Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Počet návštěvníků švédského pobřeží stoupá. Počet českých lodí rovněž, zejména ve Stockholmu. Pro všechny tipy pro plavbu a pro výměnu zkušeností je toto fórum.
Iggy
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 31, 2022 10:47 am
Reputace: 1

Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Příspěvekod Iggy » sob srp 20, 2022 10:17 am

Ahoj!

Asi je na miste se Vam trochu predstavit. :) Pratele mi rikaji Iggy, je mi 30 let a pracuji a bydlim ve Svedsku.
Plachetnice jsou moji vasni od dob, kdy jsem poprve dostal na prehrade rahnem po palici pri nechtenym jibu/gybu, tedy od 9 let.

Zacal jsem stavenim modelu, ctenim literatury a snenim o vlastni lodi.
2 roky jsem zil v Kanade, kde jsem zacal cucat informace z tohoto fora, chodil na prednasky a kurzy, ale kapitanskych kurzu jsem se tak trochu bal. Touzil jsem po zkouskach RYA day skipper.
Na zacatku tohoto roku jsem se prestehoval do Svedska a po shlednuti par lodi na blocketu a po zjisteni, ze nepotrebuji registraci a vlastne ani kapitansky prukaz, rozhodl jsem se koupit malou lodku - marieholm seacat 16 za cenu 5000SEK s privesnym motorem evinrude 5hp. :good:
Muj kamarad, hrdy drzitel chorvatskeho "becka", mi naposledni chvili odpiskal plavbu na teto "nove" lodi a tak jsem se rozhodl, ze popluji sam. Trvalo mi dva dny, nez jsem se odvazal od mola. Zvladl jsem to i pres vsechny ty problemy, ktere nastaly v prubehu plavby (motor chcipl hned pri vyjezdu z mariny uprostred plavebni drahy, predpoved pocasi nebyla uplne presna, atd.) Nicmene.. Ja si potrebuji naplout par mil s nekym opravdu zkusenym a pustit se do tech papiru od RYA. Byl jsem si celou dobu nejistej, coz se po par dnech projevilo hroznou unavou. Lodku jsem ted prodal a uz koukam po Albinu vega, s rolovacim jibem, kterej si chci prekopat dle sveho - halyardy do kokpitu, vymyslet jednoduchy refovani a tak podobne, s cilem ulehcit si praci a citit se bezpecneji pri solo plavbe. Ono pokazde uvazovat kormidlo, preskakat na prid, nebo ke stezni a refovat neni po dvou tydnech plavby v jednom cloveku zadnej med. :)
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3492
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 407
Bydliště: Praha

Re: Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Příspěvekod lynx » sob srp 20, 2022 2:13 pm

Ahoj Iggy, vítej ve fóru!
Mám radost z každého, kdo pluje i jinde, než v té chronicky známé oblasti českých jachtařů. :-) V Baltu jsem začínal a Švédsko je krásné – jak východní, tak západní pobřeží.
Albin Vega je velice dobrá volba, jen si myslím, že už jich není moc dostupných v dobrém stavu. Ale nevím to jistě, od koupě lodi to moc nesleduji. Vega se dostala i do publikace, jejíž název by se dal přeložit asi jako „Dvacet lodí, které vás dostanou kamkoli (a zase zpět)“ :-D
Napíšeš o té sólové plavbě?
Iggy
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 31, 2022 10:47 am
Reputace: 1

Re: Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Příspěvekod Iggy » ned srp 21, 2022 12:26 pm

Děkuji za krásné přivítání! :)

Už od útlého věku jsem si kresil do map, kudy se vydám, až budu mít vlastní loď a žádná cesta nikdy nevedla na jih. :? Sever mě táhl mnohem víc a nějak mi to zůstalo. Doufám, že se jednou odhodlám na plavby, na které se vydáváš ty.

Albin Vega se mi hrozně líbí, tak se snad ještě poštěstí narazit na dobrej kousek.

Svůj report ohledně mé tragikomické plavby ješte dávám dohromady podle svého navigačního notýsku, podle fotek a účtenek z biltemy. :lol: Hned jak to dopíšu, tak se podělím. Udělal jsem spoustu chyb, ze kterých se poučím pro příště. Ale i když ne všechno vyšlo jak jsem si poctivě naplánoval, chci se sólo plavbě věnovat mnohem více. Nějak mi to učarovalo. :)
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3492
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 407
Bydliště: Praha

Re: Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Příspěvekod lynx » ned srp 21, 2022 12:59 pm

Iggy píše: Sever mě táhl mnohem víc a nějak mi to zůstalo.

Ale i když ne všechno vyšlo jak jsem si poctivě naplánoval, chci se sólo plavbě věnovat mnohem více. Nějak mi to učarovalo. :)

Tomu rozumím, přes 70 % mých plaveb je sólových. A ty nejlepší jsou taky na severu. :-)

Právě se snažím donutit, abych sepsal něco o své letošní plavbě. Tak snad už brzo…
Těším se na Tvoje vyprávění.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gävle do Stockholmu a zpět solo

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát zář 09, 2022 7:16 pm

Ahoj Iggy plul jsi Vädö kanalem nebo vnějškem. A ve Stockholmu jsi byl kde?? pozdrav Pavel Svinninge.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti