namorna vysielacka

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 178
Kontaktovat uživatele:

Re: namorna vysielacka

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob úno 04, 2017 5:42 pm

Beďo a ostatní co se zajímají o vysílačky. My máme na lodi jednu stacionární VHF 25W a dvě ručky Engel 3W. Není pochyby o „obrovském“ rozdílu dosahu a kvalitě komunikace stacionární VHF stanicí, která vysílá 25W a ručky. My používáme ručky pouze pro komunikaci s gumákem a nebo na nákupu.
Samozřejmě by měla být anténa na lodi co nejvýše, na motoráku na střeše a na plachetnici na vrcholu stěžně. Pro kratší anténní kabely je možné použít koaxiální kabel RG58, 50 ohm. Pokud je anténní koaxiální kabel delší než 10m měl by být kabel s nízkými ztrátami RG 213, 50 ohm o průměru 10mm. Anténa by měla být lodní anténa dipol, model „slepecká hůl“.
Jako ručku doporučuji lodní VHF vysílačku. Má jednoduché, logické a spolehlivé ovládání a je vodotěsná a třeba i plave.
Měl jsem amatérskou stanici, kam jsem naprogramoval frekvence, duplex a simplex. Pro mě jako ne radioamatéra bylo ovládání nespolehlivé a složité. Scan víc kanálů bylo nepřehledné.
Nesnažte se očůrat licenci amatérskou vysílačkou.
Pro komunikaci s loděmi kamarádů nablízku je nejlepší CB 27 MHz. Je levná a stačí. Můžeš mít sell call abys neslyšel komunikaci druhých.
Pobřežní stanice poslouchají nepřetržitě VHF kanál 16 a traffic channels. Pobřežní stanice vysílají All ships - předpověď počasí v angličtině a navigační varování.
Lodě tuším větší než 300 brt jsou povinné nepřetržitě poslouchat kanál 16, distress channel
Já někdy slyším ve Stockholmu kromě Stockholm radio také Mariehamn radio, Riga radio a Tallin radio.
Na mapě dole je pravděpodobný dosah pobřežních vysílačů.

VHF Karta.jpg
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » ned úno 05, 2017 11:00 am

JaOCZ píše:VFH rucky pouzivame (vim ze nelegalne :) ), kdyz jezdime konvoje s historickymi wwii veterany. Prvni a posledni vuz. Spojeni v terenu v pohode do nekolika malo (asi tak 2-4) km.

Pokud budete pouzivat v CZ, tak na VHF/UHF pasmu je par kmitoctu tzv. sdilenych, ktere se smi obecne pouzivat bez dalsich povoleni , nebo dalsiho sloziteho ziskavani licence. Vzhledem k tomu, ze lze pouzivat vykon az 5W, je i realny dosah oproti PMR mnohem vetsi a spojeni spolehlivejsi, nebot na kmitoctu jsou vetsinou klid narozdil od PMR se kteymi si hrajou i deti atd....
Realne to na 172,650MHz chodi tak 10 km, v huste zastavbe do 5 km bez problemu a v otevrenem terenu neni problem i 30km spojeni.
Spravne by se mely tyhle sdilene kmitocty pouzivat i se schvalenou a homologovanou radiostanici, ale stale je mnohem mensi zlo pouzivat neschvalene radio, ktere vetsinou splnuje veskere nalezitosti souvisejici s technickymi pozadavky, nez schvalene nebo neschvalene radio na "nejakych" nelegalnich kmitoctech. Uz vzhledem k tomu, ze tam clovek muze zpusobit nejaky problem tim, ze rusi, nebo jinak omezuje jinou sluzbu.
Takze pokud potrebujete v CZ pouzit spojeni bod-bod, a mate nejake UHF nebo VHF radio, nemate zadnou licenci pro pouziti radioveho vysilaciho zarizeni urcite ladte tyhle kmitocty:
Kmitočet Výkon
34,050 MHz 1W
34,075 MHz 1W
34,150 MHz 1W
34,175 MHz 1W
77,025 MHz 1W
77,050 MHz 1W
77,075 MHz 1W
77,100 MHz 1W
77,725 MHz 1W
78,000 MHz 1W
81,725 MHz 1W
81,750 MHz 1W
172,650 MHz 5W
172,725 MHz 1W
172,950 MHz 5W
172,975 MHz 5W
173,050 MHz 1W
448,490 MHz 5W
448,570 MHz 5W
448,610 MHz 5W
449,770 MHz 1W
449,810 MHz 1W
vikigach
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod vikigach » pát úno 10, 2017 3:25 pm

Prosímtě kde jsi koupil tu ručku Polmar NAVI 8?? Chci ji také.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod ferdas » pát úno 10, 2017 4:34 pm

Pokud je to na mě:

https://www.eshop-yachtmeni.cz/polmar-navy-08/

doplněno: ještě prodávají Polmar Navy 12 o 600 Kč dražší. Vodotěsnou. Ta vodotěsnost znamená igelitovej pytlík. Bez legrace.
vikigach
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vikigach » pát úno 10, 2017 6:08 pm

děkuji, právě jsem si ji objednal
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » pon úno 13, 2017 2:56 pm

ferdas píše:Pokud je to na mě:

https://www.eshop-yachtmeni.cz/polmar-navy-08/

doplněno: ještě prodávají Polmar Navy 12 o 600 Kč dražší. Vodotěsnou. Ta vodotěsnost znamená igelitovej pytlík. Bez legrace.

On za těch 600 Kč navíc není naštěstí jen ten pytlík. :) Polmar 012 má v balení accu pack, dobíječ a také výměnnou anténu se standardním konektorem (lze napojit pevnou anténu na lodi). Také má 6W a asi 2/3 velikost. I s tím "pytlíkem" je ale jen IP54. Nicméně souhlas, Polmar 08 za ty peníze je skvělá stanice na tužkové accu. Problém je, že už ji Polmar nedělá. :x Tak jako přestal dělat žlutou plovoucí a vodotěsnou 011F, nahradil ji 015F, která je také sice vodotěsná a plovoucí (JIS-7), ale už se nedělá ve žluté barvě, jen v černé. Alespoň je levnější. Tak začneme k 015F dávat alespoň reflexní pásky. Člověk si musí umět poradit. :)
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » pon úno 13, 2017 3:52 pm

Lemon píše:
"Přijímat" mobilní signál - tedy "vidět "nějakou úroveň signálu na mobilu neznamená, že si zavoláš. U GSM je totiž omezení maximální vzdálenosti od základnové stanice na max cca 35km. Je to dáno tím, že signál má laicky řečeno nějaké zpoždění a to při vzálenosti právě větší než 35km již je takové, že se ( opět laicky řečeno ) zpozdí timeslot - část dat, které se vysílají v takových krátkých úsecích pro vysílání a příjem natolik, že již signál ( byť je ještě silný) nejde zpracovat.

U DCS ( 1,8GHz GSM ) a 3 a 4G je ta vzdálenost , kdy se s mobilem dovoláte ještě mnohem menší.

Sice trochu OT , ale možná není od věci tyhle věci vědět, ušetří si pak člověk nervy v případě, že se opakovaně snaží někam dovolat a proklíná všechno okolo sebe :-( A to může být i někde v civilizaci, v nějakém odlehlém místě - nejen na moři.

Ano, parametr se jmenuje TA (timing advanced), při překročení hodnoty 63 (35km) je už "rychlost světla příliš malá, než aby signál stihnul doletět v určeném čase zpět", když už jsme u těch laických vyjádření. :) Přes ten servisní mód šlo zjistit. Pamatuji si jak jsem sledoval na cestě z Řecka do Itálie v roce 1998. A k mému překvapení se odeslala SMS i ze vzdálenosti větší jak 35 km. Fígl byl, že to omezení platí pro 8 časových slotů/hovorů na kanále a operátor v Itálii zřejmě použil řešení, kdy umožnil jen 4 hovory na kanálu jedné stanice. Takže vyřešit lze, řešení bylo už v roce 1998 a v Řecku minulý rok určitě s úspěchem používáno i pro data LTE. Ale spoleh na to není...
Dnes už netřeba přepočítávat a domnívat se, kde tak leží vysílač a jak jsme od něj daleko. Aplikace na smartphone třeba Network Cell Info zobrazí i s mapou.
PS: Při výstupu na na nejvyšší horu Kréty s úspěchem vyhledána Libyjská GSM síť s minimální vzdáleností přes 300 km...:-)
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod ferdas » pon úno 13, 2017 5:03 pm

Trochu upřesním. Navy 08 je přesně taková, jakou jsem chtěl. Hlavně na tužkové. S těma si vždycky nějak poradím. Takže za tu cenu perfektní a neměnil bych. Ten igelit u novější byl spíš pro zasmání..
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » pon úno 13, 2017 8:11 pm

Yachtmeni jak je to s akumulátorama? Ty žluťáky 011F byli docela oblíbené u HZS i trenérů, ale co až jim akumulátory umřou? Bude se to dát nějak pořešit?

Ta 015F vypadá dobře, ale co za pět let, až odejde akumulátor?
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 14, 2017 9:29 am

Vetsina rucek ( marine neznam ) ma konektor na napajeni zvenku. AKU jsou problem, nahradni se tezko shani a cena je nekdy skoro stejna jako nova stanice, u toho Baofengu je drazsi jak stanice. Jsou ale firmy ze to repasujou, nebo v GES se nechaji objednat clanky s nabodovanyma paskama. K nekterym stanicicm se dela zameny futral na AKU AA. Nektere AKU jsou zalite a tak je oprava tezka.
Pokud to budete dost pouzivat, tak se hodi druhy AKU, vybijes, tak prehodis.
Ted resim AKU pro vrtacku, na dotaz o AKU se me smeji.....Tak k tomu dam clanky Li-ion z NB. Par jsem jich dostal a v nich odeslo vnitrni kurvitko, clanky jsou OK. Ma to clanky vzdy dva 2350 mAh paralelne.
Dneska je doba ze na nejake opravy moc nehraje....

Pytlik pro zasmani.......ke stanicim prodavaji mikofon/reprak na zkroucene snure, stanici strcis do kapsy a na klipu je rucni mikrofon. S oblibou pouzivaji policajti.
http://eshop.centernet.cz/3090-externi-mikrofon/

Bral bych stanici ktera ma konektor na venkovni napajeni, slouzi i k nabijeni AKU a konektory pro mikrofon a reprak.
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » úte úno 14, 2017 9:54 am

RACEK píše:Yachtmeni jak je to s akumulátorama? Ty žluťáky 011F byli docela oblíbené u HZS i trenérů, ale co až jim akumulátory umřou? Bude se to dát nějak pořešit?

Ta 015F vypadá dobře, ale co za pět let, až odejde akumulátor?

Snad bude Polmar rozumný a ještě nějakou dobu budou dělat. Teď každopádně jsou po pár kusech...
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » úte úno 14, 2017 10:05 am

Beda píše:Bral bych stanici ktera ma konektor na venkovni napajeni, slouzi i k nabijeni AKU a konektory pro mikrofon a reprak.

Nově začal dělat Baofeng i vodotěsnou stanici IP67. Ta by splňovala vaše parametry a není drahá: https://www.eshop-yachtmeni.cz/baofeng- ... t57--ip67/
Repas je pro baterie řešení, to je pravda. Zrovna u toho Baofengu je tedy originál li-ion za 299,-
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 14, 2017 10:27 am

Yachtmeni píše:
Beda píše:Bral bych stanici ktera ma konektor na venkovni napajeni, slouzi i k nabijeni AKU a konektory pro mikrofon a reprak.

Nově začal dělat Baofeng i vodotěsnou stanici IP67. Ta by splňovala vaše parametry a není drahá: https://www.eshop-yachtmeni.cz/baofeng- ... t57--ip67/
Repas je pro baterie řešení, to je pravda. Zrovna u toho Baofengu je tedy originál li-ion za 299,-

Dobra zprava ze je tady nekdo z obchodu.

Byva tady poptavka po naprogramovani Baofenga, delate to LPD/PMR/MARIA a AMA??
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » úte úno 14, 2017 11:20 am

Momentálně sami ne z časových a technických důvodů, ale případně zajistíme, udělá ale i ELIX, my zase máme levný program kabel. :)
Návody a soubory se sdílenými kanály jsou volně k dispozici na stránkách....je tam odkaz i na stránku se soubory a tabulkami pro námořní kanály...stačí nahrát přes kabel...lze v nouzi uložit i ručně...
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » úte úno 14, 2017 12:47 pm

Nahrávací káblík se zdá býti jiný než u sesterské UV-5R. Je tomu tak? Je možné jednoduše přidělat externí anténu/vhodné šroubení/?
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » úte úno 14, 2017 3:27 pm

Kabel je jiný. Ale je k dispozici. Jiné bude i další příslušenství co využívají vstup na mic, jiná je baterie... Konektor na anténu je ale třeba stejný SMA...
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 14, 2017 4:04 pm

Jde k tomu dat prechodka na konektor BNC, do BNC uz jde zapojit kabel 6 mm. Anteny pro VHF mivaji PL konektor, zase jde dat prechodka PL na BNC.
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » úte úno 14, 2017 4:06 pm

Kazda prechodka znamena utlum. Aby nebyl spolecne s kabelem vetsi, nez ziskovost te externi anteny :-)
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 14, 2017 5:08 pm

TEN UTLUM na prechodce JE ZANEDBATELNY, treba pri mereni to neresi. Vetsi problem je zapojeni, zaletovani kabelu do konektoru. Jsou konektory levne a ten se obcas musi vysroubovat a tim se narusi oxydace. Jsou konektory zlacene a jeste vyssi trida rhodium. Rady konektoru maji kmitocty pro ktere se to hodi. Jsou konektory za 20 kc a za 300 kc a vic.

Do toho konektoru SMA se moc silny kabel neda, tam to jinak nejde.
prcekee
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod prcekee » úte úno 14, 2017 5:28 pm

Ja jsem taky sháněl někoho s kabelem a dá se najit dokonce mi to pak myslím Jeryx nebo Libor na regatce JI pujčoval ten kablik, tak kdo potřebuje Baofenga tak tady stači řict okoli čeho (lokalita) a jistě se najde ochotník, baličky s frekvencemi tu taky jsou k poslani i s převaděči

Beda píše:
Yachtmeni píše:

Dobra zprava ze je tady nekdo z obchodu.

Byva tady poptavka po naprogramovani Baofenga, delate to LPD/PMR/MARIA a AMA??
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 14, 2017 6:29 pm

Jo kabel mam.Dnes jsem se dival.
I nejake CD tam bylo. Jeste jsem ho nepouzil.Nahral mi to Beda kdyz jsem tu rucku koupil.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » úte úno 14, 2017 6:40 pm

A není lepší si koupit marine VHF vodotěsnou ručku?

Mají ty další frekvence nějaký praktický užitek?
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » úte úno 14, 2017 7:00 pm

Baofenga mám, naprogramoval jsem si do něj námořní i volné kanály. Ale musím říci, že (už vlastně loni - v roce 2016) v Chorvatsku v oblasti Šibenik , Zadar, Dugi Otok, jsem na 16 kanálu slyšel občas jenom nějaké hýkání dětí. Zprávy o počasí na kanálech a v časech dle různých zdrojů nula. I když bylo párkrát docela větrno, tak žádný provoz. Přitom jsem požádal nějaké Čechy na katamaránu o spojení na 16 kanálu a slyšeli jsme se - ovšem byli jsme kousek od sebe. Na Baofengu mám dlouhou anténu, koupenou v Elixu. Tak nevím, je chyba v Baofengu, respektive naprogramování, je chyba v nízko položené anténě a tím malém dosahu, nebo se dnes už na 16 kanálu nekomunikuje?

Takže mám tyto dotazy:
jaké máte zkušenosti s radiovým provozem ve zmíněné oblasti
na jakých kanálech a v jakých časech tam posloucháte předpovědi počasí
a třetí, asi zejména na Bédu, nebyla by úplná blbost využít Baofenga jako "stacionární" stanici s anténou vyvedenou na stěžeň? Lodička je malá a kupovat 20W stanici nechci, už takhle jsme tam napresovaní až moc, na druhou stranu ale jezdíme do oblastí, kam malé lodičky obvykle nejezdí.

Podotýkám, že jsem rozhodnut si koupit nějakou "opravdovou" plovoucí ručku a to i kvůli co nejjednoduššímu ovládání pro případ nouze i pro osobu neznalou.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20

Příspěvekod stani119 » úte úno 14, 2017 7:21 pm

Na lodi mam stacionární stanici v salónu, anténa na stěžni. Funguje pěkně. Problém je, že když se jede singl a potřebuješ se domlouvat třeba s marinou, nejde běhat do salonu volat. Pořídil jsem pro tyto připady rucku dle doporučení Err (díky :clap: ) Standard Horizont HX870E, do které se dá taky zadat MMSI i ATIS. Máte někdo zkušenosti s tím, že ve stacionární stanici a v ručce budou stejná čísla MMSI a ATIS ? Není v tom nějaký problém, pokud budou oba přístroje zapnutý ?
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » úte úno 14, 2017 7:44 pm

Ahoj,
jediny problem je, ze kdyz prijde DSC message, tak to musis oznacit na obou vysilackach. Jinak je standardni, ze vsechna zarizeni, vcetne boji apod. maji na lodi jedno MMSI. A to MMSI lode. Takhle je to spravne.

Nekdo si dava treba z Anglie MMSI na rucku jine. Tam to ale maji tak, ze je to v rejstriku spojene, jsou dve cisla pro lod. Pokud to tak udelas ty, spojene to nebude. V pripade nouzoveho DSC pak bude volat jinak lod z pevne stanice, jako lod, a ty z rucky. Zachranari mohou nabyt dojmu o vetsi udalosti. Pripadne naopak, budou odpovidat na druhou vysilacku, nez budes chtit a u ktere budes moct byt. Napr. budes v ostruvku a lod uz nebude vysilat.

Zpět na