Mazurská jezera - vybavenost, maríny, varování, doporučení.

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Mazurská jezera - vybavenost, maríny, varování, doporučení.

Příspěvekod DonEmilio » pon črc 21, 2008 1:40 pm

V blízké budoucnosti odjíždím na týdenní charter na Mazury. Máte někdo nějaká doporučení, varování a podobně? Jak to vypadá např. s vybaveností a cenami marín? Pište, co kdo víte. Budu tam také sbírat informace všeho druhu a fotiti. Veškeré informace shrnu a dám sem k dispozici. Jedu do Piekné Gory a jachtit chci směrem na jih kam to stihnu a zpět. Všechny zdraví Don.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » čtv črc 24, 2008 8:25 pm

Zdravím všechny,
na Mazurech jsem už byl 4x, takže něco málo info :? . o tom mám.

Mazury jsou pomyslně rozdělené v části Gizyčko na sever a jih.
Pro PL jachtaře je to takový rovník (ze vším všudy-Neptunovy křtiny)
Docela dost informací je na www.mazury-info.pl a na www.na-mazurach.pl :gun:

Jižní část: směr od Gizyčka – jezero Nigocin – uprostřed je málo vody, dále pozor v rozšíření před prvním kamenným mostem, vlevo je málo vody a v mapě to není, dále po cestě od Gizyčka je v kanálech pěkná marína Zirkony gaj, je v posledním jezeře v levo na propojovacím kanále mezi jezery Szymoneckie a Taltowisko, kotví se u mola.
Na jezeře Talty je městečko Ryn, po cestě tam POZOR před ostrovem u města Ryn (držet se plavební dráhy, je tam málo vody). V městě je moc pěkné boční stání u mola, je to na konci jezera vlevo za marínama, vody je tam dost.
Cestou k jezeru Šniardwy je pohádkové město Mikolajky, je tam dost těžké zakotvit (všude plno, a nechráněné stání). Pozor je tu poslední benzika, ale naposledy byla mimo provoz.
Za městem těsně před jezerem Šniardwy je vlevo další moc pěkná marína.
Největší jezero na Mazurech Šniardwy, jsou tam vyznačeny plavební dráhy a doporučuji se jich držet, v jezeru je dost málo vody i když není vidět břeh, je tam 0,5 m vody.
Jsou tu 2 ostrovy kde se dá schovat a přenocovat.
Dále už je jen město Pisz, ale tam jsme nikdy nedojeli, jenom vím,že se tam přes plavební komoru, víc o něm nevím.

Severní část: je o moc pěknější a služby taky, marín je tu dost tak o nich psát moc nebudu.
Po cestě je dost ostrovů kde se dá i přenocovat.
Pozor při vplutí na jezero Dargin, vpravo je pod vodou výběžek kde je málo vody a kameny.
Na jezeře je super marína ŠTYNORT, vplouvá se do ní kanálem.
Vedle je jezero Dobskie, je to rezervace a na motor se tam nesmí. Jsou tam 2 ostrovy a na tom vzdálenějším se dá přenocovat, ten první je rezervace pro Kormorány a stát se tam nesmí a ani to nedoporučuji.
Tip na výlet –Výlet na Hitlerové Vlčí doupě. Nech loď u vesničky Doba (za pár piv ti pohlídá loď dědula na malém člunu). Ve vesničce se dají za babku půjčit kola, my si spletli cenu a mysleli že je za hodinu a ona byla na den. Na cestu se zeptej ve vesnici. Nám řekli že je to 4,5 km, po 12 km chůze a hromadě vulgarizmu jsme byli tam, stojí to ale za to.
Dalším jezerem severně jsou Mamry, úplně nejseverněji je pěkná marína Aneta a kanál Mazurski, měl jezera propojit s Baltem, ale Hitlerovi se to nepovedlo a zůstali tam 2 obrovské zdymadla, doporučuji výlet. Stojí se před kanálem a nebo na jeho začátku u mola je tam víc vody, platí se chlapíkovi který dorazí ráno. Cca 2 km jsou další bunkry na výlet, ale zdymadla jsou lepší.
Na jezeře je město Wengorzewo, jede se do něj kanálem, v městě je největší chártrovka na Mazurech AHOJ. Město je pěkné celé je v Norském stylu.
Vedle je jezero Šwiecajty , za prvím ostrovem vlevo je pěkná marína Palušek .
Na konci jezera je další, ale není dost chráněna proti větru, je tam někde i další kanál do dalšího jezera Stregiel, ale tam jsem nikdy nebyl.

- Kup si mapu, dají se koupi v každé pumpě i obchůdku, jsou bud laminované a nebo klasické, laminovaná je praktičtější a ta druhá přesnější.
- Od stání odplouvej brzo ráno, Poláci vybírají peníze ráno a když si pohneš mineš je.
- Stát a nocovat se může kdekoli.
- Je-li vidět rákos je tam 0-1m vody
- Máš-li na lodi sklopný kýl najíždí se lodí přímo na břeh.
- Při manévrovaní si nech trochu vysunutý kýl, lépe se manévruje.
- Klacky čouhající z vody označují málo vody, totéž černo žluté tyče.
- Na sever se skládá stěžeň o hodně méně než na jihu.
- Používej plavební dráhy je to bezpečnější.
- Prý 7m od břehu se může kotvit kdekoli, voda je státní a žádný majitel pozemku vá nemůže vyhodit, ale nemám to potvrzené.

CENY
- Parkoviště 10 zl.
- Marína 10-20 zl/loď + 10 zl na osobu a nebo jen 20 zl za vše, jak kde.
- WC-2zl, sprcha 7-10 zl.
- Mapa něco kolem 30-50zl.
- Jídlo jako u nás, alkohol drahý, vem si sebou pivo dá se nim docela slušně platit.
- V mapě jsou označeny tábořiště a nebo se dívej kde je u břehu více lodí.
- Pro rybáře prodávají v marínách povolení (karty) na určitá jezera.
- Cesta v pohodě, jsem z Moravy takže jezdím přes Warszawu.
- Orientační mapa - http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,24,67 ... bd3c3788b7

Na další info. se klidně ptej. :oops: :oops:

Zdarec :crazy:
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » čtv črc 24, 2008 8:49 pm

Přesně jsi pochopil, oč mi šlo. Moc Ti děkuju, je to vynikající popis. Až se vrátím, Tak přidám svoje zkušenosti. Ahoj, Zdraví Don.
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » čtv črc 31, 2008 1:23 pm

Kdy tam jedeš? Také se letos poprvé chystám na Mazury, ale na sever a budeme tam 24.-30.8.
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » čtv srp 07, 2008 10:50 pm

VYNIKAJÍCÍ - Doporučuju!!! Už jsem se vrátil. Marína v Pekné Goře u Gižycka. Společnost Korksail. Loď TES 678. Jeli jsme kanálem na jezero Niegocin, a pak dolu až k Mikolajkám. Kouzelné městečko. Tisíce lodí najednou. Jachtaři si svého stavu váží a za samozřejmost se považuje zdravení za plavby. Všichni si automaticky pomáhají. Je dobré mít mapy, ale ne z Tesca. Nejlepší 1:60000 laminovaná. Jsou tam i izobaty a mělčiny. Koupit je lze v Žeglařských krámcích nebo lepších trafikách.Kotvit lze kdekoli v rákosí, je tam tisíce míst. Častá jsou i veřejná tábořiště pro včechny, Tam se ale platí kolem 8 Zl. Zajímavé, že v úplně krásné nové maríně Golebewski přej vjezdem do Mikolajek nechtěli nic, WC, voda grátis. Do městečka skok.
V Gižycku od nás taky jako od cizinců nechtěli nic a když se vtípili, že jsme češi, byli urvaní. Jako otvírák všech dveří bezpečně funguje české pivo. Jako češi jsme byli rarita a Poláci se divili, kde se tam bereme.
Jinak severní jezera jsou považována za vybavenějčí a civilizovanější, jižní jezera za méně vybavená a dobrodružnější. Jižní Sniardwy nám rozmlouvali , že pro nově příchozí je poměrně nebezpečné - mělčiny a kameny hned pod hladinou.
Jediný problém je s hygienou, to se musí většinou do přírody. Rýčem udělat ďouru, vykonat a zaházet. Na tábořištích jsou buď kadibudky nebo splachovací Toiky. Nádobí lze mýt přímo v jezeře a pak oplachovat pitnou.
Po loňském orkánu bezvadně funguje bezpečnostní služba na 112, údajně jsou schopni být na místě do 3 minut.
Dle místních jachtařů ten orkán nebyl zas takové překvapení a ti, co byli oběťmi, si za to mohli prý sami. Chystalo se to 2 hodiny předem a vetšina z lodí s přehledem včas ujela do bezpečí.
Jídlo je drahé jako u nás, drahý je alkohol. Točené kolem 5 Zl, plechovka kolem 4 Zl. Tvrdé stojí hodně. Na lodi musí jeden držitel VMP mít 0,0 promile. Namátkově kontroluje jakási policejní inspekce ( nezažili jsme).
Po zkušenosti se silnicemi bych jel pžes severní Moravu, Ktowice a Waršavu. Vyhnul bych se cestě přes Německo, Poznaň, Toruň a Olstyn.
Benzín je přibližně stejne jako u nás.
Takže stopu vody po kýlem, dobrý vítr do plachet, spolehlivý motor a ať vždy zbyde pár kapek pro Neptuna (NUTNÉ)
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon srp 11, 2008 1:35 pm

Jsem rád že se ti tam líbilo :good: , pití jste měli asi dost ( Neptunovi bylo asi taky dobře) . Kolik vás bylo na TES, je docela malá a co za ní chtěli?.
Jaké bylo počasí, foukalo? Co fotky budou ?

Vždy jsme měli loď 8-11,4 m a tam bylo WC, ale zase to byla nuda jezdit pořád na plné plachty a potom kotvit v malých marínach taky nebyl med.
Možná se mi podaří v září tam na jeden týden s klukama zdrhnout, každý den budu posílat pozdravy Neptunovi.
Tak to stou „lopatkou“ jsi měl ještě štěstí, na Sniardwy jsou vedle sebe 2 ostrovy jako v pohádce, kotví se mezi něma, jen tam asi neslyšeli o lopatce a nebo rýči, vypadalo to tam jak na minovém poli, nikdo neměl šanci projít a přežít.

Bydlím kousek od hranic s Polskem cca 2 km ( Karvinsko) a zjistil jsem od kamaráda že asi tak 30 km od hranic je jezero Goczalkowickie cca 10x4 km nevíš o něm něco ?
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pon srp 11, 2008 9:53 pm

Byli jsme na TES 678 (6,78 m). pro až 6 lidí,. My byli 4 dospělí - já s kamarádem a našimi manželkami. Chemické WC jsme používali minimálně - hlavně manželky v noci na "malou". Jinak ta příroda, příp. Marína. Cena byla 1487 Zl na týden, byla tam sleva 5% za zaplacení zálohy do 15. února. Charterovka Kork-Sail ( www.na-mazurach.pl) Mohu doporučit, fungovali rychle, ochotně a korektně. Předání, převzetí a předvedení funkčních celků na lodi OK. Jednání po telefonu v pohodě polsko-česky, hned přišla poštou smlouva atd. Jinak v maríně, kde jsme loď přebírali a předávali, což bylo v Pěkné Goře u Gižycka, byl problém s věčně ucpaným WC za hospodou.
Je jsem na Mazury proto, že to bylo součástí marinizace manželky. Nejdřív malá sladká voda, nehledě na to, že tu byla v dětství, na což ráda vzpomíná. Zvládla to dobře a s těmi pár mouchami si hravě poradila. Když pak znova viděla, s čím jezdíme po mořích, tak už mám snad vyhráno. Ten TES je tak pro 2 dospělé v pohodě. O tom jezeže u hranic nic nevím, ale dostal jsem typ od jednoho Poláka na nějaké větší jezero snad severně kousek od Warszavy. Tak se zatím měj a stopu vody pod kýlem ( tam se to zvlášť hodí). Honza.
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pon srp 11, 2008 10:00 pm

Jo ještě: Týden úplně super počasí, opálili jsme se, nefoukalo jen st a čt, to jsme motorovali přes kanály a pod. Poláci říkali, že to byl nejvydařenější týden za poslední 2 roky, jinak dlouhodobě nejlepší bývá právě srpen. Na dotazy na loňsský orkán jsme se dovídali, že se to přpravovalo už 2 hodiny předem. Ale to už jsem, myslím psal.
Pár fotek by bylo, i video. Ale zatím to sem neumím pověsit a na YouTubemi zatím nejde se zalogovat. Ale vynasnažím se.. Zdárek, stopu atd. Honza
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » úte srp 12, 2008 9:22 am

Dík za info.

To jezero vedle Warszawy je tuším na řece NAREW, jsou tam i maríny, ale díky umístěni vedle Warszawy je tam veliké množství pláží a v parný den to tam je jak na srazu sardinek.
Plachtit se taky moc nedá je to tam tak nějak tak přecpané.
Právě to jezero na které jsem se ptal je jednou tak velké, ale nikdo o něm nic neví.

Gratuluji ti k marinizaci manželky, moje marinizace maželky nevyšla, taky jsem to tak zkoušel, (sladká Mazurská voda, malá loď Sportina 7,6m, ve čtyřech).
Po 4 dnech deště a husté mlhy a nadávání obou „už spolubydlícich“, kdy jsem si říkal že už se ni horšího nestane odešlo topení.
Navíc začalo na jezeře Sniardwy foukat tak že i bez plachet do docela fičelo, vzali jsme roha směr Gizicko , nad Mikolajkamy tak v 1/3 před kanálem jsme potkali převrácenou loď, tak jsme se vymluvili, že bylá malá na ten vítr co byl, to už byl takový protivítr že jsme nemohli na plachty stoupat a křižovat.
Nahodili jsme motor 9HP a na dohled od kanálu jsme to vzdali a vrátili se kousek zpátky se chovat do závětří, už to dál kvůli vlnám nešlo, video dám až zjistím jak na to.
Představu jak to vypadalo, si dle videa udělá každý sám :mad: .

Toto se stalo v srpnu 2006 a od těchto dob plachtím jen a jen bez mé drahé polovičky. :D

Zdarec
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pon srp 25, 2008 9:37 pm

Tady posílám odkaz na pár fotek ještě z Mazur... Zdravím a doporučuju. DonEmilio.

http://donemilio.rajce.idnes.cz/Mazursk ... enec_2008/
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon zář 08, 2008 12:59 pm

Zdravím všechny,

TOTO NENÍ KOMERČNÍ , jde jen o zábavu čím více nás bude tím lépe.

Jen trošku sonduji jestli by byl zájem o plavbu po Mazurských jezerech, má-li někdo zájem pište.
Termín jednoho týdne, by byl asi v květnu-červenu 2009. Posádky na lodích od 4 do 8 dle velikosti lodě.
Cena za loď od 150 – 250 lz na den ( dle velikosti lodě).
Zatím jsme „cca 3?!“ posádky, po 4 osoby asi na 8m Twistrech, jsou to sportovní lodě, plocha plachet je 34m2, závěsný motor 6hp, wc, mini.koupelna, plně vybavená kuchyň, sklopný kýl (možno místo sklop.kýlu i hydro křídla), na spaní je jedna kajuty v předu, druhá pod kokpitem v zadu a salón, typů lodí je tam bezpočet (proti gustu žádný …).

Kapitána si každá posádka obstarává sama.

Jestli má někdo zájem pište, bylo by fér se domluvit na stejných lodí ať má každá posádka stejné podmínky.
Letos byl rozpočet cca 5 000 kč na osobu na týden: loď, cesta, jídlo, pitný režim, maríny a palivo do lodě.

Jestli zájem nebude, tak nic stejně pojedeme a všichni víte kdy. :crazy:

Zdar Rum-ex :good:

Info.o lodích na: http://mazury.info.pl/czartery/index.html
http://www.na-mazurach.pl/szukaj.php?cc=1&v_zero=1
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » úte zář 09, 2008 11:31 am

Zdravím,

super fotky , taky přidám zMazur fotky roku 2006, postupně budu přidávat delší roky.

http://rumex.rajce.idnes.cz/Mazury_3-10.6.2006/

Čus :oops:
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » úte zář 09, 2008 9:28 pm

mikiviki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mikiviki » úte zář 09, 2008 10:33 pm

co to bylo za typ jachty, "kicia" na fotce označené Ryn ? sportina 760 ?? :?
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » stř zář 10, 2008 5:54 am

přesně tak :good: byla to Sportina 760, Ryn je město na Mazurách.

Zdarec
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » pát zář 12, 2008 9:35 am

Reaguji na Rumex z 8.9. Mám zájem na příští rok. Už jsem chtěl jet letos s rodinou, ale nakonec se mnou odmítli jet, že je tam utopím (silně se do toho vložila tchýně :gun: ). Určitě by se mnou jelo i pár kámošů. Můžeš psát na host@rejchova.ji.cz.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon zář 15, 2008 6:56 am

Zdravím host60,

upřímnou soustrast za tvou tchýni :cry: , ta moje by jela nejspíš se mnou je docela super. :D

Počítám s tebou na 2009, lodě budu rezervovat v prosinci je tam 5% sleva, mám ještě kartu na dalších 5% a dalších 5-10% ukecám.
Loď si budeš rezervovat sám?
Kolik vás tak asi bude?
Odkud jsi?

