Jak nejlépe poprvé na moře?

Rady pro začínající jachtaře

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe poprvé na moře?

Příspěvekod lynx » čtv úno 18, 2016 6:40 pm

Pavel-Sulc píše: Terestrická navigace je velmi jednoduchá.

Stockholmský archipelag není to pravé místo, kde by se ji měl začátečník sám učit. Dá se při tom snadno poškodit/zničit loď. (Když ne něco horšího.)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 162
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 7:14 pm

Ahoj err to mi mrzí že jsi mi nepochopil. Nechtěl bych, aby jakákoli debata vyzněla jako souboj Čechů a Švédů. Vždyť jsem stále Čech a nestydím se za to. Ani nejsem vševěd a nadčlověk.
Každý jsme jiný a máme vlohy na něco jiného.
Mám rád hudbu, ale nemám cit pro rytmus. Ve škole mi učitelka říkala – Pavle a ty to sleduj jen v notách.. a ostatní zpívali. Myslím si, že jediný tanec co umím je valčík, ale Lída říká, že to valčík není a že neví co to je…
Když jsem málem doktorovi spadnul z lůžka jak jsem se natahoval abych viděl na monitor, co tam zkoumá mi řekl – vy jste technik že jo – hm jsem – to jsou nejhorší pacienti, těm nestačí říct, že jsou zdravý, oni chtějí vědět, proč jsou zdravý, otočil monitor a vysvětloval mi co je co. Moc hezky jsme si povídali.
Známý, kapitán airbusu když jsem s ním létal říkal, víš Pavle musíš mít éro v prd..eli. Ano on cítí pohyb letadla dřív, než ho vidí na horizontu nebo přístrojích. A s lodí je to taky tak. Když k ní máš cit a máš jí v prd..eli, nemusíš tolik koukat na vindex, cítíš změnu náklonu a chování lodě a jednáš podle toho.
Mým písáním se snažím dát informace. Je na každém, aby se rozhodl podle svého uvážení. Pokud je něco nejasné pokusím se vysvětlit. Ptát se je přirozené, ale mnoho lidí se stydí se zeptat a to je velká škoda.
Člověk, který není informován, nemůže převzít zodpovědnost. Člověk, který je informován nemůže ujít zodpovědnosti.
Když člověk nesvázaně může převzít zodpovědnost, uvolní se možnosti, které jsou jinak nedostupné.
Člověk se nenechá řídit slovy a instrukcemi. Dej mu informaci o cíli a cestě k cíli, dej mu zodpovědnost a oprávnění – v tom případě se uvolní energie, jinak nedostupná.
Volnost je zodpovědnost pod rizikem
A teď jsem Vám to úplně zamotal… Ahoj Pavel
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » čtv úno 18, 2016 8:14 pm

lynx píše:
Pavel-Sulc píše: Terestrická navigace je velmi jednoduchá.

Stockholmský archipelag není to pravé místo, kde by se ji měl začátečník sám učit. Dá se při tom snadno poškodit/zničit loď. (Když ne něco horšího.)

Samá hrôza v tom archoši, stroskotáš ani nevieš ako. Ak by tam niekto chcel ísť bezpečne, bez obáv zo stroskotania, tak najlepší je morský kajak. Ak by sa niekomu chcelo, dajte vedieť, bojac sa stroskotania, uvažujem o tom.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 133

Příspěvekod Omen » čtv úno 18, 2016 8:26 pm

Denis píše:Samá hrôza v tom archoši, stroskotáš ani nevieš ako. ...

Moje řeč!

Připadal bych si podobně jako na nekonečných finských jezerech s tisícovkami ostrůvků, bez orientačních bodů. Bez GPSkové navigace by to byla makačka i pro velmi zkušené!!!
Učit se od nuly terestrickou navigaci v těchto podmínkách ... to snad jen takoví borci, jako je zamotávající se Pavel.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 9:54 pm

Abych to rozmotal.
Každý ostrůvek má mnoho navigačních bodů, ale ty jsou k ničemu bez detailní mapy.
Pro naši rodinu je terestrická navigace hračka. Většina mělčin je vyznačena bójemi a majáky a jsou zakresleny do map.
S Lídou jsme samoukové, život v cizině nás to naučil a dal nám ve skvělých podmínkách úžasný zážitky.
S Lídou jsem došel k závěru, že když se vžijeme do situace začátečníka jako je kalfar, půjčili bychom si loď a jeli sami dva.
Neriskovali bychom možná napjatou atmosféru na lodi, kde si neznámí lidé vzájemně nesednou. To by mohlo ovlivnit náš byť skvělý vztah.
Nedělejme z jachtingu děsnou vědu.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 61

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv úno 18, 2016 10:07 pm

Taky jsem tak začínal. Koupil jsem loď, dal jí na vodu, vytáhl plachty a s úžasem zjistil, že se to opravdu hýbe. :D

P.S. proč I tady po sobě lidi tak jdou? :roll:
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » čtv úno 18, 2016 10:26 pm

Už jenom ta otázka "Jak nejlépe na moře" mě připadá taková(pardon) připosraná. Synovi jsem říkal když se bojíš, běž a šáhni si na to a když nemáš svůj rozum na cizí se vy ..r.
Tady každý radí to nejlepší, ale dokovaď to nezjistíš na vlastní kůži tak je to o ničem.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 18, 2016 10:26 pm

Zdenda12345 píše:P.S. proč I tady po sobě lidi tak jdou? :roll:

No, některým třeba vadí nepřesné a zavádějící údaje.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 18, 2016 10:37 pm

Proč i tady tak lidi po sebe dou neviem, ale ja to s tým kajakom myslím vážne. Ak by niekto chcel ísť na see kayak do Švédska, tak rád uvítam spoločnosť.
Uvažoval som jeden čas aj o prenájme plachetnice, ale informácie v zmysle že VĚTŠINA mělčin je zanesena do map ma trochu znervózňuje. :( Beriem to tak, že hojne navštevované lokality budú značené presne. Ale aj tak ten pocit zostáva, aj keď si zaplatím kauciu, rozbiť loď je to posledné čo by som v živote chcel.
Přemku, v tom Finsku by sme to zvládli aj bez GPS, ale museli by sme trasu stále vykreslovať tuškou do mapy. Tak sa to pred érou GPS robilo, to by nebol problém. Pred rokmi som prešiel v delte Dunaja cez more trstín a mali sme mapku na A4.

Ak sa vrátime k téme, tak pri skiprovi znalom podmienok, by to nebola zlá dovolenka ani v Stokholmskom archipelagu.

Moja skúsenosť je, že jeden týždeň sa vydrží v pohode a dobrej nálade v podstate s hocikým. Len nesmie byť na jachte pre 12 ludí plný tucet. Ideál je podla mňa je dodržať aby bol prázdny salón, aby v ňom nikto nespal. Največšie nebezpečie vidím v skiprovi o ktorom nič neviete, stáva sa, že borec je raz, dva krát na lodi, niečo má načítané a už je z neho ani nie kapitán, ale rovno skiper.

Jajarin, keď vieš, tak svet je gombička ;)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 18, 2016 10:44 pm

Ahoj Denis - Většina mělčin je vyznačena bójemi a majáky a jsou zakresleny do map.
To znamená že všechny známé mělčiny jsou zakresleny do map, ale jen většina mělčin je vyznačena bójemi a majáky a i to je zakresleno do map. Ale musíš mít mapy sebou a ne doma v kanapi.
Dobrou noc. Pozdrav Pavel
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 18, 2016 10:54 pm

OK Pavle, rozumiem a tak som to aj bral, ale píšeš, že všetky známe plytčiny sú zanesené do map, môže sa stať že pre kartografov sú aj nejaké plytčiny neznáme? Môže sa stať, že domáci vedia o nejakej plytčine a v mape nie je?
Mne terestrická navigácia nerobí problém , behával som Orientačný beh :D
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 18, 2016 11:07 pm

Dobrá. Jsem asi trochu pomalejší, tak to shrnu aby to bylo přehledné.

Takže máme tu párek mladých lidí. Jednou byli na motoráčku na Slapech, na moři nikdy. Nebudou asi nic vědět o navigaci, meteorologii, ovládání lodí, přednostech plavby či námořním právu. Chtěli by se k někomu přidal ve Středozemním moři. Doposud nic neobvyklého, může být. To je legitimní přání, měli jsme je mnozí.

Jako rádoby "seriózní informaci" dostanou radu, aby si bez jakékoliv přípravy vzali charter ve Švédsku, někdo jich už od toho mola odstrčí a když někam narazí, Pavel pro ně dojede. A v podstatě skoro nikdo z fóra nic nenamítá!!!
:o :o :o Je toto možné??? :o :o :o To se mě snad jenom zdá. Co je tak zvrácené a prohnilé na tomto světě, že to musí proniknout i na toto doposud soudné fórum? Kde jsou všechny ty kecy o zodpovědnosti, dobré námořní praxi a úctě k moři a jeho nebezpečí?
Namísto rad a pomoci pro zakladatele vlákna, nekonečné výlevy o Švédsku a chvástání o svých schopnostech , které zde nikoho nezajímá.

Na co jsme se tu deset let jako deb*ilové dohadovali jaké zvolit zkoušky, které jsou nejlepší? Jestli MDČR, nebo dostačuje Chorvatská tramvajenka, nebo je vhodné přímo školení RYA? K čemu to bylo těch deset let? Kdo bude chtít potkat na moři takového člověka, který nemá šajnu o tom jak se ovládá loď, jestli a jak mě má dát přednost? To jsme opravdu už úplně blbí?
Na co jsou jakékoliv školení a zkoušky? Proč to nedávají pouze na základě žádosti a kolku? Šak oni se to nováčci časem sami naučí!!!

Naopak, když se poukáže na to že člověk před poskytnutí rady musí o sobě něco říci aby mu mohlo být pomoženo, nějakým vyčuránkům a patolízalům to je proti srsti. Slušnost? Na co!!! A fórum mlčí. Asi to tak má být.
Ale to je přeci to co jsme se tu snažili těch deset let budovat. Dojdi, představ se, něco o sobě napiš a členové fóra se rozkrájí aby ti pomohli.

Jsem za tu dobu co zde tu káru táhneme navyklý na hodně zlomyslnosti, ignoranství, falše a zloby. Ovšem stav posledních týdnů a měsíců mě připadá že je něco špatně. A mám bohužel pocit že to vidím sám, nebo téměř sám.
err_
bez hodnocení
Reputace: 134

Příspěvekod err_ » čtv úno 18, 2016 11:12 pm

Baharis:
Já jsem z kometářů a hodnocení (je matouci, nejsou vidět hned ty důvody) naopak nabyl dojmu, že je proti samostatnému plutí téměř každý.

Se současným stavem na fóru není spokojeno asi hodně lidí, alespoň dle stále častějšího poukazování na tento stav. Už jsem kvůli tomu jednou přestal zde přispívat. Je to řešení? Koneckonců, březen se blíží, je na čase skončit s psaním a začít praktikovat. A jsme u toho chrániče, Webasta, barev, otěží. Zase bude pod nulou ...
Naposledy upravil(a) err_ dne čtv úno 18, 2016 11:21 pm, celkem upraveno 2 x.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv úno 18, 2016 11:20 pm

To nic. Jsem z celého toho stavu smutný a muselo to ven.
Nechci nikomu křivdit, ani vypočítávat nějaké skóre. Psal jsem co jsem cítil a v tuto chvíli to je černě. :hmm:
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát úno 19, 2016 12:14 am

Hele, ale co když je to fakt dobrej napad jet do Svedska?

Nebyl jsem tam nikdy s lodi, ale podle mych suchozemských zkusenosti ze Svedska bych se jel něco ucit radsi do mist, kde jsou lidi ohleduplni a v klidu, nez na poblaznenej Balkan. I když teda jak to sleduju, tak pro mne asi ocelovku a plochy dno. ;)

Ja vim, ze kazdej z nas holt necha srdce jinde, ale to ještě neznamena ze jina volba není spravna, ne?
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát úno 19, 2016 6:36 am

Ahoj Vicky_CZ a Denis a další..., je tu dostatek vody a dobře chráněné vody mezi ostrovama a mělčinama. Podívej se na http://kartor.eniro.se/ a sjökort, to je námořní mapa celého Švédska. Najdi si tam oblast která Tě zajímá.
Moje varování je po skušenostech s přáteli z Česka, kteří přijeli bez detailních map a i když jsme jim je půjčili tak je nečetli. Kapitáni se zkouškama, papírama a mnoha najetýma mílema.... Co se na kursech učíte?
V Chorvatsku jsme nikdy nebyli a ani tam nechcem. Vždyť víš proč..
Štír II narazil na zelenou bójí vyznačenou mělčinu Mysingeholmsgr 1,5 km SW od ostrova Mysingeholm kde je maják Iso WRG 4 s 10m. Nečetli mapu, pravděpodobnost mělčinu najít je mizivá, ale našli... Tenkrát byla myslím jen DECA navigace
Mysingen.jpg

Tady je detail mělčiny jak je zakreslen v detailní mapě a plotru. Kdo umí navigovat v lese umí i tady.
Mysingeholm.jpg

Detail. Tohle by mělo stačit každýmu i začátečníku
Mysingeholmsgr. detail.jpg
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 133

Příspěvekod Omen » pát úno 19, 2016 8:12 am

Denisi, vím, že bychom to s pravítkem, tužkou, kompasem a hodinkami zvládli, ale to by nebyla dovolená, ale ŠICHTA :(
A té krásy okolo by si užily jen naše ženy.

Pavle, prosím, přečti si po sobě pár příspěvků v řadě a představ si toho kluka, jak píše Baharis, co se zatím svezl jen na pramičce na Slapech.
I ke správnému přečtení té tvé "hrozně jednoduché mapy" potřebuješ přece něco znát. A taky to myslím vyžaduje 2 lidi (Lynx nebude souhlasit ;) ), jednoho, kteví ví co s kormidlem (např. moje žena to není), a jednoho, co tu mapu bude číst, vyhodnocovat a dávat pokyny kormidelníkovi.
Aby bylo jasno, mluvím o situaci, kdy nemám GPS.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát úno 19, 2016 8:47 am

Jirko, Baharis, pri písaní verejných príspevkov je dobré ponechať animozitu voči druhým osobám bokom. Tiež za tých 10 rokov vieme, že je dobré písať v triezvom stave. Netvrdím že si mal vypité, ale tak to pôsobí. Lepšie je písať ústretovo ako konfrontačne a sám dobre vieš, že ja mám máslo na hlave v tomto, tak sa snažím len ojedinele naprávať svet :D , jinak si hledím svího.

Kalfar nie je žiadne tintítko, je to kamioňák a istotne sa vie správne rozhodnúť. Nemusíš nič riešiť zaňho. Dostal sumár informácií, svoje schopnosti a možnosti svojej priatelky pozná, rozhodne sa správne. A že Pavel mu radí ísť do Štokholmského Archipelágu? No a čo? Má to tam rád, pozná to tam a je presvedčený že je tam bezpečno. Linx si to nemyslí, napíše to a každý je v pohode. A čo , Chorvatsko je bezpečné? NIE JE. :hmm: Ale myslíme si to, lebo to tam poznáme.

Deset let sme sa tu bavili o niečom, ale k čomu to je, to naše bavenie ? Legislativci si robia svoje a ny si môžme kecať o preukazoch čo len chceme. Moje predstavy sú zásadne odlišné od tvojich a čo teraz, začnem pindať jak je to všetko prehnilé? U nás si spravíš kurz a na druhú plavbu v živote sa už môžeš prihlásiť ako skiper a živiť sa tým. Zažil som to. Chlapík ktorému stroskotala tá velká drevená loď pod Českou vlajkou zobral Skipera voziť platiacich klientov, čo bol len 3 x na mori ako skiper. Tak tu neplač. Keby sme boli inde, v nejakom prímorskom štáte, tak s tými tvojimi papiermi by si chodil akorát na Apaluchu a nie že by si robil školiaceho inštruktora. Nič v zlom Jirko, keď sa povie A, je dobré povedať aj B.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát úno 19, 2016 8:53 am

Vážení, GPS dnes má každý, my máme na lodi tři pro jistotu. Co chudák jeptiška? Tři šprcky na jednu svíci.. to je sicher.
Vdyť jsou dva a oba by měli umět plachtit a navigaci. No a při rychlosti i kolem 5 uzlů zvládne i začátečník kormidlovat a navigovat.
Podkud nemáš loď jako Henry, jede 22 uzlů na motor
IMGP7069.jpg

nebo jeho kamarád katamarán co jede 125 uzlů, pak to vodsejpá.
20150925_181644[1].jpg

A Sail Stockholm
http://www.sail-stockholm.se/om-oss/
má ve výbavě svých lodí samozřejmě GPS plotter. Jak jinak.
Denis, bravo za Tvůj názor...
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod RACEK » pát úno 19, 2016 9:39 am

Začít s jachtingem, se dá stejně dobře ve Švédsku jako v Chorvatsku. Tyto země jsou z jachtařského pohledu velice podobné. Mají ostrovy, které nabízejí množství chráněných zátok, bezpečné přístavy a malý provoz obchodních lodí. Do Splitu stejně jako do Stokholmu míří trajekty a obě země mají čilý ruch rekreačních a rybářských lodí.
V Chorvatsku je proměnlivější počasí, přicházejí častější změny síly a směru větru. Ve Švédsku je více navigačních nebezpečí.

V létě se dá v Chorvatsku krásně koupat, je tam teplá voda, a to je důvod, který tam táhne i ty Švédy.
Chorvatsko v říjnu, je stejné jako Švédsko v červenci.

Doporučuji navštívit a prozkoumat obě tyto země, jsou krásné. Každý si může najít právě to co mu vyhovuje. Kotvení zadarmo v klidné romantické zátoce, nebo stání v placené luxusní marině. Chorvatsko má bójová pole, která umožňují snadnější stání v zátokách, je to za peníze, ale začátečníkům to může vyhovovat.

Před plavbou kamkoli je dobré mít praxi s ovládáním lodi. Jak bezpečně navigovat, jak refovat, přístavní manévry, jak kotvit, vědět co je Colreg.
Takže týden na lodi s někým zkušeným. Když už s někým na loď, tak proč ne do kursu? A když už na kurs, tak si asi udělat zkoušky a mít průkaz.

Pro někoho kdo byl jen na motoráčku na Slapech a nemá papíry, se dá doporučit třeba plavba s hausbótem po Francouzkých řekách, nebo Holandských kanálech.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 19, 2016 10:36 am

Pavel-Sulc píše:nebo jeho kamarád katamarán co jede 125 uzlů, pak to vodsejpá.

:o :o :o
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 19, 2016 10:40 am

Pavel-Sulc píše:Tady je detail mělčiny jak je zakreslen v detailní mapě a plotru. Kdo umí navigovat v lese umí i tady.
Detail. Tohle by mělo stačit každýmu i začátečníku

Hezké barevné obrázky. Jen si říkám, jestli začátečník tuší například to, co je to sektorové světlo a jak podle něj plout. Zda tuší něco o WGS 84, o možném posunutí mapového podkladu a ještě asi tak o tisíci dalších věcí, bez jejichž znalosti se dá v takové navigačně náročné oblasti dostat do problémů.

Jinak souhlasím s Rackem, že Chorvatsko je nebezpečné – třeba taková bóra, Ždrelac, dotěrní výběrčí ve skoro každé zátoce atd. to na Baltu nezažijete.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » pát úno 19, 2016 11:04 am

Zdenda12345 píše:.. proč I tady po sobě lidi tak jdou? :roll:
Já vím že nejsme názorově na stejné lodi, tak to asi nepřijmeš. Ale přesto. (oprava: "ne-")
Zdaleka již nejde o to kam Kalfar pojede poprvé na moře. Zde se klube obecná definice, jak začínat na moři. Kdo radí na veřejném a váženém fóru, aby lidé bez jakékoliv praxe a teoretické průpravy sami vypluli na moře, je nepřímo něco jako vrah (kdo nabádá, jako by činil sám). Vraha bych nikdy nepřemlouval, vraha bych okamžitě zastřelil, aby nemohl dál škodit.

Ohrožuje mě, mé děti, tebe a také tvé děti. Ohrožuje nakonec i sám sebe. Pokud by se toto stalo obecným návodem a lidé se toho chytli, nechci vidět jak by to na moři vypadalo. Když potkávám cizí loď, autoamticky předpokládám že "ví". A že se na něj jako na jachtaře mohu spolehnout. Pokud by takový začínající a věci neznalý jachtař sestřelil na moři tvé dítě, mluvil by jsi jinak.

A vůbec nezáleží na tom, jestli jsi ty, já nebo on začínali sami a učili se způsobem pokus/omyl. Prostě se to může dít a může to být v pohodě. Ale v žádném případě to nelze presentovat jako že to je v pořádku a radit k následování.
A to je věc proti které půjdu vždy a všude s veškerou svou vehemencí. Ať si kydá kdo chce co chce. :evil:

EDIT: Upraveno "nepřímo něco jako" a omluva za sílu.
Naposledy upravil(a) Anonym dne pát úno 19, 2016 11:52 am, celkem upraveno 1 x.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát úno 19, 2016 11:11 am

Pánové kapitáni a instruktoři, přiznejte, je to Váš a Chorvatů úžasný business, všechny kurzy a povolení. Vaše varování není nic jiného než vidina platících zákazníků.
Nevím, co učíte, ale jestli sem přijelo několik kapitánů s průkazem ale bez map, a když jim mapy předložím tak do nich nekoukají, tak nevím.
Mé doporučení mladým je:
Kupte si vhodnou knížku o navigaci a mapy a po večerech si jí společně přečtěte
Najměte si loď třeba tady ve Stockholmu
S trochou selského rozumu tady budete mít úžasnou dovolenou v krásné přírodě, sami dva když budete chtít bez diváků, instruktora a kapitána. A příští léto sem pojedete možná znova a třeba už ve třech..
Jako my, v 1980 jsme ve dvou jeli Göta kanal a kolem Švédska do Stockholmu a další rok jsme plachtili ve třech s Jenny, které byly 3 měsíce do Kielu a zpět. Bylo to úžasný...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát úno 19, 2016 11:21 am

Jen připomínám, že člověk, který tohle téma založil, se ptá, „Jak nejlépe poprvé na moře?“ Nikoli tedy „Jak poprvé na moře, když mám rád ruskou ruletu?“

Taky mi připadá nezodpovědné, když někdo napíše třeba „Jeď do Stockholmu, půjč si loď a pluj. Navigaci a to ostatní se (možná) doučíš pak.“
A podotýkám, že nejsem instruktorem a v Chorvatsku jsem v životě nebyl.

Zpět na