Kam s kotvou na lodi?

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Kam s kotvou na lodi?

Příspěvekod Clouseau » sob lis 02, 2013 4:52 pm

Prosím o radu. Nevím kam s kotvou. Předchozí majitel si udělal naviják na kotevní lano a pod ním je cosi co měl asi původně být držák kotvy. Jenže kotva je poměrně veliká a jediný způsob jak tam jde dát je ten, že zasahuje částí kde je upevněn řetěz do vody a je opřená o trup. To mi nepřijde vhodné. Jediné řešení které mne napadá je dát kotvu do kufru na zádi. Ale raději bych jí měl někde na lodi připravenou k použití. A taky ji nechci pokládat mokrou do kufru na věci které by mohla poškodit. Na příď také nechci protože na přehradě kotvím vyvázán na zatlučený kolík vždy přídí ke břehu.
Můžete mi, prosím, napsat jak to kdo máte vyřešené?
Děkuji za rady a zkušenosti.
Přikládám foto ( předchozí majitel měl 3m řetězu a pak kotvu. Přidal jsem asi 15 metrů lana mezi řetěz a loď)
Obrázek
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » sob lis 02, 2013 6:24 pm

Clouseau, umístil jsi snové vlákno s tímto dotazem do sekce
LODNÍ TECHNIKA, ELEKTRIKA A VÝBAVA.

Pokud se lépe podíváš do fóra, najdeš tam sekci

KOTVENÍ A VYVAZOVÁNÍ LODĚ

a v něm, mino jiné, např. vlákna

Kotva na malej plachetnici
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=439

kam na zádi s kotvou
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5817

Toto vlákno přesunu do odpovídající sekce
Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » sob lis 02, 2013 9:11 pm

Podla mojich skúseností, máš druh kotvy ktorá nevyžaduje reťaz, tak nechaj len lano navyják daj preč a na jeho miesto daj držiak na kotvu. Ak sa ti kotva zdá ťažká, tak ju predaj a kúp lahšiu, ale dostatočne velkú.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned lis 03, 2013 9:59 am

Denis píše:máš druh kotvy ktorá nevyžaduje reťaz
Člověk se učí celý život. Opět jsem se přiučil a zase se dozvěděl něco nového. :lol:
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 10:21 am

A co předělat , nebo jen upravit ten držák co tam už je, ale kotvu otočit dříkem nahoru. :? Kotva by dole seděla na držáku ( a nad hladinou) a dřík by se chytil jednoduchým způsobem (špagátem, gumcukem - samozřejmě přivázaným, aby se nestratil) na reling (lanko zábradlí).
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 10:37 am

Čomu sa smeješ Jirko? Vlastnej censored :( ?

Možno trochu odťažito uvediem príklad. Niekolko rokov mám nalepenú kílovú lištu na mojom motoráčiku s polyuretanovým lepidlom a k tomu nie tým najkvalitnejším. Lišta je docensoredovaná jak hovado a predsa tam stále drží. Tak čo ja tu ja na fóre budem moderátorovi dokazovať že mám pravdu? Načo sa tu budem prieť?

A tak je to Jirko aj s touto kotvou, na to aby fungovala, nepotrebuje reťaz, stačí primerane dlhé lano. Za to že ty nevieš, sa ti nebudem ošklebovať, lebo máš pravdu v tom, že človek sa učí celý život. Ale ne všichni, jenom nekteří ;)
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned lis 03, 2013 10:59 am

Já mám na zádi pluh, 12kg, na navijáku 12mm lano dlouhý 54m. Kotvu dávám do úložňáku v kokpitu, je schovaná, když je loď na bójce tak i zamčená a přesto kdykoliv k použití, otevřu víko a kotvu vytáhnu.

Řetěz mi na přehradách přijde zbytečnej, kor na zádi, akorát to při vytahování kotvy zbytečně obouchává loď, lano neublíží.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 11:06 am

Ale hoši neperte se tu :x . Já vím počasí lodím nepřeje a zima bude ještě dlouhá. Deprese jsou tu.
Podle mě máte pravdu oba. Řetěz výrazně zvyšuje účinost kotvy - to je jak vím oboum zkušeným vodákům jasný. O tom píše baharis.
Souhlasím také s Denisem, že pokud je kotva těžší než je potřeba a je vypuštěná na delším laně (není tedy pohupující lodí nadzdvihována) tak drží. Mám to na mé malé lodi také. Nemám kotevní schránku a lano dávám do pytle. Řetězem bych si omlátil palubu.
Obojí mám odskoušeno. (řetěz na lodi mého kamaráda na které také jezdím).
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 3:55 pm

Nemám dojem, že by som sa " pral". Jedná sa o to, že namiesto toho aby sa Baharis opýtal prečo si to myslím, tak reaguje dosť čudným spôsobom, chce spraviť cenzoráka z druhého a pritom zo seba robí toho censoreda on sám. S reťazou to Josefe nie je tak, ako si to ty myslíš že je.
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Monty » ned lis 03, 2013 4:14 pm

