Řecko Lavrion South Sea Sailing

Varování před údajně špatnými firmami, špatné zkušenosti atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: úte bře 21, 2017 10:12 am
Reputace: 11

Řecko Lavrion South Sea Sailing

Příspěvekod honza_k » sob led 22, 2022 2:03 am

Ahoj,
chci napsat o mé zkušenosti s agenturou South Sea Sailing, od které jsme měli přes firmu Boataround půjčenou v létě 2021 plachetnici Bavaria 50 "Naxia" z Olympic Mariny v Lavrionu.

Věděl jsem, že loď bude starší (z roku 2007), v Lavrionu nebyl moc výběr, a byl jsem proto připraven lecos tolerovat. Nedostatků bylo ale opravdu hodně, a to přesto, že přechozí týden na lodi jel jako skipper ten pracovník, který nám loď předával a který byl podle svých slov spolumajitelem agentury, takže by o nich měl vědět. Co se mi nelíbilo:

  • Na předání lodi jsme čekali až do pozdního večera, prý kvůli opravě ovládání kotevního vrátku. Byla to ale oprava velmi neodborná. Kabelové ovládání kotevního vrátku fungovalo jen v jedné konkrétní poloze a během týdne pak přestalo fungovat úplně.
  • Elektrická výbava lodě byla vůbec nespolehlivá a to i u kritických komponent. Vysílačka přestala fungovat zrovna v okamžiku, kdy jsme potřebovali komunikovat kvůli vplutí do přístavu. Nejzávažnější byl problém s motorem, který občas nereagoval na tlačítko startéru. Jednou se nám nepodařilo nastartovat už vůbec, naštěstí už to bylo v Lavrionu a byli jsme zrovna u benzínky, takže jsme mohli zavolat agenturu. Stát se to v horším okamžiku, mohl to být velký průšvih. Byl to nějaký problém s konektorem.
  • Loď měla při předávání poloprázdnou nádrž na naftu - prý hodně foukalo a tak raději k benzínce nejeli. (Kdybychom vrátili loď s nedoplněnou nádrží my, hned bychom platili smluvní pokutu.)
  • V držáku kotvy chyběla matka u šroubu držící jednu kladku. Chybělo málo, kladka by vypadla a kotva udeřila do přídě. Náhradní šroub a matku nám přinesli, ale opravu jsem musel udělat sám - nebo čekat dalších několik hodin, než si udělají čas. Nevšimout si toho, tak bychom to zaplatili.
  • Lanové zábradlí na zádi nešlo zavřít, chyběla tam část kování. Tu jsme dostali, ale opravu jsem opět dělal já.
  • Chyběla jedna podrobná papírová mapa. Naštěstí jsme měli v tabletu Navionics.
  • První den se utrhla kladka na zadním rohu hlavní plachty. Naštěstí to šlo improvizovaně opravit, takže plachtit jsme mohli, i když ne naplno. V předávacím protokolu bylo zaznamenáno, že jsem kvůli větru před odplutím nemohl plachty zkontrolovat, přesto nám opravu naúčtovali.
  • Hned první den jsme také ztratili veslo připevněné na nafukovacím člunu, ještě než jsme ten člun vůbec použili. Asi nebyla dobře zašroubovaná zajišťovací matka. Ano, měl jsem to zkontrolovat nebo veslo z člunu raději vyndat (což normálně dělám), ale říkal jsem si, že když tam vesla takto nechává dokonce majitel, tak je to asi v pořádku. Nebylo.
  • Další méně kritické problémy - málo příborů a sklenic, málo dek, špatně vyprané ručníky.... To pracovníci agentury nakonec vyřešili, ale stálo nás to další spoustu času.

Jinak loď nebyla špatná - byla prostorná, rychlá a měla dlouhý kotevní řetěz. Lavrion jako výchozí místo jen doporučit. Ušetříte den plavby z Atén, vyhnete se nejhorším návalům lidí i lodí, a můžete vyrazit jak na Kyklády, tak do Saronského zálivu. Moc se nám líbila Hydra, zvlášť když jsme tam ještě potkali hejno možná dvaceti delfínů. Určitě se tam ještě podíváme, i když charterovku asi budu volit jinou.

Rozhodně dělejte předávací prohlídku pečlivěji než já. Mne omlouvá jen to, že už byla skoro tma.
Tenhle příspěvek píšu, abyste věděli, co vás taky může čekat, pokud si půjčíte 14 let starou loď, kde je navíc zanedbaná údržba. Asi kdyby po mně nechtěli platit tu plachtu nebo nabídli slevu za ty nejvážnější nedostatky, tak bych to považoval za přijatelné. Vadí mi ale ten dvojí metr - když udělám něco špatně já, tak hned platím. Když je něco špatného ze strany pronajímatele, tak se nic neděje.

Zákazník je ve značně nevýhodné pozici - smlouvu uzavírá prakticky naslepo, platí dopředu a na místě už skoro nemá jinou možnost, než loď převzít tak jak je, jinak přichází o dovolenou i o peníze. Jediná možnost jak vybrat dobrého pronajímatele je na základě referencí předchozích zákazníků. Dříve byla zárukou dobrého pronajímatele zprostředkovatelská agentura, to už teď bohužel příliš neplatí - pokud jsem měl možnost pozorovat, zprostředkovatelé často žádné dlouhodobé vztahy s konkrétními pronajímateli nemají. Tuto svou zpětnou vazbu jsem poskytl i zprostředkovateli (BoatAround), ale nevím o tom, že by z toho něco vyvodili, i když paní majitelka mi už několikrát volala a zdálo se že jí osobně na mínění zákazníků záleží.


Závěrečná poznámka: Jak píšu v jiném vlákně, při vyjíždění ze stání v marině došlo k poškození lodi, které nás stálo asi polovinu kauce. S výše zmíněnými nedostatky to nijak přímo nesouviselo. Nehoda mne pochopitelně rozladila, proto jsem s psaním obou příspěvku raději počkal půl roku, abych měl od událostí odstup. Snad se mi to podařilo a někomu bude tato informace užitečná. Nebýt COVIDu, je nejvyšší čas objednat loď na léto. Letos s tím ale ještě počkám.


Honza

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host