Gyrokompas

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 108
Kontaktovat uživatele:

Gyrokompas

Příspěvekod Libor » úte led 05, 2016 4:26 pm

Zkusím nové téma, třeba bude věcné bez osobních invektiv.... ;)

Občas na hlavní straně na mě vykoukne heslo z encyklopedie (náhodná rotace dle jerryxe) a dnes jedno takové mě mile překvapilo. Už jsem zapomněl, že jsem ho tam sám dával....

http://web.jachting.info/dictionary/detail?id=191

A ptám se tedy: má někdo na lodi gyrokompas? A jakou máte případně s ním zkušenost.

Já ho na lodi mám. Bohužel jsem ho nenafotil (myslím gyroskop), napoprvé mě ničím nezaujal.
Na lodi je instalován letecký kompas, který ho pravděpodobně používá. Pak je tam ještě jeden kompas zavěšený v kardanu (mimo jiných kompasů, magnetické, GPS), který používá stařičký autopilot napojený na hydrauliku kormidla.
Gyroskop nemám vyfocený, je to jen plastové tělo, které po zapnutí leteckého kompasu velmi slabě bzučí.
Přikládám foto autopilota, let. komapasu a kompasu v kardanu pro autopilota:
_IGP4255.JPG
autopilot

_IGP4255.JPG
autopilot

_IGP4250.JPG
kompas v kardanu
Přílohy
Image7.jpg
letecký kompas
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Re: Gyrokompas

Příspěvekod Denis » stř led 06, 2016 11:43 am

Gyroskop viem čo je , čo je gyrokompas neviem a neviem ani k čomu by to malo slúžiť na lodi. Máš o tom nejakú bližšiu vedomosť? Je to autopilot?
david
moderátor
Reputace: 139

Příspěvekod david » stř led 06, 2016 12:17 pm

když se gyro s vodorovnou hřídelí a v kardan závěsu roztočí na velký kule, samo se po nějakým čase ustaví do polohy místního poledníku, čímž ukazuje sever. Pak už stačí snímat jeho polohu a máš kompas, co ukazuje skutečný sever a nevadí mu všelijaký pohyby,železo a podobný věci, magnetickýmu kompasu vadící.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » stř led 06, 2016 12:35 pm

david byl rychlejší..
Výňatek z Wikipedie, (nemám osobní zkušenost, předpokládám, že na běžných lodích nebude moc používaný):

Gyrokompas je přístroj, který je využíván pro určení opravdového severu Země v námořní plavbě.
Pouzdro gyroskopu obsahuje dvě koule, které jsou do sebe navzájem vloženy. Setrvačník uvnitř nich je zavěšen v kardanovém závěsu. Tím je zaručena volnost otáčení vzhledem k pohybům lodi. Není tak ovlivňován náklony lodi.
Setrvačník má pracovní otáčky obvykle 20 000 až 50 000 otáček za minutu. Po dosažení pracovních otáček se osa setrvačníku díky úhlové rychlosti otáčení Země (O) a zemské přitažlivosti ustaví rovnoběžně s místním poledníkem. Tím je dán opravdový sever.
Gyroskop je obvykle napojený na autopilota lodi, který z opravdového severu „počítá“ kurz lodi. Odchylka gyroskopu od opravdového severu je max 0.5° při stále rychlosti a kurzu lodi. Pokud loď manévruje, nebo mění kurz, dochází k tzv. inerciální deviaci gyroskopu, gyroskop může po dobu v řádech několika minut vykazovat odchylky až 3°.
Zaujala mne poznámka „z praxe“:
Při spuštění gyroskopu dojde k jeho ustavení rovnoběžně s poledníkem do 100 min.
err_
bez hodnocení
Reputace: 134

Příspěvekod err_ » stř led 06, 2016 5:16 pm

Výborně. A teď dotaz, z příbuzného soudku. Když tedy ukazuje skutečný sever a nikoli pól magnetický, jak to bude s variací při použití v práci s mapou? Variace se tedy vynechá?

