Mazury 06/2019- začátečník s motorákem

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Makey
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Mazury 06/2019- začátečník s motorákem

Příspěvekod Makey » stř kvě 15, 2019 10:38 pm

Ahoj všem,
trochu se obávám, že mne od tud "vylejete", protože nejde o jachting...
Před pár lety jsem začal jezdit na Orlík a Lipno a půjčovat si tam "bezpapírovky". Úplně mne to dostalo i když to je spíše takové hraní na jachting.
Ted jsem trochu zestárl a zdřevnatěl, ale rád bych se ještě podíval na Mazurská jezera. Nemám však odvahu na plachetnici a tak jsem si s manželkou vybral motorovou lod na 4 dny. Pátý den ji ráno předáváme a pokračujeme dál v poznávání Polska.
- Prosím, najde se tu někdo, kdo by mi poradil trasu na 4 plné dny? Budeme začínat v Gizycku.
- Také uvítám rady ohledně plavby přes komory, pokud budou na trase. Mám z toho bobky už ted.
- Jak se praktikuje doplnění pitné vody a pod.?
Pokud je nějaké forum pro "Motoráky", uvítám odkaz.
Děkuji za případnou pomoc.
M
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Re: Mazury 06/2019- začátečník s motorákem

Příspěvekod geus » čtv kvě 16, 2019 7:47 am

A k cemu by ti bylo jine forum kdyz jsi neprecetl ani toto jak je videt
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 131
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv kvě 16, 2019 8:57 am

Makey vítej na fóru... jsou tu jak "plachtaři" tak "kamnáři" :D takže jiné fórum hledat nemusíš... :good:
Z Gizycka se můžeš vydat na sever do Wegorzewa, kde je přístav Keja, je to tak den plavby. Hned za Gizyckem je hezký labyrint ostrůvků a průplavů, můžeš navštívit přístav Sztynort, ptačí rezervaci na jezeře Dobskie ( ale tam se nesmí na motor ! ), propluješ do jezera Mamry, pěkná hospoda " Stodola" je v Kietlici a kanálem Wegorzewskim do Wegorzewa, pěkné městečko, možnost tankování, nákupu, restaurace. Druhý den můžeš navštívit vojenské bunkry u ůstí kanálu Mazurského, nakouknout do jezera Swiecajty a zpět do Gizycka. Třetí den můžeš vyplout na jih až do Mikolajek, na jezeře Szymon si dát rybu v plovoucí smažírně. Mikolajky stojí za návštěvu. Čtvrtý den zase na sever, navštívil bych Ryn a zpět přes Szymonku, Bogaczewo do Gizycka. Na této trase komory nejsou.
Chce to podrobnou mapu (dá se koupit na místě), hlídat si předpověď počasí, sledovat majáky výstrahy před bouří. Místní jachtaři jsou přátelští a rádi poradí.
Jakou sis objednal loď ?
Naposledy upravil(a) geronimo dne čtv kvě 16, 2019 9:06 am, celkem upraveno 1 x.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv kvě 16, 2019 9:03 am

Ahoj, za 4 dny s motorákem toho stihneš hodně. Nejdříve si přečti tuto reportáž, pak si kup v Gyžicku mapu jezer (kolem 22 Zl) a pak už jen vyrazit. Záleží odkud budeš vyplouvat. Čeká Tě průjezd kanálem s otočným mostem (otevírací doba je v přístavech kolem kanálu vyvěšena), komory nemusíš potkat žádný a přesto projedeš téměř vše, co stojí za vidění. Nocovat můžeš v přírodě nebo v přístavech, kde je i připojení na el. proud a možnost doplnění vody. Palivo by Ti mělo vystačit, nevím, co budeš mít za loď. V Gyžicku i v Mikolajkách je možnost tankování přímo z vody, nebo skočíš s kanystrem. Zásoba vody také bývá dostačující, ale my ji nepijem. Na kafe berem 5l balený vody. Shrnuto, podtrženo: žádnej stres, jen relax. Projdi všechny vlákna kolem Mazur a uvidíš. Přeji Vám příjemný prožití dovči, šťastnou plavbu i návrat.
Ahoj, Jirka
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » čtv kvě 16, 2019 2:29 pm

Ahoj,
lod máme zamluvenou Calipso 750 a budeme vyplouvat z Gizycko, marina Tabat. Mapu mi slíbili dát do lodě, ale nevím jestli bude dostačující. Snad by mi tam nedával nějakou zbytečnost.
Kolik se asi platí ty maríny, pokud by jsme tam stáli přes noc? Eletrika a voda se určitě taky nějak platí. To mají nějaký měřiče?
Nikdy jsem to takto nepoužíval.
Dosud jsem jezdil na Orlíku s tímhle: http://www.sporteli.cz/plachetnice-bez- ... erer-viva/
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv kvě 16, 2019 4:08 pm

Není to žádná hrůza, platilo se asi 6-10 Zl za osobu a asi 10 -15 Zl za loď. Elektrika a voda byla v ceně. Asi se to letos moc lišit nebude... :?
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Příspěvekod jiskrabk » čtv kvě 16, 2019 4:33 pm

tak nějak jak píše Geronimo...
My plujeme na plachtách, ale podobné velikosti, takže ceny asi budou stejné... u nás nejdražší byla Ekomarina v Gyzicku (tuším 12Zl za loď a 16 za osobu - v ceně toalety i sprchy, el. za příplatek, ale nepotřebovali jsme - volíme ji někde na 1/3 až 1/2 týdne právě skrze sprchu)... Ekomarina Kamien byla myslím 10zl/os (min. 40 Zl) (zde pro změnu v cené záchod a elektrika a sprcha se platí)... na kotvištích jsem zatím mimo Mamerky neplatil (vždy před sezonou)... Mikolajki 14Zl stání bokem k molu (někdy se paní už neobjevila)... Szymonka 20 Zl... a tak podobně... Elektrika bývá paušálně, měřáky jsem neviděl), voda bývá snad už všude v ceně...
Zdymadla jsou na jihu do Ruciane a ze Sniadwy do města Pizs (možná ještě někde, ale je to po okrajích jezer)... takže z Gyzicka je asi nebudeš potřebovat.

edit: víc než za kotvení "prožereme" :)
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » úte kvě 21, 2019 9:20 am

Ahoj, měl bych dotaz ohledně kotvení v portech např. Wegorzewo/Keja ale i jinde...
Jakou zásadou se mám řídit? To si prostě vyberu místo a přistanu, uvážu loď a hotovo?
Nebo mi bude místo někým přiděleno?
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » úte kvě 21, 2019 9:37 am

V přístavu Keja je hned za benzinovou pumpou vpravo věž "Bosmanat", kde najdeš správce přístavu, který ti poradí co a jak.
DSC02057.JPG
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte kvě 21, 2019 11:35 am

Makey píše:Ahoj, měl bych dotaz ohledně kotvení v portech např. Wegorzewo

Ahoj kolego, ve Wegorzewu jsem byl vyvázán loni. Kanál Tě přivede do města a hned vlevo je Ekomarina, má modře označená pacholata, stojí se podle břehu. Platit jsem tam snad nejvích ze všech přístavů, v noci zamkli záchody, ráno se omluvil, že je rozbitej zámek. Dále podél břehu (stále vlevo po směru jízdy, při příjezdu) je to města, tam jsem nikoho neviděl vybírat. Tam to chce mít WC na lodi, což Ty mít asi budeš. Po pravé straně je několik přístavů. Pokut stavíme v přístavu, někam to píchnem, jdem se nahlásit a většinou nás tam i nechá stát. Když budeš stát v Gyžicku i během týdne, tak v mateřský marině bys to měl mít gratis. Jo a ve Wegorzevu je restaurace s velkým nápisem na střeše Pilsner Urqell. Ale co ty holky s pivem při čepování vyváděly, tos neviděls :(
Při cestě z Gyžicka na jih se můžeš zastavit v hospodě Pod černou labutí. Na oběd tam stojíš gratis. Je to tam pěkný, stylový, ale dražší.
V Rynu stojíme v v Ekomarině a v Mikolajkách u městského "mola", podle břehu naproti rodinným domkům (tam jsou za poplatek 10 - 12 Zl. k dispozici sprchy a WC) Za kotvení se platí 14 Zl.,tedy když ráno přijde paní z úřadu.

Ahoooj Jirka
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » úte kvě 21, 2019 1:47 pm

Ekomarína... je když...
Párkrát jsem to tu již četl, ale co si pod tím mám představit? :oops:
To je jiná než normální?
Tipoval bych to na prostor o kterém bude majitel tvrdit že všechen odpad "superekologicky" nezávadně likviduje, zásoby přiváží na oslíkovi a ještě s ním pohnojí louky. A tak vybírá na všem o 100% víc...
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » úte kvě 21, 2019 3:37 pm

...nemůžu přijít na to, jak editovat vlastní příspěvek.
- Chtěl jsem se ještě zeptat v čem je rozdílné městské molo? To je grátis?
- Jak jistíte loď, když jdete do města? Uvážete za pachole a pokud je zamykací bort, tak zamknete a vyrážíte do města?
Tohle jsem na Orlíku a Lipně nemusel řešit, tak se ptám.
Jinak ta reportáž od Jirky je super inspirace-moooc díky.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » úte kvě 21, 2019 6:10 pm

Pokud nechceš nebo nepotřebuješ kotvit v marině, je spousta přírodních kotvišť a molíček na přenocování. Bývá tam k dispozici ohniště, lavičky a stůl, odpadkový koš. Většinou jsou i dobře chráněná a zdarma... :good:
DSC01449.JPG
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř kvě 22, 2019 7:29 am

geronimo píše: Bývá tam k dispozici ohniště, lavičky a stůl, odpadkový koš. Většinou jsou i dobře chráněná a zdarma...

Ahoj, zažil jsem i klacky na pečení buřtů opřený o strom. :D
"Ekomarina" je název. Nevím, zda je to nějaký řetězec, ale jsou na více místech. Mikolajki, Gyžicko, Rýn, Wergonzevo. Jejich úroveň je různá. V Rynu, si myslím, je nejnovější a s odkazem na dotace EU. Na nábřeží je pak i nově udělaný parčík.
Městská mola jsou asi v majetku města, měly by sloužit k vyvázání lodě při návštěvě města. V Mikolajkách je vždy plno i přes noc. Slyšel jsem a však nezažil, že tu stály lodě i ve třech řadách. V sezoně.
Při stání ve městech zamykáme vchodovou luknu, v přírodě neřeším. Za těch 8 nebo 9 let, co na Mazury jezdíme jsem nezažil sebemenší konflikt nebo pokus o vstoupení na loď. Naopak jsem mnoho pozvání na palubu polských žeglárů přijal a zažil :lol:
Ještě závěrem, já nejsem autorem reportáže, pouze jsem Ti dal na ni odkaz.
A už plav...... :D :D :D
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » stř kvě 22, 2019 10:28 am

Jirka_TEC_Tce píše:
geronimo píše: A už plav...... :D :D :D

Moc se vyptávám, že ? :hmm: Už bych plaval, však se to blíží. Vyrážíme 8 června...
To městské molo v Mikolajkách je to souběžné s "aleja kasztanowa"?
Naposledy upravil(a) Makey dne stř kvě 22, 2019 10:50 am, celkem upraveno 1 x.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř kvě 22, 2019 10:37 am

Makey píše:
Jirka_TEC_Tce píše:
geronimo píše: A už plav...... :D :D :D

Moc se vyptávám, že ? :hmm: Už bych plaval, však se to blíží. Vyrážíme 8 června...

Doufám, že si pochopil, jak jsem to myslel :D Tak 8.6. , říkáš. Tedy Tě čekám v podvečer v Mikolajkách, hledej plachetnici, co METAXA se zove. V neděli pokračujeme směr Gyžicko. Telefon na mě :+420776359992
Na viděnou na Mazurách, Jirka
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » stř kvě 22, 2019 10:58 am

Paráda, akorát že toho 8/6 přijedeme do Gyžicka do portu Tabat a budeme přebírat lod a trochu instrukcí, pak nákup do Biedronky.
Vyplouvat budeme až v neděli ráno, zatím nevím jestli na jih nebo na sever. Ty budeš plout od Mikolajek, pokud bych ti plul naproti, tak se snad někde setkáme nebo se prozvoníme.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř kvě 22, 2019 11:21 am

OK, asi tak bych to taky viděl. Když pojedeš na jih, tak odložíš průjezd kanálem. Koukal jsem, že přístav máš u starýho kanálu, jen nevím, zda je už průjezdnej a zda podjedeš ten most. Uvidíš, jaký rozhodnutí padne, kontakty na sebe máme... :)
Tak ahoj, Jirka
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » stř kvě 22, 2019 1:52 pm

Docela se mi zamlouval tip od Geronima: 2 dny na sever do Wegorzewa a 2 dny na jih do Mikolajek. Byla by to taková plavba do "osmičky" jak tomu tady říkáte. Dotankovat bych si případně mohl "doma" v Gyzičku.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » čtv kvě 23, 2019 11:01 am

to Jirka

starý kanál kolem Gizycka je dle PL fóra, od minulého týdne opět v provozu, ale budou pokračovat s opravami kanálu směrem k Mikolajkám, bude tam omezený provoz.
Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » čtv kvě 23, 2019 11:07 am

Ahoj, který kanál k Mikolajkám myslíš- je jich tam po cestě z Gizycka několik?
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » čtv kvě 23, 2019 11:10 am

postupně všechny, momentálně jsou v havarijním stavu.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv kvě 23, 2019 12:06 pm

Makey
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Makey » čtv čer 06, 2019 9:51 am

Ahoj všem, tak v sobotu vyrážím na Mazury...
Ještě jedna otázka- kde měníte kačky za zlotůvky?
-Doma, nebo někde po cestě? Ted je doma kurz 1: 6,18
Jedu asi po této trase: Praha-Náchod-Vratislav-Lodž-Waršava atd..., takže bych asi mohl měnit až v Lodži, protože bych asi ve Vratislavi byl moc brzo před otvíračkou...
Tak Ahoj a díky za rady.
michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod michalmi1 » čtv čer 06, 2019 11:04 am

Ahoj, jedu už zítra :D
Zlotky jsem měnil u nás ve stejném kurzu. Pokud budeš měnit v Polsku, budeš do těch měst muset vjet - a to ti nepřeji. Před pár lety bylo nutné projíždět Lodží a bylo to hrozné.
Ahoj Michal

Zpět na