ZAČÍNAM a nič neviem, alebo rady začiatočníkom

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7242
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 112
Bydliště: Bratislava

ZAČÍNAM a nič neviem, alebo rady začiatočníkom

Příspěvekod Denis » čtv úno 23, 2012 9:41 pm

Každý raz začínal a nikto sa nenarodil múdry, preto je tu toto fórum a na ňom kopa skúsených kapitánov a majitelov plavidiel, ktorí ti radi pomôžu. Len sa treba spýtať, ničoho sa nebojte. Na začiatok, aby ste si spravili aspoň základný obraz o tomto športe, tu napíšem pár informácií ktoré sú určene úplným začiatočníkom. Takže čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať?

Lode /rekreačné/ sú poháňané tromi spôsobmi, ručne pomocou pádla, vesla a podobne, motorom, alebo plachtami, teda vetrom. Lode sa plavia po riekach a jazerách, vtedy vravíme o vnútrozemskej plavbe a plávu aj po moriach, vtedy hovoríme o námornej plavbe. Námornú plavbu ešte delíme na príbrežnú,/ zátokovú/ a plnomorskú, oceánsku. Námorná plavba sa označuje písmenami A,B,C pričom C je ta príbrežná plavba.
Lode plávu po vode buď vo výtlačnom režime to je vtedy ak loď ide relatívne pomaly, rýchlosťou do cca 20 km/hod, alebo jazdia v sklze, rýchlosť vtedy býva nad 20 km hod a plavidlo sa po hladine vodnej plochy kĺže. Vo výtlačnom režime plávu všetky plavidlá poháňané ludskou silou, drvivá večšina plachetníc a motorové lode ktoré majú slabý motor. Aj motorák zo silným motorom môže plávať pomaly vo výtlačnom režime plavby. Plavidlá plaviace sa výtlakom majú k tomu uspôsobený trup, poznať to najmä podla toho že zadná časť lode sa zužuje. Ak sa plaví vo výtlaku klzák, tak je to velmi neekonomické. Ak vidíte rybára na pramičke s päťkoňovým motorom, ako si to šinie pomaly po rieke, tak to je výtlačná plavba. Pri tejto výtlačnej plavbe sa používajú relatívne slabé motory, na jedu konskú silu /HP/ môže pripadať až niekolko sto kilogramov váhy lode. To znamená, že napr. plachetnička o celkovom výtlaku povedzme 1000 kg potrebuje motor o výkone 5 HP. Výtlak lode je technický pojem ktorý označuje váhu lode vrátane nákladu, posádky, všetkého čo v lodi je.

V režime sklzu dokážu plávať niektoré závodné plachetnice a silné motoráky. Pri motoráku môže ísť na 1 HP najviac cca 30 kg výtlaku, ak je to viac, tak loď ide do sklzu velmi neochotne, alebo vôbec. Ideálne je ak na jednu HP pripadá cca 15 kg. Táto hodnota sa bude meniť podla toho, či pôjdete v lodi sám na hodinový výlet, alebo celá rodinka na týždennú dovolenku. Teda motor by mal by tak silný, aby vyhovoval na maximálnu záťaž ktorú môžeme, chceme dosiahnuť.

Ako sa dostanem k nejakej lodi?
Loď si môžete požičať. Okrem kamarátov sú špeciálne požičovne lodí. Ak požičovňa má k prenájmu velké lode, hovorí sa jej čártrová /charterová/ spološnosť. Požičiavajú sa kánoe, veslice, malé aj velké motoráky, malé aj velké plachetnice a to na vnútrozemskú plavbu, aj na morskú. Ak si chcete požičať loď na mori, tak čártrové spoločnosti majú v každej krajine sprostredkovatelov. Takí sú samozrejme aj v ČR a j v SR.
Loď si samozrejme môžete aj kúpiť, ale o tom trochu neskôr.

Potrebujem na loď nejaký vodičák?
Na velkú loď potrebujete, na malú nie. Malá loď je do výtlaku 1000 kg, poháňaná ludskou silou, malým motorom s výkonom do 4 kW, teda 5,31 koňa, alebo plachtami do velkosti plachiet 12m2. Ale aj keď na malú loď nepotrebujete „vodičák“, ste povinný ovládať plavebné predpisy a všetko nutné k bezpečnej plavbe. Teda ak si chcete požičať malú motorovú loďku, alebo plachetničku, tak nepotrebujete vodičák, ale požičiavajúci vás v potrebnej miere zaškolí k bezpečnému vedeniu plachetnice. V prípade že si kúpite takúto malú loďku, tak je nutné aby ste sa bezpečnostné predpisy naučili sami.

Ako získam „vodičák“?
Vodičák na vnútrozemskú plavbu sa volá Preukaz odbornej spôsobilosti vodcu malého plavidla , skrátene Vodca malého plavidla, ešte skrátenejšie VMP a na morskú plavbu sa volá Medzinárodný preukaz odbornej spôsobilosti velitela námorného rekreačného plavidla. V Čechách sa to volá tak nejako podobne, ale všetci tomu hovoríme kapitánske papiere. Štandardný spôsob získavania papierov je taký, že sa prihlásite do kurzu, idete na skúšky a keď ich zdárne spravíte , tak dostanete tie kapitánske papiere. Niektoré papiere sa dajú získať aj bez kurzu, je možné ísť priamo na skúšky. Skúšobné otázky sú zverejnené zvyčajne na webstránkach príslušného úradu. Skúšky na vnútrozemskú plavbu robí Štátna plavebná správa a na morskú plavbu Námorný úrad patriaci pod „nejaké“ ministerstvo /ono sa to občas mení, tak si to vygooglujte/. V Čechách a na Slovensku je dosť rozšírený zvyk robiť si námorné kapitánske papiere v Chorvátsku. Sú na to racionálne dôvody, ale tu ich rozobetrať nebudeme, ani ja , ani nikto iný, na to je tu založených more vlákien. OK???
V Čechách preukaz na vnútrozemskú plavbu , VMP je možné použiť aj na príbrežnú plavbu do 0,75 námornej míle od pobrežia /pevniny aj ostrova/, presné znenie je : v oblasti C - v pobřežních mořských vodách, na kterých je uznáván průkaz způsobilosti vůdce malého plavidla, do 0,75 námořní míle od pevniny nebo pobřežních ostrovů, do 4°Beaufortovy stupnice, do výšky vlny 1,2 m a za dne, od 18 let., na Slovensku toto nie je možné!!! Aby ste mohli použiť preukaz VMP na príbrežnú plavbu, musíte robiť rozšírenú skúšku. ČR vydáva VMP len občanom ČR, alebo cudzincom s trvalým, alebo prechodným pobytom v ČR, podla najnovších zistení občania SR môžu tento preukaz VMP získať tiež, ale má obmedzenú planosť na 5 rokov, potom treba platnosť predĺžiť.
Informácie ako je to v ČR získate na http://www.spspraha.cz/prukazy/podminky_vmpmpz.asp

Slováci v SR, ktorý si robia preukaz na vedenie lode musia mať preukazy dva, jeden ak sa chcú plaviť na riekach a jazerách, teda vnútrozemských vodných cestách a druhý, ak sa chcú plaviť po mori. Teda zo slovenským preukazom VMP sa nemôžte podla zákona plaviť po mori a to ani tých 0,75 míle od pobrežia.
Informácie ako je to v SR získate na www.sps.sk , nie je to tam síce menovite vypísané, ale sú tam odkazy na zákony.

Ak je na lode vodičák, tak je aj „techničák“?
Techničák sa volá Lodné osvedčenie malého plavidla, alebo Medzinárodné osvedčenie pre rekreačné plavidlo, v ČR to bude podobné. Lodné osvedčenie musí mať každé plavidlo, ktoré má výtlak väčší ako 1000kg, motor silnejší ako 4 kW, teda 5,31 HP, plachty väčšie ako 12 m2. Diskusiu o presnej dikcii a nepresných formuláciách máme inde, tak tu s tým prosím nezačínajte. Osvedčenie sa vydáva na obdobie 5 rokov, medzinárodné zvyčajne na dva roky, ale to sa tiež občas zo zákona mení. Osvedčenie vydáva štátna plavebná správa, alebo na námorné plavidlá Námorný úrad. Takže ak kupujete plavidlo ktoré má mať Lodné osvedčenie, tak ho jednoducho tá loď musí mať, ak ho nemá, tak máte problém. Na velkosť toho problému sa informujte priamo na úrade. V ČR pozor na motory staršie ako 25 rokov !!! Je tu o tom samostatné vlákno.

Kurňa, potrebujem ešte nejaký papier?
Áno, na lode kde musí byť povinne vysielačka, musíte mať niekto s posádky osvedčenie rádiotelefonistu. To získate po úspešnom zložení skúšky na rádiotelekomunikačnom úrade. Češi si robia s oblubou tieto papiere na Slovensku. Je to legálne a je na to vraj dôvod. Bez tohto preukazu vám loď nepožičajú, tak pozor!
Taktiež potrebujete zákonnú poistku na spôsobenú škodu, v SR na motor nad 5 HP, v ČR neviem, znalci doplnia.

Chcem si kúpiť loď, ale akú?
Skôr než si kúpite loď, je dobré si nejakú, alebo nejaké požičať, porozprávať sa s nejakým majitelom lode, prečítať si čo najviac na tomto fóre. Dvakrát meraj a raz rezaj tu platí dvojnásobne. Ak budete kupovať loď prvý krát v živote, snažte sa mať na pamäti toto: dbajte na legálnosť držby, pozor na kradnuté lode bez osvedčenia, bez evidenčného štítku. Kupujte len loď ktorú si môžete vyskúšať na vode a predávajúci nech vám vysvetlí jej obsluhu. Ak je to stará loď, tak zvážte či ste schopný si robiť prípadné opravy, či viete zohnať náhradné diely na motor, či taký motor niekto vo vašom okolí servisuje. Pozor, na lodnom motore sa robí údržba častejšie ako na aute, každý rok, alebo po 100 hodinách prevádzky sa mení olej v nohe, impeler chladenia sa derie a preto ho treba občas vymeniť. Uvedomte si, že loď budete musieť niekde uskladniť a nejako prepravovať k vode. Ak je loď na prívese, tak pozrite techničák svojho auta, či tak ťažký vlek môžete ťahať. Ak chcete loď trvalo kotviť na vode, zabezpečte si najskôr miesto. Dobre si zvážte velkosť lode, aby ste o pol roka nekupovali väčšiu a tu starú z velkou stratou nepredávali. Uvedomte si aké sú prevádzkové náklady. Ak si kúpite motorák zo 100 HP dvojtaktom, tak počítajte, že výlet bude niečo stáť. Štvortakt je úspornejší asi o 30%. Na obhliadku lode si zoberte podla možnosti niekoho, kto má viac skúseností ako vy.

Technické parametre a výbava lode.
Každá loď, s papiermi, alebo bez, má nejaké technické parametre, ktoré by ste mali poznať. Je to najme jej nosnosť a to aj v náklone a jej schopnosť plávať vo vlnách. Aby sa nestalo že za slnečného počasia naskáčete do lode celá partia a po búrke budete volať záchranu. Ak si celá posádka sadne na jednu stranu, tak loď sa nesmie potopiť. Dbajte na to, aby technické časti lode boli v poriadku a to nielen motor, alebo sťažeň, ale aj viazacie oká a vazáky, zábradlia a madlá a podobne. Predpisy určujú povinnú výbavu lode, ale považujte to za minimum vyžadované úradmi. Majte dostatočne dlhé vyvezovacie laná, ale aj lekárničku , fungujúcu baterku, náradie na opravu, nabitý telefón, funkčné záchranné vesty a funkčnú kotvu. Kotva má byť primerane ťažká, na nej 5-7 m reťaze a potom kus dobrého lana. Dlžka kotevného lana s reťazou by mala byť 3 -7 násobok možnej kotevnej hĺbky. To že kotvíte na hlbke 0,3 metra a potrebujete teda lano dlhé len 2,1 m neberte vážne. Môže sa stať, že vás počasie zaskočí a budete kotviť na 2-3 metroch a tak 25 m bude tak akurát, čím viac, tým lepšie. Ak sa chcete plaviť v noci, musíte mať čln osvetlený predpísaným svetlom. Malé lode do 7 m dĺžky jedno biele svetlo, čo svieti kol dokola, teda 360 stupňov.

Praktická plavba.
Niekde si to treba vyskúšať, niekde na bezpečnej vode, najlepšie doma /v SR,ČR/a nie hneď hrr na more. Zoznámte sa postupne zo svojou loďou, naučte sa pristávať a vyvezovať loď, bezpečne z nej vystúpiť, zakotviť, bezpečne umiestniť posádku aj veci. Ideálny je napríklad Baťov kanál, tam sú dokonca aj komory. Alebo niektorá z mnohých priehrad, pozor, niekde sa z motorovými loďami nesmie, niekde sa nesmie ísť z loďou vôbec, niekde je zakázaná len jazda v sklze. Ak vyrazíte na vážnu plavbu, napr. po Dunaji, alebo Labe, tak si zadovážte plavebnú mapu, zoznámte sa z miestnymi zvyklosťami a spravte si časový plán. Aby ste sa nevracali k autu taxíkom. Nezabudnite na ochranu proti dažďu, ale pre pánajána len nie igelitový pršiplášť! Dôležitá je aj ochrana proti slnku, okuliare, opalovací krém, labelo na pery, zoberte si dosť tekutín. Na vode to viac opaluje a menej hreje, je to velmi klamlivé. Toto samozrejme platí aj pre nasledujúci odstavec o plavbe po mori.

Pri mori.
Dá sa povedať, že všetky prímorské krajiny sú k plavbe malých lodí benevolentné, avšak okrem Chorvatska. Len v Chorvatsku /HR/ musíte mať povolenie na plavbu, za ktoré sa platí a to vždy, ak máte loď dlhšiu ako 3 m a motor má viac ako 5 HP /možno to zas trochu zmenili, znalci povedia/. Ak máte motor nad 25 HP, musíte mať zákonnú poistku, tzv bluecart. Povolenie na plavbu si vybavite na kapitanáte, tam sa to volá Lučka kapetanija a v sezóne je otvorený tento úrad v každom trochu väčšom prístavnom mestečku. Tam vás oboznámia aj z miestnymi predpismi, ktoré striktne dodržujte, pokuty sú tam viac ako mastné a sudca pracuje do 24 hodín. Je to najme zakázaná plavba, alebo obmedzená, v blízosti pláže, obmedzená rýchlosť v zátokách a prístavoch a podobne.
Venujte zvýšenú pozornosť predpovedi počasia, nepodceňujte more. Berte si dostatok benzínu, nabitý telefón nepremokavo zabalený. Z veteránom, alebo s motorom ktorý nepoznáte nejazdite ďaleko. Lahko sa ide na motor, ťažko sa vesluje a niekedy to ani nejde. Vela sme toho tu už popísali, čítajte.
Ak máte kajuťáčik a chcete v ňom spať, tak vám gratulujem k dobrému vkusu. Ale premyslite si ako budete chodiť na záchod a podobné detaily. V každom prípade majte nautickú mapu, nie len turistickú a prípadne aj plavebnú príručku s popisom kotvísk. V HR sú to mapy Male karte a príručka 808 prístavov a zátok. Ak by ste chceli v HR vyraziť s gumákom popri pobreží a spať na divoko, tak bacha, tam je to trestný čin a pokuty sú devastujúce, sú to desattisíce korún, alebo aj vezenie. Naopak zasa, spanie v zátokách je tam zadarmo, okrem prírodných rezervácií. Platiť budete aj keď sa bezpečne vyviažete v zátoke na komerčnú bóju. Ak by ste vyrazili na takúto plavbu, teda spanie po zátokách, tak nezabudnite si zaplatiť pobytovú /lázeňskú/ taxu, tzv. belu kartu. Aj s toho hrozí prúser. Napriek týmto platbám je takáto dovolenka úžasný zážitok a vôbec nie je drahá. V ostatných krajinách takéto obmedzenia nie sú, okrem bezpečnosti plavby v prístavoch a pri verejných plážach, ale s volným táborením v stane na brehu by mohol byť problém aj na Sardíni, alebo Korzike.

Ak vás niečo zaujíma bližšie, okrem tém čo som povedal že TU nie, tak sa pýtajte. Skúsený borci ak to náhodou dočítali až sem, tak ma prosím doplňte ak som na niečo zabudol, alebo som nesprávne napísal. Alebo napíšte to, čo si myslíte že by mal úplný začiatočník vedieť. Alebo napíšte to čo ste ako začiatočníci nevedeli vy a mali ste to vedieť.
Naposledy upravil(a) Denis dne ned úno 26, 2012 6:59 pm, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2139
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 30
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv úno 23, 2012 10:32 pm

Zkuseny borec sice nejsem, ale doplnil bych tu namorni plavbu s Ceskym Prukazem VMP.

Cesi nemuzou s kazdym Prukazem VMP na more, museji ho mit rozsireny na pribrezni plavbu (oblast C), na coz se krome zakladniho pisemneho testu VMP pise jeste test z "dopravnich pravidel" na mori (COLREG).
Naposledy upravil(a) Viky_CZ dne pát úno 24, 2012 7:51 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 418
Registrován: stř zář 09, 2009 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bozkov - 1NM od zdroje bramboraku

Příspěvekod bahno » pát úno 24, 2012 8:44 am

Prislusna rezoluce je k precteni zde

Je to tak. V ramci finalni sumarizace by tu treba mohla bejt realna situace v jednotlivych zemich, protoze treba v Nizozemsku nebo Belgii nic jako mezinarodni VMP neni potreba a treba nemci to maj tak genialne, ze mezinarodni VMP chtej jenom vod lidi ze statu, ktery maj pozadavek na narodni VMP. Takze cech v nemecku VMP mit musi, zatimco holandan na stejny lodi jede bez nej a wasserpolizei je uplne v klidu.
Bahno, toto majú byť rady úplným začiatočníkom. Z tvojej informácie vyberiem upozornenie, že v cudzine musia mať svoj preukaz zo sebou aj napriek tomu, že občania tej krajiny preukaz nepotrebujú. To čo ty navrhuješ by si mohol začať v inom, svojom vlákne. Nápad je to dobrý. Denis
david
moderátor
Příspěvky: 5372
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 156
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát úno 24, 2012 9:24 am

se základním mezin. VMP můžeš plout na moři v oblasti C do 0,75 nm
další zkouškou na SPS si můžeš udělat regulerní C, tedy do 3nm
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7242
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 112
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát úno 24, 2012 9:35 am

