Jak nejlépe poprvé na moře?

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

kalfar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Jak nejlépe poprvé na moře?

Příspěvekod kalfar » pon úno 15, 2016 9:49 pm

Zdravím

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Rádi bychom s partnerkou strávili naši letošní dovolenou na plachetnici. Poradíte mi kde nejlépe si může mladý pár přičuchnout k námořnímu plachtění? Nedáme dohromady celou posádku na loď, budeme muset najít dvě volná místa. Je lepší to řešit přes cestovku nebo jinak?

Díky
Petr
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Re: Jak nejlépe poprvé na moře?

Příspěvekod jajarin » pon úno 15, 2016 9:56 pm

Napiš kdy, kam s kým atd.
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » pon úno 15, 2016 10:44 pm

kalfar píše:Zdravím

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Rádi bychom s partnerkou strávili naši letošní dovolenou na plachetnici. Poradíte mi kde nejlépe si může mladý pár přičuchnout k námořnímu plachtění? Nedáme dohromady celou posádku na loď, budeme muset najít dvě volná místa. Je lepší to řešit přes cestovku nebo jinak?

Díky
Petr

Cestovku bych určitě zavrhl. Na FB jsou celkem velké skupiny lidí pro hledání posádky a místa na lodi. Tam bych napsal poptávku a samozřejmě i tady.
Jsem si jistý, že nebude problém najít.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon úno 15, 2016 10:53 pm

Úžasný posun Petře ;)

2008 registrace...
2012 jeden příspěvek...
2016 druhý příspěvek...
Máš čtyřleté periody, ve 2020 nám napíšeš jaké to bylo.... :lol:

Abych jenom nekecal.
Vezmi si nějakou malou loď (E_333, B_32, SO_32) a plujte sami s manželkou. Já to tak se ženou dělávám co děcka odrostli. Plujeme sami dva a pes.
err_
bez hodnocení
Reputace: 133

Příspěvekod err_ » pon úno 15, 2016 11:08 pm

Baharis:
Dobře jsi mu s tou odpovědí pomohl ...
Píše, že jsou mladí a chtějí nějak začít. Vzpoměň si na sebe za mlada, jak jsi spořil na cokoli. Ono jen tak nějaká brigáda na týden na lodi nebude, obzvlášť, když si za ni každý řekne takhle 10 - 15tis / osobu + příslušenství. Pro mladý to může být docela dost. Nebo mají zkoušky nebo co já vím.
---
Edit: Než jsem to stačil napsat, tak jsi připsal tu poslední větu. Tak beru zpět s omluvou. Přeci jen jsi mu nakonec alespoň nějak pomohl.
---

Ale abych se zkusil odpovědět. Nemám s tím praktické zkušenosti, ale tady v sekci Hledám posádku, volná místa na lodi občas něco lze nalézt i od majitelů, kteří za to nechtějí majlant. Standa tady inzeroval cestu v květnu přes Atlantik, za 100,- EUR / osoba / týden. To ale nebude to pravé, pokud nemáte zkušenosti a nevíte, jak vám je není zle a zda jste schopni na lodi vůbec fungovat. Je zde ale také Monty, který na loď stále také zve a ten by se mohl pohybovat kolem Malorky, Sardinie apod.

Zkus ho oslovit. Třeba přes SZ nebo přes Facebook. Kontakty jsou ve vlákně Moje současná loď.
Naposledy upravil(a) err_ dne pon úno 15, 2016 11:11 pm, celkem upraveno 1 x.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pon úno 15, 2016 11:10 pm

A nebo pojeď s námi 21-28.5 z Trogiru Bavarie 44
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » pon úno 15, 2016 11:26 pm

Nezlob se Err_ , ale na blbou otázku blbá odpověď. Jak staří asi byli ti mladí před osmi lety? :?

To je jako normální že se někdo zaregistruje a po osmi letech se dotazuje na "nějakou" cestovku? Vždyť to je padlé na hlavu. Co dělal těch osm let onen mladý nezkušený jachtař? Nemá ani v profilu nic co by pomohlo. Stáří, odkud je....

Meleme to tady stále dokola. Každého přijmeme s otevřenou náručí a pomůžeme co se dá. Ale dojdi, představ se, řekni nám něco o své praxi, svých schopnostech a dovednostech. Napiš v jakém termínu a jaká oblast je zajímá. Pak to z tebe nemusíme složitě páčit a dokážeme pomoci. Mohl bych poradit třeba objednat kajutu pro dva na katamaránu u DreamYachtu na Maledivách. Zavděčím se? No nevím.
Ten příspěvek mě připadá spíše jako nějaká provokace.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon úno 15, 2016 11:42 pm

Baharis:
Například já jsem schopen mít sen a pomalu to kupovat / realizovat několik let. Přestože jsem ve věku, kdy už je to ostuda a už bych měl být zabezpečen, včetně koníčků. Rozhodně mi to ale nepřijde divné. Naopak, je super, že ho ten sen drží a pomalu se třeba sune k tomu jej uskutečnit.

Je to jen o životních prioritách. Ale už zase píšu o ničem. Kraviny. Zbytečně.

Seriozní odpověď na otázku jistě není výsměch. Je to tady běžné, ale je to škoda. Jsem i na německém fóru. Německy neumím, tak jsem se osmělil požádat o radu v angličtině. Radu jsem dostal. Hned dvě a velmi přesné (šlo o výrobu ložiska ke kormidlu). Nikdo se nepohoršoval, že píšu v angličtině a také mi i angličtinou odpověděli. I když jeden lámanou, prostě snaha byla. Za což jsem jim poděkoval. A tak nějak si myslím, že by to mohlo fungovat i zde. Třeba. Někdy.

Jsem zelenáč, ptal jsem se zde mnohokrát, většinou jsem dostal kaši jako jsme předvedli včera u chrániče. To se z toho fakt ta odpověď super vybírá.

Jsem asi nějaký protivný. Jsou prostě věci, které mi vadí.

---
Edit: Nee, provokace to nebyla. Jen jsem protivnej. Asi mám své dny.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » pon úno 15, 2016 11:52 pm

Pokud je požadavek aby nový příchozí do místnosti pozdravil a představil se společnosti nesnesitelná drzost, jsem tedy nesnesitelně drzý. :oops:
Ale to je zase má filozofie. Hodně již tomu let a měnit to už určitě nebudu. ;)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon úno 15, 2016 11:54 pm

Baharis:
Dávám ti za pravdu, že představit by se mohl. To je minimálně slušnost.
Mimochodem, na mou první otázku zde na foru jsi odpovídal jako první taky ty. Ale to bylo naopak velmi OK.
kalfar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod kalfar » úte úno 16, 2016 8:25 pm

Omlouvám se Všem, které jsem mohl svým příspěvkem urazit.
Můj příspěvek měl znít ve smyslu jsme dva a snažíme se přijít na nejlepší způsob jak doplnit jinou posádku. Například ty skupiny na FB by mi mohli pomoci, bohužel vyhledávání na FB nepatří mezi nejlepší a náhodným tipováním slov nic smysluplného nenacházím. Proto jsem doufal že mne můžete nakopnout správným směrem.

V roce 2008 jsem se registroval pro to, abych mohl lépe pročítat toto fórum, potě jsem se na chvíli ztratil z dohledu a nyní, když mám konečně finance a možnosti, tak bych si rád splnil další dlouhodobý sen ;)

Mě je 30, přítelkyni 28, jsme z Liberce, na moři jsem několikrát měsíčně, bohužel jen na trajektu do Anglie s kamionem.
Termín by pro nás byl nejlepší od půlky září do doby dokud se dá koupat v moři, tak na dva týdny.
Peníze už konečně jsou, s tím problém není, jen nechci zůstat s padesáti stopou kráskou a kapitánem na svých bedrech. Nebylo by to ekonomické a ani praktické.
Zkušenosti, přečetl jsem několik knížek, spíše učebnic jachtingu, kdysi jsem sledoval jak VOR tak Vendée Globe. S praxí je to horší, před pár lety jsme měli s kamarády půjčenou motorovou loď na Slapech, jinak nic jiého. :(
Lokace určitě středomoří, jinak se spíše přizpůsobíme ostatním. Evropu máme oba slušně procestovanou, takže hledáme spíše plavbu než poznávání přístavů a souše.

S inzerátem u vás v hledací sekci počítám, jen jsem se chtěl předtím porozhlédnout po všech možnostech

Díky všem za pomoc :clap:
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte úno 16, 2016 9:04 pm

Na FB se zkus poptat tady: https://www.facebook.com/groups/HledamPosadku/?fref=ts
nebo tady: https://www.facebook.com/groups/105700139602063/
Možností je asi víc, ale v těchto skupinách můžeš začít.
Hodně zdaru!
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » úte úno 16, 2016 9:38 pm

Tak vítej Petře. A promiň mi to "školení". ;)

Nabídky se i zde vyskytují, ale celkem na poslední chvíli a musela by to být opravdu náhoda aby se ti trefili do termínu. Je potřeba věřit a doufat. Jak jistě víš, máme tu sekci Hledám posádku, volná místa na lodi. Jednak si tam můžeš dát ten inzerát a pak si to také SW pojistit.

Jak samotné vlákno, tak celou uvedenou sekci si můžeš pohlídat zaškrtnutím úplně dole funkcí "Sledovat fórum". Pak ti na e-mail bude chodit vše co se tam bude dít.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » stř úno 17, 2016 9:09 pm

Radiť je ťažko, ale môžme napísať ako sme to spravili my, ísť na more, na jachtu. Prvý krát som išiel cez cestovnú kanceláriu ktorá bola zárovaň aj čártrovka a majitelka cestovky bola a je jachtárka. Cestovka existuje dodnes, je to Bratislavská My Way, platil som 12000 Sk a bolo to na regatu. Potom, druhý raz som dal dokopy pár kamarátov a zohnali sme v našom okolí ďalšieho kamaráta čo má papiere a ako bolo, možno aj je dobrým zvykom, my sme platili náklady na loď a všetko ostatné, a on kapitánoval zadarmo. Na obi dve plavby si velmi dobre a v dobrom spomínam. Tretí raz už som mal papiere, chodievali sme na malé lode, najradšej ma ELAN 31, v termíne Apríl -Máj, Október to vychádzalo neuveritelne lacno. Asi aj dnes to tak je.

V termíne v ktorom chceš ísť stojí plachetnica 35 -37 stop asi 1000 eur, ak zoženieš ešte jeden pár, tak je to za 250 na osobu, samozrejme ešte kapitána k tomu.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Jarda885 » čtv úno 18, 2016 12:17 pm

Denisův postup lze zobecnit a doporučit.
1. Přidat se k někomu na plavbu.
2. Sehnat vlastní kamarády a najmout kapitána, nejlépe kamaráda, který má oprávnění.
3. Udělat si vlastní papíry.
4. Začínat na malých lodích a postupně přecházet na větší.

Když zjistíš, že Ti to nevoní, můžeš v kterékoliv fázi přestat. Bez zbytečné ztráty peněz a času.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 162
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 2:06 pm

Ahoj Kalfar, podívej se na Charter ve Stockholmu.
Je tu chráněná voda mezi 30 tisíci ostrovů. Žádně zkoušky tu nejsou třeba.
Podívej se na
http://www.cany.cz/index.php?option=com ... 94&lang=cz
Je to informace o Švédsku. Ahoj Pavel
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv úno 18, 2016 2:32 pm

Ahoj Pavle,

tvoje dosavadní názory na tomto fóru ve mně budí dojem, že jsi rozvážný, seriózní jachtař s velkou pokorou k vodnímu živlu.
Poslouchal jsem Tvou prezentaci v Hodoníně.

Napsal jsi do své prezentace:
Ve Stockholmu je 30 tisíc ostrovů.
Naprostá většina mělčin je žula.
Narazit má většinou fatální dopady.
Logická úvaha, že je tu hluboko nebo jsem daleko od břehu nebo prudké skály a tak je tam určitě hluboko je absolutně nepoužitelná.

Nevím, jestli jsi zaregistroval toto kalfarovo vyjádření:
kalfar píše:......... S praxí je to horší, před pár lety jsme měli s kamarády půjčenou motorovou loď na Slapech, jinak nic jiého. .....

Nějak mi to nesedí. Poslat absolutně nezkušeného nováčka do Švédska.
Jachting není přece o papírech (ne)potřebných k řízení lodě.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv úno 18, 2016 3:17 pm

No, to jsem zvědavý .... :lol: :lol: :lol:
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 3:21 pm

Snažím se dát seriozní informaci. Je pak na každém aby se rozhodnul.
My jsme den před dáním první lodě co jsme tady postavili na vodu kopili námořní mapy a bez problému a zkoušek jsme pluli dodnes.
A to bylo dlouho před tím, než byla DECA a pak GPS. Terestrická navigace je jednoduchá, je to jak procházka lesem.
Později jsme si dobrovolně udělali oba zkoušky na loď víc než 12 x 4m bez omezení plavby a max. 300 pasažérů.
Mám pocit, že čím dál od moře tím víc roste byrokracie a vědecký přístup. Jestli se vydal na Slapy tak se může vydat tady.
My si na kapitány a důstojníky nehrajem. Kdo umí, ten umí, kdo neumí čumí.. nebo jak to je.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv úno 18, 2016 4:30 pm

Pavle, co ta informace, že dříve než jsi odešel do Švédska, tak jsi byl letitým členem ČYKu?
Není pravdivá?
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15

Příspěvekod Jura » čtv úno 18, 2016 5:01 pm

Pri doporuceni vyberu a volby kam, jak a s kym bych rad upozornil na jednu vec co tu jeste nezaznela a to je vyber spoluposadky pripadne kapitana. Stali jsme pred cirka 15 lety pred stejnou situaci, zvolili dobre, ale nasledujici leta zjistili, ze asi dost se stestim. Pobyt na mori s posadkou ci kapitam, kdyz si nesednete, se muze stat nocni murou.
Takze za me: urcite ne anonyme, ale na doporuceni od pratel podobnych jako Vy a s kapitanem urcite jen na osobni doporuceni tech co byli s jeho sluzbami spokojeni. Na dovolene, kterou budete absolvovat nepujde nejspis o to co kapitan zna a umi, ale o to jak si bude s posadkou rozumet a s umenim delat zasadni rozhodnuti za Vas aniz by jste si to uvedomovali. Uz i podle rozdilnych reakci na Tvuj celkem jednoduchy dotaz je patrne, ze jachtari jsou stejne jak horolezci celkem sverazna smes charakteru a ja osobne bych doporucil co nejvice minimalizovat vysi tohoto rizika.
Hledate prece prijemnou dovolenou a ne do jake loterie vsadit :)
Preji hodne stesti s vyberem
Jura
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 5:07 pm

Nerozumím Ti, jsem členem ČYK od 1962 a Lída od 1963 jak jsem říkal v Hodoníně.
Z našeho pohledu je plachtění tady velmi bezpečné. Počasí je stabilní a klima příjemné. Terestrická navigace je velmi jednoduchá.
Moje varování je na základě zkušeností s našimi skvělými přáteli jachtaři z Česka. Všichni mají nějaké zkoušky a praxi na moři.
Jestli jsi četl Rozárovu knihu tak se tam o naší záchranné akci Štíra II v Dalarö dočteš. Dali jsme Rozárovi sadu specielních map, on je ale nechal doma v kanapi. Rozešli jsme se na ostrově Štírů, oni vypluli na jih k domovu, byli na velké vodě, Mysingen, ostrovy dost daleko, najednou někdo zvolá - hele tady něco plave - a řacha. Byla to regulérní bóje, zanesená v mapách, která označuje mělčinu 1m. Přijeli jsme k nim o půlnoci za tmy, ještě že máme radar. Přivázali jsme se na Štíra II, půjčili jim čerpadlo a kabel z naší lodě. Loď tekla, policie je hlídala, vizum prošlo, museli jsme se zaručit že nahlásíme až bude loď opravena a odplouvají. Ráno jsem šel po břehu hledat obchod s věcmi na lodě.. zastaví Saab - ahooj Pavle co tu děláš? Byl to můj bývalý kolega. Odvezl mi k obchodu, koupil jsem Sicaflex a pak spět k lodi. Loď jsme utěsnili a Štír II odplul.
Měli jsme tu jachtaře se zkouškami a plavbami na moři. Kormidlovali naší loď, měli mapu vedle sebe, nekoukali do ní, byly názoru, že to není třeba. Mířili si to podle strmé skály. Kam jedeš? No cooo tady je hluboko přeci. Já - není, u skály je 1m, musíš jet podle kamení na druhé straně, tam je 5m.
Když jsme plachtili se známými na Slapech, první co dceru Jenny a syna Henry zajímalo, kde mají mapu. Smích ostatních, vytáhl jsem z kapsy turistickou mapu okolí Slapského jezera. Údiv ostatních… asi jsme jiní....
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv úno 18, 2016 5:57 pm

Pavle,

když jsi poprvé dával loď ve Švédsku na vodu, byl jsi zkušený okruhový jachtař, který měl spoustu napluto na Vltavě.
Byl jsi v jiné pozici, než

....před pár lety jsme měli s kamarády půjčenou motorovou loď na Slapech, jinak nic jiého. .....

O nic jiného nejde.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne čtv úno 18, 2016 6:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv úno 18, 2016 6:06 pm

V tomhle musim da Pavlovi za pravdu.

2014 jsem se cestou do Bad Karlshafen rozhodl nechat deti na Vezere zaplavat, procez jsem vybral prijemnou písečnou plazicku (51.647871, 9.430165). Ze tam bude melko, to jsem cekal, ale ze zustanu viset 20m od brehu kde je voda sotva do pulky lytek, to mne nejak nenapadlo. Ne ze by to vadilo, proste jsem vystoupil, popotahl trochu vic na mělčinu a plavidlo zde ponechal.

Zajimavy je, ze zatímco se deticky cakaly ve vode a ja zrovna nejak hledal kotvu, co jsem tam pohodil, aby nam to precejenom neodjelo, tak jela kolem skupina lidi na kajakach a ptali se jestli nepotrebuju pomoct. Evidentne je ani nenapadlo, ze jsem to tam ulozil schvalne a ze je mi uplne burt, ze drhnu dnem o kameni.

No, s podekovanim jsem pomoc odmítl, ale v tu chvili jsem si rikal, ze my Cesi asi mame k tem melcinam precejen dost divnej vztah. :crazy:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv úno 18, 2016 6:34 pm

Pavel-Sulc:
Asi sklidím nevoli, ale já jsem to tvé povídání i po dvojím přečtení nepochopil.

kalfar:
Ahoj, já osobně bych ti doporučoval, abyste šli někam do posádky, nejlépe s někým známým. Jak píše Jura. A určitě si vezměte samostatnou kajutu. Rozhodně neberte místa v salonu a pod. V lodi dojde k podstatném narušení soukromí a lehce se vám může stát, že na to nebudete připraveni a bude vám to vadit. Můžeš si vzít i samostatnou loď, jak se tady píše. To určitě. A to dokonce i pokud nemáš téměř žádné zkušenosti. Ale alespoň něco prostě umět a vědět musíš. Vím, proč to píšu. Já to tak udělal, ale měl jsem načteno, znal jsem předpisy, bóje značení, nakoukáno z videí co dělat a v neposlední řadě jsem si půjčil lodičku na LIpně a zkoušel ji zvládnout. Trénoval jsem zastavení, vyvazování a pod. téměř celý den. A můj celý první týden plutí bylo vyvázání na 100 různých způsobů, zcela bez plachet a jen jsem zkoušel ovládat loď. Pak jsem se osmělil na vývaziště u komory, komoru, polavební dráhy a postupně. To ale není dovolená, kterou byste asi očekávali. Mě velmi bavila, protože jsem ovládal svoji, nově zakoupenou loď, ale zda takhle chcete strávit týden dovolené ...

Pak se musí zvládat znaky, mapa, navigace v reálu a teprve poté, další týden, přišly na řadu plachty a nějake šmrdlání z a do maríny. Pak jsem postupně navyšoval vzdálenosti, dle toho, jak jsem měl dopředu naplánovanou trasu a naučenou mapu (oblast plutí jsem se včetně jednotlivých hloubek vždy naučil zpaměti, abych měl čas loď ovládat). Teprve časem ti začne docházet, co vše musíš kontrolovat a na co vše máš být připraven.

Pro mně to byla super zábava a konkrétně pro mně to bylo rozhodně to pravé. Já bych neměnil hned z několika důvodů. Ale přesto si myslím, že svézt se někde jednou, dvakrát v posádce a okoukat, jak se co dělá rozhodně má svůj význam a posune tě to ve zkušenostech v ovládání lodě třeba i o rok vpřed, než by jsi to zkoušel sám.

Zpět na