Topení na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Topení na lodi

Příspěvekod Miras_silic » ned říj 28, 2018 1:03 pm

Ahoj, po delší době píši další novinky na mé lodi Family Fun. Na pořadu dne bylo topení a jelikož jsem tu nikde nenašel žádnou zkušenost tak jsem si jí prošel na vlastní kůži. Třeba někomu tyto informace pomohou.

Cíl projektu:
prodloužit možný pobyt na lodi hlavně s rodinou. Ideální teplota na lodi okolo 20 stupnů. Konkrétní důvody Vánoční či novoroční plavba, výlet do Drážďan na vánoční trhy, rybaření, kde používáme loď jako rybářskou základnu a chytáme buď z nafukovacího člunu nebo ze břehu vedle lodi. Jaro-pozdim. Takže o tom, že potřebujeme topit není diskuse.

výběr topení
zvažoval jsem pevná paliva, lihové topení, teplovodní... nakonec vyhrálo teplovzdušné. Když jsem si udělal průzkum tak topení je celá řada a pokud nemáte volných 70 tisíc korun na nejmenovanou značku na W, což jsem neměl zvolil jsem značku na P. o výkonu 4kw

kde budeme topit
Zadní kajuta, obývák, kuchyně, přední kajuty, koupelna a záchod (každá místnost má svůj výduch, přední kajuta a koupelna měnší průměr výduchu 7,5cm ostatní větší)

loď
Ocelovka 12,5m, užitná a vytápěná plocha 24m2 (krychlový nevím)

cena a instalace
Nechat si nainstalovat firmou na lodi je cenově šílené. Takže mi pomáhal kamarád a trvalo nám to cca 15 hodin. Nezdálo se to, vypadalo to jednoduše, ale pořešit výfuk, nádrž ze které čerpá naftu, rozvedení relativně dlouhého potrubí v podpalubí žádná sranda. Když nepočítám naší práci tak jsem s cenou vejdu do 20 000 Kč. Jsou tam nějaké připlatkové věci jako lepší digitální ovladač, trubek na rozvod tepla bylo asi 16m

Výsledek
včera použito první a hned celý den při zavírání Labe v Týnci. Venkovní teplota okolo 7-8 stupnů. Vnitřní teplota 19-21 stupnů. Děti byly na lodi skoro celý den, je fakt, že se často chodilo ven a dovnitř v ten moment teplota klesla na 19 stupnů. Termostat máme vedle kormidla na stěně pod oknem, takže zde je cca o 3 stupně chladněji než dál od stěn. Všichni jsme byli naprosto na pohodu v triku a to po celé lodi po celý den. Spotřeba nafty cca 0,4 dcl nafty, spotřeba eletriky minimální neslodaval občas jsem koukal a byl tam třeba 1-2W, pro startování to bylo více a pak při chlazení.

Za mě maximální spokojenost jen tedy nevím jestli 4KW zvládne vytopit loď na 20 stupnů pokud bude venku nula. Nyní nám to zvedlo teplotu naprosto v pohodě o 12 stupnů oproti venkovní teplotě.

Možná vás ještě bude zajímat hlučnost, já mám podpalubí odhlučněno takže i lodní motor který mám pod sebou slyším relativně potichu, tento motor neslyším vůbec což bylo fakt překvapení. Minulý rok jsem viděl instalované toto topení na lodi v Nelahozevsi na jedné lodi a fakt to bylo dost hlučné a měl jsem z tohoto strach. Největší hluk dělá proudící vzduch, takže fakt naprostá pohoda a spát u toho jde naprosto v pohodě.

Pokud máte nějaké dotazy klidně se ptejte, co budu vědět řeknu.
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Re: Topení na lodi

Příspěvekod mirus » ned říj 28, 2018 4:46 pm

Zdravím-zajímalo by mně z čeho jsi vycházel při určení výkonu topení a jakou máš nebo nemáš izolaci.Podle P bych typnul na ruský typ agregátu,který se používá i do obytných aut( je i 6kW.)
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » ned říj 28, 2018 5:25 pm

Ahoj, jjo mají ještě větší bylo o 5 tisíc dražší. Pří výběru jsem si prostě řekl, že by to mohlo stačit, když jsem plul minulý rok z Holanska, měli jsme na lodi 2x malé topení 750w (více než 1500w nám neutáhl konventor). A docela to šlo, tak jsem si říkal, když tam bude 4 Kw bude to snad stačit. No sám jsem nyní v takovém rozpoložení, že si říkám mohl jsem vzít to silnější.... Na druhou stranu když jsem si to teď otestoval tak pokud když venku bude 5 stupnů a já to vytopím na 19 budu spokojený. Opravdu nehodlám být na lodi když mrzne. Teď příští týden má být 14-20 stůpnů což ani není potřeba na lodi topit ale v noci se bude topení super.

