Uškrcení lodě ve zdymadle

Jak jsem vyrobil/a průšvih na lodi , jak jsme se dostali do velkých potíží.
Prostě příběhy, události a zažitky pro ponaučení,

Moderátoři: Pepa, vilma

TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Uškrcení lodě ve zdymadle

Příspěvekod TRIM » úte srp 21, 2012 7:24 pm

Tak se taky prásknu. Letos o prázdninách jsem 4 týdny plul po řekách Main, Rýn, Mosel a kanálu Marna-Rýn .Poslední týden sám, jenom se psem . Celá plavba bez problému až na konec.

Na řekách jsou leckde komory pouze pro sportovní lodě, které si ovládájí plavci sami.
Je několik systémů, na Mainu byl následující.

Amatérská obsluha :
1. přepínačem navolí Berg nebo Tall (do hor nebo do údolí)
2. mačká masivní jediný knoflík , kterým se pouští elektrika do hydraulického čerpadla.

Triviální program přepíná šoupata a tak se zavřou vrata , otevře šoupě ... .
Když obsluha pustí knoflík, čerpadlo se zastaví a proces teoreticky zamrzne.
Je zde jeden chyták, když se nějaký blb opře bezmyšlenkovitě o knoflík ve fázi napouštění a otevře šoupě na plno, tak voda valí a proces nezamrzne . Je nutné sledovat komoru a opatrně připouštět.

Byl jsem první ve frontě, najel jsem do komory a za mě se nacpal ještě jeden motorový otevřený člun. Zastavil se o mě, až mi nerezy na přídi bouchli do betonu. Šel jsem na příď držet loď proti nátoku, ale pořád mě motorák tlačil do betonu . Ten člověk se držel za mojí záď . Musel jsem zpátky na záď a přivázat zadní vazák k průběžné trubce, která má co 3m ukotvení do zdi.

Nahoře někdo otevřel šoupě na plno vytvořil peřej, já na přídi držel obě lodě proti proudu, který byl děsivý. Svižně jsme v to hukotu stoupali nahorů . Pak jsem pustil příďové lano a chtěl jsem odvázat záďové. Na motoráku se v hrůze rozkřičeli děti . Co se tam dělo nevím, měl jsem problé udržet se v proudu . Tak jsem zase zajitil příď . Když jsem se dostal při druhém pokusu na záď už byl uzel utažený. Zavolal jsem nahoru ať zastaví a přepnou na Tall . Jenže viz výše uvedené, to už nešlo . Loď se začala rychle naklánět , padali věci z poliček nádobí cinkalo na podlahu z pod podlážek vytékala voda, borlišta zmizela pod vodou . V tu chvíli jsem měl pocit že jde loď do převržení. Nechutný pocit jak se převracíte s lodí 2,9m širokou v betonové kobce 3,1 široké.

Nakonec jsem šáhl pod vodu a lano uřízl . Překývli jsme na druhou stranu a v klidu stoupali nahoru. Nahoře jsem musel narovnat sloupky zábradlí.

Závěr.
Mohl jsem si za to sám, ale okolí mi dost pomohlo .
1. neměl jsme připustit, aby se druhá loď držela pouze za mě .
2. neměl jsem přivazovat loď na dvou místech když jsem byl sám.
3. měl jsem dřív hulákat na obsluhu nahoře ať zvolní.

Základní problém byl v tom, že jsem předpokládal, že místní ví co činí. Něvěděli. A navíc jazyková bariéra. Řidič motoráku nahoře seřval blby, já odstranil zlomenou žerď na vlajku a odplul .

Ten pocit převržení ve stísněném prostoru byl fakt hnusnej.
Karlos2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 62
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Karlos2 » pon zář 03, 2012 1:56 pm

Zdravím Trime,
asi je dobré mít u sebe někde po ruce nůž - pro tento případ. Mně se to nestalo, ale asi před 2 léty na podzim se - opačně - oběsil malý motoráček ve zdymadle Lovosice. Posádka se zřejmě napevno vyvázala na pacholeti a jak voda ubývla a jak to nešlo rozvázat, tak je to pěkně za zadek zdvihalo. Podorobnosti jsem neviděl, sám jsem vždycky nervózní, když proplouvám komorou... Jestli to ruplo, nebo uřízli nebo rozvázali nevím. Ale ten nůž si raději někam přichystám, až teď popluju "nahoru". Karlos.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon zář 03, 2012 6:43 pm

Tak se tada taky prásknu:
V roce 2009 jsme na francouzské řece Le Lot objesili loď v komoře. Při proplouvání dolů jsme měli zadní lano volně přehozené kolem pacholete. Bohužel jsme si nevšimli, že se dostalo do spáry mezi kameny zdi a dokonale se do ní zařízlo jako do záseku. Všimli jsme si toho, až když lano bylo napnuté k prasknutí a loď už se lehce nakláněla. Naštěstí jsme si komoru ovládali sami, tak jsme zastavili vypouštění, komoru jsme trochu napustili a lano šlo uvolnit. Chce to být pořád ve střehu.
Marcellus
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marcellus » pon kvě 12, 2014 8:36 pm

Ahoj.
Uskrtit motorak se mi malem podarilo pred mnoha lety v MPK Roudnice/ L
lano jsem hodil pres pachole ve stene, jeden konec jsem uvazal na vazak a druhy jsem drzel v ruce s tim ze ho budu pomalu poustet jak pujdu nahoru a pak ho jen pustim a za druhy konec pote vytahnuna palubu a on se tam potvora chytil a ja najednou koukam ze se prevracim. Fofrem potapecsky nuz a smik, (byl ostrej) to byl fofr jak clun vystrelil nahoru.
Vsechno OK , je to uz davno myslim ze 1996 . Clun uz neexistuje a nuz mam dodnes.
Marcel.
JPfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod JPfish » ned led 04, 2015 10:49 pm

Toho se děsím,hledal jsem na YouTube videa,kde je vidět správné vyvazování v komorách a nic jsem nenašel.
Nenašel jsem ani videa, jak to špatně dopadá, pokuď to člověk dělá špatně.Pokuď znáte nějaký odkaz na zkouknutí, docela bych to jako začátečník uvítal.
err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Příspěvekod err_ » ned led 04, 2015 11:08 pm

To bude proto, ze spousta komor je treba do jednoho metru. Ale i mene, 40 - 50 cm. Komora je velka a lano mas volne. K zadnemu drama nedochazi.
Vyvazovani je mozne nekolika zpusoby:
- pevne na plovouci pacholata - pacholata jsou v drazkach a je videt, ze se budou pohybovat s hladinou
- na lana - lana visi z vrchu dolu. Jen je obhodis a klouzes s hladinou
- na pevna pacholata nebo konzole - pacholata nebo konzole jsou v zasade v dohledu a lze nahodit lano
- nejtezsi je na venkovni pacholata, na kterych je nekdy lano na ktere se vyvazes. Pokud ma komora hlubsi klesani, vyzaduje to posadku, alespon jednoho navic nebo si musis pockat na obsluhu (pokud je) a poprosit ji. Voda se ale neodpousti tak rychle, abys nebyl schopen reagovat.

Ma zkusenost konci s komorou do 1.5m. Vice neumim, to musi nekdo jiny. Tusim ale, ze celym Holandskem projel ixxo , ktery k tomu tady ma i video.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » ned led 04, 2015 11:19 pm

Koukam, že máš revír labe. Nevim jak střední a dolní část, ale ta horní co znam od brandejsa nahoru je těžká pohoda. komory jsou moderní a proud je téměř nulovej. Loď tam hravě udržíš háčkem. V komorách na vltavě od prahy nahoru se poctivě vážu, ale na hornim labi fakt pohoda.
david
moderátor
Reputace: 152

Příspěvekod david » ned led 04, 2015 11:28 pm

video nemám, tohle je taky pěkný

Obrázek

Obrázek
david
moderátor

Příspěvekod david » ned led 04, 2015 11:38 pm

err_ píše:To bude proto, ze spousta komor je treba do jednoho metru. Ale i mene, 40 - 50 cm. Komora je velka a lano mas volne. K zadnemu drama nedochazi.
Vyvazovani je mozne nekolika zpusoby:
- pevne na plovouci pacholata - pacholata jsou v drazkach a je videt, ze se budou pohybovat s hladinou
- na lana - lana visi z vrchu dolu. Jen je obhodis a klouzes s hladinou
- na pevna pacholata nebo konzole - pacholata nebo konzole jsou v zasade v dohledu a lze nahodit lano
- nejtezsi je na venkovni pacholata, na kterych je nekdy lano na ktere se vyvazes. Pokud ma komora hlubsi klesani, vyzaduje to posadku, alespon jednoho navic nebo si musis pockat na obsluhu (pokud je) a poprosit ji. Voda se ale neodpousti tak rychle, abys nebyl schopen reagovat.