Ale kluci. Kotva,ač značně plochou i váhou předimenzovaná na laně prostě neudrží vždycky,spíše málokdy....A dokonce ani na 100 m dlouhém 10 mm řetězu...tolika jenom k iluzím.I když na Dunaji se to tak nemusí zdát.

howk
Monty
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 4:53 pm

Hahaha Monty, hahaha :D Tu sa nebavíme o 15 metrovej ocelovke na mori, ale o pár metroch na jazere v centrálnej európe.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod martinptacek » ned lis 03, 2013 5:38 pm

proč nedává kotvu dopředu? takzvaně do botárny? Přijíždí přídí ke břehu, vyřadí, hodí zepředu kotvu, jak odháže řetěz na dno, tak s lanem obejde vanty až dozadu. Až se lano napne tak s ním přibržďuje. Když je frajer tak pár metrů před břehem dá lano volně přes vazák a jde na příď si lodku chytit. Uváže předek a jde si zpátky ke kotvě dotáhnout lano. Při dojezdu se odrazí od břehu dojde si pro lano, obejde s lanem vanty na příď a kotvu vytáhne zase to botárky. Přihodí k tomu i boty a jde řídit, loď se sama otočila do směru plavby.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned lis 03, 2013 5:54 pm

Trošku složitý né, takhle vezmu kotvu aniž bych pustil kormidlo, pustím jí do vody, lano se v klidu odmotá z navijáku, pořád mám loď ovladatelnou, lanem si jí dobrzdím, abych neškrtl o břeh, hodím dvě smyčky přes vazák a jdu si loď na břeh ˇv klidu uvázat. Nebo je na přídi manželka co loď uváže.

Při odplutí odvážu loď a už vše jen z kokpitu zvládnu, přitáhnu se nad kotvu, vytáhnu ji ven, lano na naviják a frčíme pryč.

Nehledě na to, že ne vždy se dojíždí ke břehu s motorem, ale jen pod plachtama. A to pak ještě běhat po palubě s lanem od kotvy, když to není nutný.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 61

Příspěvekod Zdenda12345 » ned lis 03, 2013 6:03 pm

Já jsem teda na přehradě řetěz na kotvě nepoužíval. Měl jsem kotvu jen na laně. Ale na moři jsem za řetěz na kotvě byl sakra vděčnej. Jen bych potřeboval delší, než jen 3m, nebo psaníčko.

Se zmenšováním kotvy bych byl opatrnej. Nejen kvůli vyhlášce, která přímo stanoví minimální hmotnosti hlavní a pomocný kotvy. Hlavně ale pak když se zhorší počasí, tak je pořádná kotva k nezaplacení.

Vloni jsem byl na Orlíku, když se tam přehnal orkán.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 7:15 pm

Kotva na zádi se používá, jak tu píše Charlie, hodně na Orlíku a asi i na Slapech, jelikož i u břehu bývá dostatečná hloubka a dá se i s kýlovou plachetnicí doplout až ke břehu. Když má loď čeleň, tak se dá vystoupit suchou nohou rovnou na břeh, což je velká výhoda (nemusí se na břeh plavat, nebo tahat sebou baybot. Navíc zátoky jsou tu chráněné před větrem a vlny minimální. Na Lipně a na Nechranicích je většinou u břehů mělko a musí se kotvit dál od břehu, proto se používá klasicky kotva na přídi. Navíc zátoky jsou většinou nedostatečně chráněné ( vítr a velké vlny) při velkém větru. Loď je tak stále přídí proti větru a vlnám a klade tak nejmenší odpor a nejmenší sílu na kotvu.
Jelikož mám kotvu na přídi (loď je hlavně na Nechranicích), tak jsem při návštěvě Orlíku používal způsob jak tu popisuje martinptacek. Musím dát za pravdu Charliemu, že je to dost nepohodlné. Pokud má Clouseau loď na Orlíku, tak kotva na zádi je nejlepší řešení.
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Monty » ned lis 03, 2013 9:38 pm

Denis píše:Hahaha Monty, hahaha :D Tu sa nebavíme o 15 metrovej ocelovke na mori, ale o pár metroch na jazere v centrálnej európe.

JSu rád,že jsem tě pobavil :D ,ale měl jsem na Dunaji dost dlouho 1.5 tunovej,6.5 m dlouhej motorák a někdy v proudu nestačila ani kotva na kratším řetězu plus lano...Hlavně když projelo velký hovado s diskotékou na palubě... ;)

howk
Monty
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 10:44 pm

Teraz si to Monty ťukol po hlavičke, dinamické namáhanie od vĺn, to je ta rozhodujúca sila namáhania ukotvenia. A práve tu reťaz, jej váha a dĺžka hraje hlavnu rolu, tlmí totiž náraz na kotvu. Mohli by sme sa o tom baviť, ale isto príde niekto s šedivou teóriou a zlatou praxou, alebo ako to je. Mnohokrát som hodil kotvu do štrku, piesku, na trávnik a ťahal ju lanom, reťazou, alebo kombinovane lano a reťaz a pozoroval som ako kotva funguje. Ako fungujú rôzne druhy kotiev. Ktorá potrebuje reťaz aby ju preklopila do pracovnej polohy a na ktorú stačí len lano, robil som skúšky či stačí 2 metre reťaze, päť, alebo treba sedem metrov. Prečo drží a nedrží. Dobre sa na túto tému baví s Greenhornom, ktorý rôzne kotvy ťahá za svojím tereňákom v záhoráckych pieskoch. Ťažko je baviť sa s ignorantom. Neboj Jirko, to som nemyslel na teba ;) .
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Monty » pon lis 04, 2013 9:31 am

