Vyplávanie z ježka.

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Vyplávanie z ježka.

Příspěvekod Andrejjeep » úte zář 24, 2019 10:08 am

Zdravím panstvo

Nakoľko sa nám sezóna pomaly ale iste končí nezaškodí trocha teórie spojenej z praxou, alebo skôr by som to nazval problém začiatočníka z vyplávaním za silného vetra.

Nakoľko som si zo začiatku roka zaobstaral 6m plachetnicu z plutvokýlom a po drobných veciach v interiéri ju v lete prihlásil a následne dal na vodu najskôr ako motorák a na záver sezóny ako už plnohodnotnú plachetnicu, tak som bolo jedným šmahom hodený do reality prístavných manévrov. V podstate plachtenie na malej okruhovke je diametrálne iné ako na väčšej a ťažšej (3/4t) plachetnici či motoráku. Pominúc od toho že mal len jednu dovolenku na Lipne zapožičanú plachetnicu tak okrem posledných rokov čo som sa plavil na motorových člnoch reálne skúsenosti minimálne.
A rovnako je ako zistil diametrálny rozdiel prívesný a zabudovaný motor.

Za bezvetria, či mierneho vetra sa poväčšine nič nedeje. Väčšia sranda začína ak začne fúkať povedzme 4-7bft. Tak ako posledný víkend.

Teraz k môjmu zatiaľ nevyriešenému problému.
U nás v maríne parkujem do plávajúceho móla tzv. ježek. A nakoľko som dával loď v polovici sezóny mám krajné miesto, ktoré je vystavené vetrom z dvoch strán od provy a kormy, po bokoch máme na jednej strane hrádzu a na druhej malý ostrov (niektorý vedia čo to je za marínu).
A ako sa vraví šedá je teória a zelený strom života, tak ma Neptún a vetri riadne vyučili.

Na obr. je ako som vyviazaný pri móle a ako fúkal vietor z ľavoboku od provy v sile cca 5-6bft.
Jednoducho pekný deň na plachtenie.

Obrázek

No a v týchto podmienkach som nebol schopný vyplávať v jednej osobe. Síce som mal na palube polovičku a dcéru ale to boli skôr pasažieri ako posádka.

Odviazať sa dali defakto všetky laná okrem zadného mooringu a predného priečneho lana. Týmito lanami bola v tomto vetre fixovaná loď k mólu.
A teraz ako v tomto prípade správne vyplávať.
Pri povolení predného priečneho mi okamžite utekala prova v smere vetra. Z toho dôvodu som si prevliekol priečne lano, ktoré som mal v úmysle popúšťať, keď ma bude tlačiť motor dopredu. A v tomto momente som zapojil polovičku do akcie. Stalo sa čo sa stalo aj keď bolo lano prevlečené cez prednú rohatinku nevedela udržať lano a vykĺzlo. Čo nasledovalo bolo jasné loď otočené kolmo na vietor na krátku časť móla, kormidlo a motor vytlačené k pozdlžnej časti móla. No jedným slovom prúser jak h...o. Trvalo minúty kým som pomocou lana pritiahol loď späť k mólu. akú silu som musel vyvinúť ani netuším alebo ani nechcem. po rýchlom vyviazaní som sa triasol jak osika. A v ten deň som stopol a radšej zostal v maríne.

Teraz k mojej úvahe či bola alebo nebola správna. Predné priečne lano priebežné s tým že bude držať loď viac menej proti vetru, naštartovaný prívesný motor, ktorý mal tlačiť loď dopredu a zadný mooring kedy by sa odľahčil odviazať od lode a nechať na móle. A následne popúšťať a vyťahovať priebežné lano v doprednom smere.
Keby bola plachetnica otočená o 180st. by to bolo asi jednoduchšie, nakoľko by prova bola vlečená a sfukávalo by ju od móla a motor s kormidlom by nebol ohrozený tak ako sa mi to vyprúserilo.

