Zajímavá kotvení

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: vilma, Pepa

kedar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Re: Zajímavá kotvení

Příspěvekod kedar » pon led 23, 2017 9:29 pm

Ahoj
Kdysi jsem to sem psal,jako můj začátek s jachtingem.Bez jakých koliv předchozích zkušeností jsem v určité chvíli řekl teď je čas splnit si svůj sen.Prodělal jsem v Chorvatsku týdenní kap.kurz. S ohromným nadšením jsem v Anglii,kde jsem pobýval koupil 19ft plachetku Caprice ve městě Exmouth.Měl jsem v plánu doplout co nejblíž jižních čech do Itálie.

Mohlo mi být varováním to, že první plavba skončila drobnou ostudou, když jsem se nedokázal vrátit na bojku v ústí řeky protože odiv jsem nějak nečekal,no tož jsem se uvázal k jiné cizí boji.
Další den jsem vyplul s cílem Lyme Regis což pána co mi loď prodal trochu děsilo, ale já novopečený kapitán sevědomí jak atlantik.Plavba byla masakr,vlny déšť(ale to jsem chtěl,né..) nekontroloval a neplánoval jem nic,prostě po snídani jsme vyrazili.Fakt divoká plavba, strach se mísil s adrenalinem tedy u mě přítelkyně to převážně probrečela.
Vyrazili jsme okolo sedmé ráno a po osmé večer jsme se naprosto vyčerpaní uvázali v Lyme Regis. Jenže já nás pěkně namáčkl na fendry ke kamenné hrázi aby to s náma moc nehoupalo,protože to mi v Chorvatsku fakt šlo,a promrzlí promočený vyčerpaný strachem jsme usnuli téměř okamžitě. Vzbudilo mě cosi, tak jsem vyskočil a dědek nám čachruje s lanama. Vůbec jsem mu nerozuměl jen jsem chápal,že fakt nadává.Neměl jsem energii vzdorovat.Opět jsem usnul,když mě vzbudil pád na podlahu.V panice opět vykouknu a vidím kamennou zeď sníž jsme byli palubou zároveň, nyní 3metry nad námi a naše naštěstí dvoukýlá loďka píchlá křivě v blátě.
Do rána jsem jen zpytoval svědomí,protože jsem si uvědomil jak jsem vystavil svojí holku nebezpečí a jakou mám ne mezeru ale propast ve znalostech.

no to bylo k tomu kotvení.Jen dopovím, že když jsme sprchovali v místním jachtklubu, tamní kluci za mnou přišli,protože se dozvěděli,že mi jsme ti borci co připluli takovou štreku v sedmičce a varování před počasí a plujou až do itálie v září,mysleli že jsem k tomu ještě neuvěřitelně skromný.Zůstali jsme tam týden a děkuji všem koho jsme potkali.Ostatní jachtaři nás vzali do krámu kde jsme koupili almanach,ochotně nás naučili s ním pracovat a používat předpověď počasí.plavbu jsme zakončili nedaleko Paříže. díky jim a díky bohu,že to dobře dopadlo a že nám dal takovou úžasnou radost plout...........
Radek
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 52

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 10:39 pm

RACEK píše:Jardo,

co to je kolísání směru větru? Když vítr mění směr, tak se tomu říká "změna", tedy že choděj změny. ;)

Kolísání směru větru. Opakované změny směru větru, přičemž vítr se vrací do směrů, ze kterých foukal před nějakým časem.
Změna větru. Vítr změní směr a do původního směru se nevrátí.
Není to oficiální definice. Je to můj výklad. Můžeš s ním souhlasit nebo nemusíš.

RACEK píše:...
Když stojíš v takové přecpané zátoce, tak je dobré na noc hodit fendry. Nehrozí, že odřeš vedlejší loď.
....

To považuji za samozřejmost. Proto se o tom ani nezmiňuji. I tak hrozba odření vedlejší lodě není zažehnána. Jen se snižuje její pravděpodobnost nebo rozsah.

RACEK píše:
Jardo, jak používáš druhou kotvu na druhém řetězu jako psaníčko? Jak to spouštíš dolu? Jak to taháš nahoru?

Není to jednoduché. Chce to trochu nacvičit.
Mám speciální úvaz z provázku, šeklu a karabiny. Ten vozím s sebou na charterové lodě.

Pomocí tohoto úvazu spojím druhou kotvu s řetězem hlavní kotvy. Je to dřina. Musíš pracovat před lodí, není tam místo. Improvizuješ. Uvážeme to v jedné z několika variant. Úvaz po řetězu hlavní kotvy neklouže. Spouštíš elektrickým vrátkem řetěz hlavní kotvy a současně v rukách povoluješ řetěz druhé kotvy. Většinou to dělají dva. Kdy se druhá kotva dotkne dna, poznáš podle odlehčení zátěže jejího řetězu. Povolíš ještě trochu a končíš.
Ve velkém větru poznáš po chvilce, že se výkyv přídě lodě zmenší. Tak je to správně.

Nahoru taháš oba řetězy současně.
Souhlasím, že samoplavce je to problém. U mne to dělají vždy dva až tři kluci.

EDIT:
Kotvení ve velkém větru se vyhýbám. Snažím se najít přístav. Ne vždy je nějaký volný přístav blízko. Proto máme kotvení na dvě kotvy s některými posádkami nacvičeno.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne pon led 23, 2017 10:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon led 23, 2017 10:46 pm

RACEK píše:......

Moje zkušenost je, že kotva jen na laně je úplně k ničemu.

Tedy kotvit do Véčka s jednou kotvou na laně je k ničemu. Kotva a řetěz 10m je dobré jen na hloubce do 4 metrů. Pro větší hloubku je nutné hodně těžké psaníčko.

.......

Na Maledivách měli profíci druhou kotvu na laně. Přesněji na dvou lanech.
Pochopitelně to byla lana, která neplavala na hladině, ale šla ke dnu.

Druhé lano měli jistící. kdyby se kotva sekla a nešla vytáhnout. Obsluhovali to dva kluci + kapitán u kormidla.

Byl to katamarán hodně velký a hodně těžký. Tak tlusté lano neznám z běžné plachetnice.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 43

Příspěvekod RACEK » úte led 24, 2017 9:16 am

Jardo, když ve svém příspěvku napíšeš " v kurzech také učíme kotvení na dvě kotvy do Véčka", tak se tím pasuješ na nějakého instruktora jachtingu, nebo spolumajitele školícího centra :shock: .

Potom ale očekávám zcela profesionální přístup, rady a zkušenosti. Nezlob se, ale tvoje rady a tvoje vlastní definice mi připomínají čártristu experimentátora, který místo dobré námořní praxe, vymýšlí vlastní :D .

Svazování dvou kotev na dvou řetězech dohromady za pomoci lanka a šeklu považuji za nevytahnutelné, a při lehce dramatické situaci za značně nebezpečné.

Rozhodně se nejedná o psaníčko. Psaníčko lze poslat :) .

Výhodou psaníčka je to, že v klidu a pohodě zakotvím, a pak ho pošlu dolu. Při jakkoli dramatické situaci ho za minutu vytáhnu a potom tahám vrátkem kotvu.

Na Maledivách možná pouštěli ještě druhou kotvu na laně, ale proto aby se loď netočila a koupající si mohli klidně plavat kolem lodě. Kotva na laně tedy, asi nesouvisela s technikou kotvení ale koupání.

Druhé lano ke kotvě se mi vůbec nechce věřit :o . Na velkém katamaranu, tedy s profi posádkou, mají potápěče, a kdyby se jim kotva sekla, tak se tam někdo z posádky potopí. :)
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte led 24, 2017 12:42 pm

RACEK píše:......
Svazování dvou kotev na dvou řetězech dohromady za pomoci lanka a šeklu považuji za nevytahnutelné, a při lehce dramatické situaci za značně nebezpečné.

.......

S tímto nesouhlasím.
Prosím nezaměňuj provázek a lanko. Provázek lze lehce přeříznout nožem, bude-li potřeba.

Jarda885 píše:Není to jednoduché. Chce to trochu nacvičit.
.......
Kotvení ve velkém větru se vyhýbám. Snažím se najít přístav.
........
máme kotvení na dvě kotvy s některými posádkami nacvičeno.

Každý skipper je odpovědný za svou loď.
Neprováděj postupy, kterým nevěříš.
Na druhé straně skutečnost, že něčemu nevěřím nebo že něco neumím není oprávněním ke konstatování, že něco nejde.
Popsaný postup mám ověřený. Dvě kotvy na řetězích se dají vytáhnout, i když se do dvou vlastních řetězů připlete třetí řetěz. Viz můj úvodní příspěvek.

Klasické psaníčko, které jde poslat po laně, nemůžeš použít na lodi, kde máš hlavní kotvu pouze na řetězu. Buď najdeš modifikaci nebo nemůžeš tento způsob kotvení použít.
err_
bez hodnocení
Reputace: 65

Příspěvekod err_ » úte led 24, 2017 12:49 pm

RACEK píše:Svazování dvou kotev na dvou řetězech dohromady za pomoci lanka a šeklu považuji za nevytahnutelné, a při lehce dramatické situaci za značně nebezpečné.

Nemam s tim zadne zkusenosti a do samostatneho kotveni na dve kotvy se netroufam pusit, ale dve kotvy na retezu se spojkou - tentokrat krouzkem jsem videl v ramci teoretickych priprav v publikacich nekolikrat. Bylo i popisovano, ze nedochazi k zamotani retezu. Pokud chcete pohledam a jako vzdy dodam zdroje z ucebnic :-) Myslim, ze to byla nejaka prelozena RYA publikace.

Psanicko:
Jak tezke psanicko posilate? Ja mam psanicko 20kg (byvale zavazi) a casto se setkam s nazorem, ze je to malo.
Naposledy upravil(a) err_ dne úte led 24, 2017 12:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte led 24, 2017 12:51 pm

RACEK píše:.......

Druhé lano ke kotvě se mi vůbec nechce věřit :o . Na velkém katamaranu, tedy s profi posádkou, mají potápěče, a kdyby se jim kotva sekla, tak se tam někdo z posádky potopí. :)

Už se opět dostáváme do situace, kdy člověk, který na místě nebyl a situaci neviděl ví naprosto přesně, jak to bylo.

Druhé lano je uvázáno na kotvě tak, aby kotvě neumožňovalo zaseknout se do dna. Naopak. Kotvu zvedá tak, aby se uvolňovala.
Je to mnohem rychlejší než nastrojit potápěče a poslat jej do vody.

Končím diskuzi dřív než se posune do roviny osobního napadání.
EDIT:
err_: myslím, že nemusíš ztrácet čas.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » úte led 24, 2017 1:46 pm

Jardo, nikoho nechci napadat, jenom tě škádlím. :) No a když to čtu, tak občas musím
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » úte led 24, 2017 2:23 pm

Váha psaníčka je podle váhy a délky řetězu a také velikosti lodě.

Nejlépe psaníčko funguje na laně. Tedy když máš kotvu s 10m řetězu, a pak lano. Psaníčko pošleš dolu a ono samo dojede ke konci lana, tedy začátku řetězu.

Když máš jen kotevní řetěz a malého průměru, tak je psaníčko také dobré a i po řetězu jede. Je potřeba aby mělo dvě kladky (spíš takové rolny). Jenom se musí odhadnout, kam až ho poslat.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » úte led 24, 2017 2:27 pm

O několik příspěvků výše je zajímavý příspěvek od Kedara.

Délka lodě 19Ft (5,6m) šířka 1,8 m.

Plavba z Anglie do Paříže.

Tak to je úctyhodný výkon :clap:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte led 24, 2017 3:59 pm

Já ti nevím Racku. Mám z toho jakýsi rozporuplný pocit. Nedokáži si nějak určit kde je hranice mezi odvahou a nebetyčným hazardem. Převládá ve mě ale pocit, že na velké tleskání to moc není. Nevím, můj pocit. :?
Příspěvek to v každém případě zajímavý je, to jo.

Mořské dno je poseto kostrami odvážných námořníků....
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 166
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte led 24, 2017 4:56 pm

Váhal jsem, zda a jak na kedarův příspěvek reagovat.
Předně v něm nenacházím kotvení, ale to teď pomiňme.

Vyrazit se zkušenostmi z kurzu v nepřílivových vodách (a nejspíš s žádnými dalšími) na první skipperskou plavbu do přílivových vod není dobrý nápad.
Vyplout na velmi malé lodi – samo o sobě – za problém nepovažuji, jsem-li dobře připraven, vybaven znalostmi i zkušenostmi.
Ale to z popisu nevyplývá – naopak, vždyť neměl ani almananch. Pokud ono „nekontroloval a neplánoval jsem nic, prostě po snídani jsme vyrazili.“ znamená, že neznal předpověď počasí ani časy přílivu/odlivu, proudy a podobně, tak mě obcházejí mrákoty.

Vypadá to, že jediné, čeho měli opravdu hodně, bylo štěstí.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » úte led 24, 2017 5:49 pm

Také měli opravdu hodně odvahy. :)
kedar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod kedar » úte led 24, 2017 6:36 pm

Chlapi příspěvek jsem psal proto,že vyvázání (což není doslova kotvení, ok) v přístavu ovlivňeného přílivem mi připadalo zajímavá zkušenost.

Tu svojí nezkušenost jsem jen uvedl,abych popsal situaci.Dobře vím jak to bylo hloupé dnes, nevěděl jsem to zaslepen nadšením a trochu opojen "Kapitánským kurzem" tenkrát při té první plavbě.Od té doby se snažím maximálně připravovat a vzdělávat.Nebyl to nejlepší způsob jak se dozvědět o Almanachu,nechvástám se odvahou.O tom netřeba diskutovat.....
Radek
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Příspěvekod Stanislav » úte led 24, 2017 7:13 pm

Je to mimo tema, ale zajimalo by mne co to bylo za kurs, kdyz jsi se tam nedovedel o tom ze existuje almanach :shock: :shock: :shock:
Pavel-Sulc
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 126
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 02, 2017 5:21 pm

Naší loď 6 tun kotvíme vždy a jen kotvou 15 kg Danfort a popruh Ankarolina. Kotvu na hladině nasměřuji tak, aby „plachtila“ ve směru odkud pravděpodobně bude foukat vítr. Tím dosedne kotva na dno ve správném směru požadovaného záseku do dna. Vypouštím postupně popruh a couvám s lodí, aby se na kotvě neudělal smotanec . Vypustím min 3x hloubku a zatáhnu motorem na zpětný chod přídí ve směru, odkud pravděpodobně bude foukat vítr. Vždy jsme se ráno probudili na stejném místě. Danfort skvěle drží na kamenitém, pískovém i jílovém dně. Kotvu uvolním napnutím popruhu, že je svisle ke kotvě a motorem většinou na zpětný chod kotvu uvolním a pak kotvu rukou bez problému vytáhnu a opláchnu. Pro případ, že by kotva nešla vytáhnout máme ocelový kruh s lanem, který po kotevním laně spustíme ke kotvě a tu opačným směrem uvolníme. Zkoušeli jsme to ale v kritické situaci jsme to nepotřebovali.
Vrátek nemáme a nepotřebujeme. Možná také proto nemáme žádné dramatické příhody. A také – předvídej co se může stát když…..
Zkoušeli jsme 15 kg Bruce, ale ta katastroficky nedržela a leží doma v jeskyni. Moderní lodě mají většinou Bruce s řetězem na přídi. Často se taková loď probudí ráno někde jinde, někdy i dost daleko.
david
moderátor
Reputace: 70

Příspěvekod david » čtv úno 02, 2017 8:50 pm

Nemáš fotku tý zázračný kotvy? Mám totiž orig norskej Danfort Engbo 16kg a ač s řetězem,neudrží mě vůbec nikde, byť tedy 8t a motorák.

Koukal sem co dělá ve vodě v tahu, a ona potvora se postaví na špičky a jde kývavým krokem za lodí a nezarejpne se. Moc lehkej zadek. Tu mám na zádi. Dopředu sem udělal totéž, ale zvětšené na cca 25 kg - stejnej problém. Pomohlo, a to velmi výrazně, jí zadek přitížit 10 kg olova. teď kde ji vyhodím, tam stojím, jedno jestli v 6 km/h proudu, nebo 8 Bf větru.

minulej týden sem tý šestnáctce přilil 5 kg olova a sem na ní zvědavej.

