VMP průkaz (M,S, M20, S20) pro Mazury

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

kubakostal21
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

VMP průkaz (M,S, M20, S20) pro Mazury

Příspěvekod kubakostal21 » pát dub 21, 2017 10:36 am

Zdravím, potřeboval bych radu. Mám průkaz VMP ale jen S20 a M20.

Jak se na tyto průkazy dívají na mazurech??? platím tam taktéž toto omezení, nebo jen u některých charterovek, nebo vidí průkaz a půjčili by snad i ženu s dcerou???????? chtěl bych si vypůjčit TES32 Dreamer u sailor.pl, potřeboval jsem průkaz udělat na rychlo, protože odjíždíme 3. května a stihl jsem pouze S20 a M20 což mně dost štve, že je to takto omezeno.....

Díky za info.....
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Re: VMP průkaz (M,S, M20, S20) pro Mazury

Příspěvekod pawlik » pát dub 21, 2017 10:41 am

Ofoť průkaz, pošli jim kopii a zeptej se přímo jich.
Adamino
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Adamino » pát dub 21, 2017 10:46 am

Tak zrovna od Sailora jsem bral loď před 2 lety a průkaz vidět chtěl, ale mám s80, takže to bylo v klidu. Ale zrovna Sailor má i spoustu menších "bezpapírových" lodí. Teď už dva roky beru zrovna TES32 od topiko.pl a tam průkaz ani nechtěl vidět, ale to bude spíš tím, že to je kámošův švagr...
kubakostal21
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod kubakostal21 » pát dub 21, 2017 10:58 am

škoda, že to takhle omezili... dnes pokud vím jde pouze udělat S20 nebo M20 a pak neomezeně.....
Adamino
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Adamino » pát dub 21, 2017 11:09 am

No jasně teď už ho mám neomezený... Ale jak říká pawlik, ofoť a třeba to projde... Poláci jsou kšeftmani, ale pak bacha na policajty. Přímo na vodě už mě kontrolovali 2x a průkaz chtěli vždycky, stejně jako fouknout do trubičky :x .
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » pát dub 21, 2017 11:35 am

Jen tak čistě teoreticky jak to chápu já... jedna věc je, co a jak ti potvrdí pronajímatel, který ti loď může půjčit. Ale co nastane v případě nehody? Nebude pojišťovnu více zajímat při vyplácení pojistného to, že máš opravdu dle zákona legitimní oprávnění loď řídit, před tím co jste si emailem odplácli s místním pšonkem? Chci tím říct ano potvrdit u půjčovny, že mi loď půjčí zasláním průkazu, ale raději bych znal místní legislativu a měl oprávnění danou loď řídit.
Něco podobného se probíralo ohledně chorvatského průkazu a to, že vám na něj sice půjčí loď všude po světě. Ve hvězdách je ale to jak se pak zachová pojišťovna, když zjistí, že váš chorvatský průkaz vás z právního hlediska (tedy toho jediného co zajímá pojišťovnu) neopravňuje řídit pronajatou loď na Baltu.
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Lubos01 » ned pro 02, 2018 12:37 am

No dobře, a zdá tady někdo polskou legislativu?
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon pro 03, 2018 6:37 am

Ahoj zde je citace části zákona, O limitu plochy plachet tam nic není. Jediný limit je délka plachetnice 7,5 m a výkon motoru 10kW, pak musíš mít papíry.
Uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych.
Osoby nie posiadające uprawnień żeglarskich mogą prowadzić samodzielnie jachty żaglowe o długości całkowitej nie przekraczającej 7,5 metrów oraz łodzie motorowe o mocy silnika nie przekraczającej 10 kW (około 13 KM) (podstawa prawna: Dz.U. z 2007r. nr 171 poz 1208)
Osoby pragnące pływać większymi jednostkami lub o większej mocy silnika (np. skuter wodny), wg polskich przepisów powinny posiadać stosowne uprawnienia potwierdzone odpowiednim patentem nadanym przez Polski Związek Żeglarski (PZŻ) lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW).
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Lubos01 » pon pro 03, 2018 8:07 pm

A platí tedy, že pokud loď nepodléhá registraci u nás, lze s ní volně plout i v Polsku nebo jsou tam nějaká další omezení? Když přehlédnu Rozkoš, tak to mám na polská jezera Nysa a Otmuchów mnohem blíž, než kamkoliv k nám.
err_
bez hodnocení
Reputace: 154

Příspěvekod err_ » pon pro 03, 2018 8:20 pm

Kazda zeme ma svoje predpisy a pravidla. Je nutno si predpisy dane zeme nastudovat. Totez plati o povinne vybave na lodi, minimalnim poctu posadky apod.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Andrejjeep » pon pro 03, 2018 8:22 pm

Čo mám info tak plachetnica musí mať oplachtenie do 10m2 ináč by si mal mať nejaké papiere. Rovnako je to aj v Maďarsku tam bez registrácie do 10m2 oplachtenia potom registrované plavidlo.
Veľa poľských plánov plachetníc má verziu z 10m2 ale aj z 15m2 oplachtenia.

A.
Lubos01
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Lubos01 » pon pro 03, 2018 8:57 pm

To já mám historicky také takové nějaké tušení, ale v současné polské legislativě jsem třeba to omezení plochy plachet nikde nenašel. Pravda, polsky teda moc neumím...

Když vyjdeme z tohodle předpisu, který byl letos novelizován:

USTAWA z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m1)

odkaz třeba zde: https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.201 ... -24-m.html

tak tam pro jachty a lodě pro amatérský rybolov platí jen omezení délky na 7,5 m a výkon motoru 15 kw…

Art. 3. [Obowiązek rejestracji]

1. Obowiązkowi rejestracji podlega:
1) jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości co najmniej 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15 kW,

2) jednostka pływająca używana do połowów rybackich,

3) jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– o ile nie posiada innej niż polska przynależności.

2. Obowiązkowi rejestracji, o którym mowa w ust. 1, nie podlega:

1) jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa;

2) jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;

3) deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.

3. Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela.
Radek20
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Radek20 » sob dub 13, 2019 8:31 pm

Ohledně legislativy mají Poláci už dlouhou řadu let omezení na délku plachetnice. tzn. do citovaných 7,5 metrů délky nemusí být papíry.
Podle vlastních zkušeností ale stejně papíry vyžadují kvůli pojištění.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 31

Příspěvekod geus » ned dub 14, 2019 12:43 pm

Tak snad pokud papiry mit do 7,5 metr mit nemusim tak je po me nemohou chtit. A pojisteni je vec jina na to mi staci ockovaci prukaz.
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » ned dub 14, 2019 7:43 pm

geus píše:Tak snad pokud papiry mit do 7,5 metr mit nemusim tak je po me nemohou chtit. A pojisteni je vec jina na to mi staci ockovaci prukaz.

Je to jejich loď, sami si rozhodnou komu loď půjčí....
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Michal123 » ned dub 14, 2019 7:49 pm

Bez jakichkolwiek uprawnień można w Polsce prowadzić:

jachty żaglowe o długości kadłuba poniżej 7,5m;
jachty motorowe o mocy silnika poniżej 10kW oraz jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.(Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej z późniejszymi zmianami).

No vzhledem k provozu je lepší mít na Mazurách papíry a především zkušenosti s takovým blázincem. Vlevo trajekt, vpravo druhý naštvaný ještě více, protože v tom úzkém místě křižuje tak 40 lodí (kdo by na ten kousek startoval motor že) a občas kolem proletí skůtr nebo jiný žrout benzínu... :rofl:
Dědek2
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Dědek2 » pon dub 15, 2019 6:18 am

Jezdím skoro každý rok a není to tak strašný jak se tady uvádí, ale jako všude (tedy i u nás v česku) se vždy nějaký cvok najde.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte dub 16, 2019 10:03 am

Michal123 píše: Vlevo trajekt, vpravo druhý naštvaný ještě více, protože v tom úzkém místě křižuje tak 40 lodí (kdo by na ten kousek startoval motor že) a občas kolem proletí skůtr nebo jiný žrout benzínu... :rofl:

Ahoj, já tam potkávám jen jeden trajekt, je na laně, jezdí od jednoho břehu ke druhému a nikdy jsem si nevšiml, že by byl naštvanej, natož aby byl jeden vlevo a druhý vpravo. Je to kousek od vjezdu na Sniardwy.
Ahooj Jirka
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Michal123 » úte dub 16, 2019 9:43 pm

Jirka_TEC_Tce píše:
Michal123 píše: Vlevo trajekt, vpravo druhý naštvaný ještě více, protože v tom úzkém místě křižuje tak 40 lodí (kdo by na ten kousek startoval motor že) a občas kolem proletí skůtr nebo jiný žrout benzínu... :rofl:

Ahoj, já tam potkávám jen jeden trajekt, je na laně, jezdí od jednoho břehu ke druhému a nikdy jsem si nevšiml, že by byl naštvanej, natož aby byl jeden vlevo a druhý vpravo. Je to kousek od vjezdu na Sniardwy.
Ahooj Jirka

Výletní lodě jsou pro mne taky trajekty...
ladinec
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ladinec » stř kvě 22, 2019 11:09 pm

Půjčit loď je bez papírů na Mazurach problém, doporučuji komunikovat přímo s majitelem lodě. V létě opravdu blázinec, zapomeňte na přednosti nikdo je nedodržuje protože je nezná, částečně se dá spolehnout na přednost plachty, ale už se mi stalo i to že mě málem smetl nějaký rusak :D takže koukat a uhýbat raději dřív než pozdě
ladinec
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ladinec » stř kvě 22, 2019 11:11 pm

A trajektům nadáváme VODNÍ BUVOL nebo ten nejnovější z Ruciane MAZURSKÉ METRO
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pát kvě 24, 2019 8:51 am

ladinec píše:Půjčit loď je bez papírů na Mazurach problém, doporučuji komunikovat přímo s majitelem lodě.

Tak s tím bych si dovolil nesouhlasit, protože k řízení lodí do délky 7,5 m není v Polsku vyžadováno oprávnění. Je požadováno a to je pro plavbu s plachetnicí pochopitelné, umět loď ovládat. Třeba u Darka jsou všechny TESy 678 bez nutnosti VMP. A ne jen u Darka.

Ahoj, Jirka

Zpět na