Začátečník začátečníkům....první plavba jak skipper

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 23, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Skof_ACE » pon pro 31, 2012 11:26 am

Pavel63 píše:To Skof:
Ještě poznámka - nechceš buď sám (zkopírovat první příspěvek a přidat k tomu rozvedení toho namotání lana do vrtule a podobně) nebo po dohodě s moderátorem svůj příspěvek uspořádat jako reportáž a dát do sekce "Moje první kapitánská plavba"? Myslím si, že je to zajímavý a poučný příběh, který tam určitě patří.

Pavel.


Tak zas tak velký literární dílo to není, jen mě napadlo to ze sebe vysypat, dokud si to pamatuju i emocema...ale pokud moderátor zavelí a řekne svoji představu...tak to klidně někam nějak vložím
Uživatelský avatar
MatyxCZ
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 27, 2014 1:00 am
Reputace: 0

Díky za příspěvek

Příspěvekod MatyxCZ » pon led 27, 2014 10:12 pm

Zdravím všechny větroplachy!
Toto je můj první příspěvek na tomto fóru. Nejsem námořník. Zatím.
Přemýšlel jsem, jak se představit, a toto vlákno mi přišlo nejvhodnější. Chci plachtit. Přišel jsem na to ve svých 34 letech. Nebudu zatěžovat čtenáře důvody a genezí, která k tomu vedla, to se doufám (případní zájemci s literárně sebevražednými sklony) dočtou na mém blogu, kde se vší pravděpodobností bude příspěvků podobných tomu na počátku tohoto vlákna víc než dost. Včetně toho dobrého konce. Věřím tomu ;-)
K věci - děkuji za upřímný příspěvek, který mne utvrdil v mém směru. Původní záměr zněl - udělat zkoušky a vyrazit. Na moře, samozřejmě. S nulovými zkušenostmi (pokud se nepočítá samotný kurz, pár stovek hodin na kánoi, a jednotky hodin na 6m plachetnici na Slapech, katamaránu na Lipně, motorovém kluzáku na Rýnu apod. ..... ne, nepočítá ;-)).
Postupně jsem plán přehodnotil, a jsem vděčný za to, když jsem si mohl přečíst reálné zhodnocení důsledku toho, čeho se nakonec vyvaruji, a co současně dobře dopadlo.
Díky.
Vítr v plachtách přeje budoucí plaváček ;-)
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dvojka » úte led 28, 2014 12:56 pm

MatyxCZ, jestli potřebuješ víc vtipných popisů z první plavby, co jak neudělat, co nepodcenit, co nepodcenit, co si nebrat tak moc vážně, tak zde modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4434&postdays=0&postorder=asc&start=0 (tedy na více stránkách, bo je to podrobné, verze "na pokračování", a vážných i veselých komentářů od jachtařů i námořníků je tam hodně) je taky jeden osobní popis první plavby i s ne/povedenými úsměvnými akcemi (akorát čistě ženská posádka :D).

Mimochodem, Skof_ACE měl, zdá se, stejné veselé zážitky s genou, jako já (asi to bude nějaký vtipný testík na nováčky od charterovek :? :D).
V každém případě si první plavbu pořádně užij (zážitky nemusí být nutně kladné, hlavně že budou silné ;)) a pak to hlavně sem napiš (obrň se pak trpělivostí). Uděláš službu dalším začátečníkům.
Uživatelský avatar
MatyxCZ
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 27, 2014 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod MatyxCZ » úte led 28, 2014 1:13 pm

[quote="Dvojka"][/quote]

Díky, za obojí. Vtipné vlákno si nechám na zlepšení nálady přes spánkem, a o zážitky se budu postupně dělit ;-)
Uživatelský avatar
meny
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 21, 2013 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod meny » úte led 28, 2014 2:52 pm

Dvojka píše:........co si nebrat tak moc vážně, tak zde modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4434&postdays=0&postorder=asc&start=0 (tedy na více stránkách, bo je to podrobné, verze "na pokračování", a vážných i veselých komentářů od jachtařů i námořníků je tam hodně) je taky jeden osobní popis první plavby .......


