Zajímavá kotvení

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Zajímavá kotvení

Příspěvekod lynx » pon led 16, 2017 4:49 pm

Ahoj lidi.
Pojďme trochu oživit skomírající fórum. Napadlo mě, že bychom mohli každý popsat nějaké zajímavé kotvení.
Myslím zvláštní okolnosti, neobvyklá místa atp. Nemám na mysli příhody typu „krásně jsme se tam vykoupali“, „na vedlejší lodi se ožrali“, „západ Slunce byl kouzelný"...
Prostě kotvení zajímavá z jachtařsko-plavebně-zeměpisného hlediska.

Jako příklad uvedu kotvení, o kterém jsem sice už vyprávěl, ale je to už více něž sedm let, takže to snad nebude vadit. Odehrálo se v Turecku – ve Fethiyské zátoce:

Na místě, kde jsem chtěl stát přes noc byla na břehu v rozumných rozestupech do skály zapuštěná ocelová vyvazovací pacholata. Ostrov, u kterého jsem stál, byl podle pilota soukromý. Dále na břeh se nesmělo, ale kotvit a vyvázat se ano. Cena: nula peněz. Jakož i všude jinde.
Když jsem na motor dohrkával ke kotvišti, od NW se blížila řada mraků. Nijak hrůzostrašná, ale frontu to připomínalo. Uvažoval jsem o tom, jaké kotviště vybrat – odkud by mělo být kryté. Všichni v okolí kotvili tak, aby byli kryti od jihu a i majitel charterovky říkal, že bude foukat jih. Ani předpověď nemluvila o větru z NW. Zvolil jsem kompromis – zakotvil jsem na místě krytém od jihu a západu.
Asi na hloubce 11 metrů jsem chtěl spustit hlavní kotvu. Couvání ke břehu bylo velice obtížné – loď se točila na místě jako č.a.m.r.d.a a nebyla ochotna jet na zpátečku rovně. Proto jsem celý manévr musel udělat tak, abych necouval. Chvíli to zabralo. Pak jsem s lanem doplaval k vazáku, zpět na loď a prohlásil kotvení za dokončené. Ne tak Neptun.
Zatímco jsem odpočíval, začínal sílit vítr. Ano, od NW. Ke směru větru jsem stál přesně bokem. Přejíždět jinam se mi nechtělo, tak jsem čekal, co bude. Kotva držela, vyvázání také, řetěz svojí vahou příjemně tlumil pohyby lodi při poryvech. Když vítr zesílil na 6 Bft, hodil jsem z přídi pomocnou kotvu. Doufal jsem, že se chytí, kdyby hlavní povolila. Ta ale držela jak přibitá.
V kajutě jsem držel kotevní hlídku až asi do půl dvanácté, kdy se vítr začal znatelně uklidňovat. Kolem dvanácté jsem přestal hlídat a začal se věnovat jinému svému koníčku – spánku.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 160
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá kotvení

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon led 16, 2017 6:17 pm

Dobrý nápad Lynx, já tu přicházím s troškou do mlýna..
Čím dál na sever od Stockholmu je příroda krásnější, lodí ubývá a lidé jsou neuvěřitelně přátelští. S bývalým kolegou Helge jsme pluli na sever. Na ostrově Kråkön jsme přistáli u soukromého mola rybáře. Po chvíli nás přišel pozdravit a zeptal se, jestli chceme lososa. Přinesl 4 kg lososa a nic za něj nechtěl. Hmm to byla pochoutka..
DSC00071.JPG

DSC00044.JPG

Kråkön.jpg
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte led 17, 2017 8:27 pm

Milí čtenáři, fakt nikdo z vás nezažil při kotvení nic neobvyklého?
238 přečtení a fakt z vás nic (kromě jednoho lososa) nevypadne? :(
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod mipe » stř led 18, 2017 5:21 pm

