krén. Hópne si na retich, vysadí ňáké ten dlabanec, vošolne si šlupky sbalí dečmen pod klepeto a šmrncne se štatlem. Pak pila na šmirgl a vaří si to přes Oltec na Rivec lapat bronz.

Zdá si mi že dakoštině, nebo lakoštině (jazyk kmene Nadowe-is-iw-ug (Malé zmije)) je rozumět mnohem víc :whist: . No uznejte sami, jako příklad uvedu hoch (hošík) = hokšína.

Jak je to tedy s tebou Indiáne, jaký je tvůj rodný jazyk? A uměl bys to přeložit?
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » pát úno 11, 2011 11:54 am

Libor :

indiani ovladaji hantec, pokud se nějakým omylem, či snad řízením Wa-kan-tanky narodili ve Štatlu (Brně). Vážně - já nejsem žádný expert na hantec, ani nějaký nadšenec, co by se to uměle snažil naučit, ale tím, že tady žiješ, ti to nějak automaticky dojde. Hantec není ve své úplně striktní podobě součást každodenní mluvy, ale ty termíny prostě znáš. takže té větě cos napsal prostě bez bez problémů rozumím ;) možná jsou tam jedno, dvě slůvka, která mi nic neříkaly, ale z kontextu si není problém domyslet jejich význam ... pokud bude třeba, klidně přeložím :D

Ad Lakotština - no to je jiná pohádka :? Velice oceňuji, že jsi našel původní jméno, ze kterého slovo Sioux vzniklo - zkomoleným převodem do "běloštiny", ale je třeba poznamenat, že takto si oni samozřejmě neříkali. Takto jim říkali především jejich sousedé, kteří je až na výjimky nesnášeli, protože jim Siouxové dávali děsnou "čočku". Sami Siouxové sebe pojmenovávali jako "lidské bytosti".

Nicméně termín Sioux se časem tak vžil, že s ním členové tohoto kmene nemají zásadnější problém - pokud by to někoho zajímalo, správná výslovnost je asi "Sů" ... jinak vám v Americe nebude nikdo rozumět. Siouxové jsou v podstatě několik podkmenů, lišících se i trošku jazykem, z nichž důležité jsou asi Lakhota, Dakhota a Nakhota ....

Jen bych ještě dodal dvě věci - na poslouchání je to nádherný jazyk. Pro čecha zní hodně příjemně, už proto že obsahuje hodně š,č, atd ... dokonce z tohoto důvodu se do češtiny i dobře zapisuje- dokážeme napsat "wašté" , zatimco např. američani to "š" musí složitě opisovat. Ale učí se to blbě, aspoň já to nikdy pořádně nezvládl ... umím pár slovíček a vět, se kterými dělám machra :mad: ale takové texty jako např na http://www.languagegeek.com/siouan/lakotastory.html mi zůstanou asi navždy utajeny :cry:

Jsem a zůstanu "wašíču" - bílá tvář (označení s trošku urážlivým nádechem) :hmm:

Edit : co je ale zajímavé je fakt, že jeden z největších odborníků na Lakotštinu je Čech a myslím z Prahy. Zaboha si teď nevzpomenu na jeho jméno(*) :hmm: ale umí ji lépe než většina rodilých .. dokonce pro ně dělá i nějaké překlady a konzultace s převodem moderních textů do lakotštiny - prostě když Siouxové neví jak se co správně řekne, majlují nebo volají do Prahy ... dobrý ne ? ;)

Edit : (*) Jan Ullrich - dekuji strycku Google ;)
Naposledy upravil(a) TashonkaWitko dne pát úno 11, 2011 12:14 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na