Systém varování před bouří na Mazurech a počasí obecně

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Systém varování před bouří na Mazurech a počasí obecně

Příspěvekod geronimo » pon čer 27, 2011 10:11 pm

V červnu 2011 byl na Mazurských jezerech spuštěn systém varování před bouří. Jedná se o 17 stožárů, na kterých se v případě hrozícího nebezpečí rozsvítí žluté světlo. Signály jsou vidět téměř z kteréhokoli místa na trase z Velkých jezer.

12 lidí přišlo o život a mnoho jachet se potopilo - takový byl následek "White Squall" který překvapil jachtaře v srpnu 2007. Rychlost větru dosáhla až 130 km / h. Výška vln překročila 2,5 m. Mnoho jachtařů, když viděli blížící se mraky, pluli ke břehu. Bohužel, ne všichni.

Aby se zabránilo podobným incidentům, regionální rada vodního hospodářství zahájila před třemi lety práce na systému, který bude informovat vodáky před nebezpečnými meteorologickými jevy v oblasti Velkých Mazurských jezer. Jak to bude fungovat?
Stožáry lze vidět téměř z každého místa na Mazurech.V případě, že světlo nesvítí, můžeme plout bezpečně. Pokud žluté světlo začne vysílat 40 záblesků za minutu, znamená to možnost příchodu nebezpečných povětrnostních jevů. Při bezprostředním nebezpečí se frekvence zvyšuje na 90 za minutu.

Umístění stožárů :

1. Jezero Mamry, Skłodowo

2. Jezero Mamry, řeka Węgorapa

3. Jezero Święcajty, Ogonki

4. město Ryn

5. Jezero Roś, Łupki

6. Jezero Mikołajskie, Mikołajki

7. Kępa Grajewska ostrov na jezeře Niegocin

8. Jezero Kisajno, při vězdu do přístavu Almatur, Giżycko

9. Wysoki Róg, Kamionki

10. Jezero Jagodne, wyspa

11. Jezero Boczne, Bogaczewo

12. Śniardwy Północ

13. Jezero Śniardwy, Nowe Guty

14. Jezero Śniardwy, Niedźwiedzi Róg

15. Jezero Bełdany

16. Kanál Jegliński, při výjezdu z jezezera Seksty

17. Kanál Tałcki, u ústí do jezera Tałty

Při naší květnové plavbě po Mazurech jsem večer vyfotil stožár na jezeře Marmy na vzdálenost 3,5 km (zkušební provoz)
Obrázek

Ráno bylo takovéhle pošasí
Obrázek
Naposledy upravil(a) geronimo dne ned kvě 12, 2013 4:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Saturn
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Saturn » úte čer 28, 2011 11:18 am

Ahoj,prosím Tě pokud máš nějaké mapy jezer,popřípadě Tvoji oblíbenou trasu jestli můžeš zašli mi.Viděl jsem na netu fotky a moc mě to oslovilo.Nádhera.Děkuji.Josef
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » úte čer 28, 2011 12:55 pm

15.7. odjíždím na Mazury. Poraďte prosím nějaké mapy. Naposledy jsem tam byl před 17-ti lety. Dík Tonda
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » úte čer 28, 2011 1:13 pm

Pěkné mapy koupíš přímo tam asi za 10 zl ve "sklepě žeglarském", jsou zavařené ve fólii, elektronické třeba tady http://ump.waw.pl/
http://gpsfreemaps.net/garmin-mapy
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Finn » úte čer 28, 2011 1:17 pm

Taky tam jedu ale až v září. Pěknou stránku s popisem, fotkama a mapkama má Jirka Podešva tady: http://jirka59.sweb.cz/Mazury_reportaz/ ... ezera.html
Jinak mapu mazurských jezer není problém koupit, já si ji již koupil a prodávají jí i na místě samém dle těch, kteří tam byli.
Franta1978
nováček na fóru
nováček na fóru

parkování

Příspěvekod Franta1978 » ned črc 17, 2011 8:43 pm

Taky se chystám na Mazury, přelom Srpna a Září. Nedáte mi někdo tip na rozumné spouštění na vodu a následné parkování auta s vlekem?? Nejlépe u někoho na zahradě, nebo tak nějak. V portu kde jsme si předtím půjčovali lodě mají služby spojené s vlastní lodí dost omaštěné... :(
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » ned črc 24, 2011 3:26 am

Tak jsem se právě teď vrátil. No je to tam byznys ale v mezích slušnosti. Nejvíc mě překvapilo, jak je tam málo ryb. Obrovský podvod na turisty mi připadá tvrzení : ryby z Mazurských jezer. Neviděl jsem tam jediného místního rybáře ať už na loďce nebo se sítěmi. Na sto procent vím, že se ryby na Mazury dovážely i ze Studénky. Mohu se mýlit ale i tak je jedno, jestli jsou ryby na Mazurách v sádkách nebo v sádkách ve Studénce. Pořád je to uměle krmená ryba tak jako například pangasius. A úhopři? Jeden jak druhý, stejná velikost. Taky uměle chovaní. Taky jsme zažili bouřku 10 Bf. O tom příště.
Tonda
vonkounic
návštěvník fóra
návštěvník fóra

ryby na Mazurach

Příspěvekod vonkounic » ned črc 24, 2011 10:02 pm

JA tam byl přelom květen/červen. loděk s rybaři mraky, vic než žeglařu. A každou chvilku tahali kousek, nebo když přijeli ke břehu vykladali z loďky nádherný úlovky. My jsme tam taky chytili pár štik. Upřímně asi se musí vědět kde a jak protože se to tam rybama jen hemží, ale
na haček se jim moc nechce. Kde to berou ale ve všech těch smažalniach ryb to upřímně uplně nevím. Máš nejoblíbenější kousek
byl vždy candát, levny a porce jak bejk .

VonKounic
dummas
nováček na fóru
nováček na fóru

mazury

Příspěvekod dummas » sob kvě 11, 2013 7:51 am

Díky všem za odpověď, nakonec jsme se rozhodli pro ten týden. Měl bych ještě jeden dotaz, snažil jsem se googlit, ale asi nemám dostatečnou invenci pro vhodná klíčová slova :) Jak je to s jachtařskou sezónou na Mazurech s ohledem na intenzitu větru? Od kdy do kdy, z pohledu měsíců v roce, má cenu tam jet?

Dík
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » sob kvě 11, 2013 10:10 am

Vítám tě na fóru. Tvůj dotaz jsem ti trochu zařadil.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob kvě 11, 2013 11:06 am

Mám zkušenost, že na Mazurech fouká skoro pořád. Byl jsem tam dvakrát začátkem května, předloni super počasí, slunečno, foukalo tak akorát, dokonce jsme se i koupali, poslední den přechod fronty, déšť, silný vítr.

Vloni stejný termín, dva dny zataženo, déšť, vichr, pak zas slunečno.

V létě častější letní bouřky, ale systém varování funguje celkem spolehlivě. Vloni v srpnu jsem vyplul na jezero Niegocin a majáky začaly blikat varování, trochu se zatáhlo, ale asi po dvou hodinách se vyčasilo a varování se vypnulo. Většina lodí disciplinovaně opustilo jezero.

Jezdím tam i 5 x za rok, a ještě jsem nezažil vyloženě hnusně delší dobu, možná mám štěstí. Začátkem sezóny je tam klid, přístavy a hospody prázdné, dokonce nám i hospodu extra otevřeli. O prázdninách je tam dost rušno, plují tam partičky mládeže, pět i více lodí, ale jsou velice disciplinovaní a je znát, že to s loděmi umí. Jen jsou večer trochu hlučnější. Většinou mají kytaru(y) a zpívají (ale pěkně). Jsou velice družní, zvlášť, když vidí českou vlajku.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » sob kvě 11, 2013 1:36 pm

Existuje na Mazurách info o počasí a plavbě na vysílačce? Pokud ano, na jaké frekvenci?
Děkuji a přeji pěkné léto. Jirka
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob kvě 11, 2013 2:57 pm

Předpověď přes vysílačku nevím, zeptám se polských kamarádů, ale určitě funguje od roku 2010 přes SMS.
Je potřeba poslat SMS : METEO na tel. číslo 7668 (asi 6zł + DPH). SMS zprávy jsou odesílány ráno a večer a v případě nouze bude další SMS zaslána jako varování před nebezpečím zhoršení počasí. Služba je aktivní po dobu 7 dnů.
Pokud chcete dostávat počasí na 2 nebo 3 týdny, stačí poslat 2 nebo 3 textové zprávy o obsahu METEO na číslo 7668 a služba bude prodloužena o vybraný počet týdnů.

Je potřeba znát základní meteorologické výrazy v polštině, nebo mít na palubě slovník, ale je to určitě pohodlnější než chytat polštinu v rádiu...
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Re: Systém varování před bouří na Mazurech a počasí obecně

Příspěvekod tkruska » pát kvě 12, 2017 11:05 am

Vkladam odkaz na stranky dobrovolnych zachranaru MOPR - Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

http://www.mopr.com.pl/sms-pogodowy-od- ... nosci.html

Zpět na