Jak nejlépe poprvé na moře?

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Re: Jak nejlépe poprvé na moře?

Příspěvekod Denis » pát úno 19, 2016 3:53 pm

David, ale nie všetci, len niektorí :? Niekto to tu zobral ako osobnú vendetu. Fakt sa nestačím diviť.
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » pát úno 19, 2016 4:09 pm

David mne předešel a má pravdu.

Zakladatel vlákna, který se ptá na foru, jak se ptá, není takový divočák, aby sám do všeho skočil po hlavě.

Odbočka : Je nutno přiznat si, že takoví taky jsou a jsou třeba i úspěšní, ale ti se sem nebudou chodit chlubit, byli by za totální blbce. Osobně taky znám lidi, kteří se poprvé plavili na moři v době, kdy ztroskotala Estonia, v malé dřevěné lodičce i s dítetem na přídi a žijí dodnes, ač byli 14 dnů nezvěstní kdesi na moři. Jiný můj kamarád ze studií si onoho dne půjčil loď zalhal o svém "vzdělání" (žádný prukaz neměl) a suverénně se pak dva týdny plavil a zcela bez nehody náročnou trasu... V pěkném počasí, mimo diváky na volné ploše se naučil kormidlovat, pak zkusil jednu plachtu, druhou plachtu. Jsou prostě i extrémně šikovní a chytří lidi co něco umí, umí předvídat, technicky zdatní a neztratí se nikdy. Ale o těch to tady na foru není a nemůže být. Už jenom proto, že o forum nemají zájem. A jejich přístup nelze nikomu veřejně doporučit. Kdo na to má, tak tiše existuje i bez doporučení, ostatní musí jít cestou pokornou.

Zakladatel vlákna se chce trochu zorientovat, a odpověď pro něj zní : přidej se k někomu do posádky. Papíry neřeš. Už mu výše bylo doporučeno zde, či na FB. Více poradit asi nelze. Hnát to jakousi cestou cestovky je asi zbytečné. Taky je pro něj zbytečná do začátku i ta snaha o plavbu "samo domo" když sám pisatel svou akci tituluje "dovolená s rodinou." Divočáci s adrenalinem v krvi a se zkušenostma své akce nazývají jinak.
Samozřejmě ideál pro něj by byl, kdyby se přidal k někomu, kdo fakt umí. :)
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » pát úno 19, 2016 4:38 pm

Teď když to po sobě čtu, tak mám strach, aby si pisatel nemyslel, že ho vidím jako úplného blba a ještě prý neslušného.
Tak takhle to zrovna není, já nepatřím k lidem, kteří si myslí, že by příchozí měli povinnost zdvořile a podrobně se představovat a vyvalit své zkušenosti. Podle krátké otázky lze vytušit hodně věcí. Nikdy bych si nedovolila hodnotit, zda a jak rychle se pisatel zdokonaluje v jachtingu vzhledem k datu své registrace, to mi naopak přijde velmi nevhodné, až neslušné a posměšné, na rozdíl od opatrného a slušného dotazu.
Myslím, že nejvíc zla v životě i na foru vychází z toho, že se lidi vzájemně hodnotí a negují, místo aby se přijímali, jací jsou.
No snad už má zadavatel vlákna odpovědí dost a těší se s přítekyní na loď. :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 19, 2016 4:52 pm

Kalfare, jestli to ještě čteš, chci Tě na něco upozornit:

Ve facebookové skupině Jachting: Hledám posádku se objevil inzerát člověka jménem Zdenek Šustr. Tenhle člověk je v jachtařské komunitě znám jako osoba velice neseriózní (řečeno nejmírněji, jak je jen možné). Za svoji „činnost“ spojenou s jachtingem byl trestán. Vyber si někoho jiného.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pát úno 19, 2016 10:34 pm

Omen píše:Jajarine, hezky jsi to tady v předchozím příspěvku (rádoby nestranně) rozhrnul.

Mě by ve tvém případě třeba zajímalo, jak jsi myslel tuto větu???
jajarin píše:... Synovi jsem říkal když se bojíš, běž a šáhni si na to a když nemáš svůj rozum na cizí se vy ..r.

Je to tak, že jsem mu vždycky říkal, vyslechni si, poraď se , ale udělej si to sám jak uznáš za vhodný, protože za všechno co uděláš jsi vždycky jen a jen ty zodpovědný.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pát úno 19, 2016 10:39 pm

Jarda885 píše:
jajarin píše:Admine!!!! Všechno to tady smaž a vypiš nové téma: "Jak nejlépe poprvé na moře" .....

Nové téma nemá smysl zakládat.
Dopadne to stejně.
Podobných názorových výměn na téma jak začínat je na JI spousta.
Zde oceňuji věcnou argumentaci, minimum invektiv.

Nemyslel jsem nové téma, ale to samé téma, ale bez nějakého osobního napadání a jen a jen pouze rady, aby si vybral to co uzná za vhodné a je mu nejbližší, aby mohl vyjet na moře.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát úno 19, 2016 10:58 pm

Jarda885 píše:Denisův postup lze zobecnit a doporučit.
1. Přidat se k někomu na plavbu.
2. Sehnat vlastní kamarády a najmout kapitána, nejlépe kamaráda, který má oprávnění.
3. Udělat si vlastní papíry.

Ale ta informace zde Jajarine zazněla v úplném začátku. Kdyby se zde neprobíral ten nesmysl se Švédskem, vyznělo by to.

Tak jak to napsal Jarda to prostě je. Mám za sebou k osmdesáti posádkám a jsem v nejužším styku s lidmi kteří chtějí plout. Stovky lidí.
Všichni lidi co jsem poznal volí 1, 2 nebo 3. Zase. Každý je jiný.

- Mám lidi co si se mnou dělali zkoušky a ještě pět let jejich rodinám dělám námezdního kapitána. Protože jezdí rádi na loď, rádi si sem-tam zakormidlují, ale odpovědnost nemusí, raději si hrají se svými dětmi.
- Mám lidi kteří o zkoušky nemají zájem a jen a pouze využívají služeb kapitána a nechávají se vést. S tím že samozřejmě kormidlují, určují loď, destinaci, navrhují zátoky.
- A pak mám nespočet lidí, kteří se setkali s mořem poprvé na kapitánském kurzu a buď hned, nebo po jednom skipper tréningu, už plují sami.

Co člověk to originál. Ale všichni jdou cestou 1, 2, nebo 3. Jenom proboha ne strčit do lodě a odšoupnout od břehu.
kalfar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod kalfar » sob úno 20, 2016 3:36 pm

Sleduji to tu a koukám, že jsem trefil citlivé téma. Možná by to byl dobrý námět na nové vlákno, kde by mohl každý popsat, jak a kde sám začínal. ;)

Na tom středomoří si trvám, rád bych se po moři nejen plavil, ale i se v něm dobrovolně vykoupal. Osobně se mi nejlépe jeví možnost doplnit jinou posádku. Sami s kapitánem to by nemuselo dopadnout dobře, ve třech lidech je vždycky jeden navíc. Dělat si u toho rovnou průkaz by bylo až moc starostí a zodpovědnosti najednou, od toho si chceme na dovolené odpočinout. Přátele možná nalákám příští rok až přijedu se zkušenostma a pěknýma fotkama, letos je nikam nedostanu.

Do skupin jsem se přidal a v hlavě si tak skládám příspěvek sem do fóra, napíšu ho jen co se vrátím domů. Teď právě čekám na trajekt v Doveru, čeká mě víkendový odpočinek na pobřeží v Dunkirku.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod martinptacek » sob úno 20, 2016 4:32 pm

Určitě spoustu lidem chyběla moje reakce :D

Já jsem začínal jako samouk. Po 14 denním plachtění v Brně jsme s tátou dopravili loď do Sukošanu a báli se přeplout do Ždrelacu. Ale počasí bylo dobrý, tak jsme pluli. Další rok jsme pluli k další řadě ostrovů atd. Bylo to docela pomalý tempo, ale bavilo nás to a i tak to byl pro nás adrenalin a spoustu času zabralo vymýšlění jak a co dělat.

Tohle je samozřejmě cesta jak se dostat na moře. Je to však o hodně pomalejší a dražší, než se k někomu přidat na spoluplavbu. Pár nováčků na lodi každý rok svezu a pro lidi kteří na lodi nebyli nikdy není navigace nebo colreg úplná priorita. Pomocí navigace v telefonu se dokáží v Chorvatsku orientovat, přednost vyřeší tak, že uhnou všemu ještě míli před možným bodem, kdy se řeší kdo má přednost. Pro nováčky jsou daleko důležitejší témata. Uvázat vazák, mít připřavený lana než přirazím ke břehu, fendry spuštěný, atd.. Prostě úplný maličkosti, který jsou pro nás už automatický. Musí nad tím přemýšlet a to jim ubírá čas a možnosti přemýšlet nad důležitýma věcma. Takže bych doporučoval vzít pár peněz a jít do spoluplavby třeba jen sám nebo s partnerkou a dostat do krve ty nejjednoduší úkony. Až se v autě naučíte řadit bezmyšlenkovitě, tak teprve pak můžete přemýšlet nad tím, kdo má kdy přednost. Takže určitě sledovat zdejší forum. Majitelé lodí nabízí místo za příspěvek na provoz
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod meloun » sob úno 20, 2016 6:04 pm

Pavel-Sulc píše:Každý jsme jiný a máme vlohy na něco jiného.

To je přesně ono. Každý má jiný pohled na věc, jiný talent ... Někomu stačí být hodinu za kormidlem a máte pocit, že celý život nic jiného nedělal, někomu to nejde ani po 100 hodinách. A spousta lidí má tendenci posuzovat schopnosti ostatních podle sebe: když já jsem to zvládl, tak proč ne on?
Ty jsi začal sám a ve Švédsku, měl zkušenosti z okruhovek, dostatek talentu a štestí, že ses nedostal do žádných potíží, proto je to z tvého pohledu nejlepší způsob. Ale je třeba si uvědomit, že některým z tohoto fóra prošla rukama spousta "kurzistů", takže vědí, že ne každý je rozený jachtař - pro příklad nemusím daleko, když si uvědomím, co všechno jsem slušně řečeno pos... na své první kapitánské plavbě, kdy jsem si myslel, že po týdnu s kamarádem a týdenním kurzu to v pohodě zvládnu. Naštěstí to dobře dopadlo, ale byl jsem rád, že jsem byl v místech, která už jsem znal a která nebyla navigačně náročná.

lynx píše:Loni v září jsme při plavbě na start v závodě našli v jižním Baltu mrtvého chlapa. Jeho kamaráda našli už o týden dřív kdesi na pláži – taky mrtvého. Asi nebyli priposr.tý.
Jen by mě zajímalo, kdo jim řekl, aby na vše kašlali a pluli, že navigaci (meteorologii, Colreg atd. – nehodící se škrtněte) se doučí pak.

je to trochu :offtopic:, ale máš nějaké detaily, co se jim stalo?
kalfar
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod kalfar » pát bře 04, 2016 11:04 pm

Koukám jak rychle se to rozjelo, tak rychle to tu vyhaslo.

Tady jsem konečně napsal inzerát a budu rád, pokud mi poradíte, co do něj mohu ještě doplnit ;)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát bře 04, 2016 11:47 pm

meloun píše:
lynx píše:Loni v září jsme při plavbě na start v závodě našli v jižním Baltu mrtvého chlapa. Jeho kamaráda našli už o týden dřív kdesi na pláži – taky mrtvého. Asi nebyli priposr.tý.
Jen by mě zajímalo, kdo jim řekl, aby na vše kašlali a pluli, že navigaci (meteorologii, Colreg atd. – nehodící se škrtněte) se doučí pak.

je to trochu :offtopic:, ale máš nějaké detaily, co se jim stalo?

Ani mi to off topic nepřijde. Diskuze byla o tom, jestli lidé jsou/ mají být „priposratí“. Chtěl jsem ukázat, že když někdo není, může to dopadnout špatně.
Pokud vím, tak se dva lidé/ rekreační rybáři, bez ohledu na předpověď počasí, vydali na moře v otevřené lodi a oba zemřeli.
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod meloun » sob bře 05, 2016 1:54 pm

lynx píše:Ani mi to off topic nepřijde.

Já věděl, že toho strejdu s cedulí "off topic" neumím používat ... Chtěl jsem tím jen omluvit mojí zvědavost, která odbočovala od tématu.
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Danar » pon bře 07, 2016 5:10 pm

Ahoj všichni, už dlouho jsem sem nenapsal nic užitečného (vlastně se pořád čeká na to poprvé že? :crazy: ) a ani jsem hooodně dlouho neměl čas fórum příliš sledovat. Trošku i ta chuť nebyla. Tohle vlákno jsem prošel teď celé a přijde mi to smutné...
Jak někdo napsal, podle tohoto se může zdát, že jsou jachtaři opravdu nesnášenliví a haštěřiví. Jeden něco poradí a další se snaží ho rozcupovat na kousíčky na všem, co opomenul zmínit, namísto aby jeho odpověď doplnil nebo upřesnil. Například k tomu návrhu archipelagů ve Švédsku stačilo upozornit na obtížnost, že je nutno předem nastudovat to a tamto, vybrat si tam lokalitu, kde to není masakr a nejlépe to detailně prokonzultovat s někým (místně) znalým. Napadnout autora namísto kolegiálního doplnění, no nevím...
Není asi nutno mi vysvětlovat, že jachting, především na moři, není legrace a osobně to neberu na lehkou váhu. Ale proč přiživovat snahy (např. našich zákonodárců) o vytvářené tupého stáda vytvářením pravidel, která jsou nastavená na úroveň největšího b**a, se kterým se lze setkat při nejhorších konstelacích a nejlépe umocněných na druhou? Jednoduše kamna jsou horká a každé dítě se to naučí velmi snadno a vytvoří si instinkt. A abych nebyl napadán, tak ale tím nemyslím zkušenosti, které jsou vykoupeny životem a podobně. Zastávám názor, že čím více ochranných pravidel, tím více se lidé naučí spoléhat na to, že všechna nebezpečí jsou již za ně řešena a oni se nemusí bát. Potom je srazí na zem i něco banálního. Například chybějící nápis na rohlíku, že může člověku zaskočit.
Pan Darwin by se asi divil, jakým způsobem se zvyšuje inteligence lidstva. Za chvíli budeme umět ovládat milion technických pomůcek, ale nebudeme umět to základní - přežít. Je to kruté, ale pokud si někdo neváží vlastního života, nepoužívá zdravý rozum, tak se mu může stát něco nepěkného. Pokud jednou já sám zhynu svojí blbostí, pokládám za svoji posmrtnou povinnost vyhledat duši pana Darwina a sdělit jí, že se úroveň lidského inteligenčního genofondu díky mě opět trošičku zvedla ;).

Také souhlasím s tím, co napsali David a Vilma.

PS: Osobně mě velice uráží, když někdo, kdo mě nezná, automaticky předpokládá, že jsem de**l a chová se podle toho. To je privilegium, které patří jen lidem, co mě znají. Klidně si nechám poradit, pokud něco dělám špatně, nebojím se požádat o pomoc. Za to jsem vždy rád ( i když i v dospělosti maminčino kázání "jeď opatrně, prší, může to klouzat, dávej na silnici pozor atd. mě trochu už vadí, ale to je z mateřské lásky, že ;) ).

A nakonec patří má omluva za offtopic :)
vikigach
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vikigach » pon bře 07, 2016 7:12 pm

ahoj, četl jsem že potřebujete plout v květnu nebo v červnu, protože v letě musíte pracovat. Já jsem se synem v Chorvatsku už od května. Takže když se rozhodnete tak můžete plout v květnu nebo v červnu. Ze Zadaru.
A věřím, že se najde víc lidí kteří Vás vezmou. Třeba Martin Ptáček, a další. Teď je na mnoho lidí příliš brzo. Ani oni nemají jasno ve kterém datu na Jadranu budou.

http://vikigach.rajce.idnes.cz/plachetnice_C_C_MEGA_30/

Vikigach
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 162
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon bře 07, 2016 7:28 pm

Kära vänner – milovaní přátelé by řekl Švéd. Otázku Jak nejlépe poprvé na moře? beru s plnou vážností. Nezkušený hledá rady a doporučení od zkušených. Jak správné a jednoduché.
Vždy se snažím vžít se do situace a myšlení protistrany, tak nejsnáze a nejpravděpodobněji pochopím, co se žádá.
Co píši je mé opravdové přesvědčení na základě mých zkušeností a znalostí. Samozřejmě semnou nemusí každý souhlasit, to by bylo asi i podivné.
V takovéto vážné a zodpovědné debatě by měly být presentovány jen správné názory a rady. Tady není prostor pro humor a někdy i vzájemné urážení. Uvědomte si, šprýmaři, ten kdo se ptá, není zkušený a nemusí rozlišit co je vážné a co je šprým. V takové chaotické debatě uniká smysl a je nebezpečí, že začátečník uvěří něčemu, co je nesmysl a může nastat i nebezpečná situace.
Tobě Kalfar a Tvé přítelkyni a dalším nezkušeným, přeji mnoho mil bez problémů a incidentů. Vždyť jachting je tak krásný, moře a horizont uklidní v chaotickém denním životě. Lycka till – hodně štěstí
severak.ova
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod severak.ova » pon led 08, 2018 3:10 pm

Zdravím Vás mořští Vlci, jsem tady nový a chtěl bych se letos 2018 znovu dostat na moře, do posádky, nejlépe na začátku sezony květen-červen, s výhodou na Baltu. Loni jsem byl na Jadranu se zkušeným kapitánem, ale potřebuji častěji, ať se něco naučím...letos si chci koupit plachetnici a začít kolem břehů" asi na Baltu. Samozřejmě i s rozumnou finanční odměnou z mé strany. Jsem učenlivý pohoďák, 57 let. Díky- Honza
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 12

Příspěvekod Pavel63 » ned led 14, 2018 10:31 pm

Když už se to vlákno "vytáhlo", přečetl jsem ho od začátku a dovolím si přidat k předchozímu vlastní zkušenost. Nechci hodnotit předchozí.

Určitě je rozumné, když někdo na moři ještě nebyl, tak se k někomu přidat. Výběr nejlépe dle nějakých zkušeností, doporučení přátel a podobně. Loď je malá a není moc kam "utéct", když člověk narazí na někoho, kdo mu nesedí. Konec konců když pojede na týden s někým jiným, ledacos okouká a hlavnně - vyzkouší si to i v praxi a to nejdůležitější - může si zvážit, zda je to opravdu pro něj a bude pokračovat, nebo moře pro něj není.

Další krok pak může být udělat si papíry (nejlépe asi MDČR "C", které jsou sice poměrně náročné, ale podmínkou je kurz na moři a to je opět zkušenost v reálných podmínkách). Současně lze udělat si ještě papíry od SPS na vnitrozemskou plavbu, což pak má jednu výhodu - lze si půlčit kajutovku i u nás třeba na Orlíku či na Lipně (pozor, Lipno je trochu záludné mělčinami). Pokud si netroufne po získání papírů hned na moře, může si vyzkoušet plachtění právě na Orlíku (jsou zde půjčovny stejně jako na moři). A nebo jet ještě jednou s někým zkušenějším na moře a pak teprve si půjčit na svoje triko menší loď (např. Bavaria 32 a pod.) a vyrazit nejprve samozřejmě za příznivého počasí na kratší plavby, ale hlavně získávat zkušenosti. Opakovaně si vyzkoušet kotvení, zaplouvání k molu, na bóji a podobně. V každém případě je vhodné, aby i v tom Chorvatsku měl na lodi ještě někoho, kdo je schopen aspoň kormidlovat a dávat pozor na okolí, protože občas je potřeba se podívat do mapy, ověřit si polohu, podívat se a prostudovat cíl cesty (zátoka, přístav ...) a po tu dobu nemůže stát u kormidla někdo, kdo si plete, na kterou stranu vlastně má zatočit kormidlem, aby loď zatočila doleva.
Považuji za samozřejmé, že GPS je sice pomůcka, je nutné mít ale mapové podklady. Plul jsem na jedné majitelské lodi, kde byla nadprůměrná výbava, s jakou jsem se ještě nesetkal (včetně GPS, která po zadání cíle zvollila trasu, otočné body a pak sama zadávala kurzy do autopilota), nicméně jsem některým členům musel vysvětlit, že základem je terestrická navigace, orientace v mapě, při plachtění pohled na plachty a veškeré windmetry, autopilot a GPS je hezká nadstavba, ale pouze nadstavba, která může a nemusí fungovat. Co čert nechtěl, po 4 hodinách plavby klekly baterie a došlo na moje slova ...
Menší loď mi připadá, že je obratnější a lépe se ovládá, byť dnes je trend půjčoven nabídka spíš větších lodí od 40" nahoru. Jen doplním, že jsem měl zkušenosti z divoké vody a o plachtění jsem něco malinko věděl, protože jsem trochu jezdil na windsurfingu.

Jakákoli teorie, kurz a nebo plavba se zkušeným kapitánem za hezkého počasí nenahradí vlastní zkušenost, když "foukne" třeba 30 - 40 knt. Pak teprve člověk pochopí, co vítr umí, jak se chovat, jak rychle se dokážou zvednout vlny a podobně. Rovněž nenadálé nárazy větru člověka vytrénují, že na lodi musí vždycky počítat s tím, že kdykolli může přijít náklon.

Sám jsem plul jeden rok s kamarádkou, která nám dělala kapitána (pár let již plula), na 6 m plachetnici. Přez zimu zkoušky a další rok jsem vyrazil jako kapitán na stejné plachetnici. Plavba se spolužačkou byla za ideálního počasí, moje první kapitánská plavba s rodinou naopak mi byla tvrdou školou, protože za týden bylo asi 8 bouřek, z toho 2 na moři mezi ostrovy. Tam jsem pochopil velice dobře, že základem je znalost předpovědi počasí, orientace dle mapy (GPS ještě nebyly), kontola dobře držící kotvy, ale i vhodné oblečení do nepohody (za 15 minut ve vichru za bouřky v červenci v HR jsem byl tak zmrzlý, že jsem neudržel hrnek s čajem ...) a další věci. Po pár letech plaveb v HR na 6 m plachetnici jsem pak přešel na 12 m plachetnice a právě z respektu před větší lodí jsem si na 4 dny půjčil asi 8 m plachetnici na Orlíku a nejprve to vyzkoušel v "domácím prostředí". Nechci tím tvrdit, že na Orlíku nemůže nastat problém, taky jsem už vykoupal spodní lem plachty, když přišel náraz větru, ale je to přece jen trochu bezpečnější, než na moři.

Takže jak začít? Rozhodně bych nejdřív absolvoval plavbu s někým zkušenějším.

Pavel.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon led 15, 2018 7:28 pm

Ahoj!
Jsem začátečník, ale právě proto bych Vám doporučil přihlásit se ve dvou do Chorvatska na kurz na chorvatské papíry u slušné firmy. Kurzy se dělají právě na jaře nebo v září-říjnu, za své peníze dostanete nejlepší přidanou hodnotu, pro dvojici dají určitě slevu, zjistíte, jaké je to dohromady s náhodně vybranou posádkou a hlavně se něco naučíte. Pokud Vás to chytne, trénovat pár víkendů na Orlíku nebo na Lipně, ještě ten podzim, nejdříve na plachetnici do 20 m2 plachet, potom udělat si VMP, na jaře vzít větší plachetnici, a pak už začátkem léta sami na moře! Podobně jsem to udělal (udělali jsme) to se ženou.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » pon led 15, 2018 9:18 pm

To Vojtaharok:

Osobně nemám nic proti třeba i chorvatským papírům, ale opět je to jít cestou první plavba nejpre s někým zkušenějším, což samozřejmě kurz v HR s cílem udělat na závěr papíry splňuje, a navíc to ještě bude plavba zaměřená na to nováčky seznámit a naučit aspoň základy. Ne každý skiper, byť sám je třeba zkušený, umí předat svoje zkušenosti dál třeba lidem, které má v posádce. Člověk, který je na kurzu coby skiper - instruktor, by toto umět určitě měl.

Jen upozorním, že i po absolvování kurzu v HR a třeba získání papírů nelze u nás plout na Orlíku či Lipně na větší plachetnici, než tuším s 12 m2 plachet (nikoli 20).

A pak jít cestou nejprve menší lodě (32") třeba ve čtyřech lidech a pak teprve jít do větší. Jakákoli chyba v připlouvání k molu, jakýkolli nechtěný kontakt, pozdní refování plachet a podobně se na malé lodi, kterou člověk odtlačí ručně či nohou, v ruce má otěž plachty, kterou udrží i holou rukou, se řeší zcela jinak, než když řeším setrvačnost lodě o výtlaku třeba 10 t a nebo držím otěž plachty, která má 80 m2 a to už rukou neudržím ani kdybych si dal dvojitý řízek. Tam se pak i tah plachty počítá ve stovkách kg ne-li v tunách.

Pavel.
Jozeffranc
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jozeffranc » pon led 15, 2018 11:35 pm

[fade] Honzo, jsou i majitelé lodi kteří nabízejí levné spoluplavby v Chorvatsku. Třeba 5 dní za 3000 nebo týden za 5000 . Pokud vím jsou to na fóru Martin Ptáček nebo Vikigach/fade
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » sob kvě 19, 2018 6:38 pm

Jen v krátkosti jsem si znovu přečetl příspěvk yna str. 4 a rád bych některým přispěvatelům pouze navrhnul, aby si příspěvek, který napsal o něco výš Danar, někde nejlépe vytiskli a pověsili na nástěnku, aby ho měli na očích a mohli si ho přečíst, než napíšů svůj zejména negativní příspěvek na něčí názor. To je příspěvek, který by se měl dát někde na úvod fóra, aby byl všem na očích.
Mohu mít jiný názor, ale nemusím hned z někoho dělat blbce.

Pavel.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod pan.fotograf » sob kvě 19, 2018 11:11 pm

To Joseffranc: Přéésně ! Před týdnem jsem se vrátil z plavby s "Vikigach" - 6 dní za 1000,-Kč a den práce. Bavili jsme se o té královské nabídce. A nemohl jsem pochopit, že to to nabízel i loni - a nalezl se, tuším, jen 1 zájemce (na celém fóru) :-( Letos jsme byli dva. Pak si tedy říkám? V čem je problém u těch "zájemců" ? Tisícovka to rozhodně nebude! A jak skutečně hluboký je ten zájem, když nevyužijí možnosti (i Martin Ptáček své plavby nabízí za 5000,-) ? Prý vždycky zavolají nadšenci 3-4 i více, ale pak: - jednoho nepustí manželka, - druhý onemocní, - třetí musí na zkoušky ve škole, apod. výmluvy.

Zpět na