Nehoda v Atlantiku

Jak jsem vyrobil/a průšvih na lodi , jak jsme se dostali do velkých potíží.
Prostě příběhy, události a zažitky pro ponaučení,

Moderátoři: Pepa, vilma

RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 85

Nehoda v Atlantiku

Příspěvekod RACEK » čtv led 26, 2017 3:02 pm

https://www.youtube.com/watch?v=e8bfj2Mx65k

https://westerlyadventures.wordpress.co ... ng-week-3/

Lodi plující z Anglie do Karibiku se cestou rozlepilo kormidlo. Laminát upadnul a zbyla jen hřídel a výztuhy kormidla. Loď neměla žádné jiné poškození.

Manželka kapitána volala o pomoc jednu hodinu potom co se to stalo :shock:
marekparek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Re: Nehoda v Atlantiku

Příspěvekod marekparek » pát led 27, 2017 8:06 am

škoda takový lodi, vypadala zánovně. Ale vyrobit funkční kormidlo je asi nemožný a táhnout loď v takových podmínkách asi taky není dost dobře možný
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát led 27, 2017 1:44 pm

Z toho mála co jsem pochopil to vypadá, že jejich situace byla celkem bezvýchodná. Mimo jiné tam foukalo 30 uzlů a oni ani nebyli schopni na motor to postavit proti větru, aby smotali hlavní plachtu. Ovšem proč má vypuštěné ráhno netuším...
Samozřejmě loď nebyla poškozena a oni by na ní vydrželi. Ale že by bez kormidelního listu někam dopluli, to je asi fikce. Náhradní řešení co vyzkoušeli nefungovaly a i kdyby, na nějakou dlouhou plavbu v jednom to nepřipadá v úvahu. Já plul v podobných (mírně lehčích) podmínkách na náhradní pínu cca 15 majlí a měl jsem toho plné brejle. Ruce vytahané jak opičák.
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 45

Příspěvekod Stanislav » pát led 27, 2017 3:02 pm

S tim ze to nejde nemohu rozhodne souhlasit. To ze to neumeli a situaci nezvladli je vec druha. Moznych reseni je v literature a na ruznych webech popsano dost, treba tady neco z praxe https://sailinganarchy.com/2012/10/02/get-er-done/ S tou hlavni plachtou mi to prijde ze to snad ani nemysleli vazne. Hlavne ze to dokazali vsechno natocit.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » pát led 27, 2017 5:01 pm

Tu situaci vůbec nezvládli.

Když přišli o kormidlo, tak jim k Barbadosu zbývali dva dny plavby, tedy asi 500 mil. Potřebovali se dostat blíž, aby je někdo mohl odtáhnout.

I kdyby museli uplout celých 500 mil, měli to zvládnout. Nešlo o to plout, ale spíš splouvat či driftovat po větru.

Sbalit hlavní, genu srolovat na půlku. Loď řídit halzováním a přitahováním geny. Ze zádi hodit do vody něco jako plovoucí kotvu, aby držela záď proti větru.

Loď i když je bez kormidla lze řídit jen plachtama.

Vzpomněl bych na českou loď Carmen, která plula obráceně tedy do Evropy a přišla o kormidlo. Řídili ji jen plachtama, pak vyrobili nějaké provizorní kormidlo a normálně přistáli.

Po nehodě jim zbyla kostra kormidla. Stačilo tedy na tuto kostru přivázat kus překližky. Na tom je nejtěžší a nejnebezpečnější vlézt ze schůdků do vody a zase pak zpátky na horu. Když už ten kapitán vlezl do vody, aby se podíval co se stalo, měl tam vlézt podruhé a přivázat desku. Když už mu dělala závětří obchodní loď, tak je to práce na 15 minut.

Nevím proč volali o pomoc již hodinu po nehodě. Vždyť nebyli v žádném ohrožení, jenom jejich rychlost klesla z 10 na 1 uzel, ale stále se přibližovali k pevnině, kam chtěli.

Nevím na jakou vzdálenost fungují "towing services"? Jak daleko od pobřeží jsou schopni doplout? Mě přijde 500 mil jako kousek.

Ta nešťastná rodina nic nenafilmovala, novinářům se vyhýbají. V posádce té plachetnice, která je přijela zachránit byli profesionální "Youtubeři", kteří to celé zveřejnili.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » pát led 27, 2017 5:29 pm

Tomu splouvání po větru rozumím, asi to bylo proveditelné. To ti určitě dávám za pravdu.

Ale s tou opravou bych to tak růžově neviděl. Musíme si uvědomit rozdíl mezi posádkou několika statných a zručných jachtařů a rodinkou kde se žena stará o děti a chlap je na vše sám.
Neznáme dílenskou vybavenost, pila, vrtačka, spojovací materiál. V těch vlnách bych pod záď (k té hřídeli kormidla) nešel ani za milión. To by mě na vlně tak akorát přikrylo a rozbilo hlavu. V potaz je také potřeba brát psychiku. Opět připomínám že člověk se jinak chová v partě kamarádů a v situaci kdy na něj vyjeveně hledí žena se dvěma malýma capartama.
Zvolili efektivní a nejjednodušší řešení, jehož výsledkem byl šťastný návrat na pevninu. To je hlavní. Pokud byli ochotni opustit svou loď, museli být řádně bezradní. A nevím, ale nebyli to žádní začátečníci. Nebo jo?

Jsem dalek soudit lidi v jejichž situaci jsem nebyl. Nebyl jsem tam. Sorry, ale lidé kteří v teple hodnotí a kritizují situace u kterých přímo nebyli se mě od určité doby zajídají.
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 18

Příspěvekod Jura » pát led 27, 2017 6:44 pm

No jestli rozhodnutí kapitána nebude spíše o jeho prioritách. Každý má své priority jiné.
Kapitán se rozhodl po tom co jeho rodina opustila Dove II a byla v bezpečí se pokusit svou loď zachránit. Po tom, co mu ale praskla/roztrhla se hlavní i gena (main sheet snapped as well as genoa, huge mess all over the place - část videa od 20:40) tak to zabalil a požádal o dodatečné vyzvednutí. Jinak mimochodem vodní kotvu měl a nic sám z Dove II nedokumentoval a nefotil a zkušenosti nejspíše taky, když absolvoval před koupí své lodě v Portugalsku atlantic crossing opačným směrem.
Pokud viděl, že kormidlo neopraví, tak za mě udělal správně i s vědomím, že přišli o všechno co měli.
Sám osobně jsem s rodinou a dětmi zažil vypjaté okamžiky v noci za bouře na moři, které mě ještě teď občas budí ze sna a že už je to ze pár let... Pokud je člověk sám, je to úplně o něčem jiném, tak to vidím já.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » pát led 27, 2017 7:21 pm

Už vím proč je havarjní pojištění tak drahé. A nejen když mi přijde složenka, je mi líto, takto opuštěné lodě.

Nesnažím se nikoho soudit, pouze nabízím a hledám možná řešení. Hledám ponaučení.

Jistý podíl na opuštění lodi měla asi manželka, byla to právě ona, kdo volal o pomoc. Psychika hrála určitě velkou roli. Kapitán, ale nijak ve stresu nebyl, alespoň do vysílačky mluvil naprosto rozumně a klidně. Asi měli se ženou lépe probrat vzniklou situaci a v klidu se domluvit na dalších krocích možného řešení.

Kapitán z lodi nechtěl, po vysazení manželky a dětí na záchranou plachetnici chtěl pokračovat v plavbě k pevnině sám. Po hodině co byl na lodi sám, požádal záchranou plachetnici, kde měl zbytek rodiny, aby se vrátili i pro něho. Rozdělení rodiny ho asi přimělo k opuštění lodě.

Jeden čas jsem se víc potápěl než jachtal. A tak můžu říct, že pod vodou nejsou vlny. I když záď lodi skáče nahoru a dolu, tak kýl je dost v klidu.
Vzít nějaké dvě překližky z postelí a kuchyňským nožem do nich vyvrtat pár děr, není až tak velké umění. Přivázat ke kostře kormidla kusem lana na dva uzle.

Asi bych chvíli vydržel dryftovat na genu, a když podmínky dovolí tak bych opravoval.
err_
bez hodnocení
Reputace: 175

Příspěvekod err_ » pát led 27, 2017 7:26 pm

Já to tak zásadně špatně nevidím. Dle mého byla hlavní okolností přítomnost dětí na palubě. Vlny zcela nepatrné nebyly, to je vidět z dokumentace záchraňující lodi, vítr také nějaký byl. Stačí pár svezení bokem po vlně a žena, ochránkyně zbystří a svého partnera už dostatečně rychle přivede k požadovanému jednání. Navíc, volala myslím přímo ona :-)

Zkuste se nad tím znovu zamyslet, s tím, že na lodi máte SVOJI ženu (zohledněte její chování při strachu o děti), SVOJE děti a možná těch, co by loď řídili dalších 500 mil ubude :-)
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 69

Příspěvekod Zdenda12345 » pát led 27, 2017 7:39 pm

Jestli byla jeho žena jen z desetiny taková hysterka jako ta moje, tak se nedívím. :) Ta moje jen stála v kajutě a ječela. Až když jsem vlítnul dovnitř a hrozil jsem, že jí dam facku (což jsem nikdy neudělal), tak zase začala přemýšlet. A to jsme byli doslova krok od pevniny, což jí uklidňovalo a mě právě znervozňovalo. :D

Přesně jak se psalo výše. Z pohodlí křesla je to brnkačka. S partou otrlých kamarádů maličko horší, ale s manželkou a malýma dětma člověk všechno vidí jinak.
Taky mi je líto lodě, ale jestli byl dobře pojištěný, tak proč riskovat. Taky by se loď mohla při opravě kormidla blbě zhoupnout a rodina by na všechno zůstala sama, nebo s tátou na kriplkáře.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pát led 27, 2017 8:46 pm

Tady je dalsi pribeh cca 1500NM bez kormidla - http://www.yachtingworld.com/features/r ... sail-69460
david
moderátor
Reputace: 193

Příspěvekod david » pát led 27, 2017 9:43 pm

RACEK píše:Tu situaci vůbec nezvládli.

Když přišli o kormidlo, tak jim k Barbadosu zbývali dva dny plavby, tedy asi 500 mil. Potřebovali se dostat blíž, aby je někdo mohl odtáhnout.

I kdyby museli uplout celých 500 mil, měli to zvládnout. Nešlo o to plout, ale spíš splouvat či driftovat po větru.

rád bych viděl, jak s nějakým nouzovým kurvidlem poplave 10 NM/h průměr za 48 hod.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » pát led 27, 2017 10:14 pm

Tak ty dva dny plavby jim zbývali, kdyby se nic nepřihodilo.

Rychlost té lodě jsem odhadl na 10 uzlů, tedy nepoškozené lodě. Aby šlo stanovit, jakou dálku měli před sebou. Kolik mil potřebovali ujet do bezpečí.
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 45

Příspěvekod Stanislav » sob led 28, 2017 10:36 am

Asi by se to dalo shrnout do dvou stanovisek:
a) chapu jejich situaci (deti, manzelka, atd.) a resil bych to stejne.
b) chapu jejich situaci, ale resil bych to jinak
Kdo se kam prikloni je kazdeho volba, zavisejici na jeho prioritach, zkusenostech, technickych moznostech a schopnostech atd.
Pokud z toho videa ma vzejit nejake pouceni, tak jsem ho bud prehledl nebo nepochopil.
(osobne jsem si teda pouceni nasel – satelitni telefon zavrit do trezoru a nikomu nedavat klice, ale tak to asi nemysleli)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod kanic » sob led 28, 2017 11:32 am

Dva matadoři z Ostravy přeplouvali koupenou 31´ z Miami do Evropy. Asi po 400 mílích je dohnal hurikán, loď otočil. Střihlo se přitom kormidlo hned za pouzdrem. Pomocí 2 vlečných kotev domanévrovali na Floridu a loď doplula do Terstu jako náklad. Všechna čest !
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » úte led 31, 2017 8:30 am

to Stanislav

rozvedu b) od bodu „trezor“,
1/ asi jsem traget, ale „já“ bych se na takovou cestu nevydal, s hysterickou ženskou + dětma, a to sám bez další člena posádky, který už něco naplul.
2/ pokud měl strach o rodinu, kterou ohrozil už tím, že ji vzal na takovou plavbu, měl je nechat na „Youtube“ lodí a svou si provizorně opravit, měl tam dvě lodě, určitě by tam jedna počkala, než něco provizorního vykouzlí.
3/ někdo psal že možná nemá nářadí, předpokládám že chtěli v Karibiku na lodi chvíli žít, bez nářadí se neobejde.
4/ využil bych veškeré možnosti a zachránil loď, bez ohledu na pojistku.
5/ provizorně vyrobit kormidlo, na boku je vidět surf, použil bych ho jako kormidlo, co měli vikingské lodě (na boku), lano a nůž měl. Později jak by se uklidnilo počasí, jak už někdo psal použít podlážku stůl, nebo cokoli přidělat na rozpěry původního kormidla. I když si myslí že by surf vydržel i zbytek cesty.
6/ co se vodní kotvy týče, jsem jist že ty by šlo, dal bych jí na střed trupu a skrze zadní boční vazáky, ji přetahoval na jednu či druhou stranu.
Nejede regatu a na doplutí k pobřeží stačí i částečná kontrola směru.
Myslím, že možností by bylo víc, sedím na zadku u PC a tam jsem nebyl, nepíšu co měl dělat, jen jasem napsal co bych udělal já, celá situace na mě působí jako, že kapitánem je spíše paní manželka.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 31, 2017 12:04 pm

Muze to byt typ, ze kdyz vezme do ruky sroubovak, vypichne si oko.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » stř úno 01, 2017 12:16 pm

Kormidelní vesla a podobně vyrobené kormidla jsou použitelná jen u malých lodí, tak do 9m délky a 4 tun váhy. U větších lodí je lidská síla příliš slabá cokoli udržet.

Hezký je návod s obrázkem na vlečnou kotvu, který vložil JaO výše.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon úno 06, 2017 8:55 am

Jak se budu letos nudit :-D, prubnu to veslo, myslím že síla je úměrná ploše kormidla, na to abych dokázal měnit směr stačí, uvidíme. Vím že na 33ft lodi stačila siť a v ní pivo a lod se stáčela (mírně!), prostě to bylo cítit. Na 37čce mi rodinka uvázala gumák na boční vazák a bylo to totéž.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 32

Příspěvekod Pavel63 » ned úno 19, 2017 7:14 pm

Jen stručně - nechci rozhodně polemizovat o možných náhradních řízeních lodě (vodní kota, vypuštěná dlouhá lana, nastavení plachet atd.) - ale rada přivázat překližku na torzo kormidla - při vší úctě, nejdřív si to někdo zkuste v bazénu a pak v létě vlezte pod loď za klidného počasí a pak to zkuste ve vlnách. Potom raďte ...
Jsem technický typ, potápím se tak do 6 - 7 m, ale to je dolů a nahoru. Někde pod lodí, která mi chodí nahoru a dolů, něco ještě přivazovat - navíc teplota vody asi taky nic-moc - to opravdu nevím.

Pavel.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » ned úno 19, 2017 10:01 pm

Možná jsi se měl Pavle zeptat třeba takto:

Milý Racku, jakou máš zkušenost, kde a v jakých podmínkách si se potápěl, že si myslíš, že by to šlo?

Býval bych ti rád odpověděl :hmm:
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pon úno 20, 2017 6:23 pm

několik praktických rad pro užití náhradní (nouzové) kormidelní páky - http://www.pbo.co.uk/seamanship/using-a ... ller-25196

H.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 32

Příspěvekod Pavel63 » pon úno 20, 2017 9:14 pm

Racku,

omlouvám se tobě i případným dalším, pokud jsem se tebe nebo někoho dotkl. Ale i když nejsem žádný potapěč, zjistil jsem na moři i na regatě na Jadranu, které jsem se zúčastnil, že patřím spíš mezi ty skipery, kteří se ve vodě umí pohybovat nadprůměrně. A i přesto musím trvat na tom, že za daných podmínek jít pod loď něco přivazovat na torzo kormidla bych asi nedal ani já.
Ty jsi psal, že ses svého času víc potápěl než jachtil, vidíš to ze svého úhlu pohledu jako možná jednoduchý úkon. Já jsem byl párkrát u lodního šroubu, u vrtulky rychloměru, řešil jsem pod lodí vstup chladící vody k motoru a podobně - vždy za klidných podmínek a v teplé vodě. Běžně se potápím ke kotvě do 5 - 6 m, když se mi něco nezdá. Ale na otevřeném moři a ve vlnách - tam bych asi nešel ani já. A jsem přesvědčený, že by to nedala ani většina jiných skiperů, pokud by jim nešlo o život a měli možnost přestoupit na záchrannou loď. Život máme jen jeden.

Pavel.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » ned bře 26, 2017 12:07 pm

Jak jsem již psal vedle, dočetl jsem knihu "Ztraceno ve vlnách". Nemohl jsem nevzpomnět na tuto diskuzi a několik zaručených rad, jak to měli udělat.

V té knize jsou celkem tři případy kdy za podobných podmínek zkušená a dlouhá léta se plavící posádka přišla o kormidelní list a ani jednou to neskončilo jinak než opuštěním lodě. A nebylo nic, co by mohli udělat jinak/lépe. Dá se říci že vše co zde bylo raděno vyzkoušeli a nic nefungovalo. Dokonce jedna posádka měla možnost osu kormidla vymontovat a v zámečnické dílně oceánské lodě se pokusit o náhradu. Zbytečně.
Opět jiný pohled a přehodnocení činnosti této posádky..... :?
err_
bez hodnocení
Reputace: 175

Příspěvekod err_ » ned bře 26, 2017 6:11 pm

Baharisi, o tom, ze cerpas take nejake informace z knih bych se zde prilis nezminoval. Ver mi, mam s tim zkusenosti ... :-)

Zpět na