Denisi... tohle asi není moc reálná simulace. Jsou místa a situace,kde ani kotvu nepotřebuju a udržím jenom na řetězu,že... ;) Jestli ti nějaká kotva drží jenom na laně,pak je to OK,ale nemusím ti vysvětlovat,k čemu ta řetěz je a proč se kotva jenom na laně třeba v silnějším proudu a bahnem na dně chytne jenom stěží a když i chytne,proč dlouho neudrží :D . Já chápu,že na rybníku je to jiné jako na veliké řece a to je zase jiné jako na moři,nicméně tahat kotvu po zahradě a nohou kotvy v podstatě vodorovně se zemí asi o tom moc neřekne....já i na gumáku musím mít kousek řetězu a i kotvu jsem nedávno vyměnil,takovou tu skládačku za malou danfortku,bo ve větru a bahně jsem jenom oral... :D

howk
Monty
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon lis 04, 2013 7:26 pm

Je ti jasné Deni, že jsi si tou poslední větou zachránil holý život, jo? :P ;)
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » úte lis 05, 2013 3:13 pm

Omlouvám se za špatně zvolenou sekci a děkuji za přesunutí.
Také děkuji všem za postřehy , zkušenosti a rady, ze kterých mi vyplynulo asi toto:
Kotvu si nechám stávající, přijde mi hmotností akorát. Chci ji mít na zádi, abych jí měl v dosahu a nemusel přecházet.
Řetěz z ní sundám, na Orlíku je to zbytečnost.
Naviják ponechám, přijde mi praktický. Lano se pohodlně navine,odvine, nic nezmáčí, nezašpiní, lehce se aretuje, nemotá.
Kotvu do kufru nechci. Pokusím se upravit stávající, nebo vymyslet nějaký jiný držák, abych jí měl na boku dříkem nahoru.
Možná by dřík mohl nahoře dosednout do prostoru mezi boky civky a opřít se o navinuté lano...
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » čtv kvě 15, 2014 5:40 pm

Nepodařilo se mi vymyslet nic kloudného... manipulace s těžkou a neskladnou Danfortkou mne nakonec přiměla udělat to zcela jinak.
Pořídil jsem 6kg těžkou skladnou skládací čtyřramennou kotvu, kterou už v pohodě umístím. Na kotvení v zátokách mezi kotvou a kolíkem při pěkném počasí to stačí. Když bude třeba větrněji, budu mít tu Danfortku na lodi k dispozici. No a taky bude záloha, kdybych o ni náhodou někde přišel.
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod tkruska » pát kvě 16, 2014 9:38 am

Ja mam s tema skladacima kotvama jen spatne zkusenosti. Na pisku a bahne to proste nedrzi. Vymenil jsem pak za Bruce pluhovku a to je jiny kafe, zvlaste na rekach.

Jinak ja mam misto retezu lano 10mm ve kterem je v prvnich 5m olovo. Elegantni a funkcni reseni, bohuzel to lano neni uplne levne.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát kvě 16, 2014 11:04 am

Na skládačky mám tenhle epesní držák ;)
Obrázek
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » pát kvě 16, 2014 11:05 am

Ještě bych doplnil k tomu řetězu (pro ty, kteří ho u kotvy chtějí mít, ale nechtějí, aby jim při vytahování obouchával bok) - kamarád na kotevní řetěz nasadil starou duši od kola. Samozřejmě nevýhodou je, že není pak vidět, jak je na tom řetěz pod duší, ale čas od času můžete duši sundat a stav zkontrolovat. Navíc nerezový řetěz ve sladké vodě (kde se asi ruční vytahování kotvy většinou řeší) by problémy mít neměl.
Já myslím, že je to levné a přitom elegantní řešení.
Obrázek
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » pát kvě 16, 2014 1:28 pm

veselyroman píše:Ještě bych doplnil k tomu řetězu (pro ty, kteří ho u kotvy chtějí mít, ale nechtějí, aby jim při vytahování obouchával bok) - kamarád na kotevní řetěz nasadil starou duši od kola. Samozřejmě nevýhodou je, že není pak vidět, jak je na tom řetěz pod duší, ale čas od času můžete duši sundat a stav zkontrolovat. Navíc nerezový řetěz ve sladké vodě (kde se asi ruční vytahování kotvy většinou řeší) by problémy mít neměl.
Já myslím, že je to levné a přitom elegantní řešení.
Obrázek

Dobrý nápad!

Zpět na