Krásné téma už na první nahlédnutí... též bych s dovolením nastudoval po dlouhých večerech :-)
Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » úte led 28, 2014 5:57 pm

Dvojko, s chutí jsem si přečetl Tvoje povídání. Jen na okraj - asi právě pro podobné případy většina chartovek vyžaduje na palubě alespoň dvě osoby s oprávněním. Ono jet na první plavbu s naprosto nezkušenými začátečníky, to je víc než odvaha.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » úte led 28, 2014 6:29 pm

gryf píše:....... pro podobné případy většina chartovek vyžaduje na palubě alespoň dvě osoby s oprávněním......


Vím o tom, že Řekové požadují dva zkušené námořníky. Ten druhý nemusí mít papíry. Napíše prohlášení, že umí řídit loď.
Jinde jsem o tom neslyšel.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » úte led 28, 2014 6:35 pm

Moje první kapitánská plavba, aneb "jak neutopit lékárnice", což je reportáž Dvojky, jestli si to po delší době správně vybavuju, tak je opravdu krásné čtení - mohu vřele doporučit. Je to tak krásně napsané, že při čtení jsem byl s ní v duchu na palubě. A snad i trochu díky tomu, že jsem taky začínal tak nějak různě - první plavba s kapitánkou (Chorvatsko. 6 m plachetnice), za krásného počasí, přes zimu papíry, druhý rok moje první kapitánská plavba na téže 6 m plachetnici - a to byla teprve škola života, za týden 8 bouřek, 2x uvolněná kotva, atd. - prostě nikdo učený z nebe nespadl a zkušenosti je třeba nabírat postupně.

Ono jet s nezkušenou posádkou - záleží vždy kam, na jakou loď, jaké je počasí atd. Bezesporu je výhodou mít sebou ještě někoho dalšího, kdo aspoň trochu umí ovládat loď, nemusí mít ani nutně papíry. Ale asi je to jiné na té malé 6 m plachetnici, kde ji člověk zvládne ovládat "od kormidla", nebo jet na 12 m plachetnici, kde se asi bez pomoci dalších lidí člověk moc neobejde (už jen kotevní vrátek má ovládání obvykle u kotvy, taky je rozdíl třeba rukama dobrzdit a vyvázat k molu loď o váze 800 kg a nebo 8 t ...).

Pavel.
Naposledy upravil(a) Pavel63 dne úte led 28, 2014 6:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » úte led 28, 2014 6:42 pm

Ahoj Jardo,

to je asi právě to "KAM" člověk poprvé jede. U Řecka (nevím, jestli tam vůbec stačí "C") je to podle mne spíš o delších až celodenních plavbách od ostrova k ostrovu a za silnějších větrů, než se plácat mezi osrovy u pobřeží Chorvatska, kde se to dá skoro "doplavat". Tím nechci podceňovat vítr, vlny a další vlivy v Chorvatsku, taky jsem zažil Boru asi 40 KN, ale je rozdíl být od nejbližší pomoci řekněme pár mil, a nebo pár desítek mil. A v případě jakékoli indispozice kapitána(skipera) je to pak docela vážný problém, když na lodi není nikdo druhý, kdo by ji dokázal dovést do bezpečí.

Pavel.
Naposledy upravil(a) Pavel63 dne čtv led 30, 2014 7:24 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dvojka » úte led 28, 2014 7:07 pm

Gryf – ono je to někde v dalších dílech jemně naznačeno (to povídání je přes několik stran na pokračování, jako seriál pro domácí hospodyňky) – jela jsem tenkrát právě s další lodí (pod neustálým dohledem instruktora, už mi chyběli jen statní ošetřovatelé :mad: …) a druhá doprovodná (nedomluvená) měla taktéž kurz, myslím zdokonalovačku (už si přesně nepamatuji).

Ale to je jedno – jednou prožité, jednou napsané, jednou rozpitvané, po x dalších plavbách časem můžu zhodnotit – největší vlny, vítr a panika je stejně jen a jen na první vlastní plavbě :D, všechny další už jsou vždy jen ty další … a na lodi, pokud jsi už ten kápo (kapitán, či co), i kdyby tam bylo 6 dalších kapitánů, si nakonec (pokud se náhoda, Neptun a osud domluví :crazy:) jen sám …

Ale v klídku, pluji čím dál víc, plachtění mě zajímá také čím dál víc, jedna z holek si pak udělala taky kurz a pluje, tak jaképak copak, jde hlavně o to si to užít.

Já to beru jako sport, nevydělávám si tím, nepíšu chytré rady (protože žádné nemám, bo nic moc neznám :( ), prostě pluji kdykoliv to jde a dělám vše pro to, abych se dostala na vodu jednou natrvalo :D (nebo alespoň co to nejvíc půjde).
Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » úte led 28, 2014 7:35 pm

Jo Dvojko, plavat se také učíš tím, že skočíš do vody. Jel jsem také prvně, byl to zážitek. Tak hlavně ten správný vítr do plachet a metr vody pod kýlem navíc.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » úte led 28, 2014 8:22 pm

Pavel63 píše:...... U Řecka (nevím, jestli tam vůbec stačí "C") ...........



Dnes už ano. V Egejském moři je vzdálenost mezi ostrovy do 35 mil. Céčko je od loňska do 20 mil od pobřeží.
Uživatelský avatar
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 125
Registrován: sob srp 27, 2011 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Bílovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » úte led 28, 2014 10:42 pm

Uuuf! Jardo !
To jsem si oddech! :o Takže to je od břehu každého z těch ostrovů 17,5 mil, takže se tam s tím naším Céčkem vejdem ! :good:
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » úte led 28, 2014 11:49 pm

TO Haus.

Přesně tak.

Řecko byl jeden z argumentů, který jsme používali při povídání si s lidmi z námořního úřadu, ukazující zbytečné omezení Céčka MDČR.
Obdobně byla vyslyšena délka lodě (dnes 16 m) a síla větru. Dnešních 6 Bft odpovídá omezení běžných všeobecných podmínek hodně charterových společností.
Uživatelský avatar
Skof_ACE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 23, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Skof_ACE » čtv led 30, 2014 6:01 pm

Když už se to tu znovu rozjelo:), tak jen doplním, že o rok později, ta samá posádka +2, se po týdnu na yachtě vyjádřila, že letos to bylo oproti loňsku nějaké "nudné":)))

Člověk si asi vážně pamatuje jen to pěkné. Já byl vděčný, že jsem usínal i bez "umrtvení" alkoholem:)
Uživatelský avatar
HWC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: pon lis 19, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod HWC » čtv led 30, 2014 8:36 pm

To Jarda 885

zdravím, trošku OT, chtěl bych se zeptat, odkud je informace o platnosti "C" průkazu do 20 nm od pobřeží? na stránkách MDČR jsem našel soubor
"I N F O R M A C E O PRŮKAZECH ZPŮSOBILOSTI K VEDENÍ NÁMOŘNÍCH A REKREAČNÍCH JACHET", kde se stále hovoří o 10 nm a 4 bft??? Díky, HWC.
Uživatelský avatar
mithril
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: pon črc 13, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod mithril » čtv led 30, 2014 10:40 pm

HWC píše:To Jarda 885

zdravím, trošku OT, chtěl bych se zeptat, odkud je informace o platnosti "C" průkazu do 20 nm od pobřeží? na stránkách MDČR jsem našel soubor
"I N F O R M A C E O PRŮKAZECH ZPŮSOBILOSTI K VEDENÍ NÁMOŘNÍCH A REKREAČNÍCH JACHET", kde se stále hovoří o 10 nm a 4 bft??? Díky, HWC.