(Deviace je vymýcena samou podstatou funkční konstrukce)
Naposledy upravil(a) err_ dne stř led 06, 2016 5:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř led 06, 2016 5:22 pm

A počůvaj Kefalín a čo si predstavuješ po takým pojmom "variace"? :)

Jestli je myšlena deklinace, tak mapy jsou kresleny s poledníky směrem ke geografickému severu. Deklinace je řešena dodatečně pomocí informací na kompasové růžici.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř led 06, 2016 5:28 pm

Ano, myslím deklinaci. (nevím proč, stále všude uvádím variaci) Aby to bylo zela jasné, jde o posuv pólu magnetického vůči pólu severnímu.
Ano, na moderních mapách je vyznačena na růžici. Výpočet je tedy se zohledněním uvedených stupňů k danému roku vydání mapy.

Ale Gyrokompas by právě uvedenou odchylkou dle výše citovaného trpět neměl, protože jej magnetický pól vůbec nezajímá a výpočet by tedy byl bez deviace, deklinace. je to tak?

Edit: Tak teď jsem rychle skouknul Navigaci a Variace je zcela správný a odborný termín ...
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř led 06, 2016 5:32 pm

Řekl bych že máš pravdu. Náměry, kurzy a pozice se budou do mapy vykreslovat tak jak určí stupně na růžici, bez dodatečného zohledňování chybových údajů.
Z oblíbeného navigačního příkladu by nám zůstal pouze drift.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 306
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 06, 2016 6:40 pm

err_ píše:Ano, myslím deklinaci. (nevím proč, stále všude uvádím variaci)

Nejspíš proto, že v anglicky psané literatuře se používá převážně výraz „variation“. :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř led 06, 2016 6:47 pm

lynx píše:Nejspíš proto, že v anglicky psané literatuře se používá převážně výraz „variation“. :)

Je to tak. Nedalo mi to, tak jsem se musel podívat, odkud to mé názvosloví pochází, tak přestože se uvádí declination or variation, na mapě se uvadí jednoznačně variation a ve výpočtu se označuje V nebo Var. Má to jisté souvislosti se sluneční deklinací a možností záměny.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 23

Příspěvekod MaM32 » stř led 06, 2016 11:04 pm

No,gyrokompas jsme měli u řidiče v tanku a když jsme se brodili pod vodou,tak nás taky bezpečně dovedl na druhý břeh :)
Já vím :offtopic:
Pantanal
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Pantanal » stř pro 14, 2016 11:29 am

Tohle by měl být gyrokompas od NASA marine: http://www.nasamarine.com/product/clipp ... ss-system/
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř pro 14, 2016 12:02 pm

Nejsem si tím tak jistý

Clipper kompas je plně elektronický kompas s dálkovým čidlem feromagnetickým....říká překlad.

Chybí mi tam ten gyroskop, alespoň ho nikde nevidím...Ta krabička se zdá poněkud malá pro gyroskop.Řekl bych že tam je trochu citlivější senzor (v kardanovém závěsu) jako v mobilech.
Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř pro 14, 2016 12:14 pm

Ahoj, přístroj z odkazu není gyrokompas, ale elektromagnetický kompas, který pracuje na základě měření směru magnetického pole. Takový kompas obvykle využívají elektronická autokormidla – jako např. Raymarine ST 2000 a pod.
Gyrokompas pracuje na principu zachování směru osy otáčení rychle se točícího setrvačníku. (Jak to výše popisuje Smike.)
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř pro 14, 2016 11:31 pm

lynx píše:Ahoj, přístroj z odkazu není gyrokompas, ale elektromagnetický kompas, který pracuje na základě měření směru magnetického pole. Takový kompas obvykle využívají elektronická autokormidla – jako např. Raymarine ST 2000 a pod.
Gyrokompas pracuje na principu zachování směru osy otáčení rychle se točícího setrvačníku. (Jak to výše popisuje Smike.)

