Asi bude vo vzťahu k prepäťovým špičkám rozdiel medzi modernými továrenskými loďami plnými elektroniky a staršími či majiteľom stavanými konštrukciami.
Nedávno tu niektorý z našich vážnejších moreplavcov (Myšák?) písal že mu LED občas odchádzajú ...
Dôvodom sú u pasívne rezistorom napájaných LED asi práve prepäťové špičky (alebo ešte nesprávne dimenzovanie rezistoru, prípadne aj korózia kontaktov).

Samozrejme, absolútne súhlasím s Tomom, že najvhodnejšie je odrušiť tých pár silových zdrojov rušenia. Ak to však tak nie je urobené priamo výrobcom, laické zásahy v obvodoch pracujúcich so stovkami ampér nevidím ako najvhodnejšie ! Požiar na lodi nie je sranda (a nie každý je výhercom hasiacej gule vo fotosúťaži JI

Taktiež má Tom pravdu že ak sú svetelné obvody oddelene pripojené na akumlátor, už jeho kapacita (nemyslím tým ampérhodinovú kapacitu) môže špičky eliminovať. Horšie je to ale, ak sú LED pozapájané na rovnakú vetvu napájajúcu napríklad problematický kotevný vrátok!
Takže súhlasím, žiadnu všeobecnú paniku prosím !

Ale ak niekomu odchádzajú v lodi LED zapojené cez rezistor (ktorý môže byť súčasťou továrenského svietidla), bez toho aby zasahoval v silových rozvodoch môže situáciu vyriešiť zapojením LC alebo RC členu či transilu priamo na svorkách v telese svietidla.
Taktiež je možné zohľadniť ochranu pred indukčnými prepäťovými špičkami pri návrhu elektroinštalácie novej lode.
