Allemansrätten ve Švédsku

Počet návštěvníků švédského pobřeží stoupá. Počet českých lodí rovněž, zejména ve Stockholmu. Pro všechny tipy pro plavbu a pro výměnu zkušeností je toto fórum.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Allemansrätten ve Švédsku

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát bře 27, 2015 2:58 pm

Allemansrätten ve Švédsku
Jedermannsrecht, The Right of Public Access
Koupání, plavby lodí a led
Právo na přístup veřejnosti platí jak na souši tak i na vodě. Je možné se koupat u břehu, plavit se na lodi téměř všude, kotvit a přenocovat několik dní na lodi. Požadavky na ohleduplnost k okolí platí jako na pevnině. Nerušit - neničit!

Tlak na allemansrätten v ostrovních oblastech a podél pobřeží se zvýšil. Investice do cestovního ruchu v ostrovních oblastech přináší výsledky. Existuje více než půl milionu rekreační lodí a zájem o pádlování na kajaku v souostroví se rychle zvyšuje.

Ukaž že jsi dobrý námořník
Podle námořního zákona musíš ty, kdo se plavíš po vodě mít ohled k okolí. Jako námořník musíš vykazovat, že jsi dobrý námořník a musíš znát pravidla a předpisy týkající se vody, kde se plavíš.

Vzdálenost k domu
Můžete jít na břeh, koupat se, kotvit a dočasně zakotvit u břehu, který není pozemek, nebo který je chráněn pro ptactvo nebo jinak. Pozemek je oblast nejblíže k domu, kde ti co tam bydlí, by neměli být rušeni. Nebezpečí rušení je to, co určuje, jak blízko domu se můžete zdržovat.

Neexistují žádná pravidla pro minimální vzdálenost. Neexistuje ani žádné pravidlo, jak dlouho může ležet na kotvě na stejném místě. Je zvykem použít stejný princip jako pro kempování - několik dní. Co určuje je riziko vlastníka půdy nebo bydlících.

Zeptejte se majitele o jeho svolení
Pokud chcete ležet na kotvě nebo ukotveny delší čas u břehu někoho jiného, budete muset žádat o povolení od vlastníka pozemku. Chcete-li mít obytnou loď u břehu ( i u vlastního břehu ) déle, musíte mít výjimku z ochrany břehu. Může být nezbytné vyžádat osvobození od ochrany břehu. Můžete požádat o výjimku u komuny.

Chcete-li dočasně kotvit nebo se koupat u mola, které se nachází mimo pozemek, není to zakázané. Předpoklad je samozřejmě, že vlastníku mola nebude bráněno v užívání jeho mola.

Zvláštní pravidla v chráněných oblastech
V chráněných oblastech platí zvláštní pravidla. Mohou omezit allemansrätten.
• V národních parcích a přírodních rezervací to mohou být pravidla týkající se ohňů, stanování a kotvení lodí.
• U ptačích a tuleních reservací je zákaz vstupu na pevninu po určitou dobu v roce, a také se pohybovat po vodě v určité vzdálenosti od břehu. Zákazy jsou označeny žlutými nebo červeno / žlutými tabulemi. Ty mohou vypadat odlišně v závislosti na časovém období.

Ostatní ustanovení
• Obecně ochrana pobřeží se vztahuje k moři, všech jezer a potoků. Ochrana pobřeží si klade za cíl poskytnout přístup veřejnosti k pobřeží a udržet dobré životní podmínky pro zvířata a rostliny.
• Úřady mohou stanovit pravidla pro lodní dopravu (s podporou vyhlášky o námořní dopravě). To může například zahrnovat omezení rychlosti a vodní lyžování.
• Vodní skútr lze provozovat na veřejných plavebních drahách. Kromě toho mohou úřady rozhodnout o oblasti pro vodní skútr. V jiných vodách, se nesmí vodní skútry používat.
• Ve většině případů mají cizinci stejná práva jako švédští občané pohybovat se ve vojenských ochranných oblastech. V některých případech může být omezení.
• Před přesunutím kánoi a další zařízení od raků kontaminované vody je nutné otřít nebo dezinfikovat vybavení. Úřady dají informaci o kontaminované vodě.

Zákaz ohně na skále
Je zakázáno dělat oheň na skále a velkých kamenech nebo v jejich blízkosti. Kameny popraskají a rány se nikdy nezacelí.

Povoleno řídit motorová vozidla na ledě
Můžete jezdit na ledě prakticky ve stejném rozsahu jako na otevřené vodě. Led není holá půda což znamená, že neexistuje žádný zákaz jízdě na ledu s motorovými vozidly. Ale úřady mohou vydat zákaz takovému ježdění, pokud je to nutné s ohledem na ochranu přírody či životu ve volné přírodě.

Pravidla pro jízdu na ledu se běžně vyskytují v předpisech pro místní dopravu. Komuna nebo policie může poskytnout více informací o místních předpisech.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Allemansrätten ve Švédsku

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát črc 21, 2017 6:14 am

Oficiální organizace na podporu cestovního ruchu ve Švédsku nabízí ve spolupráci s Airbnb lidem z celého světa doslova celou zemi. Turisté si tak nemusí ve Švédsku zajišťovat ubytování, všechny veřejné pozemky jsou totiž zcela zdarma přístupné všem.
Allemansrätten 1.jpg

Turistům se ve Švédsku nabízí bohaté cestovatelské menu od vysokých hor přes hluboké a rozsáhlé lesy až po krásná souostroví. Aby Švédsko přitáhlo co nejvíce zájemců o turistiku, rozhodlo se ve spolupráci s webovou službou Airbnb nabízet ubytování na všech veřejných pozemcích. Zdarma.
Tato neobvyklá spolupráce je možná díky švédskému právu zaručenému ústavou – tzv. „freedom to roam“ (svoboda pohybu). Toto právo umožňuje obyvatelům Švédska užívat si naši krásnou přírodu bez omezení,“ říká Jenny Kaiserová z organizace Visit Sweden.
Svoboda v pohybu (ve Švédsku se používá výraz „Allemansrätten“) je starodávné právo, které zaručuje volný pohyb po všech pozemcích s výjimkou soukromých zahrad a pozemků s obdělávanou půdou a pěstováním plodin.
„Každé jezero je vaším nekonečným bazénem, každý horský vrchol je vaší terasou, každá louka zahradou, každý les je vaší spižírnou plnou bobulí a hub,“ uvádí se v tiskové zprávě společnosti Airbnb.
Allemansrätten 2.jpg
Allemansrätten 2.jpg (71.37 KiB) Zobrazeno 3673 x

Pohled na krajinu Národního parku Abisko
Svobodný pohyb vnímají Švédi jako své základní právo, a protože má dlouhou tradici, zachovává se i v moderní době, která na něj ovšem samozřejmě klade trochu jiné nároky. „Jde o ohromný rozdíl ve vnímání veřejného a soukromého prostoru oproti např. USA nebo České republice. V zásadě by vám nikdo neměl bránit ve vašem právu svobodně se pohybovat kdekoli. V dnešní době už ovšem samozřejmě například přespávání ve městech upravují městské vyhlášky,“ říká Martin Severýn ze švédské ambasády v Praze.
Ve volné přírodě zatím stále platí, že i když půda může často patřit k nějakému statku nebo soukromému majiteli, máte i tam právo jednu noc přespat, ovšem nemělo by to být na dohled od obytných budov (základní pravidla pro pobyt v přírodě najdete v boxíku na konci článku). „Rozdělat si stan na soukromé louce je tedy zcela v pořádku, musíte ovšem dodržet základní pravidla slušného chování a před odchodem po sobě dát všechno do původního stavu,“ říká Severýn.
Podle něj turisté nejčastěji nerespektují odlišná pravidla národních parků, kde se tak vystavují pokutám. Na spoustě míst ve Švédsku jsou veřejné grily, které může při procházce nebo túře využít každý, často s dechberoucím výhledem do okolní krajiny, každý po sobě ovšem musí řádně uklidit a dát místo do pořádku.
Ostatně heslo Nevyrušovat a neničit (Don’t disturb – don’t destroy) je ústředním mottem všech základních doporučení ohledně pobytu ve švédské přírodě. Pokud budete ohleduplní a budete dodržovat základní pravidla slušnosti, můžete si svobodu pohybu náležitě vychutnat i vy.
Na co dávat pozor?
Švédská příroda je podle švédské organizace Environmental Protection Agency otevřená opravdu každému. Můžete se procházet, jezdit na kole nebo na koních prakticky kdekoliv, ale zároveň je důležité přírodu respektovat a používat zdravý selský rozum.
Neměli byste přecházet přes pole a záhony s rostlinami a novými stromy nebo přes půdu, která může být lehce poškozená. V lese je důležité dávat pozor zejména na nově vysázené stromky. Samozřejmostí je pak respektování hranic soukromých pozemků.
Na soukromém pozemku můžete postavit stan na jednu noc. Pokud uvažujete o delším pobytu, je nutné získat souhlas majitele. Při stavění stanu se doporučuje najít místo v delších vzdálenostech od domů a opět dávat pozor na okolní přírodu.
Na výletech můžete trhat květiny, borůvky nebo houby, kromě vzácných a ohrožených druhů. Zakázané je také sbírání vajec a poškozování hnízd.
Po celém pobřeží můžete s prutem chytat ryby bez povolení, což platí i u pěti největších švédských jezer.
Pro rozdělávání ohně se doporučují hlavně místa s pískovým a štěrkovým podkladem, vyvarovat byste se měli hlavně místům s citlivou půdou a na obnažených skalách. Dbejte na to, aby oheň neměl šanci se rozšiřovat. Sledujte také informace o tom, zda v oblasti, ve které se zrovna pohybujete, nejsou kvůli suchu vyhlášeny zákazy rozdělávání ohně. Sbírání odpadlých a suchých větví je povoleno, ale živých a nepoškozených stromů si určitě nevšímejte.
Pokud se chystáte do přírodních rezervací a národních parků, zjištěte si detailní informace o podmínkách pobytu předem. V některých oblastech je zakázaný vstup se psem nebo rozdělávání ohně, v některých můžete naopak stanovat ještě delší dobu než v ostatních částech země. Více informací najdete na oficiálních stránkách švédského Úřadu pro ochranu přírody http://www.swedishepa.se/
Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/svedsko-airbn ... -sveta_hig

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti