Zásuvka a jističe do lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Zásuvka a jističe do lodi

Příspěvekod veselyroman » čtv lis 23, 2017 8:04 am

Chystám se do lodi zabudovat břehovou přípojku. Co všechno je pro to potřeba už vím, s revizákem už jsem na jeho požadavcích také předběžně domluvený, ale nečekaně jsem narazil na problém, kde vlastně koupit vhodnou zásuvku a jističe.
V lodi chci mít jen jednu 230V zásuvku a nabíječku servisní baterie (oboje bude v provozu pouze po připojení břehové přípojky).
Jističe potřebuju mít 1x s proudovým chráničem (pro zásuvku 230V) a 1x bez proudového chrániče (pro nabíječku). Jističe musím dát do nějaké "krabice" a hledám nějakou co nejmenší variantu - v elektro obchodech ale nikdo velikost jističů a krabice neřeší, dávají to na baráky, tak proč taky. Koukal jsem (na netu) i do karavan shopů a taky jsem nic vhodného nenašel.
Podobný problém mám i se zásuvkou, rád bych ji měl co nejméně nápadnou, vše, co nacházím v obchodech jsou takové ty obludně velké krabice.
Nemáte někdo nějaké typy, kde a co pořídit? Nebo mi nezbyde nic jiného, než použít "klasické" jističe, krabice a zásuvku, jako u domů?
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 33

Re: Zásuvka a jističe do lodi

Příspěvekod Clouseau » čtv lis 23, 2017 8:45 am

Podivej se do specializovaných jachting - webshopů, určitě najdeš.
Třeba zde : https://www.gimishop.cz/cz/e-shop/1-lod ... nstvi.html
Nebo zde : http://www.im-marine.cz/katalog/lodni-p ... y/zasuvky/
Toto není reklama, nemám žádný vztah k těmto ani jiným obchodům :-)
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 68

Příspěvekod LadaM » čtv lis 23, 2017 8:58 am

Existují i non-marine (čti levnější) el. součástky pro zástavbu do panelu. Domovní rozvaděč není třeba. Kromě venkovní zástrčky a kabelu, tam to chce něco opravdu vodotěsného.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » čtv lis 23, 2017 9:03 am

Clouseau píše:Podivej se do specializovaných jachting - webshopů, určitě najdeš.
Třeba zde : https://www.gimishop.cz/cz/e-shop/1-lod ... nstvi.html
Nebo zde : http://www.im-marine.cz/katalog/lodni-p ... y/zasuvky/
Toto není reklama, nemám žádný vztah k těmto ani jiným obchodům :-)

Díky za reakci, ale tady už jsem koukal (teď pro jistotu znovu) a nenašel jsem ani jednu 230V zásuvku vhodnou pro zabudování do přepážky, stejně tak jsem tam našel jen "lodní elektrické panely", ale ty předpokládám nejsou vhodné pro jištění 230V zařízení (a minimálně předpokládám, že nemají proudový chránič), nebo se pletu?
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » čtv lis 23, 2017 9:09 am

LadaM píše:Existují i non-marine (čti levnější) el. součástky pro zástavbu do panelu. Domovní rozvaděč není třeba. Kromě venkovní zástrčky a kabelu, tam to chce něco opravdu vodotěsného.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Jj, mezi těmi jsem zkoušel hledat, ale našel právě jen ty "domovní rozvaděče". Můžeš to prosím specifikovat trochu blíže (ideálně s obrázky/odkazy). Jak naznačuješ, možná jde použít něco, co zatím netuším.
Venkovní tříkolíkovou zástrčku připravenou mám - samozřejmě klasickou maríne, stejně jako kabel pro rozvod 3x2,5 H07RNF (to požadoval revizák).
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 70

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv lis 23, 2017 9:19 am

Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 73

Příspěvekod Richard » čtv lis 23, 2017 9:42 am

Použil jsem https://www.svb24.com/en/230-v-shore-po ... ction.html ... je malá, dá se namontovat jak s dodanou "kobkou", tak přímo do přepážky, má vodotěsná víčka ... co chtít více? Jen ta cena.
A jističe? Hledal jsem, špekuloval a nakonec jsem použil instalační krabici s krytím IP65 a klasické dvoupólové jističe ... levné, jednoduché, rychlé funkční.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » čtv lis 23, 2017 10:31 am

Díky moc oběma za reakce, asi jsem se špatně vyjádřil, ale jde mi o klasickou 230V zásuvku, kterou chci zabudovat do přepážky v lodi, tzn. odnož tohoto:
z.jpg
z.jpg (2.39 KiB) Zobrazeno 3631 x

Díky Zdendo alespoň za nasměrování k nějaké rozumější pojistkové skříni, tohle:
j.jpg
j.jpg (15.82 KiB) Zobrazeno 3631 x
už vypadá celkem na rozumnou velikost, nicméně pokud by někdo věděl ještě o menší variantě...
david
moderátor
Reputace: 162

Příspěvekod david » čtv lis 23, 2017 11:13 am

Menší zástrčky jsou jen přístrojové. Zadej a koukni.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 68

Příspěvekod LadaM » čtv lis 23, 2017 11:15 am

Zásuvku v přístrojovém panelu mám nějakou takovou (v každém elektru, obi apod):
l164.jpg
Zásuvka do panelu
l164.jpg (26.8 KiB) Zobrazeno 3617 x

K těm DIN jističům by snad mohla jít sehnat krabice pro zadní montáž. Já mám chránič ve skříňce v podobné krabici, jako jsi našel.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » čtv lis 23, 2017 11:28 am

Díky oběma za typ, to by mohlo být ono.
LadaM - tu zásuvky jsi zezadu zakryl krabicí, nebo je nějaké zadní uzavření již její součástí?
vlastovka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod vlastovka » čtv lis 23, 2017 12:41 pm

A co krabice SPELSBERG EK 002 a jistič G-E Elfa Plus - Unibis (dva jističe v jednom modulu)

krabice: http://obchod.kamat.cz/produkty/spelsbe ... ozvadec-sb

jistič: http://www.elkas.cz/galerie/akce/217/561f309b.pdf
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv lis 23, 2017 2:29 pm

Jističe potřebuju mít 1x s proudovým chráničem (pro zásuvku 230V) a 1x bez proudového chrániče (pro nabíječku).

Pokud tam das proudovy chranic, tak bych ho dal jako hlavni a ostatni az za nej. Nehledej co nejmensi.....nechal bych nejakou forotu na dalsi. Za cas budes chtit neco dalsiho a potom zase...

Tu zasuvku panelovou kdyz das do neceho horlaveho, tak bude problem. Dal bych vodotesnou navrch a pod ni nehorlavou desticku, take ji asi prodavaji, prodavali????? Z lignatu, nebo jak tomu ted rikaji.

Ted se take vse na elektriku dela i ze samozhaseciho plastu, ma to na sobe nejakou znacku. Neni to o moc drazsi.
Janch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Janch » čtv lis 23, 2017 3:19 pm

Ano, taky nechápu, proč by neměla nabíječka být zapojená přes proudový chránič, i v tomhle okruhu může dojít k porušení izolace, nebezpečnému dotyku, požáru...
A jak Beda píše, pozor na hořlavé materiály. Já bych vyměnil estetiku za vodotěsnost a skousl bych krabicoidní zásuvku na panelu jen když by měla krytí IP44 nebo větší, ale záleží kde ta zásuvka bude.
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod tove » čtv lis 23, 2017 6:05 pm

maly rozvadec s krytem v provedeni IP65 kde bude jistic s chranicem, možno i zásuvka na této DIN liste pod tim samym krytem a odsud jisteny kabel kdekoli do lodi na další zásuvku/y at povrchovou nebo zabudovanou, obiji se dela v provedeni IP napr. Legrand delaji hezky, rozvod v lodi pokud možno kabelem bezhalog nebo silikon, krabice se delaji u mnoha vyrobcu a normalne k dostani / Praha ? / a jistice bohate staci jednopolovy, když tam bude chranic, zadny podlozky z lignatu / dnes cenvin / nejsou potřeba vzhledem k pouzitym plastum pristroju i zapustenych krabic
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod kapo » čtv lis 23, 2017 7:03 pm

Mrkni na vlákno břehová přípojka, stejný problém se tam řešil obsáhle před dvěma lety... :)
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » pon lis 27, 2017 1:39 pm

Díky všem za odpovědi. Tohle je už moje třetí její varianta - předchozí dvě kvůli problémům na serveru nebyly uloženy, no co už...
Jen jsem chtěl doplnit, že napojení nabíječky mimo proudový chránič chtěl přímo revizák. Já jsem preferoval variantu a výslovně se ho na ni dvakrát i ptal: 1x proudový chránič a za ním zvlášť jistič na nabíječku (6A) a jistič na zásuvku (10A).
Zásuvku použiju tu přístrojovou, co jste navrhovali, už jsem jí pořídil. Ještě pořád hledám co nejmenší rozvodnici na chránič a jističe, ale už mám taky nějakýho favorita, tak snad to bude ok.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon lis 27, 2017 8:29 pm

veselyroman píše:Jen jsem chtěl doplnit, že napojení nabíječky mimo proudový chránič chtěl přímo revizák.
Opravte mě elektrikáři jestli se mýlím. Není to dané tím že nabíječka s větším odběrem by fíčko vyhazovala?
Vzpomínám že když jsme končili stavbu našeho domečku a vysávalo se staveniště tím velkým průmyslovým vysavačem, nemohl se zapojovat do chráněné koupelny, ale kdekoliv jinde jo...
david
moderátor
Reputace: 162

Příspěvekod david » pon lis 27, 2017 8:46 pm

Kdyby to bylo zapojené" mimo" , co by ten chránič chránil?????

Mám takovej dojem, že jste si moc nerozuměli.

Btw. Nabíječka, i velká, bere prd.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon lis 27, 2017 8:55 pm

Proudové chrániče na 16, 25, 40 Amper seženeš kdekoli.
Vypíná při chybě 0,03A
Jak velkou nabíječku potřebuješ?
Nabíječ je spotřebič jako jakýkoli jiný.
Ten vysavač na stavbě asi probíjel a byl to potencielní smrťák
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte lis 28, 2017 9:58 am

Nemyslím si Pavle že by byl vysavač vadný. Byla to funglovka a mám pocit že jim slouží dodnes.

Měl jsem na mysli spíše odpověď fundovaného elektrikáře, případně revizního technika. My si tady můžeme říkat co chceme. Já mám kromě této praktické situace třeba načtené, že zařízení která mají jakésy "puzlní zdroje" či "vysoký náběhový proud" celkem často fíčka vyhazují. Typické u zdroje PC, rychlovarné konvice, ledničky, atd. Možná i ten vysavač. ;)

Já si myslím že onen revizák není žádný blbec a ví co dělá. Že to tak má být nepochybuji. Jenom jsem zauvažoval proč. Nakonec s nabíjecím zdrojem předpokládám že nebude manipulováno, tak tam je riziko úrazu minimální.

► Zobrazit pointu
ivan20
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 34

Příspěvekod ivan20 » úte lis 28, 2017 10:30 am

Známy přes elektro mě varoval, abych si nedával venkovní zásuvku, protože bych musel podstupovat pravidelné revize elektroinstalace. Pokud si natáhnu prodlužku do lodi tak nemusím nic.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte lis 28, 2017 10:33 am

No nevím, mám přes chránič celé patro - samostatný byt a venkovní zásuvku a nic ze spotřebičů mi ho neshazuje. Ani sekačka, svářečka na 230V, nabíječka autobaterií, vše s tím chodí v pohodě. Žádnou zásuvku mimo chránič zapojenou nemám. Elektrikář když to zapojoval,ntak každou zkontroloval, jestli chránič shodí když má.

Na lodi když už bych dělal 230V, tak bych to přes chránič chtěl mít vše.

Odesláno z mého D6503 pomocí Tapatalk
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 70

Příspěvekod Zdenda12345 » úte lis 28, 2017 10:40 am

Není to spíš o tom, že si nerozumíte? Ten revizák ti to připojení nabíečky přes chránič nedoporučil, nebo zakázal? To je rozdíl. Jestli pouze nedoporučil, tak proč?
Tu nabíječku budeš mít zapojenou napevno? Třívodičově? Co to bude za nabíječku?

Např. já mám doma chránič na celý dům. Připojení nabíječky, rychlovarky, lednice apod. mu v žádnym případě nijak nevadí. Jediný, co mu může vadit je špatně udělaná alektroinstalace. Na lodi ale nebude tolik elektroinstalace a souběžných silových kabelů, aby se v tom něco indukovalo.
Mimochodem moje běžná autonabíječka má dvouvodičové připojení a dvojtou izolaci. Elektrikáři už tedy ví, že taková věc je chrániči úplně ukradená. :D
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Příspěvekod Termit » úte lis 28, 2017 11:57 am

Baharis píše:
veselyroman píše:Jen jsem chtěl doplnit, že napojení nabíječky mimo proudový chránič chtěl přímo revizák.
Opravte mě elektrikáři jestli se mýlím. Není to dané tím že nabíječka s větším odběrem by fíčko vyhazovala?
Vzpomínám že když jsme končili stavbu našeho domečku a vysávalo se staveniště tím velkým průmyslovým vysavačem, nemohl se zapojovat do chráněné koupelny, ale kdekoliv jinde jo...

Je to tím. Nabíječka má zcela určitě spínaný zdroj (terminus technicus), který by jinak dost rušil, vyzařoval by do přívodních drátů. Pro omezení rušení jsou na vstupní straně standardně připojeny dva odrušovací kondenzátory, z fáze i z nuláku proti kolíku. Kondenzátorem pochopitelně prochází kromě rušení i normálních 50Hz ze sítě. Problém je v tom, že nulák je na stejném potenciálu jako kolík, takže tímto kondezátorem 50Hz neprochází, není na něm žádné napětí. Takže nemá čím vyrušit proud který teče z fáze. Důsledkem je že fíčko vidí rozdíl proudu nulákem a fází a vyhodnotí to jako porušení izolace. Ten průmyslový vysavač je stejný případ, omezuje to rušení od motoru.
Z vlastním odběrem zdroje to nemá nic společného, jedná o tzv. jalový proud, který elektroměr nezaznamená (ten registruje jen činnou složku).
Poměr jalového a celkového proudu vyjadřuje tzv. účiník (cos fí), může být na zařízení uveden.

Zpět na