Ešte pre dokreslenie mooringové lano nemám v smere pozdĺžnej osy lode ale šikmo dopredu v tomto prípade po pravoboku. A za mnou je rada cca 5-6 lodí a pred nimi mooringové boje.

nejaké postrehy skúsenosti, nech sa poučím či poučíme viacerý??

A.
err_
bez hodnocení
Reputace: 163

Re: Vyplávanie z ježka.

Příspěvekod err_ » úte zář 24, 2019 10:33 am

Ja bych to resil nasledovne:
Pokud mas stredovy vazak, uvaz se pres nej a lano protahni do kokpitu. Po uvolneni ostatnich lan zarad mirny chod vpred a pomalu popoustej. Lod se pres nej bude tocit a nedovoli ti splout. V postaveni primo na vitr si jiz lano muzes vytahnout a odplout. Jen si dej pozor, at si lano neshodis do propeleru a trosku s sebou pohni. Ale jinak by to melo vyjit :-)

Jezek, dvojkoje nobo takhle samostatna volna, navic jen s oky, je vseobecne mnohdy pro samoplavce zabavicka. Jinak te vitam v klubu. Konecne zacnes prichazet na chut mym steskum, jak to ti borci delaji s 12m plachetnici, kdyz trosku nevyhodne fouka :-) Je a bude toho vic. Vecerni navraty do preplnene mariny za sveziho vetru na jezka nebo na oka jsou taky parada (samozrejme bez pomoci ze brehu) :-)
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » úte zář 24, 2019 11:27 am

Tak si mi potvrdil nad čím som uvažoval.

akurát jednomužne to bude trochu honka zo začiatku. Nedeľa to istí ide sa trénovať. :good:

Zatiaľ mám len dve zadné rohatinky a vpredu väčší vazák - a tu sa mi stretávajú 3 laná čož je niekedy problém.
Takže uvažoval, že dám ešte dopredu dve rohatinky a vodiace očká. A do stredu som bol na vážkach. Až bude lo´d doma na suchu tak to tam dorobím, na hupajúcej palube som chcel skúsiť, ale akosi by to asi nedopadlo dobre, musím vrtať zospodu.

Áno už sa teším na to čím ma najbližšie Neptún vyučí.

Toť moja kráska.
Obrázek

ale za tieto pohľady to rozhodne stojí......
Obrázek

A.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte zář 24, 2019 11:39 am

Mas tam furu mista. Ja myslel, ze to mas hodne natesno. Takze si asi muzes dat lano i na vinsnu. Uz to ma ale jinak teziste, hraje roli sila motoru, tak sroub. Tak si to napred vyzkousej. Nechas se sfoukavat kousek od mola a motorem budes otacet prid proti vetru. V postaveni na vitr srovnas kormidlo (porad plujes vpred) a stahujes lano. Na boku a na zadi projistotu fendry.

Na fotce si rikas o zniceni kormidla. V pristavu jej natoc na nejakou stranu a dej si za nej fendr. Kormidlo hodne potrebujes, tak si ho neznic.
Naposledy upravil(a) err_ dne úte zář 24, 2019 12:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » úte zář 24, 2019 12:09 pm

Trochu na tej fotke to klame. Nejaké miesto tam bolo samozrejme. A fotené tesne ako postavil sťažeň. Loď som mal zafixovanú napevno aby sa moc nehýbala a mohol chodiť do kokpiktu cez držiak motora. Normálne je to ešte o pol metra ďalej a kormidlo vyklápam hore. Dať tých cez 7m hore v jednom bola tiež sranda a väčšia keď ho budem sklápať.

Každopádne veľké dík za rady, vyskúšam a zreferujem.

A.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte zář 24, 2019 1:49 pm

Mas tam skutecne dost mista a pomerne malou a lehkou lod, takze by to mohlo byt zvladnutelne. Ale treba ti k tomu neco poradi i nejaky z instruktoru z osazeni fora a najdete jeste lepsi zpusob. Instruktoru je zde spoustu.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Vyplávanie z ježka.

Příspěvekod Marigold » úte zář 24, 2019 2:21 pm

Mozžná jsem nečetl pozorně a nepochopil všechny nástrahy. Ale není nejjednodužší se s tak malou plchetničkou vytáhnout s nastartovanym motorem par metru od břehu mooringem, ten hodit do vody, než dojdeš do kokpitu, lano se potopi pak zařadit a plout? Během vytahovaní mooringem se loď postavi proti větru a určitě neodcouvá zpět k molu, než bezpečne dojdeš ke kormidlu... Středový vazák a potažmo volné lano, které budeš pouštet je při délce tvé lodě dost nebezpečné. Když bude vazák 3m od zádě stačí 4m lano ve vodě a máš namotáno v motoru. Nemluvě o tom že se ti lano může kdekoliv zamotat.

Další možnost- nastartovat motor, zařadit dopředu, a nasměrovat ho tak aby loď tlačil doleva dopředu- na ježka s fendrama. Odvázat všechny úvazy krom leveho zadního. Vrátit se ke kormidlu, odvázat o levý zadní a srovnat motor i koridlo rovně. Vítr tě odfoukne od mola a v klidu odplouváš.

Ale je to vše jen teorie- třeba si zviknout na svou loď, motor i své možnosti a šikovnost. Natrénovat si vše za lepších podmínek a předpokládat, že se může kdykoliv cokoli pokazit a vymyslet co bych dělal potom...

Pak ještě nastává otázka zda bys měl v takových podmínkach vyplouvat, když tě při návratu bude čekat daleko těžší manévr- kotvení pozadu, po větru...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Naposledy upravil(a) Marigold dne úte zář 24, 2019 2:21 pm, celkem upraveno 1 x.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte zář 24, 2019 2:48 pm

To by bylo fine. Vypada to pekne a jednoduse, nemam ale zkusenost, jak se bude chovat pomocne lano mooringu (jde o zavetrny), to vite lepe.
Jinak ale pres stredni a zadni vazaky resim vetsinu pristani a odpluti. A celkem mi to vychazi. Vetsinou staci jedno lano a motor na stabilizaci lode.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 78

Příspěvekod Jarda885 » úte zář 24, 2019 8:29 pm

Marigold píše:........

Další možnost- nastartovat motor, zařadit dopředu, a nasměrovat ho tak aby loď tlačil doleva dopředu- na ježka s fendrama. Odvázat všechny úvazy krom leveho zadního. Vrátit se ke kormidlu, odvázat o levý zadní a srovnat motor i koridlo rovně. Vítr tě odfoukne od mola a v klidu odplouváš.

.......

To je učebnicová klasika. Otázka je, zda přívěsný motor přetlačí vítr 5 - 6 Bft.
Dá se to vyzkoušet, aniž bys odvázal jediné lano. Pak uvidíš.

Na velké čártrové Bavarii 40 to motor nepřetlačí.
Dělají sestavy lodí tak, abys v tak velkém větru nevyplouval.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř zář 25, 2019 7:43 am

Tohle nemá žádnou velkou sílu a pokud splujes, už není návratu. Za menšího větru je to nejlepší řešení. Je tam ale hodně místa, tak by to mělo jít i tak. Pokud by tam byl ale další hrot, už to neplatí.
sawfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod sawfish » stř zář 25, 2019 7:24 pm

Ahoj,
proč nekotvíš přídí k molu? Mám taky kormidlo a přívěsák na zrcadle, ale zádi k molu bych kotvil jen výjimečně. U nás v klubu máme taky molo s ježky (bodlinami) a všichni kotví přídí k molu. Mnohem jednodušeji se vyjíždí i zajíždí.