Tak sa pridám.
Na jedno kotvenie nezabudnem ani po štvťstoročí. Plachtili sme príjemne asi na štvorke v oblasti Kornatov. Začalo prifukovať a tak sa išlo refovať. Hlavná však nešla dole ani o palec. Bolo jasné, že treba opravovať, tak sme zabočili z mora schovať sa medzi ostrovy, vetra však moc neubudlo ani tam. Spustila sa kotva. Mali sme v pláne vytiahnuť chlapa v sedačke na sťažeň. Loď však v silnejúcom vetre bola s plnou plachtou nepokojná, preto sme poslali na čamaci iného chlapa vyniesť druhú kotvu na kormu. Aj medzi dvoma dotiahnutými kotvami loď driftovala do strán hore dole niekoľko metrov. No a potom začal boj o život. Chlap na tendri bez motora, s tými maličkými pádielkami bojoval s proti vetrom aby sa vrátil k lodi. Fandila mu celá posádka, ale vyzeralo to zle. Keď sa konečne priblížil takmer na dosah, loď sa vydala na plavbu do strany a ušla mu niekoľko metrov. Hodené lano ho minulo. Boj začal znovu. Takto sa to zopakovalo niekoľko krát, až celkom vyčerpaný skončil šťastne na palube.
Mohli sme pristúpiť k problému plachty a tak chlap v sedačke vo veselom vetre išiel hore. Ukázalo sa, že je prasknutá kladka, lano z nej spadlo a zaseklo sa. Našli sme náhradnú kladku a palubný inžinier išiel znovu hore na sťažeň. Zatiaľ čo usilovne pracoval, prirazili k nám strážcovia parku, vyžiadali si lodné papiere a vyrubili nám poplatok za návštevu národného parku. Na sťažni chlap kymácajúci sa sem a tam niekoľko metrov, loď driftujúca do strán, obrovský čln strážcov vo veľkosti našej lode lietajúci hore dole aj na malých vlnách a my sme darmo namietali, že tam kotvíme z núdze a po oprave plávame preč z Kornatov, všetko márne. A tak sme zaplatili, opravili kladku, zrefovali, vytiahli kotvy a na päťke uháňali do najbližšej prístavnej krčmy, ale to už poznáte...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 18, 2017 5:46 pm

Ano, takové příhody jsem si představoval, dík!
Hlavně, že vám to (kromě „pokuty“) dobře dopadlo.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř led 18, 2017 9:34 pm

V létě 2010 jsme byly domluveni na setkání s Vlčicí v zátoce Maren jižně od Nynäshamn. Ve smluvený den brzy ráno přijela Vlčice. Maren je malý záliv s úzkým a mělkým vjezdem a proto je v létě voda o několik stupňů teplejší.
P1030080.jpg
P1030080.jpg (96.26 KiB) Zobrazeno 2015 x

Po dvou krásných dnech jsme společně jeli úzkým Dragets kanal
P1030102.jpg
P1030102.jpg (109.28 KiB) Zobrazeno 2015 x

a pokračovali na ostrov Notarö
P1030141.jpg
P1030141.jpg (47.42 KiB) Zobrazeno 2015 x

kde je jemný písek, asi 40m od břehu je hloubka ke kolenům a pak písek prudce klesá. Po žebříčku na přídi sestoupíš do vody, odneseš přední kotvu kus směrem ke břehu a zašlápneš jí do písku.
P1030180.jpg
P1030180.jpg (45.96 KiB) Zobrazeno 2015 x

Šli jsme procházku po ostrově
P1030144.jpg
P1030144.jpg (96.32 KiB) Zobrazeno 2015 x

a Martin přišel s nápadem udělat na menším ostrově totem. Vzal ruksáček s nářadím a my za ním. Bylo to fascinující se na něj dívat jak pracuje.
P1030200.jpg
P1030200.jpg (110.88 KiB) Zobrazeno 2015 x

Pak jsme spolu pluli do oblíbené Kyrkviken na ostrově Utö.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 18, 2017 11:34 pm

Pavle, neber to, prosím, ve zlém, ale mně šlo o kotvení v netypických nebo náročných podmínkách. O situace, kdy bylo třeba řešit nějaké potíže, prokázat jachtařské schopnosti. Velice hezkým příkladem je příspěvek, který vložil mipe.
Prostě bych rád, aby tu byly příběhy, ze kterých bychom se mohli poučit, případně diskutovat o tom, co šlo udělat lépe.
Idylických kotvení jsme asi všichni (kteří opravdu plujeme) zažili dost.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv led 19, 2017 9:20 am

Ahoj Lynx, dramatický příběhy nemáme žádný, nevím proč, tak tu nemám co psát. Nezlobte se přátelé..
Vymaž můj příspěvek ať to tu nevědomky nazasírám já..
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Příspěvekod tosotoso » čtv led 19, 2017 11:56 am