Dnešní gyrokompasy pracují narozdíl od čistě mechanického gyrokompasu na "elektronickém" principu. Jako snímače je použito několik tříosých kombinací citlivých akcelerometrů ( MEMS gyroskopů ) umístěných na piezoelektrickém výbrusu, který s nimi rychle pohybuje v rytmu kmitání pieza.. Data ze všech gyroskopů se pak zpracují v procesoru a výstupem je stejná informace jako z mechanického gyrokompasu. Případně mnoho dalších info jako zrychlení a zjišťování změn pohybu a setrvačnosti.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv pro 15, 2016 2:38 pm

No vida, to jsem nevěděl – já znám jen ten mechanický.
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod Lachtan » pát pro 16, 2016 1:00 am

Kolik tyto kompasy a gyrokompasy berou ampér? Běží 24 hodin denně.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát pro 16, 2016 8:46 am

Power consumption is 100 mA (+35 mA for lighting)
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » pát pro 16, 2016 5:44 pm

to sou věci :?
já bych dokonce řekl, že podle té poslední fotky v úvodu jde o radiokompas. Tedy že kromě severu tu umí ukazovat i k nějakému vysílači, tudíž se dá i křížovým zaměřením určit poloha atd. Ale když už máme henté gps-ky....
Pantanal
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Pantanal » pon pro 19, 2016 9:37 am

Libor píše:Nejsem si tím tak jistý

Clipper kompas je plně elektronický kompas s dálkovým čidlem feromagnetickým....říká překlad.

Chybí mi tam ten gyroskop, alespoň ho nikde nevidím...Ta krabička se zdá poněkud malá pro gyroskop.Řekl bych že tam je trochu citlivější senzor (v kardanovém závěsu) jako v mobilech.
Obrázek

Já jsem to dohledal tady, ale může to být nepřesné: http://www.marine4u.cz/index.php?main_p ... ducts_id=4

Popis Kompas řady Clipper je plně elektronický kompas s odděleným gyro indukčním snímačem. Velký displej má 7 úrovní podsvícení a zobrazuje skutečný nebo magnetický kurz. Senzor je zavěšen v kardanových závěsech +/- 45 stupňů v bočním i dopředném náklonu a montuje se na místo s minimálním magnetickým rušením. Malé chyby odstraňuje přímo automatická kalibrace kompasu.

Takže to vypadá asi na variantu,kterou popisuje Lemon: "piezogyro"
windward
moderátor
Reputace: 48

Příspěvekod windward » úte pro 20, 2016 9:19 am

Uvedený kompas je "fluxgate", což bych přeložil podle baumwerke jako elektroindukční.

http://www.nasamarine.com/product/clipp ... ass-system

Fluxgate magnetometry ... jsou čidly intenzity a orientace magnetického pole.
(Originally designed to detect submarines in WWII, Fluxgate Magnetometers sense the intensity and orientation of magnetic fields.)

http://www.engineersgarage.com/articles ... ter?page=4

Výraz gyro je jenom vžitý nešvar, často používaný anglicky mluvicími pacienty jachtaři pro autopilot na lodi. :D Slýchává se to často. S gyroskopem to nemá nic společného.

Flux je v daném případě magnetic flux, neboli magnetický potok. Dále už chytrého dělat nemohu, protože pro mě je elektřina něco, co bydlí ve zdi a dá se to ze zdi vyvolat pomocí spinačového woodoo.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte pro 20, 2016 3:45 pm

gyrokompas, vylozene mechanicka zalezitost, nezavisle na magnetickem kompasu.
Gyroskopy se pouzivaji i k navigaci strategickych raket..rus to kupoval na zapade v modelarskych prodejnach........

Jak se nastavuje gyrokompas na lodi????

Myslel jsem ze to ma i letadlo, na stojance byla cara a na ni se stavelo letadlo, ale to slouzilo ke korekci radiokompasu. Ten ukazuje smer na naladeny radiomajak, kazde letiste, otocny bod ma svuj. Tak jestli mate na lodi radiokompas, musi se delat korekce. Na letadle jsou na desce 4 feritive anteny a prijimac vyhodnocuje odkud prichazi signal. Drive (MIG 15) mel otocnou antenu a ta se natacela za majakem servopohonem.

To by dobre vysvetlil Jakub, ucil to na Namorni akademii. Bude to znat i Windward.

Zpět na