Jak správně vrátit loď chartrovce?

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

hoploP8
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Jak správně vrátit loď chartrovce?

Příspěvekod hoploP8 » čtv kvě 03, 2012 3:03 pm

Rád bych se zeptal zkušenějších na správný postup při vracení lodi chartrovce.
Postup při přebírání lodi byl tady již na foru probírán, ale nenašel jsem postup při vracení lodi.

V případě, že loď není poškozená, necháváte si od přejímacího technika podepsat, že loď jste předali v bez závad? Na jaký dokument?

Při poslední plavbě v Německu jsem kauci „platil“ kreditní kartou. V Chartovce mi kartu přejeli žehličkou a tento šek 1000 euro jsem podepsal.
Při předávání lodi technik loď prohlédl, potřásl nám rukou a my odjeli.

Chartrovka mi v bance žádnou kauci nestrhla ani blokovala.

Následně jsem přemýšlel, že nemám v ruce žádný doklad, kterým bych prokázal, že jsem loď v pořádku vrátil, pro případ, že by mi chartrovka nějakou částku z účtu dodatečně strhla.
Vyžadujete při předání lodi podepsaný šek zpátky? Dle informací banky, si obchodník může z účtu peníze strhnout – prý mu pouze stačí, když má údaje z kreditní karty (například před vrácením šeku si ho okopíruje).

Prosím o radu zkušenějších.
sklenar_jakub
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sklenar_jakub » čtv kvě 03, 2012 3:53 pm

Pri vraceni lodi neni potreba zadne potvrzeni o neposkozeni lodi. Vraceni kauce jasne oznacuje to, ze lod (podle technika chart.)
nebyla poskozena a charterovka nehodla hlasit pojistnou udalost ci lod opravovat. V pripade hotovosti je situace jasna - penize
vyplati zpet. V pripade 'ozehleni' karty je podle me nejlepsim resenim roztrzeni 'seku', ci jine jeho znehodnoceni. Rozhodne
bych ho nenechal v chart. jen tak, jelikoz jim dava pristup k jistym prostredkum na konte. Jak je to s casovym omezenim to nevim.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » čtv kvě 03, 2012 4:05 pm

Čerstvý prípad z Fun Regatky JI 2012.
Kauciu som platil kartou, a terminál vytlačil 2ks potvrdenia "predautorizacija sredstava" o výške zablokovanej čiastky (v HRK). Jeden je u mňa, druhé potvrdenie bolo ponechané v charterovke s fotokópiou mojej kreditky.
A teraz ako sa to skončilo: Po odovzdaní lode, kontrole potápačom, vyplnení check listu a podpísaní mnou a technikom mi na základe check listu v kancelárii vrátili druhý výtlačok "predautorizacija sredstava" aj s fotokópiou kreditky. To je všetko.
Tiež sa mi stalo pred pár rokmi, že čiastka bola zablokovaná cca 14 dní.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » čtv kvě 03, 2012 4:21 pm

vetsinou tak, jak jiz pravili recnici nade mnou .. nicmene jsem slysel historku (druha lod/kapitan od kamarada v Italii minuly rok) .... na kauci tam nechal udaje o karte. PO navratu predali lod - ve zrychlenem rezimu si potvrdili ze je vse OK. Asi tyden po navratu domu mu z karty zmizel poplatek za poskozenou plachtu. Nevim, zda tu plachtu skutecne poskodili, nebo to byl jen ojeb od charterovky. Nasledna diskuze zmatecna, zbytecna a priznam se ze ani netusim jak to cele dopadlo.

Reseni c.1 - kauci resit slozenim hotovosti. Vratim lod OK, seberu penize a finito. Tim to konci. Pokud se nekde pohybuji udaje o tve karte, je moznost ze si s z ni nekdo neco "kdykoliv"strhne. Nemelo by se to dit, ale obcas se to deje. Da se to reklamovat u banky, mozna i uspesne, ale je to vse zbytecny ojeb. Hotovost to resi

Reseni c.2 - osvedcena a bezproblemova charterovka - ktera si neco takovyho proste nedovoli. Pak i karta.

Reseni c.3 - pojisteni kauce - idealne primo u charterovky. Pak sice zaplatis nejakej peniz navic, ale zadna kauce se nesklada a hlavne, vyrazne se zjednodusuje i check-out. Pokud lod puje, hosi nic neresi. Na pripadne zavady se ptaji jen proto, aby vedeli co maji spravit - ne co ti nauctovat.

Edit - preklepy
Naposledy upravil(a) TashonkaWitko dne čtv kvě 03, 2012 5:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 03, 2012 4:25 pm

Možná je v Německu jiná kultura (čti:nikoho nenapadne že by se zneužila karta), ale jinak je pravidlem, že se podepsaný bianko šek vrací majiteli karty. Tak jak píše FerenCS.
Co se týká "pohybu" peněz. V případě terminálu je to jasné, ověřuje se elektronicky částka a limit denního výběru. V případě žehlení si situaci na účtě ověřují telefonicky. K žádnému převodu nedochází, ale když se v internetové bance podíváte na "Blokace", nebo "Částka k dispozici", jasně poznáte kolik vám blokují.
Jak to je s dobou blokace se mě i přes několikeré dotazy nepodařilo zjistit. Charter mě odkazuje na banku, banka zase že to je věc charteru. Takže nevím, ale mívám to blokované do týdne po ukončení charteru.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » čtv kvě 03, 2012 4:28 pm

Loni jsem zaplatil kauci kreditní kartou.Loď jsme vrátili v pořádku, v kanceláři Adriatiku mi vrátili pladební ústřižek, ale zapoměli ty peníze uvolnit ,musel jsem přes agenturu , od který jsme měli loď se dohadovat a až po třech měsících mi peníze vrátili ,j eště že jsem nevyhodil ten doklad.Takže nic nevyhazovat!
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » čtv kvě 03, 2012 4:35 pm

Ano, poistka je dobrá vec, riešim to aj týmto spôsobom. Mám potom lepšie spanie... ;)
Pri one way chartri sa mi stalo, že jedno potvrdenie mi nebolo vrátené. Nebolo to možné, lebo loď som vracal úplne inde ako som ju preberal. Ako doklad mi na vyžiadanie dali fax, kde bola fotokópia roztrhaného potvrdenia :? Vtedy som mal všetky mnou zistené závady pri preberaní pofotené, pre istotu. Problém s kauciou nebol.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » čtv kvě 03, 2012 5:14 pm

sklenar_jakub píše:.... Rozhodne bych ho nenechal v chart. jen tak, jelikoz jim dava pristup k jistym prostredkum na konte. Jak je to s casovym omezenim to nevim.

jen dodam, asi zbytecne, ze pristup k vasim penezum/karte ma kazdy, kdo zna typ karty (visa/MC), cislo, jmeno maitele, expiration data a security code (obvykle trojcisli na zadni strane). S temito udaji si kdokoliv na vas ucet koupi cokoliv. Zadna "ozehlena kopie" netreba. Jina vec je to, ze neautorizovanou transakci muzete reklamovat, clovek nakupujici na vasi kartu bude mit asi problem, atd .. nicmene to vse nic nemeni na tom, ze z vasi karty/uctu zmizi penize a bude trvat, pokud vubec, nez je vyreklamujete zpet. Takze kartu jen tam, kde vim, ze se nic takoveho nestane.
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Moje zkušenost

Příspěvekod Jezura » čtv kvě 03, 2012 5:31 pm

Ahoj,

letos v únoru jsem si na Mustuque půjčoval kolo a chtěli po mně kauci, kterou jsem vyřešil platební kartou. Při vrácení kola mi odmítli kauci odblokovat, že prej to můžou udělat až zítra (nevím proč). Tak jsem si od nich nechal dát podepsaný předávací protokol a na jejich ústřižek z platebního terminálu jsem jim propiskou napsal - Not valid, to be cancelled. Chlapík koukal divně, ale nenadělal v tu chvíli už nic...

A jak to dopadlo? Kauci pochopitelně nezrušili, naštěstí vypršela po dvou týdnech sama.
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Kauce

Příspěvekod HoPrahok » čtv kvě 03, 2012 6:08 pm

Ahoj. Mé zkušenosti jsou pouze z Chorvatska. V první charterovce mi přejeli kartu žehličkou, telefonicky ověřili zůstatek. Mně dali jednu kopii a jedna zůstala u nich v sejfu. Po návratu do maríny, prohlédnutí potápěčem, předání lodi - podepsání check-out listu mi v kanceláři jejich papír vrátili. Tedy, peníze neblokovali. Minulý rok v Kaštele mi kartu projeli terminálem, vytiskli potvrzení o blokaci pro mě. Po návratu kartu znovu projeli terminálem a údajně tím odblokovali. Ten systém jsem technicky nepochopil, ale je pravdou, že cca 10 dní po návratu byly peníze na účtu odblokovány.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv kvě 03, 2012 6:15 pm

A co blokace plateb po internetu pomocí internetového bankovnictví?
Když platby nepovolím, tak kartou nezaplatím ani já sám.
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra

2ynx

Příspěvekod HoPrahok » čtv kvě 03, 2012 6:17 pm

Hele to je dobrej postřeh. Pro mě je automatické, že před odjezdem ty Internetové platby povolím.
Standa83
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Standa83 » čtv kvě 03, 2012 6:19 pm

Co se týče onoho security code/CVV kódu, ten slouží k online platbám přes internet. Stačí jen nemít na kartě povolené trn přes net a je každému na dvě věci. V některých bankách to jde povolit/blokovat jen na pobočkách, někde přes telefon či na internetu.. A pozor, dnes to umí i drtivá většina elektronickýc karet - bez vystouplých čísel.

Co se týče výše uvedených blokací.. Peníze na účtu pořád máte, jen se čeká na další náležitosti platby. Buď na příkaz od obchodníka ke zrušení - ale proč by se namáhal nebo na zrealizování dané platby. Jsou tam čekací lhůty, jestli se nepletu, tak je to až 30 dní od dne blokace. Pak ji banka musí automaticky zrušit. Přesný termín ověřím, jestli si v práci vzpomenu :)

Každopádně, ať tak či onak, není od věci se poptat ve své bance na pojištění zneužití PK. Leckdy je zákonem chráněn klient (například ukradne-li někdo kartu, vybere z bankomatu či zaplatí někde v obchodě - i s použitím PINu), škoda nad 150 EUR jde na vrub banky. Za menší korunový polatek lze pokrýt i spoluúčast a transakce přes internet. Karty vyššího typu jako Gold a pod. to mývají v ceně. Nevím jak tam jsou ale pojištěny offline transakce - žehličkou (přes imprinter). Řekl bych, že budou taky, ale nechci kecat.. Taky ověřím..
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » čtv kvě 03, 2012 7:37 pm

Já od tý doby zaplatím pojištění kauce ,něco to stojí ale vyplatíseto.Na Bavarii 44 se platí 300 EUR, když nic neuděláš vrátíti 150EUR.
V Jezerech na Murteru jsme měli Bavarii 46 obě plachty na šrot ,poděkovali za účast popřáli hezkou cestu a přijeďte zase.
gyro
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod gyro » čtv kvě 17, 2012 1:47 pm

Alebo si uzatvorite poistenie kaucie od yachtpool - to plati cely rok na vsetky chartre, cenovo vychadza cca na 10% vysky maximalnej kaucie.
Minuly rok som to mal prvy raz, poistil som sa na kaucie do 1500 eur (t.j. platil okolo 160 eur), vsetky styri minulorocne plavby som
kauciu skladal v hotovosti, ktoru mi po vrateni lode vracali.

Pri 2. plavbe som mal v noci pocas kratkej ale silnej burky v zatoke Vela Stupica nehodu. Bavaria 46, kotva, 35m retaze von na 12m hlbky
(dal by som viac ale nebol flek a vecer bol uplny klud) pomahal som bowtrusterom smerovat lod proti vetru, po par minutach zacinal
blikat alarm baterie, tak som nahodil neutral a zvysil otacky na 2000, po 3-4 minutach baterka dobita a lod nam zacina aj s kotvou
vietor tlacit na 45-50 stopovu motorjachtu na boji. Nahle som nemohol zaradit rychlost, ziadnym sposobom ten cudlik neutralu nechcel vyskocit, rychlostnou pakou som
len menil otacky, rychlost neslo zaradit ani vpred ani vzad. Ovladat lod som mohol len thrusteroma kormidlom, rychlostou asi 0.5 uzla som po 20-30 sekundach od zlyhania
spojky zadnou castou lode narazil do toho motoraku - vacsinu narazu pohltil posadkou dobre umiestneny gulaty fender, boku 2. lode sa dotklo aj nase zachranne koleso,
ktore po naraze vyskocilo aj so svetelnou bojou a zobral ho hned vietor (25-40 uzlovy).
(po utiseni burky o par minut konecne rychlost naskocila, prekotvil som do nahle poloprazdnej zatoky, kde bolo na kotve pred burkou >12 lodi po burke asi 4-5)

Vysledok: skrivene zabradlie, stratene koleso s bojou, pri navrate lode som zaplatil z kaucie cca 600 eur. Spisal som spravu o nehode, cez slovensku pobocku
yachtpoolu nahlasil poistnu udalost, poslal naskenovany ucet, do 30 dni som mal na ucte naspat 530 euri (75 eur bola spoluucast , t.j. 5% z celkovej vysky kaucie 1500).

Takze ak niekto planuje aspon 2 plavby v obdobi 1 roka, podla mna sa oplati tento druh "pripoistenia".
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » pát kvě 18, 2012 12:25 pm

Zdravím

Pokud chci dát kauci kartou, jak mám nastavit kartu??
Jde mi o denní limit, placení přes nett a td. Mám Visa kartu.
Nerad bych stál na mole v Řecku a nemohl zaplatit kauci.

Děkuji předem
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » pát kvě 18, 2012 12:31 pm

Hm, no denný limit by mal byť minimálne vo výške kaucie.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod DonTragedy » pát kvě 18, 2012 12:35 pm

Zalezi na banke, v zasade potrebujes mat povolene platby s kartou v zahranici (niektore banky to nemaju automaticky) a limit na zaplatenie kaucie (pocitaj aj s platbami, ktore urobis pred nastupenim na palubu - aj v CR - a s tym, ze kartu budes zrejme pouzivat, takze treba pocitat s vyssou sumou).

Na pobocke, pripadne na info linke ti potvrdia, ake mas limity a ci budu moct dat v chartrovke blokaciu.
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » pát kvě 18, 2012 6:27 pm

Třeba u KB se toto dá snadno nastavit přes internetové bankovnictví. Dá se to zapínat a vypínat a nastavit limit a to i u neembosované karty.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » sob kvě 19, 2012 8:24 am

Ahoj
Po špatnejch zkušenostech( a ne jenom já) kauci jenom v hotovosti .Dám a pak dostanu, s kartou nevíš jestli ti to uvolní ,pak se dohaduješ 3měsíce o 2000EU . Nedovedu si představit, tohle někde v Americe ,jak se budu dohadovat ,že mají zablokované moje peníze.Možná ,že jsem měl jenom pech,ale ty nervy, jestli pošlou nebo ne.
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod kolovratek » sob kvě 19, 2012 9:02 am

Naše zkušenosti jsou jenom kartou Kapitán zaplatil v hotovosti a po předání nebyl kdo by vrátil kauci, protože peníze měli v bance a byla sobota. Pak kapitán riskl, že mu peníze pošlou na účet. Naštěstí to dopadlo dobře. Teď na regatce JI jsem dával kauci kartou a ,když jsem se doma díval na výpis nebyla žádná blokace.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » sob kvě 19, 2012 9:36 am

Oboje ma pre i proti. Ta blokacia by mala ist zrusit rucne v banke. Teraz som nakupoval nejake pocitace cez internet a tiez si urobili najprv blokaciu a nasledne platbu. Ibaze blokaciu pri platbe nezrusili, s tym, ze blokacia sa za 30-60 dni zrusi sama automaticky (zrejme nemoze byt dlhsia). Kedze firma bola v zahranici, tak som isiel do banky a bez problemov tu rezervaciu zrusili (i ked ma napada, ze mozno na zaklade porovnanej sumy, ktora sa uz zaplatila).

Popravde tiez som pri tom nervozny, pretoze oboje sa da zneuzit.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » sob kvě 19, 2012 4:17 pm

DonTragedy píše:Zalezi na banke, v zasade potrebujes mat povolene platby s kartou v zahranici (niektore banky to nemaju automaticky) a limit na zaplatenie kaucie (pocitaj aj s platbami, ktore urobis pred nastupenim na palubu - aj v CR - a s tym, ze kartu budes zrejme pouzivat, takze treba pocitat s vyssou sumou).

Na pobocke, pripadne na info linke ti potvrdia, ake mas limity a ci budu moct dat v chartrovke blokaciu.

Predpokladám že karta je na medzinárodné platby, pokiaľ ju plánuje použiť v zahraničí. Takú čo ma na rube napísané "Slavak valid only" som nevidem už cca 15 rokov. ;) Ale najlepšie je určite sa popítať v banke.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DonTragedy » sob kvě 19, 2012 4:38 pm

Dnes sa da vsetko blokovat - bez problemov sa da nastavit, ze karta ma blokovane platby do zahranicia (aj na VISA/MC) - a kto si pamata cele nastavenie u kariet, co sa sice obnovuju kazdy 2-4 rok, ale clovek ich zakladal pred 20 rokmi :whist:
matt
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod matt » sob kvě 19, 2012 9:42 pm

já loni platil (zkoušel platit) kauci kartou - emboska KB v Asta jachting v Sukošanu...

slečna projela kartu žehličkou, volala do banky a ověřovala...zjistila, že je tam málo peněz... bla bla bla pomohl kamarád s druhou lodí.
Nicméně po návratu domu jsem řešik v bance, pač jsem věděl, že peněz je tam dost, všechny limity nastaveny a podobně - vše z mé strany i banky OK. A v bance jsme potom zjistili, že slečna něco zvorala (asi si myslela, že se to napoprvý nepovedlo, tak to zkoušela podruhý) ale peníze blokované byly eště asi 14 dní, pak vše v pohodě.

Takže bacha na podobný situace, doporučuju si vždycky od všeho brát minimálně kopie a pokud dojde k problému, tak se asi vyplatí zavolat do banky a obětovat tomu těch pár kaček.

To ale nemění nic na tom, že se toho asi budu už bát pořát a představa, že stojim na molu i třeba jen v HR a nemůžu vyřešit kauci a u lodě na mě čeká posádka mě děsí

Zpět na