Bola to moja 1. plavba ako kapitána. Atrament na chorvátskom preukaze ešte nezaschol a ja som sa po jednej plavbe so skúseným kapitánom ako spolu - skipperom (ožral sa v stredu a vytriezvel v nedeľu, ale to je iná historka) rozhodol s plnou loďou kamarátov ísť po Chorvátsku. Hneď 2. večer hovorím "Viem o jednej krásnej zátoke, cez kopček je marína kde sa dá osprchovať, v zátoke sú krčmičky, piesok - no Karibik" . Bola to uvala Vinogradišče a tá marína Palmižana, oproti Hvaru. Prišli sme dosť neskoro a tak (po tom čo som pozrel predpoveď počasia - bezvetrie a jasno) sme sa vyviazali v podstate preplnenej zátoke systémom kotva - breh. I prišiel večer. Gitara hrala, vínko sa presúvalo z fliaš do pohárov, kde záhadne mizlo, až asi o 20,00 som skontroloval znovu počasie. Chorváti zmenili predpoveď na "moguči neverin". "I do ri*i!" Zavelil som "Vínko zavrieť, gitaru schovať, čln vpredu previazať, vesty pripraviť a kotevné hliadky. Chlapi frflali, ale ja som na svojom trval. Pred spaním som si pripravil veci na oblečenie a išiel spať. Zrazu ma budí chlap, čo najviac frfľal " Večer bol breh asi 10 m a teraz sa mi zdá že je asi 2 metre!" "I do ri*i!" Rýchlo obliecť (vedel som, že keď budem hore, už sa dole nedostanem), vybehnúť hore - a fakt. Kotva v prudkom nárazovom bočáku povolila a šmýkala sa po dne . Naštartovať motor, začína moja prvá búrka v živote. O 2. ráno, dážď začína padať vodorovne, kotva boh vie kde pod nami, a to všetko v preplnenej zátoke. "Otče náš, ktorý si na nebesiach..." človek si rýchlo spomenie. "Kotvu hore, plyn dopredu, lano od brehu odrezať, budeme krúžiť po zátoke". Ale ľahšie sa to povie, ako urobí. Kotvou sme samozrejme zavadili o kotevný reťaz záveternej lode, pretočilo nás a my sme sa zrazu ocitli na záveternom boku lode, ktorá bola pred "manévrom" našou záveternou, a priviazaní o ňu zapletenou kotvou. Výkrik niekoho "priviažme sa o nich " ich asi zobudil a priznám sa, nechcel by som taký budíček. Kamarát stojaci vedľa mňa vyskočil na palubu k pravému zábradliu a začal nás priväzovať k ich ľavémi zábradliu. Normálne - tyčku o tyčku! Kričím na neho - "OKAMŽITE TO ODVIAŽ!!!" Ako to odviazal, šmykla sa mu noha a on sa kolenom oprel o plynovú páku a loď vystrelila plnou rýchlosťou vpred. Čím sme (do dnes netuším ako, ale to muselo byť tým otčenášom) odhákli našu kotvu z ich kotevnej reťaze a boli sme voľní. Zaradili sme sa medzi ostatné lode, ktoré bezcieľne blúdilo po zátoke a čakali na koniec toho pekla. Zbytok búrky mi už len hliadky vykúkajúce po okrajoch sprayhoodu hlásili podľa pozičných svetiel: "... červená loď na 2. hodine... zelená loď na 10. hodine ... biela loď na 11 hodine ... na 12. hodine neosvetlená, pravdepodobne plávajúca loď.. na 11 hodine breh!!" Asi o 4. hod búrka stíchla, ja som sa prezliekol a až do rána krúžil v kolečku, čo sa po konci búrky vytvorilo. NIKDY som nevítal svetlo taký rád. Hodne som neskôr rozmýšľal čo som urobil zle, čo by som mal robiť ináč a práve táto udalosť ma nakopla, aby som sa viac učil, čítal knižky a skúšal si rôzne manévre pri peknom počasí. Tak že: Vďaka Bohu za tú búrku.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 19, 2017 12:16 pm

Hezký popis, dík!
Rád bych se zeptal:
  • na jaké hloubce jste házeli kotvu,
  • kolik jste dali řetězu/lana,
  • jaký druh kotvy jste měli,
  • jaké bylo dno – skalnaté, písek,...?