Ma zkusenost konci s komorou do 1.5m. Vice neumim, to musi nekdo jiny. Tusim ale, ze celym Holandskem projel ixxo , ktery k tomu tady ma i video.

u nás to je krapet jinak, nejnižší komora tak 2,5. Někde jsem to tu všechno popisoval.

s plovákama bacha, občas se stane, že se zadrhne a na Kamýku některé nedojíždějí až dolů - bylo to - je to? u nich napsané
lana u nás už nikde nevisí, to bejvalo a na prd
obsluha ti nejspíš nepomůže (leda tak na Malém Labi), spíš ji za kouřovými okny velínu ani neuvidíš
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon led 05, 2015 12:14 am

Jak jsem psal, ja jsem do 1.5 m. Tohle je opravdu jinak ... :-) A to jich tak dve denne davam ... :-) Mistni reky ale asi budou jiny kafe :-)
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » pon led 05, 2015 10:38 am

Předloni jsem se dostal do pěkně zaplněný štěchovický komory. Lodě stály po obou stranách. Levá strana (cestou nahoru) už byla plná, tak jsem zamířil do řady napravo, kde to holt víc táhne od zdi. Za mnou se ještě vešel kajutovej motoráček a za nim ještě jedna loďka. Koukam na chlapa, jak si po uvázání sednul v kokpitu zády ke zdi a lano od plováku si hodil přes prsa. Upozornil jsem ho, že to tu dost táhne od zdi, aby si sednul obráceně a nedával si lano přes sebe, ale protáhl ho přes vazák. Nasr. mi řekl, abych se staral o svý. Pak jsme všichni už jen koukali, jestli se dřív uškrtí, nebo vykoupe. Bohužel dřív to lano přeřízli. :)

Sám taky nejsem bez chyby.... První rok co jsem měl loď jsem v tý samý komoře přirazil k žebříku a řekl manželce podrž nás tu. Šel jsem si připravovat lana (který jsem samozřejmě měl mít připravený předem). Manželka najednou houkla, že už nás neudrží.... jenže to už jsme skoro nebyli na dosah žebříku ani plováku. Nahnul jsem se, chytil a zabral..... Hlavou mi jen blesklo, ty vole se tu ještě vykoupeš, pust to. No a v tu chvíli co myslíte.... vypadlo mi rameno z kloubu. :D Tak jsem ho rychle nahodil zpět, šáhnul po háčku, kterej jsem měl u nohy a v pohodě nás přitáhnul zpět. :D
Co z toho plyne? Teď si loď obstarávam jako bych na ní byl sám a na lodi vládne klidná atmosféra. :D
JPfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod JPfish » pon led 05, 2015 11:01 am

Ještě jsem komoru nezkoušel,premiéra budue na jaře u nás v Týnci n.L.
Jen se chci zeptat, je nutné použití lana na lodi 5,3m a váhy cca.800kg nebo to jde v jednom
i udržet tím háčkem na pádle ?
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod dedko » pon led 05, 2015 12:12 pm

JPfish píše:Toho se děsím,hledal jsem na YouTube videa,kde je vidět správné vyvazování v komorách a nic jsem nenašel.

Či je táto loď v komôrke správne vyviazaná, neviem... to musia posúdiť odborníci.
Ale... ženská posádka to zvládla. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=9bKjWRQjBHc

Zadná loď na videu, si starosti s vyviazaním nerobila.
Taká bola široká, že sa v komôrke zašprajcovala...a ani sa nepohla ! :whist:

Ženská na tejto Francúzskej lodi to s vyviazaním nezvládla a aby sa nepotopili
(lano museli odrezať)
Ale kapitán lode bravúrne zvládol otočenie svojej lode v komore a elegantne odplával. :)
JPfish píše: Jen se chci zeptat, je nutné použití lana na lodi 5,3m a váhy cca.800kg nebo to jde v jednom

