pletení fendru?

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

pletení fendru?

Příspěvekod selinak » pát lis 23, 2012 9:26 pm

Nedávno jsem někde narazil na video o pletení fendrů z klasických konopných lan,
dost mě to zaujalo, hledal jsem i další videa, fotky, postupy......ale z žádného jsem nedokázal zjistil princip pletení :(

Nemáte s tím nějakou zkušenost?

technika? délka lana? spotřeba lana na celý fendr? nejlepší půměr lana? nejlepší výplň?

Díky za tipy!

...v zimě je to fakt nuda :(
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Re: pletení fendru?

Příspěvekod Martin88 » pát lis 23, 2012 9:37 pm

Kdyby ses teda přes zimu nudil a nejaky ustrikoval,me by se jich tak 6 siklo :D
A promin,ze jsem neporadil :lol:
Pefry2012
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Pefry2012 » pát lis 23, 2012 9:46 pm

maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát lis 23, 2012 10:02 pm

Hele, tohle jsem řešil, u nás te to hroznš předražený, uý v materiřlu, kterýho je potřeba fakt hodně, používá se sisal, podle rozměru fendru , od 8-12 mm, jako jádro se používá sypkej korek zašitej do plátna, Taky jsem se to chtěl naučit, tak jsem pátral, ale za cenu materiálu u nás, koupíš v Němcích hotovej fendr :roll: http://www.toplicht.de/de/shop/schaekel ... erkfender-
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod selinak » pát lis 23, 2012 10:02 pm

jo, přesně tohle ;)

když se do googlu zadá "rope fender", tak to najde plo obrázků i nějaký video...

bomabastický je tohle:
http://www.getknotted.co.uk/images/gallery/boat_fender12_x.jpg
selinak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod selinak » pát lis 23, 2012 10:07 pm

jako výplň bych se smířil i s kanystrem/svázanejma petflaškama /úlomkama stavebního polystyrenu, apod....žádný extra nároky to mít nebude...

a ani bych to nedělal ze sisálu nebo konopnýho lana...mám možnost sehnat levně klasický lano, tak bych to udělal třeba z černýho...
dostal bych se na 12 kč/m (12mm)
kdyby se spotřebovalo 20 metrů, tak není co řešit...
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát lis 23, 2012 10:14 pm

Pokud budeš děla fendr válcovej, né moc velkýho průměru, dá se použít tlustá gumová hadice, a dovnitř miralon, aby fendr plaval za 12 k,-mert se dá sehnat i sisal, ale 20m je na malinkej fendr
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát lis 23, 2012 10:45 pm

Já to zkoušel plěct,ale měl jsem jen zapletené ruce a buml stále nikde. Myslím,že tam bude mnohem víc lana jak 20 metrů.. Ale prý je to hrozná práce říkal člověk co to uměl pléct. Jinak z toho kokosu nejsou moc hezké a hlavně jsou takové jak když pelíchaj. Ale v číně se dají koupit za 10 až 20 dolarů a dají se i poslat
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » pát lis 23, 2012 11:50 pm

Já si jednou koupil knížku: UZEL PRO ŠTĚSTÍ od Vlastislava Ringela na Libeňským ostrově, v prodejně Viking. :good:
http://viking-rtv.cz/e-shop/knihy-dekorace
Jsou tam všechny možné uzly, záplety, oplety FENDRÚ apod. Navíc v té prodejně přímo prodávají všemožná lana, šňůry ... Dokonce tam dotyčný pán i vydával zboží a pletl různé věci...
Knížku stále mají na skladě za 280 kč. Kdo chce trávit zimní večery pletením určitě koupí a neprohloupí :D :D :D
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » pát lis 23, 2012 11:55 pm

Mám tušení, že už se tady ale jednou oplétání fendrů řešilo :hmm:
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » sob lis 24, 2012 8:01 am

No, Vlastík už ve Vikingu není, odešel do důchodu,a firmu prodal, nicméně lana a provazy jsou tam stále ;)
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » sob lis 24, 2012 8:45 am

Myslím, že starých PP lan v historickém provedení o průměru 10 až 28mm teď bude mít Pepa Dvorský ve Španělsku asi deset kilometrů.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv dub 23, 2015 11:07 pm

Zdravím,

jsem zde nový a tak forum pročítám. Loni jsem si koupil na Vltavu malou loď a chtěl jsem pletené fendry. Nabídka v ČR nulová, v Británii nebo Německu sice jsou, ale nebylo to ono.

Strejda gůgl a teta wiki poradili, z Británie jsem objednal nějaké knihy, swedish fid (klín - jiný překlad neznám), v Kutilovi na Florenci nakoupil lana, kamarád z vinárny dodal špunty od vína a zde je výsledek mých prvních 4 kousků. Ty dva vlevo jsou opletená lana, ty vpravo jsou vycpané korkovými špunty.

Obrázek

Velikost cca 40 x 15 cm.

Honza
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » pát dub 24, 2015 9:51 am

JaOCZ píše:Zdravím,

jsem zde nový a tak forum pročítám. Loni jsem si koupil na Vltavu malou loď a chtěl jsem pletené fendry. Nabídka v ČR nulová, v Británii nebo Německu sice jsou, ale nebylo to ono.

Strejda gůgl a teta wiki poradili, z Británie jsem objednal nějaké knihy, swedish fid (klín - jiný překlad neznám), v Kutilovi na Florenci nakoupil lana, kamarád z vinárny dodal špunty od vína a zde je výsledek mých prvních 4 kousků. Ty dva vlevo jsou opletená lana, ty vpravo jsou vycpané korkovými špunty.

Obrázek

Velikost cca 40 x 15 cm.

Honza

Moc pěkný!
Jak vyrábět třeba podobné fendry jsem doufal, že se dozvím v rámci nějakého workshopu - viz. snaha o rozběhnutí diskuze zde - modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=163576#163576 . Bohužel to vypadá, že zájem je minimální :-(.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát dub 24, 2015 3:12 pm

Hezka prace jak dlouho jsi pletl ty korkove? A kolik lana jsi na to potreboval a jaka sila provazu diky.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pát dub 24, 2015 8:31 pm

Nejsložitější bylo příjít na to jak :), to mi trvalo několik večerů studia knih a hledání materiálů na webu a youtube. První jsem se naučil zaplétat oka, konce lan a podobnou práci. Chce to trochu pochopit, jak to lano pracuje, když ho zaplétáš.

První jsem pletl několik hodin (5 - 6), teď v pohodě za dvě hodiny.

Ty korkové jsou z 6 mm provazu a potřeba je necelá 100 metrová špulka (asi tak 70 metrů) + 20 mm lano na oko asi půl metru. Opletené provazy jsou z 7 metrů 20 mm lana, které se rozplete na prameny + 6 x 40 cm dlouhé 30 mm lano na tloušťku. Pak jsem ještě pletl kruhový fendr mezi příď a loď na kotvení. Stočené lano a opět opletné. Zitra budu na lodi, tak ho vyfotím a dám se fotku.

Je dobré si pořídit swedish fid - na ebay za pár liber.

Obrázek

ale jde to i bez něj se špičatými kleštěmi.

Literatura se dá taky koupit, velmi dobrá je tato:

Obrázek

- třeba zde: http://www.amazon.co.uk/Fender-Book-The ... 0952838702

Velikost fendru je pak jenom otázka šíře a délky lana. Ty korkové pleteš z 2-3 metrových lan a vždy navážeš. U těch opletených v podstatě taky, ale ten poměr, který jsem shora psal, tak vychází přesně.

Ještě doplním, že náklady na jeden fendr této velikosti se pohybují kolem 1000,-- Kč v materiálu - lanech. Nepočítám korky a cenu vypitého vína - korky mám z italské luxusní restaurace, lahev tak 1000,-- Kč a více :). Korky se dají samozřejmě i koupit (pevné i drť) ale to u toho není tak veselo a cena by pak narostla.

H.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pát dub 24, 2015 8:46 pm

a tady je návod na ty opletené: http://www.duckworksmagazine.com/09/ima ... enders.pdf

H.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte dub 28, 2015 7:46 pm

Swedish fid je po šífácku "maršpikl" (německy Markspieker, anglicky marlin spike, česky "lanový trn" nebo svazka). Pletení fendru popisuje Vlastík Ringel (dříve ve Vikingu v Holešovicích, dnes už v důchodu, jediný český člen International Guild Of Knot Tyers) v knížce "Uzel pro štěstí." Pletení předvádějí a učí kluci z blackpigfenders.co.uk na anglických srazech narrowboats.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte dub 28, 2015 9:32 pm

Ahoj,

děkuji za info, maršpikl je krásné slovo :)

O panu Ringlovi jsem slyšel od starých šífařů legendy, osobně jej bohužel neznám. Jediným členem International Guild of Knot Tyers nebude, protože jsem jím stal taky. Mluvíme - li tedy o http://www.igkt.net/

H.

Zpět na