namorna vysielacka

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: namorna vysielacka

Příspěvekod Lemon » úte úno 14, 2017 9:00 pm

Jardasu píše:Baofenga mám, naprogramoval jsem si do něj námořní i volné kanály. Ale musím říci, že (už vlastně loni - v roce 2016) v Chorvatsku v oblasti Šibenik , Zadar, Dugi Otok, jsem na 16 kanálu slyšel občas jenom nějaké hýkání dětí. Zprávy o počasí na kanálech a v časech dle různých zdrojů nula. I když bylo párkrát docela větrno, tak žádný provoz. Přitom jsem požádal nějaké Čechy na katamaránu o spojení na 16 kanálu a slyšeli jsme se - ovšem byli jsme kousek od sebe. Na Baofengu mám dlouhou anténu, koupenou v Elixu. Tak nevím, je chyba v Baofengu, respektive naprogramování, je chyba v nízko položené anténě a tím malém dosahu, nebo se dnes už na 16 kanálu nekomunikuje?

Takže mám tyto dotazy:
jaké máte zkušenosti s radiovým provozem ve zmíněné oblasti
na jakých kanálech a v jakých časech tam posloucháte předpovědi počasí
a třetí, asi zejména na Bédu, nebyla by úplná blbost využít Baofenga jako "stacionární" stanici s anténou vyvedenou na stěžeň? Lodička je malá a kupovat 20W stanici nechci, už takhle jsme tam napresovaní až moc, na druhou stranu ale jezdíme do oblastí, kam malé lodičky obvykle nejezdí.

Podotýkám, že jsem rozhodnut si koupit nějakou "opravdovou" plovoucí ručku a to i kvůli co nejjednoduššímu ovládání pro případ nouze i pro osobu neznalou.

Celý problém s " použitelností! Baufuňka" je v jeho odolnosti na silné signály mimo přijímaný signál. To rádio nemá vůbec žádnou vstupní selektivitu. Takže v praxi stačí nějaká služba pár MHz vedle žádaného signálu a Baufuňk ohluchne. Doslova.
Já mám stejnou zkušenost v Rabacu, jeden rok jsem si s sebou vzal i "lepší" stanici, na které provoz slyšet byl. A zároveň jsem našel mnoho různých "radiomodemů" v pásmu 149 - 154 MHz, které byly slyšet stále a všude - patrně vysílaly velikým výkonem.
Takže tyhle "SDR" TRXy používat jdou, ale jen v místech, kde není elektomagnetický "smog". Jinak je to prostě nespolehlivé.
Kromě toho, že jejich obvodové řešení je jiné, než klasický superheterodynní přijímač , jsou tyhle levné stanice ochuzené o vstupní laděnou pásmovou propust. Ta tam chybí a proto je rádio tak široce přeladitelné ( a levné ). Jenomže na úkor VF parametrů.
Stejně jako v oblasti letišť a různých základnových stanic . Krásný příklad problému v pásmu 70 cm ( 440MHz ) je popsaný i zde:http://ok1if.c-a-v.com/UV3R/Vse%20kolem%20UV3R.html - odstavec "není všechno zlato co se třpytí, aneb...

Vyzkoušet si to můžete i v praxi, na Bayfuňku nalaďte nějaké vysílání a na jiném ( jakémkoliv rádiu ) pak o pár metrů a o pár MHz vedle zaklíčujte. Rádio utichne :-(

Takže shrnuto, podtrženo, na pseudonáhodné spojení to vyhoví, ale velikost antény nemá v případě kvality spojení s tímto přístrojem žádný vliv, možná naopak, na větší ( a lepší) anténu chytím víc "svinstva" okolo a víc to zahltí to co chci slyšet.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř úno 15, 2017 9:21 am

Ja ho mam, zkousel jsem to na kopci a na ten problem jsem nenarazil. Ted v Hodonine se zkouselo nekolik rucek, Baofeng take a chodil. Minule jsem ho po ceste do Hodonina pouzival z auta na prevadece po ceste a bez problemu. Mam ho na chate, tak to vyzkousim az tam pojedu.
Ja se s tim nesetkal, ale mozne to je. Je to stanice do kapsy u kosile.
Ja doma a na chate pouzivam FT-847

Antena na stezni jiste pomuze. Jestli jsi to zkousel skovany lodi, tak to muze byt ono. Lynx to zkousel z auta a nic. Tak jsme to zkusili i v Hodonine, z auta asi po 2 km nic, po vystupu z venku OK.
Na vlastni lod bych si urcite koupil pevnou stanici a antenu na stezen.
antoska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod antoska » stř úno 15, 2017 11:49 am