Termín konec května začátek června, v tomto období je docela větrno a slunce zapadá pozdě večer. :good:

Tady ještě něco na koukání.
http://rumex.rajce.idnes.cz/Mazury_2007/

Zdar Rum-ex :)
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » stř zář 17, 2008 4:11 pm

Tak 4-5 lidí bych asi dal dohromady. Mám VMP, ale ne moc zkušeností, jen párkrát Lipno. Loď si bych zamluvit dovedl, ale když by to bylo hromadně, tak by to asi bylo výhodnější.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » stř zář 17, 2008 8:58 pm

Nazdar,

o jak velikou loď by ti šlo, 4-5 osob to je na loď tak do 8m?
Strach mít nemusíš je to jezero a začátečníku tam bude víc.

zdarec :crazy:
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » stř zář 17, 2008 10:20 pm

Zapomenul jsem připsat, jsem z Jihlavy. A na ten letošek, co jsem musel zrušit, jsem měl objednanou Tango 780 Family. Ta mi připadala pro 4 lidi akorát velikostí i cenou, takže něco podobného.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » čtv zář 18, 2008 10:53 am

Nazdar host60,

Jihlava je kapku z ruky, jsem z Dětmarovic u Karviné.
Mám slíbeno asi tak od 30 lidí, že pojedou, ale jak už vím (vlastní zkušenost), pojede tak polovina. Zatím nejede žádný člen ženského pohlaví. Věk „účastníku zájezdu“ od 25-60 let, převážně ale něco kolem 30let.
U společnosti AHOJ mám slevu 15-20%, tak to vidím na ně. Je to dost velká společnost a
mají servis na celých MJ.
Termín vidím tak asi 30.5.-6.6.2009 a nebo 6.6.-13.6.2009.
Doprava vlastními auty, sraz na hran. přechodu v Českém Těšíně a nebo přímo na MJ Wegorzewo společnost AHOJ.
Posádky si vaří sami, můžu poslat seznam jídla na celý týden, některé potraviny je lepší koupit tam.
Jak už jsem psal vyjde týden na hlavu tak cca 5 000kč/týden (jídlo, pití-alko/nealko, loď, cesta, hospoda, pojištění).

Jestli máš nějaký požadavek na loď, klidně piš (typ lodě, topení, teplá voda, sprcha, lednice, samostatné kajuty, zabudovaný motor, atd…), jsme přec na fóru.

Abych dostal všechny slevy musím lodě domluvit a dát zálohy, před novým rokem a nebo nejpozději začátkem Ledna.
Podrobné info o společnosti a lodích na www.ahoj.pl

Zdarec Rum-ex :good:
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » pon říj 27, 2008 10:16 pm

Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Rumex » úte pro 09, 2008 10:11 am

Zdarec, :mad:

Píšu pro ty co by chtěli jed na Mazury v roce 2009 a psali, že by se rádi přidali a nebo mají v plánu se přidat.
Termín je ustálen na 6.6.2009 do 13.6.2009
Má-li někdo zájem pište, info dodám. :P
Vzhledem k možné velké slevě je nutné se domluvit s časovým předstihem.
Cena na jednu loď je 280-300 zl na den, cena je zatím bez slevy. :oops:
zikaa
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod zikaa » stř črc 22, 2009 10:19 pm

Ahoj letos pojedu na mazury uz poctvrte. Mohu doporucit marinu v piekne gore u gizycka www.sailor.pl. Za velmi slusne ceny jsme si pujcili lod. a je to bez dalsich priplatku nez v nekterych jinych marinach. Lode maji velmi slusne a vetsinou nove az 3 roky stare a testuji se tam obcas lode pred tim nez se zacnou prodavat po svete (mozna jenom po polsku :)).
Vyhoda ze je to z pulky jezer kamkoliv se rezhodnete jestli sever nebo jich napul cesty :) A Botsman za pivo nam i na miste vymenil lod za lepsi :) Pro nejvetsi slevy je treba si ji zamluvit jiz prosinci ale to neni az takovy problem. Vzdy teda jezdim predposledni tyden v srpnu. Jedina spatna zkusenost i kdyz me hodne naucila a dala velky respekt byl 21.srpen 2007
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Přístaviště u Hotelu Ognisty Ptak

Příspěvekod host60 » sob črc 25, 2009 7:18 pm

Byl jsem letos na Mazurech poprvé a nejvíce se mi líbilo přístaviště u Hotelu Ognisty Ptak na východní straně jezera Swiecajty ( http://www.ognistyptak.pl , Loc: 54°10'33"N, 21°48'21"E). Jedná se o nové zařízení, přístav je pro menší počet lodí a je zde kvalitní zázemí, sociálky apod. K dispozici je i vnitřní bazén. Cena je jen o trochu vyšší než v ostatních přístavech, ale např. záchody jsou v ceně a není nutno platit za každé použití záchodu či umývárky. Navíc je zde málo lodí=lidí a tak je zde klid, není nutno stát frontu před záchodem apod.

Zpět na