DEHLYA 22

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Marcelita
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Marcelita » ned říj 04, 2009 5:25 pm

Obrázek
Obrázek
Obrázek
edit: a ;)

Zdravím,tak jsem dala obrázky lodě a hlavně toho stropu. Bombo moc děkuju za rady, které jsou určitě v tomto případě velmi dobré.Proč si myslíš, že samopřehazovací kosatka je blbost? Zajímá mě Tvůj názor, protože nad tím uvažuju. Jinak vinšny na té lodi jsou nepraktické a v jednom člověku nejde tato loď s plachtama vpřípadě, že se k obsluze kosatky používají vinšny ovládat.K tomuto názoru jsem došla po téměř 2 letech ježdění na této lodi celkem se 2 učiteli a několika zkušenými jachtaři kteří závodí.Vůbec mě zajímánázor kohokoliv na samopřehazovací kosatku, jestliže chce na lodi jezdit člověk sám. Co si o tom kdo myslíte? Moc děkuju za odpovědi.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned říj 04, 2009 6:32 pm

Záleží kde vinšny na kosatku jsou, pokud jsou na kajutě, je to od kormidla daleko, ale pokud jsou na bocích kokpitu (já je mám na vlnolamu chránícím kokpit, asi tak v polovině délky kokpitu), tak je obsluha v jednom člověku v pohodě.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned říj 04, 2009 6:49 pm

Jednak samopřehazovací bude malá, menší než teď a je to škoda. Jednak to není potřeba, jde to i v současném stavu...
Jde to i se dvěma vinšnami. Mám jen dvě na kajutě.
Otěže kosatky musí být dostatečně dlouhé. Volnou otěž ovinu, nezaseknu, při ré vyseknu otěž a po přechodu kosatky přechytnu otěž a lehce dotáhnu, zaseknu. I od kormidla to jde při troše cviku.
Po dokončení obratu doladím kostaku. Chce to být rychlý, nebo si pomoc uvázáním kormidla na gumovou šňůru - to aby byl čas tu kosatku doladit.
Jde to i v jednom člověku a se dvěma vinšnami na kajutě. Ve dvou je to lepší. Druhý člověk, i úplný začátečník, jen podrží kormidlo v daném směru.
Takže v čem je problém? Je to jednoduší než předělávat takeláž a přešívat kosatku.

Ten strop asi dolů jen tak nepůjde, vypadá to jako spodní strana sendviče paluby.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned říj 04, 2009 7:54 pm

Ahoj,Ten samopřehazovací systém je určenej na malou kosu,jestli máš kosatku za stěžeň,nebo jezdíš na genu,tak to tam budeš mít zbytečně vyhozený peníze a další věc na ukopnutí palce,v sobotujsem se koukal na D 22 a vinšny na kosu jsou v pohodě v dosahu kormidla,já bych spíš trénoval tu klasiku,další problém je jestli máš na lodi bejbystěh,tak to tam taky nedáš,ale ůplná blbost ten systém taky není to jsem napsal trochu divoce :oops: Ahoj.
Marcelita
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Marcelita » ned říj 04, 2009 8:49 pm

Tak nevim, pořád se učím a mám pocit, že se ještě hodně dlouho učit budu ( teda podstatně dýl, než jsem si původně myslela... :) a tak se snažím poslouchat názory druhých, kteří mají podstatně víc zkušeností.Asi jsem to taky nenapsala úplně přesně. Kosatka přes zde umístěné vinšny používat jde, ale není to jednoduché. To je asi důvod proč mi někteří lidé, kteří na této lodi už jeli radí tu samopřehazovací.Určitě proto, aby se mně obsluha co nejvíc zjednodušila.Pravda je, že by se kosatka musela nechat zmenšit, ale teď mám 2 kosatky a jednu genu, tak jsem si myslela, že jedna když se zmenší, tak budu moci používat oba systémy, jak samopřehazovací , tak i ten běžný, ale místo vinšen 2 záseky, nebo svorky.Určitě bude podstatně jednoduší celkově samopřehazovací vypustit z hlavy, budu o tom ještě přemýšlet, je na to přez zimu času dost.Moc děkuju .
Mám ještě jeden dotaz jako začátečník, kterým se cítím.Možná se Vám bude zdát hloupý, ale protože jsem nedávala v hodinách fyziky moc pozor, a neumím to teda úplně pochopit, zajímá mě odpověď. Například teď v sobotu na Orlíku foukal pěkný vítr, moje loď jezdila v takovém náklonu, že se voda přelévala na ochoz a učitel, se kterým jsem měla jízdy jásal a juchal, že za tuto sezónu vidí teprve podruhé pravé jachtařské počasí na Orlíku, že je to skvělé a úžasné. Pak se mi přetrhlo lanko od kormidla a dojezdili jsme.A tak jsem měla čas koukat na jiné lodě. Některé byly v takovém náklonu, že jim koukal z vody kus kýlu.Můj dotaz zní, kde je moment, kdy se kajutová plachetnice převrhne.Ještě jsem žádnou převrhlou na vlastní oči neviděla i když jsem viděla lodě tak nakloněné, že jsem si myslela, že se jim to už musí každou chvíli stát.Když se na to ptám učitele,odpovídá, Tvoje loď se nemůže převrhnout, to prostě fyzikálně není možné ( může se to stát jen když ti do lodě nateče hodně vody a na konec stěžně se při velkém náklonu pověsí v případě tvé lodě někdo, kdo má 63kg...).No nevim.....Převrhnul jste se někdy někdo s kajutovou plachetnicí? Jak se Vám to stalo? Kde byla chyba? Kde je ta hranice, jak až moc se ta loď může naklonit?Moc děkuji za odpověď.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned říj 04, 2009 9:34 pm

Ahoj,ještě k tej samopřehazovací kose,co by si na té lodi dělala kdyby se všecko dělalo samo,to tahání za ty šnůry je asi to nejhezčí, :D.Každá loď má svoji hranici za kterou sama nepůjde,při překročení náklonu při stoupačce se vzrůstajícím náklonem loď buď ty sama vyostříš a nebo dojde k tzv spinoutu tzn že loď přestane být ovladatelná a vyostří sama,takže teoreticky by převržení lodě podle mých zkušenějších kolegů mohlo dojít při velkém náklonu na bočním kursu natvrdo plachtácha příchozí veliké vlně,což je v našich podmínkách prakticky nemožné,takže podle mého ůsudku je nejnáročnější jízda na čistý silný zaďák.A v sobotu ti ta ploutev taky určitě kousek koukala :good:Muj kamarád,kterej mne učí jezdit skoušel položit Lavlavku,posadili se tři na závětrnou stranu,měli okna ve vodě a ta loď nelehla,to neni fáma na to je kopice svědků.Ono se to lehce píše,ale někdy je to nepříjemnej pocit,zvláště kdy jdou poryvy. Jedna fotečka. Ahoj.
Obrázek
Marcelita
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Marcelita » ned říj 04, 2009 10:02 pm

Děkuju za odpověď, věřím, že se loď nepřevrhla i když to můj mozek neumí pochopit, ale seženu nějakou pořádnou učebnici fyziky a pokusím se tomu porozumnět.Ani nevíš, jakou jsi mi udělal obrovskou radost, že jsi napsal, že někdy je to trochu nepříjemný pocit.Pokud je loď hodně nakloněná ( u mé lodě mám na mysli, že teče voda na ochoz, nebo víc), pak mám nepříjemný pocit. Můj letošní učitel, celkově můj 2. učitel ( 60 let, takže X let jachtař hlavně na moři a na katamaranech) mi sdělil minulý týden, že mám navštívit psychiatra, protože když chci jezdit na plachetnici, tak to není normální.... :).No a tak jsem ráda, že takový pocit nemám jenom já z těch co chtějí jezdit na plachetnici...........Jinak máš pravdu, ty lana jsou na tý plachetnici fakt jedna z hlavních zábav, to je bez diskuse. :)
leon1
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: DEHLYA 22

Příspěvekod leon1 » stř lis 29, 2017 8:11 pm

Ahoj vsichni,
chtel bych vyuzit tohoto vlakna a zeptat se nejen Marcelity, ale i ostatnich co si myslite o lodi Dehlya 22. Vazne uvazuji o jeji koupi ( ojete z D nebo NL). Hledam prevozitelnou lod nejen na vnitro, ale i na more (chorvatsko jen pribrezni plavba). Pokud ji nekdo mate byl bych vdecny kdybych se na ni mohl nejlepe podivat nez se vydam na dlouhou cestu do D nebo NL. Vitam vsechny informace ktere zde jeste nejsou. Diky.

Zpět na