Problémy s Bavariou

Jak jsem vyrobil/a průšvih na lodi , jak jsme se dostali do velkých potíží.
Prostě příběhy, události a zažitky pro ponaučení,

Moderátoři: Pepa, vilma

Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 2

Problémy s Bavariou

Příspěvekod martinsk » ned úno 10, 2019 5:13 pm

Bola to moja prvá plavba v úlohe skippera, posádka prvýkrát na mori, okrem mňa 8 ľudí, z toho 2 deti. Bolo to plné problémov a preto veľmi zaujímavé a poučné.

Začalo sa to pokazeným autom, potom pokazeným ENC (elektronické platenie za dialnice) a správou v tlači "Chystáte sa do Chorvátska? Dovolenku o pár dní pre počasie odložte"...

Aby to nebola dovolenková reportáž, nebudem tu písať o veciach nesúvisiacich s plavbou, ako napr. že sa nám na udicu pri prvom nahodení chytila ešte vo vzduchu čajka. Opíšem len zaujímavé udalosti.

V západnom vetre cca 10 kt sme pristali k mólu na Olibe. Spustili sme zadné plato, naň dali pasarelu a išli sa prejsť. Preventívne som sa o hodinu vrátil na loď skontrolovať situáciu, lebo vlnenie bolo pri brehu čoraz väčšie.

https://youtu.be/1SXjPw84Yr0

Voda raz za pár vĺn nadvihla plato tak som ho trochu pridvihol. Keď som ho neskôr chcel úplne zodvihnúť, utrhlo sa lanko, ktoré plato dvíha hore. Zrejme sa predralo od vlnenia, predpokladal som, že vydrží podstatne viac. Chlapci z Adriatic Charter nám lanko vymenili v Malom Losinji. Dovtedy sme fungovali s provizórnym dvíhaním lanom, navíjaným cez winch. Išlo to veľmi ťažko a nepohodlne...

Ponaučenie - keď sú vlny, plato musí ísť hore.

Na ďalší deň sa B&G plotter rozhodol, že bude mapy zobrazovať s rozlíšením stoviek metrov, čiže menšie ostrovy boli len štvoruholníky. Vypadalo to, že nespoznal SD kartu s mapou a teda použil len nejakú zabudovanú, orientačnú. Táto SD karta sa v notebooku tvárila ako bezchybná, bola to záhada. Núdzovo sme si pomohli SD kartou z podobného plotteru z podpalubia, ktorý sme nepoužívali. Mapa fungovala, aj keď siahala len po spodnú tretinu Rabu.

Ponaučenie - nosiť si tablet s Navionics / Boating a nespoliehať sa na palubný plotter. Lenže kde je hranica, to si mám nosiť aj anemometer, hĺbkomer, vestu, ...?

To naj ešte len prišlo. Z kľudnej zátoky pri Pogane na Crese sme kvôli hlásenej bure nezamierili na Rab, ale radšej sme sa spustili po vetre a vlnách na juh. Vzhľadom na panenskosť posádky a nepríjemne silnejúcemu vetru cca 20kt a vlnám 1-1,5m sme išli na motor, surfujúc medzi vlnami.
V kokpite práve prebiehala debata o tom, čo všetko by sa nám v tomto vetre mohlo stať a ako je pobrežie na okolí od silných vĺn ošľahané na skalu. V tom sa zo spodu ozvalo tupé buchnutie, nie väčšie, ako keď niekomu padne na zem mobil. Zvuk motora sa mierne zmenil a hoci sa otáčky moc nezmenili (cca 2000), zacítil som problém.
Začali sme spomaľovať a ja som urobil prvú vážnu chybu - zanadával som. Posádka zbledla, deti sa v momente rozplakali. Nasledovalo bleskový pohľad do mapy a zistenie, že k pevnine máme ešte pár minút. Potom experimentovanie s plynom a skúšaním, či pohon ide pri nízkych otáčkach alebo spätnom chode, alebo či problém nesúvisí s tlačidlom na plynovej páke. Nič nepomáhalo, boli sme bez pohonu.

