Mazury 2017

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Re: Mazury 2017

Příspěvekod michalmi1 » úte srp 29, 2017 8:10 pm

Ahoj, dat jsem na čtení tisku, počasí atd spotřeboval necelý GB - ale netelefonoval jsem, natož videohovory :-)
Byli jsme na Mazurách na konci června s manželkou a psem - ovládání lodi i pokládání a stavění stěžně v pohodě. Jak zde uvedli kolegové - chce to vyzkoušet předem bez stresu.
Chtěli jsme se také podívat na Vlčí hnízdo, ale vláček z Wegorzewa jezdil až o prázdninách - nevím, zda ještě v září pojede. Až později jsme se dočetli, že je možné přes jezero Dobskie doplachtit (motor je zde zakázaný) do vesnice Doba, a půjčit si kola - k doupěti je to asi 15 km. Vlastní zkušenost ale nemáme.
Přeji krásnou dovču - určitě si to užijete.
Michal
foxik
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod foxik » čtv zář 14, 2017 11:48 am

Ahoj,zdravime z Mazurskych jezer.Po rocnich pripravach a planovani jsme s manzelkou vyrazili na prvni mazurskou plavbu v patek 8.zari v 19.00 z Kutne Hory smer Gyzicko,kde jsme meli zamluvenou lod Antila 24.Cesta az za Warsavu v pohode a po peknych silnicich,ale potom klickovani okolo nove se stavici dalnice,ktera se na navigaci jevi jako postavena a na satelitnich snimcich na ni do konce jezdi auta,ale opak je pravdou.Takze jsme konec cesty trochu protrpeli,ale po obede jsme jiz parkovali v pristavu COS v Gyzicku.Lod jiz byla pripravena k plavbe,za chvili prisel majitel a zacalo predavani.Seznamil nas s obsluhou motoru,sklapeni stezne,ovladani plachet,sepsali jsme potrebne papirnictvi a lod byla nase.Prenosili jsme veci z auta,zajeli do mesta nakoupit zasoby s tim,ze dnes si jeste odpocineme a vyrazime v nedeli rano.To nas privitalo modrou oblohou a lehkym vetrikem.Na motor jsme pomalu vybublali z pristavu,vytahli plachty a zamirili na sever po jezere Kisajno.Za nim nasledovalo jezero Dargin,kde jsme jezdili cele odpolene a k veceru zakotvili na plazi oznacene OZPM.Lod jsme zajistili a dali si dobrou veceri.Za chvili se objevil majitel plaze,ze jestli budeme pres noc,plati se 25zlatek,ale kdyz videl ceskou vlajku,nechal nas za 20.Noc probehla v klidu,preslo par prehanek,ale nic velkeho.Rano jsme smerovali pres jezero Dargin k mostu pred j. Mamry,ale tesne pred mostem nas zastihla velice silna prehanka,to uz jsme meli plachty dole a chystali se polozit stezen.Viditelnost se rapidne snizila,tak jsme nechteli nic riskovat,hupli jsme do nejblizsiho rakosi,hodili kotvu dopredu a dozadu a dve hodiny cekali,nez to prejde.Pote jsme jiz v klidu vycouvali na volnou vodu,sklopili stezen,podjeli most a vstoupili na Mamry.Na nem jsme uhnuli doprava,objeli tri velike melciny a uzkym pruplavem pokracovali do j.Swiacajty.Objeli jsme ho po jeho obvodu az za ostrov Kocia a zamirily po portu Ohnivy ptak,kde jsme chteli prenocovat.Tesne pred ptakem na prave strane na nas vykouklo opustene rybarske molo,tak jsme tam celkem bez problemu bocne zakotvili.Molo nahle nebylo jiz tak opustene,prisel majitel,chtel opet dvacet zlatek, ja jsem ukazel na ceskou vlajku a nabidl plzen v plechovkach.Jeho hlasite OK mi davalo na srozumenou,ze obchod je uzavren a za tri plechovky plzne mame kde kotvit.Bohuzel se velmi zkazilo pocasi,vecerni dest presel ve velmi vydatny nocni lijak,ktery nepolevil ani v prubehu dne,takze jsme cele utery stravili privazani u mola.Streda nas privitala slunecnym,ale velmi vetrnym pocasim.Vitr foukal kolem 7m a v narazech i 10.Majitel se s nami prisel rozloucit,za dalsi noc nic nechtel a popral nam stopu vody pod kylem.Vyjeli jsme na vodu,nabrali vitr do plachet a smerovali zpatky pres Swiecajty do prulivu na j.Mamry.Dnesni den jsme chteli dojet do Wegorzeva,abychom dobili baterky a spachali nejakou hygienu.Vjezd do kanalu je velmi dobre schovany,tak jsme ho trefili az na podruhe.Kdyz jsme dojeli do Trygortu,videli jsme ,ze jsme o zaliv vedle.Mezitim vitr zesilil natolik,ze jsme zbalili kosatku a hlavatku refli o jeden stupen.I tak se lod silne naklanela a jeste vice houpala.Vlny byly urcite pres metr a videl jsem,ze zena na tom neni psychicky nejlepe,ale drzela se statecne.Urcite v duchu litovala,do ceho to se mnou sla.To jsme jiz byli tesne pred kanalem,takze plachta dolu a pomalu smer Wegorsevo.V kanale uplna pohadka,hladina jak zrcadlo,zena trochu pookrala,takze jsme na motorek pomalu dobublali do mesta a kotvime v Eko Marine.Zakotvili jsme bokem primo pred budovou,skocili za bocmanem se nahlasit,zaplatili poplatky a sli se projit do mesta.Dokoupili jsme potrebne zasoby,udelali dobrou veceri,prosli se po pristavu a v klidu prenocovali.Ted je ctvrtek dopoledne,chystame se na obed a ja pisu a pisu.Nevim jestli dnes odplujeme,protoze to stale silne pofukuje,mozna az odpolene.chceme pokracovat na Mamerki.Toje zatim vse z Mazur.Jirka a Ladka z Kutne Hory
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » čtv zář 14, 2017 5:01 pm

