Moje TOP pro loď

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » sob bře 07, 2015 11:35 am

No ještě by to chtělo vyhrát v loterii. Ten TOP seznam je pěkně drahý. :cry:

Mám značkovou čelovku Coleman za 300 kč a dobře funguje. Tady je výkonnější verze s červenou LEDkou:
http://www.eproton.cz/Celovka-Coleman-C ... 82541.html
500 kč. Výhodou je sklopný mechanismus, to mají jen některé čelovky.

No a ještě se poohlížím po lupě, v papírnictví mají jen ty velké s rukojetí. Chtělo by to něco kapesního.
david
moderátor
Reputace: 141

Příspěvekod david » sob bře 07, 2015 12:06 pm

Michal123 píše:No ještě by to chtělo vyhrát v loterii. Ten TOP seznam je pěkně drahý. :cry:

To je tím, že jste tak vybíraví. Mně by stačila 18-ctka bez TOP :whist:
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob bře 07, 2015 12:15 pm

david píše:
Michal123 píše:No ještě by to chtělo vyhrát v loterii. Ten TOP seznam je pěkně drahý. :cry:

To je tím, že jste tak vybíraví. Mně by stačila 18-ctka bez TOP :whist:

Me take, ale podival bych se, pohladil a dal TOP zpatky.....a dal bych vzpominal na pracovni uspechy.

Jinak bych asi usetril Babisovi muj duchod, na onen svet ho neumeji poslat, Bankomaty tam mit nebudou.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » sob bře 07, 2015 6:33 pm

Moje TOP pro loď bude sehnat tunu olova v dnešních legislativních marasmech.

Troubu Origo jsme měli v lodi 4 roky. Za ty peníze bych ji nechtěl.

Po létech toužení jsem se odhodlal říct si o tento dárek : http://www.kuptotu.cz/sws-101-meteo-4-dny-sencor.html
Zrovna jej zkouším. k.
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Michal123 » ned bře 08, 2015 9:30 am

Jaké jsou inzertní stránky pro jachtaře v Anglii? Chtěl bych si pořídit výše zmiňovaný portland course plotter.
Ale nejsem na moři tak často, abych do toho dával moc peněz.

(Z TOP seznamu mi to přijde jako nejlepší věc. Zbytek věcí ze seznamu většinou na lodích je.)
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Jarda885 » ned bře 08, 2015 11:32 am

Dá se pořídit v Česku.

Více jsem napsal do SZ, aby to nebylo chápáno jako reklama.
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pon bře 09, 2015 8:15 am

Michal123 píše:....No a ještě se poohlížím po lupě, v papírnictví mají jen ty velké s rukojetí. Chtělo by to něco kapesního.

Tak to by Ti mohlo vyhovovat tohle.
Obrázek

Velikost platebni karty, ze spodni strany ledka pro osvetleni, zvetseni 3x.

P
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » úte bře 10, 2015 12:02 pm

Ta lupa i s tim podsvetlenim se jevi dobre. To si asi poridim. Sice zatim vidim v mape vse, ale doba prijde ...
Mam pro vas dalsi z TOP, po 18-tem budu hrnout. makam na lodce pred sezonou a na comp ted cas moc nemam.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 10, 2015 1:04 pm

Lupa vypadá šikovně, ale mám dva dotazy:
1) Dá se v ní měnit baterie? Na jejich stránkách jsem to nenašel a nevypadá to tak.
2) Kde se tím dá platit? :D
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte bře 10, 2015 1:07 pm

1. neda, Petre
2. kdekoliv ve tme

:-) P

Edit PS : mam ji, odhadem, tak tri roky a stale sviti
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 10, 2015 3:32 pm

Ja ji mel bez prosvedceni a dve jsem v penezence rozlamal, postupne.
Mozna se da nejaka mala lupa koupit ve filatelii.
Na kopci mame plynovej zapalovac se zelenou LED, co davali k retkam zadarmo a take to tam je vic jak 5 let a sviti porad.
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Michal123 » úte bře 10, 2015 5:16 pm

Tak jsem se díval v dalších obchodech a nic. Mají jen klasické lupy za pár Kč. Chce to kryt, aby se čočka nešpinila a nepoškrábala.
Dělám to nerad, ale jdu se podívat co mají Číňani,
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte bře 10, 2015 5:57 pm

Díky Svoboďáku. Hned jsem si to dnes koupil a vyzkoušel v poledne na jídelním lístku (tak tak :( ). Není to žádný zázrak, ale pomůže. Ohromná devíza je, že s sebou člověk nemusí tahat brejle a jenom šáhne do peněženky. Jinak brýle nenosím.

Michal123 píše:Dělám to nerad, ale jdu se podívat co mají Číňani,

Dělám to rád, nakupuji tam už tři roky a šetřím na e-cigaretách tisíce. :lol:
Koukni na "můj" FastTech ...
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Michal123 » úte bře 10, 2015 10:00 pm

Koupil jsem lupu za dolar. I z poštovným. Není kapesní a nemá obal, ten se bude muset ušít. (Kupodivu plátěné pytlíky na Čínských shopech nejsou)
Snad to do léta dorazí.
https://www.fasttech.com/products/2114/ ... -magnifier

Ještě jsem se díval na čelovky, ale je to bída. Navigační pravítka taky žádné.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon bře 16, 2015 5:34 pm

Tak jsem zpet a jeste plny zazitku vkladam dalsi TOP ...

Barvy

Moje TOP barvy pro loď

Loď mám železnou, kovovou, feritovou, steel ... prostě reznoucí, rezatějící, uhlíkově černající. Rez ve všech podobách, tvořící ťupky, stroupky, plošky, vrstvy, loupající se, drolící se, prášící. Prostě je třeba to občas přejet "šmirglem" nebo kartáčem, podponor opískovat = nejlépe nějakým abrazivem a natřít.

Něvěděl jsem o tom víc, než že rez musí dolů až na čisté železo a je třeba to natřít. Bral jsem to vážně a tak jsem se začal zamotávat do systémů barev, primerů 1k a 2k, epoxidových jednosložkových a dvousložkových, řad antifoulingů, kompatibility a nekompatibility barev, jejich účinnosti a pod. Docela věda to je, na to, že prostě potřebuji jen něco natřít. Volal jsem výrobcům, zkoušel doporučení a zde výsledky:

Můj TOP Primer je International primer PRIMOCON v barve šedé
Je určen do podponoru, ale matlám s ním i motoropvý prostor a prostor kýlu. je opravdu výborný. Rychle schne, dobře se s ním pracuje a rez drží hezky na uzdě. Zkoušel jsem i různé zikové a epoxy barvy, ale pokud není povrch stoprocentní, rez se probojuje.

Můj TOP systém na podponor je Zandleven C5:
Zvolil jsem cestu průmyslových aplikací a zvolil to netvrdší, co je jen možné. Je zdůrazňována kvalita povrchu, ale pokud je následně nanesen systém C5 číslo 3, je doba životnosti stanovena na > 15 let. A jak by řekl Horst: "A to se přece vyplatí!"

Systém sestává:
- Monopox Microzink 100µm
- 2 vrstvy Acraton HS-U 150 µm, celkem 300
- Transvinypox 50 µm
- Antifouling Interspeed 340 black 50 µm

A kdyz už jsem v tom odrezování. Osvědčuje se mi lépe smirkl jak kartáč. Ten rez spíše uzavře, jak se mi zdá.

Edit>
Odkaz na systém
http://www.zandleven.com/files_content/ ... i-m-nl.pdf

.
Naposledy upravil(a) err_ dne pon bře 16, 2015 5:55 pm, celkem upraveno 1 x.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 70

Příspěvekod MartinB » pon bře 16, 2015 5:47 pm

Při opravách menších ploch je dobré podpořit(ukončit) obrušování kyselinou fosforečnou (H3PO4).
Dobře se s ní také odstraňují rezavé stopy z barvy, nerezu,...
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon bře 16, 2015 5:51 pm

Ano. Dokonce se i míchá s lihem a vodou. Dle rad Montyho, když jsem s tím začínal to bylo tuším po třetinách a kyselina byla 75%. nakonec jsem si stáhnul celou knihu o pasivaci železa, kde je metod několik. Zatím jsem ale nevyzkoušel žádnou. Pískoval jsem a pak kartáčoval a smirkoval. Ale na jedno místečko se s nějakou pasivací na podzim počítá. Tak pak sdělím zážitky z poleptání ... :-)
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 70

Příspěvekod MartinB » pon bře 16, 2015 6:10 pm

Používám ji tak jak jsem ji koupil. I když se naředí trochu vodou, účinnost je dobrá, ale nikdy jsem ji záměrně neředil.
Když se v nínechají třeba šrouby přes noc, jsou k nepoužití > se mi jednou povedlo, vyžralo to do nich díry.
Kyselina fosforečná není zas tak agresivní, takže poleptání moc nehrozí, dá se na to šáhnout i rukou bez bolestivých následku.
Jo, to dusičná, solná, to jsou jiní pašáci, nebo louhy, ty se navíc ještě pěkně blbě z rukou oplachují, když se to nepovede.
Bord
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Bord » pon bře 16, 2015 6:38 pm

Kyselinu fosforečnou jsem dost používal a také jsem ji nikdy neředil ;)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte bře 17, 2015 3:00 pm

Tmelení a lepení

Moje TOP tmely a lepidla nesou značku Sika

Zkusil jsem to bez rukavic. Další měsíc jsem tu černotu dostával z ruk. Zkusil jsem to se značnou spotřebou gumových rukavic, již to bylo lepší, ale jisttch černých šrámů jsem ušetřen stejně nebyl. Zkusil jsem to s něčím jiným než Sikou. Za tok jsem se pokorně vracel k černým rukám ...

Je všeobecně známo, co je Sika zač. Dříve výrobky řady 29x dostaly do vínku přívdavek malé i s tím, že jde definitivně o marine řadu. Použití od lepení teaku, přes utěsnění a lepení čidel skrz trup, těsnění a lepení oken, atd. ... U všeho se velmi dobře osvědčuje a svou práci jednoznačně zastane.

Pokud se pro přípravu podkladu použije i Sika Primer, je to neodiskutovatelné.

Co jsem dlouho hledal a bez čeho si již práci nemohu představit je Sika Remover. Pozor, na hliníkové nádobě jsou odrazující nálepky stylu, při vdechnutí způsobuje smrt, leptá apod. Na své zdraví dbám, volal jsem tedy na toxikologické oddělení, kde je výrobek registrován (tohle se té šílené regulaci EU nedá upřít, alespoň se mám jak dostat k informacím). Není to zase tak zásadní. Vdechnutím se myslí přímo ona tekutina, nikoli ředěné výpary. Neobsahuje kyanidy a pod. zázračné látky. K práci tedy rouška a rukavice, větraný prostor.
Je to výborný pomocník. Rozpouští Siku, do několika hodin od nanesení. Je výborný na odstranění náhodných nánosů a popatlání, ale také k zahlazení povrchu, např. kolem oken. V konečném výsledku je pak povrch hladký a čistý.

Takže "Viva Sika!" Lepidla, tmely, Primer i Remover

kontakt na stránky výrobce: http://www.sika.com/en/marine-redirect/ ... achts.html

.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte bře 17, 2015 4:07 pm

tak remover je ze všeho nejspíš aromatizovanej petrák

jináč to jde ředidlem 6006,6005, 6000 a lakařským benzínem docela dobře
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte bře 17, 2015 4:15 pm

Zkousel jsem to mym oblibenym redidlem International GTA220, za normalniho stavu zezere vse, ale ze dreva a z ruk jsem to nedostal.
Removerem jsem to dostal i ze dreva. A nejakej benzin to je, pise se to ve slozeni. A jeste dalsich par primesi.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte bře 17, 2015 4:37 pm

výše uvedeným to umeju i z rukou, ale každopádně je lepčí dělat s bílým než s černým :lol: :lol: :lol:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv bře 19, 2015 3:21 pm