P. S. Ještě mě napadlo – z jakého směru bouře přišla? Dík.
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Pema » čtv led 19, 2017 12:57 pm

Přidám se k tosotoso - byl jsem tam taky, v ten stejný den, na jiné lodi a potkalo nás v podstatě to stejné. Jen jsme se s nikým nezamotali, zato se nám podařilo poškodit kormidlo. Naštěstí jen mírně, takže loď zůstala ovladatelná. Vítr byl v nárazech 70kn (podle windmetru), foukal od pobřeží. Kotví se tam na hloubce 8-10m, já jsem měl venku cca 35 metrů řetězu, kotva Bruce, dno písek/kameny. Největší problém byl kotvení kotva-břeh, protože potom foukal vítr přímo do boku lodi. I když jsme byli celkem dobře krytí břehem, síla větru byla taková, že to kotva neudržela. Celá akce byla o to veselejší, že jsme na lodi byli 2 chlapi a zbytek manželky a děti.

Viděl jsem tam dost hrůzostrašné věci, např. posádka z Německa, která měla problém ovládat loď i za bezvětří, nabourala několik dalších lodí a potom, místo aby se zařadili do "kolečka" plujících lodí a v klidu počkali, tak křižovali bezcílně zátokou, občas do někoho šťouchli, pokoušeli se kotvit na 30m hloubce apod.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 19, 2017 1:33 pm

Dík za doplnění. :-)
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Příspěvekod tosotoso » čtv led 19, 2017 1:35 pm

Tak máš odpoveď. Typ kotvy si nepamätám, vtedy som ich nerozoznával. Kotva bola asi v 6 - 7 m a viem že som dával 4x hĺbka reťaze, čiže niekde okolo 25m
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon led 23, 2017 8:53 am

Zkopírováno z lodního deníku začínajícího skippera:

Neděle:
V 15:37 hod. jsme vplouvali do zátoky Maliadiko na Serifosu, kterou jsme si vybrali v pilotovi. Nějak se nám ale nelíbila. Byla moc úzká, dost tam foukalo a byly velké vlny. Znovu jsme nahlídli do pilota a posunuli se do sousední zátoky Koutala.
Bylo to trochu lepší, ale po tom co jsme na šesti metrech hloubky vypustili 40 metrů řetězu sleduji GPS vidím, že kotva nedrží. Ani ne za půl hodiny jsme spluli o sto metrů a zdá se, že vítr ještě zesiluje. Provádíme ještě tři pokusy, postupně vypouštíme až 70 metrů, ale je to stejné. Znovu hledáme v pilotovi a v 18:07 hod. vyplouváme do 7 mil vzdálené zátoky Livadiou. Je zde celkem dost lodí, což považuji za dobré znamení. Po zběžné obhlídce vybírám nejširší proluku, proplujeme mezi dvěma loděmi, spouštíme kotvu na 10ti metrech a couváme zpět. Nikdo nepřemýšlí kolik řetězu uvolnit, jde tam kompletních 70 metrů. S obavami sleduji GPS, trochu pomáhám větru motorem, ale vypadá to, že kotva drží. Tradičně koupel, večeře, posezení s vínkem na palubě a na kutě.
V 01:40 hod. nás poprvé budí alarm utržené kotvy, nastavený večer na 50 m. Scházíme se v kokpitu, sleduji, že vítr značně zesílil, vypnu alarm a pozoruji na displeji náš pohyb. Vypadá to, že jsme se chytli. Pošlu ostatní spát, vykouřím cigaretu, nastavím znovu alarm na 50 m a jdu také spát. Ve 03:55 hod. opět alarm. S klením znovu spěchám na palubu. Přehlédnu okolí, jestli k někomu neblížíme a pak displej GPS. Chvíli to vypadá, že jsme se znovu chytli, ale po deseti minutách vidím, že "jedeme" rovno po větru a kotvu smýčíme za sebou. Nedá se nic dělat. Startuji motor, Svaťa jde ke kotvě. Vypluji naší mezerou mezi loděmi proti větru, co nejvíce ke břehu (možná více než bylo bezpečné, pokud by se vítr obrátil) kotva jde dolů a couváme nazpět. Vypadá to dobře, posádka jde spát, já ještě asi hodinu hlídám a sleduji, že i na sousedních lodích je živo. Když se rozední, zapnu alarm a jdu si také ještě na chvíli zdřímnout. Jedna z nocí, které už více nemusím a kdy jsme na kotvě upluli přes tři míle.

Pondělí:
Bez problémů a nějakých mimořádných událostí jsme v 14:25 hod. vyvazovali na jednom z posledních dvou volných míst, na molu v městečku Adamas na Milosi. Hodný pán nám podržel muring, posádka bezchybně zapracovala a pomohla i příroda, protože jsme najížděli téměř přímo proti větru.
Není ale vše ideální. Když se po chvilce objevila třicetistopá loď a bylo vidět, že se chystá na poslední volné místo na našem levoboku, šel jsem na břeh a chystal se k podržení muringu. Vzal jsem za něj, ale končil pod naší lodí a nešel uvolnit. Nejdřív jsem myslel, že je lanko zachytlé za kýl, ale pak mě napadla katastrofálnější myšlenka. Že my ho máme namotané za propeller.... Jediné plus této situace bylo, že voda u mola byla křišťálově průzračná a v hloubce 5 metrů by se daly číst noviny. Nedalo se nic dělat, z lodě mě podali šnorchlovací pomůcky a já šel do vody. Myšlenka, že jednoduše odháknu muringové lanko z kýlu vzala okamžitě za své. Pod vodou jsem viděl jasně situaci. Ten "dobrý muž" na břehu vzal sousední, levý muring a ještě jej přetáhl na náš pravobok. Při manipulaci s propellerem se nám několika závity namotalo. Nechal jsem si podat svůj bowie a s nožem v zubech, jako Winetou jsem se ponořil k propelleru. Oba konce jsem si přichytil a nožem uřezal co nejblíž příruby. Konce se potom zase svázali a když utichl ruch kolem přistávající třicetimetrovky, opatrně, se zatajeným dechem jsem nastartoval a zařadil. Několik minut se propeller točil a dobrý. Fuj, je to dobré.

Úterý:
Bylo tu asi deset lodí všech možných národností, klidná hladina a mírný větřík. Našli jsme si místo mezi již kotvícími loděmi ve východní části zátoky a na hloubce 4,5 m spustili "jen" 30 m řetězu.
Zátoka Vathi byla opravdu krásná, koupání výborné, pohoda, klídek. Pak už klasika: večeře, víno, povídání v kokpitu, krásný Měsíc byl zrovna v úplňku a pak spánek. Samozřejmě jsem nezapomněl zapnout alarm kotvy a ten opět nezklamal. V 04:05 jsme byli se Svaťou na palubě a sledovali, jaká je situace. Viděl jsem, že po dlouhé době vytváření půlměsíčků, najednou naše stopa vzala šmíra rovnou po větru. Ale po asi čtyřiceti metrech jsme se chytli a zase kroužíme kolem kotvy. Svaťa šel spát a já se zase usídlil v kokpitu, GPS položenou před sebou na stole. Kouřil jsem a pozoroval okolí. Najednou jsem začal zjišťovat, že kromě jedné lodi, kde se mi to neprokázalo, byli všichni vzhůru také. Ohýnek cigarety, záblesk zapalovače, rozsvicování v salonu, pak už i siluety postav popocházející z kokpitu ke kotvě a zpátky. Bavil jsem se pozorováním a čas ubíhal. Ještě jednou jsme se posunuli asi o třicet metrů, ale tam jsme už zůstali. Ještě za tmy jsem zaregistroval rumplování kotevního řetězu. Jedna z lodí v protější části zátoky to asi nezvládla a vyplula přečkat zbytek noci do bezpečí na volné moře. Pak ještě za svítání dvě lodě s norskými vlajkami na zádi se několikrát pokusily zachytit kotvu na dně a po nějaké době to také vzdaly a vypluly ze zátoky. V 6:15 hod. jsem si šel lehnout.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 23, 2017 9:25 am

Dík Jirko, přesně takovéhle příspěvky jsem si přál číst.

Baharis píše:Jedna z nocí, které už více nemusím a kdy jsme na kotvě upluli přes tři míle.