Jeden obrázok je lepší, než 1000 slov
https://www.dropbox.com/s/bvck75s5onl2d ... .36.59.jpg
Uživatelský avatar
mithril
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: pon črc 13, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod mithril » čtv led 30, 2014 10:46 pm

Jarda885 píše:
Vím o tom, že Řekové požadují dva zkušené námořníky. Ten druhý nemusí mít papíry. Napíše prohlášení, že umí řídit loď.
Jinde jsem o tom neslyšel.


Potvrdzujem, chceli.
(Tiež prvá plavba: modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7873)

Ešte skôr zaujímavosť: v charterovke sa zarazili, že na preukaze MDČR nie je nič o plachtení (nie je). Nechali ma podpísať papier, že to viem. Z ministerstva odpísali, že zmenu formulácie nepredpokladajú. Charterovka si môže zavolať na ministerstvo, keby niečo. Loď som preberal okolo polnoci (pokazené lietadlo).
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » čtv led 30, 2014 11:06 pm

HWC píše:To Jarda 885

zdravím, trošku OT, chtěl bych se zeptat, odkud je informace o platnosti "C" průkazu do 20 nm od pobřeží? na .......


Jedná se o vyhlášku č. 135/2013 Sb. ze dne 28. května 2013, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 315/2000 Sb. Účinnost vyhlášky byla od 1.6.2013.

Údaje, které jsi našel byly platné před účinností této vyhlášky.
Uživatelský avatar
mithril
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: pon črc 13, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Re: Začátečník začátečníkům....první plavba jak skipper

Příspěvekod mithril » čtv led 30, 2014 11:26 pm

Aby som nebol úplne off-topic:

Skof_ACE píše:tím pádem plná gena v 30knt větru


Keď vidím viac, než 2 "paličky", vravím si, že na to ešte moje skúsenosti nestačia. Na prvej plavbe (odkaz vyššie) som do takého počasia nevyplával.

Iné je, keby také počasie máme na kurze, ale to šťastie som nemal. Skúsim dohnať kondičnou plavbou.
Uživatelský avatar
HWC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: pon lis 19, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod HWC » pát led 31, 2014 12:03 am

Díky za info,jen mě zarazila aktuálnost stránek MDCR :( .
Uživatelský avatar
prettorian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 124
Registrován: pon lis 19, 2007 1:00 am
Reputace: 2

Příspěvekod prettorian » stř srp 13, 2014 8:59 am

Zajímavé počtení, tak nějak se ve mně probudily zase pocity z mé první plavby :)
Dělal jsem kurzy v září 2013 pod hlavičkou RYA, můžu všem jenom doporučit. Když jsem se bavil s lidmi, kteří dělali chorvatský průkaz s jinou firmou, tak jsem se nestačil divit. Asi je to hodně různorodý, ale aby si ani jednou nezkusili parkování, to mi přišlo trochu moc. Každopádně po kurzu jsem se cítil jistý v ovládání lodi s motorem - parkování bokem, zádí, za větru, boční vítr, na bójku, na kotvu. S plachtami jsem bojoval víc, uvědomovat si, kdy jaká změna kurzu udělá s plachtou, abych někoho neshodil do vody atd.
Každopádně při první plavbě jsme měli 7 let starou Elanku 384 impression. Myslím, že byla vcelku zachovalá, vesměs vše fungovalo, ale byl to obrovský rozdíl proti First 35, co jsme měli na kurzu. Najednou jsem měl těžkopádnou loď a i když jsem si zkoušel různé manévry hned po vpylutí z maríny, tak na větší prostoru se to zdálo o něco horší manévrovatelnost než s tou Firstkou, ale přišlo mi to ok. První parkování v marinách bokem i zádí pohoda. Pak přišla parkování kdy už zapadalo sluníčko a v marině asi poslední místo mezi dvěma velkými motorvými jachtami, úzká ulička plná mooringů a tady jsem byl poprvé totálně ve stresu, když jsem si klasicky najel špičkou pomaličku doleva na druhou stranu uličky, dal zpátečku, plný doprava a za cca 10m se mi to nestočilo ani o fous. Tak jsme tam začali trochu komatit a na pár vytočení jsme tam byli - němec musel povolit svůj mooring, protože jinak bychom se tam nedostali. Ráno nám to trvalo 45 minut vyjet, celá marina na nás hleděla, foukal vítr, který nás zfoukával a jak s tou lodí nešlo pořádně manévrovat, respektive jsem to neuměl a byl jsem tím ovládáním hodně zaskočený, tak jsme si celkem užili a teď na to s úsměvem vzpomínáme. Za 14 dnů jedu znovu tentokrát s holkami, tak to už máme trochu větší loď, s příďovým motorem a hlavně budeme jezdit do marín dříve a celkově to budeme dělat na pohodu.
Každopádně je dobrý na první plavby jet s někým zkušeným a ne tak jak já s lidmi, kteří loď viděli akorát na dovolené v Chorvatsku. Na druhou stranu nikoho takového nemám, s kým bych jel a čekat třeba další rok, než někoho najdu a zapomenout, co jsem se naučil, taky není dobrý.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » stř srp 13, 2014 10:38 pm

To Tě naprosto chápu, protože i po deseti letech se každý rok cítím jako začátečník. A závistivě čtu o několikáté plavbě za rok. To se mi zatím nikdy nepovedlo. jednoui či dvakrát, ale víc nezvládám. takže jsem k tomu pocitu začátečníka věčně odsouzen. Nicméně jsem začátečník poučený, který ! ví, že nic neví" a podle toho pluje. A snad i díky tomu se mi maléry vyhýbají. A teprve po létech jsem si uvědomil, jak blbý kurz jsem absolvoval. Takže všem radím - vybírejte opatrně.
A pak ještě, promiňte, krátká poznámka. Všichni známe ten otravný pocit, kdy dlouhé dny nic nefouká a jen vrčí motor. To si vždy programově vzpomenu na ty strašné dovolené na pláži, kdy byl člověk odsouzený na těch pár rozpálených metrů a těšil se na večer, kdy děti půjdou spát a naleje si do hlavy pár sklenic vína. Zažil jsem tu hrůzu dvakrát a proti tomu je bezvětří a plutí na motor s koupáním v prázdných zátokách óda na radost. Dost mi to pomáhá.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon kvě 02, 2011 2:00 am
Reputace: 21

Příspěvekod martinptacek » sob srp 16, 2014 8:45 am

Ja uz jsem v chorvatsku mesic a jeste dva tydny budu. Na vlastni 10m plachetnici. Je to trochu divny, ale casto obdivuju cizi vetsi lode jak jsou pekny a velky a jaky to na nich asi je atd. Kdyz uvazim kolik me stoji vlastni lod rocne penez, tak na zadnej charter nepojedu :-). Leda ze by nekdo vymenil trochu zkusenosti za misto na lodi. Treba se pristi rok nekam vecpu.

Letos jsem sedel v bozave na betone a videl jsem profi skippera jak najizdi k molu presne opacne nez si myslim, ze je to spravny. Jeste to vysvetloval dalsim dvoum budoucim kapitanum z posadky, ze takhle je to spravny. Nakonec tam napodruhy zajel a tech par metru do strany posunuli rukama. Mel jsem silny nutkani jim vysvetlit co delaji spatne, ale nechal jsem si to pro sebe, protoze jak by pak profiskipper vypadal. Ale stejne me jich bylo lito. Takze otazka zni, radit i kdyz o to kapitan nestoji apomoct novackum, nebo si to nechat pro sebe.

No jeste je moznost, ze to delam blbe ja :D
Uživatelský avatar
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: úte čer 29, 2010 2:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Kolín

Příspěvekod mikel » sob srp 16, 2014 3:11 pm

V loni jsem byl na Jadranu 3 týdny v kuse a jak to člověk má pak hezky v ruce... odhad síly větru, rychlosti lodi, zatáčení, pokyny posádce atd. Jezdit, jezdit a jezdit

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host