Moje první kapitánská (Chorvatsko)

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 69
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko)

Příspěvekod vojtaharok » čtv lis 30, 2017 4:24 pm

Manželská plavba (double handed jachting), moje první kapitánská, moje celkově druhá na moři, žena na jachtě na moři poprvé, červen 2016. Do Chorvatska autem s přespáním ve Slovinsku ze čtvrtka na pátek, potom noc v apartmánu u pláže blízko našeho přístavu (Biogradu) z pátku na sobotu, ať přicházíme na loď odpočinutí a neztrácíme potom čas koupáním nebo prohlídkou města.

Předpověď počasí: sobota, neděle búra až 30 uzlů, v nárazech 45 až 55, v pondělí už slaběji, dále v týdnu indiferentní počasí, slunečno.

Sobota

Od 15:00 do 17:30 neformální přebrání lodě Bavaria 32, loď 14 let stará, plachty 3 roky nové. Při přemotávání lanka záchranné podkovy se mi tato silonová šňůra rozpadá v rukou. Záchranné vesty nepoužitelné k pohybu. V 18:00 vyplouváme na krátkou plavbu na motor kolem ostrůvků, dobíráme 4 litry nafty u čerpačky. První důstojník (žena) kormidluje báječně, já naviguji (podle papírové mapy) a přikazuji kurz a rychlost. Vše bez problémů, pouze se nám nepodařilo zapnout GPS. Přistání ve větru 20 uzlů uprostřed mariny (s asistencí 1 člověka na mole) bez problémů, krása. Už nemusíme mít celý týden strach, jak na konci týdne přistaneme.

Po přistání nám technik ukáže, jak zapnout v salonu GPS, ale vytrvale odmítá vyměnit žárovku motorového světla a dodat nám funkční světelnou bóji (ani 3 pokus dalšího dne ráno nevyšel). No nic, na noční plavby se nechystáme. V noci vítr přesně podle předpovědi dělá rambajz a strašidelné zvuky v ráhnoví.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko) - neděle

Příspěvekod vojtaharok » čtv lis 30, 2017 4:33 pm

Neděle

Budíček v 6.50, nákup čerstvé části proviantu, snídaně, příprava na plavbu. Při plném soustředění jsme se ani nenadáli a bylo 11:00, neměli jsme ani čas se bát. Vše řádně umístěno a zajištěno, máme na sobě harnesy. Předpověď počasí beze změny, počasí odpovídá předpovědi. Denní plán plavby vzhledem k drsným podmínkám skromný: K jižnímu cípu Pašmanu na zaďák, potom, chráněni od vln, na motor podél SW pobřeží tohoto ostrova NW směrem, v nějaké zátoce se vyvázat na bójku.

Vyplouváme, u ostrůvků nasazujeme asi 25% plochy geny (bez hlavasky). Kurz 150, vítr čistý N, zdánlivý 20 uzlů. Krásně plujeme podle logu 3,5 uzly.
Po asi 1,5 míle začíná první problém. Ačkoliv plujeme podle logu pohodovými 4 uzly, subjektivně se mi rychlost zdá příliš vysoká a pokouším se zrefovat genu, ale nedaří se mi to. Odpor je pekelný. Vítr zesiluje na zdánlivých 25 uzlů.

Na úrovní zátoky Zaklopica začíná velký provoz plachetnic od Sukošanu mířících na jih. Při tomto počasí mají plné plachty! Drif je sune nechtěně blízko Pašmanu, ale když se pokusí změnit kurz trochu doleva, tak dostanou vítr více z boku, a ten je brutálně nakloní, leknou se, a vrátí se na původní kurz. Takovýmto způsobem se jako opilci klátí, několik lodí nás předjede zprava. Vítr zesiluje na zdánlivých 30 uzlů. Loď, která nás předjela zprava, to otočí o asi 110 stupňů doleva a tato plachetnice nám tímto brutálně zkříží cestu. „Vezmu si to,“ říkám ženě, beru do ruky kormidlo a prudkým obratem o více než 180 stupňů doleva házím loď do driftu. Během 1 nebo 2 sekund loď stojí klidně přídí k NW. Klidně čekám, až se plachetnice za zádí vzpamatuje a odprejskne, a potom se pohybem kormidla doleva dostávám na původní kurz. Paráda. Pokračuji kormidlovat. Vlny jen asi do půl metru, ale na windmetru až 40 uzlů!

