Kotvení

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Re: Kotvení

Příspěvekod kolovratek » ned črc 30, 2017 8:12 pm

Namazali jsme ho slunecnicovym olejem

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod qwer » pon črc 31, 2017 9:33 am

Darek píše:Na běžných charterových lodích to řeším kusem lana které uvážu loďákem kolem řetězu (někde před studánkou) a oba konce dotáhnu na vazáky do V. Taky to funguje, jen to zrušit trvá o něco dýl.

To je pak dost otevřené V, že? tedy síly na vazáky budou značné a možná i větší, než vlastní tah od kotvy. vždy jsem to viděl tak, že lana jsou dlouhá a připojení k řetězu se spouští až třeba do vody.
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod bvp1 » ned lis 18, 2018 10:14 am

Ahoj, chci se zeptat, jak byste kotvili loď v případě, že byste byli na lodi sami? Prostě byste neměli nikoho k ruce. Jednomužné kotvení si umím představit v případě, že na lodi není kotevní vrátek, kotva je na laně a pak kotvu spouštím třeba ze zádi. Nebo spustím kotvu, nechám ji položit na dno, vymotám dost lana, uvážu lano za vazák, jdu k motoru, pomalu couvám atd.Ale jak by to bylo, pokud by byla kotva na elektrickém kotevním vrátku bez dálkového ovládání? Díky za rady. bvp1
ivan20
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 34

Příspěvekod ivan20 » ned lis 18, 2018 1:29 pm

U vrátku bez dálkového ovládání je vhodné protáhnout ovládání do kokpitu, pokud jsem sám.
Pak je možné současně ovládat motor a navíjet řetěz. Ovládání mám doplněné o hodiny, které měří délku řetězu, z kokpitu na něj nevidím a je dobré vědět kdy odkotvuji a loď začíná splouvat a taky, kdy bude kotva nahoře.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon lis 19, 2018 9:23 am

Nemám to vyzkoušené, ale byl jsem připraven (za klidného počasí a v rozsáhlé zátoce) to provést následovně (pokud vítr fouká od pevniny):

1. Vyzkoušet si fixaci kormidla nebo autopilota při couvání rovně malou rychlostí, uklidit palubu mezi přídí a kokpitem, obout si boty, vyzkoušet vrátek sem a tak, uvolnit kotvu z příďového kování, spustit ji do pohotovostní polohy nad hladinou.

2. Doplout přídí co nejblíže břehu, co to hloubka dovolí.

3. Na nejmenší otáčky rozjet loď dozadu, dát neutrál a zafixovat kormidlo.

4. Vrátit se na příď a vypustit řetězu, tak aby ho celkově bylo cca 4 hloubky.

5. Vrátit se do kokpitu. Případně trochu krátce přibrzdit nebo naopak krátce přidat a dát opět neutrál. V ideálním případě loď akorát setrvačností dopluje, přitom zaryje kotvu do dna a natáhne řetěz. Pozor: Příliš velká rychlost lodi nebo řetěz napnutý šikmo vzhledem k ose lodi by mohlo znamenat poškození příďového kování.

6. Zpětným chodem na nejméně 2000 otáček prověřit, že kotva drží.

7. Vysypat zbytek nutné hloubky řetězu. Zapnout kotevní alarm.

8. Pokud možno vizuálně zkontrolovat, jak je kotva zarytá (přes čistou vodu z hladiny nebo se potopit).
V singlu bych tu vizuální kontrolu udělal až cca půlhodině, až si budu jistý, že loď nevláčí kotvu (podle GPS trackingu nebo kotevního alarmu), aby mi neuplula :-)

Doufám, že se k tomu vyjádří některý ze zkušených harcovníků, taky by mě to zajímalo...
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon lis 19, 2018 11:10 am

Jo v singlu to není jednoduché. Postupoval bych asi stejně, ale nemám vrátek a používám lano, řetězu mám jen kousek před kotvou.

Chci jen upozornit v tvém popisu na to že kotevní alarm je dobré zapnout ihned v místě spuštění, správně v místě zarytí kotvy.

Jinak při otočení větru i když kotva bude držet, ti bude pískat že máš volnou kotvu. Ale to poznáš...Alarm ti hlídá vzdálenost od kotvy na kružnici. Alespoň ty běžné co znám.
Když není čas, nebo zapomenu, zapínám také později. Už jsem i viděl že si dojeli někteří na člunku nad kotvu....
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » pon lis 19, 2018 12:25 pm

U některých aplikací je možné při dodatečném zapnutí nastavit vzdálenost a směr ke kotvě.
Taky není ideální spát s alarmem v zadní kajutě - musel by se pak nastavit rádius jak kolem Vítězného oblouku v Paříži :-D
ivan20
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 34

Příspěvekod ivan20 » pon lis 19, 2018 4:46 pm

Se zakotvením není v singlu až tak problém, většinou nějak fouká, takže motor nepotřebuji, stejně musím počkat, až začnu na vítr splouvat, pak povoluji kotvu, kolik potřebuji. Odkotvení je náročnější.
Přijet co nejblíže k závětrnému břehu bych pro spuštění kotvy nedoporučoval. V případě, že bych kotevní alarm nastavil nad kotvou, jak píše Libor, při změně směru větru alarm nespustí a budu zaručeně na břehu. Je potřeba nechat dostatečnou rezervu od závětrného břehu pro změnu směru větru. U návětrného břehu toto nebezpečí nehrozí.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 21

Příspěvekod stani119 » pon lis 19, 2018 5:04 pm

605EFF1A-9F8B-4807-8B3B-BCA6F7FD5EE2.png
Já si také dávám alarm na pozici lodě, ne na místo kotvy, důležitá je pro me změna pozice lodě nejen vůči břehu ale i vůči okolním lodím
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon lis 19, 2018 5:29 pm

Než zkontroluji, že loď správně couvá, než dojdu na příď, než zapnu vrátek a než se kotva skutečně dotkne dna, tak loď zacouvá dále od břehu, a ještě než kotva na dně chytne... ale ano, nesmí to nakonec být příliš blízko od břehu. Chci se naučit kotvit "standardizovaným postupem", abych jej měl nacvičený a mohl použít i v Řecku pří způsobu "kotva-molo".
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bedrich » pon lis 19, 2018 6:06 pm

Když dám alarm na pozici lodě, telefon připojím na mapovým stolku, v noci se otočí vítr o 180 stupňů (např. v CRO nic nemožného) a započtu možnou nepresnost GPS (např. diky takeláži),tak se moc nevyspím. Vyzkoušeno :?
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon lis 19, 2018 6:54 pm

Dosud jsem dával alarm na rádius kolem kotvy tak, že jsem do programu zadal odhadovaný náměr a odhadovanou vzdálenost ke kotvě (plujeme většinou ve dvou, rukou není nikdy dost a nechci tahat tablet ze salonu). Ale je pravda, že otočení větru je průšvih tak jako tak, takže na tom dát alarm na menší rádius kolem pozice lodě taky něco je. Ideální by asi bylo použít program, kde člověk může zadat kruhovou výseč se středem nad kotvou. Nebo dát kruhový alarm kolem bodu někde mezi lodí a kotvou (kompromis)... Na kotvě jsem se pořádně nevyspal zatím nikdy; když se to houpe nebo sviští vítr v takeláži... a zpočátku jsem nevěřil ani alarmu, nevěděl jsem, kolik vydrží baterie v tabletu....
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bedrich » pon lis 19, 2018 7:10 pm

Vyseč se da zadat v placených verzích alarmu, např. Anchor watch Pro. Výdrž zařízení řeší připojení k rozvodu 12 V. Pro mě byl největší problém přesnost GPS, obzvláště na kovových lodích. Pomůže zavěšení do středu plastové lukny.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 21

Příspěvekod stani119 » pon lis 19, 2018 7:23 pm

Pokud se vítr otočí a fouká tak jak má podle předpovědi, tak my stačí na alarmu těch cca 30-40m kolem lodi, pokud začne náhodně hodně fičet, tak chci být u toho a proto ten alarm na pozici lodě ;)
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » pon lis 19, 2018 9:18 pm

Kotvím tak, abych při změně směru větru měl kolem sebe místo. Bríza často fouká večer a ráno obráceně.

Kotevní alarm zapnout co nejblíže nad kotvou. S dostatečným rádiusem, aby mě alarm nebudil při otočení lodě o 180°, nebo nepřesnosti z nedostatku signálu.

Přidat alarm hloubky, minimální a maximální.

Také zapnu alarm na sílu větru, když vítr zesílí třeba na 25 kn tak to raději dojdu zkontrolovat.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bedrich » úte lis 20, 2018 6:06 am

Ano, to je celkem komplexní zabezpečení-kombinace polohy, hlobky a větru. Musí ale být zapnuto víc věcí: ploter nebo tablet, hloubkoměr, windmetr. To něco žere. Jelikož radši plachtíme,než motorujem, vypinam na noc vše krom kotevního světla. :-)
Jinak je taky fajn když vidím okynkem z postele nějaký osvětlený bod a scenérie se moc nemění.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Příspěvekod Jarda885 » úte lis 20, 2018 9:08 am

bedrich píše:Když dám alarm na pozici lodě, telefon připojím na mapovým stolku, v noci se otočí vítr o 180 stupňů (např. v CRO nic nemožného) a započtu možnou nepresnost GPS (např. diky takeláži),tak se moc nevyspím. Vyzkoušeno :?

Dávám vzdálenost, kterou alarm toleruje, na 50 až 80 metrů. Pochopitelně musím mít jistotu, že jsem bezpečně daleko od břehu. Pak spím i v zadní kajutě. Mít alarm na navigačním stolku, bych se nevyspal. V noci několikrát mrknu na záznam prošlé trasy. V posteli otevřu jen půl oka.
Když kotva povolí a vynese mne vítr na volné moře, je to řešitelné. Ze spánku mne probudí, když loď zrychlí. Třeba při otočení větru, i když kotva drží.

Kotevní alarm není všemocný hlídač. Je to pomocník, se kterým se neustále učím spolupracovat.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bedrich » úte lis 20, 2018 1:50 pm

Jsem netvrdil,že to tak dělám. Byla to jen reakce na předdiskutující. Pokud mě to vyfoukne na volné moře, tak pohoda a ani nemusím moc vstávat (zkontoloval bych AIS) ale stejně bych vylezl. Uvažoval jsem spíš situace v sousedství dalších kotvicich, nebo těsnější zátoce,či striktně vymezeném kotvišti.
Škoda, ze nepřijedeš v sobotu - mohli jsme si to dovysvětlit zočivoči. jardA
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod mipe » pát lis 23, 2018 3:27 pm

Aj tu je "návod" kotvenie pre solo jachtárov bez motora:

http://krasajachtingu.ifp-publishing.in ... o-meltemi/
err_
bez hodnocení
Reputace: 149