Vypadá to na novou kategorii pro prokazování jachtařských zkušeností. Ne tedy, kolik jsi toho uplul. Ale kolik jsi uplul se spuštěnou kotvou. :-D
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 60

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 12:34 pm

Je to víc jak pět let zpátky. Bylo kolem jedné hodiny po půlnoci, když jsme připluli do zátoky Panormitis na ostrově Simi (Řecko). Vítr přes třicet uzlů sice foukal přímo do zátoky, ale věděl jsem, že zátoka je poměrně velká a vedle ústí je velký záliv, krytý proti tomuto větru.
Velké překvapení. V zátoce bylo asi dvacet lodí. Všechna místa v závětří obsazena. Obkroužil jsem několikrát zátoku. Byly dvě možnosti.
A. Na konci zátoky, v bezvětří, ale blízko břehu.
B. Blízko vjezdu kotvu položit hodně k návětrnému břehu s rizikem, že nebude-li držet, brzy splujeme na hlubokou vodu.
Vybral jsem variantu B. Pustili jsme celý řetěz. Pod loď ještě druhou kotvu jako psaníčko, závaží které drží řetěz u dna. Foukalo k 15 uzlům.
Chvilku jsme poseděli v kokpitu a rozebírali dramatickou plavbu dnešního dne a po vypití láhve kořalky šli spát. Kotva držela.

Před čtvrtou hodinou mne probudily údery do lodi. Vzápětí se ozval kotevní alarm. Průs.r. Vystřelil jsem nahoru a vidím, že se lehce dotýkáme sousední lodě. Nahodil jsem motor a začal manévrovat, abych netloukl do vedlejší lodě. To už kluci vyběhli nahoru. Zvedáme kotvy, zavelel jsem. Dva kluci šli dopředu a zvedali kotvy.
Trvalo to nekonečně dlouho. Říkal jsem si, jak se mohly řetězy od obou kotev tak zamotat, aby nešly nahoru?
Po čase vítězný výkřik. Máme. Jeď. Dal jsem dopřeďák, poslední omluvné gesto sousední lodi (asi dva lidi byli na palubě a sledovali nás).
Po chvilce byla loď bezpečně mimo okolní lodě, přidám plyn. Za sebou slyším velký řev. Otočím se. Táhneme taliány s vedlejší lodí s sebou.
Problém. Zastavit. Znovu kluci na příď, povolovat řetěz kotvy a zjistit, co se děje. Po chvlice bylo jasno.
S našima dvěma řetězy od dvou kotev jsme vytáhli také řetěz kotvy italské lodě.
Jejich řetěz jsme zahodili. On spíš utekl sám, jak se dostal ze zajetí našich řetězů. Naštěstí neublížil našemu kamarádovi. Zahrál taneček známý z filmů, kdy ti někdo střílí samopalem pod nohy. Italská loď se uklidnila a taliáni přestali řvát.
Obkroužil jsem znovu zátoku. Nezbylo než se vrátit k původní variantě A). Pustili jsme celý řetěz. Loď se ustálila asi dvě délky od břehu. Hloubkoměr ukazoval tři metry. Bylo jasné, že pod kormidlem je vody méně.
Poslal jsem kluky spát a držel první hlídku. Kotva držela, loď se pohybovala na malém prostoru. Po nějakém čase mne vystřídal kolega a ještě jsem si pár půlhodin pospal.
Po probuzení, když jsem vylezl (v kokpitu už byl pohyb), zjistil jsem že tak blízko břehu nekotvím ani na denní koupačku. Tento poznatek mne utvrdil o správnosti původní volby varianty B.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 23, 2017 1:44 pm

Hezký popis, dík.
Jarda885 píše:Před čtvrtou hodinou mne probudily údery do lodi. Vzápětí se ozval kotevní alarm. Průs.r. Vystřelil jsem nahoru a vidím, že se lehce dotýkáme sousední lodě.

Kotva začala klouzat? Nebo byla důvodem hodně rozdílná délka řetězu/lana? Nebo to byl motorák?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 1:51 pm

Kotva začala klouzat. Ani druhá kotva, která držela řetěz u dna nepomohla.
Dlouho jsme následně diskutovali o tom, že druhou kotvu se nepodařilo spustit přesně. Pokud byla vzdálenost druhé kotvy od spojení s řetězem první kotvy velká, mohlo dojít k přetahování obou řetězů a paradoxně druhá kotva mohla stabilitu první kotvy snižovat.

Při vlečení kotev po dně jsme nabrali italský řetěz, který jsme následně vytáhli na naši loď.

Obě lodě byly plachetnice.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 23, 2017 1:56 pm

Zvažoval jsi použití druhé kotvy jako tandemové? Záleží sice na druhu kotvy, ale myslím, že by měla větší účinnost, než pouze jako psaníčko.

https://www.google.cz/search?q=tandem+a ... uR1OfSM%3A
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 2:00 pm

Znám teoreticky ten systém, ale ještě jsem to nedělal v praxi.

