14´ Motor Dinghy od Mortena Olesena

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Re: 14´ Motor Dinghy od Mortena Olesena

Příspěvekod ferdas » ned pro 13, 2015 1:50 pm

Denisi, souhlas, vím o čem mluvíš. S ledničkou stejný problém, je umístěná v konzole, vyřešeno do detailu. Vazáky mám nerez, čtyřděrové uchycení, zespodu přidám ještě jednu širokou podložku z 9 překližky, natřu epoxidem a celé to stáhnu do sebe.

Na bakystách budou po obroušení nalepeny hranolky a na sedačkách obdobně - vytvoří bariéru proti vodě. Blbě se to vysvětluje, fotky ukážou jasně. Už je mám nalepené na zadních bakystách a na přídi. Samozřejmě jsem nezapoměl ani na odvodnění motorové vany.

Přiznám se, že mě hodně ispiroval Hood. Jeho preciznosti a smyslu pro detail se nemůžu ani přiblížit, ale snažím se. Fakt je, že na to jak co udělat myslím snad 20 hodin denně.

Jo a jak udělat ovládání jednopáku jednoduše a precizně jsem přišel skoro po půl roce :(
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » ned zář 18, 2016 2:39 pm

Uteklo třičtvrtě roku.. Když mám trup, tak jsem snad už hotovej, ne..? Nejsem. Teprve to začíná. Vystrojení člunu trvá neskutečně dlouho. Takže ani v květnu, ani v létě, poprvé šel zkušebně na vodu v srpnu.. Hrůza.

Po laminování horní části trupu a laku:
PICT0564.JPG

Ohýbám trubky:
PICT0417.JPG

Drátuji, letuji (padlo 60m drátu):
PICT0602.JPG

PICT0589.JPG

Poprvé na vodě:
20160814_134022.jpg
20160814_133035.jpg

PICT0861.JPG

Zatím poslední stav.. čeká se na čalouníka, chybí plexi na konzole, uzávěry vík na bakystách a asi třicet dalších věcí..
PICT0871.JPG
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » ned zář 18, 2016 5:19 pm

Gratulujem, vyzerá velmi dobre a čo dobre vyzerá, to bude aj dobre jazdiť :D .
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod sedivak » ned zář 18, 2016 9:39 pm

Dobře odvedená práce, lodička je moc pěkná. :)
Jakou máš navigaci a sonar?
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » pon zář 19, 2016 5:09 pm

Děkuju za pochvalu, ono to na fotkách vypadá vždycky líp :-) Musím se držet při zemi (tedy při hladině..), navigace je normální automobilová Garmin 5"+ dohrané mapy co se daly sehnat, sonar Hummibird 521. Teď jsem ještě pořídil marine ručku Polmar.

Při začátku stavby jsem si psal všechno, fotil.. Prvně jsem přestal počítat hodiny, při nějakých 100K i výdaje. No ale snad už se to chýlí..
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod sedivak » pon zář 19, 2016 6:27 pm

No a budeš tam dávat ten motor 20 hp? To by s ním jelo asi dost slušně co? Kolik váží loď s výstrojí, máš to už zvážené?
Co Chorvatsko, plánuješ vyrazit?
Jinak loď se mi opravdu moc líbí ;)
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » úte zář 20, 2016 7:10 am

Člun váží 290 kilo bez motoru. No, možná se dalo ještě ušetřit na váze, ale už ne moc. Projektovaná váha trupu je 138 kilo, ale to si neumím představit :shock:

Pokud se týká motoru - původní záměr byl osadit pětkou a až našetřím, tak dvacítkou. Na tu ještě nemusím řešit pojistku a měla by vyhnat člun do kluzu. Jenže:

1. váha se o dost zvedla
2. poměr 1HP na (alespoň) 35 kilo váhy už je za hranou - i když na gumáku jsem byl ve skluzu s poměrem 1:42
3. zamíchala s tím nedávná vyhláška č. 42 (tuším), která zavedna novou proměnnou: výkon motoru někde omezený na 10kW.

Takže jsou ve hře dvě varianty:

- nechám tam čtyřku s dobíjením, zvednu ji na 6 koní, nic se nebude přihlašovat - stejně mě nejvíc baví kochací plavby
- osadím čtyřicítku a někde holt nebudu moct..

Zatím na ni stejně nemám, potřeboval bych s dlouhou nohou a moc nejsou vidět.

Tož tak ;)
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte zář 20, 2016 10:36 am

Takže jsou ve hře dvě varianty:

- nechám tam čtyřku s dobíjením, zvednu ji na 6 koní, nic se nebude přihlašovat - stejně mě nejvíc baví kochací plavby
- osadím čtyřicítku a někde holt nebudu moct..

S tou 40HP už by to jelo asi velmi pěkně :-)

Já jsem tohle také řešil. Po koupi 15HP by se mi zavřela možnost jezdit Lipno. Tak jsem si nechal i původní pětku, v papírech je jako záložní.
Jenomže když tam máš konzolu, tak není tak jednoduché čenžovat s motory.

Úplně ideálně to pořešil kolega, koupil starší Yamahu 9,9HP ( 2T) a předělal na 15HP. Jsou to identické motory.
Vše má legální, v provozu oproti povoleným 10kW má 11kW.
Někdy si říkám, že to zkusím i s tou 15HP , co mi můžou udělat? dostanu pokutu kvůli 1kW navíc? Třeba jsou lidi ještě někde rozumní, láká mě to otestovat.

Jinak gratulace k pěknému výtvoru. Dokážu si představit, co je na tom práce. Opravdu klobouk dolů, dnes už není mnoho lidí, kteří něco dokážou rukama. Zvlášť u mladých přetrvává názor, že je nesmysl něco vyrábět, když to jde koupit. Oni nikdy nemohou zažít tu euforii, radost a nadšení z toho, když něco člověk vytvoří vlastníma rukama.
Možná bych poprosil někdy nějaké krátké video z živé plavby...dík
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » úte zář 20, 2016 6:34 pm

Nech té chvály, ono až tak není co. Na fotce je to vždycky hezčí. Zkazila mi to barva. V okolí jsem nenašel žádného lakýrníka (nikdo do toho nechtěl jít), takže sám elektrickou pistolí a válečkem. Vidět to lakýrník, pobleje se :mad:

Video z plavby zatím není, konala se jedna zkušební. Asi půl hodiny - nahrnula se tam rodina, bylo marné vysvětlovat, že bych rád vyzkoušel stabilitu, těžiště, nastavení sonaru, trim.. Hurá na vodu, všechno marný..Takže příště. Ještě musím poladit motor, vyzkoušet max rychlost, pak se uvidí.
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod sedivak » úte zář 20, 2016 7:51 pm

Podle tvaru trupu je to klouzavá loď, tak by bylo škoda tam nedat silnější motor. ;)
A ještě, když máš takovou pěknou řídící konzolku, tak by byl hřích sedět na zádi s řídící pákou v ruce. ;)
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » úte zář 20, 2016 8:14 pm

Jo, to je typický tvar pro plavbu v kluzu - široké zrcadlo. Konzola je připravená pro montáž řízení, ale to závisí na použitém motoru - tedy až bude adaptér. Samozřejmě tam můžu dát volant, převodku a bowden už teď, ale bude to tak pro parádu ;) řízení cca 5000 Kč, řazení minimálně taky tolik.. no, uvidíme.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte zář 20, 2016 9:40 pm

Zdravim kolegu stavitele! Ten tvar dna je hodne podobnej ty moji Bestii.
Docela by mne zajímalo jak se ti to chova když se to za jizdy nakloni. Mne to dost neprijemne zatoci po hrane pride, budu to kvůli tomu predelavat. Ty mas malinko vejs prid a lod je delší, az budes delat skutecny testy, dej kdyztak vedet, zajimal by mne tvůj nazor. ;-)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » úte zář 20, 2016 9:45 pm

Nielen že má širokú kormu, teda zadok, ale má aj dosť hlboké V dno. Ja mám na obdobnej lodi 50 koní a jazdí to super. 40 by stačilo, ale znieslo by to aj 60. Takže Ferdas, kúpiť pasátko a dobre ho kŕm
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Příspěvekod pepabagi » stř zář 21, 2016 8:30 am

Dobrá práce Ferdasi, gratuluju a smekám před tebou (a obecně před lidma, který ještě dokážou vlastnoručně něco udělat), ať ti dělá lodička jen radost.
Počítáš s možností přespání na lodi, (máš to nějak pořešené) a s jejím celým zakrytím persenikem přes bimini?
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » stř zář 21, 2016 9:34 am

Hele kluci, už tý chvály nechte, proto jsem to nedělal :lol:

Než jsem se do toho dal, lákala mě kajutovka, samozřejmě. Morten má v nabídce i Sea Power 16 i větší, s kajutou. Když jsem to pak viděl na videu, rychle od toho vycouval. Je to 3x lomená šarpie, dost vratká. Navíc jsem si to nakreslil na podlaze ve skutečné velikosti, zkoušel se tam vejít a tak..

Další v úvaze byla lodička Dutch pram 15. Úzká, málo místa hlavně vzadu, ploché dno do kterého řízne každá vlnka. Taky ne. Výhoda by byla, že je určená pro plavbu ve výtlaku.

Takže to dopadlo takhle. Co už..

Jezdíme většinou ve čtyřech, být tam ještě kajuta, to se umlátíme. Teď mám šest sedaček, typováno pro 5 lidí. Zkrátka to měla být stabilní a v této velikosti pohodlná lodička na maximálně celodenní pohodový výlet. Žádný adrenalin. Chladnička, nějaké zásoby pití a jídla, možnost si udělat čerstvý kafe, nebo něco k snědku, v pohodě vylézt po žebříku nahoru z vody, před slunkem stíní 2,4m dlouhá bimini. Když náhodou naprší, mám vzadu studánku s bilge pumpou a automatickým spouštěním.

Na bocích mám úchyty na přepravní persenik. Ten by měl chránit jen konzolu s palubou. Složené bimini, motorová vana a zadní bakysty zůstanou venku. No a na vodě přes noc natáhnu cosi jako nepromokavej pytel jenom na konzolu. To by mělo být z materiálu pevnějšího, asi na autoplachty..

Předtím jsme jezdili ve 4 dospělých na Zoomu 310. Takže sednout a moc nehýbat, maximálně jednu společnou tašku, proti slunku nic, každá vlnka větší než 15cm cákla dovnitř, nebo na ty co seděli vpředu. Asi to všichni znáte..

Zpět na