Jarně zarostlá plachetnice

Varování před údajně špatnými firmami, špatné zkušenosti atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 55
Kontaktovat uživatele:

Jarně zarostlá plachetnice

Příspěvekod vojtaharok » pon dub 05, 2021 10:39 am

Pozor na mimosezónní charter. Podruhé jsem se setkal (a tentokrát poprvé na vlastní kůži) s tím, že plachetnice byla zespodu tak zarostlá, že byla nebezpečná; v kombinaci s genou vytahanou jako pytel, řekl bych, velmi nebezpečná.

Při křižování proti větru i za optimálních podmínek po rovné hladině budete mít drift třeba nejméně 30°. Už od Bf 5 nemusí proti větru loď plout vůbec, a když se přidají vlny, tak se ani na motor nemusí ani podařit loď postavit proti větru k bezpečnému zkasání nebo naopak zvýšení plochy plachet, protože při rychlosti kolem 1 uzle už přestane být účinné kormidlo a vlny vše přebijí. Když přidáte plyn nad řekněme 2000 otáček, ničemu tím nepomůžete, protože zarostlý lodní šroub bude jen vířit vodu. Pokud nemáte bezpečný přístav či kotviště po větru a není naděje, že se počasí brzo uklidní, můžete asi rovnou volat PAN PAN a/nebo se začít modlit (platí i pro nevěřící).

Osobně jsem to vyřešil tak, že jsem trasu Murter - Korčula(Vela Luka) - Palagruža - a zpět změnil na Murter - Dugi Otok (Telaščica) (!) - Hvar (Vrboska) - Murter. V marině Vrboska (mimochodem, nikdy nevěřte lidem z maríny Vrboska, že na pumpě je dost hluboko) jsem vyzkoušel alespoň lodní šroub očistit, ale voda byla bez neoprenu hodně studená (aby mě nechytil šlak..), takže jsem najmul potápěče, který vyčistit lodní šroub a opatrně i jeho okolí, část kormidla a otvor, kterým do motoru proudí chladicí voda. Charterovka neochotně svolila s tímto (měla strach ze škrábanců), ale udělal bych to, i kdyby nesouhlasila, naopak po mém návratu charterovka ochotně souhlasila s proplacením, resp. určitou kompenzací. Také proto neuvádím jmenovitě; také chápu, že v dnešní době si nemůže dovolit charterovka čistit loď před každým klientem, pokud má třeba v době kovidu mimo sezónu na loď jednoho klienta za 4 měsíce. Když navíc často tu loď lidi použijí jen od hospody k hospodě.

Jako prevence bude asi nejlépe
- už před potvrzením charteru (uzavřením smlouvy) komunikovat s charterovkou a požadovat nezarostlou loď
- při přebírání lodě vyzkoušet pořádně motorem dopředu, pak dozadu; vyvazovací lana by se měla pořádně napínat (ale chce to určitou zkušenost)
- už někde v maríně na chvíli přistát bokem. Už při tomto manévru ucítíte silně zarostlou loď (nebude se jí chtít doplout k molu), a pak můžete z boku zkouknout nárůsty na boku lodi a na kormidle, pokud to čistota lodi dovolí.

Nejhorší by to asi mělo být na jaře, když asi lodě čistí těsně před sezónou, takže to mohou být až roční nárůsty.

Možná, že zkušenější zde na fóru poradí lépe...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 343
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarně zarostlá plachetnice

Příspěvekod lynx » pon dub 05, 2021 8:51 pm

Dík za velice zajímavé upozornění. Jen mě udivuje, že pro (zřejmě) prvního zákazníka v sezóně (pro tuhle loď) nárůsty neodstraní. Vzhledem k celkové situaci a začátku sezóny mají jistě času dost.
Zatím jsem takhle zarostlou loď nezažil, ale možná je to tím, že se plavím převážně na severu.
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 85

Příspěvekod LadaM » úte dub 06, 2021 1:45 pm

vojtaharok píše:Jako prevence bude asi nejlépe
- už před potvrzením charteru (uzavřením smlouvy) komunikovat s charterovkou a požadovat nezarostlou loď

Stát se může cokoli, ale vydat klientovi takovouhle loď je podle mě veliké selhání ze strany charterovky. Budiž jim ke cti, že to následně vyřešili ke spokojenosti zákazníka, ale měl jsi s tím značně komplikovanou dovolenou. Tohle není ulomený pant dvířek, nebo něco, na co se nebylo možné připravit.
Přespříště bude nejlépe před potvrzením charteru požadovat loď bez díry v trupu? :?
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Příspěvekod Husky » úte dub 06, 2021 6:26 pm

Mladí Chorvati razi heslo "Ani nejezdete, staci když pošlete penize"
Šmejdi jsou všude, ale v chorvatsku je jich obzvláštní koncenrace. :crazy:
My už jezdime jinam.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 87

Příspěvekod RACEK » úte dub 06, 2021 6:51 pm

Kdyby ta loď stála od listopadu a je natřená antifoulingem, kolik toho může na Jadranu za 5 měsíců na trupu nárůst?
windward
moderátor
Reputace: 61

Příspěvekod windward » stř dub 07, 2021 8:28 am

Bylo by velmi fajn se dozvedet jmeno te chorvatske charterovky a jmeno lode.

Zpět na