Už jsme na úrovni prvního mysu. A teď opět hrůza. Všechny ty plachetnice, které nás předjely s plnými plachtami, najednou stojí přídí proti nám (přesněji, proti větru) a stahují plachty! Celý les lodí! Rozhodnu se houf obeplout zprava, podél pobřeží. Vyhýbáme se lodím a obeplouváme mys.
Najednou prudký poryv větru (nebo naopak absence větru) otočí loď o 90 stupňů doprava. Příď loďě míří přímo na břeh! Koukáme přes příď na pěnivý skalnatý břeh, žena se klidně v duchu rozloučila s lodí. Koukám ale, loď stojí v driftu, vítr proti nám zprava, hloubka 10 metrů. Tak by mělo stačit otočit kormidlem doleva čekat! Otočím kormidlo nadoraz, držím jej pevně a čekám. Za pár sekund (zdálo se to ale jako věčnost), nás vítr obrací doleva a pokračujeme v plavbě. Podle trackingu na GPS a izobat na papírové mapě později určena vzdálenost od břehu v místě zastavení asi 150 m, podél dalšího mysu jsme proklouzli na hloubce 10 m ve vzdálenosti asi 100 m od břehu.

Za dalším mysem je již zátoka Triluke, klidná voda, vítr jen 20 uzlů, zapínáme a zahříváme motor a stahujeme genu. Na třetí pokus kotvíme na hloubce 6 metrů, dost blízko u pravého břehu zátoky. Nevypínáme motor. Dáváme si plzeň a relaxujeme. Kotva drží, i poté, co se směr větru změní z NE na W. Před vyplutím vyvlékám lanko rolfoku z jeho vedení: žádné kladky, jen průvlaky v patkách sloupků zábradlí, to znamená 5 lanových brzd! Až do konce plavby bude lanko rolfoku vedeno volně podél nástavby.

Na motor doplouváme do zátoky Landin a klidně se vyvazujeme k bójce. Koupání, krátký výlet do vnitrozemí Pašmanu, večeře, spát. Za den 8 mil, z toho 4 na motor.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko) - neděle - oprava

Příspěvekod vojtaharok » čtv lis 30, 2017 4:40 pm

Tak by mělo stačit otočit kormidlem doleva a čekat! Otočím kormidlo nadoraz, držím ho pevně a čekám.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko) - pondělí a úterý

Příspěvekod vojtaharok » čtv lis 30, 2017 4:55 pm

Pondělí

Ráno klid, jasno, cílem dne je zátoka Telaščica Dlugého otoku. Ze zátoky vyplouváme kurzem 250, vypínáme motor, na čistý zaďák 20 uzlů máme asi 1/2 plochy hlavní plachty. Mezi ostrůvky Gangarol a Bikarijica bezvětří, o kousek dál vítr NW, směr vydrží až do večera, tady 10 až 15 uzlů, později postupně až 20 uzlů. S menší polovinou geny a polovinou hlavasky krásně křižujeme, obraty prakticky 90 stupňů (kurz dnový podle GPS), loď je krásně stoupavá. Zjišťujeme, že log „kecá“, ukazuje mnohem méně, než je skutečná rychlost. To znamená, že první den, když jsme si mysleli, že plujeme pohodovými 4 uzly, jsme letěli skoro 7 uzly!

Mezi Glamočem a Žutem startujeme motor, za Glamočem obrat o 90 stupňů doprava, stahujeme plachty. Na motor Malou Proversou, v zátoce Telaščica vítr až 30 uzlů, prohlížíme si celou zátoku. Vyvazujeme se na bójce u jezera Mir. Začíná se stmívat, spěcháme k jezeru a na útesy. Na pěšině po cestě tam i zpět velký had. Zapomněli jsme kotevní světlo, vracíme se na loď a rychle je zapínáme. Za den 19 mil, z toho 7 na motor

Plán na další den: Po otevřeném moři kolem Kornat na jih, dále směrem k Šibeniku.

Úterý

Vyplouváme v 6:25, ať máme klidné moře. Snídaně za plavby, osvědčily se tekuté jogurty s ovocem. Jasno. Okolo majáku Sestrica se výraznými změnami kurzu vzorně míjíme s rybářskou lodí plující z moře. Hejno ptáků, moře jako zrcadlo. Plujeme po otevřeném moři asi 1 míli od Kornat. 9:25 na úrovni Piškery se vítr zvedá na skutečných 10 uzlů SE, vytahujeme naplno hlavasku, věšíme kužel (ale špatně, hrotem nahoru, podle analýzy fotek), zkoušíme něco chytnout do plachty.