Btw. jsme oba off topic :hmm:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv úno 02, 2017 9:26 pm

Pavel-Sulc píše:Naší loď 6 tun kotvíme vždy a jen kotvou 15 kg Danfort a popruh Ankarolina. Kotvu na hladině nasměřuji tak, aby „plachtila“ ve směru odkud pravděpodobně bude foukat vítr. Tím dosedne kotva na dno ve správném směru požadovaného záseku do dna. Vypouštím postupně popruh a couvám s lodí, aby se na kotvě neudělal smotanec . Vypustím min 3x hloubku a zatáhnu motorem na zpětný chod přídí ve směru, odkud pravděpodobně bude foukat vítr. Vždy jsme se ráno probudili na stejném místě. Danfort skvěle drží na kamenitém, pískovém i jílovém dně. Kotvu uvolním napnutím popruhu, že je svisle ke kotvě a motorem většinou na zpětný chod kotvu uvolním a pak kotvu rukou bez problému vytáhnu a opláchnu. Pro případ, že by kotva nešla vytáhnout máme ocelový kruh s lanem, který po kotevním laně spustíme ke kotvě a tu opačným směrem uvolníme. Zkoušeli jsme to ale v kritické situaci jsme to nepotřebovali.
Vrátek nemáme a nepotřebujeme. Možná také proto nemáme žádné dramatické příhody. A také – předvídej co se může stát když…..
Zkoušeli jsme 15 kg Bruce, ale ta katastroficky nedržela a leží doma v jeskyni. Moderní lodě mají většinou Bruce s řetězem na přídi. Často se taková loď probudí ráno někde jinde, někdy i dost daleko.

Tohle se mi zda hodne malo. Mam 6t lod a 16kg Danfortku na bud 5.5m 3/8" retezu a lano nebo 10m 3/8" retezu a lano. Vyposutim 18mm lano vetsinou 5x hloubka za retez a vetsinou radeji i posilam 15kg psani. Mame zde prevazne Sn/M, kotva dobre drzi, ale jen 3x hloubku, bez retezu a bez psani, jen na popruhu, to bych si teda skutecne nedovolil.

Taham to taky rucne, ale je to docela posilovna ... :-)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 166
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 02, 2017 9:35 pm

david píše:Btw. jsme oba off topic :hmm:

No, alespoň se to týká kotvení. :-)

Škoda, Pavle, žes nenapsal příhodu, kterou jsi mi říkal v ČYKu. Mně připadala zajímavá. I když se nekonalo žádné drama.
Mimochodem, ohledně kotev máme stejný vkus. S Danfortkou mám dobré zkušenosti, na kotvu Bruce nemám dobrý názor.
Pavel-Sulc
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv úno 02, 2017 11:12 pm

Ahoj, jsem do 15-02 v Praze a tak fotit moje kotvy nemůžu.
Mám ale originál Danforth které najdeš na http://www.danforthanchors.com/
Jakou kotvu, délku lana nebo řetězu, závaží na laně nebo řetězu ovlivňuje dno, jak chráněné je kotviště od větru a hlavně vln.
Na Tvé přání Lynx:
Kamarád Leffe postavil úžasnou ocelovou plachetnici Blue Marlin, 20m a 50 tun. Byly jsme společně na jejich lodi v jižním zálivu Řeckého ostrova Ios. K večeru sílil severní vítr, tedy od ostrova. Nebyly žádné vlny. Měli jsme CQR na řetězu. Než se setmělo, vypustili jsme ještě Danforth 30kg na laně. Střídali jsme se v hlídání. Dopoledne jsme za silného severního větru v zálivu vypluli na motor a v ústí zálivu vítr ustal a vlny, které šly po obou stranách ostrova se křížili tam, kde jsme pluli. Rahno jsme uvázali do stran aby nemlátilo a na ostrov Santorini jsme jeli na motor.
DSC04795.JPG
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 12

Příspěvekod kanic » pát úno 03, 2017 7:39 am

... a ona potvora se postaví na špičky a jde kývavým krokem za lodí a nezarejpne se. Moc lehkej zadek.

Nebo tupej předek. :D Na předku u Danfortky záleží.
Máme 15 kg+10m řetěz na 3 T lodi a je spolehlivá bez korespondence.

Zkoušel jsem 2 kg Bruce (Trefoil) s 3m osmičkou řetězem na 500 kg katu a mile mé překvapila. Do bory už ale byla malá. Ač zabořená, pojížděla.
(Byl na něm rozložený stan.)
Naposledy upravil(a) kanic dne pát úno 03, 2017 7:46 am, celkem upraveno 1 x.
Omen
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Omen » pát úno 03, 2017 7:45 am

Danfortku mám, ale žádní dramatické zkušenosti s ní neé.
Ale z principu té kotvy myslím, že důležitým parametrem může být úhel rozevření mezi oběma částmi.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » pát úno 03, 2017 8:26 am

CQR - pluhovka je jedinou kotvou, kterou jsem vyřadil z lodi. Vždycky dopadla na bok a ten kloub umožnil aby se ohla a nezaryla. Ležíce na boku jsem jí tahal po dně.

Danforthku jsem používal na Slapech, i na Baltu. Ve středomoří se mě ale neosvědčila vůbec. Je dobrá do hodně měkkého písku. Hroty jsou lehké a do tvrdšího dna, se nechtějí začít zarývat. Když je tvrdé dno tak jí tahám za sebou po dně jak placatou desku. Asi pro ten pohyblivý dřík je nejvhodnější pro stání bez řetězu.

Bruce je nyní moje nejoblíbenější. Dobře se zapichuje, protože na hroty tlačí celou svojí vahou a slušně drží. Nutností je ale řetěz. Dřík se nesmí začít zvedat od dna.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 03, 2017 9:00 am

RACEK píše:CQR - pluhovka je jedinou kotvou, kterou jsem vyřadil z lodi. Vždycky dopadla na bok a ten kloub umožnil aby se ohla a nezaryla. Ležíce na boku jsem jí tahal po dně
Stoprocentně podepisuji.
Když jsem někdy ujel, vždy to bylo na pluhovce. Nakonec i v tom příspěvku o něco výše figurovala pluhovka. Když jsem se podíval pod hladinu, viděl jsem širokou a poměrně hlubokou brázdu která začínala někde v nekonečnu a končila u nabok položené kotvy.

RACEK píše:Bruce je nyní moje nejoblíbenější. Dobře se zapichuje, protože na hroty tlačí celou svojí vahou a slušně drží. Nutností je ale řetěz. Dřík se nesmí začít zvedat od dna.
I má. :thmbup:
Mívám tak padesát - šedesát kotvení ročně. Podmínky takové i makové, ale bruce mě nikdy, slovy NIKDY, nezklamala. I když se položí nabok, venkovním zubem se zachytne o dno a přetočí ji do správné polohy. Zažil jsem i stav kdy v měkkém písku byla celá zarytá, vidět byl jenom dřík. Správný úhel našponovaného řetězu je samozřejmě základ, od toho se to celé odvíjí.

Jinak jsem opravdu odkázán na to co majitel na loď osadí. Co týden to jiná loď. Bohužel to vidím tak, že velká většina lodí v Chorvatsku má pluhovky. Je to první na co se u lodi dívám a vždy jen tiše zasakruji. Danforth se vyskytuje zcela výjimečně, ale dokáži si představit že může na písku fungovat dobře.
Na druhou stranu musím říci že poslední roky mám celkem v poklidu i s pluhovkami. Nejsem spokojení dokud mě i při nějakých 1500 otáčkách (spíše s citem) nedrží dokonale na místě. Na GPS vidím každý decimetr posunu.
Hlídky v podstatě nikdy nedržíme, plně důvěřuji alarmu kotvy. Dříve v GPS Garmin, teď poslední roky apka v mobilu.
Pavel-Sulc
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát úno 03, 2017 9:13 am

Asi to sem nepatří....
Při další plavbě s Leffe jsme kotvili v jižní zátoce ostrova Naxos. Foukal severní vítr tedy od pevniny.
Odpoledne připlul velký motorák s posádkou a skupinou Američanů. Jeden muž se chtěl projet na vodním skútru, ale kapitán mu povolil plavbu jen v zálivu. Američan neuposlechl a vyjel ze zálivu, kde byly docela velké vlny. Když se nevracel, vypluli jsme také po něm pátrat. Pátrání bylo neúspěšné, skútr byl nalezen za tři dny a do týdne Američan nalezen nebyl.
DSC00209.JPG

Zpět na