Chcem sa spytat, aku vysielacku by ste teda doporucili, za predpokladu, ze cena nehra rolu. Ake by mala mat parametre a co je dobre, aby mala a naopak co mat nemusi. Kto ma ake skusenosti s konkretnou vysielackou. Samozrejme kazdemu vyhovuje nieco ine, aj ked v tomto pripade sa vsetci asi zhodnu na tom, co je dobre mat. Teda okrem baterii a dobijania. Niekomu vyhovuje zabudovana bateria a niekomu ze to ma klasicke vymenitelne baterie.
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » stř úno 15, 2017 11:55 am

Mam HX870E a jsem s ni hodne spokojeny. Psal jsem o ni zde a pak ke konci vlaknu, kde je napravena chyba k programovani MMSI.
http://www.jachting.info/viewtopic.php?f=13&t=9157&p=159805#p159805
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř úno 15, 2017 12:27 pm

antoska píše:Chcem sa spytat, aku vysielacku by ste teda doporucili, za predpokladu, ze cena nehra rolu. Ake by mala mat parametre a co je dobre, aby mala a naopak co mat nemusi. Kto ma ake skusenosti s konkretnou vysielackou. Samozrejme kazdemu vyhovuje nieco ine, aj ked v tomto pripade sa vsetci asi zhodnu na tom, co je dobre mat. Teda okrem baterii a dobijania. Niekomu vyhovuje zabudovana bateria a niekomu ze to ma klasicke vymenitelne baterie.

Hovorime-li o ruckach, tak ICOM M35 nebo jakoukoli vyssi radu od ICOM. I v testech vychazeji jako velmi dobre.

Mel jsem COBRU, ale promokla, viz nejaky ten prispevek vyse.

H.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 15, 2017 12:34 pm

Ta GPS a DSC urcite neni k zahozeni. Takze ICOM jen vyssi modely. Prestoze mam i rucni GPS, to ze mam dalsi ve vysilacce je super. A DSC vubec. Zmacknes tlacitko a odejde i poloha a to i presto, ze neumis jinak volat apod. Dobre, pokud se stane neco operatorovi a na lodi zustane treba nezkusena, jazykove nevybavena druha polovicka.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod stani119 » stř úno 15, 2017 1:14 pm

IMG_7039.JPG
Pro info co HX870E umí
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 15, 2017 1:18 pm

Sice je tam jako posledni, ale ta redukce na tuzkovky neni taky k zahozeni. Vyjme se baterka, vezme se redukce, do ktere se daji tuzkovky a zacvakne se to misto baterie. Vysilacka je zase vodotesna a vali na tuzkovky :-)

Kazy to ma dva.
- sroubovaci krytka na suchatko ma sroub tak, ze jej nekdo pri silnem zatoceni muze urvat. Coz uz se zanmemu, kteremu jsem vysilacku ukazoval stalo. Napsal jsem do servisu, ze bych koupil nahradni dil, dorazil mi zdarma z Anglie. Pry je to tak levne, ze nic nechteji. Dokonce ani za postu.

- pokud v male vzdalenosti mijim jinou lod se zapnutou vysilackou, v rucce zacne "chrastit". To snad ani neni vada. Proste SQL uz nezabere v tak male citlivosti tak silny signal. Musel bych jej zvysit, coz nedelam.
Naposledy upravil(a) err_ dne stř úno 15, 2017 1:24 pm, celkem upraveno 1 x.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod stani119 » stř úno 15, 2017 1:22 pm

Jj to je skvělý :clap:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 15, 2017 1:32 pm

Pokud chcete, muzu vam ji po dohode ukazat k "osahani". Pokud mi nebudete mackat DSC, neni problem. Uz jsem trem lidem odsud predvadecku v Praze udelal. Muzu privezt i satelitni telefon, pripadne satelitni terminal BGAN na rychly prenos dat - pouziva se napr. pri zpravodajstvi na prenos videa.

Do Prahy jezdim v zasade obden.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 15, 2017 1:35 pm

JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř úno 15, 2017 6:29 pm

err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 15, 2017 7:06 pm

No vida, tak vyhrala i v testu. Vysla nejlip v pomeru cena / pocet funkci :-) Me se vazne taky libi. A zminene usporadani tlacitek zalezi na vkusu a zvyku. Ja s tim nemam zadny problem.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř úno 15, 2017 7:41 pm

Beda píše:Ja ho mam, zkousel jsem to na kopci a na ten problem jsem nenarazil. Ted v Hodonine se zkouselo nekolik rucek, Baofeng take a chodil. Minule jsem ho po ceste do Hodonina pouzival z auta na prevadece po ceste a bez problemu. Mam ho na chate, tak to vyzkousim az tam pojedu.
Ja se s tim nesetkal, ale mozne to je. Je to stanice do kapsy u kosile.
Ja doma a na chate pouzivam FT-847

Antena na stezni jiste pomuze. Jestli jsi to zkousel skovany lodi, tak to muze byt ono. Lynx to zkousel z auta a nic. Tak jsme to zkusili i v Hodonine, z auta asi po 2 km nic, po vystupu z venku OK.
Na vlastni lod bych si urcite koupil pevnou stanici a antenu na stezen.

