Test rôznych kotiev na Dunaji

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 111

Re: Test rôznych kotiev na Dunaji

Příspěvekod Denis » čtv pro 27, 2018 9:15 am

Myslím že áno, ale ak som doteraz žil v omyle, rád sa poučím.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv pro 27, 2018 9:59 am

Ja .a me lodi musim mit i u nas dve kotvy. Ted je chtel videt na technicke
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 20

Příspěvekod Ozzie » čtv pro 27, 2018 10:23 am

U nás iba jedna kotva: http://plavba.nsat.sk/plavidla/male-pla ... plavidiel/
V Maďarsku 2. Náhradná musí mať min. hotnosť 80% hlavnej kotvy.:
felszerelesi-jegyzek-5-nagy.jpg

Nikde som sa nedočítal ako je to pri kontrole. Musím tam zavolať( po sviatkoch). Dám vedieť.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv pro 27, 2018 12:25 pm

:lol: Neviem či zavolať TAM je dobrý nápad ? :lol: Nikto u nás dve kotvy nevozí, tak to by boli pokutové žne . Maďarský policajti zatial čo sme zažili kontrolujú hasiace prístroje, vyvesenie Maďarskej vlajky, samozrejme doklady a pri splachovaní sa po prúde upozorňujú, že v Maďarsku je to zakázané, motor musí byť v chode. Na malých plavidlách kontrolujú aj vesty, vylievačku, úvezové lano. Zaplatenie pokuty neznamená, že automaticky môžeš pokračovať v jazde, keď si na dovolenke je to dosť velký problém.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 74

Příspěvekod Jarda885 » čtv pro 27, 2018 12:35 pm

Ozzie píše:Loď plávajúca pod Slovenskou vlajkou má vyhovieť aj Maďarským, resp. predpisom iných štátov? Nezdá sa mi, idem prelistovať CEVNI.

Přednost lokální předpisů před obecnými je základní princip civilizovaného práva.
V COLREGu je to pravidlo 1 písm b), c).
Určitě v prvních odstavcích CEVNI je napsáno., že jednotlivé státy mohou přijímat vlastní úpravy.

COLREG upravuje moře, CEVNI upravuje vnitrozemské vody.

Denis píše: Neviem či zavolať TAM je dobrý nápad ? .......

Souhlasím. Říkávalo se " Inciativní blbec horší než třídní nepřítel."
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » čtv pro 27, 2018 5:50 pm

Všetko je pravda čo ste napísali. Ale teraz mi povedzte kde je v Cevni či v Colregu napísané podľa čoho má byť vybavená loď? Podľa predpisov krajiny registrácie (vlajky), alebo podľa predpisov krajiny kde sa momentálne plavím? Jarda, podľa Tvojho výkladu mám mať na palube výbavu aj 9 štátov, keď sa plavým po Dunaji? Ináč dík že si mi vysvetli čo je COLREG a CEVNI.
A vôbec si nemyslím, že keď sa niečo opýtam na príslušnom úrade (Dopravný úrad Maďarska) danej krajiny sa stávam iniciatívnym blbcom. A vonkoncom si nemyslím (zas to slovo čo nemám rád), že na základe mojej otázky, HU orgány rozbehnú štvanicu na rekreačné plavidlá priľahlých krajín, čo prišli vlastne iba na halászlé :D . Odhlasoval som v HU závesný motor a komunikácia s úradmi bola OK.
A úplne nakoniec si myslím ;) , že blbec je ten čo ide do cudziny nepripravený a potom rieši problémy.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv pro 27, 2018 10:48 pm