U psaníčka položím první kotvu a pak je spousta času připravit druhou kotvu a spustit ji s pár metry řetězu nebo lana. Pokud první kotva sama nedrží ani pár minut je zbytečné dávat druhou. Je třeba překotvit.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 3:04 pm

Ještě pro úplnost.

V kurzech také učíme kotvení na dvě kotvy do Véčka.

Jednak je to pracné.
Jednak se mi to nezdá použitelné v zátoce, kde kotví spousta lodí. Nevíš jak jsou zakotveni ti, co přijeli před tebou. Odhaduješ pouze polohu jedné kotvy.

S psaníčkem ani tandemem není problém. Při otočení větru ta druhá kotva poměrně rychle "přeskáče" do nového směru.
Dvě kotvy používáš ve stálém větru, kdy směr větru kolísá, nikoliv se mění na opačný.

U kolísání směru větru, loď zakotvená do Véčka bude chodit jinak, než loď zakotvená s psaníčkem nebo tandemem.

Ale nebuďme Off Topic.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 23, 2017 3:14 pm

Nejsme, kromě vyprávění a čtení takových příhod jsem si přál vyvolat i podobné diskuze.
Není vůbec na škodu, když si člověk uvědomí, že podle způsobu zakotvení se bude loď i pohybovat. A to může být dost rozdílné.
O véčku samozřejmě vím – v té mojí úvodní příhodě jsem takové nedokonalé véčko použil. Druhou kotvu jsem nevyvážel, počkal jsem, až se loď vychýlí do příslušného směru a kotvu jsem hodil co nejdál.
Ohledně tandemu - ne všechny kotvy jsou pro něj vhodné. Třeba prý ne moje oblíbená Danforthka.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 3:23 pm

Dobrá.
Véčko jsem viděl od profesionálů na Maledivách asi třicetkrát. Ti nekotvili nikdy jinak.

Nepoužívali dinginu.

Nejprve zajel lodí na místo druhé kotvy, tuto pustil na dno a při uvolňování lana se nechal snést větrem nebo vycouval do určité polohy.
Pak najel na potřebné místo hlavní kotvy a spustil tuto na řetězu. Po určité době povoloval jak řetěz hlavní kotvy, tak lano druhé kotvy.
Výsledkem bylo učebnicové véčko na dvou stejně dlouhých úvazech.
Byla to machrovina.

Vždy jsme tam byli sami. Neměl jsem srovnání jak se lodi pohybují vůči sobě.
err_
bez hodnocení
Reputace: 96

Příspěvekod err_ » pon led 23, 2017 3:48 pm

To, ze nekdo kotvi na dve kotvy s posadkou, to je OK. Ty mas lynxi muj obdiv za to, ze na dve kotvy zakotvis sam. Ja se k tomu nikdy neodhodlal a mam z toho preveliky respekt. Nemam totiz vratek a tak se domnivam, ze bych uz nikdy neodjel. I na jednu kotvu bez vratku je to mnohdy doslova boj (nemam ani rolnu a po probdele noci je to fakt tiha :-) ).
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 57

Příspěvekod RACEK » pon led 23, 2017 4:30 pm

Jardo,

co to je kolísání směru větru? Když vítr mění směr, tak se tomu říká "změna", tedy že choděj změny. ;)

Když stojíš v takové přecpané zátoce, tak je dobré na noc hodit fendry. Nehrozí, že odřeš vedlejší loď.

Moje zkušenost je, že kotva jen na laně je úplně k ničemu.

Tedy kotvit do Véčka s jednou kotvou na laně je k ničemu. Kotva a řetěz 10m je dobré jen na hloubce do 4 metrů. Pro větší hloubku je nutné hodně těžké psaníčko.

Kotvit do Véčka s dvouma kotvama na řetězu taky moc nejde. Jednak to nejde vytáhnout z vody, tedy ani rukama ani vrátkem. A když jedna kotva klouže, tak se obě do sebe zamotají a nedrží to pak vůbec.

Dvě kotvy v tandemu jsou nejpevnější, ale na manipulaci s první kotvou také dost obtížné. Dobře to ale drží i na měkkém dně.

Kotva a psaníčko to je pro většinu případů podle mě nejlepší řešení. Tedy psaníčko jako závaží na lanku.

Jardo, jak používáš druhou kotvu na druhém řetězu jako psaníčko? Jak to spouštíš dolu? Jak to taháš nahoru?

Zpět na