Mojim reálnym snom je malý škuner

Zde lze prezentovat lodě, které byste jednou chtěli mít nebo je považujete z nějakého důvodu za nej, nej ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Zidu
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 11, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ružomberok

Mojim reálnym snom je malý škuner

Příspěvekod Zidu » úte bře 09, 2010 11:33 pm

Ahojte,
po dokončení môjho prvého projektu s "gumákom" zvažujem stavbu "mini" škuneru. V každom prípade nechcem stavať niečo cestou pokus a omyl a tak nasávam ako huba po daždi informácie z fóra. Čo som veľmi rád aj cez SZ za čo Vám ďakujem.

K myšlienke postaviť malý škuner ma priviedli stránky o Bolgerovom Light schooner a relatívne rýchla a nenáročná stavba, čo by som mohol zvládnuť aj v domácich podmienkach. Na svedomí to má táto stránka : TU

Napriek tomu, že škuner je "klasika", tak v reále je ich v menších veľkostiach ako 10m vídať zriedka. V našich končinách skoro vôbec. Dôvodov je hneď viac. Náročnosť stavby s dvomi sťažňami, veľká plocha plachiet, náročnosť pri plavbe s obsluhou plachiet, stabilita a možno aj to "nehistorické" zázemie u nás.
Mne pri pohľade na krásne tvary škunerov a ich plachiet hneď podskočí srdce a nemusia to byť len tie veľké a pre mňa nedostupné.

Pán Bolger to pekne vymyslel :
Obrázek Obrázek Obrázek
Viacej TU a TU

Pre mňa je aj tých 27 stôp veľa a tak ma zaujal aj zmenšený variant "kajakovitého" typu Single handed shooner :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Viacej TU
Obrázek
Ako jednoducho postaviť tento variant som získal návod TU

Chvíľu som sa zaoberal aj myšlienkou skladacieho škuneru : Folding schooner :
Obrázek Obrázek Obrázek

Čo by síce riešilo problém s miestom, ale to skladanie.....pre jedného nemysliteľné, pre dvoch galeje aj s vybavením sklopného žeriavu na prívese. Napriek tomu, som získal aj odtiaľ zaujímavé nápady, ako ovládať kormidlo z predného otvoreného kokpitu...atď.

Veľkú pozornosť som venoval škuneru Pogo Pogo, dizajnéra Georga Buehlera : TU

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pre mňa je najväčšou škodou, že ani jeden z týchto variantov pri ich dĺžke do 6-7m nemá žiadnu krytú kajutu. Preto som hľadal na internete ďalej. Našiel som malý kajutový škuner Firecrest 17 stôp 6 palcov = niečo okolo 5,30 m. Kajuta je po celom obvode trupu a tak sa dostať do prednej časti lode na provu, (pri zhoršenom počasí ako píše Denis ) by nebola žiadna hračka. Priestoru v kabíne bol obetovaný vonkajší obvod trupu, okolo kabíny.
Obrázek

Akosi mi v tom originále chýba tá krása škuneru a tak som mierne pozmenil formu plachiet. Takto by to asi mohlo vyzerať. Bol to len taký ručný návrh bez prepočtov ohľadne stability, vyváženosti plachiet a ťažiska.
Obrázek

Najviac som bol prekvapený, že na Google neviem nájsť foto reálne postaveného Firecrestu. Tak ani netuším, či to je projekt, ktorý dostal zelenú nejakým staviteľom.

Preto som hľadal ďalej nejaký škuner 6-7m, ale s kajutou. Na Woodenboat fóre som našiel odkazy na schooner Discrete od Paula Riccelliho: Viac info: TU a TU

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ale opäť, bez nejakých reálne postavených aj s foto na webe. Už pri pohľade na Riccelliho nákresy je jasné, že toto je už úplne iná trieda s pevným, či výsuvným kýlom a tak stavba by nebola zrovna jednoduchá.
Z tých kajutových škunerov ma zaujali ešte dva :
Takýto škuner sa dá brať ako hračka pre deti a dospelých :lol: ( o plavebných vlastnostiach asi nemá cenu hovoriť )
Obrázek

Najserióznejšie vyzeral Vacationer menom Dawn Princess ( pozri viac : TU ), ktorý vzišiel z Weekenderu.
Jeho majiteľ vyskúšal pridať jeden sťažeň s plachtou a vyzeralo to celkom slušne :
Obrázek

Lenže projekt nedopadol dobre. Na trupe nerobil majiteľ žiadne iné úpravy a tak sa zmenili plavebné vlastnosti povodne plánované pre Vacationer. Najviac však zasiahla jeho manželka, lebo bolo treba viac času na prípravu "škunerového" Vacationera na plavbu. To sa jej nepáčilo. Napokon ani jeho majiteľovi a tak sa vrátil k starému oplachteniu.