První důstojník ale objevuje vodu v bilgi. Uklidňuji jej, pomocí nádobí vyčerpáme asi 3 litry, hadrem dosucha, voda se už dále až do konce týdne neobjevuje.

Vítr polevuje na 5 uzlů, stahujeme hlavasku a kužel. V Žirjanském kanále jsme na kolizním kurzu s druhou jachtou, plujeme NE a oni NW, máme ji na pravoboku. Nejdříve zpomalujeme … a oni také … potom zrychlujeme … a oni také… nakonec zpomalujeme a prudce měníme kurz na SW, míjíme se levoboky na vzdálenost 50 až 100 m, máváme tomu druhému páru, po 100 metrech měním kurz na původní.

Vyvazujeme se na bójce u Kakanu v zátoce Podkučina, hodinka na koupání a přesnídávku. Zvedá se vítr 11 uzlů W.

Ve 14:00 vyplouváme, začínáme plachtit směr Tijat, postupně přidáváme až 100% plachet, ve Zmajanském kanálu střídáme motýlka (když svým tělem simuluji spinakrový peň) a zadobok, pohodlných 3,5 uzlů při 14 uzlech skutečného větru. V 17:00 se vyvazujeme na bójce v zátoce Tijaščica, koupeme se, dáváme si na večeři gallo pinto a kapku červeného, v 19:00 se výběrčí musí do naší lodě dobývat – spíme!

Za den 40 mil, z toho 9 na plachty a 16 mil na motor+plachty.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 394
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje první kapitánská (Chorvatsko)

Příspěvekod lynx » pát pro 01, 2017 11:16 am

Hezké vyprávění. :thmbup:
Přiznám se, že při předpovědi poryvů o síle 10 Bft by se mi vyplouvat nechtělo.
Na jakou nejmenší vzdálenost jste se dostali s lodí, která zahnula před vás?

Zdá se, že ostatní „jachtaře“ zajímá spíš, jak něco namontovat nebo natřít, než když někdo pluje. :hmm:
Chápu, že moc nereagují, když píšu o plavbách, které jsou daleko za chorvatským obzorem, ale tady? :thmbdn:
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10

Příspěvekod MalyBob » pát pro 01, 2017 1:22 pm

Lynxi, neto..., neoprovokuj ;)
Čekal jsem, až to Vojta dopíše do soboty. Pro mně zajímavě napsáno, zejména v místech, která jsem mockrát projel. S tím větrem a prvním důstojníkem na prvoplavbě :good: Těším se na pokračování.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát pro 01, 2017 1:59 pm

No no.... :x
Šak ještě není konec. :P

Dobrá tedy. Jsou žádány reakce, tak se nad pár věcma (nedůležitýma) pozastavím.
- Jakou souvislost má černý kužel a hlavaska? Nerozumím :? : "vytahujeme naplno hlavasku, věšíme kužel - stahujeme hlavasku a kužel" EDIT: Už vím...
- Úterní trasa mě v navigaci vychází na necelých 35NM. Foukalo vám ze zadu, prokormidlovat 5NM se mě zdá moc. Ta vzdálenost je podle palubních přístrojů, nebo podle GPS? Ten první případ by to vysvětloval.
- Proč jste pluli 1NM od Kornát? To jste tam ani nemuseli plout. Když kornáty, tak vršek těsně kolem kolmých skal, vytočit se pod Manou a pak pěkně středem kanálu proplout zbytek až dolů.
- To vyhýbání je celé špatně. Samozřejmě, hlavní chyba byla u kolegy co měl přednost. Tato loď "nemění kurz ani rychlost, dokud nemusí provést manévr zabraňující srážce". Ale na tvém místě, pokud mě plachty a břeh dovolují, volím raději výrazný manévr za záď. Nicméně špatně (ubrat) to nebylo. Jenom méně transparentní.

BTW: Psát zde otevřeně že foukalo 40 a byly půlmetrové vlny, to bylo hodně odvážné. To by ti tu před rokem či dvěma tak lehce neprošlo.

Ale jo, všechno v dobrém. Pěkné čtení, čekáme na pokračování :thmbup:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát pro 01, 2017 2:12 pm

No vida, reakce. Toho jsem chtěl docílit. :D
Nevím, jak to vnímá Vojta, ale já když něco píšu a ani po čtyřech (nebo kolika) příspěvcích nejsou reakce, tak mě to dál nebaví.
Já jsem fakt rád, když někdo popisuje plavbu. 8)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát pro 01, 2017 2:17 pm

Baharis píše:BTW: Psát zde otevřeně že foukalo 40 a byly půlmetrové vlny, to bylo hodně odvážné. To by ti tu před rokem či dvěma tak lehce neprošlo.

No, čtyřicet možná jo. :lol:
Sorry Jirko, nemohl jsem jinak. :D
Ale Ty víš, že to nemyslím zle. Víš? ;)
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát pro 01, 2017 2:20 pm

Né že "nemyslíš zle". Ty to vůbec neumíš!!! O tom jsem skálopevně přesvědčený.
Ale už mu to tu nezaplevelujme, nebo nezbude místo na popis plavby... :crazy:
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Odpověď na otázky a připomínky

Příspěvekod vojtaharok » pát pro 01, 2017 2:25 pm

Děkuji, pánové, za připomínky a za shovívavost.

Re lynx: Odhaduji tak 40 až 60 metrů. Pro mě, jako pro začátečníka se to zdálo nebezpečné, pro prvního důstojníka strašné. Neplujeme a vůbec nechceme plout regaty...

Re: Baharis:
- Kužel proto, že jsme pluli na plachty i na motor.
- Úterních 40 mil je podle lodního deníku na základě mapy a odpichovátka, teď jsem to hodil nahrubo do Navioniscu a vyšlo mi 39 nm. Okolo Kornat jsme nepluli úplně nejkratší trasou SE, abychom alespoň trochu dostali vítr do plachty. Do zátoky u Kakanu jsme pluli tam-a-zpět.
- 1 nm od Kornat proto, abychom neplatili poplatek za park ... a chtěli jsme si vyzkoušet pocit plout po otevřeném moři. Poprvé :-) A uvnitř Kornat jsem plul půl roku před tím, na podzim, na kurzu.
- Ano, nakonec to bylo výrazným manévrem na záď.
- Taky jsem půl roku váhal, jestli s příběhem ven. Ale co se týče vln, vítr teprve začal zesilovat a nebylo to otevřené moře (Pašmanski kanál), takže vlny minimální.

Dávám tam pokračování.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko) - středa a čtvrtek

Příspěvekod vojtaharok » pát pro 01, 2017 2:50 pm

Středa

Ráno adrenalinový pokus o vyčištění vrtulky logu zevnitř loďě. Po vyšroubování vrtulky se do loďě začne hrnout voda, je potřeba otvor rychle ucpat zátkou. Pavel Burkert to myslel dobře, sám mi iniciativně volal, jak to udělat. Bohužel vrtulka byla tak zarostlá, že to nešlo oddělat ani nožem, především v tom stísněném prostoru, a elektricky jsem to nechtěl odpojovat; neměl jsem s sebou pájku. Hlavně jsem ale do konce plavby měl malou dušičku – je to čtrnáct let stará loď, co když při utahování něco rupne! Co když to začne protékat?! Never more.

Připlouváme k městskému nábřeží v Šibeniku u katedrály, zádí, žena kormidluje, já skáču na břeh, vyvazuji loď, beru muring a skáču zpět, a tu se objeví cyklista-mopedista a vyhání nás, posílá nás vyvázat se o sto metrů SE, přímo před kapitanát. Když jsme přistávali sami u katedrály, šlo to výborně, ale na tom druhém fleku: pošklebující se mopedista klidu nepřidá.

Prohlídka města, ve 13:00 odjíždíme z autobusáku busem na Skradin (cca 25 minut jízdy), pak vodopády Krka včetně koupání, autobusem zpět do města. Dobrali jsme vodu, nakoupili vodu a kokakolu. Oblékáme se do společenského, ženu fotím v šatech a v klobouku, jak jde bosky po pasarele a v ruce drží lodičky. Výborná večeře v restauraci More na nábřeží, majitelka nám postavila stolek přímo na kraji u moře, asi jsme byli dobrá reklama.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207088091560895&set=pcb.10207088104321214&type=3&theater

Za den 7 mil na motor.

Čtvrtek

Při vyplouvání chyba, uvolnili jsme nejdříve návětrné záďové lano, tak musíme dát toto lano zpět a ještě jednou. Navíc jsem po včerejším dobíjení motorem neuvolnil spojku, tak to ženě nejede.