Obrázek

Vlny nás unášali ku skalám na severe ostrova Vele Orjule, loď na kormidlo reagovala len veľmi slabo. Nikdy som nezažil ani nepočul o vyťahovaní plachiet inak ako proti vetru, ale obrat proti vetru za týchto podmienok nevypadal rozumne.
Tak sme teda po vetre opatrne vytiahli časť geny (prekvapivo bez najmenšieho problému) a s ňou sme krásne vkĺzli do čiastočného závetria a prvýkrát v živote kotvili v silnom vetre s pomocou plachiet. Genu zrolovať, byť v strehu, zapnúť kotvový alarm - aplikáciu v mojom telefóne.
Vietor s nami mával sem a tam a narýchlo nastavený kotvový alarm mal zopár falošných poplachov. Volal som do charterovky, base manager nás uisťoval, že niečo urobia, že zavolá naspäť. Potom som volal o radu rôznym ľuďom, pričom mi do telefonátu zase pípal kotvový alarm, tak som ho vypol. Bola to chyba, lebo som na to pozabudol a že sa nám kotva neskôr uvoľnila som zbadal len na plotri, kde som zapol zobrazovanie tracku. To, že nás vietor unáša, sa dá v tme postrehnúť ťažko, pretože sme v kyvadlovom pohybe celý čas.

Ponaučenie - kotvový alarm a telefón sú dve veci a nemajú sa miešať.

Takže s čerstvo odtrhnutou kotvou teraz vo vlnách, vetre a v tme rýchlo vyťahujeme kotvu a kúsok geny a preplachtíme sa na juh Vele Orjule, kde znepokojený zisťujem, že akonáhle vyostrím trochu viac, poryv vetra sa oprie do geny a pošle nás ďalej po vetre a cieľ míňame. Narýchlo som si spomenul niečo o náveternosti a záveternosti a skonštatoval som, že sa po vetre bude vyťahovať aj hlavná plachta, čo u tejto Bavárky znamená ísť ku sťažňu a kľukou silno brzdiť vyrolovanie. Podarilo sa a po dvoch obratoch znova kotvíme na plachty. Tentokrát kotva drží aj v 30 kt a ja poctivo hliadkujem až do rána, keď sa nám za odmenu v diaľke ukázali delfíny.

Obrázek

Na obed dorazil čln s 2 technikmi. Jeden sa vystrojil do potápačského výstroja a išiel za vrtuľou, druhý radil rýchlosti. Potápač sa vynoril, írečitou chorvátštinou si niečo zakričali a ponoril sa späť. Toto sa zopakovalo asi trikrát. Potom potápač vyliazol k nám a na moju otázku, či je to opraviteľné, odpovedal, že nech je to čokoľvek, oni to opravia, veď majú so sebou všetko potrebné a ukázal mi bedňu plnú ozubených kolies.
Pustili sa do rozoberania a za hodinu intenzívneho povoľovanie hadíc a skrutiek

https://youtu.be/sAZq26LKXHc

bol motor vonku a z prevodovky vybrali srdce - hriadeľ s ozubenými kolesami a ložiskami. Keď si to čudo technik prezrel, spustil prúd nadávok, za ktorý sme sa červenali, aj keď sme polovici nerozumeli. Doteraz sebaistí majstri zneisteli a rozhodli, že loď musí do Sukošanu na žeriav.

Obrázek

Riadenie lode prevzal technik z Adriaticu, pre istotu nás doprevádzal ich čln - stále dosť fúkalo, vlnilo, boli sme bez motora a najnovšie aj bez elektriny. Po hodine sprievodnému člnu došla nafta - ranná cesta za nami bola kvôli vlnám a vetru oveľa pomalšia, ako predpokladali. Tak sme ešte zažili kotvenie bez elektriny a prečerpávanie nafty.
Po ďalších dlhých hodinách vietor ustal. Úplne. Poslali po nás rovnakú Bavariu 46 a tou nás nakoniec do Sukošanu dotiahli.

Obrázek

Po rozobratí náhonu sa zistilo, že sa rozpadlo ozubené koleso.

Obrázek Obrázek

Dôvod je nejasný. Vraj sme do niečoho nabehli, ale to by asi vrtuľa niesla nejaké stopy. Pri jazde vo vlnách som ani raz nepočul, že by sa pohon vynoril nad vodu.

Obrázek Obrázek

Opravu stihli do piatka večera a tak sme sa po uistení v kancelárii, že je to OK, vybrali ešte na noc z piatku na sobotu na kotvu do zátoky.

Budem vďačný za každú reakciu.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 128
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 48
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod vojtaharok » pon úno 11, 2019 10:10 pm

Ahoj, konečně nějaká reportáž z plavby!

Tak zdá se, že tě moře přijalo :-) Já jsem si zatím netroufnul na moři vzít na palubu více lidí nebo dokonce děti. Nevidím žádný přínos koupací plošiny, na své lodi bych ji nechtěl. Když vysadí za plavby motor, musí být každý na nervy a myslím, že zaklení je omluvitelné. Osobně mám špatné zkušenosti s plavbou jen na kosatku, jak říkáš, náraz silnějšího větru / náhlá změna směru větru hodí příď do pryč, při čtyřiceti uzlech mě to málem hodilo na útesy; snažil bych se za každou cenu vytáhnout kus hlavní plachty. Gratuluji k zakotvení na plachty! Netroufnul bych si v takové situaci kotvit - při bouřce bych očekával prudkou změnu směru větru - že bych byl najednou v zátoce v pasti. Asi bych plul se zrefovanými plachtami přes noc k Sukošanu. Blbé přitom ale je, že za snížené viditelnosti (mlha, bouřka) neplatí "přednost" plachetnice před motorákem, je potřeba si na to dát pozor. Každopádně dík, kotvení na plachty si přidám do portfolia možných nouzových řešení.
Uživatelský avatar
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 542
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod Michal123 » pon úno 11, 2019 10:38 pm

Papírová mapa na lodi nebyla?
Uživatelský avatar
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 542
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod Michal123 » pon úno 11, 2019 10:40 pm

vojtaharok píše:Ahoj, konečně nějaká reportáž z plavby!
Každopádně dík, kotvení na plachty si přidám do portfolia možných nouzových řešení.


Jaké nouzové řešení? Na jezerech spousta lodí žádný motor nemá.... Onehda zdechnul vítr a posledních 400 metrů nám zabralo hodinu. :whist: Nikomu se v tom horku nechtělo vytahovat pádla.
Uživatelský avatar
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 445
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 17
Bydliště: Hradec Králové

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod bedrich » úte úno 12, 2019 8:16 am

[quote="vojtaharok" ... Blbé přitom ale je, že za snížené viditelnosti (mlha, bouřka) neplatí "přednost" plachetnice před motorákem, je potřeba si na to dát pozor. ...[/quote]
Sice to nepatří do reportáží, ale s touhle větou takhle zjednodušeně nesouhlasím. Plachetnice se rozezná od strojního pohonu předepsaným osvětlením za snížené viditelnosti, jiným druhem zvukového signálu v mlze, muže mít nasvícenou plachtu a podobně. Pokud je jednoznačně identifikovatelná, tak proč by ji neměli uvolnit cestu. Samozřejmě v praxi mohou nastat pochybnosti, (nejde např určit. na radaru, pokud nemá AIS) I tak je nutno zabránit srážce, což je hlavní motto Colregu.
Uživatelský avatar
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 445
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 17
Bydliště: Hradec Králové

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod bedrich » úte úno 12, 2019 8:35 am

Abych nebyl samý Off Topic, tak ještě něco k hlavnímu příběhu vlákna:
Na fotkách propelleru nejsou patrna žádná poškození nárazem na překážku. Rovněž tak zmiňované eventuální vynoření ve vlnách nemůže způsobit poškození převodu. (aby se vynořila Z-noha, tak by náklon musel být takový, že by posádka vypadávala z kokpitu :D ) Ozubená kola se dají potrápit i ze strany pohonu - necitlivým řazením. Obzvláště pak prudkými změnami vpřed a vzad. Před změnou smyslu otáčení propeleru by měla být pauza natolik dostatečná, nejen aby motor stihl slézt na volnoběh, ale hlavně aby se zastavily rotující součástky za ním - převodovka, kuželové soukolí, propeller. Opakovaným nerespektováním může dojít až k destrukci (nejen na Baváriích :P )
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 8847
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 123
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod Libor » úte úno 12, 2019 11:30 am

Pěkně popsané a poučné.
Jen poznámka.

Když už bylo vlnění a nezvedli jste plošinu (fendry na ni nedrží) co ti bránilo popustit loď až vystoupí posádka popustit dostatečně od břehu.
Podle obrázku jsi dost blízko a pasarela by delší mezeru pro tvé vystoupení snesla, nebo přejdeš přes sousední loď.

Jistě si nebudeš vozit všechno vlastní, ale navigace je základ. Je to elektronika co se může pokazit nebo jen restartovat. Stalo se mi u Garminu že se resetoval do továrního nastavení. Nemít sebou noťas s mapami abych to nahrál znovu měl bych problém.

Dnes se jistým vždy 2x (tablet + mobil s mapami Navionics) na půjčené lodi. Na vlastní lodi ještě 1 kousek navíc + záloha map na kartě a v cloudu.
To nezabere místo a neváží tolik aby to byl nějaký problém (i do letadla). Mobil stejně vozíš....

Anemometr je jen orientační, obejdeš se. Hloubkoměr je dobrý ale na Jadranu je vidět dost hluboko a když máš funkční GPS, mapu víš +- na jaké jsi hloubce, mapy mají dobré a přesné celkem.
Vestu si někdo vozí svou automatickou pro pohodlnější nošení. Pevná tě zase zahřeje když fouká....To je na tobě.

Past návětrného břehu není jen strašák. Já i když pluji na plachty pořád podvědomě vyhodnocuji vzdálenost ke břehu a zda je dostatečná kdybych něco potřeboval nouzově řešit = kolik mi zbývá času. A tu rezervu držím raději větší než menší. Na motor to může být někdy ošidné z velké pohody přejdeš do nebezpečí rychle..je velice moudré mít pořád někde v mozku na pozadí zapnutý "emergency program" ve standby režimu. Tedy si občas říct co bych dělal když mi zrovna teď klekne motor, například.

Ale nakomec jsi to zvádl a jak se říká co tě nezabije to tě posílí. Vsadím se že příště ve stejné situaci budeš pohotově jednat.
Ale stejné příště nebude. Situace se téměř nikdy neopakuje, až na problémy se žhavením.... Čekají tě jiné vyzvy.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2351
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 150

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod err_ » stř úno 13, 2019 11:31 am

Mas plachetnici, takze plachty ven. Ja mam od vypluti (pokudmozno uz z bazenu) az do pristani hlavni plachtu venku. Z tebou popsanych duvodu. Nemusis mit vzdy cas na dalsi veci. Navic, ve vlnach je hlavaska skutecne dobra. Tahem zpevni trup a pomaha ti prorazet vlny. Tolik se to nekolibe. A je v zasade jedno, na jaky kurz plujes. Ja jsem proste zastance alespon mini hlavni plachty i ve spatnem pocasi, dokud to jen jde. Je tady o tom velke vlakno, nebudu to popisovat.

Druhy ref na 30kn jeste vetsinou staci. Ale chapu, ze pokud fouka vic a nemas treti ref nebo rolovaci plachtu, jde to dolu.
Uživatelský avatar
martinsk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: sob zář 15, 2012 2:00 am
Reputace: 2

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod martinsk » čtv úno 14, 2019 6:27 pm

Ďakujem za reakciu.

To, že je to bezpečnejšie a aj pohodlnejšie vždy s aspoň časťou hlavnej plachty, si zapamätám a otestujem. Len potom by som mal vyvesiť kužeľ, a ten na charterovkách asi nebude.

A vo vlnách som naozaj mohol zaparkovať trochu ďalej od brehu a vystupovanie cez susednú loď ma vôbec nenapadlo. Horšie by bolo, ak by sa v našej neprítomnosti odplavili preč :)

K papierovej mape len toľko, že pri 9 ľuďoch na palube je miesta na ňu veľmi málo, a navyše keď silno fúka...
Uživatelský avatar
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 806
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 67
Bydliště: Praha

Re: Problémy s Bavariou

Příspěvekod RACEK » čtv úno 14, 2019 6:45 pm

Papírová mapa je klasika. V igelitovém obalu se strčí pod matrací. Tam nepřekáží a nezmačká se.
Vítr nevadí. Papírová mapa patří na navigační stolek v kajutě. V kokpitu nemá co dělat. Kormidelníkovi se hlásí jen kompasový kurs.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host