Bedo, nevím odkud jsi, ale kdybys nekdy jen na Sumavu ( Klatovy ) stav se. Kontakt jako HAM jiste najdes ( OK1MHK ) Predvedu ti v praxi, jak Baufňuk chípne. To že to někde maká je jen proto, že v okolí nic dalšího nesmaží a nezahlcuje to vstupní obvody. Nakonec jestli máš FT-847 a Bayfňuka tak si to vyzkoušej. Nalaď si na Bayfňuku nějakej převaděč s provozem a na FT-847 s nejmenším výkonem někde o pár MHz výše krátce zaklíčuj. Bajofňuk umře. A pak to udělej obráceně. Uvidíš sám ten rozdíl.To FTéčko stejně jako ty profi ručky v mpředchozích příspěvcích jsou takovému počínání odolné a nevadí jim provoz někde vedle. A protože si nemůžeš být jistý, jestli okolo něco dalšího není, je ten Bayfňuk nespolehlivý. Nakonec si přečti i zkušenosti jiných: http://ok1if.c-a-v.com/UV3R/Vse%20kolem%20UV3R.html cituji: " Bohužel např. na Ještědu neslyšíte vůbec nic. Pozor tedy na to. I výrobce zřejmě ví, proč píše, že TCVR je vhodný pro nenáročná místní spojení. Zkrátka ta cena 800 Kč již sama od sebe na něco upozorňuje. Nastavení skvelče je velice problematické. Připojíte-li k tomuto rádiu např. kvalitní anténu, pak se Vám zdá, jakoby to hrálo hůře než na ten malinkatý pendrek. " Takže ta základnová anténa na stěžni ve spojení s UV3R je úplně k ničemu.
Yachtmeni
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Yachtmeni » čtv úno 16, 2017 9:17 am

UV3R už se nějakých pár let nedělá, ne? Každopádně bylo to takové šidítko...
Jakub_Vaurien
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Jakub_Vaurien » čtv úno 16, 2017 9:42 am

Ahoj, měl bych dotaz jak je to s provozem výše zmíněných šidítek například v Chorvatsku spojení loď-partička na ostrově případně loď-loď když mám české papíry na lodní vysílačku. Je to vůbec legální a případně na jakým námořním kanále?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv úno 16, 2017 10:18 am

Zdravím přátelé,

příští týden odlétáme za mořem a teplem, budeme dvě lodě a tak v návaznosti na zde proběhnuvší diskuzi uděláme následující testy:

- dosah na moři ručka - ručka
- dosah na ručka - zabudovaná
- dosah na moři zabudovaná - zabudovaná

Testovací výkon 1W, 5W na ručkách.

K dispozici budou ručky ICOM M35 - 2x, ICOM M33 - 1x, Cobra - 1x. Jaké budou zabudované stanice na lodích to nevím, ale popíšu.

Napadá někoho ještě nějaký jiný test, který bych mohl provést? Podotýkám, že pouze na VHF kanálech, jakékoli zásahy, programování.... neumím a dělat nebudu.

Jinak k poznámce Jabub_Vaurien, nevím proč šidítek. Ruční VHF má své opodstatnění. Není to náhrada za hlavní stanici, ale praktická pomůcka ke komunikaci s marinou, člunem, vedlejší lodí .... V praxi to máme tak, že na hlavní zabudovaná je stále kanál 16 a na ruční stanici kanál dle potřeby. Při plavbě více lodí nebo regatě dohodnutý komunikační kanál, před vplutím do mariny odpovídající dané marině, ACI v Chorvatsku 17, jinde dle pilota. Když přijíždím do mariny, tak se před ní hlásím a čekám jejich pokynů na zaplutí. K tomu je ručka naprosto optimální.

Pokud na provoz loď - loď používáš odpovídající kanál, tak Ti k tomu stačí daná licence od ČTU či jiného úřadu (RYA, ...). Jestli je druhou lodí kánoe nebo parník, je v podstatě jedno (teda až na problematiku, zda můžeš mít na kánoi legálně VHF, ale to sem nepatří). Teoreticky bys neměl používat ručku na komunikaci loď - soukromá pevnina (kamarádi na nákupu), protože na pevnině VHF pásmo je vyhrazeno pro určitý provoz (maják, CoastGuard, marina....), ale

H.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv úno 16, 2017 10:27 am

Chystal jsem se na to, ale pokud byste si s tim uz hrali. Velmi mne zajima zabudovana stanice a dosah na nahradni antenu - resp. medeny kus dratu, nejlepe bez konektoru. Jen zapichnuty do vysupu vysilacky.

Je treba si precist manual, at neodpalite koncaky. Byva tam max. bezpecna doba provozu bez anteny. To ale spise pro pripad, ze ten drat tam nebude sedet, zhoupnutim lodi na vlne se povytahne apod. Jinak by mel funkci anteny obstarat ten drat v pohode.
Naposledy upravil(a) err_ dne čtv úno 16, 2017 10:28 am, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv úno 16, 2017 10:28 am

Ahoj, mám jen takovou drobnost:
Zajímalo by mě, je-li podstatný (nebo poznatelný) rozdíl mezi komunikací pomocí ručky, když komunikující sedí v kokpitu nebo stojí na palubě třeba u stěžně. Jde mi o rozdíl výšky antény. Nevím, jaké budete mít lodi, ale předpokládám, že při sezení v kokpitu to bude do metru a půl, na palubě dva a půl až tři metry.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 72

Příspěvekod Jardasu » čtv úno 16, 2017 10:39 am

JaOCZ píše:Zdravím přátelé,

příští týden odlétáme za mořem a teplem, budeme dvě lodě a tak v návaznosti na zde proběhnuvší diskuzi uděláme následující testy:

- dosah na moři ručka - ručka
- dosah na ručka - zabudovaná
- dosah na moři zabudovaná - zabudovaná

Testovací výkon 1W, 5W na ručkách.

H.

paráda, pokud se vám testování podaří, budou to velmi záslužné a zajímavé praktické poznatky.

Předem díky
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv úno 16, 2017 10:43 am

err_ píše:Chystal jsem se na to, ale pokud byste si s tim uz hrali. Velmi mne zajima zabudovana stanice a dosah na nahradni antenu - resp. medeny kus dratu, nejlepe bez konektoru. Jen zapichnuty do vysupu vysilacky.

Je treba si precist manual, at neodpalite koncaky. Byva tam max. bezpecna doba provozu bez anteny. To ale spise pro pripad, ze ten drat tam nebude sedet, zhoupnutim lodi na vlne se povytahne apod. Jinak by mel funkci anteny obstarat ten drat v pohode.

Do toho nepůjdu. Za a) je to cizí loď a nechci to zničit, za b) kauce jde z mé karty a nechci o ni přijít, za c) neumím to :)

H.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv úno 16, 2017 10:45 am

lynx píše:Ahoj, mám jen takovou drobnost:
Zajímalo by mě, je-li podstatný (nebo poznatelný) rozdíl mezi komunikací pomocí ručky, když komunikující sedí v kokpitu nebo stojí na palubě třeba u stěžně. Jde mi o rozdíl výšky antény. Nevím, jaké budete mít lodi, ale předpokládám, že při sezení v kokpitu to bude do metru a půl, na palubě dva a půl až tři metry.

Dva katamarány Lagoon 450

Kokpit (kormidlo) je až nahoře na střeše, odhadem takové 3-4 metry nad hladinou. Zkusíme různé variace.

H.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv úno 16, 2017 10:49 am

JaOCZ píše:Do toho nepůjdu. Za a) je to cizí loď a nechci to zničit, za b) kauce jde z mé karty a nechci o ni přijít, za c) neumím to :) H.

JJ, chapu. Vyzkousim to sam. AIS uz jsem takhle zkousel. To chodilo bez zasadniho rozdilu. A to na nem mam 3dBi antenu. nejspis to vykryvala protistrana.

Zkousel jsem to misto tzv. emergency anteny, ktera se prodava.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod RACEK » čtv úno 16, 2017 11:10 am

Mám ručku Humminbird VHF5, je snad už 15 let stará. Používám jí hlavně pro příjem počasí.

Příjem v HR, na 16 kanále slyším všude a všechno, co vysílá Split nebo Rijeka rádio. Počasí a navigační varování na ostatních kanálech slyším taky. Nonstop předpověď pro HR vysílanou v létě slyším na 80% území, asi ta nonstop předpověď se vysílá menším výkonem než vysílá Split rádio. Slyším i nonstop předpověď vysílanou Italy pro "Mare adriatico".

Problém jsou bouřky, ty to dost ruší.

Jestli ležím v kajutě, v kokpitu, šplhám po stěžni, nebo běžím na kopec na břehu, nemá na příjem žádný vliv.

Jestli bych měl lepší příjem s externí anténou na stěžni to nevím, tu nemám.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 72

Příspěvekod Jardasu » čtv úno 16, 2017 2:52 pm

No tak to je sakra rozdíl proti mému Baofku.
Letos chceme jet do Stockholmu, tak to asi nevyužiji, ale prosím, mohl bys napsal - víš-li to - na kterých kanálech a kdy jsi ty předpovědi poslouchal? Já jsem zkoušel všechny možné, na netu a v literatuře uváděné časy a kanály, a velké nic.

Zpět na