Vo mne však hlodá ešte jeden červík. :roll:

A tým je moja snaha spraviť malý škuner, čo najviac podobný nejakému originálu vo väčšej mierke. Nemôže to byť len zmenšený model v mierke, to je nereálne, ale taká "semi replica" ako Lion of Baltimore ako som našiel na webe :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ako som však zistil po diskusii na Woodenboat fore : TU, replika bola pôvodne len na statickú ukážku, a keď ju chceli spustiť na vodu, musela prejsť náročnou rekonštrukciou. Aj tak to nebola stabilná loď. Potrebovala veľa "ludského" balastu na vyváženie a tuším dnes je opäť len na statickú ukážku. Ale to, že niečo také sa spraviť dá, som našiel na týchto snímkoch :
Schooner Weesail ( viac info som nenašiel a už z obrázka je jasné, že je dlhší viac ako 7m :hmm: ) :
Obrázek
Schooner Little Morrisse vyzerá slušne :
Obrázek Obrázek

Takých snílkov s "modelárskym" cítením a snahou o čo najviac priblížiť "semi replicu" jej originálu, môžete vidieť v tomto albume zo stavby 74 delovej radovej lode : TU

Preto som pre porovnanie spravil taký prehľad ako by to vyzeralo v jednotnej mierke s veľkosťou u jednotlivých typov vyššie spomenutých škunerov:
Obrázek


K čomu som sa teda po toľkom hľadaní a pýtaní na fórach dostal ?

Rozhodne to nebude jednoduchá vec. Kúpiť nejakú staršiu loď a upraviť ju pre potreby dvoch sťažňov....... :? nie nie, to je ako so starým domom. Prestavby sú náročné a aj tak je z toho napokon len kompromis.

Mám teda dve možnosti.

A) Najvýhodnejšie mi vychádza postaviť na začiatok niečo malé, bez kajuty ( daysailer ) kde by som využil plachty a príslušenstvo z môjho "oplachteného gumáku" alias Minicatu .
Budem musieť ešte dokúpiť z Minicatu 420 hlavnú plachtu a skladací sťažeň. Pod to postaviť niečo na spôsob Single handed schooneru. Kormu ale upravím po vzore Light schooneru.
Mojim cieľom bude naučiť sa pri tejto stavbe čo to o stavebných postupoch, materiáloch. Nakoniec aj to, aké je plachtenie s dvomi vratirahnami a škunerovým oplachtením.

Možno by som vyskúšal aj priečnu "topsail" plachtu aj keď viem, že tým by som si to len komplikoval . ( veľmi ma to láka ... taký Lynx, či Pride of Baltimore, La Recouvrance..... ;) )

Ako na "topsail" oplachtenie, jeho jednoduché ovládanie a stavbu historickej "hračky" do veľkosti 4,5 m som našiel veľmi jednoduchý návod : TU a komplet všetko o stavbe Little Leon : TU Tento návod by si možno zaslúžil samostatné vlákno v Stavba lodí.
Zopár motivačných snímkov Little Leona pozrite tu :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


B ) A až po týchto prvých stavebných skúsenostiach postaviť kajutový škuner podľa mojich skutočných predstáv.

Tu sa mi ponúkajú tiež dve možnosti.

