Sverige trailersailer trip

Nejezdí přece všichni na Jadran ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 109
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 10, 2011 6:41 pm

Dnes, vzhledem k destive predpovedi, jen kratky kousek jiznim smerem. Upluto necelych 16 mil z vetsi casti na motor. Dest nastesti prisel az ted k veceru.
Zato voda po desti zatim nejlepsi co byla.
Zakotvili jsme v bajecne lagune mezi dvema ostrovy a stojime u ostrova Stora Jolpan na pozici N59st28.62 E018s28.62
Skoda ze neni jak poslat foto, doplnim posleze.
Dnes jsme definitivne opustili posadku s/y Eternity a dal plujeme sami. Standu snad jeste potkame koncem tydne ve Stockholmu. Byl to skvele seznameni se zdejsimi vodami. Diky Stando za vse a zase nekdy priste.

Obrázek
Obrázek
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv srp 11, 2011 9:54 pm

Dnes se "darilo". Den "blbec".
V noci silne prselo a stocil se vitr. Prid byla uvazana v ocelovych okach zatlucenych do skaly a zad zde klaicky na kotve. Nekolikrat jsem msel povolit prid a pritahnout ke kotve. Rano totez az se stalo ze nebylo co pritahnout,kotva se uvolnila. Asi vecer malo vypusteno lana, nebo dno nic moc. Vytahli jsme jen bahno.
Mohli jsme prekotvit, nebo rovnou vyplout.
Radejo jsme vypluli a to bez dukladne pripravy byla chyba.
Vitr silil. Pouze s kosatkou byla rychlost 4-5 uzlu, V poryvech 5,5 a to to jsem nechal motor ve vode a tahli jsme jeste gumak v kterem byla voda.
Zvolili jsme jiz jednou navstivenou zatoku na ostrove Bocko (Store). Pripluli jdme sice spravne, ale z druhe strany ostrova. To by tak jeste nevadilo.I vetsi plachetnice zde kotvili. Ale me jsem predem pecliveji zkontrolovat zadanou polohu v GPS. Vcetne desetin setin minutl! Nepustili bychom se do tzk neskutecneho labyrintu kanalu a lagun. Bohuzel musim konstatovat ze Garmin, doposud bez jedine vyhrady, me tezce sklamal. Mapa v teto oblasti je " sibnuta" o nekolik metru. Sice ukazuje vse, ale kousej vedle :-(
A tak se stalo ze jsme najeli na melcinu, skrtli jsme si ploutvi a kormidlem o nejake sutry....
Nastesti pomalu a po okamzite vzad. I tak to byl hodne neprijemny pocit.
A pri vyplouvani pak dal jeste jednou...brrrr
Stalo se tak na pozici 59st22'58.2" a 018st55'10.3" kdy podle GPS mohlo byt pekazce min. 20 metru. Zkusim pozdeji doplnit screen z GPS.
Misto pro schovani je to jinak vynikajici.
Kdybych tam nevidel velke plachetnice, nikdy bych se tam nevidal.
Videl to jeden domorodec a priplul se zeptat zda je vse OK z taky nam rekl ze musi tamtudy co nejvice vlevo,tesne kolem skal.Nas vsak z nepresnout Gps uz presla chut a jen na oci to bylo za dane situace riziko.
Radeji jsme ostrov obepluli, tentokrat presne na misto.
Vybrana zatoka se nam zdala trochu navetrna.Radeji jsme prepluli na protejsi ostrov Lokaon.Opet lehce adrenalin, kdy plou nelze kvuli melcinam primo.Podle Gps jsme byli jiz na brehu, ale tentokrat jsme s nenechali vyvest z miry a spravne trasy.Za nami plujici svedska lod ani nezpomalila.Je videt ze mistni to dobre znaji.
obre jsme zakotvili v zatoce Sydvastra viken na pozici N59st23.83' E018st57.039'.

Obrázek

Je tu tak pekne klid, ze zustaneme i dalsi den.
Skontroloval jsem kormidlo a misto skrabanc co jsem jiz znal ani tuk.Zda ma ploutev nejaky sram se podivam az zitra.dobre to to dopadlo...tuk tuk.
Ps pro teplomilne.Leto prave skoncilo (je treba jezdit trochu drive),listi uz zacalo padat a po zapadu Slunce teplota rychle pada. v 8 bylo 13.5 a ted je 11.5.
ps2 cte to nekdo, nebo si tu jen delam poznamky misto v LD...?
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv srp 11, 2011 10:12 pm

Jasne, ze to tu nekdo cte. Já rozhodně :) a myslím, že i spousta dalších. Je to bezva cesta a pořád uvažuju, jestli by to dala i Ochechule...
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » čtv srp 11, 2011 10:13 pm

Ahoj Libore,
neboj, určitě to tu pár lidí sleduje. Když si to tady čtu, tak se mě vybavuje moje loňská plavba. V podstatě máš stejné dojmy jako já, včetně těch šutrů, já teda žádnej netrefil, ale vzdal sem to po 2 dnech a plul jen těma vytyčenýma trasama, i když sem tak určitě minul spoustu hezkých míst. Tak přeju aspoň stopu vody pod kýlem a hezký zbytek dovolené
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » čtv srp 11, 2011 10:35 pm

To víš že čteme (a tiše závidíme).Pokud Ti to vyjde,nezapomeň ve Stokholmu na Vassu.Stojí to za to.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pát srp 12, 2011 12:16 am

Nielenže čítame, ale sa aj tešíme na ďalšiu správu a na fotky keď prídeš. Ahoj.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

čítame...

Příspěvekod Milos » pát srp 12, 2011 12:48 am

Čítame, závidíme a držíme palce! A tá Vassa je fakt fasa, rátaj na to aspoň 3-4 hodinky.
Bacha na predplatenie parkingu na "hodinkách" ak by si tam bol autom, ja som nepredvídavo a symbolicky predplatil iba hoďku ... a po poldni som našiel lístok s fesst massnou pokutou za stieračom - neboli sme ešte únijní, tak som tú pálku ignoroval, he he - dnes by sa to už nemuselo prepiecť.

Šťastnú plavbu aj cestu.
kedar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod kedar » pát srp 12, 2011 5:35 am

Ahoj Libore,
Čtu dychtivě a těším se na fotky. Super zážitky. Radek
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod mirus » pát srp 12, 2011 7:58 am

čte to každý koho tato oblast zajímá a určitě i další ,kteří se nevyjadřují.Na počítadle máš už skoro 5 tisíc ,to je málo?už se těším na fotky ,budou?FM
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pát srp 12, 2011 8:33 am

Ahoj Libore
Sledujeme každý tvůj pohyb, jen piš dál. Klidnou plavbu přejí Plzeňáci.
Petr
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát srp 12, 2011 9:38 am

Ahoj Libore,
jasně, že to čteme. A říkáme si, že jsi další, koho sever chytil. :-)
Ale s obdivným potleskem chceme počkat až na plnohodnotnou (rozumněj podrobnou) reportáž po návratu. :D
Šťastnou plavbu!

Lynx
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát srp 12, 2011 10:11 pm

Tomu jsem se prave tim ze kazdy den napisu patricnou cast vyhnout....
Dohromady to snad vyda za reportaz,nebo ne?
Radeji bych treba promitl fotkv a neco k nim rekl.....

Dnes jsme se trochu posunuli ke Stockholmu, aby toho posledni den nebylo moc.Pro naplanovani kotviste pouzivam knizku pujcenou od Pavla - Skargaardshamnar., vydanou Svenska Kryssarklubben.. Neco jako jednodussi osmicky, ale dobre.
Vybral jsem cca 13 mil vzdalene kotviste na o. Vasterholmen, pozice N59st24'35" E018st39'57".

Obrázek
Obrázek

Cela oblast je prirodni rezervace.Jeden ostrov vedle druheho.Na kazdem ostrove nekolik kotvist, suche zachody, nadoby na separovany odpad.A na nekterych dale taboriste, pitna voda, na jednom dokonce i sauna.
Na ceduli co se smi a nesmi me zaualo, ze taborit a kotvit na jednom miste je dovolen 48 hodin. Ale cela oblast by vydala na tyden i vice...Pravda ty nej mista jsou docela slusne obsazena.

Zitra jeste jedno kotviste a pak uz asi Stockholm a jeho pamatky.

Mam tu jednu reklamaci pozice.
Podle jmenovane knihy se to jmenuje Stora Jolpan.Hned pod Idholmen.
Pozici v deniku jako 59st28,625' a E018st48,654'.Mozna chybka v zapisu. Zitra overim v GPS.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » sob srp 13, 2011 1:06 pm

Libor píše:A tak se stalo ze jsme najeli na melcinu, skrtli jsme si ploutvi a kormidlem o nejake sutry....
Nastesti pomalu a po okamzite vzad. I tak to byl hodne neprijemny pocit.
A pri vyplouvani pak dal jeste jednou...brrrr

Možná to příliš zlehčuju, ale kdo se neseznámil s kvalitou švédské žuly zblízka, jako by ani v šérách nebyl.
Tož vítej do klubu a doufám, že Ami to přežila v plné kráse...
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob srp 13, 2011 7:30 pm

V jakem klubu?:-)
Prezila, vcera jsem kontroloval ploutev a nenasel jsem ani sram...ale sranda to nebyla...

Prpojeni je tu spatne tak jen kratce.

Dnes dopoledne koupacka...a v poledne jsme vyrazili. Nejprve bocacek a pak zbytek na motyla rychlosti cca 4 uzle az sem na Kalvholmen , celkem 10,7 mil. Poloha N59st25,92' N018st25,69' (naproti je Lilla Betson).

Obrázek
Obrázek

Je videt ze Stockholm je uz blizko a je vikend. Takovy provoz jsme dlouho nevideli....
Zejmena je treba davat pozor na mistni linku..docela rychla a dela docela vlny.Navstevuje temer kazdy ostrov jako vcela kvety a malem lidem ani nestavi - jen se opre pridi o molo, podrzi to bez uvazovani na motorech, lidi naskacou a uz to toci dal. Cele to netrva ani 2 minuty...To se mihne kolem vas nekolikrat do hodiny. K tomu dalsi ruzne lode a jeste jeden tanker z Gibu a o zabavu v plavebni drze je postarano... :-)

Zatim napluto 215 mil, 155 z toho na plachtach....Zbyva nam nejachych cca 14 mil. Bude to tak druha nejdelsi plavba s Ami.

To Jarda - v serach bys to s Ochechuli na 100% dal.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » ned srp 14, 2011 12:42 pm

Libor píše:V jakem klubu?:-)
Prezila, vcera jsem kontroloval ploutev a nenasel jsem ani sram...ale sranda to nebyla...

V klubu těch, co si ohmatali švédskou žulu kýlem. A jasně, mě to u půjčené lodi tak nebolelo,
ale taky to nebylo nic příjemnýho. Viz poslední příspěvek modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2990

Rád jsem si při tvých zprávách na archipelago zavzpomínal.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned srp 14, 2011 8:54 pm

Pekne ti dekuju.:-)Ale zula je pekny material...

Tak jsme zpatky ve Stockholmu, na miste z ktereho jsme pred 14 dny vyplouvali -Wasahamnen N59st19,60'E018st05,59'.
Obrázek
Obrázek
Dnes jsme vyrazili trochu drive (7:30), chtelii jsme byt dopoledne ve meste a jit do narodniho muzea se podivat na rudolfinske sbirky, co svedi odvezli kdysi z Prahy. Je to pekne.....
I stare mesto stoji za shlednuti....

Dnesni trasa byla kolem Vaxholmu navigacne zajimava. S vetrem z boku nebo v zadech (az na maly kousek kolem pevnosti) se nam darilo drzet prumer skoro 5 uzlu. Necelych 16 mil nam trvalo 3,5 hodiny. Maximem bylo 7,7 uzlu.

Zitra rano je na poradu dne Wasamuzeum, nez zacnou nekolika hodinove fronty pred pokladnou. Pak jeste nejaka pamatka a k veceru sbalit lod, preplout do mariny kde je slip, nalozit a vyrazit do Trelleborgu na trajekt. Ve stredu jsme doma.
A to je cele.

Svedsko v nas zanechalo jen ty nejlepsi dojmy a radi se sem budeme vracet.
Velkou zasluhu na tom ma Standa. Jemu patri velke diky.
Pomohl mi se slipem, ukazal nam ty nejhezci mista v okoli... a vubec nas naucil se zde na vode pohybovat.Diky.
Naposledy upravil(a) Libor dne stř říj 26, 2011 11:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř říj 26, 2011 11:17 pm

Dlužím tady nějaké doplňující informace......
Reportáž je rozepsaná, ale vzhledem k délce to asi rozdělím na 2-3 části.
Jako první dávám do placu fotky, některé potřebuji i pro reportáž (později sestříhám také krátké video). Komentáře k některým fotkám pak udělám v textu, případně přímo v galerii.
modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=317
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » pát říj 28, 2011 9:37 am

Velmi pekne fotky. Musel to byt uzasny zazitok. Uz teraz sa tesim na reportaz.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát říj 28, 2011 6:19 pm

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pát říj 28, 2011 10:32 pm

Libore, super to popisuješ, teším sa na pokračovanie. Som hriešny človek, závidel som ti keď si sa na plavbu chystal, aj keď si na nej bol a závidím ti aj teraz.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát říj 28, 2011 11:22 pm

Taky jsem hrisnej clovek a jsem tomu rad. Nemam nejak moc tendenci Liborovi zavidet. Zatimco zacinam planovat podobnou pitomost, strasne rad si tu reportaz pozorne doctu az do konce!
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod indianajones » sob říj 29, 2011 6:27 pm

Velmi dobre sa to cita. Uz aby to bolo cele. Dakujeme. :good:
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned říj 30, 2011 10:33 pm

No málem mi to uteklo - vynikající čtení! Jsi odvaz - s tím vlekem. Musíme do toho s Ochechulí taky praštit...
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » úte lis 01, 2011 8:39 pm

Zasílám jednu vzpomínkovou z dnešního dne. Úplně modrá obloha a +15°C. Po těch mrazivých dnech to bylo příjemné až letní počasí.

Cat...

P.S. V dálce by měli jít vidět Ålandy.

[img][img]http://img404.imageshack.us/img404/4958/image0312.th.jpg[/img] Uploaded with ImageShack.us[/img]
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř lis 02, 2011 8:41 am

Hele catamarane neprovokuj... ;) A nebo jo, čím víc tím líp.
Vaše příspěvky mě přiměly napsat krátké pokračování ještě předtím než odjedu....
Máte to tady http://web.jachting.info/paper/show/sve ... 2011-2cast
Víc zatím nestíhám..
Naposledy upravil(a) Libor dne pát lis 04, 2011 10:04 am, celkem upraveno 1 x.

Zpět na