Jinak, máš moc pěknou loď. Co je to za typ?
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » čtv zář 26, 2019 7:26 am

Ahoj

No s tým kotvením provou či kormou. Defakto všetci u nás čo sú v maríne a majú plachetnice či motoráky, kotvia kormou k molu.
Druhým faktorom bolo to, že do lode potreboval nanosiť veci, staval sťažeň a hodne využívam držiak motoru ako medziplošinu pri nástupe do lode. Opačne je kokpikt už z polovice vystrčený mimo krátke pozdĺžne mólo a babám sa jednoduhšie nastupuje takto zozadu, nakoľko to pozdlžne má nosnosť tak priemernej osoby. Ono z počiatku som mal z toho motorák, nakoľko som zabiehal motor. Len prednedávnom z toho spravil plnohodnotnú plachetnicu. A u nás Fúka buď zo severu alebo z juhu.

Čo sa týka plachetnice je to francúzska výroba z 1989r. spol. EDEL, konkrétne EDEL600, čiže 6m dlžka, 2,48m šírka, a cca 23m2 plachiet a ide o plutvokýl. Kúpil som ju tento rok z jara a pôvodne stála v Davli.

Neskôr plánujem k nej si tu zriadiť samostatné vlákno, len si musím potriediť fotky a spísať nejaký pokec.

A.
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod Martin88 » čtv zář 26, 2019 8:43 am

Fotka možná klame, rovnou na plachty by se vyplout nedalo?
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » čtv zář 26, 2019 9:52 am

V tomto konkrétnom prípade veru nie. Uhol vetra voči plachtám bol príliš malý, v podstate v zóne kde plachetnica nestúpa. Musel by som najskôr odpadnúť, a tam by hrozila kolízia motor kormidlo z mólom.

Na tento víkend je zatiaľ predpoveď 1-3bft a v sobotu to budem mať presne z opačnej strany (severozápad) teda od kormy a v nedeľu juhovýchod akurát to bude slabšie. Pôjdem skúšať trénovať .o).

A.
andrej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod andrej » čtv zář 26, 2019 3:54 pm

Ahoj Andrej
Vyplávanie z maríny Bačorina má svoje čaro , ešte väčšie pristávanie . Máš najlepšie miesto plávajúcom na móle -/ bolo kedysi moje/
manévre treba na Bačke silno trénovať , ale nikdy pri vetre tam sám bezpečne nepristaneš a ani neodpláveš / ak naozaj fúka /a tam dosť fúka/
1. je tam moc malá voda - musíš mať zatiahnutý kýl a lod vtedy zle nemanévruje
2. nie je tam moc miesta je tam iba vymedzený koridor kadiaľ môžeš prísť
3. bez parťáka na lodi sa radšej uviaž v bazéne

Ja som dodržiaval jeden postup a za 4roky som to už mal vymakané .
laná som mal na al .karabiny presne nakrátené na potrebnú dĺžku a tlmiče na laná , na bojky čo slúži ako muring som mal kus plávajúceho lana aby som ho vedel z hladiny vyzdvihnúť a vycvičenú manželku ;) .
odviazanie v podstate jednoduché - náveterné lano zahodíš ako posledné brnknes do motora a ides ,
a pri pristávaní pri ostrove už som vytiahol kýl a kormidlo a kormidloval som iba motorom a šup ho do boxu na motor a manželka chytá alebo muring alebo lano z prstu - záleží odkiaľ fúka , ak fúka od severu tak je to jedno . chce to párkrát nacvičiť , je to tam fakt dost drsné , asi každý tam už búral alebo točil sa ako v pračke . Ak ti manéver nevychádza radšej vždy odplav kus dalej a skús cúvať znova .
Ked to nacvičíš na Bačke inde budeš za Pána :D :D
Pozdravujem Andrej
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » čtv zář 26, 2019 8:29 pm

Ahoj Andrej

Dik za rady. Ono tie karabiny som si všimol na viacerých zakotvených lodiach.

Tak zatiaľ čo tam bol tuším 4-5x tak vyplávanie bolo vcelku v poho aj pri jednej osobe, ale to zase toľko nefúkalo. Pristátie sa dalo skoro vždy buď niekto bol v maríne a pomohol, alebo pristával provou k mólu a tam som si dosť efektívne pomohol brzdením motorom na spiatočku, či keď bola dosť nízka voda a veľa burín tak to zastalo aj samé :D To rastliny sú ale poväčšinou na obtiaž, najmä keď zabiehaš motor a nechceš mu hneď vyťať aby si sa pretlačil.
A s tým pristátim máš pravdu. Pomáhal v tom vetre staršiemu pánovi pri pristáti z malou plachetničkou a no z buchotom to šlo na druhý krát, ale musel zájsť k mólu a mal bočný vietor. Tak sme sa pobavili.

A ako vravíš trénovať, trénovať a trénovať.

A.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » pon zář 30, 2019 12:22 pm

Víkend za mnou a aj napriek, že počasie moc neprialo, sobota dážď, tak bol oba dni na vode, čo bolo fajn.
Sobota vietor južný teda z od provy na pravobok v sile cca 1-3bft. Ofendroval ľavobok, poodpájal priečne laná natiahol nový zadný spring a trochu vytiahol loď z ježka. Potom stačilo len naštartovať, popúšťať spring a loď bola vonku. Na pristátie šiel už rovno provou do ježka, nakoľko v nedeľu malo fúkať čosi silnejšie.
Na cúvačku to už bolo lepšie nakoľko mohol zostať visieť na mooringu a len opretý pravobokom o mólo a provou v predu cez veľký fender o mólo. Na spiatočku postupne pridávať plyn a začať vyťahovať loď von. V tomto fajn pomôžu spoločné manévre motor kormidlo. v závetrí ostrova už len vytiahnuť plachty a veselo plachtiť. Pristávanie šlo po vetre v nárazok cca 6bft. Brzdenie na spiatočku síce na 1x nevyšlo a oprel sa o mooring vedľa stojacej lode, ale na druhý krát už zaparkoval tam kde treba.
Tu ešte vyriešiť jeden drobný detail. Ak prejdem za cca stred lode vytiahnem si motor z vody, hold, krátka loď tam sa prejaví každých 10kg. budem musieť zmeniť úchyt motora, aby bola L-noha hlbšie, teraz by sa hodil motor v šachte.

K plachteniu v 3-6bft, no jedným slovom paráda, a to neviem vytiahnuť plutvu z kýlu. Plachtí to stabilne, akurát to mala vyšší znos trochu.
V jednom síce makačka ale šlo to keď sa to prehuplo cez 4-5 tak jediným riešením, ako si zaplachtiť bolo zložiť genu (12,6m2) a plachtiť len na hlavnú. Jednoducho tie m2 v tom vetre človek moc nepritiahne, len vyostriť nechať vyviať a tak pritiahnuť. Vinšna tam je ale len jednorýchlostná, a ešte kľuky nemám. Navyše oťaž je také 14mm lano a v záseku moc nedrží tak som ju istil vyväzovaním na rohatinku čo je v kokpikte.
Ešte umravniť plavbu na zadobočný a zadný vietor, hlavne prechody, kedy to moc nestíham v jedných rukách aby pritiahol v správny moment rahno a následne ho popustil, aby len z hrmotom nepreletelo alebo nejaký gryf?
Ale v zásade som si tie cca 3 hod na vode užil.

A týmto fakt skladám poklonu čo sa plavia sami aj na väčších plachetniciach a dokážu to všetko v jednej osobe.

A.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon zář 30, 2019 1:26 pm

No vidis. Uceni dela mistra. Vsechno se poda. A pokud si to das pres tu vinsnu nebo stredovy vazak, bude to mit jeste vetsi silu a i slaby motor ti to udrzi. Navic, pres vinsnu si muzes i popoustet. Neco jako: https://www.lodninoviny.cz/Cruising/zajizdeni-metoda-pacak, jen naopak. nejspise to udrzi to i tu 40ft bavarii. Mam take slaby motor a drzi to.

S halzou to delam tak, ze nejdrive rahno dotahnu na stred. Stale ti tahne gena. Pak prehodim genu, zajistim a teprve az zase tahne, pak zase povolim rahno a neberu vitr i do hlavni.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon zář 30, 2019 2:39 pm

Tu 40 ft Bavarii to ve větru 7 Bft neudrželo.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon zář 30, 2019 3:14 pm

7 bft je uz celkem dost. Pokud to nedas ani takhle, tak bych bud vubec nevyplul a kdyz bych skutecne chtel a mel vitr z uvedene strany, tak bych se navic povesil na stredni vazak od hrotu a odvazal jej jako posledni uz s motorem. V jednom by to byl ale celkem boj (coz nicemu neprekazi, pokud nic nerozbijes).

Ale klidne bych si radeji dal vylet na pevnine po okoli a prolozil to dobrym jidlem a pivkem nebo vinem. Kdyz je lod tvoje a za tyden ji nevracis, tak vis, ze zitra je taky den a ze tva zenska ti rozhodne podekuje, ze ji neni zle z vln a nefuci na ni na lodi :-)
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon zář 30, 2019 7:39 pm

Podle mého názoru jsou ty lodě osazované slabými motory, aby nešlo v 7 Bft vyplout. Všeobecné podmínky čártru to zakazují.
Marigold
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Příspěvekod Marigold » pon zář 30, 2019 8:04 pm

Jarda885 píše:Podle mého názoru jsou ty lodě osazované slabými motory, aby nešlo v 7 Bft vyplout. Všeobecné podmínky čártru to zakazují.

Rad bych jen podotkl, ze o charteru tu myslim neni rec. Navic je krasna inspirace v zahranici (Rakousko, Nemecko, Svicarsko) kde stari Panove jachtari vyplouvaji a zaplouvaji na daleko delsich a tezsich plachetnicich na plachty. Podotykam bavim se o jezeru- sladke vode s principielne se opakujicimi meterologickymi podminkami. A o manevry v domovskem pristavu. Naposledy jsem pozoroval vypluti a posleze po par hodinach zapluti na Wannsee, lod J29, kormidloval pan cca 65-70let, druhy stejne stary sedel povidal. Foukalo cca 15- 20kn. Vse bez morotu a zadny rychly- ukvapeny pohyb... jde o zkusenost a um. O sile motoru to opravdu neni. Ale znovu zduraznuji, nesrovnavam jezero a more.

Sent from my iPhone using Tapatalk
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 23

Příspěvekod stani119 » pon zář 30, 2019 8:20 pm

Při 7 Bft se svou plachetnicí zásadně nevyplouvám ;)
Proč jako :? Mam rád svou loď i sebe :roll:
Hospoda a jiné radovánky to jistí :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon zář 30, 2019 8:47 pm

stani119 píše:Při 7 Bft se svou plachetnicí zásadně nevyplouvám ;)
Proč jako :? Mam rád svou loď i sebe :roll:
Hospoda a jiné radovánky to jistí :)

Proc jako?

Take mam rad svoji lod. To nic nemeni na tom, ze treba proto, ze se hezky svizne pluje. Sice uz budes mit narefovano, ale bude to to svizna plavba, lod bude pevna a s jistotou popluje ve vlnach. Je to opravdu hezke pluti. Na vode uz je to fine. Ty pristavni manevry v jednom, za nevyhodneho vetru jsou rozhodne komplikovanejsi :-)
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte říj 01, 2019 11:32 am

Marigold píše:......
Rad bych jen podotkl, ze o charteru tu myslim neni rec. Navic je krasna inspirace v zahranici (Rakousko, Nemecko, Svicarsko) kde stari Panove jachtari vyplouvaji a zaplouvaji na daleko delsich a tezsich plachetnicich na plachty. ..... . ..

Přečti si název vlákna a první příspěvek. Toto vlákno je o vyplouvání z ježka ve větru. Fyzikální zákony platí jak pro soukromé tak čártrové lodě.
Zadání nevylučuje použití motoru.

Vlákno čtou nejen vlastníci lodí.

Zpět na