Tankujeme u nechvalně známé čerpačky, je pohodlná. Když mě okrádají v práci, tak mi to vadí. Na dovolené si s tím hlavu nedělám. Kurz Tribuj, Vrgada. Hned za Šibenickými vraty máme problém s bludnou turistickou lodí... no jo, Chorvat se nedívá dopředu, koketuje s ženskou za sebou a kormidluje nohama! Přebral jsem kormidlo, kormidluji dále, zelený laterální znak Z Bl(2) 4s 5m 2M je krásný bod k vizuálnímu kormidlování, zakecám se a málem najíždím na mělčinu u znaku! Na poslední chvíli na hloubce 2.5 m měním kurz o 90 stupňů vlevo.

Po průjezdu úžinou mezi Lukovnikem a Logorunem u Tribunju dáváme plachy, vítr W 12 uzlů. Máme genu za stěžeň, hlavní asi na 70% plochy, nemůžeme se odlepit od izolovaného nebezpečí skály Bačvica, plujeme tam-a-zpět, nestoupáme. Nakonec refujeme genu a loď začíná krásně stoupat. Bez změny nastavení plachet plujeme několik hodin kurzem NW ostře proti větru rychlostí asi 3 uzly, obeplouváme Murter, toto je nejkrásnější část plavby! Střídavě kormidlujeme a dřímáme na lavici v kokpitu, sluníčko svítí, vlnky šplounají, na levoboku Murterské moře, před přídí Vrgada.

Krátká videa zde:
https://www.facebook.com/vojtech.harok/videos/pcb.10207099107596289/10207099098116052/?type=3&theater
https://www.facebook.com/vojtech.harok/videos/pcb.10207099107596289/10207099096556013/?type=3&theater

V 17:35 na úrovni skály Mišine startujeme motor, stahujeme plachty a motorujeme k Vrgadě. Přátelská obsluha, bójky kvalitní, nevyděračská cena (severní zátoka mezi Vrgadou a ostrůvkem). Večer krásné koupání, v noci ale větrno W, ráno prohlídka ostrůvku a šnorchlování.

Za den 31 mil, z toho 17 na plachty.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Moje první kapitánská (Chorvatsko) - pátek + závěr

Příspěvekod vojtaharok » pát pro 01, 2017 3:21 pm

Pátek

Jugo široko 10 uzlů, v 10:00 vyplouváme na motýlka směr domovský přístav Biograd, vítr postupně zesiluje k 15 až 20 uzlům. Chuťovka - 2hodinové stání ve frontě na čerpačku, dobíráme jen pár litrů paliva, dobrý trénink manévrování, některé posádky nepočítající s větrem jsme natočili na video. Do mariny připlouváme ve 14:00.

Středně dlouhé video:
https://www.facebook.com/vojtech.harok/ ... =3&theater

Za den 6 mil, z toho 5 mil na plachty.

Shrnutí

Celkem 113 nm, z toho 66 na motor, bez noční plavby. Nejkrásnější dovolená.

Poučení:

1. Myšlenka mít na lodi co nejméně lidí, a když už někoho, tak jen člověka prověřeného, nejbližšího a nehlučného, je pro mne správná.

2. Chraň loď před pevninou a ona tě ochrání před mořem. Od pondělí už jsme se pevnině (hlavně návětrné) vyhýbali zdaleka, třeba jsme i operativně měnili taktiku obeplutí ostrůvků. A vyhýbali jsme se jakémukoliv těsnějšímu kontaktu s ostatními loďmi, viz také video z pátku.

3. Nesmím kormidlovat, musím se soustředit na práci taktika, navigátora, trimera, bezpečáka… Kormidlování, především v náročnějších podmínkách, člověka mentálně vcucne a omezí: Kdybych první den nekormidloval, v kritické situaci u břehu Pašmanu bychom třeba už měli zapnutý a nahřátý motor. Předposlední den bych ženě už dávno před mělčinou přikázal změnit kurz. K mému překvapení to učí také také Pavel Burkert na kurzu C.

Dalo by se taky říci, že jsme neměli v takovém počasí vůbec vyplouvat. A vůbec, double handed yachting je nebezpečný, ještě když jsme navíc začátečníci. A vůbec, jachting je nebezpečný. Největším nebezpečím pro člověka je … se narodit. Může umřít!
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje první kapitánská (Chorvatsko) - pátek + závěr

Příspěvekod lynx » pát pro 01, 2017 4:10 pm

vojtaharok píše:3. Nesmím kormidlovat, musím se soustředit na práci taktika, navigátora, trimera, bezpečáka…

To platí pro četnější posádky, ve dvou to asi nepůjde. [/quote]

vojtaharok píše:Dalo by se taky říci, že jsme neměli v takovém počasí vůbec vyplouvat. A vůbec, double handed yachting je nebezpečný, ještě když jsme navíc začátečníci. A vůbec, jachting je nebezpečný. Největším nebezpečím pro člověka je … se narodit. Může umřít!

Správně! Na vzpomínky na pracovní úspěchy bude dost času v domově důchodců. :D

Začátek dobrý, ostatní přijde s praxí.
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 90

Příspěvekod LadaM » pon pro 04, 2017 9:55 am

Pěkné shrnutí, vč. zamyšlení nad chybami - to oceňuji. :clap:
Také se mi líbí představa double handed plachtění v páru. Nicméně s dětmi na palubě to často sklouzne k single handed. Samozřejmě většinou ve vypjatějších situacích. A někdy k ovládání lodi zbyde opravu jenom ta "single hand". Ještě, že máme i jiné končetiny. :D
Libor
bez hodnocení
Reputace: 171
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď na otázky a připomínky

Příspěvekod Libor » pon pro 04, 2017 1:37 pm

vojtaharok píše:- 1 nm od Kornat proto, abychom neplatili poplatek za park ...

Děkuji ti za pěknou reportáž :good:

Ne každý je ochoten napsat pár řádků, když číst o plavbách jiných je tak pohodlné....

Nevím o tom že proplutí Kornat by bylo nějak zpoplatněno..zatím se vždy platilo jen když jsi zaktovil....

PS: a je fajn že myslíš i na nás co ksichtoknihu nemaje mají možnost si fotky a videa prohlédnout bez registrace
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon pro 04, 2017 2:46 pm

Děkuji, pánové, za zpětnou vazbu. Sám o plavbách také rád čtu...
Bendič
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bendič » stř led 03, 2018 12:54 pm

Díky za reportáž, krásně se to četlo. :-) Já byl tou dobou až pod Splitem a na podzim absolvoval také kapitánskou premiéru i s rodinou. 2+2 na posledních 14 dní v září a bylo to úžasné.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 41

Příspěvekod Pavel63 » stř zář 14, 2022 10:40 pm

Pěkné, díky. I s časovým odstupem se to krásně čte a s velkým kusem nostalgie si představuji ta místa, která už za ty roky (jezdím do těch končin od r. 2001) celkem znám.
A plavbu ve dvou na menší lodi v tomto složení celkem závidím.

Pavel.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Re: Odpověď na otázky a připomínky

Příspěvekod Husky » čtv zář 15, 2022 10:16 am

Libor píše:
vojtaharok píše:- 1 nm od Kornat proto, abychom neplatili poplatek za park ...

Děkuji ti za pěknou reportáž :good:

Ne každý je ochoten napsat pár řádků, když číst o plavbách jiných je tak pohodlné....

Nevím o tom že proplutí Kornat by bylo nějak zpoplatněno..zatím se vždy platilo jen když jsi zaktovil....

PS: a je fajn že myslíš i na nás co ksichtoknihu nemaje mají možnost si fotky a videa prohlédnout bez registrace

Nejde o ochotu nebo pohodlí něco napsat, ale spíš o talent něco smysluplnýho vytvořit.

Každý nemá rutinu žurnalisty jako Vojta.

Každý nemá zážitky jako Petr a už vůbec nemá na jeho spisovatelský talent. Napsat něco, co je čtivé, má to spád, hlavu a patu a navíc je to faktograficky bezchybné, to už musíš něco zažít a něco umět.
Cestopis je jeden z nejsložitějších žánrů. A ty dobrý skoro nejsou.
Klobouk dolů. :good:
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » čtv zář 15, 2022 11:21 pm

Ahoj! To je náhodička, zrovna dnes jsem by pro potvrzení o zdravotní způsobilosti pro první prodloužení průkazu MD C. Za těch 5 let 1700 mil jako kapitán plus dvakrát na oceánu jako člen posádky, no ... přál bych si více, ale díky Pánu Bohu za to, bylo to krásné! Jak dál ... uvidíme. Například Robert Louis Stevenson vše prodal, koupil plachetnici, nalodil ženu a vyplul z Kalifornie do Pacifiku, když mu doktoři řekli, že už je na umření.

Zpět na