1) Donedávna som si myslel, že najväčší favorit na takúto prestavbu a stavbu bude základ tvorený cutterom Margherita z Willow Bay. Viac info o detailoch interiéru a stavby Margherity nájdete TU . Celý postup stavby som našiel na Blogspod.com o stavbe Shilling : TU Postupne sa treba preklikať cez povel "Newer Posts" v ľavom dolnom rohu príspevku na tie najaktuálnejšie príspevky.
Zopár náladoviek pozrite tu :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zmenu projektu na škuner som plánoval v spolupráci s dizajnérom, ktorý už dal vedieť, že to nebude zásadný problém. Len potrebuje vedieť, čo by som chcel zmeniť. Študijné plány mám už na ceste. Po ich preštudovaní by som mohol začať kresliť a hlavne počítať.... veľká vďaka Pepa za tie tvoje výpočty. Ani nevieš, ako si mi pomohol.
Len taký od ruky urobený nákres, predstavuje asi taký hrubý zámer zmien v tvare trupu, posunu kajuty a plachiet. Zatiaľ som neriešil posunutie kýlovej plochy pre vyváženie. To treba prepočítať.
Obrázek

Mojim cieľom je, upraviť trup a oplachtenie, čo najbližšie k tvarom škuneru Alabama. Samozrejme výška trupu nad čiarou ponoru bude vyššia, kvôli "sedacej" výške v kajute.
Obrázek Obrázek

Ale až dnes som narazil na potulkách s internetom na niečo veľmi zaujímavé. Kombináciu preglejky, borovicových líšt v ohyboch, pevného kýlu, priestornej kajuty, rýchlosti a krásy.

2) Tým favoritom č.2 je cutter z novozélandskej dielne.
Už sa nečudujem Denisovi a Ficcusovi, že ich Hartley 16 tak uchvátil. Verím, že po zhliadnutí týchto tvarov sa tu rozprúdi zaujímavá diskusia. Tým favoritom je zo Scruffie Marine: TU
SECRET 20

Základné údaje nájdete TU a kompletný popis v PDF súbore (angličtina) : TU

Jeho galériu pozrite : TU
Pridám pár motivačných snímkov, aby ste nemuseli všetko hľadať.
Takto vyzerá v nákresoch :
Obrázek Obrázek Obrázek
Nákres bočného rozloženia interiéru je vidieť na mladšej sestre Sienne 19 :
Obrázek

Takto vyzerá na vode, prívese a v detailoch:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ale najviac Vás poteší video. Je to nie len oku lahodiaci "gaff cutter", ale aj rýchly. Veď pozrite tieto youtube videá : TU
Ako plachtí po vetre : TU
Ako plachtí proti vetru : TU

Kompletné reviews info na PDF stránkach ( v angličtine ) s názvom This was Scary!! O tom ako sa s ním plachtí na vysutej hrazde si pozrite : TU a z magazínu Watercraft : TU.

Teraz študujem stavebné foto Secretu 20. Začínajú ho robiť aj v GRP laminátovej verzii. Mňa viac zaujala tá klasická stavba z preglejky. Neskôr pridám pár odkazov aj sem.

Zatiaľ som zistil len toľko, že plány na Secret 2O nie su voľne predajné. :x

Predáva sa len "Kitt na stavbu Secretu 20", čo ma teda riadne znevýhodňuje oproti Shillingu. Ale, kto vie, čo spraví pán Derek Ellard, keď ho slušne poprosím o spoluprácu ? :roll:
Nechám sa prekvapiť.

Uvítam každé Vaše rady a pripomienky k vyššie uvedenému.

PS: Až pri kontrole zisťujem, aký veľký príspevok som spravil. Dúfam, že nebudú problémy s načítaním. :oops:
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 331
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » stř bře 10, 2010 10:50 am

Zdarec
jen malá Polská inspirace

http://mazury.info.pl/sprzedam/1stale/b ... index.html

:good:
Uživatelský avatar
Abraham
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 15
Registrován: pon pro 08, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Abraham » stř bře 10, 2010 3:12 pm

Ahoj
Na tejto stránke je päť škunerov, možno Ťa to bude zaujímať.
http://www.boat-links.com/Atkinco/Sail/index3.html
Uživatelský avatar
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 10, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » stř bře 10, 2010 4:50 pm

Krásne, úžasné, skvelé, lode, a aj nápad. Niektoré lode vyzerajú ako väčšie modely. :-) Držím palce pri stavbe :-D Fakt dobrý a podnetný príspevok. :lol:
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 772
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Hukvaldy

loď snů

Příspěvekod kanic » stř bře 10, 2010 5:56 pm

Dušane, to je teda jiná písnička. Je vidět, že jdeš rychle kupředu. k.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7185
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 108
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř bře 10, 2010 9:06 pm

Pekný príspevok, nechám si ho na sobotu :D.
Uživatelský avatar
Zidu
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 11, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Ružomberok

Příspěvekod Zidu » čtv bře 11, 2010 12:17 pm

Ahojte,
Uživatelský avatar
Rumex
: ďakujem za odkaz. Je inšpirujúci najmä krásnou prácou s drevom. Obzvlášť v kajute. Ale nemôžem si pomôcť, tie tvary trupu a kajuty by asi škuneru moc nepristali. Ten Schilling či Secret, je úplne iná a ľahšia kategória.

Uživatelský avatar
Abraham
: :oops: pravda! Ďakujem za upozornenie. Na túto stránku som úplne zabudol a pritom pán Atkin má na nej zaujímavé riešenia.Sú ale poplatné svojej dobe, hoci mnoho vecí sa dá použiť.

Najviac stojí za pozornosť "V" trupový škuner Florence Oakland 22´6´´ Viac detailov nájdete: TU

Obrázky takto riešeného škuneru napovedia, že tu určite nebude najľahší a najrýchlejší škuner. Jeho ponor je tiež dosť hlboký, najmä na korme a čo je podstatné, je treba riešiť závažie na pevnom kýle. ( netvrdím, že je to pre mňa neriešiteľná vec ). S prepravou na prísvesnom vozíku .... :? mno neviem to posúdiť.
Zopár foto tohoto riešenia :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Z týchto plánov Florence Oakland ma najviac zaujal spôsob, ako pán Atkin vyriešil rozloženie kajuty a neskôr ja predĺženú verziu s "selfbailer" samodovodňovacím kokpitom.
Obrázek

Hlavná vec, čo mi v kajute vadí, je umiestnenie WC medzi "V" posteľami........ :? Dá sa jednoducho posunúť pod vchod do kajuty a tým by sa to dalo vyriešiť.

Vchod do kajuty je mierne posunutý doprava, aby ste pri vystupovaní z kajuty, nemuseli civieť priamo na hlavný sťažeň. V takejto konfigurácii to bude asi nutnosť. Už vtedy riešil "samoodvodňovací" kokpit a vyriešil aj bočné umiestnenie motora.
Keď porovnáte riešenie u Secret 20, tak má to veľa vecí spoločných. Preto aj ten "môj" kajutový škuner bude mať mnoho spoločného s Florence Oakland, ako aj s radou iných škunerov podobnej konštrukcie. Tu skrátka limity a možnosti nepustia. ;)

Uživatelský avatar
Denis
: prosím Ťa, mrkni sa hlavne na stránky ohľadne stavby toho Secretu 20. Našiel som stránku Whisper Clubu, kde sú detailne nafotené postupy stavby ich krásavíc : TU

Hlavne ma bude zaujímať Tvoj názor na tú kombináciu preglejky a zaoblenie miesta prechodu ostrých hrán ( najme ku korme ) borovicovými lištami. Vyzeralo to trošku, akoby staviteľ "improvizoval" na mieste. Ale výsledok vyzeral slušne. Otázne je, či to stojí za tú námahu smerom ku plavebným vlastnostiam, pevnosti trupu.... atď.
Nejaké foto tu :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Úplne perfektne je vyriešená prova. Skoro vôbec nie je vidieť, že je to trup typpu "šarpie" :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

O tom, ako má vyriešenú kormu sa dá naozaj povedať len jedno : ".... je to pekná prcinka " ..... ( ukradol som tento výraz, jednému príslušníkovi z fóra ) :mad:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Trošku je problematické vyhľadávanie toho čo chceš vidieť. Ale keď po otvorení stránok Whisper Clubu do okna "Keyword search" zadáte slovo "Secret", v okne "Bulding stage" zadáte trebárs: "3 Setting up the keel", tak Vám vyskočia fotogalérie stavby zo zakladania kýlu Secretu20.
Ale pozor ! Objavia sa tam aj galérie zo stavby Shimmy ( mimochodom aj tá je veľmi oku lahodiacia a so zaujímavými postupmi stavby ).
Treba potom dať pozor na to, akú stavbu lode vlastne sledujete.
Trošku blbne zobrazovanie niektorých snímkov. Treba viacej čakať pri ich zobrazení, sem tak viack krát kliknúť na "ďalší" . Mne sa osvedčilo každý album otvoriť v novom okne a potom ho zase zavrieť.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti