Chartplotter + sonar

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Chartplotter + sonar

Příspěvekod RACEK » úte led 05, 2016 6:18 pm

Vybírám nový chartplotter se sonarem. Jenom nevím který? Prosím poraďte, který je dobrý a spolehlivý.

Měl by mít kotevní alarm, alarm hloubky, spolupracovat s Navionisc mapami a být levný.

Něco na výběr je http://www.westmarine.com/fishfinder-gps-combos
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Re: Chartplotter + sonar

Příspěvekod pewik » stř led 06, 2016 1:54 pm

Mám na člunu Lowrance 7 mapa Navionics plná spokojenost několik alarmů, nastavení jednoduché - přehledné. Lowrance 5 a 4 s GPS jsou podobné v podstatě jen menší přístroj. Uvažoval jsem i o Simrad GO 7 dotykovka , ale cenově trochu dražší. Také jsem koukal v zahraničí, ale rozhodlo zastoupení Lowrance v Praze dost toho vědí a poradí dostal jsem i mapu vod ČR. Jednodužší případná reklamace ,přístroj a návody jsou v češtině to rozhodlo.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » stř led 06, 2016 3:35 pm

Lowrance 5 se mi docela líbí. Když jsem koukal do popisu tak tam nabízí jenom alarm mělčiny a alarm ryby.

Nikde tam nevidím kotevní alarm. Má ho Lowrance?

Kotvím v prostředku zátoky, v noci přijde vítr, a loď bude táhnout kotvu po dně. Loď bude měnit polohu a já se to bez alarmu nedovím.
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » stř led 06, 2016 4:44 pm

Lowrance 4,5,7, s GPS má 5x alarm i kotevní. Postup je menu jdeš na alarm rozdělení - název příchody( nastavení radiusu) další je název mimo kurz( nastavení vzdálenosti) dále název kotevní (nastavení pozice) název mělčiny ( nastavení hloubky, ale také lze udělat kalibraci kýlu - ponoru, tím dosáhneš přesné hloubky) a ryby ( id. ryb a v jaké jsou hloubce). V tomto je Lowrance bezkonkurenční v USA je na trhu jednička , ale je potřeba se s ním opravdu naučit má spoustu funkci nejen pro rybáře, jak je možná zažité.
err_
bez hodnocení
Reputace: 170

Příspěvekod err_ » stř led 06, 2016 4:51 pm

Mám na lodi předchůdce značky, tedy ještě NAVMAN, po původním majiteli. Je to díky době sice pouze fishfinder a sonar, ale pracuje skvěle. A to už má nějaké ty roky naběháno. Značku tedy mohu doporučit také.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » stř led 06, 2016 9:04 pm

Tak kotevní alarm je dobrej.

Nevidím alarm hluboké vody?
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » čtv led 07, 2016 9:27 am

Jak jsem již psal pod názvem mělčiny se dá nstavit alarm hloubky a to jakékoliv . Jen nevím k čemu je potřeba alarm hluboké vody - snad pro rybáře? Jinak obrazovka se dá rozdělit na 3 části , takže mám neustále přehled nad mapou a charakterm dna. Mne vždy zajímá nejmenší hloubka. Velice dobrý je radiusový alarm, pokud jedeš a máš před sebou mělčinu v nepřehledné úseku a nechceš zírat do mapy, předm si to místo označíš a nastavíš rádius( vzdálenost od mělčiny) a jakmile se přiblížíš z jákéhokoliv směru, tak tě to na mělčinu upozorní. Pro dlouhé přejezdy na volné ploše - moři, je zase vhodný kurzový alarm, nastavíš kurz a počet metrů odchylky od kurzu. Je to velice přesné. Všechny popisované alarmy mohou být zapnuty současně. Mám to vyzkoušené. Já jsem dříve začínal s Hummimbirdem pro mé potřeby na motoráku špatné ( málo bezpečnostních údajů a výpadky - poruchovost) pak Garmin 521, asi dobré ale mne nevyhovoval, nakonec jsem skončil u Lowrance 7, protože některé funkce pro loď jinde nenajdeš mám to přes NMEA 2000 propojeno s motorem . Asi nejlepší v současné době je dotykový Simrad GO 7.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod RACEK » čtv led 07, 2016 1:47 pm

Alarm hluboké vody je dobrý při kotvení. Stojím na kotvě na hloubce 10m. Když hloubka klesne pod 5 spustí se alarm mělké vody. Když hloubka vzroste na 15 spustí se alarm hluboké vody. Je to ten případ, kdy to člověka vyfukuje ze zátoky ven na volné moře.

Za zmínku stojí ještě Raymerine Dragonfly, má alarm mělké i hluboké vody, ale nemá zase alarm kotevní.
Garmin má všechny ty alarmy (mělké i hluboké vody a kotevní) ale zase ty mapy.

Výběr není snadný, je tam vždy nějaký kompromis.
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » čtv led 07, 2016 2:34 pm

Tak já u toho Lawrence pouze zmačknu kotevní alarm a nastavím vzdálenost. Jakmile člun popojede k té vzdálenosti spustí to alarm v podastatě se točím v nastaveném radiusu a nehrozí odfouknutí - splutí ze zátoky a neřeším hloubku, tu mám stále nastavenou alarmem na 2m. Je to jednoduché ale jsem si jist, že to tak funguje i u jiných navigací - echolotů s GPS.
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod zhrd » čtv led 07, 2016 6:43 pm

Pro pewik: Mohu, prosím, vědět, o jakou mapu vod ČR pro Lowrance se jedná? Tedy, kdo ji vydal a kde je k mání? Děkuji
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » čtv led 07, 2016 7:18 pm

Pro zhrd: Nevím kdo ji vydal, ale pří koupi Lowrance jsem se na mapu vod ČR ptal a dostal jsem ji zdarma na kartě. Je tam celá Vltava, Labe, Lipno, Mácháč atd. Mám ji vyzkoušenou z Prahy na Slapy + Orlík, jsem s mapou docela spokojen. Do Chorvatska mám koupenou Navionics.
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod zhrd » pát led 08, 2016 4:54 am

Nevím Vaše licenční podmínky - bylo by možné tu mapu dát někam na stažení? Rád bych se na ní podíval. Já totiž také dělám mapu vodních cest pro Lowrance (viz http://waterways.cz/lowracz.php) a chtěl bych ji porovnat s "konkurencí" ...
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » pát led 08, 2016 7:58 am

Ahoj jsem tu nováček a jen jsem chtěl na dotaz o echolotech říci své zkušenosti a poznatky s funkcemi echolotů. Snad jsem nic tak špatného nenapsal ? Nějak se to ale zvrtlo a již řešíme moje licenční podmínky :( . Asi jsem se tady do toho neměl vůbec pouštět. Jinak to mohl být fajn pokec o věcech co mne zajímají.

Jo a pro zhrd žádnou mapu někam pro stažení dávat nebudu.
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Pema » pát led 08, 2016 8:09 am

pewik píše: Snad jsem nic tak špatného nenapsal ? Nějak se to ale zvrtlo a již řešíme moje licenční podmínky :(

Jo a pro zhrd žádnou mapu někam pro stažení dávat nebudu.

Já tedy nevím, ale pokud správně čtu, tak se zhrd pouze ptá, jestli licenční podmínky tvojí mapy dovolují, aby se na ni mohl podívat. Čistě z profesionálního zájmu, protože sám mapy pro lidi vytváří. Nechápu, proč se tím cítíš dotčený? Nikdo tě nenapadá, tak není potřeba se bránit, ani urážet...
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pát led 08, 2016 9:15 am

Přesně tak - vývoj vlákna je v pohodě a nic nevybočuje mimo téma. Licenční podmínky to nejspíš umožňovat nebudou, ale ať tak nebo tak mi taky nepřijde ta reakce (pewik) košer, vyznívá to zbytečně moc agresivně.

P.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 124

Příspěvekod Denis » pát led 08, 2016 9:48 am

Pewik, chápem to dobre, že do tvojho prístroja ide Navionics ?
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod zhrd » pát led 08, 2016 12:38 pm

Zřejmě jsem špatně vyjádřil. Je to tak, jak píší pema a pavlii. Měl jsem spíše napsat "Pokud to Vaše licenční podmínky umožňují, bylo by možné ...". Ale pokud ne, tak to nějak přežiji :-).
pewik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pewik » pát led 08, 2016 2:38 pm

Tak to se omlouvám pokud to vyznělo agresivně to jsem nechtěl. Jen jsem se obával případných problémů, které mohou nastat ,pokud po mne někdo chce info o mých licenčních podmínkách a sám podniká v oblasti map a zasílá odkaz na svůj web. Jak jsem mapu zadarmo získal jsem již říkal. Svou mapu vod ČR mám rád a nikomu ji nevydám ;) ;) ;) .

Jinak do Lowrance jsou mapy Navionics a C-MAP.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 36

Příspěvekod ferdas » pát led 08, 2016 4:32 pm

faktická: zhrd v oblasti map (podle mého názoru) nepodniká, svůj produkt nabízí na uvedeném webu ZDARMA KE STAŽENÍ.
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod zhrd » pát led 08, 2016 5:54 pm

Jj, v mapách nepodnikám, proto taky bylo slovo "konkurence" v uvozovkách. Ty svoje mapy jsem začal dělat, když jsme se připravovali na cestu lodí z Prahy do Chorvatska a mne se žádné (tehdy dostupné) mapy nelíbily.
Omlouvám se, že jsem nechtěně svým příspěvkem poněkud odklonil diskuzi od tématu.
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 33

Příspěvekod Clouseau » sob čer 20, 2020 5:05 pm

Zdravím !

Nemá náhodou někdo funkční waterways mapy Vltavy a Labe pro Lowrance HOOK reveal 7 TS?

Stáhl jsem už několik různých map z různých zdrojů a na žádné se mi nezobrazuje ani Vltava, ani Labe :-(

Děkuji
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod zhrd » ned čer 21, 2020 8:00 am

Ty mapy z wateways.cz Vám nefungují? Pokud ne, zkoušel jste změnit nastavení v Settings/Chart/Chart source?
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » ned čer 21, 2020 5:12 pm

Stáhl jsem si ty waterways, pak ještě další V12, V13, postupně jsem zkoušel všechny. V nastavení map v sonaru jsem změnil source na Navionics ( to tam předtím nebylo), zkoušel jsem i v nastavení mapy různé volby toho co má nebo nemá být zobrazeno a stále tam mám jen mapu s okrovym pozadím, některé obce s jejich názvy, některé silnice, ale řeky žádné :-(
Už fakt nevím co s tím.. :-(
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod zhrd » ned čer 21, 2020 5:56 pm

Možnost "Lowrance" v nastavení map není?
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » ned čer 21, 2020 6:20 pm

Je. Když ji zvolím, tak se na okrovém pozadí objeví třeba modře Orlík s titulkou Vodni nadrz Orlik, ale z mest zustane jen par nazvu, obrysy mest zmizi uplne a zmizi i silnice...

Zpět na