Cesta na stežeň

Moje TOP pomůcky pro SAMOSTATNOU cestu na stěžeň jsou 3x jumar a sportovní sedák

Jedna věc je se sápat za vějičkou nebo za výměnou žárovky v klidu maríny s dalšími dvěma borci, kteří ohotně točí klikou vynšny a zařídí výtah do výšin a pak v pohodě spouští dolů jako po vlákně pavučiny. Druhá věc je lézt na stěžeň když jste na lodi dva, přitom ten druhý je zpravidla ten hezčí, vážící o třicet kilo méně a ve slunných dnes občas nosící dvoudílné plavky.

Mým zadáním bylo vyřešit cestu vzhůru za všech podmínek. Bezpečně a samostatně. Řešil jsem to dva roky. A to i tady v rámci asi dvou vláken. Zkoušel jsem různé modely zde popsaných napodobenin lanových žebříků a výtahů. Bocmana jsem vyloučil z důvodu že pro samostatnou cestu vzůru není až tak praktická. A to přestože ji mám. ( Pokud si příště na lodi vzpomenu, vyfotím vám i dobré bezpečnostní zařízení, které se dává do drážky ve stěžni a pokud by se přetrhl výtah, slouží jako samosvěrná pojistka. A funguje to. To ale jen jako přilepšení.) Ten nejlepší způsob je opravdu pár jumarů a sportovní horozelecký sedák.

Potřebujete pět kratších tenkých lan, tři jumary a dvě dvoustovky karabiny. Postup je takový, že na zcela napnutý a zajištěný výtah hlavní plachty připevníte jeden jumar. Z něj, ze spodní části máte vyvedeno jedno z tených lan pro stupák na nohy a o dírku výše je vyvedeno jistící a nosné lanko k oku sedáku. Druhý juma upevníte výš a z něj je vyvedeno pouze jedno lanko na zavěšení, zase do oka sedáku. Třetí jumar je čistě bezpečnostní a dá se nahradit prusíkem s opevněním zase k oku sedáku.

Výstup je pak následující: posunete první jumar, kam dosáhnete. Pod něj na výtahu posunete jumar s okem na nohy. Do oka si stoupnete. Posunete jistici jumar. Pak zase první a píďalkovytým způsobem postupujete nahoru i dolů. V každém okamžiku jste vždy jištěni na dvou lanech a na třech bodech.

Výstup je rychlý, můžete se zavěsit a posadit se do sedáku a posvačit ... a je to skutečně bezpečné.

malé upozornění: Ačkoli je výtah hlavasky z lan s co nejnižší průtažností, přeci jen k průtahu dojde. Tak se nebojte prvního kroku do oka, kdy poklesnete až o půl metru. Je to skutečně bezpečné. A ačkoli se to celé dá vyběhnout po jednom laně, dejte si prosím alespoň ten dvojtý prusík na výtah kosatky nebo topenantu.

No a ti, co mají výtahy ve stěžni, holt mají smůlu :-)

Doporučuji typ vlevo, na obrázku modrý:
Obrázek

Edit>
Jumary jsou pravostranné a levostranné. Jak je na obrázku vniitrní zarízení jumaru (palec), je treba jej ovládat, coz se zpravidla dělá palcem ruky. A pokud je blokant obraceně, musí se to ohládat prsty, což je méně pohodlné.

Já mám v popsané sestavě dva pravé a jeden levý.

.
Naposledy upravil(a) err_ dne čtv bře 19, 2015 6:31 pm, celkem upraveno 1 x.
hruby4
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod hruby4 » čtv bře 19, 2015 6:05 pm

Modry typ blokantu který doporučuješ je pro praváky a jsou i pro levaky. To se pak teprve leze nahoru.v Každé ruce jeden blokant :) a az to všechno na stežni opravis tak slanis treba na tomto.
http://www.singingrockshop.cz/slanovaci ... g-rock-sir
Naposledy upravil(a) hruby4 dne čtv bře 19, 2015 6:16 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na