Test rôznych kotiev na Dunaji

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod dedko » sob lis 30, 2013 6:22 pm

Ahoj vovsky.
Zatiaľ sme skúšali kotvu Mantus na Dunaji s Denisom, len 6 kilovú.
Po spustení sa ihneď chytila a držala v podloží ílovitom štrku a v slabom prúde.
Do bahna sa zaryje celá a zádržnú silu má moc dobrú.
Na vaše lode je tá kotva stvorená... :good:
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » sob lis 30, 2013 7:02 pm

Uvažuji o ni,ale zdá se mě moc velká,6 kg je skoro rovnostranný trojúhelník o straně 40 cm.K tomu ještě ten oblouk a rameno 60cm.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » sob lis 30, 2013 7:21 pm

Ještě uvažuji o Bruceho,M kotvě,ale tu Denis moc nevychvaluje.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » sob lis 30, 2013 7:48 pm

vovsky píše:Uvažuji o ni,ale zdá se mě moc velká,6 kg

Dole máš obrázok, klikni na (ANCHOR-SIZING , zadaj dĺžku-váhu tvojej lode a možno Ti stačí kotva 8 librová :?
Keď si to už spravil, potom nič.... :)
http://translate.googleusercontent.com/ ... BGX9ZH_aXw
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod geus » sob lis 30, 2013 8:12 pm

a HLAVNĚ TU KOTVU DOSTAT Zpátky i to se už stalo
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Pridám pár skúseností

Příspěvekod greenhorn » pon pro 02, 2013 12:41 am

a pripojím sa pár vetami k Dedkovi a jeho testom. Je nás tu v Bratislave pár (Denis, Dedko, Červík a moja maličkosť), čo sa rozhodli riešiť problémy s kotvením tak, že kotvy hodne drahé alebo nedostupné si vyrobíme sami. Po minuloročných skúsenostiach,keď CQR- ky zlyhali na celej čiare a v každej situácii (na Dunaji či na mori), sme sa rozhodli vyrobiť tie vo videách toľko odporúčané. A samozrejme ich ešte trochu voči originálu vylepšiť. Asi hodne smelé tvrdenie, ale budem si za ním stáť. Voľba padla na JUMBO a MANTUS. Jumbo je plochá kotva s pomerne veľkou plochou a so slušnými zubami a Mantus je čosi ako Rocna, Spade a im podobné. Viem, že to všetci viete, to len aby bol text úplný. U Jambo som trochu zvýšil strednú časť tak, aby sa špice vždy opierali hrotmi o zem (originál to tak celkom nemal, ďakujem Svoboďákovi za zapožičanie) a u Mantusu sme špičku trošinku zahli dolu oproti originálu, tak ako to má jedna nádherná, ale nezaplatiteľná rakúska kotva ktorej názov som už zabudol. Takže sú to nie celkom kópie, skôr kompiláty. A sú nerezové - pri nerezových origináloch by sa jeden nedoplatil. Aby sme videli, ako funguje originál Mantus, nechal som 6kg (čo ju Dedko spomína) doviezť z Ameriky. Doprava bola o polovicu drahšia ako samotná pozinkovaná kotva, ale účel to splnilo. Ceny v holandskom obchode sú malina.
Teraz moje skúsenosti: Dva mesiace v lete som strávil v Grécku, viem, že tam nie je nejako komplikované kotvenie, poväčšine piesok, tráva, prípadne nejaké blato (ak Heikell písal kamenité dno, tak sme sa mu vyhli :) ), ale bol zážitok sledovať, ako tie kotvy chytajú. Spustiť, odmotať kus reťaze, trošičku potiahnuť dozadu a na metri a pol boli zahrabané. Menil som ich, aby som mal odskúšané obidve, ale rozdiel som moc nepoznal. Vyrobil som ich pre katamaran vo váhe 22kg Jumbo a 18kg Mantus, podľa tabuliek tak akurát, možno o chĺpok ťažšie, ale konečne sme kľudne spávali. Niekto tu spomínal, že sa do takýchto kotiev zvykne nalepiť blato - áno, ale na katamaráne je očistenie jednoduché, mierne ponorenú kotvu ťahať pár minút medzi plavákmi a je ako z umývačky riadu - to na jednotrupke asi nebude celkom možné.
Vyrezanie vodným lúčom bolo jednoduché (len sme im dali presné podklady) a následná úprava, ako píše Dedko, teda ohýbanie, brúsenie, zváranie, leštenie, plus nevyhnutná skúška pred záverečným zvarením, či je rameno dobre nasadené a kotva sa zarýva, zabrali pár hodne hodín. Dedkovi dva dni, mne vyše týždňa - ale bol som prvolezec :D . Môžem tieto dva typy kotiev len odporučiť, na mnou odskúšané a najbežnejšie typy dna. A až Dedko odskúša kotvu aj v reálnej plavbe na Dunaji, budeme vedieť aj o Mantuse v štrku a v prúde. Verím, že dopadne dobre. Pozn.: nie som díler uvedených značiek :lol:
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon pro 02, 2013 7:53 am

