Uvazat lano na mole nebo jen provlect a uvazat na lodi?

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod ixxo » sob pro 27, 2014 7:31 pm

geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » sob pro 27, 2014 7:35 pm

jednou se vazu na lodi podruhe na brehu jak to napsal David a jakym uzlem tak to je uz uplne jedno nekdo ma dokonce i karabinu na male lodi.j
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod rb » sob pro 27, 2014 9:09 pm

Lakomec: dobrá, já a někteří další tomu budeme říkat liščí smyčka. Můžeš si ho nazvat vlastním názvem. Umělecké tvořivosti se meze nekladou.

Loď rozumné délky, v tomto případě, je taková, kterou je člověk schopen efektivně odtlačit od břehu a udělit jí nějakou počáteční rychlost. Ten šíf, co jsi sdílel na obrázku, bych považoval už jako za hranicí rozumné délky pro podobnou akci. Měl jsem za to, že není zapotřebí exaktně popisovat některé pojmy vztahující se ke konkrétní situaci. Zřejmě jsem se mýlil. :?
Lakomec

Exaktní popis

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 9:48 pm

to rb:
Nemůžeme se pochopit a je to asi dobře. Liščí smyčka je jen jedna a pokud ji neznáš a říkáš jinému uzlu liščí, je to jen Tvůj problém. Buď ji umíš a uděláš poslepu když potřebuješ anebo ne. Když máš udělat uzel správně, tak lidovou tvořivostí nahradíš jiným o kterém si myslíš, že by to mohl být on. Měj se fajn a přeji hodně bezpečných mil na lodích té rozumné délky
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod rb » sob pro 27, 2014 10:29 pm

OK ať je po tvém. Ode dneška budu říkat (když budu dělat toho chytrýho) "Vypadá to jako liščí smyčka, uvazuje se to jako liščí smyčka, ale liščí smyčka to není, protože to není na štangli, ale na rohatince" ;)

I to tobě přeji mnoho bezpečných mil na lodích všech délek bez rozdílu.
Lakomec

Liščí smycka

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 11:04 pm

to rb: nemusíš dělat chytrého. Když dokážeš na rohatince uvázat liščí smyčku lanem ukončeným okem s dračím uzlem, musíš být krom té chytrosti taky neskutečně zručným. Obdivuji lidi co si dokážou poradit se vším. Mě to bohužel minulo velkou oklikou.
Lakomec

Podekováni

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 11:08 pm

Děkuji všem diskutujícím na téma liščí smyčka, díky ni jsem se z návštěvníka stal aktivním jachteřem :good:
david
moderátor
Reputace: 141

Re: Liščí smycka

Příspěvekod david » sob pro 27, 2014 11:14 pm

ty to neumíš??? to jsi mně dost překvapil :hmm:

btw. i když to jde, je to jeden z uzlů, co na lodi zásadně nevážu
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » sob pro 27, 2014 11:24 pm

to lakomec :no vidíš, konečně ty počty příspěvků na něco jsou ! :good:
a to jsem si vždycky myslela, že kdo má těch 500, měl by mít titul zasloužilý kecal !
Lakomec

Zrucnost

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 11:27 pm

To víš davide, jsou lidi kteří umí vše a všemu rozumějí. Já jsem celkem jednoduchý a umím jen něco, ale snažím se o to víc být v tom mále dobrým.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob pro 27, 2014 11:30 pm

Je úsměvné sledovat Lakomče, jak se kolikrát dokážeš položit do té "své" pravdy a bojovat do ní až do roztrhání těla. :lol:
Každý uzel, respektive jeho vzhled a užití je takový jak se poskládá a položí. Buď to vidíš, nebo ne. To už je na tobě.

ORBIS PICTUS:

Obrázek Obrázek Obrázek
Lakomec

Prispevky

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 11:32 pm

To vilma: tak tohle nebudu komentovat, to už vůbec nechápu
david
moderátor

Re: Zrucnost

Příspěvekod david » sob pro 27, 2014 11:32 pm

Lakomec píše:To víš davide, jsou lidi kteří umí vše a všemu rozumějí. Já jsem celkem jednoduchý a umím jen něco, ale snažím se o to víc být v tom mále dobrým.

a nebo, protože v tvé předchozí poznámce nebyla podmínka provlečení okem rohatinky, navíc ji některé ani nemají, na oku dračáka udělám "brelje" - základ lišáka, a to nahodím vertikálně přes uši rohatinky - bude to držet na stojině rohatinky. je to jasný?
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » sob pro 27, 2014 11:42 pm

díky baharisi za obrázky, na tom posledním je liščí smyčka, :mad: ta je jen jedna,
to ostatní jsou obmotávky - variace na liščí smyčku

nějaký kontrolní test :? - představ si místo kovových tyček též provázek, třeba černý
táhnutím za červený provázek se z liščí smyčky dá vyrobit tuším ambulantní uzel (užívá se to pravda v opačném směru - k uvolnění amb. uzlu - škubneš a máš lišku a z ní vyvlékneš rovnej provaz dze by to byla ta trubka) . to ví každý malý skautíček

jdu to taky ještě promýšlet
omlouvám se že nepíšu populistický rozverný příspěvek
tady to beru vážně
tak hezký večer

na chvíli jsem zamkla, musela jsem si to opravit
Lakomec

Nekonečná liščí smyčka.

Příspěvekod Lakomec » sob pro 27, 2014 11:56 pm

Davide, to provlíknutí středem rohatinky nebyla má podmínka. To jsem jen reagoval na předchozí příspěvky, které toto popisovaly. Já na lodi nedělám nic jinak. Vlastně jen to, ze místo dračáku lano do oka zapletu, lip to vypadá a navíc zachovám pevnost lana, protože se v uzlu neláme. Jen to převlečení oka nenazývám lisci smyčkou.
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » sob pro 27, 2014 11:58 pm

ano ano vzájemný zpětný chod mezi ambulantním a liščím, to je ono
jdu hledat odkázek
Lakomec

Orbis pictus

Příspěvekod Lakomec » ned pro 28, 2014 12:00 am

To Baharis:
Liščí smyčka je jen jedna, Poslední obrázek. A je jedno co vidím nebo nevidím, anebo jak to vidim. Myslim, že vím přesně, co myslíš ty a jak to vidíš. Podle mě ty první dva obrázky liščí smyčka není. Ani náhodou. Nesplňují základní podmínku liščí smyčky. Ale pěkné jsi to vyrobil
Naposledy upravil(a) Lakomec dne ned pro 28, 2014 12:08 am, celkem upraveno 1 x.
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned pro 28, 2014 12:07 am

http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html

pokud vás to nenavede, tak na těch stránkách prostě najděte základní uzly - amb. uzel - a pak dole.....
tak čekám co vy na to
Lakomec

Uzly

Příspěvekod Lakomec » ned pro 28, 2014 12:11 am

Vilmo, ten odkaz sem pustil ixxo už v 19:31. Já osobně v tom mám jasno
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned pro 28, 2014 12:24 am

no tak tím líp, jen najít stránku Ambulantní uzel, nejde mi nabrat to url či co,
na posledním obrázku dole to je krásně vidět
Lakomec

Ambulanťák

Příspěvekod Lakomec » ned pro 28, 2014 12:31 am

O ambulantním uzlu by Ti mohl říct něco Lynx. Na ČANY Cupu ho určitě použili při refováni hlavní plachty, když jí roztrhli.
Na té stránce co jsi dala odkaz je, základní uzly
pireus
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod pireus » ned pro 28, 2014 9:39 am

david
moderátor

Re: Nekonečná liščí smyčka.

Příspěvekod david » ned pro 28, 2014 10:53 am

Lakomec píše:Davide, Vlastně jen to, ze místo dračáku lano do oka zapletu, lip to vypadá a navíc zachovám pevnost lana, protože se v uzlu neláme. Jen to převlečení oka nenazývám lisci smyčkou.

tak, tak, já taky tak. i když dračák uvážu potmě za zádama se zavázaneja očima, zapletená oka mám na jednom konci vždycky. záplety mám rád, stejně jako k vyvazování stáčená lana místo splétaných
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned pro 28, 2014 1:34 pm

Baharis píše:Jenom k zamyšlení. Když si člověk u rohatinky představí ty rohy protažené do nekonečna, odmyslí ty dvě stojny na kterých ta "hrazdička" stojí a utáhne se, je to lišák jak vyšitý.....
Jenom trochu představivosti... ;)

Baharisi, jenom k zamyšlení. Když si u Tebe představím takové roztomilé trojčičky, admyslím ty dvě koule s příslušenstvím a fousy, jseš ucházející baba, jak vyšitej.....
Jak píšeš, je to jenom trochu představivosti. :-D

Já taky zaplejtám a mám raději oba konce na lodi. Pokud ne, vážu se tak, abych nezabral rohatinku jenom pro sebe, tedy provléknu oko stredem rohatinky a prehodím přes jednu stranu rohatinky. Kdo přijede po mně, může udělat to samé a jsme na sobě nezávislí. Pokud po mně přijede nějaký moula a hodí oko přes celou, tak ho na to upozorním. Pokud by to nezabralo a chtěl bych odjet první, asi bych neměl mentální dilema, jestli mu to mám přeříznout, nebo ne. Takový lidi nepatří ani do maríny, natož na moře.
Pokud přijedu druhý a rohatinka už je obsazená způsobem, že je přes celou hozená smyčka, provlíknu svoje oko zespoda oka druhé lodi a pak přehodím přes rohatinku. Tím jsem vlastně pod jeho okem, jeho neblokuji a sám mohu také kdykoli odjet.

K těm Baharisovým fotkám.
První.. ano, to nám klienti občas dělají, obzvláštní libůstka je, pokud je to tlusté lano na malé rohatince, to se dokáže tak hezky zatáhnout, že to nejde povolit.
Druhá fotka je pravděpodobně pouze za účelem předvedení eskamotérského kousku, páč předpokládá, že celé lano provlíkneš tím okem, což by mi při vyvazování lodi přišlo jako příjemné ukrácení času, než se stejně šikovnému kapitánovi podaří konečně přistát.
Obrázek číslo tři :-D A voila. Po dobré přípravě jsme odměněni lišákem, jako vyšitým. :-D :-D

Baharisi, jdi chlape trochu do sebe. S autogenem v ruce ti udělám z auta kabriolet, ale pokud bych tvrdil, že jezdíš v kabrioletu, tak se na mně taky tváříš divně...

Myšák
Lakomec

Trojčičky

Příspěvekod Lakomec » ned pro 28, 2014 3:10 pm

Jojo Myšaku, stačí trochu praxe a lišák je jasný. Na ty Trojčičky potřebuješ hodně představivosti a hodně piva :good:

Zpět na