pojištění lodi v charteru

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

pojištění lodi v charteru

Příspěvekod mikel » úte srp 21, 2012 10:35 am

Poprosím všechny kolegy k názoru. Jak využíváte možnosti pojištění, které nabízejí samotné charterové společnosti např. 150euro jako pojistku kauce +dalších 150euro kauci při pojistce, která je vratná, pokud se nic nestane. A druhý dotaz, co vše je vlastně pojištěno?
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Zbiry » úte srp 21, 2012 10:53 am

Nerozumím... Buď pojistím kauci a pak 150 nebo 100 nebo 115 atd už nevidím, nebo dám kauci bez pojistky a vrátí kauci...ale ještě jsem nikde nedal kauci, pak !!jako!! pojištění a pak že by oboje vrátili??? Rozumím tomu správně? To by charterovka musela být schopna uzavřít pojistku na kauci po průseru a tomu tedy nevěřím. Obecně si myslím, že lodě v charteru jsou pojištěné skoro na všechno...a na co nejsou, tak to kryje právě kauce!!! Ale pokud tu je někdo zasvěcený (třeba provozovatel nějaké velké charterové společnosti :-) ), možná by do toho mohl vnést trochu jasno. Ja zatím přišel pouze a mini část z kauce za fendr :-( ...(pár facek bych si zasloužil!)...
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mikel » úte srp 21, 2012 11:21 am

Jsem pomalejší, takže se dopředu omlouvám. ale potřebuji vše kolem pojištění objasnit. Je mi jasný, že buď složím kauci cca 1.500 euro, pokud se nic nestane, tak ji vrátí. Zde se navíc můžu ještě připojistit třeba u Alianzu v ČR, co kdyby náhodou..., ale pak se nabízí možnost pojištění a na to se ptám. 150/150 euro.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod spuzva » úte srp 21, 2012 11:41 am

Já mám tyto zkušenosti:

V ČR se dá dopředu pojistit kauce akorát u Allianz pojišťovny, nebo potom přes Yacht Pool - na Slovensku.
Allianz má řadu výluk, například nehradí poškození plachty, což Yacht Pool třeba ano.
Taky záleží na tom, kolikrát do roka si loď půjčuješ. Letos jsem dělal poměrně podrobnou rešerši, protože jsem měl loď 10 dnů na Kanálu, pak Baleáry 14 dnů a podzim Balt. U Yacht Poolu je pojistka kauce na rok a musíš pojisti na částku, které odpovídá nejvyšší kauce lodě v tom roce, kdy si je půjčuješ. Třeba Feeling v St. Malo 39 stop rok výriby 2008 má kauci 3.500,- EUR.

V tomto srovnání mi vyšlo levnější pojištění u Yacht Poolu, navíc je tam pojištění posádky a taky odpovědnosti skippera. Léčebné výlohy, ev. úraz s následky.

Zrovna jsem měl průšvih z roztrhanou genou na Mallorce a YP plnil (minus 5% spoluúčast moje, což mají v podmínkách).

K tomu co uvádíš - setkal jsem se ještě s pojištěním kauce na místě v bázi, vždycky to stálo od 120 - 180 EUR dle lokality a lodě a tam jde v principu o to, že Ti kauci vrátí, když máš pojistnou událost a oni plní.. Ale bacha na výluky,viděl jsem to jednou v Řecku a jednou v Itálii a bylo tam mraky výluk...
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Zbiry » úte srp 21, 2012 12:01 pm

A nebo u YC nesložíš kauci!!!! ale dáš nevratných 150 jako pojištění kauce. + samo permit + samo úklid atd.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod spuzva » úte srp 21, 2012 12:06 pm

Zbiry píše:A nebo u YC nesložíš kauci!!!! ale dáš nevratných 150 jako pojištění kauce. + samo permit + samo úklid atd.

to jo, ale to nemá každá charterovka.... Nebo se mýlím?
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Zbiry » úte srp 21, 2012 12:09 pm

tak to se nemýlíš...nemá!
DarkDruid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DarkDruid » úte srp 21, 2012 12:51 pm

Já ještě doplním, že i po tom pojištění kauce přímo u charterovky je tam obvykle spoluúčast podobně vysoká jako nevratná částka za pojištění kauce. Tu většina chartrovek nepožaduje složit jako kauci předem, ale chtějí ji po vás až když se něco stane.
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mikel » úte srp 21, 2012 1:34 pm

Perfektní , díky už se do toho pomalu dostávám. Tak budu pokračovat v dotazech. Je jasný když porušíš předpisy anebo jak píšou, hrubou nedbalostí způsobíš škodu, že si to zacvakáš. Ale vlastně původní dotaz, ještě taky byl, zda nevíte co vše je zde hrazeno. Jestli jsou např. plachty, jaký by byl asi postup, kdyby jim člověk vrátil genu nacucky nebo kdyby se opřel někde v maríně do 2-3 jiných lodiček a parádně je poškrábal????
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod mirinekk » úte srp 21, 2012 2:05 pm

Ahoj, pojištění kauce na místě používám každou plavbu. Jak někdo už psal, obvykle to je 10% z kauce tedy 100 - 200 euro. Většinou okolo 150.
Někde k tomu pojištění chtějí ještě 100 až 150 euro vratnou kauci popřípadě na malé opravy. U AC třeba kté pojistce už nechtějí nic. Když vyhledávam lod přes yachtnet, hned koukam jestli pojištění kauce je na místě možné, ale dnes už to nabízí skoro každý charter. Při první regatce JI se mi podařilo odřít kýl na nové Oceanis43. Jelikož jsem měl pojištění + 100 vratných přišel jsem vlastně jen o těch 100. Při vrácení se sepsal protokol o škodě a bylo hotovo. Neumím si představit, že by mi zato nevrátili třeba 1500 euro :-(( Jak jsem psal. Pro svuj klid si toto pojištění dělám pravidelně. Myslím že se to vyplatí. Neni to horentní suma.

nojo že jsem nedržel hubu :-) popíšu, už se na to chystám :-)
Naposledy upravil(a) mirinekk dne úte srp 21, 2012 5:03 pm, celkem upraveno 2 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte srp 21, 2012 4:01 pm

Mirinekku, prosííím, pověz nám o tom nasednutí! (v jiném vlákně) Já ti to rozeberu, uvidíš, já to umím, budeš spokojený. :crazy:
Já o tom vím jenom od kuchaře, ale ten nebyl nahoře...
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mikel » čtv srp 23, 2012 9:53 am

ok, díky všem za pomoc. Je jasný jezdit bez nehody, být opatrný a respektovat všechno kolem sebe - počasí, lidi, loďě atd. V loni se mi právě stalo, že při přebírání lodi bylo přední okno nad přední kajutou přikryté přivázaným gumovým člunem a tedy jsem ho nezkontroloval (nebylo vidět). Po odplutí z maríny a večerním kotvení kluci sudnali člun, s tím, že si dojedou na břeh a ejhle sklo u okénka bylo prasklé( asi na něj někdo kdysi šlápl). Při odevzdání lodě šel technik téměř najisto a dožadovali se náhrady za prasklé okno, marná byla má výmluva, že to již bylo... Oprava prý 200 euro
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » pát lis 30, 2012 11:49 am

spuzva píše:Já mám tyto zkušenosti:

V ČR se dá dopředu pojistit kauce akorát u Allianz pojišťovny, nebo potom přes Yacht Pool - na Slovensku.

Zrovna jsem měl průšvih z roztrhanou genou na Mallorce a YP plnil (minus 5% spoluúčast moje, což mají v podmínkách).

.

Máte někdo zkušenosti, jestli plní Allianz?

V roce 2004 nebo 2005 jsem měl pojištěnou kauci u ČSOB pojišťovny. Při couvání k molu jsem nedobrzdil a praskl gumový profil lemující zadní zrdcadlo. (nějak se tomu říká, ale nevzpomenu si). Škoda byla asi 5 tis. Kč. Pojišťovna chtěla spoustu informací, jako například kdy naposled tento díl byl měněn, jaká je běžná životnost a spoustu dalších, které jsem nevěděl. Pochopil jsem, že peníze nedostanu a zrušil všechny pojistky u ČSOB, které jsem do té doby měl.
Od té doby kauci v Česku nepojišťuji.

V Chorvatsku pojištění kauce funguje spolehlivě. Neslyšel jsem, že by něco z pojistky kauce nezaplatili.
Pouze na jedné regatě, kdy první tři dny se vracely do výchozí mariny 3 až 5 zmasakrovaných lodí, manažer vypěnil, když mu v úterý večer dovezli loď z roztrženými oběmi plachtami, zničeným furlingem geny a ještě namotaným lanem do vrtlule motoru tak, že musel vyměnit celé "zetko" pod lodí. Nakonec se uklidnil a ani tito blázni neplatili nic navíc.
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » sob pro 01, 2012 7:09 pm

vie niekto ako to je presne s kauciou. Na co presne, resp. do akej velkosti - rozsahu poskodenia sa vztahuje ?
Niekto zmasakruje sialene lod a prepadne mu iba kaucia ?
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » sob pro 01, 2012 7:56 pm

Ano Dexter, tak to je.

Už se to tu několikrát bralo, ale opakování je matka moudrosti. Loď je tzv. havarijně pojištěná. V případě totální škody, vyplatí pojišťovna majiteli pojistnou částku, mínus spoluúčast. Výši této spoluúčasti majitel kryje vybíráním kauce.
Takž v konečné fázi, majitel o nic nepřijde. Nanejvýš se zbaví staré lodě, mnohdy těžko prodejné, a má základ na novou.

Je to odlehčené, ale je to tak. Totálka je pro majitele lepší než bouraná a opravovaná.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » sob pro 01, 2012 8:39 pm

Ještě k tomu pojištění kauce - měl jsem čtyři roky po sobě Bavaria 36 od Adriatic Charter (Sukošan). Protože nejsem žádný zkušený vlk, tak jsem volil pojištění kauce. Pokud se dobře pamatuji, tak první dva roky se platilo 150 E (nevratné), poslední 2 roky 100 E nevratné + 100 E vratná částka. Nad ulomeným pantem záchodového prkénka mávli rukou.
Letos jsem plul ještě další týden s Adria Yacht Center, kde bylo jen pojištění kauce (nevratné) asi 150 E.

Pavel.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » sob pro 01, 2012 9:07 pm

Jo Pavle, před nějakými osmi desíti lety měl AC pojistku 60+60 nevratných. To byly časy... :lol:

Oni jenom sepisují smlouvy. Jak jsi si jistě všimnul na bocích všech lodí je logo Generali osiguranje. Oni diktují ceny
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte pro 04, 2012 2:07 am

AC má snad jediná systém pojištění 100 + 100 (na výši mi v této úvaze nezáleží).
Napřed se mi to zdálo divné a zbytečně složité. Časem jsem pochopil výhody.

Jsou skipeři, kteří když mají pouze nevratnou pojistku, nehledí vůbec na nic a vracejí lodě se spoustou drobných poškození.

U AC si přece jen rozmyslí, jestli polovinu zaplacené částky dostane zpět, nebo jestli o ně přijde.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » úte pro 04, 2012 6:39 am

A je to výhodné i pro mne jako skipera, když mi část pojistky vrátí. A navíc pak lepším vztahem posádky k lodi mají technici méně práce při přebírání/předávání lodě s odstraňováním různých škod. Já to považuji z adobrý nápad.
Pavel.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » úte pro 04, 2012 9:11 am

Zdravím,

Pokud to jde, taky používám nevratnou kauci, člověk nikdy neví, co se může přihodit a pojištění kauce je cesta k pohodové plavbě, i já jsem přece na dovolené.
Třeba jsem si nechal o katu běžet jeden motor na zpětný chod a druhý na neutrál, potom jsem se divil, že se pořád otáčím kolem dokola (v bezvětří) a než jsem se nadál, otřel jsem se o kotevní řetěz vedlejší lodě. Na mou obranu, polohy na pákách byly dost citlivé a rozdíl mezi nimi stačil i 5 mm a bylo zaděláno na průser, ale i tak to byla moje vina.
U Kiriakulise jsem platil 150 euro a loď při vrácení nechtěli ani vidět. Letos jsem měl Lagoona na 2 týdny, nevratná kauce byla 350 euro, což jsem odmít zaplatit, zvolil jsem pojištění u Yacht Poolu.
Bratránkovi se stala taková nepříjemnost, opletené fendry vedlejší lodě mu poškrábali přes noc boky trupu, (matné kola na laku trupu), škoda tuším kolem 700 euro, u Yacht Poolu žádny problém, peníze má doma -5%. Taky by mě nenapadlo to kontrolovat.
Bavil jsem se s technikem jedné společnosti a ten vyprávěl, že po zavedení nevratných kaucí se jim zvýšil počet poškozených lodí, 150 eur je dost pro jednoho člověka, ale vydělte to osmi a je to pakatel k ceně dovolené, prostě na to lidí kašlou, no co za týden jsem stejně doma ať se s tím ser… někdo jiný.
Mám k lodím osobní až citový vztah, a je mi jedno mám li klasickou kauci nebo nevratnou. Většinou první dva dny běhám po palubě a opravuji mouchy (no prostě koníček opraváře), na co nemám, zapíšu do deníku a při přebírce ukážu technikovi, zatím jsem neměl problém.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte pro 04, 2012 9:45 am

Zopakuji svůj dotaz z 30. listopadu.

Máte někdo zkušenosti s pojištěním kauce u Allianz?

Dík za reakce.
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » pát pro 07, 2012 4:44 pm

Baharis píše:Ano Dexter, tak to je.

Už se to tu několikrát bralo, ale opakování je matka moudrosti. Loď je tzv. havarijně pojištěná. V případě totální škody, vyplatí pojišťovna majiteli pojistnou částku, mínus spoluúčast. Výši této spoluúčasti majitel kryje vybíráním kauce.
Takž v konečné fázi, majitel o nic nepřijde. Nanejvýš se zbaví staré lodě, mnohdy těžko prodejné, a má základ na novou.

Je to odlehčené, ale je to tak. Totálka je pro majitele lepší než bouraná a opravovaná.

Dik dobre vediet, ja som mal tento rok prvy krat v zivote problem po tej burke, ked som vratil lod s roztrhanou genou. Inak vraciam lod casto v lepsom stave ako ju beriem kedze som tiez pako co vsetko opravuje.
Majitel chartrovky - tejto - http://www.detonicharter.com pri navrate robil super cirkus, hned po pristati chcel volat policajtov s cim som samozrejme suhlasil /co ho celkom schladilo/, ale skusal to ich balkanske divadlo striedavo nadaval-plakal-kopal do plachty, niekam akoze telefonoval a zase nadaval a plakal ;) a takto tancoval a tvrdil, ze kaucia /1500 ktora cela prepadla samozrejme jemu/ mu nestaci, ze to nepokryje naklady ani z polovice. Ze teraz ma lod mesiac mimo provoz atd ... Celkom ma to na zaciatku zaskocilo, kedze o tejto skode vedel uz tyzden dopredu, bolo mu to telefonicky oznamene hned po burke, to som este netusil, ze on ten tyzden vyuzije na nacvik divadla miesto toho aby zohnal novu plachtu.
Ked som mu slusne tvrdil presne to co pises a pytal sa ho kde ze ma poistenu lod ked ma takyto problem, tvaril sa, ze to nikdy nepocul, ze to takto nefunguje a zahral reprizu niektorej casti zo svojeho predstavenia.
Proste robil problem, az do momentu ked ma to uz fakt prestalo bavit, pretoze sa to zacalo opakovat a nic nove nepridal, ked videl, ze to nezabera skusil pridat drzost, cim ma dokladne nasral, poslal som ho do prdele a isiel som domov. Cakal som, nejaku dohru kedze niektore casti jeho cinohry boli celkom presvedcive. Ale nic sa nedialo.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pát pro 07, 2012 10:14 pm

Nevím, kolik ta gena byla roztrhaná, ale že by 1500 EUR nestačilo se mi zdá divné.

Za roztržený spinakr v délce asi 5 metrů jsme na závodech platili v Chorvatsku ještě před eurem 140 DEM (marek) včetně expresního příplatku. Za přišití utrženého zadního oka hlavní plachty (v roce plus mínus 2005) kolem 200 HRK.

Při přeplavbě na Atlantiku jsme platili na Madeiře za "normálně" roztrženou genu asi 70 EUR. To se napřed borec dlouho cukal, že tak chatrnou plachtu spravovat nebude.

Jinak co jsem viděl na závodech, tak to bylo kolem 100 EUR včetně příplatku za opravu přes noc, aby ráno byla plachta připravená na další etapu.

.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod jirkaM » ned pro 09, 2012 8:27 am

To: Jarda885

Drive jsem si parkrat kauci u Alianz pojistil. Nyni se pojistuju jen u Yacht pool. Pri vice plavbach rocne je to vyrazne vyhodnejsi. I kdyz Alianz vzdy v ramci jednoho roku daval na dalsi pojistku kauce velike slevy. Ale castky si uz nepamatuju.
S naslednym pojistnym plnenim vsak nemam zkusenosti. Ne, ze by se nikdy nic nerozbilo ci neponicilo, ale nikdy jsem vlastne nic neplatil.
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » ned pro 09, 2012 5:13 pm

Jarda885 píše:Nevím, kolik ta gena byla roztrhaná, ale že by 1500 EUR nestačilo se mi zdá divné.

Za roztržený spinakr v délce asi 5 metrů jsme na závodech platili v Chorvatsku ještě před eurem 140 DEM (marek) včetně expresního příplatku. Za přišití utrženého zadního oka hlavní plachty (v roce plus mínus 2005) kolem 200 HRK.

Při přeplavbě na Atlantiku jsme platili na Madeiře za "normálně" roztrženou genu asi 70 EUR. To se napřed borec dlouho cukal, že tak chatrnou plachtu spravovat nebude.

Jinak co jsem viděl na závodech, tak to bylo kolem 100 EUR včetně příplatku za opravu přes noc, aby ráno byla plachta připravená na další etapu.

.

v kontexte s tym co pises, som to mal jednoznacne ist dat opravit na svoje naklady, ok aspon viem. Mas nejaky tip o opravaroch plachiet v juznom jadrane ?

Zpět na