Ahoj, také se snažím tuto plonkovou dobu vyplnit přemýšlením jak co, místo nesmyslného napadání ostatních členú JI. Letos jsem se setkal s kotvou, na jejíž funkci si nemohu stěžovat. Jedná o kotvu, které základem je " delta křídlo" se zvednutými okraji, ale je situované špičkou dozadu. Jeho středem od vrcholu kolmo na přeponu prochézí kulatina, která přeponu přesahuje a tento přesah je šikmo seříznut, naostřen. Tento hrot pak přichází jako první do styku se dnem. Samotná páka má tvar jako ostatní pluhové kotvy a místo kruhového otvoru pro přichycení lana nebo řetězu má podélný "šlic" pro snažší vytažení kotvy ze dna při jízdě zpět. Budu se snažit, abych co nejdříve přidal náčrtek.
Všem přeji plodné bádání a klidný advent. Jirka
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pon pro 02, 2013 8:56 am

Tuhle mas, Jirko, na mysli???
Obrázek

P
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod lebon » pon pro 02, 2013 11:17 am

Na setkání v Šamoríně se mi nejvíc líbila kotva Jambo Anker ( od Červíka) , který na ni pěl chválu. Proto po ní pátrám.Výrobce menší jak 12kg nenabízí,proto pátrám po nějakém výkresu,případně výrobci z normálního železa,které se nechá pozinkovat.Z důvodu toho,že se asi usalašim s Kachnou na Dunaji pod Medveďovem sháním odzkoušenou kotvu pro tento typ dna.Dedko díky za radu.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Pridám pár skúseností

Příspěvekod dodo » pon pro 02, 2013 1:27 pm

greenhorn píše: Voľba padla na JUMBO a MANTUS. Jumbo je plochá kotva s pomerne veľkou plochou a so slušnými zubami a Mantus je čosi ako Rocna, Spade a im podobné.

Jestli muzu rad bych se zeptal na par veci protoze prave taky resim co za kotvu si poridit. :?

1) zajimalo by me pro jste vybrali MANTUS a ne treba ROCNU ? Pokud totiz nepozadujete rozebiratelnou kotvu tak me osobne prijde Rocna takova kompaktnejsi, bytelnejsi, s cistsim designem bez potencialne problematickych sroubovych spoju. A Mantus napr. ve velikosti 25kg je tusim vic nez 60cm siroka coz mi pripada hodne a muze byt pak problem s uchycenim na lodi. Rocna v 25 kg je daleko uzsi. Chapu ze kazdy ma trochu jiny nazor a kazdemu se libi neco jineho, proste by me jen zajimaly vase duvody proc Mantus ?

2) Proc nerez? Co jsem cetl tak s nerezovyma kotvama muze byt vetsi nachylnost k praskani protoze nerez je trdsi a krehci?

3) budete delat neco jako zkousky pevnosti - tedy pdy se ohne, praske apod. ?

4) Az to doladite nechystate se tyto vase vylepsene kotvy vyrabet ve vetsim mnozstvi a prodavat pripadnym zajemcum aby se vam zaplatili naklady na vyzkum :D ?

Diky
dodo
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon pro 02, 2013 1:28 pm

Svobodak píše:Tuhle mas, Jirko, na mysli???

Jojo, to je přesně ona. Někde mám na ni náčrtek i s rozměry a váhou. Rád bych se do ni pustil, myslím že by na Labe a na pískovnu v Žernosekách, kde se převážně plavím, byla ideální.

Zdravím, Jirka
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

JUMBO (ČERVÍK) a MANTUS (ANTUS)

Příspěvekod greenhorn » pon pro 02, 2013 3:39 pm

Tieto dve kotvy sme vybrali po zhliadnutí asi všetkého, čo sa vo videu, na youtube a inde dá vidieť :) . Nerez sme zvolili kvôli tomu, že rozdiel v pracnosti nie je skoro žiaden, drahší je len samotný materiál. Ale oceľ musíš navyše ešte pozinkovať a občas to opakovať, čo je už práca a peniaze, takže nakoniec to vyjde skoro na rovnako. Zabudol som povedať, že náš Mantus nie je Mantus, nie je rozoberateľný, je zvarený napevno ako Rocna. Preto tá kotva ani nie je Mantus, ale "ANTUS" :lol: . (A keďže ani Jumbo nie je celkom okopčená, to by sme si nikdy nedovolili, tak ten typ má meno "Červík" :shock:) Tá väčšia plocha oproti Rocne je podľa mňa výhodou, ak sa už raz kotva zaryje, potom to, čo drží je práve plocha. Najmä v pieskoch a blate (íle).
Pravdupovediac o krehkosti nereze sme neuvažovali, navyše sú tie kotvy mierne predimenzované, náš "Antus" má plochu robenú z 10mm nereze a rameno z 18mm, čo je, myslím, o dva mm viac, ako má originál. Ak by malo prasknúť toto, tak 8mm reťaz by už musela byť dávno roztrhnutá - ale môžem sa mýliť. Navyše si myslím, že aj pri otáčaní lode na kotve sa kotva jednoducho vypáči skôr, ako by sa mohlo niečo ohnúť či zlomiť, a po kúsku sa zase zaryje. Rovnako "Červík" je masívnejší vo všetkých rozmeroch. Pri finálnej úprave sme si nedávali námahu, aby nerez bola nablýskaná ako zrkadlo, aj tak by sme firemnú kvalitu nedosiahli.
A čo sa týka výroby, celkom iste ju vyrábať nebudem. Ale o skúsenosti sa rád podelím, prípadne viem zabezpečiť vyrezanie polotovarov a s pomerne presným návodom zveriť budúceho majiteľa Antusu jeho osudu 8) . Je to fajn, mať vlastnoručne vyrobené veci, ktoré fungujú. Len pre informáciu o cene - ak nerátam prácu, len priame náklady na nerez, na spotrebný materiál, za pomoc pri ohýbaní, na zvárača ktorý to dokonale pohľadovo zvaril, za ohnutie trubky, tak mám nerezovú kotvu takmer za cenu podobnej pozinkovanej ( ;) ) z obchodu. Dedko to má lacnejšie, lebo si vie zvárať sám :) .
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon pro 02, 2013 4:11 pm

Diky za odpovedi.

Jen na vysvetlenou co jsem myslel tim ze Mantus je sirsi - Mantus je sirsi zejmena kvulu sirsimu oblouku, ne proto ze ma celou plochu sirsi

Pro porovnani

Mantus 20kg
sirka 601mm
plocha 1260 cm2

Rocna 20kg
sirka 435mm
plocha 1140 cm2

tedy 20kg Mantus ma o 10% vetsi plochu, ale celkove je o 37 % sirsi oproti 20kg Rocne. Tim nechci nic kritizovat nebo tak neco, jen shrnuji fakta. Zkratka je treba s tim pocitat pri vyberu.

A jen k ty kvalite materialu - tahle

Obrázek

dopadla jedna Rocna kdyz dostatecne nekontrolovali material ze ktereho je v Cine vyrabeli. ;)

Kdyz by se vam pak se podarilo sem nekdy hodit fotky Antuse a Cervika tak by to bylo fajn. :good:

Diky
dodo
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pon pro 02, 2013 6:34 pm

Dodo, ohnutie ramena na tej kotve je tvoje dielo ? :o
Tá kotva asi bola zaseknutá medzi skalami ...ináč si neviem predstaviť takto ohnúť rameno...
Koľko milimetrov, má to ohnuté rameno ?

Moju kotvu (Antus :lol:) odfotím a potom sem zavesím...
Fotku kotvi (Červík :D nemám, tak to musí sem zavesiť kto ju vlastní... :)
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

To asi nie je oceľ, ale blato!

Příspěvekod greenhorn » pon pro 02, 2013 7:00 pm

Obrázek

Obrázek

Akosi mi odtiaľ vypadol text :x

Tá pokrútená kotva je neviem z akého materiálu, verím, že nám sa to nestane. Asi by sa dali vygúgliť nejaké pevnostné medze ocele a nereze, ale verím že dobre nadimenzované hrúbky materiálu vydržia. Zdá sa mi na tej číne trochu slabé to rameno na tak veľkú plochu kotvy, ale to len odhadujem.
Na prvej fotke je Antus v plnej kráse a na druhej je Antus zahrabaný a klasické konopné lano 12mm (trhá sa vraj pri 900kg) ťah štvorkolky jednoducho nevydržalo.
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod greenhorn » pon pro 02, 2013 7:10 pm

červíka musím nafotiť, neviem ho v tom digitáli nájsť :hmm:
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon pro 02, 2013 9:39 pm

Pekna prace, musim vam to pochvalit - libi se mi :good:

Kolik ma kg, vazili jste ji? A kolik je asi sirka oblouku ?

dedko píše:Dodo, ohnutie ramena na tej kotve je tvoje dielo ? :o
Tá kotva asi bola zaseknutá medzi skalami ...ináč si neviem predstaviť takto ohnúť rameno...
Koľko milimetrov, má to ohnuté rameno ?

Ne,ta ohnuta neni moje kotva :lol: ja jsem o tom jen cetl. Pry to byl problem vadne dodavky ze spatneho materialu, ted uz to pry maji vyresene. Jo asi musela bejt zaseknuta nekde mezi skalama, v pisku by to asi neporidili takhle ohnout.

Ja mam na lodi original Jambo (byla na lodi kdyz jsem ji koupil), nevim presne ale tusim ze 22kg. Ale uvazuju o porizeni jeste jedne kotvy a chci neco na zpusob Rocna, Mantus, Manson apod.

Tu co jste vyrobili se mi vazne libi ale obavam se ze ten oblouk je pro me moc siroky, ze by se mi tam pak blbe vesla. Proto se mi vic libi Rocna ze je takova kompaktnejsi dali se to rict ;)

Napr. tady jsou rozmery Rocny a s patternam jednotlivych velikosti tak to muzete porovnat
http://www.marinefactors.co.uk/7.html

dodo
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 119

Příspěvekod Denis » pon pro 02, 2013 10:22 pm

Šírka Mantusu má zrejmä A svoj význam. Ak kotva lahne na bok, čo sa občas pluhovkám stane, tak by aj tak mala mať schopnosť sa zaryť.
Vo vývoji sú aj ďalšie myšlienky ohladom kotiev, niečo mám už aj vyrezané, len to poheftovať a vyskúšať.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 02, 2013 10:40 pm

Jak jsem byl na podzim na veletrhu v Biogradu, předváděli tam nějaké pluhovky (hlava děravá si nevzpomene na jméno) z nerezu.
Měly tu spodní plochu vypouklou, jako by na tom trojúhelníku byl přivařen batoh. A házeli tam s tím před stánkama, vždy se postavila. Švagr má čmuďák, tuším nějakých 45" a má ji. Říkal že trochu dražší, ale prý nemá chybu.
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod greenhorn » pon pro 02, 2013 10:56 pm

S tou Rocna kotvou celkom iste nespraviš chybu. Má ju na lodi ten náš holandský kamarát, ktorý pomáhal Dedkovi s kúpou lode - a oni trávia na lodi približne polovicu roka a preplávali už všeličo. Navyše nerád používa maríny, aby sa mu život na lodi nepredražil :) , takže dobrá kotva je nevyhnutnosť. Na svojej 44 stopovej, 15 tonovej lodi (Zilver Yacht) má tuším 33 ak nie 40kg Rocnu a vyše sto metrov 10mm reťaze a ako sám hovorí, spia kľudne. Menej ako 40m vraj ani nevypúšťa, a aj to musí byť skoro plytčina :) . Dôležitý je výber kotviska, ale to vie snáď každý.
Antus je rozmerovo 16kg kotva, ale použitím masívnejšieho materiálu je jej váha takmer 19kg. Myslím, že šírka tých ramien je 54cm (hoci to vyzerá viac), takže ona až taká široká nie je, ale je to masívna kotva, na dĺžku má tuším 85cm. Rovnako Červík je rozmerovo 16kg (ten je skladnejší), ale váži vyše 22kg. Na materiáli sme proste nešetrili :D . Škoda, že si nebudem vedieť spraviť vlastný test (nie ako propagáciu svojho výrobku ako to robia vo všetkých testoch) na rovnakej lodi a za rovnakých podmienok s viacerými typmi kotiev. Takto mám skúsenosť len s CQR, Antus a Červík, na jednej lodi a vo veľmi podobných podmienkach - a výsledky sú jasné. Keď som sa rozhodol meniť kotvy, páčili sa mi aj Rocna, Delta a Spade, ale po prepočtoch sme zvolili bratislavské riešenie :lol: . Holt, doprava na Slovensko je drahá...
Myslím, že ak sa rozhodneš pre Rocnu, budeš spokojný.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » úte pro 03, 2013 2:49 am

Baharis píše:Jak jsem byl na podzim na veletrhu v Biogradu, předváděli tam nějaké pluhovky (hlava děravá si nevzpomene na jméno) z nerezu.
Měly tu spodní plochu vypouklou, jako by na tom trojúhelníku byl přivařen batoh. A házeli tam s tím před stánkama, vždy se postavila.

Nie je to náhodou táto ? Nevolá sa ULTRA ?

http://www.quickline.us/stainless-steel-anchors.aspx

Obrázek
Tu je aj tabuľka, i ceník...
Obrázek
V Tullne, na výstave ju taktiež predvádzali.
Keď sme sa vracali na jar s ixxom z Holandska, tak sme si spravili prestávku v Prahe a navštívili sme výstavu
Lode na vode. V jednom stánku túto kotvu predvádzali, (predávali) dokonca som ju viac krát hodil na zem a stále
Sa postavila do správnej polohy.
Stretli sme aj Geronima. Musí vedieť o kotve viac, ak sa nemílím tie kotvy tuším predvádzal :?
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte pro 03, 2013 9:28 am

Denis píše:Šírka Mantusu má zrejmä A svoj význam. Ak kotva lahne na bok, čo sa občas pluhovkám stane, tak by aj tak mala mať schopnosť sa zaryť.

To je jasny, ze ta sirka oblouku o Mantusu ma svuj vyznam, to vubec nerozporuju. Jen rikam ze 25kg varianta s sirkou cca 65 cm je pro me moc a uz bych ji tezko daval na celen. A prave proto se mi vic libi Rocna tera to ma na rozdil od Mantusu reseni jinak - misto toho aby udelali oblouk sirsi jako Mantus tak ho maji pretazenej jakoby dolu pod plochu kotvu a to evidentne taky zajisti ze si lehne spravne. Samozrejme hodne zalezi na konkretni lodi jak ma resenej roller a celen - je mi jasny ze na spouste lodi sirka kotvy vubec zadnej problem nebude.

Jeste akorat bacha na to predimenzovavani. Co jsem tak cetl tak dost velka alchimie u kotev je jejich vyvazeni, dost si vyrobci udajne hrajou s ti.m kolik procent hmotnosti kotvy tlaci na jeji hrot. Prej to je duvod proc nektery kopie ruznejch kotev nefungujou naprosto shodne jako original ikdyz na prvni pohled vypadaj stejne. Tim nechci rict je to je vas pripad, vy jste navic nedelali jen kopii.

Ta vase se mi opravdu libi. Daleko daleko vic nez napr. tahle
http://svb.de/de/edelstahl-bugel-anker.html

Obrázek

ktera proti ty vasi vypada uplne trapne :lol: a pritom za ni (18kg) chtej 699 EUR

dodo
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte pro 03, 2013 9:45 am

jj Dedko, myslím že to je ona.
Na lodích jsem si ji nějak nevšimnul. Ono to není má priorita, musím se vždy popasovat s tím co vyfasuju. Ale v tom Biogradu jsem byl se švagrem a on jako "majitel" se na to samozřejmě dívá jinak. Takže jsem se také zastavil.
greenhorn
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod greenhorn » úte pro 03, 2013 3:47 pm

"Jeste akorat bacha na to predimenzovavani. Co jsem tak cetl tak dost velka alchimie u kotev je jejich vyvazeni, dost si vyrobci udajne hrajou s ti.m kolik procent hmotnosti kotvy tlaci na jeji hrot. - upozornil dodo"
Máš pravdu - preto trochu poodhalím "výrobné tajomstvo" :D Antusu - prevážil som jednotlivé komponenty originálu, vyrátal akýsi koeficient a potom to prepočítal na nové rozmery a silnejší materiál tak, aby vzájomné pomery sedeli, rezači vodným lúčom mi v ich programe presne spočítali objem jednotlivých častí, vyrátal som váhu jednotlivých dielov a vzájomné pomery som už hrúbkou materiálu doladil... To, že v garáži asi nevyrobím z vlastnej hlavy to, čo niekde projektujú aj na počítačoch, mi je jasné ;). A samozrejme poriadna skúška pred definitívnym zváraním, či sa kotva chová tak očakávam.
A som rád, že sa ti Antus páči :)
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř led 15, 2014 6:21 am

Byly by k té Antus kotvě nějaké rozměry a náčrtky? Zima zdá se bude ještě dlouhá tak bych se do ní i pustil, ale ze železa, nerez pro mé použití nemá smysl. Ta kotva vypadá fakt dobře. Já bych zkusil cca 12kg kotvu.

Zpět na