Hezká zpráva, díky.
Na Mazury už je asi přece jen dost pozdě.

Škoda, že ten sever má tak krátkou sezónu.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 24

Příspěvekod MaM32 » čtv zář 14, 2017 10:19 pm

Hezké a až se v pořádku vrátíte i nějaké foto prosím :-)
foxik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod foxik » pon zář 18, 2017 1:37 pm

Ahoj z Mazurskych jezer,tak tady mame dalsi pokracovani nasi prvni vypravy na Mazury.V marine ve Wegorzeve jsme museli bohuzel stravit tri noci,protoze pocasi a hlavne velky vitr nas nepustili zpatky na jezero.Dvakrat jsme se pokusili vyjet na vodu,v kanale to vypadalo priznive,vitr kolem 5-6metru,ale jak vjeli na jezero,tak 10-12metru,v narazech i 15,jeli jsme bez plachet primo proto vetru,motor mercury 4hp na plny knedlik,ale byl to marny boj.Takze po sto metrech otocka a zpatky do pristavu,to same se opakovalo i v patek,v obou pripadech blikaly majaky,sice ne naplno,ale blikaly,tak jsme nechteli riskovat pri nasich prakticky nulovych zkusenostech a podvakrat jsme pokorne ustoupili.V sobotu se pocasi konecne umoudrilo,opatrne jsme vykoukli na jezero,vitr kolem peti metru,slunicko svitilo,plachty nahoru a uz to frcelo.Chteli jsme prejet na Mamerki a podivat se do kanalu a na bunkry,ale na dalsi den hlasili opet spatne pocasi,tak jsme az do vecera jachtili.Vecer jsme zakotvili v portu Sztynort.Vecere,hygiena a spanek.V noci opet prselo,rano zatazene,ale bez deste a take bez vetru.Na motor jsme dojeli az do Gyzicka,projeli kolem naseho domovskeho pristavu,pockali na otevreni otocneho mostu a vjeli na j.Niegocin.Stale na motor jsme pokracovali na jih,minuli jsme Bogaczevo a zakotvili v prirode tesne pred mostem do j.Jagodne.Dnes je pondeli,celou noc vydatne prselo a dest pokracuje stale,majaky blikaji jako o zivot,na vode je prakticky mrtvo,takze dalsi noc asi bude opet zde.Zitra by to se melo zlepsovat,tak asi popojedeme kousek dolu.Jsme tady devaty den,z toho sedm dni proprselo a teplota neprekrocila 17 stupni a rano byvalo i kolem deviti.Takze letosni dovolena bude asi studeny odchov.Zatim ze studenych Mazur Ladka a jirka z Kutne hory.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » pon zář 18, 2017 2:45 pm

Foxíku, díky za zážitky.
Nevím, jestli si to uvědomujete, ale díky těm podmínkám nejspíše právě probíhá dosti intenzivní marinizace tvé ženy ;)
Přeju vám úspěch :good:
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » pon zář 18, 2017 3:32 pm

Omen píše:Foxíku, díky za zážitky.
Nevím, jestli si to uvědomujete, ale díky těm podmínkám nejspíše právě probíhá dosti intenzivní marinizace tvé ženy ;)
Přeju vám úspěch :good:

aneb - co tě nezabije, to tě posílí...

Také přeji úspěšné završení podzimní plavby a to, aby marinizace přinesla ne zklamání, ale chuť objevovat další neznámé končiny.
foxik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod foxik » úte zář 26, 2017 9:10 pm

Ahoj Mazuraci,tak je tady zaverecna zprava z nasi prvni mazurske plavby.Pocasi bohuzel opet nezklamalo,takze jsme kotvili az do utery vedle taboriste Bila,kousek pred mostem do j.Jagodneho.V utery pred obedem konecne prestaly blikat majaky,tak jsme vycouvali z taboriste na vodu,na motor jsme dojeli k mostu a pohledem do j.Jagodneho jsme se rozloucili s cestou na jih.Bylo sice relativne pekne,ale na dalsi dny se to melo opet zhorsovat a my jsme nechteli riskovat,ze zustaneme nekde na jihu zasekli v pristavu.Vyrazili jsme zpatky na Niegocin,vitr val velice prijemne,tak jsme jachtili skoro do sesti vecer,pote jsme profrnkli kanalem pres Gizicko a kousek za mestem zakotvili v prirode.Byl nadherny vecer,krasny zapad slunce,vínko na stole,takze asi nejlepsi den na Mazurach.To jsem netusil,ze tato romantika brzo skonci.Kolem pulnoci jsem zaslechl podivny zvuk,ktery se velmi podobal strelbe ze samopalu,popripade jinych pěchotnich zbrani.Na dotaz me probuzene zeny,co to bylo,jsem asi dost presvedcive odvetil,ze patrne polska mladez strili petardy,protoze zena opet upadla do spravedliveho a obcas hlasiteho spanku.Strelba se opakovale jeste nekolikrat,ale nepriblizovala se,tak jsem i ja na chvili zabral.Rano jsem podnikl maly pruzkum a zjistil jsem,ze jsme kousek od vojenske strelnice, coz potvrdily i satelitni snimky Gyzicka.V klidu jsme posnidali a vyjeli na vodu.Byli jsme rozhodnuti jezdit na dohled pristavu,protoze se opet blizil dest.S prvnimi kapkami jsme zamirili do pristavu a zakotvili.Zena spravne vytusila,ze to byla nase posledni plavba a ladnym skokem opustila lod.Na brehu se ke me otocila,zvedla ruce k destive obloze a pronesla pevnym hlasem: Tak sem uz s tebou nikdy nepojedu.Slovo" nikdy" bohuzel nekolikrat vyhruzne zopakovala.Se kripenim zubu jsem to presel taktickym mlcenim,protoze i ja mel trochu jine predstavy.Ale cas vsechno spravi a verim,ze se sem jeste vratime.Na ctvrtek opet pekne prselo a nemelo se to zlepsovat,tak jsme zavolali majiteli,jestli muzeme skoncit o den drive.Nebyl s tim zadny problem,v patek rano jsme lod predali a tim ukoncili nasi mazurskou anabazi.Takze zaverecne hodnoceni:ze trinacti dni deset destivych a zamracenych,dva polojasne a jeden naprosto luxusni.Cekal jsem od Mazur trochu vice,ale na druhou stranu jsme ziskali nejake zkusenosti ,poznali jiny kraj a lidi.Preckali jsme vse ve zdravi a ze trochu prselo....Ted uz se tomu se zenou smejeme .Verim,ze za par let budu psat o Mazurach dalsi zazitky.Jirka a Ladka z Kutne Hory
Přílohy
20170910_162207.jpg
PH000690.jpg
IMG_20170915_114209_1.jpg
IMG_20170910_105056.jpg
20170909_152719.jpg
PH000869.jpg
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod jiskrabk » stř zář 27, 2017 2:59 pm

škoda, že vám to počasí vyšlo tak špatně... Na těch pár fotkách to ale vypadá docela pozitivně.
Tak snad to příště vyjde o to lépe. Já si druhou plavbu rozhodně užil mnohem víc a víc bez problémů než tu první.
Už to máme na příští rok zamluvené - jedeme od 23.6.
Jirka
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pát zář 29, 2017 8:25 am

Ahoj Jirko,
pro mne a mojí partu se Mazury staly srdeční záležitostí. Příští rok už máme taky rezervovaný a to jedem sedmým rokem za sebou. Jezdíme vždy v červnu a vždy (zatím) počasí vyšlo parádní. Taky jsme zmokli, ale pluli jsme denně, kromě dne, který byl vyhlášen odpočinkovým, jsme zůstali celý den ve městě.
Na Tvé poslední fotce jsem si všiml pověšeného prádla na rélingu a to za plavby přináší špatný vítr. :D
Přeji Ti, aby Tvé další zážitky byly jen dobré a rád si sem vracel.

Na viděnou na Mazurách, Jirka

Zpět na