problém s vytahováním hlavní plachty

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

rorejs
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

problém s vytahováním hlavní plachty

Příspěvekod rorejs » ned srp 17, 2014 11:36 pm

Ahoj, prosím o radu:

Nedávno jsem koupil obstarožní plážový katamarán Hobie cat 16, trochu ho zrenovoval a párkrát pojezdil na Slapech.

Mám ale problém s vytahováním hlavní plachty. Přední lík je tvořen lankem, které je obtažené dakronem a prochází drážkou ve stěžni.
Drážka je ve spodní části stěžně rozšířená a tam se přední lík musí při vytahování plachty zasouvat.

Jenže právě v tom mám problém - přední lík se v drážce pořád zadrhává nebo se úplně skřípne a vytažení plachty je mimořádně obtížné.
Plachtu vytahuji v pozici proti větru a vždy předem povolím spodní lík na ráhnu.

Plachta je celospírová, což zřejmě přispívá k vytahování předního líku ven z drážky.

Opravdu nevím, v čem je chyba - jestli něco dělám špatně anebo jde o to že plachta je stará a přední lík ve špatném stavu?
Dá se přední lík nějak rozumně opravit, anebo jde spíš o postup vytahování plachty?

Předem díky za každou radu.

Tomáš
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » pon srp 18, 2014 12:11 am

Ahoj,
tohle vedení plachty znám pouze z rolfoku. Myslím, že na hlavní plachtě nemá co dělat. Není nějaká šance uchytit lem plachty na jezdce a ty pak vést drážkou, tak jak je to běžné? Hlavní plachta musí jít za všech okolností dobře nahoru i dolů. Nejlépe jednou rukou.
To že se někdy jezdcům nechce, pokud se nemaže, to je věc jiná a řeší to lecjaké mazadlo.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon srp 18, 2014 7:19 am

Tento systém se dřív běžně používal, také jsem ho měl na své první lodi a chodilo to lehce pokud byla loď přesně proti větru.. Jak ji začal brát vítr tak to šlo ztuha.

K těm jezdcům, čím je mažete?
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pon srp 18, 2014 8:05 am

Mam taky na hlavasce tento systém a taky občas zadrhávam. Chce to víc si povolit topenatu. Pak to celkem jde. Stejně ale u toho stěžně musim bejt.
Dočetl jsem se, že prý je to spolehlivější a lepší na plachtění. Daní je holt horší manipulace s plachtou. Asi už na příští sezónu přejdu na jezdce.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 21

Příspěvekod martinptacek » pon srp 18, 2014 8:38 am

Dej si tam zavlikaci kulicky. Nevin jak bych to lip poodal. Ty usnadni vstup do drazky, protoze se otaci. Jsou dve naproti sobe. Pak to pujde snadno
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod rb » pon srp 18, 2014 8:55 am

Myslím, že na hlavní plachtě nemá co dělat. :lol: Na okruhových plachetnicích zcela běžné.

Porovnej si velikost drážky ve stěžni a tloušťku plachty předního líku za lankem, pokud ti plachta nejde volně prostrčit, povolování lan a všeho možného ti nepomůže. Pokud jde obtížně vytáhnout, musíš plachtě trochu pomoci při nájezdu do štěrbiny. Někdy pomůže pořídit jinou plachtu nebo rozšířit drážku ve stěžni (to je ale až poslední možnost). Eventuálně pořídit na plachtu jezdce.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod karf » pon srp 18, 2014 9:09 am

Zkontroluj si hlavně kladku na vrchu stěžně. Vše musí chodit volně a občas se stává, že se výtah dostane vedle kladky. Kladku klidně promaž vazelínou. Zkontroluj i drážku, jestli je v celé délce volná a jestli neni stěžeň nějak opravovaný - třeba kusem látky obtočené kolem kulatiny projeď celou drážku.
Při vytahování dbej na to, aby byl katoš spičkama proti větru a stěžeň taky správně natočený. Na 16 není otočný stěžeň (?) tak hold musíš točit celým katošem. Hlavně dbej na správné navedení předního lemu do drážky, dávej bacha aby se plachta nezachytávala spírama o vant když jí vítr vytočí, nebo za příčku kormidel, nebo za otěže hlavasky...ideální je to dělat ve dvou lidech - jeden tahá a druhý všechno kontroluje a pomáhá plachtě do stěžně.
Máš výtah ocelový a taháš ho obyč lanem?!
Taky pomůže promazat drážku stěžně vhodným mazadlem ve spreji.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon srp 18, 2014 9:58 am

zdravím
měl jsem půjčený kat a řešil to samé, pomohl opalovací krém, faktor nevím :lol: , ale zabralo to.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod karf » pon srp 18, 2014 10:01 am

Rumex píše:zdravím
měl jsem půjčený kat a řešil to samé, pomohl opalovací krém, faktor nevím :lol: , ale zabralo to.

:good: :good: :good:
dobrý taky je jít na katoš hned po ránu. ranní rosa tomu taky pomůžeš :D
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » pon srp 18, 2014 11:06 am

Je videt, ze jsem jeste zelenac a je porad se co ucit. Rozsiril jsem si obzor o novy zpusob (resp. stary zpusob) vedeni plachty steznem.
Z praxe, kdyz nasazuji genu vim, jak mam od 3/4 do konce vzdycky dost, takze si to umim predstavit. je to ale nesrovnatelne s jezdci.
A asi se i hur sklada.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pon srp 18, 2014 11:56 am

Gena v rolfoku a hlavaska je úplně něco jinýho, byť je obojí v drážce. Vůbec to nesrovnávej. ;)
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » pon srp 18, 2014 2:33 pm

Předělej plachtu na jezdce do drážky, je jich několik druhů a funguje to. Na lodi mám hlavní celospírovou, výška stěžně 9m a bez problémů.
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » pon srp 18, 2014 2:53 pm

Mám HC16 a plachta jde normálně vytáhnout pokud stojíš proti větru. Jak už někdo psal nabok větru klade plachta slušný odpor.
Píšeš, že drážka stěžně je dole rozšířená, zkontroluj si náběh jestli není ohnutý nebo ostrý.
Každopádně je dobré tahat výtah jednou rukou a druhou pomáhat plachtě do výřezu, pak by to mělo jít lehce a plynule.
rorejs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod rorejs » pon srp 18, 2014 6:45 pm

Díky všem za rady.

Abych to ještě doplnil, výtah je tvořen ocelovým lankem, které je prodlouženo normální měkkou šňůrou za kterou se tahá.
Na obou stranách je výtah veden vně stěžně. Nahoře je velká kladka. Stěžeň je otočný. Loď nemá topenatu, i když ta by asi šla dodělat?

Kladka je promazaná a chodí dobře. Lem plachty v drážce taky chodí dobře, pokud je tam už správně zavedený.

Problém je jen v zavádění lemu do drážky. Náběh drážky je pozvolný a jak spíry plachtu šponují, přední lík se špatně zavádí.
Jednou rukou tahám za výtah, druhou se snažím plachtu zavádět do drážky. Skřípne se to, musím o 20 cm dolů a znova...
Třetí rukou vymotávám konce spír zaseknuté o příčník kormidel a čtvrtou kormidluji abych loď natočil proti větru, který se neustále točí (Slapy).

Předělat plachtu na jezdce by asi šlo, ale říkám si že Hobie to takhle dělá už nejmíň třicet let, tak snad vědí proč, v podstatě by to mělo fungovat.
Ještě to předělání zvážím.

Nejvíc mne zaujaly ty zaváděcí kuličky, to by asi bylo přesně to co potřebuji.
Nevíte kde se dá něco takového sehnat? Zatím jsem to v jachtařských e-shopech nenašel.
Má to nějaký název, pod kterým bych to našel, třeba i v Angličtině?
A je vůbec proveditelné to dodatečně namontovat na stěžeň, kde se s tím při výrobě nepočítalo?
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » pon srp 18, 2014 7:29 pm

prefeeder
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » pon srp 18, 2014 9:21 pm

Nevím jestli to popisuješ správně, ale výtah plachty, konkrétně jeho ocelová část chodí v drážce stěžně kromě posledního "korálku" který je asi 20cm od oka. Zbytek musí být v drážce.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod karf » pon srp 18, 2014 9:27 pm

NIC NEPŘEDĚLÁVAT!!! NEBUDE TI PAK FUNGOVAT ROTACE STĚŽNĚ!!! MEZI PLACHTOU A STĚŽNĚM NESMÍ BÝT ŠTĚRBINA!!!

Jak moc máš ty spíry našponovaný? Máš kapsy spír ukončený tou hezkou drahou bílou plastovou zarážkou prošroubovanou z obou stran a spíru v tom konci kapsy správně zapíchlou?

Taky je možný, že ten přední lem je víckrát opravovaný a je tam víc vrstev dakronu...

Jestli plachta sama nahoru vytáhnout v drážce jde a zlobí jen zavedení do drážky a hlavně jestli jí vymotáváš z kormidel a otěží, tak vůbec nehledej chybu v té drážce. Fakt stačí, že na spíře táhneš omotanou otěž a jde to blbě. kdybys dal všechno z trampolíny pryč a někdo ti plachtu hlídal, tak to bude nahoru takovej fofr, že jí přes kladku stáhneš před stěžněm dolu :mad: :mad: :D
rorejs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod rorejs » pon srp 18, 2014 10:56 pm

to fitor:
Asi jsem to fakt nenapsal úplně správně. Ano, ocelové lanko chodí v drážce, ještě se na to pro jistotu kouknu.
Myslel jsem to tak, že výtah není vedený vnitřkem stěžně, jako u mnohých lodí.
Ale to je asi mimo jiné proto, že stěžeň je otočný, nevím...

to karf:
Souhlasím že předělání na jezdce zřejmě není nejlepší cesta.

Ano, spíry jsou u předního líku správně vražený do plastových pouzder.
Našponovaný je mám dost, zkusím je trochu povolit.

Přední lík je zřejmě opravovaný, ale připadá mi že v drážce chodí celkem dobře, problém je fakt v tom zavedení.
Ještě by to mohlo trochu drhnout v místě napojení dílů stěžně (je dvoudílný).
Jenomže se to kouše i tehdy, když mám plachtu perfektně srovnanou, konce spír volné a dělám to třeba v bezvětří.
Ve dvou jsme to dělali taky, šlo to líp ale pořát dost blbě.
Hlavně v poslední fázi, někde v oblasti kasacích ok se lík prostě pořád vytahuje ven z drážky, plachtu musím přitahovat dopředu ke stěžni a přitom visím na výtahu skoro celou svou vahou (což je "úctyhodných" 60 kg).

Díval jsem se na ty prefeedery: pokud to chápu, přidělávají se nějak na stěžeň kousek pod náběh drážky, nebo ne?
Ten prefeeder je pak ale podle mě dost odsazený od úrovně drážky, takže by ten problém možná ani nevyřešil.
To bych ho musel nějak zabudovat do stěžně, aby ty kladečky naváděly lík přímo do drážky.

Každopádně zkusím povolit napětí spír a namazat přední lík.
Někde jsem četl, že to lze udělat silikonovým olejem ve spreji. Můžu použít třeba WD40? Přímo na dakron?
Zkoušel jsem to namazat parafínem ale to očividně nebyla dobrá volba...
rorejs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod rorejs » pon srp 18, 2014 11:28 pm

Ještě bych měl jeden dotaz, tentokrát ke spouštění plachty:

Ocelové lanko výtahu má nalisované zarážky, které po vytažení plachty zapadnou do jakéhosi záseku na vrcholu stěžně.
Zarážky jsou dvě, jedna slouží pro plnou plachtu, druhá pro skasanou.
Takže plachta drží nahoře, aniž by musel být volný konec výtahu napjatý dolů. (Přední lík se šponuje stahováním ráhna, jehož závěs také chodí v drážce ve stěžni).
Když ale potřebuji plachtu rychle spustit, dělá mi to potíže.
Musím plachtu trochu povytáhnout nahoru, zarážka se částečně uvolní, ale abych ji úplně vyprostil ze záseku, musím vylézt na špičku jednoho banánu, chytím se předního stěhu a druhou rukou tahám za výtah, až se ze záseku uvolní.
V horším případě plachta nejde sama dolů, jdu ke stěžni a pomáhám ji vytahovat z drážky. Výtah se pak zasekne na druhé zarážce, takže musím znova na banán. O kormidlování v takové situaci samozřejmě nemůže být řeč.
Na Slapech mi to celkem prochází, ale na větší vodě, kde opravdu fouká si to moc nedovedu představit.

Máte nějakou fintu, jak na HC16 spouštět plachtu lépe a hlavně rychleji?

...no, vypadá to že jsem těžký amatér, který na malé plachetnici nezvládá ani ty nejzákladnější úkony - a je to skutečně tak... O to více budu vděčný za každou radu.
Mimochodem, o jachtingu jsem něco přečetl, ale informací o specifikách malých katů jsem toho moc nenašel.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » úte srp 19, 2014 7:20 am

rorejs píše: ...Díval jsem se na ty prefeedery: pokud to chápu, přidělávají se nějak na stěžeň kousek pod náběh drážky, nebo ne?

Tady to máš v detailu:
Obrázek
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » úte srp 19, 2014 7:56 am

Ahoj Rorejs,
z výše uvedeného usuzuji, že plachtu vytahuješ a stahuješ na vodě. Není jednodušší (alespoň já to tak dělám a spousta lidí se stejnými loděmi) plachtu vytáhnout a stáhnout na břehu? Popřípadě v "lýtkové" hloubce? Pak nemáš problém s ujížděním lodě.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » úte srp 19, 2014 9:14 am

to Johna:
To jo, ale když oni někdy k večeru zapomenou vypnout vítr (prý za to může japonský ing. Bušito :D )břeh je obsypanej kamenýma blokama, panelovej skluz, a já chci přistát na bójku, tak tu plachtu na vodě sundat musím. V jednom to jde docela blbě. Pokud je k dispozici písečná pláž, pak samozřejmě jak píšeš.
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » úte srp 19, 2014 9:42 am

To Bedrich:
vítr při přistání problém není, naopak jsem hodně rád když fouká (například letos mě najednou vypnuly vítr na Neziderským jezeře a já musel s lodí pěšky docela kus (ještě že tam je všude malá hloubka)). Pokud bych byl uvázán k bójce, tak je loď po větru (pominu to, že takhle lehký katamarán na bójku moc nepatří, ale patří řádně přivázaný na břeh). Jinak i v tomhle případě bych zajel ke břehu (ne na břeh) a plachtu sundal tam (záleží také jak je bójka daleko, ale radši bych kus pádloval, než bych hledal problém se sundáním/nandáním plachty na hloubce). Možná jsem tě ale asi úplně nepochopil. A když bych se bál kamenů na dně, tak vyskočím o fous dřív (voda třeba po prsa) a katík odtáhnu/odtlačím (dle směru větru) na menší hloubku. Samozřejmě se sundanou otěží. Už nějakou dobu na katamaránu jezdím a nikdy jsem s tím problém neměl. Samozřejmě nevím přesně jakou lokalitu máš na mysli.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » úte srp 19, 2014 10:40 am

Bylo to na Rozkoši u České Skalice a tehdá foukalo opravdu hodně. Více v SZ.
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » úte srp 19, 2014 11:33 am

rorejs

ty zarážky tam jsou a jiná cesta na uvolnění plachty není, než to dvakrát vyháknout, jak píšeš. Zarážka se musí uvolnit z háčku na stěžni. Viděl jsem výtah jenom s tou horní, kdy tu pro refovací polohu odstraníš.
Jinak já vytahuji i stahuji plachtu na břehu, nebo v mělčině, pravda je, že ve dvou.
Ale podle toho, co píšeš si myslím, že lano zašité do předního líku má malý průměr a pak se to neustále zasekává. Dělený stěžeň tomu také přispívá pokud má spoj vakl, ale až od místa spoje, ne od spodu.

Zpět na