Motor-trailer-sailer snů ~19 stop ~5,7m

Zde lze prezentovat lodě, které byste jednou chtěli mít nebo je považujete z nějakého důvodu za nej, nej ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Věřím, že takový motorsailer je dnes možno realizovat.

ANO.
31
84%
NE, to není možné.
6
16%

Celkem hlasů: 37
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod majircan » pon kvě 25, 2009 5:40 pm

Renda - zrejme malé nedorozumenie, mne vôbec nejde o moju loď, ale o Tvoju. Snažím sa Ťa vmanévrovať do 7m. A prečo? To preto, lebo je možné zostrojiť ľahko transportovateľnú loď = vlek a loď 1500kg + auto 2000kg. Celkovo nie viac ako 3500. Podľa mňa toto je ľahko transportovateľná loď. Keď niečo takéto ide, a potvrdia to aj ďalší vo fóre, keď trochu popremýšľajú, tak potom nechápem prečo by som ju mal skrátiť na 6m alebo 5,5m. Toto jednoducho nechápem. Chápem že chceš loď pre dvoch, ale aj sedem metrovka môže byť pre dvoch! Náklady nebudú oveľa väčšie a profit o 1m dĺžky viac je poďľa mňa k nezaplateniu. Možno sa mýlim ale je to moje presvedčenie.
K tomu elektropohonu - elektropohon sa dá fantasticky využiť ako aktívny balast, veď prečo voziť 300kg olova a nevedieť z neho získať nič iba hluchú váhu. 280kg olovenných géloviek Ti dá 10kWh energie, ktorú na lodi vždy potrebuješ, či už je to na svietenie, chladenie, pumpovanie, zábavu... a samozrejme aj na pohon. Na loď 6-7m sa hodí napríklad 2,8kW motor s napätím 48V a prúdom pre maximálny výkon 60A. Nie je to síce tvojich 10koní ale na manévrovanie v marínach, plavbu v kanáloch na predchádzanie... to stačí. Myslím že na 7m to 5uzlov spraví s malou rezervou - ale ako píšeš, veď niet kde sa ponáhľať. S týmto výkonom by si mohol na uvedené batérie plávať 3,5hodiny. To je maximálny výkon, ten by sa používal len v naliehavých prípadoch. Cestovný výkon by bol štvrtinový 720W. Pri tomto výkone by bola výdrž 14hodín. A manévrovacia rýchlosť pri výkone 180W, odber 15A, výdrž 56hodín. Tieto čísla ber len ako orientačné v skutočnosti môžu byť + - okolo tohto. Samozrejme tu sa myslí len kapacita samotných batérii bez dobíjania. Ale na lodi je potrebné mať aj generátor cca 1kW. To znamená, že pri cestovnom výkone môžeš plávať koľko máš benzínu alebo nafty a ešte keď Ti dojde ďalších 14hodín. Pri plnom výkone 2,8kW a pracujúcom generátore by smrť akumulátorov nastala po 5hodinách. No ale nebol by problém inštalovať aj silnelší generátor 2-3kW. Generátor treba mať aj kvôli tomu ako píšeš, teplá voda, kúrenie, chladenie. Keďže všetky tieto elektro časti môžu byť inštalované hlboko v lodi a najťažšie pod čiarou ponoru, je to skvelý balast. Keďže na spaľovacie motory sa v krízových situáciách nedá spoľahnúť tu je omnoho spoĺahlivejšia alternatíva. Takže asi tak.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 146

Příspěvekod Denis » pon kvě 25, 2009 8:38 pm

Majirčan, viacerí ludia tu majú svoj "starostlivo opečovávaný sen" a ťažko o tom viesť diskusiu, nedajboh ešte ich prehovárať, alebo radiť. :D Aj Renda má svoj sen, dôkladne a vierohodne zdôvodnený. Možno sa mu ho raz podarí splniť, čo mu zo srdca prajem.
Ja osobne by som do 5,5 m loďky nedával 300 kg batérií ani vstavaný dízel. Načo? 5k motor bohato stačí.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » pon kvě 25, 2009 8:52 pm

Súhlas Denis, tiež mu prajem nech si svoj sen splní! Ale držím sa overeného - dobrá rada nad zlato, teraz nemyslím ten elektropohon ale tých 7m.
Tých 300kg samozrejme do 7m a nie do 5,5.
Písal som Milošovi, zatial sa neozval.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Loď musím spustit a vytáhnout sám!

Příspěvekod Renda » pon kvě 25, 2009 9:48 pm

Tak kluci dík. Jste fajn, ale vůbec neodpovídáte na mé úvahy o stavitelném šroubu a variantní kormidelně...
Pokud jde o velikost a váhu, fakt nemohu dopustit tohle:
Obrázek
Chci loď, kterou si mohu spustit a vytáhnout sám na sjezdu.
Naposledy upravil(a) Renda dne pon úno 21, 2011 1:52 pm, celkem upraveno 1 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon kvě 25, 2009 10:30 pm

Úvahami o stavitelném šroubu sa predsa nebudem zaoberať, keď som presvedčený že na 5,5 m loďku stačí 5 k motor. A to mnohý jachtári sú presvedčený že to je vela a jazdia s 2,5 k. Nie je ani jeden dôvod na vstavaný dízel, teplá voda a kúrenie v takej prďolatej loďke je blbosť, el. stačí zo soláru, prípadne generátor a rozdiel v spotrebe PHM je zanetbatelný. Čo nie je zanedbatelné je nadobúdacia cena, váha motora a jednoduchosť montáže. Malý benziňák jasne vyhráva.
O tej nadstavbe som ti písal pred dvomi rokmi aby si to tak spravil, ale ti na to musíš prísť holt sám. ;)
Ta modrá loďka čo si tam dal obrázok je pre teba ako stvorená, za 2500 euro okamžite ber a v lete už ideš s Liborom do Chorvatska.
david
moderátor
Reputace: 223

Příspěvekod david » pon kvě 25, 2009 10:42 pm

,[quote="majircan".
K tomu elektropohonu - elektropohon sa dá fantasticky využiť ako aktívny balast, veď prečo voziť 300kg olova a nevedieť z neho získať nič iba hluchú váhu. 280kg olovenných géloviek Ti dá 10kWh energie, ktorú na lodi vždy potrebuješ, či už je to na svietenie, chladenie, Keďže na spaľovacie motory sa v krízových situáciách nedá spoľahnúť tu je omnoho spoĺahlivejšia alternatíva. Takže asi tak.[/quote]

poněkud ti uniká, že 28O kg gelovek bude na objem 2x - 3x ? tolik co 300 kg olova. ted daleko větší profil balastu a větší odpor. neznám nespolehlivý diesel ani benziňák, jen znám lidi co to s nimi neumí, nebo to maj blbě nainstalované. zejména nádrže paliva a elektriku.

motor pod 10 koní nemá na námořní lodi co dělat. to jsem zvědav, jak bys to vyřešil elektrikou na třaba 10 hodin a to jsem při zdi.
majircan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod majircan » úte kvě 26, 2009 8:24 am

Áno David - 10koní riešiť elektrikou na úrovni súčasnej techniky je ťažko zmysluplné. Ono sa ani nejedná o hlavný pohon, jedná sa len o doplnkový pohon k plachetnici. To že merná hmotnosť akumulátorov je nižšia ako čistého olova ja dobre viem.
Vec sa má tak, že keď chceš elektropohon, či už hlavný alebo pomocný nedá sa to realizovať tak ako si to ty myslíš. Jednoducho dobrá elekto loď nemôže vzniknúť jednoduchým vykuchaním nejakej lode a nastrkaním tam všelijakej elektrovýbavy. Loď na elektro pohon musí byť na tento pohon projektovaná od prvej čiarky. Dobrý príklad je z elektromobilov dobrý elektomobil sa veľmi líši od bežných áut. Hlavne prvá vec je hmotnosť konštrukcie a druhá, okrem milióna ďalších, aerodynamický odpor. Momentálne nepoznám taký projekt, alebo niekoho kto by sa tomu venoval u lodí tým správnym smerom. Memusíš sa pri takom projetke báť o nejaký vysoký hydro odpor alebo zlú plávateľnosť práveže naopak! Práveže, keď tak optimalizujem tieto protichodné požiadavky, vychádza mi návrat ku koreňom - dlhší, širší,hlbší eliptický kýl. Nechcem to tu rozoberať, pretože to do Rendovej niti nepatrí. A ešte na záver, existujú riešenia eletropohonu, ktoré by zvládli hravo aj 10koní na celú trebárs týždňovú plavbu a to by vôbec nemusela mať jadrový reaktor - otázkou zostáva - čo by taká loď "stála". :(
Myslíš, že 7m plachetnica nesmie mať nenej ako 10 koní! :? Analýzou mnohých krízových situácii do ktorých sa dostali skúsené posádky v mnohých prípadoch to bolo pre zlyhanie spaľovacieho motora, alebo ešte lepšie povedané práve vtedy keď ho najviac potrebovali jednoducho nefungoval - že by to bolo preto, že by sa im nerozumeli alebo boli zle nainštalované? No možno :?
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

transportovatelna plachetnica pre suchozemcov

Příspěvekod Milos » úte kvě 26, 2009 3:19 pm

Debata o Rendovej predstave lahko transportovatelnej lode je mi blizka, taktiez ma ako elektrikara laka tichy elektropohon (v nedavnej minulosti som na elektrogumaku s gelovkami splavil cely Maly Dunaj - btw som uspesne pouzil aj Intex Mariner 3, spominany prave v susednom vlakne o "clunu na klidnou vodu" ).

Moj vyber pre transportovatelnu plachetnicu pre riecnych/jazernych suchozemcov vyhrala po dlhsich konzultaciach s vyrobcom nakoniec jednoznacne koncepcia MacGregorov (www.macgregor26.com), Renda o nej uvazoval tiez, ale zlakol sa vodneho balastu. ;)

MG26 je síce o niečo vačšia ako Rendom definovaný rozsah veľkosti, ale nechápem ako sa chceš Rendo vybrať na viac dňovú/týždňovú (normálnu, turistickú, pohodovú, nie minimalisticky extrémnu) plavbu na menej ako 5m lodi - nie si predsa žiadny trpazlík, naopak. Navyše vo dvojici ... to je asi naozaj iba sen. :shock:

K elektropohonu - kedze na MG je vzadu kvoli 50-60HP privesnemu motoru, dvom vyklapacim kormidlam, šupátku vodného balastu a vyklopnemu rebríčku málo miesta, uvažujem nad prídavným elektromotorom montovaným na nohu prívesného hlavného motora.
Jeho využitie je ale dosť obmedzené - vyhovie na tiché manévrovanie v zátokách, prístavoch a ako záloha zabezpečujúca aspon manevrovatelnost v prípade poruchy benzinoveho privesaku. :?

... cast prispevku tykajuceho sa lode MG presuvam do prislusneho topics ...
Naposledy upravil(a) Milos dne čtv kvě 28, 2009 11:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

odpovědi

Příspěvekod Renda » úte kvě 26, 2009 5:38 pm

Kucííí, dík za názory. Nestíhám hned reagovat na všechny, takže po řadě:

Denisi, ano. Chápu. :-) , ale: přívěsný motor řekněme 5HP představuje 25kg + palivo a to docela nevhodně na zádi. Vestavěný motor 1válec diesel 10HP lze dnes pořídit 70kg + palivo - umístěný lehce za těžištěm, ale u dna, takže se podílí na stabilitě. Nárůst hmotnosti je tedy jen 45kg, ale v mnohem vhodnějším místě. Spolehlivost a ekonomika provozu, jakož i bezpečnost LEPŠÍ! Přídavné funke ANO! Jo a ten ZVUK!! Blaf.... blaf... blaf...prsk... namísto Vrrrrrrr,Víííí,ííííí,ííííí :whist:
Mám projekt Corribee21, možná ho znáš. Tam je použití takového motoru reálně řešeno! Ano, je to loď o 2stopy delší než plánuji já, ale idea je naprosto použitelná za cenu zmenšení prostoru ve středu kajuty. V případě zájmu mohu dodat detaily.

Tvůj text o nadstavbě jsem hledal, ale nenašel. Nepsal jsi to někomu jinému? V každém případě bezva, že jsme zajedno. :thmbup:

Na modrou loďku jsem se ptal, ale nereagují a také to asi ještě není to úplně ono.
Víš, ona ta Tvoje H16 je na přepravu bezva a moc se mi líbí, ale je přeci jen o 1/2 metru menší než můj idol. Mohl bys sem hodit skicu, jak vypadá ve verzi s kýlem? To je jen plechový kýl?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte kvě 26, 2009 10:34 pm

Rendo, aj ja chápem :) a nič proti dízlaku nemám, naopak, ale vzladom k tomu že tiež nepatríš medzi najbohatších, tak by si skorej mal hladať výhody benziňáku. ;)
Hneď na začiatok upozorním že Fanda Sýkora prvý krát preplával Atlantik tam aj speť s benzíňákom v šachte. Takže vzor máš, povedal by som že nedostižný.

Váha motora, najlahší dízl motor je Lombardiny, ojazdené sa v podstate ani nepredávajú lebo je to pomerne novinka. Ostatné značky majú cez 80 kg a ešte k tomu prirátaj najaké to príslušenstvo a si na stovke. Cena za komplet motor, nový, bude niekde pri cca 5000,-Euro. :shock:
Naproti tomu 5 k benziňák, 4takt s dlhou nohou, s dobíjaním, bude stáť cca 1300-1400 euro. Ak ho zabuduješ do šachty tak ho ochrániš pred zaliatím v búrke, znížiš hlučnosť, posunieš ťažisko. Pri tom ťažisku nezabúdaj že v predu ho vyvažuje 10 kg kotva s 15 kg reťaze. A kotvu tiež nemáš na dne. Nádrž si umiestniš kde chceš, podla predpisov aj tak má byť prívod paliva kovovou trubkou, ale stačí ti v pohode 10-15 l nádrž tak to nevidím ako problém. Dve bandasky k tomu a celú dovolenku nemusíš tankovať.

Spotreba, ja som za dva týždne v lete v Chorvátsku na 6 m plachetnici / cez 1000 kg/ minul s 5 k Mercury štvortakt asi 12 litrov benzínu. A motoroval som dosť. Spotreba benzíňaku je možno o 20% vyššia. Ale benzín je zas asi o 20% lahší.

Výroba elektriny, za cca 1000 Euro máš kvalitný benzínagregát 1 kW a prúdu máš kolko chceš. A stále si s cenou ani nie na polovici dízlu.

Bezpečnosť, to je ako keby si tvrdil že dízlové autá sú bezpečnejšie ako benzínové! Snáď 90% motorákov má benzínový motor, tak čo je na ňom nebezpečné?

K tej mojej TS16, existuje aj 18 stopová. ;) Pevný kýl je riešený velmi jednoducho, na dno sú našrobované dva ocelové uholníky 50/50mm a medzi ne je prišroubovaná 10 mm ocelová doska ktorá má na spodu prišroubovaných cce 140 kg olova. Jednoduchá konštrukcia pre amatérsku výrobu, ale samozrejme sa to dá spraviť aj prefíkanejšie.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Diesel 10HP

Příspěvekod Renda » stř kvě 27, 2009 12:54 am

david píše:... motor pod 10 koní nemá na námořní lodi co dělat.
Davide, děkuji. Zrovna Tvého názoru si v oblasti motorů velmi cením!

Majircane, promiň, elektropohon zatím nepoužiju! Tečka.
Ne, že bych neměl elektriku rád, ale baterky zatím nepovažuji za dostatečně zralé. Jo a k tomu výkonu: samozřejmě, že na rybníku jde jet na ryby s dvoukoňákem a uvažovat, zda to není zbytečný luxus, ale na moři, když to fouká řekněme 40kn, to člověk vidí jinak. Tím nijak nezpochybňuji Denisovy úvahy o benziňáku - zvlášť v šachtě, jenže to už se dostáváme do oblasti srdce a jemných názorových nuancí. Všechno má své a záleží, co člověk očekává, co se mu líbí, na co se těší a tak.
Ostatně Fanda Sýkora sice začínal s benzíňákem, (já taky :D a mám i přívěsný elektromotor - BTW nechcete ho někdo koupit? :whist: ) a jak si teď pochvaluje diesel...!
Naposledy upravil(a) Renda dne stř kvě 27, 2009 8:15 am, celkem upraveno 1 x.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Re: transportovatelna plachetnica pre suchozemcov

Příspěvekod Renda » stř kvě 27, 2009 1:15 am

Milos píše:...MacGregor 26 ..... Renda o nej uvazoval tiez, ale zlakol sa vodneho balastu. ;)
To je, Miloši, omyl! Naopak. Mě se vodní balast líbí. Jenom na moře bych ho kombinoval s klasickým pevným dlouhým kýlem (LongKeel). Tady jde také o to, že v lodi mnou uvažované velikosti šverkastle dost podstatně překáží a vůbec - bývají s ní problémy.

BTW - onehdy jsem se tu ptal na Váš názor na ovládání kormidla této mé uvažované plachetnice outboarďáckým bowdenem a příslušným volantem. Nějak to zrovna zůstalo bez odpovědi.
vladaz
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: transportovatelna plachetnica pre suchozemcov

Příspěvekod vladaz » stř kvě 27, 2009 6:47 am

Renda píše:- onehdy jsem se tu ptal na Váš názor na ovládání kormidla této mé uvažované plachetnice outboarďáckým bowdenem a příslušným volantem. Nějak to zrovna zůstalo bez odpovědi.

To je řešení používané a funkční. Při této velikosti lodě bez obav.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

řízení bowdenem

Příspěvekod Renda » stř kvě 27, 2009 8:17 am

vladazi, má snad Tvůj Mekouš takové řízení? Jak je tam vlastně spojeno natáčení kormidla a outboard-motoru?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř kvě 27, 2009 8:44 am

Otázka je Rendo. či David považuje tvoju budúcu pidiloďku za námornú loď :D

Úplne vážne, daj si tam čo chceš, kludne tam narvi 10 k dízel, ale povedz mi za kolko rokov ideš do dúchodu, potom sa stretneme a budeme vidieť či tam te dízel máš.

Jasné že si Fanda pochvaluje dízlačika, ale on má za prvé kapku večšiu loď a za druhé išiel na kapku inú plavbu ako budeš jazdiť ty. Píšeš niečo o 40 uzlovom vetre, v takej búrke pri príbrežnej plavbe nemáš čo robiť na vode. Prečo si nevezmeš ako príklad Libora, každý rok chodí na 3 týždne na svojej trailer plachetnici do HR a v pohode jazdí s prívesným motorom. Kto tu má v tomto ohlade večšie skúsenosti ako on? Ty si niečo vymyslíš a potom sa toho držíš ako pes ježa. Úplne zbytočne. Všetci tu chápu že dízel je dobrý. Ale jeho cena je velmi vysoká v nepomere k 5,5 m loďke. Máš na to? Tak si ho kup a nemusíme sa o tom baviť.
Ja to vidím tak, kúpim si, postavím 5,5 m loďku, za 500 euro kúpim starý prívesák a jazdím. Postupne ako mi to situácia umožní si dokúpim dizel, spravím kormidelňu a prípadne pozlátim kotevný reťaz.

Ešte poznámku k benziňáku, v prípade poškodenia kormidla sa s ním dá loď lahko riadiť.

Bovdenové riadenie je dobré, ale radšej mechanické hydraulické. Až tak moc to zas nestojí.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 6

Re: řízení bowdenem

Příspěvekod Milos » stř kvě 27, 2009 11:10 am

Renda píše:vladazi, má snad Tvůj Mekouš takové řízení? Jak je tam vlastně spojeno natáčení kormidla a outboard-motoru?

Rendo, dovolim si odpovedat za vladaz: ano mekáč má bowden od volantu k pantografu (vnutri lode vzadu dostupny servis zo zadnej "koje"), ktory naraz ovlada obe kormidla aj zavesny motor. Bowden teda v podstate zostava vnutri lode, mal by teda nieco vydrzat. 8)

BTW ...ze si sa zlakol vodneho balastu nebolo samozrejme myslene smrtelne vazne ;) ale kombinovat ho s tazkym pevnym long keelom asi nema zmysel, popiera to jeho vyhody.
Aj ked niektori uzivatelia plnia vysuvaci plastovy kyl zcasti olovenymi brokmi (je duty, nezmesti sa ale viac ako 10-20kg Pb), alebo priskrutkuju olovenu bombu (potom sa da kyl zasunut iba ciastovne).
Pripadne spodnu cast kylu nahradia zatazou (zmesti sa cca 40-50kg) zachovajúc tvar a zatahovateľnosť kylu. Ak sa mi niekedy "podari" sikovne poskodit spodok kylu, tak to vyskusam... :?
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod shooter » stř kvě 27, 2009 10:57 pm

Zdravím
Nehledá náhodou Renda něco takovýho jako je tohle :? diesel,vysoká nástavba do 900 kilo,dvě kóje
odkaz
Šutrák
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Renda » stř kvě 27, 2009 11:37 pm

shooter píše:... Nehledá náhodou Renda něco takovýho jako je tohle :? diesel,vysoká nástavba do 900 kilo,dvě kóje
odkaz
Šutrák
Dík za typ! Jo, to se blíží, akorát je o 0,5 m menší než Renda plánuje a tu nástavbu by si představoval nižší.
vladaz
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: řízení bowdenem

Příspěvekod vladaz » pát kvě 29, 2009 10:06 am

Milos píše:Rendo, dovolim si odpovedat za vladaz: ano mekáč má bowden od volantu k pantografu (vnutri lode vzadu dostupny servis zo zadnej "koje"), ktory naraz ovlada obe kormidla aj zavesny motor. Bowden teda v podstate zostava vnutri lode, mal by teda nieco vydrzat.

Je to tak jak píše Miloš. Myslím, že na takovou velikost a řešení lodě bowden postačí. Pokud bych si ale stavěl loď sám, spíš by se mi líbilo hydraulické řízení.
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11

Re: idea

Příspěvekod TRIM » pon lis 16, 2009 7:38 pm

Vilda999 píše:A ještě jak řešíte jachtaři spaní ve dvou při náklonu? Jsou i uprostřed postele nějaké výsuvné "zábrany"?

Problém i na větších lodí při náklonu .
Řešení : Dáš pod madraci fendry a o ně se horní zašprcne.
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » pon lis 16, 2009 8:06 pm

Téma mě zaujalo . Loď 5,5 m a rozhodně ne větší.

Měl jsem 5,5m plachetnici Micron a byla fakt pohodlná . 2 dospělí + dítě + pes . Tahal jsem ji za osobákem na nebrženém vleku. Super. . Akorát vždycky alespoň jednou za dovolenou jsme v Chorvatsku dostali dostali od moře do držky . A už jsem to dál nechtěl riskovat . Tak jsem na větší . Ne kvůli pohodlí. A mám problém s transportem.

ještě názor :
- loď nepotřebuje mít stojnou výšku , musí mít především pohodlné sezení .
- na jezera , kanály je potřeba delší loď - nižší spotřeba , vyžší rychlost.
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 1

Příspěvekod bokal » pon lis 16, 2009 10:41 pm

To Trim:
to by mne zajímalo, kolik vážilo to Micro 5,5 m, když jsi to tahal za osobákem a na nebrzděném přívěsu?

po zkušenostech 4x na jadranu s plachetnicí 6,8m jsem přesvědčen o opaku.
Na jezera by mi klidně stačilo 5,5m (pro dva lidi), o rychlost mi stejně nejde a rozdíl je zanedbatelný. Ale na moři, hlavně ve vlnách cítím, že čím delší tím lepší. Na jadranu pro zvládnutí horších podmínek tak asi nad 9 metrů. Pak je tam odpovídající váha, díky ní stabilita.
Denis někde výše má názor, že při 40kn nemám být na vodě. Souhlasím, určitě při takové prognóze nevypluju. Ale potkala mě takový kolem 40 na vodě, a tak nezbývá než zvládnout pár mil do zátoky se schovat. Pak záleží na vlastnosti lodi, jak mi dovolí těch pár mil doplout.

Ale všichni zároveň řešíme transport. takže 33stop se nedá vozit za vlastním autem, je široká a těžká.
Kdybych se dnes rozhodoval, volil bych asi kolem 8 metrů, tyhle se dají najít v šířce 2,5m a váhou, kterou se dá tahat vlastním vozem po silnici. Pochopitelně ne běžným osobákem.
Jak velkou máš nyní, když je problém s transportem?
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » čtv lis 19, 2009 12:23 pm

To Bokal .

- naprosto souhlasím s ideálním rozměrem 8 m v šíři 2,5 a vřele to doporučuji autorovi tohoto tématu.
- Micro 5,5 i s vlekem vážilo asi 800 kg
- rychlost na jezeře je opravdu nepodstatná ,ale na řece může být limitující
- mám problém s transportem v šíři lodi . Mám 2,90m . Toto jsem podcenil .
- na bezpečnost lodi na moři má vliv velikost , váha , tvar , umístění zátěže , výkon a spolehlivost motoru .
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » čtv lis 19, 2009 1:16 pm

Omluva za zmatení . Vlek byl bržděný , ale nemuselo být E v řidičáku.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte lis 24, 2009 8:56 pm

Páni, to že má plachetnica motor ešte neznamená že to je motorsailer. Neviem či je to zadefinované v nejakej encyklopédii, ale všeobecne sa má za to že motorsailer má krytú, resp. uzavretú kormidelňu pre jazdu na motor. Takže podla možnosti rešpektujte názov vlákna a venujte sa tomu o čom chcel jeho autor diskutovať.

Zpět na