Mazurská jezera 2012 z pohledu nezkušeného kapitána

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » stř říj 24, 2012 9:24 pm

Ahoj,
tady je fotka toho plovoucího bufíku, smažírny, prodejny - jak o něm mluvíte výše.
Nestavili jsme se u něj, byl v obležení jiných lodí.
Projeli jsme si Mazury letos v srpnu na vlastním MicroPolu, z Warszawy po Narewu a Piszi.
Obrázek
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod Finn » pát říj 26, 2012 7:32 am

Omen, nemohl bys napsat něco o plavbě z Warszawy po Narewu a Piszi na Mazury? Chtěl bych tam také případně odbočit z Wisly příští rok.
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » stř říj 31, 2012 12:25 pm

Ahoj Finne, asi to nebude to, co očekáváš, ale přesto ....
Popravdě řečeno, naše cesta z Warszawy na Mazury po Narewu a Piszi byla takto naplánována, ale proběhla jen částečně. Jeli jsme ji poprvé. Ale postupně:

Přijeli jsme s lodí (Micro Polo) na vozíku do portu Wodnik v Nieporete na jezeru Zegrzynském 4.8.2012. Port Wodnik je hned u ústí kanálu Zeranského, který propojuje Narew s Wislou. Vjíždí se tam z rondelu v před Nieporetem ze směru od Zegrze nebo Legionova, ul. Zegrzynska.
Příjezd byl telefonicky dohodnut s kapitánem portu p. Wojtekem Szymczykem. Je to milý chlapík, vysloužilý voják, k Čechům velmi přívětivý – sloužil s nimi v Íráku.
Spustili jsme loď a na určené místo uvnitř oploceného a hlídaného areálu s 260 loděmi jsme zaparkovali auto a vozík.
Ráno jsme na motor, se stěžněm v přepravní poloze, vyrazili přes jezero Zegrzynske na sever, na Narew s tím, že máme před sebou 180 km po řekách a že cesta potrvá cca 4 dny. Podle místních „znalců“ bylo vody v Narewu málo, ale s naší lodí (ponor cca 40 cm) bychom měli na Mazury ještě projet. Narew stále klesal cca 2 cm/den.
První den byl bez problémů Narew jsme našli snadno, vedou k němu přes jezero boje laterálního značení. Až do města Pultusk to šlo hladce. Nad Pultuskem jsem ke svému zděšení poprvé šel s lodí „po břichu“ a rychle jsem pochopil, že musím lépe číst vodu a hledat plavební dráhu po proudnici. Taky se poprvé od jezera objevilo tyčové laterální značení zaražené v pískovitém dně řeky. Spali jsme připoutáni ke starému pontonu někde pod městem Rožan.
Druhý den (6.8.2012) to bylo podstatně horší, po břichu jsme šli několikrát přesto, že tyčové značení bylo celkem dobře provedené a respektovali jsme ho. V zákrutách (po proudnici) to šlo, špatné byly rovné úseky mezi zátočinami – mělčiny byly všude. Narew je velmi špinavý (všude okolo jsou louky plné krav), dno není vidět ani v hloubce 30 cm. Loď jsme nepoškodili, řeka teče v pískovém korytě.
Ve městě Ostroleka, kde je jediné přístaviště od Pultusku !, jsem dal řeč s místními lodičkáři. Ochotně mi taky pomohli opravit pantograf. Od nich jsem se dozvěděl, že voda je skutečně nízká, že jsme z Warszawy neměli ani vyjíždět a že 6 km proti proudu máme před sebou klíčové místo, kde jde Narew do šířky a kterým bychom loď těžko na laně protáhli i při našem ponoru. Zvažovali jsme 3 varianty: 1. „probít a prolopatovat se“ na Mazury; 2. Vrátit se po řece zpět, než ještě více poklesne voda; 3. Ukončit plavbu na místě samém. Rozhodli jsme se loď už netrápit a plavbu po řece ukončit. Žena hlídala loď na neorganizovaném přístavišti, já se autobusem vrátil do Warszawy do portu Wodnik pro auto a vlek. Loď jsme vytáhli na pěkném sjížďáku v Ostrolece a pokračovali do Mikolajek na Mazurách na vozíku. Tam jsme loď spustili v portu Lešna Poliana.

Shrnutí:
Port Wodnik na jezeru Zegrzynském u Warszawy je díky svému kapitánovi k Čechům velmi přívětivý – doporučujeme.
Narew je plytká řeka tekoucí v písku – lopatu sebou!
Laterální značení je dobře provedeno, ale pískové koryto řeky se mění, je asi problém to značení udržet správné – to není výtka, měl jsem pocit, že Poláci se snaží.
Je nutno sledovat stav vody a nepouštět se na Narew při nízkých stavech.

Vím, že neodpovídám na podstatnou otázku, jaký byl v té době skutečný stav vody na vodoznacích – snad se to dá vyhledat na polských stránkách povodí Wisly – zatím jsem tak neučinil. Nevěděl jsem to, spoléhal jsem na posouzení polských kamarádů, kteří věděli jaká je situace, kteří nás čekali na Mazurách, se kterými jsem byl v kontaktu a kteří tu trasu jeli již mnohokrát. O 10 dnů později (po několika deštích, které jsme na Mazurách zažili) sjeli 2 Micro Pola Narew bez problémů v opačném směru z Mazur.

Něco k trase lze přečíst i tady:
http://kanaly.info/rejsy/opisy-rejsow/s ... arszawy-spływ-pisą-i-narwią
nebo tady
http://kanaly.info/locja/rzeki-w-polsce ... -trasa-pisą-i-narwią-od-pisza-do-ostrołęki

Ještě poznámka - když jsme v srpnu přejížděli Wislu u Warszawy, ležely některé laterální bóje na písku.

Přemek Janko – OmenSH
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » stř říj 31, 2012 2:17 pm

Moc zajímavá informace :good:
Jenom mám otázku: Na celé trase War. - Mazury není ani jeden jez a zdymadlo? Alespoň v kilometráži jsem nic neobjevil :?
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » stř říj 31, 2012 3:09 pm

Je tam jedina sluza (komora-zdymadlo)a to je sluza Karwik, která je mezi jezery Još a Seksty. Vjezd do ní jsme viděli později z druhé strany od jezera Seksty (JV od Sniardwy). Tady je fotka.
Zase mi tam ta fotka nejde vložit a Baharis me asi zase pošle na pískoviště :-) Zkusím jindy.
Přemek
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Finn » stř říj 31, 2012 4:28 pm

Ahoj Omen, zatím moc dík za info., to mě jen potvrzuje, co jsem našel na netu s tou hloubkou. Ono ani na té Wisle to není bez nečekaných mělčin. V září byl např. v Sandomierzi stav 60cm a to bylo moc málo. Ještě, že je tam většinou písek. Tady http://www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla/
se to dá sledovat, chce to asi aspoň těch 80 v Sandomierzi. Odtamtud chci vyjet na Warszavu ale ty Mazury raději vynechám. Tam to raději přetáhnu na vozíku.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » stř říj 31, 2012 5:06 pm

To já zkusim navočkovat Admirála Groga :whist:
Letos se jim nedařilo na Wisle, tak se třeba chytí.
Šluzu Karwik znám, bylo to vůbec první zdymadlo co jsem projížděl. První akci s Berounkou jsme končili právě v Piszi ;)
Celé Mazury jsme byli v :prdel: , a nakonec jsme dojeli do (hádejte kam...) parku před mostem :good: , tam jsme rozebírali.
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » stř říj 31, 2012 6:43 pm

Ahoj Finne,
teď by jen chtělo vědět, jaký byl stav vody Narewu v Ostrolece (sledované místo) 6.8.2012, přidat k tomu 20 cm a bylo by to sjízdné pro loď s ponorem 40 cm.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » stř říj 31, 2012 8:36 pm

Pěkně natočené video plavby z Wegorzewa, Gizycko, Mikolajky do Ruciany - Nida a zpět se zastávkou v Sztynortu za 12 minut.... :good:
Už se zase těším na příští rok na Mazury...

http://www.youtube.com/watch?v=BxlhBq1D ... r_embedded
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » stř říj 31, 2012 11:17 pm

Moc hezky udělané - úplně jsem si průřezově vybavil své letošní zážitky. No jo no, chce to ale profíka kameramana a profi techniku na palubě, na stěžni, na ....
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » stř říj 31, 2012 11:31 pm

je to točeno outdoorovou kamerou GOPRO HD HERO2 cena 7-9 tisíc Kč nic profi....
nápad, dobrý střih a hudba..

Obrázek
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » čtv lis 01, 2012 12:07 am

To je dobrá kamera (Gopro) :)
Na Mazury z jara?
Taky plánujem... červen?
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » čtv lis 01, 2012 8:11 am

Tady je to slíbené foto. Už se to podařilo :-)

Obrázek
Fum
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Fum » čtv lis 01, 2012 3:28 pm

A já si dodnes myslel, že takový vylomeniny s GoPrem děláme sami. Musím potvrdit, že ta kamera je "blbuvzdorná" a umí toho relativně dost, včetně sekvenčních fotek. Většinou máme problém natočený materiál nějak rozumně zpracovat. Tady je to fakt povedený :good:
Jeden skromný dotázek přece jenom mám. Ten bazén je v Mikolajkách? Zřejmě v nějakým hotelu a vypadá to že ta voda by mohla být i termální, ne?
Ahoj Fum
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv lis 01, 2012 6:04 pm

Video je natočeno metodou časozběrných snímků, které byly složeny do filmu rychlostí 0,03 s (30 snímků za sekundu). Tím je mnohem lepší kvalita (Full HD), než u pouhého zrychlení normálního videa při menším objemu dat. Takto se celá plavba vešla na kartu 8GB.

Na videu se mihla i plovoucí smažírna ryb...
Kde je ten bazén se pokusím zjistit.
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod Rumex » pát lis 02, 2012 6:32 am

Je to akvapark v hotelu Golebiewski Mikolajki, stát se dá pod hotelem (od severu, před mostem vpravo), je tam stání pro návštěvníky, 2011 bylo stání na noc zdarma. Ještě je tam jedeno relax centrum Ognisty Ptak, jezero Šwiecajty.
Video super, asi si tu kameru naježím pod pařez. Klobouk dolu před střihačem, musela to být
hromada dat, pro zpracování. Pro střih používám Pinnacle Studio 14 a co vy?

Odkaz http://www.golebiewski.pl/
Fum
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Fum » sob lis 03, 2012 10:50 am

Díky za odpovědi chlapi, jasnej důkaz toho, že když někam jezdíte roky, tak to neznamená, že to tam všechno znáte .......
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » pon lis 05, 2012 10:31 am

Ahoj (Finne a ostatní),
tak se mi podařilo zjistit stavy vody na Narewu a Pise ve dny, o kterých píšu výše:
Narew v Ostrolece 6.8.2012 (kdy jsem já ukončil v Ostrolece plavbu s lodí s ponorem 40 cm), 88 cm.
Narew v Ostrolece 17.8. (kdy kamarádi na stejné lodi sjeli v opačném směru z Mazur do Warszawy), 103 cm
Pisa v Ptakach dne 17.8., 116 cm.
LiJ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod LiJ » pon lis 05, 2012 3:06 pm

Mazury bych proplachtila velmi ráda, ale nevím s kým:/
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Finn » pon lis 05, 2012 3:36 pm

Ahoj Omen, velmi užitečné informace. Nemůžeš dát odkaz, kde je to možné sledovat, ty vodočty ať to nemusím pracně hledat?
Dík.
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » pon lis 05, 2012 3:55 pm

pokud si neseženete, kolik se na který vodočet odečítá/ přičítá, jsou to nepoužitelný údaje
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Finn » pon lis 05, 2012 4:41 pm

Ahoj Davide, já si myslím, že to Omen napsal jasně, pokud má Narew v Ostroleci 106 a víc a Pisa v Ptakach 116 a víc, tak je to pro ponor 40 průjezdný. Co by se ještě mělo přičítat/odečítat? Zapomínám na něco?
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » pon lis 05, 2012 8:36 pm

Ahoj Finne,
vzhledem k tomu, že na stránkách www.pogodynka.pl je jen krátká historie, kontaktoval jsem mailem přímo povodí Wisly. Ti mě nejdříve taky odkázali na "pogodynku" !!, ale po mé argumentaci, že zde není delší historie, mi údaje sdělili ze svých záznamů. Takže by mělo pro futuro stačit sledovat i jimi doporučovanou "pogodynku".
Taky mi není jasné co "dopočítávat". Jak říká Finn: jestli jsou údaje povodí takové až makové, je to pro takovou až makovou loď sjízdné. Nepovažuji údaje povodí za absolutní pro ponor, je to o zkušenosti, odečítací vodoznaky se zase tak rychle nemění - teda předpokládám.
Nebo jsem taky na něco zapoměl?
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Finn » pon lis 05, 2012 9:38 pm

Ahoj Omen, ještě mi prosím prozraď, kde najít vodočet Pisi v Ptakach, nemohu to zaboha najít. Pogodynku jsem prošel několikrát ale Pisu nikde nevidím, natož Ptaki. Jinak moc díky za sehnané info., pokud to poteče, určitě tam odbočím.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » pon lis 05, 2012 11:13 pm

Tak jsem zkoumal tu Pogodynku. :?
A:
1- kolonka RZEKI
2- na Zlewnia Narwy (povodí Narwy)
3- na kolečko na řece a objeví se aktuální stav :good:

doufám, že jsem to napsal dost srozumitelně, janom si myslím, že by to stálo za nové vlákno.
Tady se to bude blbě hledat. :hmm:

Zpět na