Lipno na kotvě

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

MirekE
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Lipno na kotvě

Příspěvekod MirekE » úte čer 14, 2011 12:45 am

Tak jsem si pročetl, nastudoval, ale jako začátečník bych měl dotaz, resp pár dotazů.

Celé léto budu křižovat Lipno. V mateřské marině se budu občas vyskytovat, tam problém není. Kotvení v ostatních marínách za poplatek mi je také jasné...
Rád bych ale zůstával i přes noc mimo marínu. Je mi jasné, že na kotvě mimo vodní cestu (doufám že to co je na mapě platí).

Na co dalšího bych si měl dát pozor? Na co nezapomenout?
Při kotvení na volném Lipně v noci na kotvě?
Při kotvení na volném Lipně v noci na kotvě vyvázané dvě lodě?
Krátký přesun v noci (může se stát že budu potřebovat v noci dojet do maríny)...
Jaká místa si vybírat?

Díky za každé nakopnutí...
Batcheeba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Batcheeba » úte čer 14, 2011 4:48 pm

Moje zkušenost je taková, že místa vyznačená k volnému kotvení jsou na poměrně malých hloubkách, často jsou uváděny pařezy a kameny, které tam opravdu jsou. Nám se kotvení moc nedařilo (kotvili jsme na čtyřech různých místech - včetně zátoky Za Kamny). Kotva klouzala po dně a díky dlouhému kotevnímu lanu nás měnící se vítr honil po kotvišti. Přes noc by to mohlo být nepříjemné a moc tomu nepomůže ani jistící vyvázání ke břehu.
Nějaké informace najdeš tady:Charter Lipno
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » úte čer 14, 2011 8:15 pm

Asi to chce vyrobiť si špecialnu kotvu, preberalo sa to tu dosť zoširoka.
MirekE
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MirekE » úte čer 14, 2011 9:51 pm

Hledal jsem kotva, kotvení.. nic speciálního jsem nenašel.. :)

Tak to jsem netušil že to na Lipně bude takový problém mrsknout to někde do vody, trošku cuknout a vyspat se.. :(
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » úte čer 14, 2011 10:19 pm

Viac krát tu už odporúčali, z vlastných skuseností , kotvu odliatu ako kvicht na váženie /valec/ odliatu z olova, alebo kus ocelovej gulatiny velkého priemeru. Klasická kotva sa zasekne do koreňov a nejde vytiahnuť.
chudu
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod chudu » úte čer 14, 2011 10:40 pm

Ahooj
Já na Lipně kotvím přes noc skoro každý víkend a je to v pohodě. Deseti kylová kotva, k tomu pět metrů pořádnýho řetězu na jednu stranu a pro jistotu vyvázat ke břehu.
Samozřejmě musíš kotvit ve správné zátoce, podle větru.
Jinak si o tom můžem popovídat po telefonu.
Dušan
MirekE
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MirekE » pon črc 04, 2011 9:51 am

No, tak tento víkend jsem si zkusil kotvení na kýlu :) V neděli jsem se vracel z Lipna zpět do Černé. Měl jsem stařičkou hlavní plachtu (už jsem objednal novou) ale přišel jsem o ní (praskla pod horním úvazem), takže jen na genu, ale v nárazech byl vítr až 20m/s, tak jsem ji stáhnul a nasadil bouřkovou.. Jenže houby to stoupalo, Lipno docela divočelo. Kolem mysu za Dolní Vltavicí jsem proplul normálně, cca 15m od břehu, 3 metry vody pod kýlem... přejel jsem na druhu stranu té zátoky a dostal se k tomu druhému mysu a najednou rána jak z děla a seděl jsem na kýlu. 40metrů od břehu a byl tam snad jen metr hloubky. Musí tam být nějaký schod, protože celou dobu jsem měl pod kýlem 2-3 metry a tohle přišlo jak z čistého nebe.

Na motor jsme nebyli schopni se vytáhnout, nebyli jsme schopni rozhoupat loď tak aby povolila, vlny ji vždycky nazdzvedly a jak jí pustili zpět tak bylo cítit jak kýl naráží do dna. Navíc nás vítr tlačil stále na mělčinu. Půl hodiny jsme se snažili sami. Věděli jsme, že vepředu nalevo je volno, protože tam už jsme dno nenahmátli, ale loď se ne a ne hnout. Nakonec se objevili borci od záchranářů z Dolní Vltavice a po další půlhodině pokusů nás vytáhli. Vlny byly takové, že i jejich člun s tím oooobr motorem měl problém zůstat ve směru ve kterém ho potřebovali mít. Sami pak říkali že to nechápou, kde se tam ta mělčina vzala. Každopádně díky jim za pomoc.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon črc 04, 2011 10:15 am

... když se tomu i borci od záchranářů divili, tak to jsi musel nasednout nejspíš na nějakou velrybu ;)

Tak nějak v srpnu to tam také prozkoumám :D
chudu
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod chudu » pon črc 04, 2011 8:38 pm

Ahoj
:whist: v těch místech je mělko, ja tam starý železniční násep.

Zpět na