Odkaz na Slovenskú ŠPS, neviem tam nájsť nič o preukazoch, k čomu opravňujú. Ak niekto niečo viete, tak píšte, nech to môžem zapracovať. Idem sa živiť, teda pracovať.
Naposledy upravil(a) Denis dne pát úno 24, 2012 9:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv říj 27, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lodnik » pát úno 24, 2012 10:06 am

Doplním za vikiho:
http://www.spspraha.cz/prukazy/faq.asp

z otázky 5:

Držitelé výše uvedených způsobilostí se mohou rozhodnout, na kterých vodních cestách budou plout:

Oblast I Pro věkovou kategorii nad 16 let. Vnitrozemské vodní cesty (v České republice a v Evropě tam, kde to není zakázáno). Toto oprávnění získáte na základě žádosti bez další zkoušky, pokud splníte alespoň základní část zkoušky - tj. získáte oprávnění k vedení motorových člunů (M20 nebo M100 nebo M).

Oblast C Pro věkovou kategorii nad 18 let. Plavba na moři do 0,75 námořní míle od břehu nebo pobřežních ostrovů za dne, kdy síla větru nepřesáhne 4 stupně Beaufortovy stupnice a výška vlny nepřesáhne 1,2 m. Toto oprávnění získáte, pokud splníte alespoň základní část zkoušky - tj. získáte oprávnění k vedení motorových člunů (M100 nebo M) a vykonáte teoretickou zkoušku.
Uživatelský avatar
aTrej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 164
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 21

Příspěvekod aTrej » pát úno 24, 2012 10:20 am

Denis píše:Odkaz na Slovenskú ŠPS, neviem tam nájsť nič o preukazoch, k čomu opravňujú. Ak niekto niečo viete, tak píšte, nech to môžem zapracovať. Idem sa živiť, teda pracovať.


Ahoj Denis, neviem ci si mal na mysli nieco taketo: s odkazom §30 ods.7 Zak.c. 338/2002 Zb.z. o vnutrozemskej plavbe ... na Vyhlasku MDPaT c. 12/2005 §24 az §34

Myslel som to tak, že na stránkach ŠPS som nenašiel nič konkrétne, len odkazy na zákony. Dík že si ich našiel a napísal, budem sa snažiť k tomu vrátiť, naštudovať to a dopísať. Denis
Uživatelský avatar
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv říj 27, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lodnik » pát úno 24, 2012 10:37 am

Když už se to tu bude promazávat, tak ještě jedno upřesnění prvního příspěvku od Denise. Formulace první věty v sekci "Potrebujem na loď nejaký vodičák? " mi připadá, jako by byl VMP nutný jen pro motoráky do 5 HP a 1000 kg, ale pokud správně rozumím informacím SPS zde: http://www.spspraha.cz/prukazy/ (hned nahoře), tak VMP je potřeba pro jakékoliv malé plavidlo, jehož výtlak přesahuje 1000 kg. Tj. týká se to i plavidel poháněných lidskou silou (i plachetnic).

Ale to je spíš detail. Každopádně děkuji Denisovi za snahu nějak sumarizovat informace pro začínající. Myslím, že je to správný počin.

Ďakujem za upozornenie, v texte som to opravil. Denis
Uživatelský avatar
miras
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 109
Registrován: úte říj 13, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Kamenný Újezdec

Příspěvekod miras » pát úno 24, 2012 12:09 pm

Když to tady tak čtu, nebude problém v tom, že na Slovensku platěj trošku jiný pravidla ohledně průkazů než v Čechách? Možná se pletu... Mirek

Ano, máš pravdu, v ČR a v SR sú zákony rozdielne, aj keď by mali vychádzať z tých istých medzinárodných dohovorov a štandartizácii v EU. Denis
Uživatelský avatar
Jenda88
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: stř pro 28, 2011 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Jenda88 » pát úno 24, 2012 12:09 pm