Izolace, pod dřevěným obložením je cca 3-4cm polystyrenu jako nic moc. To je jedná z věcí, co musím ještě řešit. Samozřejmě dveře potřebují lépe utěsnit z těch to doslova fučí.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » ned říj 28, 2018 5:29 pm

nejslabším článkem izolace jsou okna bohužel jednosklo.
vili69
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 16

Příspěvekod vili69 » ned říj 28, 2018 6:25 pm

to Miras_Silic: myslím, že můžeš být klidný i s těmi 4kW. Mám topení značky W, sice 5kW, ale prakticky nikdy to nejede na plné pecky (poznám to podle spotřeby a rychlosti ventilátoru - už to mám v oku a v uchu) a pokud je v noci cca 5-7 st. ( a to koncem dubna v NL bývá) tak na vytopení na cca 16st. to funí na ten nejnižší stupeň. Není problém vyhnat teplotu až na 23-24 st. Více jsem nezkoušel, už mi bylo vedro. Loď je kousek pod 11m, tedy trošku menší. Podle dlouhodobé spotřeby a podle porovnání se spotřebou při max. výkonu (v manuálu) netopím více než cca 2kW v průměru (a to mám zimomřivou manželku). Co ale musím potvrdit je, že jednosklo v oknech je ten nejslabší článek. Hodně mi pomáhá, když těsně před spaním fakt pořádně vyvětrám a pokud u nás spí více lidí (více než dva) a topí se, zakázal jsem na noc zavírat dveře kajut. Pak se okna rosí daleko méně (pokud vůbec), protože ten vzduch ve větším prostoru pak rovnoměrněji vlhne. Větší problém spíš mívám ráno, pokud je zima, nikdo nechce větrat, ale všichni chtějí vařit čaj a kafe. To pak je mlha na oknech hned.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pan.fotograf » ned říj 28, 2018 6:35 pm

Také jsem vzal ruského Planara 4kW do dodávky. Je přestavená na obytňák, ale bez zateplení. A tyto noci topím na 1/3 výkonu, jinak by mne to upeklo... vycházel mi nejlepší poměr cena/výkon. Taky ani nic jiného za 14000,- není,, leda tak bufík z vrakoviště. Topný výkon (objem m3)-je v techn. listě. Dle mého odhadu musí stačit na 6m lodi bez jakéhokoli zateplení i s jednoduchými okny (mám střešní a taky jen jednoduché).
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod olin » pon říj 29, 2018 5:50 pm

Nedavno toto téma řešil BK na konkurenčním fóru:
https://www.aliexpress.com/item/-/32869 ... 3c00rtpdIK
Obrázek
Naposledy upravil(a) olin dne pon říj 29, 2018 5:53 pm, celkem upraveno 1 x.
smot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod smot » pon říj 29, 2018 5:53 pm

Chci se zeptat, zda-li někdo si nekoupil topení z Číny. Např. na AliExpressu tam mají topení i kolem 200 USD.
Jaké jsou s tím zkušenosti případně.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » pon říj 29, 2018 6:57 pm

Ta Čína to je hustá cena. Já věřím, že to fungovat bude ale jak dlouho. Jednu dobu jsem chtěl z Číny dovážet lodní motory vzít jich kontejner dva a pak jsme zjistili, že všechno vypadá skvěle, je to super levné, ale nevydrželo to. Použité materiály nic moc. Takže toto asi bude fungovat, ale přiznám se že když bych měl u tohoto topení spát měl bych špatné sny o tom, že to každou minutou vzplane.

Včera večer jsem četl blog jednoho kolegy co dělal topení na lodí a použil 10m hadic a uváděl, že hadice musel zaizolovat, že ztráta na 1m hadice je neuvěřitelných 150W, takže já když tam mám roztaháno okolo 16m bych si měl odečíst 16x150w= 2,4Kw ztráta takže v podstatě topím výkonem 1,6 Kw a bohužel tomu věřím, takže zahajuji akci izolace :-).

Netušíte jakou izolaci na to koupit? Měla by vydržet teploty okolo 200 stupnů. Nekterá místa zaizolovat nezvládnu, ale kdyby se povedlo 10m a ziskal bych tím zaokrouhleně 1Kw nahoru aby to alespoň teoreticky jelo výkonem 3,4-3,5Kw což bude super. Tím si myslím, že bych zrychlil vyhřátí celé lodi alespoň o 10-15 minut. Takto mi trvá cca 45 minut zvednout teplotu na těch 20 stupnů při venkovní teplotě 8 stupnů
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » pon říj 29, 2018 7:16 pm

Zdvojil jsem okna a v mínus 15 vytopim 4kW na 24 C 12m loďku. Ve stropě 5cm vaty, 2cm miralonu. Stěny 5cm vaty.
ivan30
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ivan30 » pon říj 29, 2018 7:50 pm

Je to asi 15 let, co jsem koupil Webasto zánovní z havarovaného DAFu za 5000. Namontoval sám, je to nafťák 2.5 kW, stále funkční. Spotřeba v -15 5 l nafty za víkend. Nevýhoda je, že čerpadlo klepe a ventilátor je žrout elektřiny.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » pon říj 29, 2018 7:59 pm

Davide, zdvojená okna závidím vůbec netuším kolik by tato sranda vyšla, to se musí komplet vymyslet usazení v nějakém rámu atd. beru toto jako komplikovaný krok, ale mega užitečný. Hm není tajné kolik ti to vyšlo když si to dělal?
david
moderátor

Příspěvekod david » pon říj 29, 2018 9:33 pm

Dělal jsem si to sám. Jako ostatně všechno na lodi.
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Miras_silic » úte říj 30, 2018 8:48 am

Davide to chápu, ale okna si asi nevyrobil, rád bych vědět kde se dají koupit, jestli ti je někdo vyráběl na míru atd. děkuji M.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » úte říj 30, 2018 9:19 am

Davide, stejná úvaha ohledně zateplení - miralon už mám nakoupený. Jako 1. vrstva zevnitř je překližka ?
david
moderátor

Příspěvekod david » úte říj 30, 2018 10:24 am

Na stávající skla jsem dal dvojsklové profily vysypané silikagelem a do silikon sklenářského kýtu nalepil další sklo.
Mirelon jsem dával dodatečně na překližku a na něj látku.
IMG_20181030_102129.jpg
IMG_20181030_101936.jpg
Brubbel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Brubbel » stř říj 31, 2018 9:08 am

Mam topeni Eberspacher D5 - nalezeno pri rekonstrukci lode pod poslednim prknem. Pred dvema lety jsem kontaktoval autorizovany servis, aby topeni rozchodili. Po cca roce a pul, nekolika desitkach hovoru a sms, nakonec letos v breznu zacalo topeni topit. Hura! V dubnu prestalo. Ach. Nasledovalo dalsich nekolik desitech sms a volani a slibu "zitra se ozvu a domluvime se". Dodnes topeni netopi. V sobotu sem se v Roudnici klepal kosu, vzbudil se v 5, byl nasranej. To byste videli, jak se pelasil, kdyz jsem videl jak se kouri z komina klubovny...:-)

no to byla jen mala vsuvka do vasi topenarsky debaty:-)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 178
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř říj 31, 2018 9:37 am

Ahoj Brubbel, z Tvého popisu není zřejmé jak se Tvé topení chová.
Já mám Eberspächer DL4. Problém byl, že topení zapálilo když běžel motor ale jen an baterie většinou nezapálilo. Zjistil jsem přechodový odpor řídící jednotky a dal jsem mezi výstup řídící jednotky ke žhavicí svíčce 30A relle které je napojené na +12V k topení. Teď zapaluje vždy. Tohle jsem tu už někde popsal. Mám schema zapojení v PDF ale nevím jak ho sem dát
20180301_113742.jpg
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20

Příspěvekod stani119 » stř říj 31, 2018 3:31 pm

Mám topení W, zatím naprostá spokojenost.
Keramický radiátor 900/1800W v přístavu. V zimně venku skoro -5, v salonu (vše ostatní zavřeno) jen necelých 17st :crazy:
IMG_8803.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř říj 31, 2018 5:14 pm

Ahoj Stani, W je co?? Jaký W? Kolik W? Vzduch nebo Voda dá taky W.
Jakou loď máš? Skvělý že jsi spokojenej. Já taky.
Ten teploměr je úžasněj.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20

Příspěvekod stani119 » stř říj 31, 2018 6:29 pm

Snad to tady můžu napsat, horkovzdušné Webasto 3,9kW, přívod paliva z nádrže motoru, originálně montovaný ve výrobě. Cruiser Bavaria 37 :)
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod Stanislav » čtv lis 01, 2018 12:57 pm

Neni nad pevna paliva, okolo kazdeho portu je dreva dost ;-)
Přílohy
DSCN0039.JPG
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv lis 01, 2018 1:03 pm

Stanislav máš stěžeň jako komín? A saunu v lodi?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv lis 01, 2018 6:39 pm

Stanislav: Beru, jasňačka, také můj šálek kávy a mne to napadlo... ale tohle můžeš mít jen na lodích určité velikosti... a šíleně blbě se reguluje výkon. To zase znám z malé chatky, tam nejdou Petry na 32m3 nastavit. Bud´zavřu vzduch a nehoří to... nebo jedou jak blázen a větrám dveřmi. Jediná možnost je tam cpát malé klacíky. Ale téma bylo ohledně nezávislého topení naftového, jestli se nepletu ?
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod Stanislav » čtv lis 01, 2018 8:14 pm

tema je topeni na lodi a v uvodu pise ze zvazoval moznosti vcetne pevneho paliva (to pan fotograf)
komin mam klasicky lodní, aby to neovlivnoval vitr, s tou saunou v lodi to neni tak horke, jenom se musis naucit spravne topit ;)
Přílohy
IMG_1430.jpg

Zpět na