Ale Ozzie nejeduj sa, veď my až taký blbý nie sme a do všetkých krajín na Dunaji sme vybavení podla ich predpisov, aspoň psychicky :D . Je to právo tej krajiny do ktorej ideš, ktoré musíš ctiť, teda ak Maďari predpisujú dve kotvy, tak ich treba mať. My to vieme, ale ty si zdvihol obočie a nezdalo sa ti to. Pred nedávnom to bolo tak aj s autami, ale potom spravili štáty nejaký dohovor a dohodli sa, že auto musí byť vybavené podla krajiny kde je vozidlo registrované. S loďami to tak nespravili. Toho iniciatívneho blbca ber prosím trochu s nadhladom, ale ja som si istý, že ten zlý scénar môže existovať. Keď som sa plavil pod Nemeckou vlajkou, tak ma Maďarskí policajti vyslovene buzerovali, kontrola tou istou hliadkou TRI KRÁT za deň. To kde sme? Jednoducho Maďarský štát sa sťažoval v Nemecku, že maďarskí občania si registrujú lode v Nemecku a div sa svete, Nemci to akceptovali a registrácie nám zatrhli a existujúce, vydané vlajky rendéši buzerovali. Kludne sa môže stať že ich velitel vydá príkaz a bude. To že si zistil aká je realita, že tie dve kotvy nie sú výmysel je fajn a podla mňa dostatočné, viac netreba. Mne osobne to je však jedno, ja mám loď vybavenú. Mńa len otravujú tie kontroly, myslím si že bezdôvodné kontroly sú nedovolené jednanie, že na to policajti nemajú právo. Ale ak sa ti chce TAM volať, tak sa spýtaj, či je povinnosť malého plavidla napr. zo Slovenska /Nemecka/ vyvesiť Maďarskú vlajku, alebo či je to len nepovinná zdvorilosť, to by ma fakt zaujímalo.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 74

Příspěvekod Jarda885 » pát pro 28, 2018 12:53 pm

Ozzie, není to nic proti Tobě.

Je to zkratka. Citát z doby před rokem 1989.
Promiň.

COLREG není ekvivalent CEVNI.
Použil jsem jej proto, že tento předpis znám docela podrobně a vím, kde hledat. Všechny mezinárodní předpisy (dohody) mají podobné ustanovení. Přednost lokálního práva před mezinárodním je základní princip civilizovaného práva. Obecně přednost konkrétního před obecným. Výjimky musí být obsaženy v konkrétním mezinárodním předpise (dohodě).
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pát pro 28, 2018 9:37 pm

V pohode ;) nie som ja zas nejaká piškotka. Žiaľ tie "múdrosti" spred roka 89 sa mnohím z nás zafixovali do harddisku viac než mali. Potrvá to ešte nejakú dobu zabudnúť. Ja som predpovedal tak 20 rokov, ale teraz už viem, že som bol prílišný optimista.
Toto fórum je o tom, aby sme si vymenili skúsenosti a každý prispel niečím čo sa kolegom môže hodiť. Dúfam, že to tak aj ostane. Moje jazykové schopnosti HU, DE a teraz už aj RU Vám ostanú k dispozícii. len sa nehrajte na jazykovedcov :lol:
Prajem Vám príjemné prežitie zvyšku starého roku a všetko dobré v novom, 2019. roku Pána.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát pro 28, 2018 11:13 pm

Ozzie, teraz ti naozaj nerozumiem, aké múdrosti spred roka 89? / jáj, už viem, ja že niečo o kotvách :D /
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod avalon » sob led 05, 2019 8:58 pm

Ozzie caf, podla mna tam kludne zavolaj, ked mas potrebu vediet ich nazor. Bude to ale podla mna tak, ze to aku odpoved dostanes bude zavisiet od toho kto ti to zdvihne... Tak to funguje u nas, napr. aj pri registracii lode. Je to smutne ale je to tak.
Ked sa uz ale o tom bavime, ja si myslim, ze plavidlo je tak ako u namorneho plavidla kus uzemia daneho statu pod ktorou vlajkou lod plava a teda madari pytaju nieco na co nemaju pravo. Inymi slovami snad mi nechce niekto tvrdit ze zastavia velku osobu lod a zacnu ju cvicit a kontrolovat ci je vybavena podla ich predpisov... to sa mi zda absurdne a hlupe.
Dost absurdna a hlupa sa mi ale zda aj tato debata o kotve ktora najlepsie funguje na Dunaji.... ale aby som aj ja prispel k tejto debate, minuly rok sme asi 4 -5 lodi spolocne v ramci jednej akcie isli zakotvit na relativne pokojnom mieste asi tak na hodinu. Kazdy z nas hodil kotvu a po pol hodine sme vsetky lode viseli iba na jednej.... nemusim dufam zdoraznovat, ze to nebola iba otazka samotnej kotvy....

Zpět na