Ahoj :)
Toto je můj první příspěvek po mesíčním pročítání fora. Děkuji všem moderátorům za zpřehledňování, protože procházení fora pro nováčka je dosti náročné.
Měl bych otázku. Když se rozhodnu udělat si VMP. Musím projít praktickou zkouškou?
Podle informací http://www.spspraha.cz/prukazy/informace_zkousky.asp mi stačí, když si udělám VMP s S80 a M100 k tomu C s teoretickou zkouškou, tak vůbec nemusím vodu ani vidět.
Nevíte někdo, jak vykonat praktickou zkoušku, když nevlastním loď ani neznám nikoho, kdo by nějakou měl? Podle SPS se dá nějaká vypůjčit? Jak to na místě přesně funguje.
Jak rychle se dá naučit ovládání lodi? Slyšel jsem, že to je snadné, ale asi tím dotyčný myslel motorovou loď. S plachetnicí nevím, jestli bych si hned na poprvé s ní poradil (všechny ty otěže, lana atd.)

Díky :)
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1762
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát úno 24, 2012 12:32 pm

Na pobočce SPS se domluv, většinou mají na termín zkoušek zajištěné lodě, a řeknou ti, kolik si připlatíš za praktickou zkoušku. Jinak pokud nechceš motory nad 100kW výkonu a plachty nad 80m2 základního oplachtění, tak stačí udělat teorii, což je test na počítači.
Uživatelský avatar
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 190
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pupi » pát úno 24, 2012 12:40 pm

Citát: ČR vydáva VMP len občanom ČR, alebo cudzincom s trvalým, alebo prechodným pobytom v ČR. Po telefonáte na SPS Přerov a osobnej skúsenosti(VMP som robil v septembri 2011), hoci to mali na svojích stránkach,bolo mi povedané že to už neplatí. Čo viem, je nás viacej čo sme si tam boli robiť papiere. :)

Toto je pre občanov SR potešujúca správa a myslím že do Přerova sa oplatí zájsť.
U nás v SR je dnes situácia taká, že kurz je povinný, cena medzi 300-400 eur, plus príplatok za výcvik na silnejšej motorovej lodi a navyše s našim preukazom nemôžeš jazdiť na mori ani 5 m od brehu.
Oproti tomu v ČR je kurz nepovinný, takže sa stačí naučiť na skúšky, otázky /aj odpovede/ sú zverejnené, platia sa len kolky a s týmto preukazom môžeš jazdiť príbrežnú plavbu na mori, čo začiatočníkom bohato postačuje. Navyše je možnosť tento preukaz VMP rozšíriť skúškou na more, plavebná oblasť C, takže netreba robiť ďalšie námorné kapitánske papiere.
Tak vďaka za dobrú správu. Denis
Naposledy upravil(a) pupi dne pát úno 24, 2012 12:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lodnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv říj 27, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lodnik » pát úno 24, 2012 12:42 pm

Je to sice divné, ale je to přesně tak. Vodu nemusíš ani vidět.

Pokud vím, tak s tou praktickou zkouškou na neomezené M je to jednodušší, když máš nějakého školitele. Ten provede/zařídí jednak praktický výcvik, druhak může dodat nebo zařídit loď pro zkoušku. Je otázka, zda pro vnitrozemské vody (a případně tu přípobřežní mořskou plavbu) nestačí to M100. Pokud nechceš řídit nějaké rychlé kluzáky nebo tak něco, malá plavidla na řekách mívají, až na výjimky, motorizaci pod 100 kW.

Společnosti, které půjčují plachetnice na našich přehradách, obvykle dělají i nějaké kurzy na plachetnici. Základy se naučíš za den. Pokud bys chtěl konkrétní kontakt, kde jsem byl na takovém kurzu já, tak se ozvi přes SZ.
Uživatelský avatar
All
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: pát led 27, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod All » pát úno 24, 2012 12:44 pm

Děkuji Denis za toto téma. Myslím, že debata o tom co je nutné než vypluji z hlediska legislativy je pro začátečníka přínosná.

Lodníku, Já jsem pochopil Denisuv první příspěvek tak, že do 5HP, 1000Kg výtlak a 12m2 plachty v tuzemsku papíry netřeba. Ale znalost pravidel plavby, jako základ slušného chování pro každého bez vyjímky. Nechci kritizovat,jen se ujišťuji jestli chápu správně.

Chápeš to správne, do 5 HP, do 1000 kg a do 12 m2. V zákone je to napísané tak všelijak, že vysvetlovať by sa to dalo aj inak, polemika tu o tom bola velká, ale prax uplatňovania toho zákona ja taká ako to chápeš ty. Denis
david
moderátor
Příspěvky: 5372
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 156
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob úno 25, 2012 2:17 pm

lodnik píše:Doplním za vikiho:
http://www.spspraha.cz/prukazy/faq.asp

z otázky 5:

Držitelé výše uvedených způsobilostí se mohou rozhodnout, na kterých vodních cestách budou plout:

Oblast I Pro věkovou kategorii nad 16 let. Vnitrozemské vodní cesty (v České republice a v Evropě tam, kde to není zakázáno). Toto oprávnění získáte na základě žádosti bez další zkoušky, pokud splníte alespoň základní část zkoušky - tj. získáte oprávnění k vedení motorových člunů (M20 nebo M100 nebo M).

Oblast C Pro věkovou kategorii nad 18 let. Plavba na moři do 0,75 námořní míle od břehu nebo pobřežních ostrovů za dne, kdy síla větru nepřesáhne 4 stupně Beaufortovy stupnice a výška vlny nepřesáhne 1,2 m. Toto oprávnění získáte, pokud splníte alespoň základní část zkoušky - tj. získáte oprávnění k vedení motorových člunů (M100 nebo M) a vykonáte teoretickou zkoušku.


to jsou furt dohady - no tak teda, vokázaná platí:

ve VMP mám zaškrtnutý 2.1, rozsah plavby si přečtěteObrázek

Uploaded with ImageShack.us
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1762
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob úno 25, 2012 2:31 pm

To máš dobrý, a kdy je ten průkaz vydanej?? Já mám vydání rok 2008 a nic takovýho tam není, píše se tam:

Platnost pro:

I (vnitrozemské vody)

C (denní plavba po moři do vzdálenosti 0,75 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, do 4 stupňů Beaufortovy stupnice a výšky vlny 1,2m)

M (plavidlo s vlastním strojním pohonem)

S (plachetnice)

U I mám omezení délky plavidla 20m, u M omezení výkonu motoru do 100kW a u S celková placha plachet do 80m2
david
moderátor
Příspěvky: 5372
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 156
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob úno 25, 2012 2:38 pm

Charlie píše:To máš dobrý, a kdy je ten průkaz vydanej?? Já mám vydání rok 2008 a nic takovýho tam není, píše se tam:

Platnost pro:

I (vnitrozemské vody)

C (denní plavba po moři do vzdálenosti 0,75 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, do 4 stupňů Beaufortovy stupnice a výšky vlny 1,2m)

M (plavidlo s vlastním strojním pohonem)

S (plachetnice)

U I mám omezení délky plavidla 20m, u M omezení výkonu motoru do 100kW a u S celková placha plachet do 80m2


Obrázek
se z toho image šoku potento
Ale nepotento. Kopíruješ odkaz v řádku: Forum Thumbnail. B.

první papíry jsem dostal na základě závodnické licence kolem roku 1974, kdy zas papíry začaly. před tím bylo období zcela bez papírů :whist:

pak jsem někdy ?? rozšiřoval nad 150koní a pak někdy kolem 1987 - 88 dělal " námořní akademii" na C u SPS, jak jsme tomu ze srandy říkali
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1762
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob úno 25, 2012 4:00 pm

No jo, ale tohle už dneska na nový VMP neplatí, což je škoda.
Uživatelský avatar
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 147
Registrován: ned led 03, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod maximilian » sob úno 25, 2012 4:47 pm

Len na doplnenie:
Slovenské a české predpisy už neuvádzajú HP čiže kone ale vždy kW (SI sústava). Takže, preukaz VPM treba mať, ak vediete čln z motorom s výkonom vyšším než 4 kW (čo je v prepočte 5,36 k).
Ak máte čln, ktorého dĺžka je viac než 3 m alebo výkon motora je viac než 5 kW, tak si na plavbu v chorvátskych morských vodách už musíte zakúpiť vignetu.
Ak v chorvátskych pobrežných morských vodách riadite čln s hocijakým motorom (teda aj menej než 5 kW), musíte mať minimálne buď ich preukaz voditeľa brodice kat. A alebo ekvivalent, ktorým je aj preukaz vodcu rekreačného plavidla (ako to tu už bolo spomenuté, je to VMP rozšírený o COLREG, IALA, základy meteorológie, bezpečnosti a záchrany života na mori). Toto rozžírenie na pobrežnú plavbu sa zatiať nedá získať v SR. V ČR, za nepatrný poplatok (100 Kč), vykonáte dodatočnú teoretickú skúšku ku skúške VMP. Tento preukaz môžu v ČR získať aj občania SR, ale pre nich platí iba na dobu 5 rokov. Je to aj môj prípad. Či po 5. rokoch jeho platnosť za nejaký poplatok predĺžia bez potreby znovu vykonať skúšku neviem - zistím to o 3 roky, keď mi platnosť preukazu skončí.
david
moderátor
Příspěvky: 5372
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 156
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob úno 25, 2012 6:53 pm

david píše:
Charlie píše:To máš dobrý, a kdy je ten průkaz vydanej?? Já mám vydání rok 2008 a nic takovýho tam není, píše se tam:

Platnost pro:

I (vnitrozemské vody)

C (denní plavba po moři do vzdálenosti 0,75 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, do 4 stupňů Beaufortovy stupnice a výšky vlny 1,2m)

M (plavidlo s vlastním strojním pohonem)

S (plachetnice)

U I mám omezení délky plavidla 20m, u M omezení výkonu motoru do 100kW a u S celková placha plachet do 80m2


Obrázek
se z toho image šoku potento
Ale nepotento. Kopíruješ odkaz v řádku: Forum Thumbnail. B.

první papíry jsem dostal na základě závodnické licence kolem roku 1974, kdy zas papíry začaly. před tím bylo období zcela bez papírů :whist:


pak jsem někdy ?? rozšiřoval nad 150koní a pak někdy kolem 1987 - 88 dělal " námořní akademii" na C u SPS, jak jsme tomu ze srandy říkalino a dělal si zvlášť zkoušku "C" ???
Uživatelský avatar
pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 190
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pupi » sob úno 25, 2012 6:56 pm

Maximilian, po 5. rokoch je to formálna záležitosť, jeho platnosť ti za nejaký kolkový poplatok predĺžia bez potreby znovu vykonať skúšku. ;) Aspoň tak mi to tam povedali.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1762
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob úno 25, 2012 7:18 pm

Nejdřív jsem dělal M100+S80 a pak C, na SPS. A nikde na stránkách SPS jsem nenašel, že by VMP opravňovalo na moře dál jak 0,75Nm. Dřív to šlo, to vím, kamarád má stejný průkaz, jen moře bez omezení, nikdo po něm už teď nic nechce, žádný prodlužování papírů, dokládání odplutejch mil, atd. Ale dnes už to SPS nedělá. Nebo mám od SPS špatný informace.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob úno 25, 2012 8:02 pm

[s]Je až udivující jak někteří přispívatelé rádi používají výraz "musí" a pod. Skoro jako by chtěli ostatním zde nařizovat co můžou a musí. (Asi hluboce zakořeněný pozůstatek minulého režimu) Osobně si myslím, že vše co musím -je zemřít. Ostatní můžu, nebo bych měl a to ještě dle vlastního uvážení.[/s]
Z osobní zkušenosti mohu říci, že v HR na malých člunech má nějaký průkaz minimum lidí a přesto vesele jezdí. Pokud se člověk chová alespoň trochu dle
jejich předpisů, tak si jej nikdo nevšimne. Přesto je asi dobré nějaký ten papír mít. Co kdyby se člověk zmohl na něco silnějšího.
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 772
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Hukvaldy

VMP

Příspěvekod kanic » ned úno 26, 2012 7:15 am

Davide, asi Tě zklamu, ale podle té fotky máš průkaz 2.1 , né VMP .
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned úno 26, 2012 8:59 am

Asi by to tady chtělo trošku uvést na správnou míru, snad se toho někdo chopí. Vycházejme z toho, že pokud je to vlákno pro začínající, tak je potřeba, aby bylo napsáno co dělat dnes.... Chceš gumák s takovým a makovým motorem a prohánět se v Čechách? Jdi na SPS, chceš se s tím gumákem prohánět v Chorvatsku? No,když už budeš na SPS, nech si vystavit mezinárodní průkaz. Chceš na jachtu? Vyber si školící středisko ze seznamu na webu MDČR.
Možná by chtělo :admin: a v záhlaví vlákna udržovat aktuální legislativní rámec s odkazama, jinak tohle vlákno bude nepřehledné a tudíž nepoužitelné.

Davide, Kanic má pravdu, není to VMP, ale stará 2.1 vydaná SPS za dob, kdy pod ní patřili námořní jachtaři. A platnost "neomezeně" byla omezena vyhláškou. Vyprávět by o tom mohl Luděk Walter, který se soudil, spor vyhrál a dostal průkaz sice odpovídající, nicméně na rekreační jachtu, který má zásadní dvě omezení a to vzdáleností od břehu a délkou plavidla. O dění na české legislativní scéně se již moc nezajímám, nicméně rekreační jachty buď již zmizly, nebo mají brzo zmiznout jako termín (tedy očekávám další Luďkův soudní spor).

tataS -nebuď anarchista, žiješ v rádoby právním státě a sloveso "musí" je pouze do češtiny přeložené "je povinnen". Nezapomeň, že naprostá většina zastánců "musím jenom umřít" umírají ve vězeňské cele :P
Myšák

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti