Plavba na řece proti proudu

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Plavba na řece proti proudu

Příspěvekod Michal123 » pon úno 10, 2014 4:09 pm

Pročetl jsem si pár reportáži z Dunaje a jiných větších řek. Dost lidí se vrací autem. Jaký to má důvod?
1) Proti proudu to moc žere a levnější je auto?
2) Slabý motor?
3) Prostě už to známe zpět by to byla nuda? :(
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pon úno 10, 2014 4:31 pm

Myslím že to je tím že řeka dost teče a když má třeba prod 10km loď maximálku 12km tak je to o ničem. za 10 hodin kruté lavby na plný výkon urazíš 20km začne třeba tma a s předstihem hledáš kotvení. zažil jsem to na Labi za velké vody v Magdeburku a nic moc v Míšni by jedne sám nezakotvil kde jsme korvili my ve 4 lidech. skluzová loď té to zase tak nevadí ta moc ten proud nepozná.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 7

Re: Plavba na řece proti proudu

Příspěvekod packa » pon úno 10, 2014 4:50 pm

Michal123 píše:Pročetl jsem si pár reportáži z Dunaje a jiných větších řek. Dost lidí se vrací autem. Jaký to má důvod?
1) Proti proudu to moc žere a levnější je auto?
2) Slabý motor?
3) Prostě už to známe zpět by to byla nuda? :(

v podstate jsi si odpovedel sam-pridej si další duležity činitel-čas
když pominu takove expedice jako absolvoval např.Denis,Dedko a jiní na Dunaji tak i na Labi se to občas hodí-teda pokud máš jednoduše přepravitelnou lodičku-ja v lonske roce byl po Labi ,Kolin-Litomeřice v pohodě za 8 hod-cesta zpatky 12 hod a jeste jsem to vytahoval pod poslední komorou-stačí parkrat čekani na komoře
kdybych skočil na vlak-dojel pro auto s vlekem(treba brzo rano) a jel domu po ose-celkem 3-4hod a za stejnou cenu-mohl jsem tam byt o den dele
na tohle je Labe idealní-vlak kopiruje řeku
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pon úno 10, 2014 5:15 pm

Ale Dědko plul po proudu na Dunaji.. A Labe zase nad Střekovem už zase tak neteče. jasně že ta cesta je dlouhá ale z Litáku to tahat autem do Kolína??? to už mi přijde neobvyklé. ještě pochoím že si to někdo odveze na Orlík a jede pak třeba do ústí
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » pon úno 10, 2014 5:29 pm

ale Kájo :) -psal jsem o plavbach Bratislava-Dunajska delta(Cerne moře)-jinak pokud nebudu honit čas a jiné...cesta plavbou tam i zpět mi nevadí-ovšem kdo ma 5k motorek a chce si projet Labe-pro něj to muže byt zajimave(ušetřit min.2 dny)
v lete planujem Vltavu nahoru a vlek v Tynu se taky asi hodí-kdyz zbyde čas prevezt to na Hněvkovice a pokračovat do CB
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 106

Příspěvekod Denis » pon úno 10, 2014 6:16 pm

Je to prípad od prípadu. Večšinou hrá hlavnú úlohu čas. Týždeň po prúde znamená 10 dní proti prúdu. Druhá príčina je spotreba. Tretí dôvod je, že pri plavbe proti prúdu sa nedá v toku len tak zastaviť kde sa ti páči a nechať sa unášať prúdom. Teda zastaviť sa dá, ale unáša ťa to opačným smerom :D
Dojem ktorý si získal, že sa vraciame autom, je však len dojmom. Pravdou je, že z večšiny, skoro zo všetkých našich plavieb po Dunaji sa vraciame proti prúdu na motore.
Jozef.
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jozef. » pon úno 10, 2014 7:10 pm

Už sa o tom napíasalo veľmi veľa, Denis to naznačil jasne.
Môj pohľad:
Mám loď 6,3 m , motor 115 koní. Aby som sa dostal do sklzu musím točiť aspoň 3800 ot/min, rýchlosť proti vode (!) asi 38 km/hod, spotreba okol 21 litr/hod.
Na Dunaji je to dole prúdom asi 45 km /hod podľa GPS, ale proti prúdu len niečo okolo 30 km/hod.m
Potom je spotreba dole prúdom 46 l/100km, hore prúdom 70 l/100 km. S týmto nič neurobíš, lebo musíš ísť v sklaze.

Dá sa čarovať na plavbe po prúde. Napr. na Dunaji sa dá celý deň len splavovať, rýchlosť 5-10 km/hod. Občas zapneš motor, vyrovnáš aby si sa vyhol bójke , alebo proti idúcej lodi. Aj tak som minul na plavbe do delty Dunaj 760 l benzínu za dva týždne plavby.
Proti prúdu si to ani neviem predstaviť.
Skúšal som všetko možné, ale vždy mi vyšla cesta naspäť na trajleri najlacnejšia. Aj keby som musel cestu zaplatiť profesionálovi.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » pon úno 10, 2014 8:16 pm

Já vím, že to tady už asi někde je. Ale jenom orientačně: jak nejvíc teče Labe od soutoku s Vltavou do Kolína (na jarní sraz)? :good:
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » pon úno 10, 2014 9:06 pm

vůbec nejvíc teče od soutoku po Obříství - podle stavu až 6km/h, i víc, normálně tak 4km/h. pak už jen kousky pod jezama cca 800m - kilák - tak 3 km/h

když se vyhrabeš do Obříství, tak už projedeš všechno :whist:
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » pon úno 10, 2014 9:39 pm

panak-ml píše:Já vím, že to tady už asi někde je. Ale jenom orientačně: jak nejvíc teče Labe od soutoku s Vltavou do Kolína (na jarní sraz)? :good:

jak piše david-nejhoší je ta užina nad Mělnikem-pak je to pohoda(no možna ještě par metru pod Brandysem) ale Berounku nahoru dostanem i kdybych mel sehnat veslaře :good:
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte úno 11, 2014 12:09 am

Když jsem loni v Litomericich na vlastní kuzi zazil proud přes 3.5km/h, pripadalo mi to jako docela slusnej hukot a nedokazal jsem v tom kloudne ani prirazit k molu. Pak jsem se vydal na Dunaj a zjistil, ze Labe je naprosta pohoda pro rekreacni vyziti siroke verejnosti.

;) Takze jen do toho, nic to není.

Zpět na