Finn dinghy - Costa Rica

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Ondrais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 20

Finn dinghy - Costa Rica

Příspěvekod Ondrais » stř říj 03, 2012 5:13 pm

Ahoj,
Rád bych se s vámi podělil o své zážitky z rekonstrukce své první plachetnice.

Loni v Listopadu jsem pořídil tohoto závodního Finna od jednoho pána kterej na ni neměl zdá se čas. Potřebuje položit novou překližku na sedací část paluby a celou ji nalakovat. Jinak je loď ve skvělé kondici a má i papíry s hodnotami o vyvážení. Prý kdysi závodila pod Yacht Clubem Nové Město (na M.) pod číslem YCNM114 nebo CZ114, které hodlám zachovat.

Ta oranžová barva mi nebyla moc po chuti, přestože jsem zde na fóru četl hodně o tom jak si zvyknout a nepřidělávat si práci. Mé představy byly někde u lesklé bílé v kombinaci s mahagonem a tak jsem se rozhodl udělat vše od základu na čisto. Nevím, jestli jsem tak paličatej nebo se jen řídím pravidlem "radeji to zkazit po podle sebe než podle někoho jiného", ale nelíbila se mi ani rada od zkušeného stavitele, kterou bylo ať původní nátěr jen zbrousím a přetřu novým. Nechtěl jsem totiž na sebe nabalovat kila barvy a taky jsem se chtěl podívat dřevu trošku "na třísku" abych věděl v jakém je skutečně stavu...

Takže začnu postupně od začátku. Nečekal jsem sice že zdánlivě jednoduché věci budou tak zdlouhavé a ne tak jednoduché ale dnes rozhodně nelituji. Minimálně jsem rád za ty zkušenosti, abych se už příště mohl rozhodnout podle sebe.

tak tady je jak byla v den koupě.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

ještě pohled na palubu

Obrázek

Obrázek

tak a tady už "pod skalpem"

s horkovzduškou a špachtlí to šlo poměrně dobře dolů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

tak a teď to samé, jen pár kroků vlevo. Je to asi 2-3h práce s přikusováním snídaně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

mosazné vruty v hliníku způsobily slušnou korozi. Vše jsem postupně nahrazoval A4 nerezem...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

a začalo snad nekonečný broušení a zahlazování..

Obrázek

Na kitování jsem se rozhodl pro watertite od Internationalu a byl jsem obrovsky spokojen.

Obrázek

Obrázek

A tady nevim, jestli už se ze mě stal tak trochu pacient, ale po každém obroušení do hladka jsem znovu našel minidůlky a celej koloběh kit/přebrus opakoval snad 6x. Pak už jsem zakitovával i nerovnosti desetin milimetru. Snad ne zbytečně :-))

a hladká loď připravená na lakování.

Obrázek

první vrstva základovky, taktéž od Internationalu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Očekával jsem ale trochu víc samoslévací efekt, takže jsem si tím válečkem udělal pěknej pomeranč. Protože jsem si představoval trup lesklej jak zrcadlo, trochu jsem se toho lekl a přišla na řadu opět bruska. Dále jsem se rozhodl pro nástřik, což se v tom uzavřenym, a né zrovna moc větranym prostoru ukázalo jako naprosté šílenství nebo spíš pokus o sebevraždu :-)) Nemluvě o tom, že jsem si jako lakýrnickej laik s nejspíš špatně naředěnou barvou napáchal pěkný stejkance. :-(( Přišlo mi, že barva byla všude jinde, jen ne na lodi. Dokonce jsem si málem udělal celolak auta ale to jsem nakonec opláchl vapkou jak prach, takže už jsem v tom dál nepokračoval. Čekal jsem na zaschnutí abych mohl zase brousit ty stejkance. No radost! :-)

Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu s tím, kdo by mi to nastříkal, až jsem se nakonec rozhodl zkusit to tím válečkem.

a nebylo to vubec špatný! Barva se krásně slejvala do krásně hladkýho povrchu, takže jsem v tom pokračoval... :-)

1.vrstva

Obrázek

Obrázek

a jelo se dál

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Spodek zatim finito. Teď to už "jen" otočit a pustit se do paluby. Možná si navrhnu i nějaký oplechování, abych mohl prorážet v zimě ledy, když budu chtít letos ještě vyplout :-)

Zpět na