Lano je jednoduchšie a ak sa mu venuješ viac v komore ako blondínkam, tak aj bezpečnejšie.
Samozrejme lano musíš mať stále dvojnásobok hĺbky komory.
Háčik je dobrá vec, ale naň sa netreba spoliehať, lebo v komore miesto pri rebríku obsadia iné lode.
Háčik neodporúčam ak komoruješ hore, pri napúšťaní niekedy voda dá zabrať a háčkom to nemusíš udržať. Rebrík je klzký a háčik sa môže vyšmyknúť.
Komora Hožín na Vltave dá každému zabrať. Labské komory sú v pohode.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod ferdas » pon led 05, 2015 12:33 pm

Lidi, kdo to víte: Dedkov odkaz na youtube - nechápu, jak zdola dostali lano nahoru, okolo pacholat a zpět. Někdo zahoře pomáhá, nebo to dovedou nahodit?
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon led 05, 2015 12:42 pm

To modre je zebrik (edituji: neni, ale asi bude blize) a po nem se musi nahoru a vyvazat. To je pro me drha netezsi varianta, protoze nemam posadku. Ale nastesti na kazde komore nekdo je, kdo mi pomohl. Dokonce na i velkych komorach bedlive sleduji co delam a jsou pripraveni mi pomoci :-) I na tehle, kde je rozdil jen 40cm a mista pro dvacet lodi.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Prinses_Ma ... Lemmer.jpg
(konzole jsou za betonem)

Ale jak je to s tou ochotou dle popisu tady v CR, to netusim a jak to vidim, asi bych mel i problem.

Take je mozne, ze se komora odpoustela. Tam na pachole dosahnes z lodi a jen preodis a pak popoustis smerem dolu. Nakonec lano stahnes.
A asi na dvou komorach jsem potkal na pacholatech erarni lana, ktere stahnes hackem a pak je nechas zase nahore, pripravena na stazeni hackem.

A v cervnu a cervenci v nasi lokalite ani lano nepotrebujes :-) Jen pro srovnani foto z lonska. Vpravo je pak komornik. maji stejnokroj s obsluhou mostu. Jsou to statni zamestnanci a pomahaji ochotne.
Obrázek
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon led 05, 2015 1:04 pm

Jak píše err_, buď po žebříku, nebo lano podáš někomu ochotnému, buď obsluze nebo členovi jiné posádky a další možnost je, že někoho z posádky vysadíš na čekacím mole před komorou a on těch pár metrů dojde...pokud je více komor za sebou, je to pohodlnější...
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » pon led 05, 2015 1:49 pm

na tom videu se voda napouštěla a bylo to celkem vysoko, ale jakž takž to chápu. Takže když tam budou např. lodě tři, tak jak po žebříku vylezou ostatní, když je jeden a lodě jsou dál od něj? Díky.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » pon led 05, 2015 1:58 pm

ferdas píše:Lidi, kdo to víte: Dedkov odkaz na youtube - nechápu, jak zdola dostali lano nahoru, okolo pacholat a zpět. Někdo zahoře pomáhá, nebo to dovedou nahodit?

Dedka se moc neptej, on na to má na lodi komorovyvazovací důstojnici Babku. Ta s lany zvládá všelijaké kousky.
Bezpečně projela více komor jak Dedko :mad:
david
moderátor

Příspěvekod david » pon led 05, 2015 2:02 pm

- vázat se na žebřík je podle ŘPB zakázaný. Někde to tolerujou, někde tě seřvou.
- od čekacího stání to bejvá docela daleko, nebo naopak žádné není, a komora je za plotem
- ve zdi komory jsou vázací prvky po 1,5 - 2m na výšku. přehazuješ z jednoho na druhý, pokud to ovšem stihneš :lol:
- díkdy problémům v komorách s čátrařema - lodě bez papírů - většina komorníků už napouští pomalejc. V děšti to je docela otrava :hmm:

Obrázek

Obrázek
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Příspěvekod Jarda885 » pon led 05, 2015 2:40 pm

Trochu off topic.
Jak to trvá dlouho, než to ve Štěchovicích nateče nebo vyteče?
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » pon led 05, 2015 2:53 pm

Davide, v Dědkově příspěvku (resp. ve zmíněném videu) byla řeč o tom, že jsou akorát nahoře pacholata a na stěně v jednom místě modrý žebřík..
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » pon led 05, 2015 2:55 pm

david píše:- vázat se na žebřík je podle ŘPB zakázaný. Někde to tolerujou, někde tě seřvou.

Souhlas. Navíc už jsem někoho viděl se k žebříku vázat a vypadalo to fakt komicky. Jednak se musel po několika příčkách pořád převazovat a jednak byl jako prase. Já mam žebříky rád. Držim se jich ale jen háčkem. Při 7,3 délce a 1,8t výtlaku si to můžu dovolit. Vážu se jen na vltavský cestě tam jsou komory trochu divočejší, než na hornim labi.

david píše:- od čekacího stání to bejvá docela daleko, nebo naopak žádné není, a komora je za plotem

Jen doplnim - komorou se nedá probíhat, tam co se plavim já se ani rozumně nedaji oběhnout kolem plotu a vysadit někoho v komoře bez souhlasu komorníka je zakázaný.
Nečetl jsem všechno, ale uniká mi smysl proč někoho nechat obíhat komoru.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon led 05, 2015 3:03 pm

Mám zkušenost z Francie, kde jsou mola hned u komory...

Obrázek

na Vltavě to neznám, omlouvám se... :)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 7

Příspěvekod packa » pon led 05, 2015 3:30 pm

JPfish píše:Ještě jsem komoru nezkoušel,premiéra budue na jaře u nás v Týnci n.L.
Jen se chci zeptat, je nutné použití lana na lodi 5,3m a váhy cca.800kg nebo to jde v jednom

pri ceste dolu se v pohode udrzis hackem-pri ceste nahoruje lepsí si hodit lanko a hackem jenom kontrolovat-hacek na padlo je na h..o-kup teleskop nebo si ho udelej z uklidove nasady aby jsi dosah az na horní pachole-davej bacha aby jsi se nedostal mezi pricky zebriku zabradlim nebo odrazovou gumou mezi tramky-to se stavalo dost casto ve V.Oseku-ted to bude snad v pohode(oprava)-nekterí komorníci vyžadujou vazaní pokaždy
na jare s tebou udelam Tynec a Veletov dolu a nahoru a budeš to mit namakany
jo a bacha-nektery komory mají horní vrata sklapecí tak cekat na zelenou (to ostatne platí vsude) aby jsi si nebrnk o zabradlí
jinak to tady trochu prohledej-David sveho casu popsal vsechny komory
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod ixxo » pon led 05, 2015 3:49 pm

Minulý rok som absolvoval 421 komôr vo Francúzsku. V zásade sú vo Francúzsku dva druhy komôr - Gabarit Freicinet 39m x 5,05 m a Grand Gabarit 130 - 150m x 12m. Pre malé lode je ďaleko adrenalínovejší Gabarit Freicinet, vidno to aj z Dedkovho videa. Na Grand Gabarit je nevýhoda, že pacholatá sú veľmi ďaleko od seba takže malé lode sa viažu do stredu na rebrík a pachole vedľa rebríka. Keďže sú stále pod vodou tak sú značne špinavé ale inde sa vyviazať nedá. Na malých kanáloch kde síce je rozmer Gabarit Freicinet ale nie je diaľkové ovládanie a ani hydraulické uzatváranie komôr ale pekne rúčo, tak tam je obsluha, ktorá háčkom vytiahne lano a zavesí ho na pachole. Čo sa týka lana je dobré mať laná cca 2,5x rozdiel hladín ale pri hlbokých komorách sú pacholatá aj v stene komory a dá sa prehadzovať lano, sú ale samozrejme pekne zasvinené. Pri plavbe smerom hore treba dbať aby predné bolo dostatočne pritiahnuté a špica lode aby nenarazila do náprotivnej steny komory. Pokiaľ to povolí, riešim to tak, že nohou stláčam lano ponad reling a doťahujem lebo len rukou sa to obvykle nedá dotiahnuť ak je prúd vody vtekajúcej do komory silný.
Najdôležitejšie pravidlo pri plavbe cez komoru je - dobrý ostrý nôž mať na dosah. Už som rezal lano trikrát a viem prečo mám jachtársky nôž počas plavby stále pri sebe.

Malé video som zavesil na YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=VBrgRtb ... e=youtu.be

Zpět na